a

 

Facebook

Twitter

کپی رایت 2019 دپارتمان آرتان بورس تاپ.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 – 19:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

مشاوره تحصیل در ترکیه

جستجو فهرست

روانشناسی در ترکیه

رشته روانشناسی در ترکیه

به جرات می‌توان گفت که انتخاب رشته روانشناسی در ترکیه، هوشمندانه‌ترین انتخاب برای دانشجویان رشته انسانی است. تحصیل در یکی از پرطرفدارترین رشته های گرایش انسانی، آن هم در یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه آرزوی هر دانشجویی است. تحصیل روانشناسی مزیت‌های زیادی برای ایرانی‌ها دارد. البته در بسیاری از کشورها برای تحصیل در این رشته راهی دانشگاه‌های مختلف دولتی و خصوصی در ترکیه می‌شوند، اما نزدیک بودن به ترکیه، فرصت بودن در یک کشور اروپایی، استفاده از فرصت‌های تبادل دانشجو از جمله مزیت دانشگاه‌های ترکیه برای ایرانیان است. اگر شما هم تصمیم خود را گرفته‌اید و و می‌خواهید به تحصیل روانشناسی در ترکیه مشغول باشید، به شما تبریک می‌گوییم. با ما در دپارتمان آرتان بورس تاپ همراه باشید تا هر آنچه در مورد تحصیل در رشته روانشناسی کودک و روانشناسی بالینی در ترکیه و درخواست بورسیه تحصیلی ترکیه مورد نیاز است را به شما بگوییم.

آنچه باهم در این مطلب خواهیم خواند:

 1. شرایط تحصیل روانشناسی در ترکیه
 2. بورسیه روانشناسی در ترکیه (شرایط سنی، شرایط معدل و هرآنچه شانس شما بالا میبرد)
 3. کارشناسی ارشد روانشناسی در ترکیه
 4. دکتری روانشناسی در ترکیه
 5. هزینه رشته روانشناسی در ترکیه
 6. دانشگاه های روانشناسی در ترکیه
 7. بازار کار روانشناسی در ترکیه شامل جایگاه شغلی و میزان درامد
 8. سؤالات کاربران درباره رشته روانشناسی در ترکیه

شرایط تحصیل روانشناسی در ترکیه

رشته روانشناسی از زیرشاخه های رشته علوم انسانی به حساب می آید که در سال های اخیر در پیشرفت انسانی و بهداشتی کشور ترکیه نقش بسیار مهمی داشته است. این رشته تحصیلی به بررسی فرایندهای اساسی تاثیرگذار در رفتارهای انسان و نحوه ارتباط او با محیط اطرافش می پردازد. دانشجویان این رشته نیز به مطالعه هوش، ادراک، هیجان و انگیزش، همچنین یادگیری اصول اجتماعی شدن فردی، اختلالات رفتاری و نحوه ارتباط بین افراد مشغول می شوند. در نتیجه توانایی درمان و مقابله با بیماری هایی نظیر افسردگی، اختلالات روانی، آسیب های مغزی، صرع و … به دست می آورند.

رشته روانشناسی در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در ترکیه تدریس می شود. طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی این رشته ۴ سال یا ۸ ترم تحصیلی است و گرایش های مختلفی نظیر روانشناسی بالینی، روانشناسی تجربی، عصب شناسی، روانشناسی رشد و … دارد. در ادامه دلایلی که باعث تشویق داوطلبان به تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه می شود اشاره می کنیم:

 • برنامه های درسی رشته روانشناسی در ترکیه بر اساس روند بولونیا، با استانداردهای اتحادیه اروپا برابری می کند.
 • زبان تحصیل در رشته روانشناسی اکثر دانشگاه های ترکیه انگلیسی است.
 • دانشجویان رشته روانشناسی بعد از فارغ التحصیلی دیپلم آبی (که گواهی نامه اتحادیه اروپا از دیپلم روانشناسی است) دریافت می کنند.
 • سیستم اعتبار ECTS بر روی رونوشت دانشجویان اعمال می شود که به آن ها کمک می کند، خیلی راحت در ترکیه یا خارج از ترکیه تحصیلات خود را ادامه دهند.
 • سیستم GPA ترکیه از سیستم USA-GPA اقتباس شده است. این امر امکان تمرین و مشارکت بیشتر دانشجویان در ایالات متحده و کانادا را فراهم می کند.
 • بین تحصیل روانشناسی در ترکیه و تحصیل روانشناسی در دانشگاه های اتحادیه اروپا یا دانشگاه های ایالات متحده تفاوت چندانی وجود ندارد.

روانشناسی کودک در ترکیه

اگر می‌خواهید تحصیل روانشناسی کودک در ترکیه را آغاز کنید، همین الان مدارک ثبت نام خود برای یکی از بهترین دانشگاه‌های آن را آماده کنید. روانشناسی کودک مرتبط با سنین زیر ۱۸ سال است که بر طبق تعریف یونیسف کودک محسوب می‌شوند. محققان دریافته‌اند که ریشه بسیاری از مشکلات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و حتی زیست محیطی را می‌توان با پرداختن و پرورش صحیح کودکان حل و فصل کرد. این نشان از اهمیت این گرایش از رشته روانشناسی در ترکیه دارد.

روانشناسی بالینی در ترکیه

یکی از گرایش‌های پرطرفدار تحصیل روانشناسی در ترکیه، روانشناسی بالینی است. این گرایش به درمان و راه‌های حل کردن اختلال‌های روانی، رفتاری و عاطفی تمرکز دارد. روانشناسان بالینی عموماً با همه قشری از مردم برخورد خواهند کرد. از یک کودک در سن بلوغ با مشکلات ساده رفتاری تا رفتارهای پیچیده‌تر مانند اسکیزوفرنی به افراد فارغ التحصیل رشته روانشناسی بالینی مراجعه خواهند کرد. تعدادی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه این گرایش را ارائه می‌دهند.

بورسیه روانشناسی در ترکیه

بسیار عالی است اگر شما بتوانید بورسیه رشته روانشناسی در ترکیه را بدست بیاورید. خبر خوب اینکه دانشگاه های مختلف ترکیه، ظرفیت بورسیه دانشجوهای بین المللی خود را جداگانه اعلام و از تمام دانشجویان دعوت کنند که از این شانس استفاده کنند. در قدم اول برای کسب بورسیه هر دانشگاهی باید به فکر یک رزومه خوب و چشمگیر باشید. ما در دپارتمان آرتان بورس تاپ کار را برای شما آسان تر خواهیم ساخت. در کنار داشتن یک رزومه علمی و پژوهشی خوب باید شرایط عمومی گرفتن بورسیه های تحصیلی برای رشته روانشناسی در ترکیه داشته باشید.

شرایط سنی بورسیه روانشناسی:

 • سن کمتر از ۲۱ سال برای بورسیه در دوره کارشناسی (لیسانس)
 • سن کمتر از ۳۰ سال برای بورسیه در دوره کارشناسی ارشد (فوق لیسانس)
 • سن کمتر از ۳۵ سال برای بورسیه در دوره دکتری (PhD)

شرط معدل بورسیه رشته روانشناسی:

 • حداقل ۱۴ برای کارشناسی
 • حداقل ۱۵ برای کارشناسی ارشد و دکترا

موارد زیر شانس شما را برای گرفتن بورسیه تحصیلی رشته روانشناسی در ترکیه افزایش می‌دهند:

 • نمرات آزمون یوس، سات، GRE یا TOMER بالا
 • گواهی قبولی آیلتس یا تافل
 • داشتن مقاله پژوهشی برای دوره ارشد و دکتری
 • انگیزه نامه قوی
 • پروپوزال معتبر
 • توصیه‌نامه اصولی

تحصیل روانشناسی در ترکیه

کارشناسی ارشد روانشناسی در ترکیه

مقطع کارشناسی ارشد روانشناسی در ترکیه مانند داخل کشور یک دوره دو ساله است. برای ادامه تحصیل ارشد در ترکیه، تعداد ۳۲ واحد درسی در این رشته ارائه می‌شود. البته در برخی از دانشگاه‌های جهان دوره دو ساله کارشناسی ارشد روانشناسی را حذف کرده و دوره کارشناسی ارشد پیوسته را ارائه می‌دهند؛ اما این دوره در ترکیه جداگانه است. هدف از ارائه این دوره این است که مهارت‌های لازم در کارشناسان روانشناسی ایجاد شود که بتوانند بهتر و مؤثرتر در نهادهای مختلف اجتماعی و آموزشی خدمت کنند. گرایش‌های مختلف دوره ارشد شامل موارد زیر می‌باشند:

 • روانشناسی بالینی
 • روانشناسی خانواده
 • روانشناسی کودک
 • روانشناسی شناختی
 • روانشناسی تربیتی
 • روانشناسی عمومی

دکتری روانشناسی در ترکیه

دوره دکتری روانشناسی در ترکیه نیز از کورس های پرطرفدار است. بسیاری از افراد می‌خواهند دوره تخصص یا دکترای خود را در خارج از کشور بگذرانند. ترکیه اولین و یکی از بهترین گزینه‌های پیش روی شما است. دوره دکتری روانشناسی در ترکیه یک دوره ۴ ساله است که در تعدادی از بهترین دانشگاه‌های این کشور مانند دانشگاه کوچ، سابانجی و بیلکنت و خاور نزدیک ارائه می‌شود. قطعاً هدف از تحصیل در این مقطع از تحصیل، متخصص شدن در یک زمینه خاص است. شما اگر می‌خواهید در مقطع دکتری روانشناسی مشغول به تحصیل شوید، باید بدانید که پژوهشگر، صبور و سرشار از ایده‌های جدید و گفتار به روز باشید.

هزینه رشته روانشناسی در ترکیه

یکی از دلایل اینکه دانشجویان کشورهای مختلف، رشته روانشناسی در ترکیه را انتخاب می‌کنند، هزینه‌های مناسب آن است. فکرش را بکنید که در یک دانشگاه با سطح علمی بالا حضور دارید اما شهریه‌ها به نسبت کمتری برای ترم‌های تحصیلی پرداخت می‌کنید. این در حالی است که فرصت‌هایی مانند اراسموس، بورسیه‌های تحصیلی، کمک هزینه‌ها و تخفیف‌های آموزشی نیز پیش روی شماست. در حالت کلی می‌توان گفت که میانگین هزینه‌ها در یک دانشگاه دولتی مانند دانشگاه مارمارا ۴۵۰ تا ۱۵۰۰ دلار در سال است (در دانشگاه مارمارا شهریه روانشناسی حدود ۵۰۰ دلار در سال است) و برای دانشگاه‌های خصوصی بالاتر از این مقدار می‌باشد. از طرفی هزینه‌های ماندن و زندگی کردن در کشور ترکیه حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ لیر در ماه خواهد بود. به خاطر همین است که بورسیه در این رشته به ویژه بورس دکتری ترکیه بسیار پر طرفدار است. بخش‌های مختلف هزینه‌های یک دانشجو در ترکیه، در بخش سکونت در خوابگاه، ۱۵۰ تا ۶۰۰ لیر در ماه، در بخش خوراک ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ لیر در ماه و در بخش حمل‌ونقل ۴۰۰ لیر در ماه است. در ادامه برخی از دانشگاه‌های ترکیه که روانشناسی را ارائه می‌دهند به همراه شهریه تحصیلی ۲۰۲۰-۲۰۲۱ آن‌ها آورده شده است:

 • دانشگاه ذولتی ۱۹ مایس، ۱۱۰۰ لیر در سال
 • دانشگاه دولتی آبانت ایزت بایسال، ۲۵۰۰ لیر در سال
 • دانشگاه دولتی عبدالله گل، ۳۰۶۰ لیر در سال
 • دانشگاه خصوصی آجی بادام،۸۰۰۰ دلار در سال (انگلیسی)
 • دانشگاه دولتی آک دنیز، ۵۱۵۰ لیر در سال
 • دانشگاه آلتین باش در آنکارا، ۴۷۲۷۴ لیر در سال (انگلیسی و ترکی)
 • دانشگاه خصوصی مدیپل آنکارا، ۳۵۰۰۰ لیر در سال
 • دانشگاه خصوصی آنکارا بیلیم، ۵۰۰۰۰ لیر در سال
 • دانشگاه خصوصی آتیلیم، ۵۲۰۰۰ لیر در سال
 • دانشگاه خصوصی آیدین، ۴۳۰۰۰ لیر در سال
 • دانشگاه دولتی بالک اسیر، ۱۹۸۸ لیر در سال
 • دانشگاه خصوصی بیکنت، ۳۹۱۹۰ لیر در سال
 • دانشگاه خصوصی چانکایا، ۴۸۱۶۲ لیر در سال
 • دانشگاه علوم درمانی قبرس، ۴۰۰۰۰ لیر در سال
 • دانشگاه دولتی دجله، ۱۵۰۰ لیر در سال
 • دانشگاه دولتی اژه، ۳۵۰۰ لیر در سال
 • دانشگاه خصوصی اسنیورت، ۳۴۲۱۰ لیر در سال

دانشگاه های روانشناسی در ترکیه

سیستم های رتبه بندی متعددی در سطح جهان وجود دارد که سالانه دانشگاه های روانشناسی را بر اساس عملکرد تحقیقاتی آن ها در زمینه روانشناسی رتبه بندی می کنند. در ادامه لیستی از بهترین دانشگاه های ترکیه را بر اساس معتبرترین سیستم های رتبه بندی بیان می کنیم:

دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه یکی از معتبرترین دانشگاه های دولتی کشور ترکیه محسوب می شود. این دانشگاه در زمینه رشته روان شناسی رتبه اول را به خود اختصاص داده است. رشته روانشناسی در این دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد و به زبان ترکی استانبولی ارائه می شود. لذا متقاضیان تحصیل در رشته روانشناسی این دانشگاه باید به زبان ترکی مسلط و دارای مدرک لیسانس روانشناسی باشند. علاوه بر این در آزمون YDS شرکت کنند و حداقل هفتاد امتیاز در آن کسب کنند.

دانشگاه فنی خاورمیانه

دانشگاه فنی خاورمیانه چهارمین دانشگاه برتر کشور ترکیه محسوب می شود و در شهر آنکارا قرار دارد. این دانشگاه در زمینه روانشناسی رتبه دوم را در ترکیه به خود اختصاص داده است. رشته روان شناسی در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به زبان انگلیسی ارائه می شود. به همین دلیل متقاضیان تحصیل در این دانشگاه باید یکی از مدارک زبان انگلیسی تافل IBT با حداقل نمره ۹۲ یا آیلتس ۷ را به دانشگاه ارائه دهند. علاوه بر این متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی باید مدرک آزمون SAT و مقاطع بالاتر باید مدرک آزمون آلس را به دانشگاه ارائه کنند.

دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول یکی دیگر از برترین دانشگاه ها برای تحصیل روانشناسی در ترکیه محسوب می شود. این دانشگاه یک دانشگاه دولتی است و دوره های روانشناسی را در مقاطع مختلف تحصیلی و به زبان ترکی برگزار می کند. لذا تسلط به زبان ترکی استانبولی یکی از شروط اصلی تحصیل در رشته روان شناسی این دانشگاه است. علاوه بر این داوطلبان باید در آزمون یوس دانشگاه شرکت کرده و حداقل ۵۰ نمره در آن کسب کنند.

دانشگاه کوچ

دانشگاه کوچ از دیگر دانشگاه های مهم و معتبر در زمینه روانشناسی محسوب می شود. محققان ارشد و دکترا دانشکده روانشناسی این دانشگاه از موسسات پژوهشی نخبه از سراسر دنیا هستند. علاوه بر این اکثر اعضای هیئت علمی تمام وقت آن دارای مدرک دکترا از برترین و معتبرترین دانشگاه های جهان هستند. رشته روانشناسی در دانشگاه کوچ به زبان ترکی و انگلیسی و در مقاطع مختلف تحصیلی برگزار می شود. طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی ۴ سال و در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ۲ سال است. از اصلی ترین شرایط جهت اخذ پذیرش در دانشگاه کوچ نیز می توان به ارائه مدرک زبان متناسب با زبان تحصیل و کسب حداقل ۱۴۴۰ نمره در آزمون SAT اشاره کرد.

بازار کار روانشناسی در ترکیه

نباید به هیچ وجه نگران بازار کار روانشناسی در ترکیه باشید. سال‌های اخیر این رشته در سطح بالایی از تقاضا. مردم در جهان اول و دوم رفتن به نزد روانشناس را یکی از کارهای ضروری می‌دانند که هر از گاهی باید انجام داد؛ یعنی حتماً قرار نیست که شرایط حاد ذهنی و روانی اتفاق بیفتد تا فردی به مرکز کلینیکی روانشناسان مراجعه کند. در این میان بازار کار روانشناسی تحت تأثیر چند عامل، همواره مورد توجه است و هیچ روانشناسی در این کشور بیکار نمی‌نشیند:

 • جنگ کشورهای همسایه و مهاجرت تعداد زیادی از مردم آن کشورها به ترکیه: این مسئله مشکلات و درگیری‌های زیادی را برای مردم آن کشورها به دنبال خواهد داشت که احتمال زیاد نیاز به همراهی یک روان
 • شناس حاذق داشته باشند.
 • امکان فعالیت در بسترهای مختلف: شما به‌عنوان یک فارغ التحصیل رشته روانشناسی در ترکیه می‌توانید به صورت دولتی یا خصوصی در مراکز درمانی، آموزشی و خدماتی مشغول به کار شوید.
 • اینکه شما هم در ترکیه تحصیل کنید هم در آنجا مشغول به کار شوید برای شما یک تیر و چند نشان خواهد بود.

جایگاه شغل روانشناسی در ترکیه

جایگاه شغل روانشناسی در ترکیه، در کنار دیگر رشته های درمانی و پزشکی شناخته شده است. امروزه در ترکیه مراکز روانشناسی معتبری مشغول به کار هستند که گاها در سطح جهانی شهرت دارند. شغل روانشناسی تقریباً هیچ‌گاه از رونق نیفتاده است. حتی پیش بینی شده است که میزان متوسط درآمد یک روانشناس عمومی تا سال ۲۰۲۵ حدود ۴۶ درصد رشد کند و به ۱۵۷۶۱۰ لیر در سال برسد. شاید هم بیشتر و این عالی است.

حقوق و درآمد روانشناسی در ترکیه

بر طبق جدیدترین آمار اعلام شده از سوی یک موسسه کاریابی در ترکیه در مورد میزان درآمد رشته روانشناسی در ترکیه می‌توان گفت که میانگین درآمد یک روانشناس عمومی در شهر استانبول حدود ۱۰۷۹۶۵ لیر در سال است. این بدان معناست که شما به‌عنوان یک روانشناس ساعتی ۶۰ تا ۸۰ لیر درآمد خواهید داشت. این میزان درآمد، در دیگر شهرهای ترکیه ۲۰۲۸۵ لیر کمتر است. یک فرد تازه فارغ التحصیل شده بدون سابقه کاری (۱ تا ۳ سال) حدود ۹۶۰۰۰ لیر و یک فرد با سابقه بیش از ۸ سال حدود ۱۷۰۰۰۰ لیر در سال درآمد خواهد داشت.

اما این شروع کار شما است. افراد متخصص روانشناسی در ترکیه و پروفسورهای این رشته در ماه حداقل ۱۵۰۰۰ لیر درآمد خواهند داشت. متوسط درآمد یک متخصص روانشناسی ۱۱۴۰۰ لیر در ماه و بیشترین میزان درآمد این افراد ۱۷۷۰۰ لیر در ماه خواهد بود. حال اگر شما در مراکز کلینیکی و درمانگاهی مشغول به کار شوید، حدود ۸۹۸۵۳ لیر در سال درآمد خواهید داشت. خلاصه که بیکار و بدون درآمد نخواهید ماند و نگران این مسئله نباشید. پس مهم‌ترین مسئله در میزان درآمد شما تجربه و کاربلدی خودتان خواهد بود. این حقیقت را نمی‌توان انکار کرد.

سؤالات کاربران درباره رشته روانشناسی در ترکیه

شهریه رشته روانشناسی در ترکیه چقدر است؟

شهریه این رشته خوش آینده و پر درآمد در دانشگاه های ترکیه که از رتبه خوبی در میان دانشگاه های جهان برخوردار هستند، با توجه به کیفیت آموزش خیلی مناسب بوده و بین ۳۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ یورو هستند.

درآمد یک روانشناس در ترکیه چقدر است؟

یک روانشناس در کشور ترکیه از درآمد بسیار خوبی برخوردار است چنان که در ابتدای فارغ التحصیلی درآمدی معادل با ۵ تا ۶ هزار لیر است و یک روانشناس با سه سال تجربه ماهیانه تا ۱۰ هزار لیر درآمد دارد، مشاوره ی روانشناسی در ترکیه هم از ساعتی ۵۰ تا ۱۰۰ لیر می باشد.

آیا امکان ادامه ی تحصیل در مقطع ارشد و دکترا وجود دارد؟

پاسخ این سوال مثبت است، چرا که  دانشجویان می توانند در گرایش های بالینی، خانواده، کودک، تربیتی، عمومی، شناختی و کودک به تحصیل و تحقیق در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ادامه دهند.

1.5 2 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
51 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments