دانشگاه های بدون آزمون ترکیه

a

 

Facebook

Twitter

کپی رایت 2019 دپارتمان آرتان بورس تاپ.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 – 20:00

ـــــ

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

مشاوره تحصیل در ترکیه

جستجو فهرست

فیزیوتراپی در ترکیه

تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه

همانطور که میدانید تحصیل در رشته فیزیوتراپی بعد از پزشکی و دندانپزشکی از پرطرفدارترین رشته ها در میان دانشجویان تمام دنیاست. اما چرا متقاضیان تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه اینقدر زیاد هستند؟ مدرک تحصیلی فیزیوتراپی ترکیه دارای اعتبار بین المللی است و به راحتی می توانید برای کار کردن و یا گرفتن فاند آن را به کشورهای مختلف ارائه دهید. اما این تمام ماجرا نیست. مزیت هایی که تحصیل فیزیوتراپی برای دانشجویان مختلف دارد، سبب شده است که رقابت میان دانشجویان خیلی زیاد باشد. اما نگران نباشید، ما اینجا هستیم که کار شما راحت تر شود، پس حتما مقاله ی زیر را تا آخر بخوانید. درست است متقاضی های زیادی برای تحصیل در رشته فیزیوتراپی در ترکیه وجود دارند اما آیا همه ی آنها شرایط پذیرش را دارند؟ در ادامه به طور مفصل در مورد تحصیل این رشته در ترکیه، آزمون های قبولی یوس و سات و مقاطع مختلف تحصیلی رشته فیزیوتراپی صحبت خواهیم کرد.

تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه

تمام کسانی که مشغول تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه هستند، از آزمایشگاه های مجهز مطابق جدیدترین استانداردهای جهانی استفاده خواهند کرد. امکانات این رشته در ترکیه، توجه تمام دانشجویان را به خود جلب کرده است. هر کدام از آزمایشگاه ها بین 40 تا 50 دانشجوی فیزیوتراپی را پوشش می دهد. کتابخانه های بزرگ با امکانات ویژه و منابع علمی معتبر در سطح جهانی از دیگر نقطه های جذاب برای تحصیل فیزیوتراپی ترکیه است. برای آن دسته از متقاضیان که از ایران برای تحصیل این رشته در ترکیه اقدام می کنند، رتبه ی بالای کنکور مزیت بزرگی محسوب می شود. اگر نه، باز هم امکان موفقیت شما وجود دارد اما با شانس کمتری.

تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه به زبان انگلیسی

در تمام دانشگاههای ترکیه، تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه به دو زبان ترکی یا انگلیسی انجام می شود. برای همین، شما باید با توجه به دانشگاه مقصد، در یکی از این زبانها، مهارت داشته باشید. دو آزمون برای تحصیل به زبان انگلیسی در ترکیه توسط خود دانشگاهها برگزار می شود: آزمون yos ترکیه و sat

قبولی فیزیوتراپی ترکیه با آزمون یوس

آزمون یوس برای ورود به دانشگاههای دولتی است. این آزمون تا سال 2011 به صورت سراسری در ترکیه برگزار می شد، اما از سال 2012 به بعد، در دانشگاهها به صورت غیر متمرکز و مستقل انجام می شود. این آزمون به زبان های ترکی و انگلیسی برگزار می شود. دو دفترچه برای این آزمون به داوطلبان داده می شود:

 • دفترچه اول: دروس ریاضی، هندسه و هوش
 • دفترچه دوم: سنجش میزان زبان ترکی استانبولی (برای کسانی که می خواهند به زبان ترکی استانبولی تحصیل کنند)

مسئله ی قابل توجه برای تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه این است که ظرفیت پذیرش رشته برای دانشگاههای دولتی و خصوصی محدود است. همانطور که میدانید برای وارد شدن به دانشگاههای دولتی ترکیه باید دو آزمون YOS و یا SAT را شرکت کرده و حد نصاب نمره را در این آزمون ها کسب کنید. دانشگاهها حد نصاب نمره قبولی در آزمون ها را برای مقاطع مختلف در وبسایت خود اعلام می کنند. دانشگاههایی آزمون یوس را برگزار می کنند که زبان تدریس در آنها ترکی و یا انگلیسی است. زمان برگزاری این آزمون در ماههای آوریل و می یعنی فروردین تا اواخر اردیبهشت هر سال است.

قبولی فیزیوتراپی ترکیه با آزمون sat

آزمون سات نیز یک آزمون آمریکایی برای سنجش مهارت ریاضی و زبان داوطلبان است. این آزمون را آمریکا برای دانشکده های خود به کار می برد اما کشورهای دیگر مانند ترکیه نیز آزمون را برای پذیرش دانشجو به کار می برند. برای دانشگاههای مانند بغازیچی که زبان تدریس انگلیسی است، آزمون SAT برگزار می شود. مثلا برای دانشگاه بغازیچی ترکیه، که بهترین دانشگاه دولتی است حد نصاب قبولی در آزمون اس ای تی در بخش ریاضیات 35.5 از 50 و در بخش خوانش یا ریدینگ 65 از 80 است.
البته برای تحصیل در دانشگاههای خصوصی نیازی به شرکت کردن در آزمون های بالا ندارید. سه دانشگاه زیر امکان تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه را بدون آزمون ورودی زبان انگلیسی مهیا کرده اند:

 • دانشگاه اوکان Okan University
 • دانشگاه باغچه شهیر Bahcesehir University
 • دانشگاه مدیترانه شرقی Eastern Mediterranean University (EMU)

بورسیه فیزیوتراپی ترکیه

نکته ی امیدوارکننده در مورد گرفتن بورس فیزیوتراپی در ترکیه این است که بسیاری از دانشگاهها امکان گرفتن بورس برای دانشجویان کشورهای مختلف را مهیا کرده اند. این در دانشگاهی مانند دانشگاه EMU برای دانشجویان ایرانی در مقطع کارشناسی شامل 50 درصد بورسیه برای تمام دانشجوها می باشد. قسط بندی شهریه نیز در برخی از دانشگاهها، پرداخت هزینه ها را برای دانشجوها راحت تر کرده است. نوع بورس و موارد مشمولیت آن برای هر رشته مشخص است و در وبسایت دانشگاه اعلام می شود. بسیاری از همین دانشگاهها، شرط معدل و رتبه را برای بورس در اولویت قرار می دهند.

هزینه تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه

هزینه و شهریه فیزیوتراپی ترکیه

پیش از هر چیزی اول این عکس را ذخیره کنید. حتما به کارتان می آید! هزینه ای که شما بابت تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه باید پرداخت کنید بستگی به مقطع تحصیلی و دانشگاهی که در آن تحصیل می کنید، دارد. مسلما هزینه تحصیل در دانشگاههای دولتی به مراتب از دانشگاههای خصوصی کمتر است. در یک دانشگاه دولتی متوسط هزینه ها 10 الی 15 هزار لیر است. اما در دانشگاههای خصوصی این مقدار به 6000 تا 8000 دلار می رسد. در برخی از دانشگاههای ترکیه می توانید بورس کامل و یا بورس 25 و 50 درصد بگیرید. این بورس ها در روند اقامت و ماندن و هزینه های شما بسیار تاثیر گذارند. به عنوان مثال می توانید در دانشگاه مدیترانه ی شرقی برای رشته فیزیوتراپی ترکیه 50 درصد بورسیه بگیرید.

شهریه رشته فیزیوتراپینام دانشگاه
7900$باهچه شهیر(انگلیسی)
7900$باهچه شهیر(ترکی)
5500$لقمان حکیم
3000$فنرباهچه(ترکی)
3500$فنرباهچه(انگلیسی)
6500$مدیپول آنکارا
5500$مدیپول استانبول (ترکی)
6250$مدیپول (انگلیسی)
2300$کنت
7000$آجی بادام
3900$اوسکودار
5000$کولتور
6000$آیدین
9800$آتیلیم (انگلیسی)
7000$گلیشیم (ترکی)
7500$گلیشیم (ترکی)
4250$ایستینیه (ترکی)
4250$ایستینیه (انگلیسی)
6500$اوکان
6600$بیلگی (انگلیسی)
6600$بیلگی (ترکی)
3500$هالیچ
3500$هالیچ (انگلیسی)
4500$گالاتا
7000$نیشانتاشی
4000$بیرونی
5000$بیرونی (انگلیسی)
9000$یدی تپه (انگلیسی)
3600$کوجاالی
8300$آنتالیا بیلیم
4000$تینازتپه
6000$کنت (انگلیسی)

رشته فیزیوتراپی در ترکیه

در حالت کلی می توان گفت که فیزیوتراپیست ها، برنامه های خاص با تمرین های موثر را برای عملکرد بهتر و طولانی تر بدن به افراد می دهند. افراد با تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه یاد می گیرند که هرگونه ناتوانی، آسیب، معلولیت، درد و اختلالات عملکردی مربوط به چیست و چگونه می توان آن را مداوا کرد. تشخیص منشا دردها، ناتوانی ها، اختلالات حرکتی، ناهنجاری های مادرزادی، معلولیت های حرکتی و … به عهده ی یک متخصص فیزیوتراپ است. برای همین است که این یک شاخه از تخصص پزشکی محسوب می شود.

کارشناسی فیزیوتراپی ترکیه

همانطور که گفته شد، فیزیوتراپی در ترکیه مانند ایران، دکترا پیوسته نیست و باید در مقطع های مختلف تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در آن تحصیل کنید. جالب است بدانید که شما با همان کارشناسی فیزیوتراپی می توانید در ترکیه مشغول به کار شوید. برای دیگر رشته ها مانند پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در ترکیه اما، تحصیل به صورت دکترا پیوسته است.

دروس نظری و عملی در طی این دوره به دانشجویان آموزش داده می شود. این واحدهای درسی در مقطع کارشناسی شامل مباحثی است که دانشجویان با پاس کردن آنها، یک فیزیوتراپیست حرفه ای شناخته می شوند. از جمله مباحث تحصیلی این دوره می توان به تمرین درمانی، الکتروتراپی، مهارت های حرکتی اساسی، درد درمانی، روانشناسی، رفلکسولوژی و … اشاره کرد.

 • میزان شهریه سالانه: 5530 دلار
 • مدت تحصیل: 4 سال (هشت ترم
 • تعداد واحدهای درستی: 180
 • زبان آموزشی دانشگاه در این مقطع: زبان ترکی (به استثنای دانشگاههای خاص)

ارشد فیزیوتراپی در ترکیه

دوره کارشناسی ارشد فیزیوتراپی دو سال است. واحدهای درسی متفاوت با دوره کارشناسی در این دوره ارائه می شود. دانشجو در پایان دوره تحصیلی کارشناسی ارشد باید از پایان نامه ی خود دفاع کند. تعداد واحدها در برخی از دانشگاهها برای دوره ارشد 120 است. در واقع برای گرفتن دکترای تخصصی فیزیوتراپی باید مقطع ارشد را پشت سر گذاشته باشید. هزینه های تحصیل در دوره ارشد در ترکیه در دانشگاههای دولتی سالانه به 500 یورو می رسد.

تماس با آرتان بورس تاپ

دکتری فیزیوتراپی در ترکیه

دوره تخصص فیزیوتراپی را بعد از گذراندن کارشناسی و کارشناسی ارشد، باید سپری کنید. این دوره چهارساله است و در یک گرایش و زمینه ی خاص در علم فیزیوتراپی تخصص خواهید گرفت. اگر برای شروع تحصیل به ترکیه می روید باید مدرک دیپلم و یا پیش دانشگاهی خود را به همراه نمره آیلتس 6 و یا تافل 80 به دانشگاه مورد نظرتان ارائه دهید.

کار فیزیوتراپی در ترکیه

بازار کار فیزیوتراپی در ترکیه

بازار کار برای فارغ التحصیلان فیزیوتراپی ترکیه بستگی به کشوری که مدرک خود را در آن گرفته اید دارد. برای دریافت مشاوره و اطلاع کامل لیست مدارک مورد نیاز برای کار می توانید به یک موسسه کاریابی ایرانی در ترکیه مراجعه کنید تا به سوالات شما پاسخ دهند. اگر در ایران تحصیل کرده اید و مدرک دکترای فیزیوتراپی خود را گرفته اید، با توجه به اینکه در ترکیه این رشته در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می شود، باید مدرک شما به اصطلاح “دنکلیک” شود. یعنی اعتبار آن مورد ارزیابی قرار گیرد. شاید لازم باشد، که تعدادی از دروس را پاس کنید و یا یک دوره ی خاص را بگذرانید. در طولانی ترین حالت این کارها، یک سال طول می کشد. اما اگر در ترکیه تحصیل کرده باشید، دیگر نیازی به دنکلیک کردن مدرک نیست و مستقیم می توانید وارد بخش های دولتی و خصوصی شوید. برای همین بسیاری از افرادی که قصد ماندن در ترکیه را دارند در همان ابتدای کار برای تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه اقدام می کنند. بعد از فارغ التحصیلی، یک فیزیوتراپیست می تواند به عنوان متخصص فیزیوتراپی، ورزش درمانی، طب سوزنی، کایروپراکتور، فیزیولوژیست ورزش و دیگر فعالیت ها شروع به کار کند. محل کار شما نیز بیمارستان ها، کلینیک های خصوصی، مدارس خاص، مراکز اجتماعی، آسایشگاهها و کلوب های ورزشی خواهد بود.

درآمد فیزیوتراپی در ترکیه

همه ی ما می دانیم که فیزیوتراپی از شغل های پردرآمد در تمام دنیاست. شما با داشتن مدرک کارشناسی فیزیوتراپی در ترکیه می توانید یک کسب و کار درآمدزا برای خود ایجاد کنید. یک فیزیوتراپیست در ترکیه به طور میانگین 40 تا 50 لیر در ساعت درآمد دارد. این در حالی است که در دوران بازنشستگی هم به ازای هر ساعت 35 لیر حقوق می گیرد. بعلاوه، فرصت های شغلی زیادی برای رشته فیزیوتراپی وجود دارد. در پایین میانگین، حداقل و حداکثر درآمد در ترکیه را ذکر کردیم:

 • میانگین درآمد فیزیوتراپی ترکیه: 16448 لیر ترکیه
 • حداقل درآمد: 6908 لیر ترکیه
 • حداکثر درآمد: 25165 لیر ترکیه

دانشگاه های فیزیوتراپی ترکیه

تعدادی از دانشگاههای دولتی و خصوصی در ترکیه رشته فیزیوتراپی را ارائه می دهند که در ادامه لیست آنها آمده است:

 • آجی بادام
 • دانشگاه حاجت تپه
 • مدی پل
 • دوکوز ایلول
 • قاضی
 • باهچه شهیر
 • باشکنت
 • مارمارا
 • بزی عالم
 • یدی تپه
 • کتوکاراتای

بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل فیزیوتراپی به همراه برخی از شرایط آن به صورت زیر می باشد:

رتبه اول : دانشگاه آیدین استانبول 
رشته ها: فیزیوتراپی و توانبخشی (کارشناسی ارشد با پایان نامه) – زبان تحصیلی : ترکی (سطح B1 تومر) و انگلیسی (حداقل نمره 79 در تافل) – طول دوره تحصیل : 2 ساله – شهریه : 4500 دلار سالیانه

رتبه دوم : دانشگاه اوکان استانبول
رشته ها: فیزیوتراپی و توانبخشی (کارشناسی ارشد با پایان نامه) – زبان تحصیلی : ترکی (حداقل نمره 55 در آلس)  – طول دوره تحصیل : 2 ساله – شهریه : با اعطای 50 درصد بورس 32750 لیر ترکیه

رتبه سوم : دانشگاه باهچه شهیر
رشته ها: فیزیوتراپی و توانبخشی (کارشناسی – کارشناسی ارشد – دکتری ) – زبان تحصیلی : ترکی (حداقل نمره 55 در آلس) و انگلیسی (حداقل نمره 90 تافل)  – طول دوره تحصیل : 4 ساله – شهریه : 64.866 لیر ترکیه

رتبه چهارم : دانشگاه یدیتپه 
رشته ها: فیزیوتراپی و توانبخشی (کارشناسی) – زبان تحصیلی :ترکی (سطح C1 تومر) و انگلیسی (حداقل نمره 79 تافل)  – طول دوره تحصیل : 4 ساله – شهریه : 40000 لیر ترکیه

رتبه پنجم : دانشگاه بیلیگی استانبول
رشته ها: فیزیوتراپی و توانبخشی (کارشناسی) – زبان تحصیلی : انگلیسی (حداقل نمره 79 تافل)  – طول دوره تحصیل : 4 ساله – شهریه : 59600 لیر ترکیه

جمع بندی

در این مقاله هر آنچه که برای تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه نیاز است، به شما گفته شد. اگر قصد مهاجرت، کار و یا تحصیل در ترکیه را دارید، با توجه به رشته ی مد نظر و مقطعی که می خواهید در آن تحصیل کنید، تنها با دانستن شرایط تحصیل در این کشور می توانید به خواسته ی خود برسید. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان و متخصصان ما تماس بگیرید.

سوالات متداول تحصیل رشته فیزیوتراپی در ترکیه

بهترین دانشگاه های دولتی ترکیه برای تحصیل رشته فیزیوتراپی کدام ها می باشند؟

دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه استانبول، دانشگاه مارمارا، دانشگاه موغلا استیکی کومان، دانشگاه پاموک کاله از بهترین دانشگاه های دولتی ترکیه برای تحصیل این رشته می باشند.

بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه برای تحصیل رشته فیزیوتراپی کدام ها می باشند؟

دانشگاه های آیدین استانبول، اوکان استانبول، باهچه شهیر، یدی تپه و بیلیگی استانبول از بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه برای تحصیل در فیزیوتراپی می باشند.

آیا پس از اتمام تحصیل در دانشگاه های ترکیه می توان در ترکیه کار کرد؟

بله . فیزیوتراپی و توانبخشی جزء رشته هایی می باشد که شما میتوانید پس از اتمام دوره های تحصیلیتان در ترکیه مشغول به کار شوید. از این رو پس از اخذ مدرک دانشگاهی باید برای کلینیک ها و شرکت های کاریابی درخواست ارسال نمایید.

درآمد فیزیوتراپیست ها در ترکیه چقدر می باشد؟

درآمد این رشته در ترکیه بستگی به مدرک و میزان مهارت شما می باشد. میتوان گفت حداقل درآمد این رشته در ترکیه ماهانه 6908 لیر، میانگین 16448 لیر ترکیه و حداکثر 25165 لیر ترکیه می باشد.

سوالات خود را از ما بپرسید

4 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
33 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها