logo
زندگی در ترکیه چگونه است

زندگی در ترکیه

آنچه در این مقاله خواهید خواند

در مورد زندگی در ترکیه برای ایرانیان چه می دانید؟ چرا همه به دنبال رفتن و اقامت در ترکیه هستند؟ در اینجا به طور کامل زندگی در ترکیه را با زندگی در ایران برای شما مقایسه کرده ایم. باید حتما از هزینه ها و شرایط زندگی در این کشور آگاهی داشته باشید. پس با ما همراه باشید.

واقعیت های زندگی در ترکیه

ترکیه را کشوری با آب و هوای مختلف می شناسند. شاید شمایی که این متن را می خوانید به دنبال زندگی در کشور ترکیه باشید. حق هم دارید. ترکیه کشوری پیشرفته و مرفه است. از نظر علمی و گردشگری پیشرفت های زیادی در سال های اخیر به خود دیده است. برای همین افراد به اهداف مختلف سفر، تفریح، کار، تحصیل و یا زندگی در ترکیه راهی این کشور اروپایی-آسیایی می شوند. خود را در شهر ساحلی زیبای بدورم تصور کنید که از پنجره خانه خود به هر کجا که نگاه می کنید، سرسبزی و آب خواهید دید. یا در آنکارای مدرن و یا استانبول زیبا و یا آنتالیای رویایی!

آیا می دانید که در سال 2005، ترکیه رتبه ی هفتم اقتصاد دنیا را بدست آورد. بعدها در سال 2006 برای یازده درصد از مردم کشور، اشتغال به وجود آورد. بخش خصوصی بسیار قدرتمند و اقتصادی دارد. بله! ترکیه سالهاست در جهت پیشرفت حرکت می کند و امروزه این تاثیر بیش از پیش مشهود است. شاید شما هم شنیده باشید، رقم بالایی از واحدهای مسکونی در شهرهای مختلف ترکیه به خرید ایرانیان رسیده است؟ اما چرا؟ چرا ایرانیان به دنبال داشتن خانه و زندگی در ترکیه هستند. با ما همراه باشید تا هر آنچه در مورد زندگی در ترکیه برای ایرانیان مورد نیاز است را به شما بگوییم.

زندگی در ترکیه برای ایرانیان

البته که هیچ کجا، خانه ی خود آدم نمی شود، اما چند مزیت در مورد زندگی در ترکیه برای ایرانیان وجود دارد که نسبت به دیگر کشورها، آن را برای ایرانیان جذاب کرده است:

 • پیشرفت زیاد: بسیاری از شهرهای ترکیه دقیقا مانند اروپا هستند. به طوریکه گاها، سفر به آنجا را مانند سفر به اروپا می دانند. برج های بلند، مراکز خرید معتبر، برندهای مشهور، هایپرمارکت های بزرگ زنجیره ای ترک و … شرایط زندگی و پیشرفت را برای زندگی در ترکیه مهیا کرده است.
 • دین و پوشش آزاد: در این کشور دین و پوشش افراد، آزاد است. با این وجود، همه در صلح در کنار هم زندگی می کنند. برای همین تا جایی که حرمت ها حفظ شود، پوشش مردم دلخواه و آزاد است. شاید این برای خیلی ها زندگی را آسان تر کند.
 • امنیت بالا: با وجود اینکه اینجا یک کشور بزرگ و شلوغ است ام امنیت خوبی برای شهروندان ایجاد شده است. این مساله برای بانوان از اهمیت خاصی برخوردار است. آنها به راحتی می توانند تا پاسی از شب را بیرون باشند و هیچ مشکل و مزاحمتی برای آنها بوجود نیاید.
 • کیفیت بالای خدمات: مثلا در بیمارستان های خصوصی و دولتی با وجود اینکه تفاوت قیمت ها بسیار زیاد است اما کیفی ارائه خدمات تفاوت چندانی با هم ندارد. تفاوت قیمت ها به لوکس بودن و امکانات اضافی بیمارستان های خصوصی برمی گردد.
 • شرایط اقتصادی مطلوب: شاید اصلی ترین دلیل برای تمایل به زندگی در ترکیه برای ایرانیان این باشد که افراد به راحتی می توانند برای خود کار پیدا کنند. بسیاری از ایرانیانی که به ترکیه مهاجرت کرده اند، می گویند که در آنجا شرایط زندگی بهتری نسبت به ایران داشته اند.

واقعیت های زندگی در ترکیه برای ایرانیها

زندگی در ترکیه بهتره یا ایران؟

بهتر بودن یک کشور برای زندگی بستگی بسیار زیادی به ملاک های زندگی افراد دارد. اگر می خواهید پول خود را هدر ندهید و در یک کشور مدرن اروپایی زندگی کنید، زندگی در ترکیه بهترین گزینه است. ترکیه یک کشور نزدیک به ایران است برای همین بسیاری از افراد برای مسافرت آن را انتخاب می کنند. دانشگاههای بسیار خوب با رنکینگ های بالا در ترکیه وجود دارند که برای دانشجوهای بین المللی اهمیت زیادی پیدا می کند. به کمک موسسات کاریابی در ترکیه برای ایرانیان به راحتی می توان آنجا کار پیدا کرد. قرار نیست پول پیش زیادی برای خانه پرداخت کنید. البته این را هم باید بدانید در ترکیه خانه ی بزرگ وجود ندارد. خانه های بزرگ مربوط به خانه های ویلایی است. متراژ خانه ها در بهترین حالت به 50 متر دوبلکس می رسد. امکانات داخل ساختمان های مسکونی از سطح بالایی برخوردار هستند. برای زندگی در ترکیه، آب و برق و گاز را به نام خودتان می زنند. امکانات رفاهی و تفریحی زیادی در هر جای شهر وجود دارد که می توانید از آنها بهره ببرید. در حالی که در داخل کشور تعداد امکانات رفاهی مخصوصا در شهرهای کوچک بسیار کم است.

هزینه زندگی در ترکیه 2020

در حالت کلی می توان گفت که هزینه های زندگی در ترکیه متوسط است و تا حدودی حتی شبیه به هزینه های داخل کشور است؛ اما این را باید در نظر بگیرید که ترکیه از نظر اقتصادی رو به پیشرفت است. فرصت های شغلی زیاد، زندگی در ترکیه برای ایرانیان را توجیه پذیرتر کرده است.

 • هزینه مسکن در ترکیه: این هزینه برای شهرهای مختلف متفاوت است. برای ازمیر و استانبول این هزینه ها زیاد است؛ که هر چند نوع خانه (نوساز و یا قدیمی بودن)، فاصله تا مرکز شهر، تعداد اتاق خواب و … نیز در قیمت خانه ها موثر هستند.
 • هزینه حمل و نقل در ترکیه: می توانید از مترو، تاکسی، قایق و کشتی برای جابجایی استفاده کنید، هزینه های شما بسیار کم خواهد شد؛ مثلا در شهر استانبول، هزینه بلیط یک طرفه مترو، 2.60 لیر و قیمت پایه تاکسی 2.50 تا 4.00 لیر است. برای شهر دیگر کمتر از این مقدار است.
 • هزینه مواد غذایی: جالب است که بدانید، کیفیت مواد غذایی در ترکیه بسیار بالاست. در هر جای شهر یک کافه یا رستوران همیشه باز و همیشه شلوغ وجود دارد چرا که بسیاری از مردم ترکیه عادت دارند که غذای خود را بیرون از خانه می خورند. بعنوان مثال هزینه ی یک بطری آب در استانبول، 1.33 لیر، یک بطری شیر، 3.88 لیر، 500 گرم نان سفید 2.39 لیر و … می باشد. هزینه در دیگر شهرها کمتر از این مقدار است.

هزینه زندگی در ترکیه به تومان

 • هزینه تحصیل در ترکیه: بخش های دولتی برای شهروندان این کشور رایگان هستند و برای دیگر افراد هزینه ای بابت شهریه گرفته می شود.
 • هزینه پوشاک: حتما می دانید که پوشاک ترکیه چقدر مشهور است. قیمت های این لباس های زیبا با پارچه های بسیار مرغوب و دوخت اعلی در داخل کشور ترکیه بسیار مقرون به صرفه است. بعنوان مثال هزینه یک لباس زنانه تابستانی در استانبول 132.36 لیر و یک جفت شلوار جین 194.04 لیر است.

در شهرهای دیگر ترکیه هزینه ها از این مقدار کمتر هستند. برای تحصیل در ترکیه در مقاطع مختلف کارشناسی، ارشد و دکترا هزینه ها متفاوت است. برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاههای دولتی ترکیه، 300 تا 800 دلار در سال، دوره ی ارشد، 600 تا 900 دلار و دکترا 500 تا 800 دلار در سال است. البته در مقاطع ارشد و دکترا زبان دانشگاه، برای دانشجویان بین المللی انگلیسی است. لیستی از هزینه اجاره خانه برای زندگی در ترکیه:

 • آپارتمان یک خوابه در خارج از شهر: 600.73 لیر
 • آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر: 1030.73 لیر
 • آپارتمان سه خوابه در خارج شهر: 1034.92 لیر
 • آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر: 1820.01 لیر

هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه

بسیاری از افراد برای ادامه تحصیل راهی یکی از دانشگاههای ترکیه می شوند. افراد می توانند با شرکت در آزمون sat در دانشگاهی مانند ساکاریا پذیرش شوند؛ اما هزینه ها برای یک دانشجو به چه صورت خواهد بود؟ دانشجویانی که برای زندگی در ترکیه باید پول پس انداز کنند و یا کار کنند، اغلب به مشکل برخورد نمی کنند. از انجا که متوسط درامد در ترکیه نسبت به ایران بسیار بالاتر است، آنها می توانند یک شغل مناسب با درآمد خوب پیدا کنند. یا از فاندهایی که گرفته اند استفاده کنند. بسته به میزان خرج هر فرد، هزینه ی ماهیانه زندگی متفاوت خواهد بود. به طور کلی می توان گفت هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه شبیه به ایران و در صورت زندگی در شهرهای بزرگ آن به میزان 14.45 درصد گران تر است. می توان گفت تقریبا معادل 1000 تا 1500 لیر می باشد.

تجربه زندگی در ترکیه

نظرات در مورد زندگی در ترکیه

مردمی که برای زندگی به ترکیه رفته اند، در مورد این کشور و آنچه تجربه کرده اند، نظراتی به جای گذاشته اند که با هم می خوانیم:

 • زندگی در ترکیه برای بسیاری از افراد خیلی جذاب و دوست داشتنی بوده است. آنها از آب و هوای پاک شهرها، حتی شهرهای بزرگی مانند استانبول خبر می دهند. از موارد مورد رضایت بسیاری از ساکنان، ترافیک کم جاده ای است. مردم برای هم مزاحمتی ایجاد نمی کنند و با وجود سابقه ی زندگی ده ساله هنوز موردی مشاهده نکرده اند.
 • بسیاری از ارزان بودن لباس ها راضی هستند. آنها می گویند بهترین لباس ها را با قیمت های بسیار مناسب خریداری می کنند. داخل شهرها بسیار زیباست، در شهری مانند استانبول، هم جنگل وجود دارد، هم ساحل، هم مراکز خرید بسیار شیک و هم رستوران های لوکس.
 • سرعت اینترنت بسیار بالاست و تا به حال نشده که کاربران از بابت آن حتی در روستاهای دور، شکایتی داشته باشند. آزادی پوشش زیاد است و این برای بسیاری از افراد یک نقطه ی مثبت از زندگی دلخواهشان است.

البته در کنار اینها، افرادی نیز از نبود آب آشامیدنی سالم، مجبور به خرید بطری های آب معدنی، رفتارهای خاص برخی از شهروندان ترک و … نیز حرف به میان آورده اند.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد زندگی در ترکیه برای ایرانیان و هزینه های آن می توانید با مشاوران آرتان بورس تاپ تماس بگیرید.

نویسنده

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=5782
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”