وبلاگ

روانپزشکی در ترکیه

رشته روانپزشکی ترکیه

به دنبال تحصیل رشته روانپزشکی در ترکیه هستید؟ اصلا می‌ دانید که ویژگی­های یک روانپزشک در ترکیه و توانایی­هایی که باید داشته باشد چیست؟ تخصص روانپزشکی به عنوان یکی از گرایش های پزشکی و مرتبط با روانشناسی است که به طور تخصصی بر روی تشخیص، درمان و حتی پیشگیری از اختلالات روانی، رفتاری و عاطفی کار می کند؛ یعنی شما بعنوان یک متخصص روانپزشکی در ترکیه، هم از نظر روانی و روحی و هم از نظر جسمانی به ارزیابی و درمان بیماران خواهید پرداخت. اهمیت رشته روانپزشکی روز به روز بیشتر می شود. چرا که انسانها در گیر و دار دنیای پرمشغله امروزی و زندگی پر از استرس و فشار، بیشتر در معرض آسیب های روانی و روحی هستند. با ما در آرتان بورس تاپ همراه باشید تا مسائل مهم در مورد تحصیل رشته روانپزشکی در دانشگاههای ترکیه را به شما بگوییم.

تحصیل روانپزشکی در ترکیه

حواستان باشد که تحصیل روانشناسی در ترکیه با تحصیل روانپزشکی کاملا متفاوت است. برای اینکه بتوانید در رشته روانپزشکی فارغ التحصیل شوید به 6 سال تحصیل مازاد بر تحصیل پزشکی نیاز خواهید داشت؛ مانند هر تخصص دیگری که از پزشک عمومی به درجه تخصص نیاز است. البته نقطه اشتراک هایی میان دو شغل روانشناس و روانپزشک وجود دارد. در حال عمومی می توان گفت که اختلالات روانی و با درجه درگیری کمتر را روانشناسان حل می کنند. از جمله این اختلالات می توان به افسردگی حاد، اسکیزوفرنی و … اشاره کرد. در حالیکه پروسه درمان یک روانپزشک با موارد و کیس استادی های پیچیده تر و درمان پر زحمت تر انجام می شود.

رشته روانپزشکی در ترکیه

در تعدادی از بهترین دانشگاه­های ترکیه از جمله دانشگاه باشکنت و دانشگاه حاجت تپه، رشته روانپزشکی ارائه می شود. دانشجویانی که دوره عمومی پزشکی را خوانده باشند می توانند برای دوره تخصص وارد رشته روانپزشکی شوند. از جمله آموزش های مرتبط با این رشته می توان به آموزش عمومی روان و آموزش ازدواج درمانی، آموزش روان درمانی کودکان و بزرگسالان، هیپنوتیزم درمانی و آموزش فنون آن اشاره کرد. در طول دوره تحصیل خود می‌ توانید هر کدام از دوره ها را شرکت کنید. مدرکی نیز که در پایان به شما داده خواهد شد، بر اساس دانشگاهی که در آن تحصیل کرده اید، اعتبارسنجی خواهد شد.

ادامه تحصیل رشته روانپزشکی در ترکیه

برای ادامه تحصیل در گرایش تخصصی روانپزشکی، باید در آزمون تخصص TUS که آزمون تخصصی پزشکی است شرکت کنید. این یک آزمون برای ورود به درجه تخصص تمامی پزشکان است که در آن مهارت، توانایی و دانش پزشکان در یک یا دو سال گذشته شان سنجیده می شود. رشته روانپزشکی یک رشته پرطرفدار است، این را به یاد داشته باشید. برای همین نمرات شما در بخش های مختلف آزمون تخصص TUS باید بالا باشد تا بتوانید در این رشته پذیرفته شوید. حتی دانشگاه مبدا شما در دوره پزشکی نیز بر روی قبول در آزمون تخصص تاثیرگذار نخواهد بود.

تحصیل روانپزشکی ترکیه

بهترین دانشگاه های روانپزشکی در ترکیه

در تعدادی از بهترین دانشگاههای دولتی و خصوصی ترکیه می توانید در رشته روانپزشکی تخصصی مشغول به تحصیل شوید. از جمله آنها می توان به دانشگاه باشکنت در آنکارا، دانشگاه استانبول، دانشگاه MEF در استانبول، دانشگاه قدیر هاوس در استانبول و دانشگاه حاجت تپه در آنکارا اشاره کرد. کدام دانشگاه ها توسط انجمن روانشناسی ترکیه معتبر شناخته میشوند؟

 • دانشگاه کوچ   Koç Üniversitesi
 • دانشگاه باغچه شهیر  Bahçeşehir Üniversitesi
 • دانشگاه باشکنت   Başkent Üniversitesi
 • دانشگاه دوئو آکدنیز   Doğu Akdeniz Üniversites
 • دانشگاه اوزیئین  Özyeğin Üniversitesi
 • دانشگاه اطلاعات استانبول   İstanbul Bilgi Üniversitesi
 • دانشگاه تکنیک خاور میانه   Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 • دانشگاه استانبول   İstanbul Üniversitesi
 • دانشگاه اژه یا اگه   Ege Üniversitesi

هزینه تحصیل رشته روانپزشکی در ترکیه

برای تحصیل در رشته پزشکی 7 سال زمان نیاز است و برای گرفتن تخصص روانپزشکی حدود 4 سال را باید بگذارید و به آزمون TUS نیز نیاز خواهید داشت که حدود 350 لیر هزینه آزمون است. شهریه تحصیل نیز بسته به دانشگاه مقصد و زبان تحصیل شما متفاوت خواهد بود. گرانترین شهریه در بین دانشگاههای ترکیه در رشته روانشناسی متعلق به دانشگاه اوزیئین به شهریه ای در حدود 85.000 لیر در سال میباشد. برای کسب اطلاعات دقیق در این مورد اینکه هزینه ی تحصیل در ترکیه چقدر است؟ می‌ توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

بازار کار روانپزشکی در ترکیه

البته که بازار کار حرفه ای و بسیار خوبی در انتظار فارغ التحصیلان رشته روانپزشکی در ترکیه وجود دارد. یک روانپزشک می تواند به جای پیدا کردن کار مطب خصوصی خود را افتتاح کند؛ و یا در بیمارستان ها و کلینیک ها فعالیت داشته باشد. برخی از بیماران برای پروسه درمان خود نیاز به بستری شدن در بیمارستان پیدا می کنند. از جمله اقدامات بیمارستانی برای این افراد، استفاده از الکتروشوک درمانی یا تحریک مغناطیسی ترانس جمجمه است. برخی از کارهای آزمایشگاهی نیز از جمله کنترل با لیتیوم در حیطه کار روانپزشکان قرار دارد.

درامد روانپزشکی در ترکیه

حقوق روانپزشکی در ترکیه

مسلم است که باید حقوق و دستمزد بالایی بعنوان متخصص روانپزشکی در ترکیه داشته باشید. میانگین حقوق ذکر شده برای یک روانپزشک در ترکیه 20800 لیر در ماه ذکر شده است؛ یعنی در سال حدود 249000 لیر به طور متوسط درآمد خواهید داشت. در کمترین حالت درآمد یک متخصص روانپزشک در کشور ترکیه 9980 لیر و در بیشترین حالت 32600 لیر است. پیدا کردن کار در ترکیه بخصوص در شهرهای بزرگی مثل استانبول و آنکارا درآمد بیشتر را نیز در پی خواهد داشت. از طرفی سابقه کار و توانایی نیز بر روی سقف درآمد تاثیرگذار خواهد بود.

تاثیر سابقه کار بر روی میزان درآمد روانپزشکی در ترکیه:

 • تا 2 سال: 11700 لیر ترکیه
 • 2 تا 5 سال: 16600 لیر ترکیه (42 درصد افزایش درآمد)
 • 5 تا 10 سال: 21800 لیر ترکیه (31 درصد افزایش درآمد)
 • 10 تا 15 سال: 26700 لیر ترکیه (23 درصد افزایش درآمد)
 • 15 تا 20 سال: 28400 لیر ترکیه (6 درصد افزایش درآمد)
 • بالای 20 سال درآمد 31200 لیر ترکیه (10 درصد افزایش درآمد)

جمع بندی

اگر از علاقمندان به تحصیل در رشته روانپزشکی در ترکیه هستید، باید ویژگی هایی از جمله شنونده خوبی بودن، داشتن ثبات عاطفی، رازداری، مهارت های حل مسئله، علم به روز در زمینه های شناخت، تشخیص و درمان و … را داشته باشید. مجموع اینها است که از شما یک روانپزشک حرفه ای و محبوب می سازد؛ و البته که جایگاه و شان اجتماعی شما بسیار بالا خواهد بود. شما به روح و روان انسانها کمک خواهید کرد و این چیز کمی نیست. ما شرایط تحصیل در این رشته، آزمون تخصص TUS، دانشگاههای مطرح ترکیه برای روانپزشکی و اطلاعات لازم را به شما ارائه دادیم. برای کسب اطلاعات بیشتر نیز می توانید همین الان با مشاوران ما در آرتان بورس تاپ تماس بگیرید.

پاسخ به سوالات کاربران درباره روانپزشکی در ترکیه

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=7130

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Telegram
LinkedIn
Twitter
Email
WhatsApp
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل *
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید *
رشته مد نظر خود را نام ببرید *
زبان آموزشی *
مقطع تحصیلی *
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”