دانشگاه مدیپول
logo
سازمان یوک در ترکیه

سازمان یوک ترکیه

آنچه در این مقاله خواهید خواند

سازمان یوک ترکیه از جمله سازمان‌ هایی است که صد در صد برای تحصیل در ترکیه و یا کار در این کشور شما باید مدرک خود را در این سازمان برای معادل سازی ارائه دهید و همین امر روند خاص و البته پیچیده‌ای دارد که بهتر است با مشاورین آرتان بورس تاپ در این زمینه گفتگویی داشته باشید. این سازمان اهداف خاصی را مد نظر دارد که شما می توانید با شرایط متفاوت مانند معادل سازی مدرک تحصیلی در این سازمان گواهی فارغ التحصیلی خود را دریافت کنید؛ چرا که سازمان یوک در این کشور رابطه کاملاً مستقیم با سیستم آموزشی عالی برقرار کرده است. سازمانی منسجم برای برنامه‌ ریزی با تکنیک های آموزش عالی و هم چنین جهت هماهنگی هر چه بیشتر بین دانشگاه ها برای ارتقاء کیفیت آموزش آن ها به حساب می آید که تمامی مدارک را شما برای معادل سازی می توانید به سازمان یوک ارسال نمایید.

تاریخچه سازمان یوک

سازمان یوک از سال ۱۹۸۱ میلادی در ششم نوامبر فعالیت خود را آغاز کرده است. تمامی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی در کشور ترکیه تحت نظارت مستقیم این سازمان قرار دارند. بدون شک هر کدام از دبیرستان ها، هنرستان ها و دانشگاه های حرفه ای به صورت وابسته با این سازمان همکاری می کنند. همان گونه که شاید بدانید ۵۳ دانشگاه دولتی و 19 دانشگاه خصوصی در ترکیه برای تحصیل داوطلبان وجود دارد که در این بین، داوطلبان و متقاضیان بین المللی خصوصاً از ایران باید با روال و ساختار سیستم این سازمان آشنایی داشته باشند. به این علت که برای ادامه تحصیل و یا اشتغال در ترکیه با این سازمان سروکار دارند.

سازمان یوک ترکیه چیست؟

سازمان یوک ترکیه بر روی تمامی مؤسسات آموزش عالی نظارت کامل دارد و برای هماهنگی هرچه بهتر بین دانشگاه های ترکیه و جهت بالا بردن کیفیت آموزش آن ها از استراتژی ها و تکنیک های آموزش عالی خاصی استفاده می کند. آن دسته از افرادی که به تحصیل رشته پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه پرداخته‌ اند چه در داخل و چه در خارج از ترکیه باید تحت نظارت این سازمان فرایند کار خود را ادامه دهند. در این زمینه معادل سازی مدارک جزء فعالیت های اصلی این سازمان است. ما در ادامه شما را با شرایط معادل سازی مدرک تحصیلی در این سازمان به شکل ویژه آشنا می کنیم.

تنها زمانی داوطلب برای تحصیلات تکمیلی می تواند در ترکیه اقدام نماید که مدارک درخواستی برای تحصیل در دانشگاه ترکیه را سازمان یوک تائید نماید. مدارک قبلی دانشگاه دانشجو باید صلاحیت لازم را داشته باشند. چنانچه فرد در ایران تحصیلات خود را از ادامه داده است تنها دانشگاه ‌های سراسری و آزاد توسط این سازمان تائید می ‌شوند و دیگر دانشگاه ها اعتبار خاصی ندارند و در برخی از موارد نیز شاهد اخراج بسیاری از دانشجویان ایرانی از دانشگاه ترکیه به همین دلیل بوده ایم. به همین خاطر است که مشاوره با مشاورین آرتان بورس تاپ در این حوزه ضرورت خود را نشان می دهد تا شاهد تجربه های تلخ این چنینی افراد نباشند.

سازمان یوک ترکیه کجاست؟

آنکارا بزرگترین شهر ترکیه بعد از استانبول است. هم چنین به عنوان پایتخت ترکیه به حساب می آید. این قلب تپنده ترکیه را به عنوان قطب اصلی سیاسی این کشور می شناسند. در حوزه های مختلف نیز حرف های زیادی برای گفتن دارد. سازمان یوک ترکیه نیز در پایتخت ترکیه یعنی آنکارا واقع شده است. به همین دلیل برای مراجعه حضوری به این سازمان جهت معادل سازی مدارک خود برای اشتغال و یا ادامه تحصیل در ترکیه بهتر است که مسیر رفت و آمد به آنکارا را نیز بشناسید.

معادل سازی مدارک تحصیلی در سازمان یوک ترکیه

تصویر شورای آموزش عالی یوک

معادل سازی مدرک تحصیلی در سازمان یوک ترکیه شامل شرایط خاصی است که باید این شرایط را به درستی مورد بررسی قرار دهید. معمولاً شما باید با تکمیل فرم آنلاین را تکمیل و سپس چاپ شده آن را به مدارک خود متصل نمایید. هم چنین رضایت نامه نیز از دیگر مدارک بسیار مهم برای معادل سازی مدارک به شمار می‌آید. کپی شناسنامه و تکمیل تمامی مدارک تحصیلی دوران دیپلم و هر نوع مدرک قبل از آن که شما قصد دارید برای معادل ‌سازی از آن استفاده کنید جزء مدارک مهم به شمار می آیند.

هم چنین شما باید مدرکی را برای دریافت آموزش های مقدماتی تحصیلات عالی نیز جهت معادل سازی ارائه دهید. تمامی گذرنامه هایی که در دوره آموزش عالی مورد استفاده قرار گرفته است نیز جزء مدارک مهم برای ارائه به این سازمان قرار می گیرد. کارت اقامت در کشور ترکیه به همراه فیش پرداختی تمامی هزینه ها و البته کپی رنگی از تمامی درخواست ‌ها صددرصد برای شرایط معادل سازی مدرک تحصیلی در سازمان یوک ترکیه را نباید از یاد ببرید. پزشکان و دندانپزشکان که در مراکز آموزشی خارج از ترکیه به تحصیل پرداخته اند، برای ادامه تحصیل و اشتغال در ترکیه باید معادل سازی مدرک تحصیلی خود را جدی بگیرند و به همین خاطر، باید از طریق وب سایت رسمی این سازمان پرونده خود را تشکیل و مدارک را بارگذاری و بعد از آن ارسال نمایند.

 بعد از ارزیابی این سازمان با توجه به شرایط داوطلب مدارک تائید و برگه برای معادل سازی صادر می شود و بعد از تائید نهایی متقاضی باید در آزمون STS شرکت نماید و بعد از نتیجه آزمون STS مدرک نهایی به وی با تائید کامل ارائه می شود و خاطر نشان می کنم که  شرایط کار برای رشته های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی و رشته های شاخه پزشکی تنها باید با مدرک معادل سازی در بین مدارک فارغ التحصیلی تحت نظر سازمان یوک انجام پذیرد.

شرایط سازمان یوک برای مردم کشور های در حال جنگ

به هرحال کشورهایی که در حال جنگ هستند نیز نباید از حق و حقوق خود برای تحصیل و اشتغال بهتر غافل شوند و شاید برای کار در کشوری مانند ترکیه قادر نباشند مدارک خود را آن چنان که باید و شاید طبق مقررات و آیین نامه ها برای تشخیص ارائه دهند و همین دلیل، با دردسر و چالش ‌های خاصی روبه رو می‌شوند که در این بین، آن دسته از افرادی که متقاضی کار و تحصیل در کشور ترکیه هستند به واسطه سازمان یوک می‌ توانند شرایط خاصی را در نظر بگیرند.

 با توجه به کمیسیون های مشورتی آن دسته از عزیزانی که در این کشورها به هر دلیلی گواهینامه اصلی و یا نسخه آن را ندارند، باید یک گواهی معتبر و یا حتی ترجمه ‌شده را ارائه دهند تا طبق نظر کمیسیون مشورتی در حوزه‌های مختلف این اختیار را داشته باشند برای معادل سازی از آن استفاده نمایند. کشور هایی همانند یمن، فلسطین، سودان جنوبی، عراق سوریه وکریمه‌ کنگو در لیست کشورهای درحال جنگ قرار گرفته اند.

گواهی تشخیص موسسه در سازمان یوک ترکیه

گواهی ها در سازمان یوک ترکیه

شما برای این که بتوانید گواهی تشخیص موسسه را از سازمان یوک دریافت کنید بهتر است شرایط خاصی را در نظر بگیرید؛ چرا که این گواهی همانند یک سند تشخیصی است که یک موسسه آموزش عالی می تواند خود را در لیست آموزش های عالی بین المللی جای دهد و این گونه است که دانش آموز یا دانشجو متوجه می‌شود که این موسسه با ارائه مدرک خود معادل هم ارزش با مدرک سازمان یوک را تحویل می دهد یا خیر.

عموماً زمانی که داوطلب قصد دارد تحصیلات خود را در خارج از ترکیه ادامه دهد و یا برای ادامه تحصیلات وارد این کشور شود و یا حتی برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد و یا ارائه اطلاعات برای هیئت های کشور بین المللی باید از گواهی تشخیص موسسه که توسط سازمان یوک ترکیه ارائه شده است استفاده نماید.

گواهی فارغ التحصیلی سازمان یوک ترکیه

گواهی فارغ التحصیلی که توسط سازمان یوک ترکیه ارائه می‌شود گواهی تشخیص فارغ التحصیلی است. این گواهی باعث می شود تا فارغ التحصیلی فرد از موسسه و آموزش عالی خارجی شناخته شده مشخص گردد. آن دسته از افرادی که تنها مدرک برای آن ها مهم است اما قصد انجام فعالیت خاصی در زمینه اشتغال را ندارند می توانند از این مدرک به عنوان یک مدرک قابل قبول استفاده نمایند و حتی برای آن دسته از رشته هایی که در ترکیه معادل سازی ندارد این مدرک می تواند کارساز باشد. به هر حال این گواهی شاید آن چنان که شما فکر کنید مهم نباشد اما به هر حال در برخی از شرایط مدرکی بسیار سرنوشت ساز است و می تواند مزایا زیادی داشته باشد. در این زمینه مشاورین مجموعه آرتان بورس تاپ اطلاعات قابل قبول تری را در اختیار شما قرار می دهند.

جمع بندی

سازمان یوک ترکیه همان گونه که گفته شد از جمله سازمان‌ های معتبری است که در آنکارا واقع شده است. زمانی که شما قصد تحصیل و کار در ترکیه را دارید باید مدارک خود را طبق این سازمان مورد بررسی قرار دهید. حالا شرایط مهاجرت برای هر فردی شرایط خاص و البته متفاوتی است و به همین خاطر، از روش‌هایی مانند مهاجرت کاری، سرمایه گذاری، ازدواج و تحصیل که استفاده کنید هر کدام قانون و شرایط خاص خود را می‌طلبد که برای مهاجرت تحصیلی نیز این سازمان برنامه های خاصی را ارائه می دهد. شما برای تحصیلات تکمیلی خود باید مدرک معادل سازی شده خود را از این سازمان تحویل بگیرید  تا به توانید به راحتی هرچه تمام تر به تحصیل و یا اشتغال در ترکیه بپردازید.

نویسنده آرتان بورس تاپ

Telegram WhatsApp Twitter
دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=7365

برگزاری آزمون بورسیه تحصیلی

دانشگاه‌های مدیپول

مدیپول استانبول
  • مورد تایید وزارت بهداشت
  • پیراپزشکی، مهندسی
مدیپول آنکارا
  • پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی

زمان برگزاری: 11 خرداد ماه 1403

محل برگزاری: تهران، تبریز، ارومیه