a

 

Facebook

Twitter

کپی رایت 2019 دپارتمان آرتان بورس تاپ.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 – 19:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

مشاوره تحصیل در ترکیه

جستجو فهرست

طراحی داخلی در ترکیه

رشته طراحی داخلی در ترکیه

رشته طراحی داخلی در ترکیه یکی از رشته های لوکس و لاکچری است که روز به روز بیشتر مورد توجه واقع می‌شود. دلیل آن هم کاملاً واضح می‌باشد. این ویژگی تمامی کشورهای در حال توسعه است. هنرهای طراحی داخلی و معماری در کشورهای اروپایی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. شما اگر در رشته طراحی دکوراسیون داخلی در ترکیه تحصیل کنید، آینده‌ی کاری و تحصیلی بی‌نظیری در انتظار شما خواهد بود. برای همین است که اگر به لیست رشته های دانشگاه‌های برتر و بزرگ ترکیه نگاه کنید، رشته طراحی داخلی را خواهید دید.

جالب است بدانید که این رشته هم مانند رشته طراحی لباس در ترکیه در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌شود. این در حالی است که در کشور خودمان، تحصیل رشته طراحی داخلی، یکی از گرایش‌های ارشد رشته معماری محسوب می‌شود. البته در قالب دوره‌ها و کارگاه‌ها نیز از طرف آکادمی‌های مختلف ارائه می‌شود. با ما در دپارتمان آرتان بورس تاپ همراه باشید تا هر آنچه در این زمینه نیاز است بدانید را به شما بگوییم.

تحصیل طراحی داخلی در ترکیه

همان‌طور که گفته شد تحصیل رشته طراحی داخلی در ترکیه در بسیاری از دانشگاه‌های این کشور ارائه می‌شود. شما می‌توانید دانشگاه‌های دولتی و خصوصی را برای تحصیل انتخاب کنید. در برخی از این دانشگاه‌های زبان تدریس ترکی و در برخی دیگر زبان تدریس انگلیسی است. شهریه تحصیل طراحی دکوراسیون داخلی در ترکیه به زبان انگلیسی بیشتر از ترکی است. هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری طراحی داخلی ترکیه ارائه می‌شود. همین که هر سه مقطع تحصیلی را می‌توانید در دانشگاه‌های برتر ترکیه پیدا کنید، خود نشان از اهمیت و کیفیت بالای این رشته در کشور ترکیه دارد. برای همین است که این کشور اروپایی – آسیایی یکی از مقصدهای تحصیلی مهم برای رشته طراحی داخلی در جهان شده است. در دوره کارشناسی دانشجویان در قالب یک دوره ۴ ساله با دانش تئوری و عملی و نرم‌افزارهای این رشته آشنایی پیدا می‌کنند و مهارت‌های لازم و پایه را فرا خواهند گرفت. برنامه درسی دوره کارشناسی طراحی داخلی بر مباحثی ازجمله اصول طراحی و دیزاین، تئوری رنگ‌ها، نقشه‌کشی و نرم‌افزارهای طراحی متمرکز است.

اما تحصیل رشته طراحی داخلی در ترکیه در مقاطع ارشد و دکتری طرفداران بیشتری دارد. چرا که یکی از گرایش‌های ارشد رشته معماری، طراحی داخلی است و بسیاری از دانشجویان این رشته را انتخاب می‌کنند. برای همین رقابت‌های زیادی بر سر اخذ پذیرش این رشته در دانشگاه‌های ترکیه وجود دارد.

کارشناسی ارشد طراحی داخلی در ترکیه

یک دوره ۲ ساله است که در آن دانشجویان، دانش طراحی و تجسم سه بعدی خود را افزایش می‌دهند. مهارت‌های جدید و به روزی در این دوره به دانشجویان رشته طراحی داخلی در ترکیه ارائه می‌شود برای همین به این دوره در واقع گذر تبدیل شدن به طراح داخلی حرفه‌ای نیز می‌گویند. در واقع شما با داشتن مدرک کارشناس ارشد طراحی داخلی، موقعیت‌های شغلی و درآمدهای بیشتری خواهید داشت. برای همین است که اکثراً علاقه‌مندان به این حوزه، تحصیلات خود را تا مقطع کارشناسی ارشد ادامه می‌دهند. تفاوتی که دوره ارشد با کارشناسی دارد، این است که فاز تحقیق و پژوهش نیز به تحصیل شما اضافه می‌شود. همین مسئله سبب می‌شود شما دید و نقطه نظرتان نسبت به مسائل تغییر کند و مقداری منطقی‌تر و بهتر به جوانب کار نگاه کنید. ازجمله دروسی که در دوره کارشناسی ارشد طراحی داخلی ارائه می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ساخت‌وسازهای پیشرفته
 • سازه‌های موقت
 • سازه‌های کابلی
 • سازهای پنوماتیک
 • طراحی پیشرفته با کامپیوتر
 • ارتباطات و علائم گرافیکی
 • ساختن تصاویر ثابت و گرافیکی
 • انیمیشن‌سازی
 • سیستم علامت‌گذاری
 • تئوری زیبایی‌شناسی
 • ارتباط میان فضاها
 • رابطه بین سنت و زیبایی‌شناسی
 • گرافیک

دکتری طراحی داخلی در ترکیه

کسانی که دوره دکتری طراحی داخلی در ترکیه را سپری می‌کنند که قدرتمندترین افراد این حوزه تبدیل خواهند شد. متخصص بودن در رشته طراحی دکوراسیون داخلی در ترکیه به معنای آینده کاری بسیار خوب و درجه یک است. در این دوره تکنیک‌ها و اصول طراحی داخلی فضاهای مختلف با علم عجین می‌شود. اگر در آغاز راه هستید و تصمیم گرفته اید که در رشته طراحی داخلی به درجه استادی دانشگاه برسید و یا شرکت‌های بزرگ تحت نظر خود داشته باشید، بهتر است که تحصیلات خود را تا پایان دوره دکتری ادامه دهید. ازجمله مباحثی که در مقطع دکتری رشته طراحی داخلی در ترکیه ارائه می‌شود می‌توان به هنر و طراحی، روش‌های طراحی و دیزاین، روش‌های پژوهش، طراحی ارتباطات، مسکن و پایداری، مدیریت و طراحی تسهیلات، سیستم‌های طراحی داخلی، مبانی فلسفه و طراحی مسکن و … اشاره کرد.

شهریه طراحی دکوراسیون داخلی در ترکیه

شهریه رشته طراحی دکوراسیون داخلی در ترکیه در دانشگاه‌های دولتی حدود ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار در سال و در دانشگاه‌های خصوصی تا ۱۵۰۰۰ دلار می‌باشد. در کنار این هزینه که تحت عنوان شهریه تحصیلی به دانشگاه پرداخت می‌کنید، میانگین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ لیر در ماه هزینه خواهد داشت. این هزینه‌ها شامل ۱۵۰ تا ۶۰۰ لیر در ماه برای ماندن در خوابگاه، ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ لیر برای هزینه‌های خوردوخوراک و ۴۰۰ لیر در ماه برای هزینه‌های حمل‌ونقل می‌باشد. شهریه رشته طراحی داخلی در ترکیه سال ۲۰۲۰-۲۰۲۱ به صورت زیر می‌باشد.

شهریه دانشگاه اسم دانشگاه
لیر ۷۳,۶۹۰ دانشگاه باهچه شهیر
لیر ۵۲,۰۰۰ دانشگاه باشکنت
لیر ۵۱,۵۰۰ دانشگاه چانکایا
لیر ۴۴,۰۰۰ دانشگاه فاتح سلطان محمد
لیر ۶۱,۰۰۰ دانشگاه ایشیک

نکته مهم: اگرچه مقدار شهریه‌ها مناسبت و در بسیاری از موارد قابل پرداخت است، اما بورسیه ترکیه ۲۰۲۱و تخفیف‌های خاص نیز در انتظار دانشجویان بین‌الملل خواهد بود. کدام دانشگاه را برای تحصیل خود انتخاب کرده‌اید؟ با کارشناسان ما تماس بگیرید و شرایط بورسیه دانشگاه مقصد خود را از ما بپرسید.

طراحی دکوراسیون داخلی در ترکیه

دانشگاه های طراحی داخلی در ترکیه

آیا می‌دانید که کدام دانشگاه‌های داخل کشور ترکیه رشته طراحی داخلی را ارائه داده‌اند؟ در اینجا به شما لیستی از برخی دانشگاه‌های معروف ترکیه در شهرهای مختلف را آورده‌ایم.

 • دانشگاه باهچه شهیر
 • دانشگاه بیلکنت
 • دانشگاه ازمیر
 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه مرسین
 • دانشگاه خصوصی مال تپه
 • دانشگاه یدی تپه
 • دانشگاه دولتی اولوداغ
 • دانشگاه خصوصی ینی یوزیل
 • دانشگاه دولتی سلجوق
 • دانشگاه دولتی معمار سینان
 • دانشگاه خصوصی کلسیم
 • دانشگاه آتیلیم
 • دانشگاه چانکایا
 • دانشگاه خصوصی آلتین باش

پنج دانشگاه برتر ترکیه برای تحصیل رشته طراحی داخلی به صورت زیر می‌باشد:

 1. دانشگاه فنی استانبول (دولتی – استانبول)
 2. دانشگاه حاجت تپه در ترکیه (دولتی آنکارا)
 3. دانشگاه بیلکنت (خصوصی – آنکارا)
 4. دانشگاه قاضی (دولتی – آنکارا)
 5. دانشگاه آتیلیم (خصوصی – آنکارا)

بازار کار طراحی داخلی در ترکیه

بازار کار رشته طراحی داخلی در ترکیه حسابی داغ است. محال ممکن است که شما بیکار بمانید. مگر اینکه توانایی پردازش و کار کردن با نرم‌افزارهای طراحی را نداشته باشید؛ که این هم غیرممکن است. در پایان تحصیل می‌توانید در دفاتر معماری و طراحی داخلی مشغول به تحصیل شوید. در کنار این خودتان نیز می‌توانید دفتر طراحی داخلی خود را داشته باشید. ازجمله مکان هایی که شما در آینده شغلی خود می‌توانید در آنجا مشغول به کار شوید، می‌توان به سازمان‌های دولتی و خصوصی، شرکت‌های طراحی بزرگ و کوچک، آژانس‌ها معماری و طراحی داخلی اشاره کرد. عناوین شغلی فارغ‌التحصیلان رشته طراحی داخلی در ترکیه، طراح داخلی اماکن مسکونی، مشاور طراحی و طراح نمایشگاه و … خود بود. شما به عنوان یک طراح داخلی با رشته های دیگر ازجمله معماران، طراحان صنعتی و گرافیست‌ها در ارتباط خواهید بود.

حقوق طراح داخلی در ترکیه

یک طراح داخلی به طور میانگین ۷۷۰۰ لیر در ماه در ترکیه درآمد خواهد داشت. این بدان معناست که فارغ‌التحصیل رشته طراحی داخلی در ترکیه هرسال به طور متوسط می‌تواند ۹۲۴۰۰ لیر درآمد داشته باشد؛ اما قطعاً بسته به توانایی و استعدادهای شما می‌تواند رقم درآمد بسیار بالاتر رود. چرا که طراحی داخلی از شغل‌های لوکس و پردرآمد است. عموماً کسانی که برای طراحی داخلی به شما مراجعه می‌کنند، می‌دانند که باید هزینه متحمل شوند و برای همین شما نگرانی از بابت درآمد خود نداشته باشید. بسته به سوابق کاری و توانایی شما، درآمد متفاوتی خواهید داشت. حداقل درآمد برای افراد مبتدی ۳۶۲۰ لیر در ماه و حداکثر ان ۱۲۲۰۰ لیر در ماه می‌باشد. البته سطح تحصیلات، جنسیت شما و شهری که در آن کار می‌کنید نیز بر روی مقدار درآمدتان تأثیرگذار خواهد بود. در شهری مانند استانبول درآمد بیشتری نسبت به دیگر شهرها خواهید داشت. آمارها نشان می‌دهد که طراحان داخلی مرد در ترکیه نسبت به زنان ۱۳ درصد درآمد بیشتری دارند. طبقه‌بندی درآمد بر اساس تحصیلات نیز به صورت زیر است:

 • دبیرستان: ۵۱۶۰ لیر در ماه
 • گواهی پایان دوره دیپلم: ۶۰۱۰ لیر در ماه
 • مدرک کارشناسی طراحی داخلی: ۸۷۵۰ لیر در ماه
 • مدرک کارشناسی ارشد طراحی داخلی: ۱۱۵۰۰ لیر در ماه

با ادامه تحصیل در ترکیه  و گرفتن دکتری و سابقه کاری بیشتر نیز سقفی برای درآمد شما وجود ندارد. در هر حال فارغ‌التحصیل رشته طراحی داخلی در ترکیه بیکار نخواهد نشست. از مشاهیر رشته طراحی دکوراسیون داخلی در ترکیه می‌توان به Zeynep fadıllıoğlu اولین معمار داخلی نامدار زن در ترکیه و ahmet guneştekın آرشیتکت مشهور ترکیه اشاره کرد.

3.8 4 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
13 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments