logo
تحصیل رشته ریاضیات در ترکیه

ریاضیات در ترکیه

آنچه در این مقاله خواهید خواند

آیا می‌دانید کدام علم است که بیشترین تأثیر را بر زندگی انسان دارد؟ ریاضیات در ترکیه رشته پرطرفداری است و این علم تأثیر زیادی بر جنبه‌های مختلف زندگی انسان می‌گذارد. در دانشگاه‌های این کشور حل مسائلی که در دنیای واقعی رخ می‌دهند آموزش داده می‌شود. واژه ریاضیات نام کلی است که به همه مطالعات مربوط به اعداد، اشکال و الگوها از گذشته تا امروز داده می‌شود. این علم با گذشت سال‌ها به زیر شاخه‌هایی تقسیم و درباره آن‌ها مطالعات دقیق انجام شده است.

اگر مشتاق هستید که به کشف راه‌حل مسائل مختلف بپردازید و به دانستن علم ریاضی علاقه دارید؛ تحصیل در کشور ترکیه را به شما پیشنهاد می‌کنیم. برای آشنایی بیشتر شما با این رشته، مزایا، شرایط پذیرش و… این مقاله را نوشته‌ایم. تا پایان همراه ما باشید که مسئله مبهمی درباره رشته ریاضیات در ترکیه برایتان باقی نماند.

مزایای تحصیل ریاضیات در ترکیه

دانش ریاضی، پایه علوم بسیاری است و تحصیل ریاضیات به فراگیری بهتر آن‌ها کمک می‌کند. علاوه بر آن آموختن ریاضیات در این کشور شامل مزایای بسیاری می‌شود که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 • کیفیت آموزشی عالی
 • مدرک معتبر ریاضی
 • انواع بورسیه تحصیلی
 • امکان اقامت بعد از پایان تحصیل
 • فرصت کاری بسیار در ترکیه
 • درآمد عالی
 • داشتن امکانات علمی، تحقیقی و رفاهی مانند کتابخانه، سالن‌های ورزشی بزرگ و…
 • هزینه پایین‌تر تحصیل ریاضیات در ترکیه در مقایسه با دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی

شرایط پذیرش رشته ریاضیات در ترکیه

اخذ پذیرش ریاضیات در ترکیه

افرادی که به ریاضی علاقه‌مند بوده و خواهان تحصیل در رشته ریاضیات در ترکیه هستند، برای اخذ پذیرش ضروری است که حداقل مدرک دیپلم را داشته باشند. متقاضیان باید در آزمون YÖS  یا آزمون ورودی دانشگاه‌ها شرکت کنند. برای پذیرش ریاضیات در دانشگاه‌هایی که تدریس به زبان ترکی انجام می‌شود؛ متقاضیان باید برای اثبات مهارت زبان ترکی خود، پیش از ثبت نام گواهی سطح B2 را که مورد تأیید سازمان YÖK بوده و در دو سال اخیر از مراکز آموزشی دریافت کرده‌اند ارائه دهند.

به افرادی که مسلط به زبان ترکی نیستند، یک سال فرصت داده می‌شود که در کلاس‌های آمادگی ترکی که مرکز کاربردی و تحقیقاتی آموزش ترکی (TOMER) برگزار می‌کند، شرکت کنند و دانش خود را افزایش دهند. برای تحصیل در دانشگاه‌هایی که رشته ریاضیات به انگلیسی ارائه می‌شود، ضروری است که داوطلبان به مدت یک سال آموزش مقدماتی انگلیسی را فرابگیرند. اگر دانشجویان ریاضیات در ترکیه شرایط زیر را داشته باشند از این آموزش معاف خواهند شد:

 • داشتن گواهی تافل IBT یا مدرک دیگری که مورد تأیید دانشگاه است.
 • فراگیری دوره متوسطه در کشوری که زبان اصلی آن انگلیسی است.
 • استفاده از انگلیسی به عنوان زبان اول حداقل در سه سال اخیر
نکات بیشتر
راستی:

هر فردی در هر سنی می‌تواند به یادگیری ریاضیات در ترکیه بپردازد، زیرا رشته ریاضیات محدودیت سنی ندارد.

مدارک لازم برای ثبت نام در رشته ریاضیات

داوطلبانی که قصد دارند ریاضیات در ترکیه را فرابگیرند، موظف هستند هنگام ثبت نام مدارک گفته شده در لیست زیر را به دانشگاه تحویل دهند:

 • گواهی نتیجه آزمون YÖS یا آزمون ورودی دانشگاه
 • اصل گواهی دیپلم همراه ترجمه رسمی ترکی آن
 • اصل پاسپورت یا کپی کارت شناسایی
 • 2 عدد عکس بیومتریک که مربوط به 6 ماه اخیر است.
 • گواهی ریز نمرات دبیرستان

آزمون های لازم جهت پذیرش در رشته ریاضیات

برای پذیرش ریاضیات در ترکیه، متقاضی باید در یکی از آزمون‌های اعلامی دانشگاه شرکت و نمره حد نصاب را کسب کند. برای اطلاع از این آزمون‌ها در ادامه اسامی آن‌ها را آورده‌ایم:

 • TR-YÖS
 • YÖS دانشگاه‌ها
 • SAT
 • ACT
 • Matura
 • Abitur
 • GCE
 • IB

شرایط و ضوابط آموزش ریاضیات در ترکیه به زبان ترکی با انگلیسی تفاوتی ندارد. البته دانشجویان گروه‌های انگلیسی باید مدرک تافل IBT و یا هر مدرک دیگری که مورد تأیید دانشگاه‌ها است را ارائه کنند.

شرایط پذیرش بدون کنکور رشته ریاضیات در ترکیه

اگر شخصی تمایل دارد بدون آزمون به دانشگاه وارد شده و به فراگیری ریاضیات در ترکیه بپردازد، تنها برای دانشگاه‌های خصوصی این اجازه را دارد؛ البته به شرط داشتن دیپلم یا ارائه گواهی قبولی یکی از آزمون‌های بین‌المللی می‌تواند از این امکان استفاده کند.

شرایط اخذ بورسیه رشته ریاضیات در ترکیه

دانشجوی بورسیه ریاضیات در ترکیه

دانشجویان ریاضیات در ترکیه اگر شرایطی که دانشگاه اعلام کرده را داشته باشند می‌توانند از “بورسیه تحصیلی خواهر و برادر” یا “بورسیه تحصیلی موفقیت” استفاده کنند. در ادامه این بورسیه‌ها را شرح داده‌ایم:

 1. تخفیف خواهر و برادر: زمانی که خواهر و برادر در یک زمان دانشجوی دانشگاه مشترکی باشند و یا هم‌زمان ثبت نام کنند، هر کدام از 10 درصد تخفیف شهریه بهره‌مند می‌شوند. به منظور استفاده از این امتیاز دانشجویان باید در زمان ثبت نام مدارک هویتی خود را ارائه کنند. در صورتی که دانشجو اخراج شود یا مدت زمان تحصیل او بیش از میزان مجاز شود، دیگر اجازه استفاده از تخفیف را ندارد.
 2. بورسیه تحصیلی موفقیت: در آخر هر سال تحصیلی بررسی و ارزیابی دانشجویان انجام می‌شود تا با توجه به معدل به آن‌هایی که ممتاز شده‌اند تخفیف شهریه تعلق بگیرد. دانشجویان کاردانی و کارشناسی ریاضیات در ترکیه که معدل بین 17 تا 18.5 کسب کرده‌اند در پرداخت شهریه تخفیف 25 درصدی، معدل 18.5 تا 19، تخفیف 50 درصدی و آن‌هایی که معدل 19.5 به بالا دارند تخفیف 100 درصدی می‌گیرند.
نکات بیشتر
بیشتر بدانید:

شرط معدل برای هر دانشگاه به شکلی متفاوت است، اما به طور کل برای قبولی ریاضیات در ترکیه باید متقاضی حداقل معدل 12 را در مقطع دیپلم کسب کرده باشد.

شهریه رشته ریاضیات در ترکیه در دانشگاه های برتر

شهریه ریاضیات در ترکیه متغیر است و به نوع دانشگاه و دولتی یا خصوصی بودن آن بستگی دارد. در جدول زیر شهریه تحصیل این رشته را در 10 دانشگاه برتر ترکیه ملاحظه می‌کنید:

شهریه رشته ریاضیات در ترکیه در دانشگاه های برتر
دانشگاه ها شهریه ها
دانشگاه کوچ 21,500 دلار
دانشگاه بیلکنت 16,200 دلار
دانشگاه بغازیچی 28,512 لیر
دانشگاه فنی خاورمیانه 10,000 لیر
دانشگاه گالاتا سارای 12,500 لیر
دانشگاه یدی تپه 19,000 دلار
دانشگاه ازمیر اقتصاد 8,000 دلار
دانشگاه تد 9,000 دلار
دانشگاه بیلگی 9,720 دلار
دانشگاه ییلدیز تکنیک 16,000 لیر

هزینه های تحصیل ریاضیات در ترکیه

هزینه‌ای که آموختن ریاضیات در ترکیه نیاز دارد وابسته به فاکتورهای بسیاری است که آن عوامل در کنار هم و به طور جمعی اثرگذارند. در لیست زیر این فاکتورها را مشاهده می‌کنید که می‌توانید بر اساس آن‌ها و با توجه به عادات زندگی خود هزینه تحصیل را محاسبه کنید:

 • دانشگاه دولتی یا خصوصی
 • مبلغ شهریه دانشگاه
 • شهر محل دانشگاه
 • وسایل تحصیل
 • جزوه و کتاب‌
 • تغذیه
 • خوابگاه و محل اقامت
 • وسایل نقلیه و حمل‌ونقل

ریاضیات در ترکیه یک دوره تحصیلی ۴ساله در مقطع کارشناسی است که در دانشگاه‌های مختلفی تدریس می‌شود.

بهترین دانشگاه های رشته ریاضیات در ترکیه

ریاضیات در ترکیه در دانشگاه‌های گوناگونی ارائه می‌شود. در جدول زیر اسامی و ویژگی‌های آن‌ها را نوشته‌ایم و در ادامه به شرح آن‌ها پرداخته‌ایم:

مورد تأیید ایران نوع دانشگاه رتبه شهر نام دانشگاه
مورد تأیید وزارت علوم یا بهداشت خصوصی 1 استانبول دانشگاه کوچ
علوم خصوصی 2 آنکارا دانشگاه بیلکنت
علوم دولتی 3 استانبول دانشگاه بوغازیچی
علوم دولتی 4 آنکارا دانشگاه فنی خاورمیانه
نیست دولتی 5 استانبول دانشگاه گالاتا سرای
مورد تأیید وزارت علوم یا بهداشت خصوصی 6 استانبول دانشگاه یدی تپه
علوم خصوصی 7 ازمیر دانشگاه ازمیر اقتصاد
نیست خصوصی 8 آنکارا دانشگاه تد
علوم خصوصی 9 استانبول دانشگاه بیلگی
علوم دولتی 10 استانبول دانشگاه ییلدیز تکنیک

بهترین دپارتمان ریاضیات در دانشگاه کوچ

در دپارتمان ریاضیات دانشگاه کوچ، 15 عضو هیئت علمی و تعداد زیادی از دانشجویان دکتری و محققان جوان وجود دارند. یکی از اهداف این دپارتمان آن است که به دانشجویان مقطع کارشناسی یک پس زمینه ریاضی بسیار قوی داده شود. برنامه کارشناسی این دانشگاه به اندازه کافی انعطاف‌پذیر است و به دانشجویان ریاضیات در ترکیه آزادی کافی برای آماده شدن در جهت اهداف پس از فارغ‌التحصیلی را می‌دهد.

دانشگاه کوچ به درس خواندن یک‌به‌یک با اعضای هیئت علمی اهمیت می‌دهد تا دانشجویان باانگیزه را به تحقیقات ریاضیات در ترکیه جذب کند. بسیاری از فارغ‌التحصیلان کارشناسی، تا دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری را در رشته‌های ریاضی یا رشته‌های مرتبط در این دانشگاه یا در دانشگاه‌های مطرح جهان ادامه داده‌اند.

در نهایت، برنامه دکتری دانشگاه کوچ متشکل از دانشجویان سطح بالا و مشتاق است، جایی که محیط کاری فشرده‌ای را با اعضای هیئت علمی خود دارند تا بتوانند ریاضی‌دانان معتبر و در سطح جهانی شوند. این دپارتمان دانشجویان دکتری ریاضیات در ترکیه را به عنوان همکاران و شرکای تحقیقاتی آینده می‌بینند و از آن‌ها برای توسعه تحقیقات حمایت می‌کنند.

دپارتمان ریاضیات در دانشگاه بیلکنت

تحصیل ریاضیات در دانشگاه بیلکنت ترکیه

دانشگاه بیلکنت در سال 1984 تأسیس شد و اولین دانشگاه خصوصی کشور ترکیه است. با توجه به حضور محققان و پژوهشگران عالی که عضو هیئت علمی این دانشگاه هستند و داشتن امکانات بسیار خوب، این دانشگاه برای متقاضیان ریاضیات در ترکیه می‌تواند گزینه بسیار جذابی باشد. دپارتمان ریاضیات بیلکنت، دوره‌های ریاضیات در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را برای تمامی رشته‌های دانشگاه و همچنین برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در رشته ریاضیات ارائه می‌دهد.

دپارتمان ریاضیات این دانشگاه بر تحقیق در ریاضیات انتزاعی و کاربردی تمرکز دارد. حوزه‌های تحقیقاتی این دپارتمان شامل جبر، توپولوژی جبری، هندسه جبری، تحلیل مختلط، تحلیل تابعی، نظریه اعداد، ریاضیات مالی، معادلات دیفرانسیل و سیستم های دینامیکی، فیزیک ریاضی و ریاضیات کاربردی است.

دپارتمان ریاضیات در دانشگاه فنی خاورمیانه

دپارتمان ریاضیات METU در سال 1956 تأسیس شد. در این دانشگاه اولین مدرک لیسانس علوم در سال تحصیلی 1965-1964، اولین مدرک کارشناسی ارشد در سال 1964 و اولین مدرک دکتری در سال 1970 اعطا شد. دپارتمان ریاضیات دانشگاه فنی خاورمیانه مدارس تابستانی را در اوایل دهه 1970 و 1980 با هدف حمایت از برنامه‌های تحصیلات تکمیلی سایر دانشگاه‌های ترکیه راه اندازی کرد. هدف این بود که دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌های در حال توسعه، با ریاضیدانان فعال در تماس باشند.

برنامه درسی دوره کارشناسی ریاضیات در ترکیه در اوایل دهه 1990 بازنگری و انعطاف پذیرتر شد. تعداد بیشتری از دروس انتخابی ایجاد شد در حالی که تعداد دروس اجباری کاهش یافت. جداسازی دقیق بین ریاضیات محض و کاربردی حذف شد.

اعضای دپارتمان ریاضیات، 8 جایزه تشویقی  TÜBİTAK(شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه)، 5 جایزه Sedat Simavi، 1 جایزه علمی بنیاد مصطفی پارلار، 5 جایزه تشویقی بنیاد مصطفی پارلار و 3 جایزه ایکدا دریافت کردند. علاوه بر این، 3 نفر از اعضای آن‌جا در چارچوب TÜBA-GEBİP (برنامه‌ای برای ارتقای دانشمندان جوان موفق) حمایت شدند. در سال 2013، QS این دپارتمان را در بین 200 دپارتمان برتر ریاضیات در ترکیه و سراسر جهان قرار داده است.

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد و دکتری رشته ریاضیات در ترکیه

متقاضیان پذیرش مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ریاضیات در ترکیه شرایط اعلام شده را باید داشته باشند و مدارک لازم را ارائه کنند تا برای تحصیل در این دوره‌ها مجاز شوند. در ادامه شرایط و مدارک اعلام شده را خواهید خواند:

کارشناسی ارشد رشته ریاضیات در ترکیه:

 • معدل فارغ‌التحصیلی 15 در مقطع کارشناسی
 • اصل مدرک دوره کارشناسی یا معادل آن که توسط YÖK تأیید شده است.
 • اصل ریزنمرات مقطع کارشناسی
 • گواهی مهارت زبان خارجی در سطح C1 در صورتی که زبان تدریس ترکی باشد.
 • کسب حداقل نمره 60 در یکی از آزمون‌های YDS یا YÖKDİL

دکتری رشته ریاضیات در ترکیه:

 • اصل مدرک کارشناسی ارشد یا معادل آن که YÖK تأیید کرده است.
 • اصل ریزنمرات مقطع کارشناسی ارشد
 • گواهی مهارت زبان خارجی در سطح C1 اگر زبان تدریس ترکی باشد.
 • کسب حداقل نمره 60 در یکی از آزمون‌های YÖKDİL یا YDS

الزامی است که در گواهی مهارت زبان انگلیسی در آزمون GRE نمره بیشتر از 149 یا در آزمون GMAT نمره‌ای بیشتر از450 کسب کنید. حداقل نمره هر دانشگاه ممکن است به مقدار خیلی کمی تفاوت داشته باشد.

اعتبار مدرک ریاضیات در ترکیه

با توجه به این که افراد بسیاری برای رسیدن به کشورهای اروپایی، ترکیه را پلی در این مسیر می‌دانند، از اهمیت این نکته غافل نشوید که اکثر دانشگاه‌های ترکیه در برنامه‌های تبادل دانشجویی مولانا و اراسموس پلاس فعال هستند؛ در نتیجه بعد از اتمام تحصیل اخذ مجوز کار و اقامت در کشورهای اروپایی امکان‌پذیر است.

مدرک ریاضیات در ترکیه از اعتبار ویژه برخوردار بوده و به وسیله آن در کشورهای اروپا می‌توان شروع به کار کرد. افرادی نیز که قصد دارند بعد از پایان تحصیل به ایران برگردند، این را بدانند که خوشبختانه اکثر دانشگاه‌هایی که این رشته را ارائه می‌دهند، مورد تأیید وزارت علوم هستند.

موقعیت شغلی و بازار کار ریاضیات در ترکیه

بازار کار ریاضیات در ترکیه

امروزه بسیاری از مشاغل به دانستن مقداری ریاضی نیاز دارند. افرادی که در تجارت، علوم، مهندسی و ساخت‌وساز کار می‌کنند از این علم بهره می‌برند. فارغ‌التحصیلان ریاضیات در ترکیه از نظر فرصت‌های شغلی بسیار سعادتمند هستند. آن‌ها عنوان و سمت‌های بسیاری برای اشتغال در هر بخش دارند. چند مورد از آن‌ها به شرح زیر است:

 • آموزش
 • انفورماتیک
 • بانکداری
 • تجارت و دارایی
 • تحقیق و توسعه

درآمد شغل ریاضیات در ترکیه

یکی از شغل و بازار کارهای رشته ریاضی معلم درس ریاضی است. دستمزد فردی که به عنوان مدرس ریاضی کار می‌کند با توجه به معیارهای زیادی مانند مدت سابقه کار، نوع مرکز آموزشی و ساعت کاری متفاوت است. بر اساس داده‌های سال 2023، میانگین، حداقل و حداکثر میزان درآمد شغل ریاضیات در ترکیه را برای این عنوان شغلی در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

درآمد شغل ریاضیات در ترکیه
گروه‌بندی حقوق مبلغ دریافتی (لیر)
کمترین 15,000
میانگین 21,700
بالاترین 33,000

جمع بندی

با توجه به این که ریاضیات در ترکیه یکی از رشته‌های پرطرفدار است و این علم، پایه بسیاری از علوم دیگر است، در این مقاله دانسته‌های مهمی درباره آن برای آگاهی افرادی که متقاضی آموختن این دانش در ترکیه هستند آوردیم و نیز درباره پذیرش این رشته، مدارک لازم برای ثبت نام، میزان شهریه، شرایط بورسیه و… شرح دادیم. برای کسب اطلاعات بیشتر، همچنین دریافت جواب سوال‌هایتان با مشاوران ما در مجموعه آرتان بورس تاپ تماس بگیرید.

نویسنده آرتان بورس تاپ

پاسخ به سؤالات کاربران در این زمینه

شهریه این رشته به نوع دانشگاه که خصوصی یا دولتی است بستگی دارد. داخل مقاله در جدولی میزان شهریه هر دانشگاه را نوشته‌ایم که پیشنهاد می‌کنیم به قسمت مربوطه مراجعه کنید.
برای ورود به رشته ریاضیات در ترکیه باید در آزمون یوس متمرکز، یوس دانشگاه‌ها و یا آزمون‌های دیگری که اسم آن‌ها را در مقاله نوشته‌ایم شرکت کنید.
اگر شرایطی که دانشگاه معین کرده را داشته باشید می‌توانید از “بورسیه تحصیلی خواهر و برادر” یا “بورسیه تحصیلی موفقیت” استفاده کنید. برای اطلاع دقیق از شرایط آن، بخش بورسیه‌ها را در این مقاله بخوانید.
بله البته این امکان تنها برای ورود به دانشگاه‌های خصوصی وجود دارد و در صورت داشتن دیپلم یا گواهی قبولی یکی از آزمون‌های بین‌المللی می‌توانید از این امتیاز استفاده کنید.
خیر، در هر سنی اجازه برای تحصیل ریاضیات در ترکیه را دارید.
فراگیری ریاضیات در تمام دانشگاه‌های ترکیه در قالب مقطع کارشناسی و به مدت 4 سال است.
بله درصورتی‌که برای پذیرش و ثبت نام مدرک تافل IBT ارائه کنید.
بعد از فارغ‌التحصیلی، یکی از انواع شغل ریاضیات در ترکیه تدریس است، این را بدانید که میزان حداکثر درآمد معلم ریاضیات 33,000 لیر، حداقل 15,000 لیر و میانگین درآمد این شغل 21,700 لیر است.
Telegram WhatsApp Twitter
دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=34116
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”

از آرتان پذیرش بگیر

جایزه میلیونی برنده شو!

آرتان بورس تاپ تمایل دارید از جدیدترین ظرفیت ها و فرصت های مهاجرتی باخبر شوید.
نه بعدا
بله حتما