دانشگاه مدیپول
logo
تحصیل رشته علوم تغذیه در ترکیه

علوم تغذیه در ترکیه

آنچه در این مقاله خواهید خواند

در این مقاله قصد داریم رشته علوم تغذیه در ترکیه را بررسی کنیم. می‌دانیم که تغذیه نقش اساسی در سلامت و کیفیت زندگی افراد دارد. به همین جهت دانشگاه‌ها هم از دید علمی به این موضوع نگاه کرده و به آموزش آن می‌پردازند. اما چرا دانشگاه‌های ترکیه گزینه مناسبی برای تحصیل علوم تغذیه هستند؟ اگر تاکنون به جواب این سؤال نرسیده‌اید، این مقاله را از دست ندهید چون قرار است به موضوعات خیلی مهمی مثل شرایط تحصیل رشته تغذیه در ترکیه، انواع بورسیه تحصیلی، درآمد و جایگاه شغلی علوم تغذیه در این کشور بپردازیم.

مزایای تحصیل علوم تغذیه در ترکیه

اگر قصد تحصیل در کشور ترکیه را دارید، قطعاً تا حدودی با مزایای درس خواندن در این کشور آشنا هستید. تاریخچه غنی، طبیعت بی‌نظیر و محیط چند فرهنگی این کشور تجربه بسیار خوبی را برایتان رقم خواهد زد. در ادامه قرار است با مزایای دیگر تحصیل علوم تغذیه در ترکیه آشنا شویم.

 • کیفیت آموزشی عالی: ترکیه اهمیت بسیار زیادی به یادگیری علم و دانش می‌دهد و به همین جهت بالا بودن کیفیت آموزشی در این کشور موضوع مهمی به شمار می‌رود.
 • اعتبار بالای مدرک علوم تغذیه: مدرکی که از دانشگاه‌های ترکیه دریافت می‌کنید نه تنها در خود ترکیه بلکه در اغلب کشورهای دنیا و حتی ایران هم از اعتبار بالایی برخوردار است.
 • امکان کار و اقامت در ترکیه: با تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه نه تنها می‌توانید در زمان دانشجویی به طور پاره وقت کار کنید، بلکه بعد از فارغ‌التحصیلی هم امکان اخذ اقامت دائم و پیدا کردن کار در این کشور برایتان فراهم می‌شود.
 • هزینه‌های زندگی به صرفه: در مقایسه با برخی کشورهای اروپایی و آمریکا، هزینه‌ زندگی و تحصیل در ترکیه به طور کلی معقول و مقرون به صرفه‌تر هست.
 • تجهیزات مدرن: دانشگاه‌های ترکیه دارای تجهیزات پیشرفته و آزمایشگاه‌های مجهز هستند که امکان یادگیری را برای دانشجویان راحت‌تر و لذت‌بخش‌تر می‌کند.
 • امکان تحصیل در دانشگاه‌های اروپایی: تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه این امکان را به شما می‌دهد که با استفاده از برنامه‌های تبادل دانشجو و اراسموس فرصت تحصیل در دانشگاه‌های اروپایی را داشته باشید.

شرایط پذیرش رشته علوم تغذیه در ترکیه

پذیرش رشته علوم تغذیه در ترکیه

همان‌طور که می‌دانید اولین قدم برای دریافت پذیرش دانشگاه‌های ترکیه اطلاع از شرایط قبولی آن‌ها است. با وجود این که دانشگاه‌های مختلف شرایط متفاوتی را برای تحصیل در رشته علوم تغذیه در ترکیه دارند، در این بخش با شرایط کلی پذیرش در این رشته آشنا می‌شویم.

 • داشتن مدرک دیپلم
 • شرکت در آزمون یوس و یا آزمون‌های بین‌المللی مانند SAT
 • ارائه مدرک زبان ترکی استانبولی (مدرک تومر) سطح B2
 • در صورت نداشتن مدرک زبان می‌توانید در دوره‌های آمادگی زبان که توسط دانشگاه برگزار می‌شود شرکت کنید.

برای تحصیل علوم تغذیه در ترکیه شرایط سنی خاصی در نظر گرفته نمی‌شود و شما در هر سنی می‌توانید تحصیلات کارشناسی خود را شروع کنید. دوره کارشناسی رشته تغذیه یک دوره چهار ساله است که در دانشگاه‌ها ارائه می‌شود. به فارغ‌التحصیلان این دوره بعد از گرفتن مدرک لیسانس خود، عنوان متخصص تغذیه داده می‌شود.

مدارک لازم برای ثبت نام در رشته تغذیه

بعد از آشنایی با شرایط تحصیل در رشته تغذیه در ترکیه، قدم بعدی شما برای ورود به دانشگاه مورد نظر، آماده‌سازی مدارک لازم و ثبت نام در آن است. این کار در دو مرحله انجام می‌شود؛ در ابتدا مدارک اولیه خود را در سایت رسمی دانشگاه آپلود کرده و سپس در صورت تأیید شدن با مراجعه حضوری به دانشگاه ثبت نام خود را تکمیل کنید. مدارک لازم برای ثبت نام عبارت‌اند از:

 • نتیجه قبولی در آزمون ورودی دانشگاه
 • اصل مدرک دیپلم و ریز نمرات دبیرستان
 • ترجمه مدرک دیپلم و ریز نمرات دبیرستان
 • اصل پاسپورت و ترجمه شده آن
 • 2 قطعه عکس بیومتریک (عکسی که در 6 ماه گذشته گرفته شده باشد)

آزمونهای لازم جهت پذیرش در رشته تغذیه

رشته علوم تغذیه در ترکیه در سه مقطع کارشناسی، ارشد و دکتری ارائه می‌شود و آزمون‌های ورودی برای هر یک از این مقاطع با یکدیگر تفاوت دارند. در خصوص شرایط تحصیل به زبان انگلیسی هم باید گفت، تفاوت خاصی با تحصیل به زبان ترکی ندارد، تنها برای گروه‌های انگلیسی؛ مدرک تافل و یا هر آزمون و مدرک انگلیسی مورد تأیید دانشگاه‌ها نیاز است. درکل هر دانشگاه ممکن است برای پذیرش در این رشته، آزمون‌های متفاوتی را مد نظر قرار دهد که در ادامه نام برده شده است.

 • TR-YÖS
 • آزمون YOS
 • SAT
 • ACT
 • GCE
 • IB
 • Matura
 • Abitur

آزمون های علوم تفذیه ترکیه

شرایط پذیرش بدون کنکور رشته تغذیه در ترکیه

در بخش قبل با آزمون‌های لازم برای پذیرش علوم تغذیه در ترکیه آشنا شدیم. در اینجا می‌خواهیم به این سؤال مهم پاسخ دهیم که آیا امکان تحصیل این رشته بدون شرکت در آزمون ورودی دانشگاه وجود دارد؟ در پاسخ باید گفت که خوشبختانه اغلب دانشگاه‌های ترکیه شرایطی را برای دانشجویان خارجی فراهم کرده‌اند که بدون شرکت در آزمون ورودی هم امکان قبولی در رشته دلخواه را داشته باشند. به این ترتیب شما می‌توانید بعد از فارغ‌التحصیلی و دریافت مدرک دیپلم اقدام به اخذ پذیرش بدون آزمون از دانشگاه مورد علاقه خود در ترکیه کنید.

نکات بیشتر
حتماً بخوانید:

آیا امکان تحصیل بدون آزمون رشته پزشکی در ترکیه وجود دارد؟

شرایط اخذ بورسیه رشته علوم تغذیه در ترکیه

با تحصیل علوم تغذیه در ترکیه، شانس بهره‌مندی از بورسیه را خواهید داشت؛ چرا که دانشگاه‌های این کشور برای جذب دانشجویان خارجی تخفیف‌ها و بورسیه‌های بسیار خوبی را در نظر می‌گیرند. به طور مثال اگر بورس صد یک دانشگاهی در ترکیه را بگیرید، می‌توانید کل شهریه یک دوره تحصیلی را با تخفیف عالی پرداخت کرده و دیگر با نوسانات ارزی نگرانی از این بابت نداشته باشید. همچنین این دانشگاه‌ها بورسیه‌های دیگری را هم برای دانشجویان خود در نظر می‌گیرند که در ادامه مطلب می‌خوانید:

 1. بورسیه موفقیت تحصیلی: با توجه به ارزیابی‌هایی که در پایان هر سال تحصیلی انجام می‌شود برای دانشجویان مقطع کارشناسی و کاردانی رشته تغذیه در ترکیه که معدل آن‌ها بین 3.5 تا 4 (17 از 20) است بورسیه 50 تا 100 درصدی تعلق می‌گیرد.
 2. بورسیه‌های خواهر برادری: در صورتی که خواهر یا برادر شخصی در دانشگاهی هم‌زمان با او در حال تحصیل باشد و یا آن شخص درخواست پذیرش به همان دانشگاه دهد، در صورت اخذ پذیرش شهریه پرداختی شامل 10 درصد تخفیف خواهد شد.

شهریه رشته علوم تغذیه در ترکیه در دانشگاه های برتر

با وجود اینکه هزینه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه به عوامل مختلفی مانند دولتی و خصوصی بودن و یا کیفیت آموزشی و امکانات دانشگاه بستگی دارد، می‌توان گفت که تحصیل در این کشور هزینه‌های کمتری را نسبت به کشورهای اروپایی شامل می‌شود. در جدول زیر شهریه دانشگاه‌های برتر برای تحصیل علوم تغذیه در ترکیه را می‌بینید.

هزینه تحصیل علوم تغذیه
نام دانشگاه شهریه
دانشگاه کاراتای 5972 دلار
دانشگاه باهچه شهیر 5714 دلار
دانشگاه مدیپول استانبول 5530 دلار
دانشگاه حاجت تپه 100,230 لیر
دانشگاه آجی بادام 7963 دلار
دانشگاه بزمی عالم 3596 دلار
دانشگاه باشکنت 4478 دلار

هزینه های تحصیل علوم تغذیه در ترکیه

با قبولی در رشته علوم تغذیه در ترکیه علاوه بر پرداخت شهریه دانشگاه هزینه‌های دیگری هم خواهید داشت که بیش‌تر بستگی به سبک زندگی شما دارد؛ به همین دلیل نمی‌توان مبلغ دقیقی را برای هزینه تحصیل در ترکیه در نظر گرفت. مثلاً اگر شما در شهر استانبول تحصیل کنید طبیعتاً هزینه زندگی شما نسبت به شهر‌های کوچک ترکیه بیش‌تر خواهد بود. بعضی از فاکتورهای مهم در محاسبه حدودی هزینه تحصیل علوم تغذیه عبارت‌اند از:

 • نوع دانشگاه
 • شهریه دانشگاه
 • شهر محل تحصیل
 • خورد و خوراک
 • کتب دانشگاهی و لوازم التحریر
 • خوابگاه و محل سکونت
 • هزینه ایاب و ذهاب

بهترین دانشگاه های رشته علوم تغذیه در ترکیه

اگر تا اینجای مقاله همراه من بوده باشید با نکات اساسی که لازم است برای تحصیل رشته تغذیه در ترکیه بدانید، آشنا شده‌اید. موضوع بسیار مهم دیگری که وجود دارد، انتخاب بهترین دانشگاه ترکیه برای تحصیل است که در ادامه این بخش با دانشگاه‌های برتر ارائه دهنده علوم تغذیه آشنا می‌‌شوید.

بهترین دانشگاه ها
نام دانشگاه شهر رتبه نوع دانشگاه مورد تایید وزارت علوم یا بهداشت
دانشگاه حاجت تپه آنکارا 2 دولتی وزارت علوم و بهداشت
دانشگاه آنکارا آنکارا 3 دولتی وزارت علوم و بهداشت
دانشگاه اژه ازمیر 8 دولتی وزارت علوم و بهداشت
دانشگاه مدیپول استانبول استانبول 11 خصوصی وزارت علوم و بهداشت
دانشگاه آجی بادم استانبول 18 خصوصی وزارت بهداشت
دانشگاه باهچه شهیر استانبول 19 خصوصی وزارت علوم و بهداشت
دانشگاه باشکنت آنکارا 25 خصوصی وزارت بهداشت
دانشگاه یدی تپه استانبول 26 خصوصی وزارت علوم و بهداشت
دانشگاه بزمی عالم استانبول 60 خصوصی نیست
دانشگاه کاراتای قونیه 134 خصوصی وزارت علوم

بهترین دپارتمان علوم تغذیه ترکیه در دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه در شهر آنکارا به عنوان یکی از معتبرترین دانشگاه‌های بین‌المللی ترکیه شناخته می‌شود و مورد تأیید وزارت بهداشت و علوم ایران هم هست. بخش تغذیه و رژیم غذایی این دانشگاه به منظور بهبود و افزایش کیفیت زندگی افراد جامعه به کمک تغذیه مناسب در طول زندگی، خدمات آموزشی، پژوهشی و مشاوره‌ای را در چارچوب استانداردهای بین‌المللی ارائه می‌دهد. شما می‌توانید برای اطلاع از نحوه قبولی در دانشگاه حاجت تپه مقاله معرفی این دانشگاه را مطالعه کنید.

دپارتمان علوم تغذیه دانشگاه آنکارا

دانشگاه آنکارا همان‌طور که از اسمش پیداست در پایتخت ترکیه قرار گرفته و یکی از دانشگاه‌های دولتی معروف در زمینه پزشکی و علوم تغذیه است. دپارتمان علوم تغذیه و رژیم غذایی این دانشگاه در سال 2008 پذیرش دانشجو خود را شروع کرده و هم‌اکنون در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری آموزش ارائه می‌دهد. هدف این دپارتمان، معتبر و پیشرو بودن در عرصه علمی و همچنین جذب دانشجویان بین‌المللی از سراسر دنیا است.

دپارتمان علوم تغذیه دانشگاه اژه

تحصیل علوم تغذیه در دانشگاه اژه

دانشگاه اژه ترکیه در شهر ازمیر قرار گرفته و رتبه 8 را در بین تمام دانشگاه‌های ترکیه به خود اختصاص داده است. همچنین دپارتمان تغذیه و رژیم غذایی اژه در سال تحصیلی 2022-2021 در بین دانشگاه‌های دولتی ترکیه رتبه دوم را کسب کرد. دوره کارشناسی علوم تغذیه در دانشگاه اژه چهار سال طول می‌کشد که سال آخر آن به گذراندن دوره کارآموزی اختصاص داده می‌شوند. فارغ‌التحصیلان علوم تغذیه در مقطع کاردانی عنوان تغذیه شناس می‌گیرند. اگر انتخابتان برای تحصیل در شهر ازمیر دانشگاه اژه است، ما یک مقاله کامل و جامع برای معرفی این دانشگاه آماده کرده‌ایم.

دپارتمان علوم تغذیه دانشگاه مدیپول استانبول

دانشگاه مدیپول استانبول در مرکز شهر واقع شده و دارای دو پردیس مجزا با تمامی امکانات خوابگاهی، باشگاه‌های ورزشی و کتاب خانه‌های عمومی است. بخش تغذیه و رژیم غذایی این دانشگاه متخصصانی را آموزش می‌دهد که مشکلات حوزه خود را شناسایی و ارزیابی کرده، خدمات مشاوره ارائه می‌دهند و صلاحیت اعمال تغذیه درمانی پزشکی در بیماری‌ها را دارند. همچنین برای فارغ‌التحصیلان علوم تغذیه امکان کار در خود دانشگاه هم وجود دارد.

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد و دکتری رشته تغذیه در ترکیه

شما به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی بعد از گذراندن دوره کارشناسی علوم تغذیه در ترکیه می‌توانید شروع به ادامه تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری در دانشگاه‌های ترکیه کنید. برای این کار لازم است شرایط زیر را داشته باشید:

 • ارائه مدرک لیسانس برای ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد
 • داشتن مدرک فوق لیسانس برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری
 • ارائه گواهی موقت فارغ‌التحصیلی در صورت نداشتن مدرک لیسانس یا فوق لیسانس
 • مدارکی که از دانشگاه‌های خارج ترکیه گرفته می‌شوند، باید مورد تأیید سازمان yok قرار گیرند.
 • کسب حداقل معدل فارغ‌التحصیلی 2.5 از 4 (15 از 20)
 • اگر زبان آموزش ترکی بود حداقل سطح C1 مورد نیاز است.
 • داشتن نمره 60 یا بیش‌تر در یکی از امتحانات YDS یاYÖKDİL
 • برای دانشجویان خارجی، شرکت در یکی از دو آزمون GRE یا GMAT اجباری است. حداقل نمره GRE ۱۴۹ و حداقل امتیاز GMAT 450 است.

اعتبار مدرک علوم تغذیه در ترکیه

اعتبار مدارکی که دانشگاه‌های ترکیه ارائه می‌دهند، به دلایلی بسیار مهم است. خیلی از افراد که ترکیه را برای تحصیل انتخاب می‌کنند، این کشور را به عنوان پلی برای مهاجرت به کشورهای اروپایی و پیشرفته در نظر می‌گیرند. از آنجایی که اغلب دانشگاه‌های ترکیه مورد تأیید اروپا و دارای برنامه اراسموس و تبادل دانشجو هستند، دیگر نگرانی از بابت مهاجرت به سایر کشورها نخواهید داشت. از طرفی هم اگر بعد از فارغ‌التحصیلی قصد برگشت به ایران را داشته باشید، لازم است بدانید که اغلب دانشگاه‌های ترکیه از نظر ارائه کیفیت آموزشی از جایگاه خوبی برخوردار بوده و مورد تأیید وزارت علوم و بهداشت ایران هستند.

موقعیت شغلی و بازار کار علوم تغذیه در ترکیه

بازار کار علوم تغذیه در ترکیه

شغل علوم تغذیه در ترکیه هم مانند سایر کشورهای دنیا به دلیل ارتباط با حوزه سلامت انسان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. از طرفی موقعیت‌های شغلی گسترده‌ای برای این رشته تحصیلی وجود دارد. متخصصان تغذیه می‌توانند در سازمان‌های دولتی و خصوصی مشغول به کار شده و درآمد خوبی داشته باشند. در اینجا تعدادی از زمینه‌هایی که فارغ‌التحصیلان علوم تغذیه در ترکیه می‌توانند در آن مشغول به کار شوند را می‌بینید.

 • واحدهای مراقبت کلیوی
 • مراکز آموزش پیش دبستانی
 • مراکز کاهش وزن
 • شرکت‌های تولید محصولات غذایی
 • واحد انکولوژی و دیابت
 • باشگاه‌های ورزشی

درآمد شغل علوم تغذیه در ترکیه

گفتیم که شغل علوم تغذیه در ترکیه نه تنها از جایگاه اجتماعی خوبی برخوردار است بلکه درآمد خوبی هم دارد. اما باید در نظر داشت که درآمد هر فرد بستگی به عوامل مختلف از جمله دولتی و خصوصی بودن محل کار، میزان تحصیلات و شهر محل سکونت بستگی دارد و نمی‌توان مبلغ دقیقی را در نظر گرفت. بر طبق آمار سایت‌های کاریابی معتبر در ترکیه متوسط درآمد کارشناسان تغذیه به شرح زیر است.

درآمد متخصص تغذیه در ترکیه (لیر)
حقوق ماهانه در مراکز دولتی ۲۵۰۰۰ تا ۲۷۰۰۰
حقوق ماهانه متخصص قراردادی ۲۴۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰
متوسط درآمد متخصص تغذیه ۲۵۰۰۰

جمع بندی

در این مقاله روی صحبتم با کسانی بود که قصد تحصیل علوم تغذیه در ترکیه را دارند. امیدوارم نکاتی که در خصوص شرایط قبولی، بهترین دانشگاه‌های ترکیه در این رشته، بورسیه و مدارک لازم برای ثبت نام در این دانشگاه‌ها گفته شد برایتان مفید بوده باشد. در آخر هم باید یادآوری کنم که تحصیل در ترکیه علاوه بر اینکه تجربه لذت بخشی را برایتان به همراه خواهد داشت، به شما شانس مهاجرت و ادامه تحصیل در کشورهای اروپایی را هم می‌دهد. شما می‌توانید سؤالات خود را از مشاوران ما در آرتان بورس تاپ بپرسید.

نویسنده آرتان بورس تاپ

پاسخ به سؤالات کاربران در این زمینه

در این مقاله جدولی از شهریه رشته علوم تغذیه در دانشگاه‌های برتر ترکیه را قرار داده‌ایم. علاوه بر این در بخشی جداگانه به هزینه‌های زندگی در این کشور هم پرداخته شده است.
شما می‌توانید بدون آزمون و کنکور در دوره کارشناسی علوم تغذیه در ترکیه تحصیل کنید. اما برای قبولی در مقاطع بالاتر باید در آزمون‌های GRE و یا GMAT شرکت کنید.
در صورتی که شرایط قبولی در بورسیه را داشته باشید، می‌توانید درخواست خود را در سایت رسمی دانشگاه مورد نظر ثبت کنید.
بله شما می‌توانید بدون شرکت در آزمون ورودی دانشگاه در مقطع کارشناسی علوم تغذیه در ترکیه تحصیل کنید.
خیر. در اغلب رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌های ترکیه شرایط سنی ملاک پذیرش قرار نمی‌گیرد.
تحصیل علوم تغذیه در ترکیه در مقطع کارشناسی و دکتری 4 سال و در مقطع کارشناسی ارشد 2 سال طول می‌کشد.
بله. شما می‌توانید در دانشگاه‌هایی که این رشته تحصیلی را به زبان انگلیسی آموزش می‌دهند تحصیل کنید.
میزان حقوق فارغ‌التحصیلان علوم تغذیه در ترکیه متفاوت بوده و به عوامل مختلفی بستگی دارد. با این حال در این مقاله به درآمد ماهیانه این شغل اشاره کرده‌ایم که می‌توانید در بخش مربوطه بخوانید.
Telegram WhatsApp Twitter
دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=26906

برگزاری آزمون بورسیه تحصیلی

دانشگاه‌های مدیپول

مدیپول استانبول
 • مورد تایید وزارت بهداشت
 • پیراپزشکی، مهندسی
مدیپول آنکارا
 • پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی

زمان برگزاری: 11 خرداد ماه 1403

محل برگزاری: تهران، تبریز، ارومیه