a

 

Facebook

Twitter

کپی رایت 2019 دپارتمان آرتان بورس تاپ.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 – 19:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

مشاوره تحصیل در ترکیه

جستجو فهرست

شهرسازی در ترکیه

تحصیل رشته شهرسازی در ترکیه

خبر خوب ما برای طرفداران رشته شهرسازی در ترکیه این است که در بسیاری از دانشگاه ­های تاپ ترکیه، این رشته ارائه می­ شود. رشته­ ای که با مباحث شهری، برنامه ریزی شهری، مدیریت شهری، طراحی شهری، جغرافیا، معماری و عمران در ارتباط است. همان‌طور که در داخل کشور خودمان، مهندسی شهرسازی عموماً در دانشکده های هنر و معماری قرار دارد، در ترکیه نیز به همین ترتیب است. مهندسی شهرسازی در ترکیه یکی از رشته های پرمتقاضی است، چرا که روز به روز بر گسترش شهرها و مسائل مربوط به شهرنشینی از جمله نیاز مردم به ساختمان ها و اقامتگاه­ های جدید بیشتر می شود. با ما در موسسه آرتان بورس تاپ همراه باشید تا هرآنچه در مورد این رشته نیاز است بدانید را به شما بگوییم.

تحصیل شهرسازی در ترکیه

مهندسی شهرسازی در ترکیه یک دوره ۴ ساله (کارشناسی) است که داوطلبان گروه ریاضی می توانند آن را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. برای تحصیل در این رشته دانشجویان باید در زمینه های ریاضی، فیزیک، توانایی طراحی، تفکر مسئولانه و جامعه شناسی، توانا باشند. در این رشته مقیاس طراحی دانشجویان و تصمیم گیری آنها از واحدهای محله تا بافت کلی شهر را شامل می­ شود. امروزه در تمام جوامع، حضور مهندسان شهرسازی در کنار دیگر گرایش ها برای ایجاد یک بافت منسجم شهری الزامی است. برای ادامه تحصیل در رشته شهرسازی در ترکیه می­ توانید گرایش های مختلف، معماری، طراحی شهری، مدیریت شهری، برنامه ریزی شهری و … را انتخاب کنید. در هر کدام از این گرایش ها، بر روی مسائل تخصصی تر، متمرکز خواهید شد. شما بعنوان یک مهندس شهر ساز در زمینه های زیر مشغول خواهید شد:

 • برنامه ریزی منطقه ای در روستاها و شهرها
 • تصمیم گیری در مورد تراکم ساختمان ها و شکل ساختمان ها
 • برنامه ریزی اراضی و تصمیم گیری در مورد نحوه استفاده از زمین
 • تعیین کاربری و مشاوره در تهیه طرح تفصیلی
 • انجام هماهنگی های مورد نظر با کمترین بودجه
 • همکاری با ارگان ها و واحدهای مرتبط با شهرسازی و برنامه ریزی شهری

هزینه تحصیل شهرسازی در ترکیه

بسته به اینکه در دانشگاه دولتی یا خصوصی پذیرش بگیرید، میزان شهریه رشته شهرسازی متفاوت است. در حالت کلی تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه و تحصیل به زبان انگلیسی گران تر تمام می شود. از طرفی رشته شهرسازی در ترکیه عموماً به زبان ترکی ارائه می شود؛ اما همواره این را به یاد داشته باشید که نرخ شهریه دانشگاه ­های ترکیه بسیار مناسب است. شما برای تحصیل به زبان انگلیسی حدود ۶۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار و برای تحصیل به زبان ترکی حدود ۲۴۰ تا ۷۳۰ دلار پرداخت خواهید کرد. این میزان شهریه برای دانشگاه های دولتی در اوایل بازه قرار دارد.

البته می توانید برای کسب اطلاعات دقیق در مورد شهریه رشته شهرسازی در دانشگاه مورد نظر خود با کارشناسان ما در آرتان بورس تاپ تماس بگیرید.

دانشگاه های شهرسازی در ترکیه

تعدادی از بهترین دانشگاه ­های ترکیه، برنامه مهندسی شهرسازی را ارائه می­ دهند. شما بعد از فارغ التحصیلی باید هم از نظر دانش تئوری و هم از نظر توانایی عملی به سطح قابل قبولی رسیده باشید. دوره شهرسازی در ترکیه نیز عموماً حول همین دو، یعنی واحدهای تئوری و واحدهای عملی است. یک مهندس شهر ساز باید توانایی برنامه ریزی داشته باشد. با نرم افزارها و برنامه­ های روز دنیا آشنایی داشته باشد. بتواند به راحتی برنامه ­های کامپیوتری را به کار ببرد و به عنوان یک عضو از تیم بزرگتر فعالیت داشته باشد. از جمله دانشگاه­ های مطرح برای تحصیل مهندسی شهرسازی در ترکیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. دانشگاه فنی استانبول
 2. دانشگاه تد آنکارا (TED)
 3. دانشگاه فنی ییلدیز
 4. دانشگاه چانکایا
 5. دانشگاه معمارسینان
 6. دانشگاه فنی عالی ازمیر
 7. دانشگاه قاضی
 8. دانشگاه دوکوز ایلول
 9. دانشگاه گبزه
 10. دانشگاه مدیترانه
 11. دانشگاه فنی بورسا
 12. دانشگاه فنی کارادنیز
 13. دانشگاه دموکراسی ازمیر
 14. دانشگاه  Canakkale Onsekiz Mart
 15. دانشگاه Muğla Sıtkı Koçman
 16. دانشگاه Ondokuz Mayıs
 17. دانشگاه پاموکاله
 18. دانشگاه konya
 19. دانشگاه سلیمان دمیرل
 20. دانشگاه آتاتورک
 21. دانشگاه مرسین
 22. دانشگاه آرسیس
 23. دانشگاه Necmettin Erbakan
 24. دانشگاه اوساک
 25. دانشگاه آماسیا
 26. دانشگاه کرکلارالی
 27. دانشگاه فنی اسکندرون
 28. دانشگاه Gaziantep
 29. داشگاه جمهوری سیواس
 30. دانشگاه یوزگات بوزوک
 31. دانشگاه Van Yüzüncüyıl
 32. دانشگاه سیرت
 33. دانشگاه یزگات بوزوک

مقاطع شهرسازی در ترکیه

منظور از مقاطع مختلف شهرسازی، تحصیل در دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است. در هر کدام از این دوره ­ها، تعداد واحدها و دروس متفاوتی ارائه می ­شود. در اولین دوره که مقطع کارشناسی شهرسازی در ترکیه است، شما ۱۴۳ واحد درسی را انتخاب خواهید کرد. امکان بورسیه شدن در این منطقه برای رشته شهرسازی، بر جذابیت آن نزد دانشجویان خارجی افزوده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه؛ مقاله مربوط به شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه را حتما بخوانید. از جمله دروس ارائه شده در مقطع کارشناسی شهرسازی در ترکیه می ­توان به ترسیم مقدماتی، مبانی شهرسازی، هندسه و پرسپکتیو، بیان معماری، ترسیم پیشرفته، تاریخ شهر و شهرسازی در جهان، روانشناسی محیطی، اقتصاد شهری، آشنایی با جامعه شناسی شهری، مبانی مدیریت شهری و تأسیسات و زیرساخت های شهری اشاره کرد.

ارشد شهرسازی در ترکیه

 

کارشناسی ارشد شهرسازی در ترکیه

دوره کارشناسی ارشد شهرسازی در ترکیه نیز در قالب گرایش های طراحی شهری، برنامه ریزی شهری و مدیریت شهری ارائه می شود. طول مدت تحصیل نیز دوساله و عموماً ۳۲ واحد درسی است. هر کدام از این گرایش ها نیز دروس و حوزه کاری خاص خود را دارند. البته که دانشجویان دیگر رشته ها از جمله معماری، جغرافیا، عمران و … نیز می توانند این گرایش ها را در دوره ارشد انتخاب کنند.

 • دروس برنامه ریزی شهری: برنامه ریزی مسکن، کارگاه برنامه ریزی شهری، برنامه ریزی حمل و نقل شهری، روش های برنامه ریزی زمین، برنامه ریزی کاربری زمین، سیر اندیشه های شهرسازی، کاربرد نظام اطلاعات و …
 • دروس طراحی شهری: برنامه ریزی کاربری زمین، طراحی شبکه حمل و نقل درون شهری، شهر و شهرسازی معاصر ایران، زیبایی شناسی شهری، روش ها و فنون طراحی شهری ۱ و ۲، مبانی نظری طراحی شهری و …

دکتری شهرسازی در ترکیه

دکتری شهرسازی از گرایش­ های جدید و بسیار تخصصی است که اتفاقاً دانشجویان متقاضی زیادی نیز دارد. شما اگر کارشناس ارشد گرایش های مختلف کارشناسی ارشد شهرسازی در ترکیه از جمله مدیریت شهری، برنامه ریزی شهری و طراحی شهری هستید، می توانید وارد دکتری شهرسازی در ترکیه شوید. البته دانشجویان دیگر رشته ها از جمله کارشناسی ارشد مرمت، کارشناسی ارشد برنامه ریزی منطقه ای و جغرافیا نیز می توانند در دوره دکتری شهرسازی مشغول به تحصیل شوند. آزمون های قبولی دوره دکتری Ales و GRE می باشد.

دوره دکتری ۴ تا ۵ سال طول خواهد کشید. در این دوره شما به طور تخصصی و علمی وارد فازهای مختلف تصمیم گیری ها و سیاست گذاری های خرد و کلان شهری خواهید شد. این مقطع از شما یک پژوهشگر شهرسازی خواهد ساخت که قادر به ارائه نظریه و داده ی جدید در این زمینه است. تألیف کتاب، مقاله و اقدامات پژوهشی از کارهای مهم در طول دوره دکتری شهرسازی است. در پایان تحصیل نیز باید از تز دکتری خود دفاع کنید.

بازار کار شهرسازی در ترکیه

فرصت های شغلی بسیار خوبی در انتظار فارغ التحصیلان رشته شهرسازی در ترکیه است. ترکیه کشوری پیشرفته با اقتصاد رو به رشد است. این کشور یکی از قطب های اصلی گردشگری به حساب می آید و صنعت توریسم در آن بسیار رونق دارد. البته به جز دوران حال حاضر که کرونا ضربه های زیادی به صنعت توریسم وارد کرده است. یکی از مشاغل مرتبط و بسیار تأثیرگذار بر روی این صنعت نیز، شهرسازی است. برای همین توجه زیادی به این حرفه چه در بخش آموزشی و چه در بخش بازار کار شده است. شما می توانید به عنوان کارشناس شهرسازی یا متخصص برنامه ریزی شهری و طراحی شهری در مشاغل زیر مشغول به کار شوید:

 • وزارت محیط زیست و شهرسازی
 • جنگلداری و امور آب
 • فرهنگ و جهانگردی
 • شرکت های دولتی و خصوصی
 • دفاتر معماری
 • دانشگاه ها و موسسه های آموزشی
 • شرکت های ارائه دهنده خدمات زیرساخت شهری

درآمد شهرسازی در ترکیه

یک مهندس برنامه ریز شهری یا شهرسازی به طور متوسط ۷۵۵۰ لیر در ماه درآمد خواهد داشت. این یعنی درآمد متوسط سالانه شما در ترکیه ۹۰۵۰۰ لیر خواهد بود. این مقدار درآمد در کمترین مقدار به ۳۷۰۰ لیر در ماه و در بیشترین حالت به ۱۱۸۰۰ لیر در ماه نیز خواهد رسید. این آمار با توجه به پایگاه salary explorer و بر اساس درآمد افراد مشغول به کار در این رشته اعلام شده است. قطعاً میزان درآمد واقعی شما به میزان توانایی و تخصص شما بستگی خواهد داشت. از طرفی نرخ درآمد در شهرهای مختلف ترکیه مقداری با هم متفاوت است. بیشترین درآمد مربوط به شهر استانبول است. درآمد رشته شهرسازی در ترکیه بر اساس میزان سابقه:

 • سابقه تا دو سال: ۴۳۸۰ لیر
 • دو تا پنج سال: ۲۹ درصد افزایش درآمد، ۵۶۴۰ لیر
 • ۵ تا ۱۰ سال: ۳۸ درصد افزایش درآمد، ۷۷۷۰ لیر
 • ۱۰ تا ۱۵ سال: ۲۴ درصد افزایش درآمد، ۹۶۳۰ لیر
 • ۱۵ تا ۲۰ سال: ۷ درصد افزایش درآمد، ۱۰۳۰۰ لیر
 • ۲۰ سال به بالا: ۷ درصد افزایش درآمد، ۱۱۰۰۰ لیر

حال در میان فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد شهرسازی نیز تفاوت درآمد وجود دارد. به طوری که درآمد مدرک کارشناسی ارشد ۶۰ درصد بیشتر از کارشناسی است. درآمد فارغ التحصیل کارشناسی حدود ۵۴۷۰ و درآمد کارشناسی  ارشد حدود ۸۷۸۰ لیر است.

جمع بندی

همان‌طور که مشاهده کردید، تحصیل در رشته شهرسازی در ترکیه یک فرصت خوب برای طرفداران این رشته است. شما می توانید در مقاطع مختلف به تحصیل در دانشگاههای برتر این کشور از جمله دانشگاه فنی استانبول، دانشگاه چانکایا، دانشگاه آتاتورک، دانشگاه معمار سینان و … بپردازید. شهریه شما نیز در دانشگاههای دولتی حدود ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ لیر خواهد بود. از جمله مزیت های تحصیل در این رشته این است که بازار کار بسیار خوبی در انتظار شما است و از طرفی برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر نیز می توانید از فرصت های مطالعاتی و بورسیه های دانشجویی نیز بهره مند شوید.

2.5 2 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments