a

 

Facebook

Twitter

کپی رایت 2019 دپارتمان آرتان بورس تاپ.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 – 20:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

09214640035

مشاوره تحصیل در ترکیه

جستجو فهرست

روانشناسی در ترکیه

رشته روانشناسی در ترکیه

شرایط تحصیل روانشناسی در ترکیه

به جرات می‌توان گفت که انتخاب رشته روانشناسی در ترکیه، هوشمندانه‌ترین انتخاب برای دانشجویان رشته انسانی است. تحصیل در یکی از پرطرفدارترین رشته های گرایش انسانی، آن هم در یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه آرزوی هر دانشجویی است. تحصیل روانشناسی مزیت‌های زیادی برای ایرانی‌ها دارد. البته در بسیاری از کشورها برای تحصیل در این رشته راهی دانشگاه‌های مختلف دولتی و خصوصی در ترکیه می‌شوند، اما نزدیک بودن به ترکیه، فرصت بودن در یک کشور اروپایی، استفاده از فرصت‌های تبادل دانشجو از جمله مزیت دانشگاه‌های ترکیه برای ایرانیان است. اگر شما هم تصمیم خود را گرفته‌اید و و می‌خواهید به تحصیل روانشناسی در ترکیه مشغول باشید، به شما تبریک می‌گوییم. با ما در دپارتمان آرتان بورس تاپ همراه باشید تا هر آنچه در مورد تحصیل در رشته روانشناسی کودک و روانشناسی بالینی در ترکیه و درخواست بورسیه تحصیلی ترکیه مورد نیاز است را به شما بگوییم.

روانشناسی کودک در ترکیه

اگر می‌خواهید تحصیل روانشناسی کودک در ترکیه را آغاز کنید، همین الان مدارک ثبت نام خود برای یکی از بهترین دانشگاه‌های آن را آماده کنید. روانشناسی کودک مرتبط با سنین زیر ۱۸ سال است که بر طبق تعریف یونیسف کودک محسوب می‌شوند. محققان دریافته‌اند که ریشه بسیاری از مشکلات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و حتی زیست محیطی را می‌توان با پرداختن و پرورش صحیح کودکان حل و فصل کرد. این نشان از اهمیت این گرایش از رشته روانشناسی در ترکیه دارد.

روانشناسی بالینی در ترکیه

یکی از گرایش‌های پرطرفدار تحصیل روانشناسی در ترکیه، روانشناسی بالینی است. این گرایش به درمان و راه‌های حل کردن اختلال‌های روانی، رفتاری و عاطفی تمرکز دارد. روانشناسان بالینی عموماً با همه قشری از مردم برخورد خواهند کرد. از یک کودک در سن بلوغ با مشکلات ساده رفتاری تا رفتارهای پیچیده‌تر مانند اسکیزوفرنی به افراد فارغ التحصیل رشته روانشناسی بالینی مراجعه خواهند کرد. تعدادی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه این گرایش را ارائه می‌دهند.

بورسیه روانشناسی در ترکیه

بسیار عالی است اگر شما بتوانید بورسیه رشته روانشناسی در ترکیه را بدست بیاورید. خبر خوب اینکه دانشگاه های مختلف ترکیه، ظرفیت بورسیه دانشجوهای بین المللی خود را جداگانه اعلام و از تمام دانشجویان دعوت کنند که از این شانس استفاده کنند. در قدم اول برای کسب بورسیه هر دانشگاهی باید به فکر یک رزومه خوب و چشمگیر باشید. ما در دپارتمان آرتان بورس تاپ کار را برای شما آسان تر خواهیم ساخت. در کنار داشتن یک رزومه علمی و پژوهشی خوب باید شرایط عمومی گرفتن بورسیه های تحصیلی برای رشته روانشناسی در ترکیه داشته باشید.

 • سن کمتر از ۲۱ سال برای بورسیه در دوره کارشناسی (لیسانس)
 • سن کمتر از ۳۰ سال برای بورسیه در دوره کارشناسی ارشد (فوق لیسانس)
 • سن کمتر از ۳۵ سال برای بورسیه در دوره دکتری (PhD)

شرط معدل برای گرفتن بورسیه:

 1. حداقل ۱۴ برای کارشناسی
 2. حداقل ۱۵ برای کارشناسی ارشد و دکترا

موارد زیر شانس شما را برای گرفتن بورسیه تحصیلی رشته روانشناسی در ترکیه افزایش می‌دهد:

 • نمرات آزمون یوس، سات، GRE یا TOMER بالا
 • گواهی قبولی آیلتس یا تافل
 • داشتن مقاله پژوهشی برای دوره ارشد و دکتری
 • انگیزه نامه قوی
 • پروپوزال معتبر
 • توصیه‌نامه اصولی

تحصیل روانشناسی در ترکیه

ارشد روانشناسی در ترکیه

مقطع کارشناسی ارشد روانشناسی در ترکیه مانند داخل کشور یک دوره دو ساله است. برای ادامه تحصیل ارشد در ترکیه، تعداد ۳۲ واحد درسی در این رشته ارائه می‌شود. البته در برخی از دانشگاه‌های جهان دوره دو ساله کارشناسی ارشد روانشناسی را حذف کرده و دوره کارشناسی ارشد پیوسته را ارائه می‌دهند؛ اما این دوره در ترکیه جداگانه است. هدف از ارائه این دوره این است که مهارت‌های لازم در کارشناسان روانشناسی ایجاد شود که بتوانند بهتر و مؤثرتر در نهادهای مختلف اجتماعی و آموزشی خدمت کنند. گرایش‌های مختلف دوره ارشد شامل موارد زیر می‌باشند:

روانشناسی بالینی

روانشناسی خانواده

روانشناسی کودک

روانشناسی شناختی

روانشناسی تربیتی

روانشناسی عمومی

دکتری روانشناسی در ترکیه

دوره دکتری روانشناسی در ترکیه نیز از کورس های پرطرفدار است. بسیاری از افراد می‌خواهند دوره تخصص یا دکترای خود را در خارج از کشور بگذرانند. ترکیه اولین و یکی از بهترین گزینه‌های پیش روی شما است. دوره دکتری روانشناسی در ترکیه یک دوره ۴ ساله است که در تعدادی از بهترین دانشگاه‌های این کشور مانند دانشگاه کوچ، سابانجی و بیلکنت و خاور نزدیک ارائه می‌شود. قطعاً هدف از تحصیل در این مقطع از تحصیل، متخصص شدن در یک زمینه خاص است. شما اگر می‌خواهید در مقطع دکتری روانشناسی مشغول به تحصیل شوید، باید بدانید که پژوهشگر، صبور و سرشار از ایده‌های جدید و گفتار به روز باشید.

هزینه رشته روانشناسی در ترکیه

یکی از دلایل اینکه دانشجویان کشورهای مختلف، رشته روانشناسی در ترکیه را انتخاب می‌کنند، هزینه‌های مناسب آن است. فکرش را بکنید که در یک دانشگاه با سطح علمی بالا حضور دارید اما شهریه‌ها به نسبت کمتری برای ترم‌های تحصیلی پرداخت می‌کنید. این در حالی است که فرصت‌هایی مانند اراسموس، بورسیه‌های تحصیلی، کمک هزینه‌ها و تخفیف‌های آموزشی نیز پیش روی شماست. در حالت کلی می‌توان گفت که میانگین هزینه‌ها در یک دانشگاه دولتی مانند دانشگاه مارمارا ۴۵۰ تا ۱۵۰۰ دلار در سال است (در دانشگاه مارمارا شهریه روانشناسی حدود ۵۰۰ دلار در سال است) و برای دانشگاه‌های خصوصی بالاتر از این مقدار می‌باشد. از طرفی هزینه‌های ماندن و زندگی کردن در کشور ترکیه حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ لیر در ماه خواهد بود. به خاطر همین است که بورسیه در این رشته به ویژه بورس دکتری ترکیه بسیار پر طرفدار است. بخش‌های مختلف هزینه‌های یک دانشجو در ترکیه، در بخش سکونت در خوابگاه، ۱۵۰ تا ۶۰۰ لیر در ماه، در بخش خوراک ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ لیر در ماه و در بخش حمل‌ونقل ۴۰۰ لیر در ماه است. در ادامه برخی از دانشگاه‌های ترکیه که روانشناسی را ارائه می‌دهند به همراه شهریه تحصیلی آن‌ها آورده شده است:

 • دانشگاه کوچ در استانبول، ۱۱۴۰۰ یورو در سال
 • دانشگاه سابانجی در استانبول، ۱۱۲۵۰ یورو در سال
 • دانشگاه قدیر هاس در استانبول ۳۵۰۰ یورو در سال
 • دانشگاه خاور نزدیک در مرسین،۳۵۰۰ یورو در سال
 • دانشگاه بیلکنت در آنکارا ۵۷۰۰ یورو در سال
 • دانشگاه آتیلیم در آنکارا،۴۰۰۰ یورو در سال

بازار کار روانشناسی در ترکیه

نباید به هیچ وجه نگران بازار کار روانشناسی در ترکیه باشید. سال‌های اخیر این رشته در سطح بالایی از تقاضا. مردم در جهان اول و دوم رفتن به نزد روانشناس را یکی از کارهای ضروری می‌دانند که هر از گاهی باید انجام داد؛ یعنی حتماً قرار نیست که شرایط حاد ذهنی و روانی اتفاق بیفتد تا فردی به مرکز کلینیکی روانشناسان مراجعه کند. در این میان بازار کار روانشناسی تحت تأثیر چند عامل، همواره مورد توجه است و هیچ روانشناسی در این کشور بیکار نمی‌نشیند:

 • جنگ کشورهای همسایه و مهاجرت تعداد زیادی از مردم آن کشورها به ترکیه: این مسئله مشکلات و درگیری‌های زیادی را برای مردم آن کشورها به دنبال خواهد داشت که احتمال زیاد نیاز به همراهی یک روانشناس حاذق داشته باشند.
 • امکان فعالیت در بسترهای مختلف: شما به‌عنوان یک فارغ التحصیل رشته روانشناسی در ترکیه می‌توانید به صورت دولتی یا خصوصی در مراکز درمانی، آموزشی و خدماتی مشغول به کار شوید.
 • اینکه شما هم در ترکیه تحصیل کنید هم در آنجا مشغول به کار شوید برای شما یک تیر و چند نشان خواهد بود.

جایگاه شغل روانشناسی در ترکیه

جایگاه شغل روانشناسی در ترکیه، در کنار دیگر رشته های درمانی و پزشکی شناخته شده است. امروزه در ترکیه مراکز روانشناسی معتبری مشغول به کار هستند که گاها در سطح جهانی شهرت دارند. شغل روانشناسی تقریباً هیچ‌گاه از رونق نیفتاده است. حتی پیش بینی شده است که میزان متوسط درآمد یک روانشناس عمومی تا سال ۲۰۲۵ حدود ۴۶ درصد رشد کند و به ۱۵۷۶۱۰ لیر در سال برسد. شاید هم بیشتر و این عالی است.

درآمد روانشناسی در ترکیه

بر طبق جدیدترین آمار اعلام شده از سوی یک موسسه کاریابی در ترکیه در مورد میزان درآمد رشته روانشناسی در ترکیه می‌توان گفت که میانگین درآمد یک روانشناس عمومی در شهر استانبول حدود ۱۰۷۹۶۵ لیر در سال است. این بدان معناست که شما به‌عنوان یک روانشناس ساعتی ۶۰ تا ۸۰ لیر درآمد خواهید داشت. این میزان درآمد، در دیگر شهرهای ترکیه ۲۰۲۸۵ لیر کمتر است. یک فرد تازه فارغ التحصیل شده بدون سابقه کاری (۱ تا ۳ سال) حدود ۹۶۰۰۰ لیر و یک فرد با سابقه بیش از ۸ سال حدود ۱۷۰۰۰۰ لیر در سال درآمد خواهد داشت.

اما این شروع کار شما است. افراد متخصص روانشناسی در ترکیه و پروفسورهای این رشته در ماه حداقل ۱۵۰۰۰ لیر درآمد خواهند داشت. متوسط درآمد یک متخصص روانشناسی ۱۱۴۰۰ لیر در ماه و بیشترین میزان درآمد این افراد ۱۷۷۰۰ لیر در ماه خواهد بود. حال اگر شما در مراکز کلینیکی و درمانگاهی مشغول به کار شوید، حدود ۸۹۸۵۳ لیر در سال درآمد خواهید داشت. خلاصه که بیکار و بدون درآمد نخواهید ماند و نگران این مسئله نباشید. پس مهم‌ترین مسئله در میزان درآمد شما تجربه و کاربلدی خودتان خواهد بود. این حقیقت را نمی‌توان انکار کرد.

سؤالات متداول در مورد رشته ی روانشناسی در ترکیه

درآمد یک روانشناس در ترکیه چقدر است؟

یک روانشناس در کشور ترکیه از درآمد بسیار خوبی برخوردار است چنان که در ابتدای فارغ التحصیلی درآمدی معدل با ۵ تا ۶ هزار لیر است و یک روانشناس با سه سال تجربه ماهیانه تا ۱۰ هزار لیر درآمد دارد، مشاوره ی روانشناسی  در ترکیه از ساعتی ۵۰ تا ۱۰۰ لیر است.

شهریه ی رشته ی روانشناسی در کشور ترکیه چقدر است؟

شهریه ی این رشته ی خوش آینده و پردرآمد  در دانشگاه های ترکیه که از رتبه ی خوبی در میان دانشگاه های جهان برخوردار هستند، با توجه به کیفیت آموزش خیلی مناسب است، این شهریه ها بین ۳۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ یورو است.

آیا امکان ادامه ی تحصیل در مقطع کارشناسی  ارشد روانشناسی در کشور ترکیه وجود دارد؟

پاسخ این سوال مثبت است ، چرا که  دانشجویان میتوانند در گرایش های بالینی ، خانواده ، کودک، تربیتی ، عمومی ، شناختی و کودک به تحصیل و تحقیق در  مقطع کارشناسی ارشد ادامه دهد

2 دیدگاه

 • Gh.m پاسخ نوامبر 1, 2020 در 6:26 ب.ظ

  سلام.من دانشجوی سال اول پزشکی هستم و به زبان ترکی تسلط نسبی دارم.قصد داشتم از سال سوم پزشکی به ترکیه مهاجرت کنم و اونجا ادامه تحصیل بدم ولی متاسفامه بجز یه موسسه مهاجرتی مابقی گفتن شما نه میتونین بورسیه بگیرین نه میتونین منتقل شین و باید هفتسال تموم بعلاوه دوسال طرح رو ایران باشین.میخواستم از شما هم بپرسم ایا من هیچ شانسی برای مهاجرت تو این تایم ندارم؟چون میخوام اونجا تخصص بگیرم و درطول تخصص هم جایی مشغول بکار باشم.لطفا جواب بدین ممنون

دیدگاهتان را بنویسید