logo
تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه

فیزیوتراپی در ترکیه

آنچه در این مقاله خواهید خواند

اگر قصد تحصیل یک رشته‌ی پرتقاضا با درآمد عالی در خارج از کشور را دارید، پیشنهاد ما به شما در یک کلام فیزیوتراپی در ترکیه است. فیزیوتراپی نه تنها در این کشور بلکه در کل دنیا جزء مشاغل پرطرفدار به شمار می‌رود. نیاز جامعه‌ی انسانی به حرفه فیزیوتراپی روز به روز بیشتر می‌شود. بدین ترتیب افزایش تقاضا برای رشته فیزیوتراپی در ترکیه، بازار کار این رشته را بسیار داغ کرده است.

دانشگاه‌های ترکیه دارای امکانات آموزشی پیشرفته و به‌روزی برای ارائه‌ی این رشته هستند؛ بنابراین طبیعی است که برای ورود به چنین دانشگاه‌هایی رقابت باشد. شغل فیزیوتراپی در ترکیه محبوبیت زیادی دارد پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید و اطلاعات مفیدی که در این زمینه نیاز دارید را کسب کرده تا بتوانید تصمیم‌های بهتری برای آینده خود بگیرید.

مزایای تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه

فیزیوتراپی به عنوان زیرشاخه‌ای از علوم بهداشتی شناخته می‌شود. شرایط تحصیل در ترکیه در رشته‌ی فیزیوتراپی مانند سایر رشته‌های دانشگاهی است. فیزیوتراپیست‌ها وظیفه‌ی حفظ حداکثر توانایی‌های حرکتی افراد در طول زندگی و بازیابی آن‌ها در صورت از دست دادن این توانایی را بر عهده دارند؛ بنابراین اهمیت بالای این رشته‌ی تحصیلی افراد زیادی را مشتاق تحصیل فیزیوتراپی کرده است.

با تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه، علاوه بر بهره‌مندی از امکانات آموزشی و رفاهی فوق‌العاده‌ی دانشگاه‌های این کشور، می‌توانید از برنامه‌های تبادل دانشجویی همچون اراسموس و اراسموس پلاس بهره‌مند شوید. کشورهای اروپایی با اغلب دانشگاه‌های برتر ترکیه مطابق این برنامه‌ها قرارداد همکاری دارند که مزایای بسیار زیادی را هم در حین تحصیل و هم در آینده، برای متقاضیان تحصیل این رشته به همراه خواهد داشت.

شرایط پذیرش رشته فیزیوتراپی در ترکیه

پذیرش رشته فیزیوتراپی در ترکیه

فیزیوتراپی در دو دوره‌ی کاردانی و کارشناسی ارائه می‌شود که دوره‌ی کاردانی آن دو ساله بوده و تحصیل در دوره‌ی کارشناسی 4 سال زمان می‌برد. قبولی در این رشته‌ی تحصیلی با توجه به خصوصی یا دولتی بودن دانشگاه می‌تواند بدون آزمون یا از طریق آزمون ورودی انجام شود. لازم به ذکر است که اغلب دانشگاه‌های خصوصی ترکیه بدون آزمون و تنها با داشتن مدرک دیپلم دانشجو می‌پذیرند. از طرفی قبولی در دانشگاه‌های دولتی مستلزم شرکت در آزمون ورودی (یوس یا اس ای تی) و کسب نمره‌ی حدنصاب می‌باشد.

تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه به زبان انگلیسی

در تمام دانشگاههای ترکیه، تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه به دو زبان ترکی یا انگلیسی انجام می شود. برای همین، شما باید با توجه به دانشگاه مقصد، در یکی از این زبانها، مهارت داشته باشید. دو آزمون برای تحصیل به زبان انگلیسی در ترکیه توسط خود دانشگاهها برگزار می شود: آزمون yos ترکیه و sat

نمره قبولی یوس برای فیزیوتراپی

آزمون یوس برای ورود به دانشگاههای دولتی است. این آزمون تا سال 2011 به صورت سراسری در ترکیه برگزار می شد، اما از سال 2012 به بعد، در دانشگاهها به صورت غیر متمرکز و مستقل انجام می شود. این آزمون به زبان های ترکی و انگلیسی برگزار می شود. دو دفترچه برای این آزمون به داوطلبان داده می شود:

 • دفترچه اول: دروس ریاضی، هندسه و هوش
 • دفترچه دوم: سنجش میزان زبان ترکی استانبولی (برای کسانی که می خواهند به زبان ترکی استانبولی تحصیل کنند)

به طور کلی می‌توان گفت حداقل نمره برای قبولی در آزمون یوس دانشگاه‌ها 60 از 100 است. مسئله ی قابل توجه برای تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه این است که ظرفیت پذیرش رشته برای دانشگاههای دولتی و خصوصی محدود است. همانطور که میدانید برای وارد شدن به دانشگاههای دولتی ترکیه باید دو آزمون YOS و یا SAT را شرکت کرده و حد نصاب نمره را در این آزمون ها کسب کنید. دانشگاهها حد نصاب نمره قبولی در آزمون ها را برای مقاطع مختلف در وبسایت خود اعلام می کنند. دانشگاههایی آزمون یوس را برگزار می کنند که زبان تدریس در آنها ترکی و یا انگلیسی است. زمان برگزاری این آزمون در ماههای آوریل و می یعنی فروردین تا اواخر اردیبهشت هر سال است.

قبولی فیزیوتراپی ترکیه با آزمون sat

آزمون سات نیز یک آزمون آمریکایی برای سنجش مهارت ریاضی و زبان داوطلبان است. این آزمون را آمریکا برای دانشکده های خود به کار می برد اما کشورهای دیگر مانند ترکیه نیز آزمون را برای پذیرش دانشجو به کار می برند. برای دانشگاههای مانند بغازیچی که زبان تدریس انگلیسی است، آزمون SAT برگزار می شود. مثلا برای دانشگاه بغازیچی ترکیه، که بهترین دانشگاه دولتی است حد نصاب قبولی در آزمون اس ای تی در بخش ریاضیات 35.5 از 50 و در بخش خوانش یا ریدینگ 65 از 80 است.
البته برای تحصیل در دانشگاههای خصوصی نیازی به شرکت کردن در آزمون های بالا ندارید. سه دانشگاه زیر امکان تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه را بدون آزمون ورودی زبان انگلیسی مهیا کرده اند:

 • دانشگاه اوکان Okan University
 • دانشگاه باغچه شهیر Bahcesehir University
 • دانشگاه مدیترانه شرقی Eastern Mediterranean University (EMU)

مدارک لازم برای ثبت نام در رشته فیزیوتراپی

برای اخذ پذیرش و تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه، اولین قدم ارائه مدارک مورد نیاز به دانشگاه است. توجه کنید که هر دانشگاهی می‌تواند مدارک متفاوتی را از شما درخواست کند؛ اما در حالت کلی ارائه مدارک زیر از طرف متقاضیان برای ورود به دانشگاه الزامی است:

 • مدرک دیپلم دبیرستان (به صورت ترجمه شده)
 • ریزنمرات سه سال آخر تحصیلی
 • نمره‌ی قبولی در یکی از آزمون‌های ملی یا بین‌المللی
 • مدرک مهارت زبان ترکی یا انگلیسی

در صورت نداشتن مدرک زبان معتبر، باید در آزمون مهارت زبان انگلیسی دانشگاه شرکت کرده و موفق به کسب حداقل نمره‌ی قابل قبول شوید. در غیر این صورت باید در دوره‌های زبان آموزی دانشگاه‌ها ثبت نام کنید.

آزمون‌های لازم جهت پذیرش در رشته فیزیوتراپی

آزمونهای تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه

باتوجه‌به اینکه تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه به دو صورت با آزمون و بدون آزمون امکان‌پذیر است، متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه می‌توانند با شرکت در آزمون‌های یوس و اس ای تی شانس قبولی در این دانشگاه‌ها را کسب کنند. همچنین افرادی که قصد پذیرش بدون آزمون در دانشگاه‌ها را دارند. می‌توانند با ارائه مدارک مورد نیاز برای قبولی در دانشگاه‌های خصوصی این کشور اقدام کنند. توجه داشته باشید که تسلط بر زبان ترکی یا انگلیسی برای تمامی متقاضیان تحصیل در ترکیه اجباری بوده و افرادی که مدرک زبان دانشگاه مورد نظر را ندارند باید در آزمون تعیین سطح زبان شرکت کرده و نمره‌ی حدنصاب را کسب کنند.

دانشگاه‌های ترکیه برای اکثر رشته‌های تحصیلی خود شرایط سنی را در نظر نمی‌گیرند؛ بنابراین افراد می‌توانند در هر سنی مشغول به تحصیل در رشته‌ی مورد علاقه‌ی خود شوند.

شرایط پذیرش بدون کنکور رشته فیزیوتراپی در ترکیه

همان‌طور که گفتیم پذیرش بدون کنکور رشته فیزیوتراپی در ترکیه تنها از دانشگاه‌های خصوصی امکان‌پذیر است و داوطلبان تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ناچار به شرکت در یکی از آزمون‌های مورد تأیید دانشگاه می‌باشند. لازم به ذکر است که برای پذیرش بدون آزمون در دانشگاه‌های خصوصی، متقاضیان باید مدارک درخواستی از طرف دانشگاه را تهیه و در زمان تعیین شده در سایت دانشگاه بارگذاری کنند.

نکات بیشتر
راهنمای دانشجو!

اکثر دانشگاه‌های دولتی ترکیه شرط معدل بالای 12 را برای متقاضیان ایرانی تحصیل رشته‌ی فیزیوتراپی در نظر گرفته‌اند. در این میان بعضی از دانشگاه‌ها هم معدل بالای 14 را شرط پذیرش دانشجو قرار داده‌اند.

شرایط اخذ بورسیه رشته فیزیوتراپی در ترکیه

دانشجوی بورسیه رشته فیزیوتراپی در ترکیه

اغلب دانشگاه‌های خصوصی و دولتی برای جذب دانشجویان برتری که موفق به کسب معدل بالا شده‌اند، بورسیه‌ها و تخفیف‌های ویژه‌ای را در نظر می‌گیرند. شرایط اخذ بورسیه این رشته همانند شرایط کلی اخذ بورسیه دانشگاه‌ها است؛ با این تفاوت که برخی از دانشگاه‌های برتر در حوزه پزشکی مثل دانشگاه مدیپول استانبول، برای رشته‌های گروه پزشکی بورسیه‌های خاصی هم در نظر می‌گیرند. جزئیات این بورسیه‌ها در ابتدای سال تحصیلی از طرف گروه‌های مربوطه به دانشجویان اعلام می‌شود.

شرایط اخذ بورسیه این رشته همانند شرایط کلی اخذ بورسیه دانشگاه‌ها است؛ با این تفاوت که برخی از دانشگاه‌های برتر در حوزه پزشکی مثل دانشگاه مدیپول استانبول ، برای رشته‌های گروه پزشکی بورسیه‌های خاصی هم در نظر می‌گیرند. جزئیات این بورسیه‌ها در ابتدای سال تحصیلی از طرف گروه‌های مربوطه به دانشجویان اعلام می‌شود.

شهریه رشته فیزیوتراپی در ترکیه در دانشگاه های برتر

به طور معمول شهریه رشته‌ی فیزیوتراپی در ترکیه می‌تواند بستگی به عوامل مختلفی داشته باشد. مسلمأ دانشگاه‌های دولتی شهریه‌ی کمتری نسبت به دانشگاه‌های خصوصی دارند. البته ناگفته نماند که کیفیت و امکانات آموزشی که توسط دانشگاه‌ها ارائه می‌شود هم در میزان شهریه‌های سالانه تأثیرگذار هستند. در جدول زیر میزان شهریه سالانه رشته‌ی فیزیوتراپی در 10 تا از برترین دانشگاه‌های ترکیه را جمع‌آوری کرده‌ایم:

شهریه فیزیوتراپی در ترکیه
نام دانشگاه شهریه دوره دو ساله شهریه دوره چهار ساله
حاجت تپه 100.230 لیر
دوکوزایلول 12.000 لیر
حسن کالیونجو 138.000 لیر
موغلا 13.675 لیر
ایستینیه 5.200 دلار
آجی بادام 7.000 دلار
پاموک کاله 20.000 لیر 32.000 لیر
هالیچ 3.000 دلار 3.500 دلار
مارمارا 6.000 لیر
بیکنت 5.500 دلار

شهریه فیزیوتراپی دانشگاه آیدین استانبول

از معروف‌ترین مراکز علمی در شهر استانبول، دانشگاه آیدین ترکیه است. این دانشگاه خصوصی است و رشته‌های متنوعی به زبان ترکی و انگلیسی ارائه می‌دهد. افراد بسیاری از سراسر جهان متقاضی تحصیل در این دانشگاه هستند. شهریه دانشگاه آیدین استانبول بستگی به رشته تحصیلی داشته و متغیر است. برای تحصیل در رشته فیزیوتراپی در دانشگاه آیدین باید 5000 دلار پرداخت کرد.

شهریه رشته فیزیوتراپی دانشگاه حاجت تپه

یکی از معتبرترین دانشگاه‌ها در شهر آنکارا، دانشگاه حاجت تپه ترکیه است. این دانشگاه رشته‌های متنوعی در زمینه علوم مختلف دارد و کلاس‌های آموزشی را در زبان‌های ترکی و انگلیسی ارائه می‌کند. دانشگاه دولتی حاجت تپه یکی از دانشگاه‌های پرطرفدار است. اگر متقاضی تحصیل در رشته فیزیوتراپی این دانشگاه هستید باید بدانید که هزینه تحصیل در این رشته 230,100 لیر است.

هزینه های تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه

همان‌طور که گفتیم نوع دانشگاه و رشته‌ی دانشگاهی منتخب در میزان شهریه دریافتی از دانشجو تأثیر زیادی دارد؛ اما هزینه‌های تحصیل در کشور ترکیه تنها به شهریه‌ی پرداختی به دانشگاه ختم نمی‌شود. درصورتی‌که دانشگاه خوابگاه رایگان نداشته باشند، دانشجویان ناچار به پرداخت هزینه‌ی خوابگاه و یا اسکان‌های دانشجویی خواهند بود. هزینه‌ی خورد و خوراک، حمل‌ونقل، وسایل کمک‌آموزشی از دیگر هزینه‌های تحصیل در کشور ترکیه به شمار می‌روند.

بهترین دانشگاه های ترکیه برای فیزیوتراپی

رشته فیزیوتراپی در ترکیه در دانشگاه‌های بسیاری ارائه می‌شوند. با هدف آگاهی شما در جدول زیر مشخصات 10 دانشگاه برتر را آورده‌ایم که شرح برخی از آن‌ها را در ادامه می‌خوانید:

مورد تایید وزارت علوم یا بهداشت نوع دانشگاه رتبه شهر نام دانشگاه
علوم خصوصی 1 قونیه دانشگاه کاراتای
علوم و بهداشت خصوصی 2 استانبول دانشگاه باهچه شهیر
بهداشت خصوصی 3 استانبول دانشگاه آجی بادام
علوم و بهداشت خصوصی 4 استانبول دانشگاه مدیپول استانبول
علوم و بهداشت دولتی 5 آنکارا دانشگاه حاجت تپه
بهداشت خصوصی 6 استانبول دانشگاه یدی تپه
بهداشت خصوصی 7 آنکارا دانشگاه باشکنت
نیست خصوصی 8 استانبول دانشگاه بزمی عالم
علوم و بهداشت دولتی 9 آنکارا دانشگاه قاضی
نیست خصوصی 10 آنکارا دانشگاه آنکارا مدیپول

بهترین دپارتمان فیزیوتراپی در دانشگاه کاراتای

به لطف الکتروتراپی و آزمایشگاه‌های قلبی ریوی، دانشجویان دانشگاه KTO Karatay این فرصت را دارند که با ابزارهای فناوری پیشرفته تمرین کنند و به عنوان افراد مجهز، آگاه و موفق علم و مهارت‌های عمل بالینی را که کسب کرده‌اند، توسعه دهند. علاوه بر این، دانشجویان دپارتمان فیزیوتراپی و توان‌بخشی از فرصت‌های عملی و کارآموزی گسترده در بیمارستان‌هایی که با دانشگاه کاراتای قرارداد دارند، بهره می‌برند.

دانشجویان یک دوره کارآموزی در بخش فیزیوتراپی و توان‌بخشی را در دانشگاه می‌گذرانند. با توجه به برنامه اراسموس، دانشجویان دانشگاه کاراتای این فرصت را دارند که در کرواسی و لهستان که کشورهای عضو اتحادیه اروپا (EU) هستند، تحصیل کنند. 86 درصد از فارغ‌التحصیلان بخش فیزیوتراپی و توان‌بخشی در رشته خود کار می‌کنند.

دپارتمان فیزیوتراپی در دانشگاه باهچه شهیر

فیزیوتراپی دانشگاه باهچه شهیر ترکیه

بخش فیزیوتراپی و توان‌بخشی دانشگاه باهچه شهیر سال 2013 برای ارائه آموزش‌های به‌روز و مبتنی بر شواهد تأسیس شد. هدف از آن تربیت فیزیوتراپیست‌هایی است که در رشته خود توانمند باشند، ارزش‌های جهانی را پذیرفته باشند، علاقه‌مند به تحقیق باشند و از طریق تحقیقات علمی به توسعه سلامت کمک کنند.

حوزه‌های کاری فیزیوتراپیست‌ها روز به روز در حال افزایش است؛ به عنوان مثال آن‌ها می‌توانند در بیمارستان‌ها و شاخه‌های داخلی شامل فیزیوتراپی و توان‌بخشی، مغز و اعصاب، قلب و عروق، بیماری‌های قفسه سینه، روماتولوژی، داخلی و… فعال باشد. در شاخه‌های جراحی می‌توانند در بخش‌های ارتوپدی، جراحی مغز و اعصاب، جراحی قلب و عروق و قفسه سینه، زنان و زایمان، جراحی عمومی، جراحی دست، اورژانس و مراقبت‌های ویژه مشغول به کار شوند.

همچنین آن‌ها می‌توانند در مؤسساتی مانند مراکز بهداشت عمومی، مراکز توان‌بخشی معلولان ذهنی و بینایی و شنوایی، مراکز مراقبتی و آموزشی تأسیس شده برای کودکان و سالمندان، مراکز توان‌بخشی حرفه‌ای و باشگاه‌های ورزشی کار کنند.

دپارتمان فیزیوتراپی در دانشگاه آجی بادام

گروه فیزیوتراپی و توان‌بخشی دانشکده علوم بهداشت دانشگاه آجی بادام، یک دوره آموزشی ۴ساله در مقطع کارشناسی ارائه می‌دهد که شامل علوم پایه و بالینی است. این دوره در سطح برنامه‌های آموزشی دانشکده‌های فیزیوتراپی و توان‌بخشی کشورهای پیشرفته تهیه شده است. علاوه بر شرکت در دوره، این دپارتمان از دانشجویان خود انتظار دارد که از نظر فیزیکی و فرهنگی فعال، صبور، بردبار، دوستانه، مسئولیت‌پذیر، حامی افراد بیمار و ناتوان و مستعد کار تیمی باشند.

در این رشته افراد می‌آموزند فیزیوتراپیستی باشند که توانایی عمل مستقل، ابتکار عمل، خلاقیت، حل مشکلات و ارائه راه‌حل را دارد. همچنین آماده تحقیق است و ظرفیت توسعه ایده‌های جدید را دارد. دانشجویانی که این برنامه را ادامه می‌دهند فارغ‌التحصیلانی خواهند شد که هم از نظر تئوری و هم از لحاظ عملی مجهز هستند.

مقاطع رشته فیزیوتراپی در ترکیه

در حالت کلی می توان گفت که فیزیوتراپیست ها، برنامه های خاص با تمرین های موثر را برای عملکرد بهتر و طولانی تر بدن به افراد می دهند. افراد با تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه یاد می گیرند که هرگونه ناتوانی، آسیب، معلولیت، درد و اختلالات عملکردی مربوط به چیست و چگونه می توان آن را مداوا کرد. تشخیص منشا دردها، ناتوانی ها، اختلالات حرکتی، ناهنجاری های مادرزادی، معلولیت های حرکتی و … به عهده ی یک متخصص فیزیوتراپ است. برای همین است که این یک شاخه از تخصص پزشکی محسوب می شود.

کارشناسی فیزیوتراپی ترکیه

همانطور که گفته شد، فیزیوتراپی در ترکیه مانند ایران، دکترا پیوسته نیست و باید در مقطع های مختلف تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در آن تحصیل کنید. جالب است بدانید که شما با همان کارشناسی فیزیوتراپی می توانید در ترکیه مشغول به کار شوید. برای دیگر رشته ها مانند پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در ترکیه اما، تحصیل به صورت دکترا پیوسته است.

دروس نظری و عملی در طی این دوره به دانشجویان آموزش داده می شود. این واحدهای درسی در مقطع کارشناسی شامل مباحثی است که دانشجویان با پاس کردن آنها، یک فیزیوتراپیست حرفه ای شناخته می شوند. از جمله مباحث تحصیلی این دوره می توان به تمرین درمانی، الکتروتراپی، مهارت های حرکتی اساسی، درد درمانی، روانشناسی، رفلکسولوژی و … اشاره کرد.

 • میزان شهریه سالانه: 5530 دلار
 • مدت تحصیل: 4 سال (هشت ترم
 • تعداد واحدهای درستی: 180
 • زبان آموزشی دانشگاه در این مقطع: زبان ترکی (به استثنای دانشگاههای خاص)

ارشد فیزیوتراپی در ترکیه

دوره کارشناسی ارشد فیزیوتراپی دو سال است. واحدهای درسی متفاوت با دوره کارشناسی در این دوره ارائه می شود. دانشجو در پایان دوره تحصیلی کارشناسی ارشد باید از پایان نامه ی خود دفاع کند. تعداد واحدها در برخی از دانشگاهها برای دوره ارشد 120 است. در واقع برای گرفتن دکترای تخصصی فیزیوتراپی باید مقطع ارشد را پشت سر گذاشته باشید. هزینه های تحصیل در دوره ارشد در ترکیه در دانشگاههای دولتی سالانه به 500 یورو می رسد.

دکتری فیزیوتراپی در ترکیه

دوره تخصص فیزیوتراپی را بعد از گذراندن کارشناسی و کارشناسی ارشد، باید سپری کنید. این دوره چهارساله است و در یک گرایش و زمینه ی خاص در علم فیزیوتراپی تخصص خواهید گرفت. اگر برای شروع تحصیل به ترکیه می روید باید مدرک دیپلم و یا پیش دانشگاهی خود را به همراه نمره آیلتس 6 و یا تافل 80 به دانشگاه مورد نظرتان ارائه دهید.

کار فیزیوتراپی در ترکیه

دروس رشته فیزیوتراپی در ترکیه

دانشجویان دپارتمان فیزیوتراپی در 2 سال تحصیل خود، دوره‌هایی با تمرکز بر روش‌های علمی، سلامتی و آناتومی فرا می‌گیرند. همچنین آموزش‌های تئوری پایه و دوره‌های حرفه‌ای را می‌بینند. برخی از این دوره‌ها عبارت‌اند از:

 • آناتومی سیستم عصبی عضلانی
 • بیوفیزیک
 • روش‌های فیزیوتراپی
 • حرکت شناسی
 • تکنیک‌ها و کاربرد ماساژ
 • آب‌درمانی – بالنیوتراپی
 • رویکردهای تکنسین فیزیوتراپی در بیماری‌های عصبی
 • رویکردهای تکنسین فیزیوتراپی در بیماری‌های ارتوپدی
 • رویکردهای تکنسین فیزیوتراپی در بیماری‌های روماتیسمی
 • استفاده از پروتز در فیزیوتراپی

علاوه بر دروس تئوری، دوره کارآموزی انجام می‌شود که معمولاً در ترم دوم از سال دوم قابل گذراندن است. همچنین در این دوره ۲ساله به دانشجویان آموزش‌هایی مانند روان‌شناسی مثبت و مهارت‌های ارتباطی در مؤسسات بهداشتی داده می‌شود که به آن‌ها در برقراری ارتباط بهتر با بیماران کمک می‌کند. دانشجویان پس از گذراندن موفقیت‌آمیز این دوره‌ها با عنوان تکنسین فیزیوتراپی فارغ‌التحصیل می‌شوند. البته فارغ‌التحصیلان در صورت تمایل می‌توانند تحصیلات خود را به مدت 4 سال به پایان برسانند.

بازار کار فیزیوتراپی در ترکیه

بازار کار برای فارغ التحصیلان فیزیوتراپی ترکیه بستگی به کشوری که مدرک خود را در آن گرفته اید دارد. برای دریافت مشاوره و اطلاع کامل لیست مدارک مورد نیاز برای کار می توانید به یک موسسه کاریابی ایرانی در ترکیه مراجعه کنید تا به سوالات شما پاسخ دهند. اگر در ایران تحصیل کرده اید و مدرک دکترای فیزیوتراپی خود را گرفته اید، با توجه به اینکه در ترکیه این رشته در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می شود، باید مدرک شما به اصطلاح “دنکلیک” شود. یعنی اعتبار آن مورد ارزیابی قرار گیرد. شاید لازم باشد، که تعدادی از دروس را پاس کنید و یا یک دوره ی خاص را بگذرانید. در طولانی ترین حالت این کارها، یک سال طول می کشد. اما اگر در ترکیه تحصیل کرده باشید، دیگر نیازی به دنکلیک کردن مدرک نیست و مستقیم می توانید وارد بخش های دولتی و خصوصی شوید. برای همین بسیاری از افرادی که قصد ماندن در ترکیه را دارند در همان ابتدای کار برای تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه اقدام می کنند. بعد از فارغ التحصیلی، یک فیزیوتراپیست می تواند به عنوان متخصص فیزیوتراپی، ورزش درمانی، طب سوزنی، کایروپراکتور، فیزیولوژیست ورزش و دیگر فعالیت ها شروع به کار کند. محل کار شما نیز بیمارستان ها، کلینیک های خصوصی، مدارس خاص، مراکز اجتماعی، آسایشگاهها و کلوب های ورزشی خواهد بود.

درآمد فیزیوتراپی در ترکیه

همه ی ما می دانیم که فیزیوتراپی از شغل های پردرآمد در تمام دنیاست. شما با داشتن مدرک کارشناسی فیزیوتراپی در ترکیه می توانید یک کسب و کار درآمدزا برای خود ایجاد کنید. یک فیزیوتراپیست در ترکیه به طور میانگین 40 تا 50 لیر در ساعت درآمد دارد. این در حالی است که در دوران بازنشستگی هم به ازای هر ساعت 35 لیر حقوق می گیرد. بعلاوه، فرصت های شغلی زیادی برای رشته فیزیوتراپی وجود دارد. در پایین میانگین، حداقل و حداکثر درآمد در ترکیه را ذکر کردیم:

 • میانگین درآمد فیزیوتراپی ترکیه: 16448 لیر ترکیه
 • حداقل درآمد: 6908 لیر ترکیه
 • حداکثر درآمد: 25165 لیر ترکیه

جمع بندی

در این مقاله هر آنچه که برای تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه نیاز است، به شما گفته شد. اگر قصد مهاجرت، کار و یا تحصیل در ترکیه را دارید، با توجه به رشته ی مد نظر و مقطعی که می خواهید در آن تحصیل کنید، تنها با دانستن شرایط تحصیل در این کشور می توانید به خواسته ی خود برسید. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان و متخصصان ما تماس بگیرید.

سوالات خود را از ما بپرسید

نویسنده

41 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

  • سلام دوست عزیز وقت بخیر
   خیر ما بدون آزمون پذیرش میگیریم.
   جهت مشاوره و راهنمایی بیشتر با مشاوران مجموعه ما تماس بگیرید.
   021-91303800

 • سلام وقت بخیر پسر من رشته فیزیوتراپی دانشگاه ciu قبرس ترم دو هست آیا میتونه به یکی از دانشگاه های ترکیه انتقالی بگیره

  • سلام دوست عزیز وقت بخیر
   بله میتونند.
   جهت مشاوره و راهنمایی بیشتر با مشاوران مجموعه ما تماس بگیرید.
   021-91303800

  • سلام وقت بخیر
   برای اطلاع از دریافت بورسیه و نحوه ی ثبت نام با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید

 • سلام وقتتون بخیر ایا با ریزنمرات بالای 18در دبیرستان و معدل دیپلم بالا شانس بورس شدن بدون ازمون را دارم ؟ زبان انگلیسیم خوبه اما مدرک معتبری ندارم

  • سلام میتوان لیسانس فیزیوتراپی ترکیه دوباره بعد لیسانس رادیولوژی که ایران گرفتم وسنمم اکنون ۳۸ ساله خوند

   • سلام و وقت بخیر
    با توجه به سنتون شما می تونید در دانشگاه های خصوصی معتبر و بدون ازمون ادامه تحصیل دهید
    برای کسب اطلاعات بیشتر با توجه به در نظر گرفتن شرایط و درخواست شما، با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید .

 • سلام
  مدرک فیزیوتراپی ترکیه مورد تایید کانادا و انگلیس هست؟
  با مدرک تحصیلی از دانشگاه های ترکیه میشه دز کشور های اروپایی و انگلیس و کانادا مشغول به کار شد؟

  • سلام وقت شما بخیر خانم جعفری، بله اگر مثلا در یک دانشگاهی مثل اوکان که عضو اتحادیه امریکا و اروپا است تحصیل کنید این امکان را خواهید داشت.

  • سلام ممنون. پذیرش دانشگاه حاجت‌تپه فقط از این سه روش امکان‌پذیر است:ازمون sat، بورسیه تحصیلی و پذیرش بدون ازمون. دانشگاه حاجت‌تپه ازمون یوس ندارد.

  • سلام وقت شما بخیر، تحصیل در ترکیه به این صورت است که شما برای تحصیلات تکمیلی فقط باید یا در رشته‌ی خودتون ادامه بدید و یا گرایش‌هایی از رشته‌های خودتون باشه.

 • سلام ایا بعد از تحصیل میتونن دانشجو ها به کار مشغول بشن؟ من شنیدم ک ترکیه برای خارجی ها کار فراهم نمیکنه و نیرو های ترک رو فقط استخدام میکنن

  • با سلام و درود بستگی به رشتتون داره اگر در رشته های ممنوعه درس بونید خیر نمیتوانید در ترکیه مشغول به کار بشید
   و حتما حتما باید جزو شهروندان ترکیه باشید ولی اگر در رشته های ممنوعه درس نخوانید بله میتوانید بعد از اینکه دوران تحصیلتون اقدام به شروع کار درترکیه بکنید.

 • سلام وقت بخیر شما تسم دانشگاههای که رشته فیزیو ترتپی دارند رو نوشتید ولی دانشگاه تزمیر .کارادنیز کاتب چلبی .اژه رو ننوشتید چرا

  • با سلام و درود به دلیل اینکه مقالات قدیمی میباشد و تعداد مقالات نیز بسیار زیاد میباشد ممکن است بعضی دانشگاهها این رشته را اضافه کرده باشند مقالات به زودی آپدیت میشوند

  • با سلام و درود خیر متاسفانه امکان انجام این کار وجود ندارد
   زیرا درس های این دورشته کاملا با هم متفاوت هستند
   با تشکر

  • با سلام و درودحداق معدل شما بستگی به دانشگاه انتخابی شما نیز دارد
   برای مثال دانشگاه های ضعیف با معدل های پایین انتخاب میکنند ولی دانشگاه هایی با رنکینگ بالا
   معدل های بالا رو انتخاب میکنند

 • سلام آیا امکان تحصیل رشته فیزیوتراپی در دانشگاه های خصوصی ترکیه برای دانش آموزان رشته ریاضی وجود داره؟

  • با سلام و درود بله این امکان وجود
   برای اطلاعات بیشتر برای این رشته شما میتوانید با شماره 88739816-021 تماس حاصل فرمایید

 • سلام خسته نباشین چرا دانشگاه های اوکان و آیدین دوره تحصیلشون دو ساله اس بقیه چهارساله؟
  و کدام دانشگاه ها مدرکشون مورد تایید ایران هس؟

  • سلام تشکر، خب بعضی از دانشگاه‌ها به این صورت است که از مقطع کاردانی و ناپیوسته پذیرش میکنند به همین جهت دوساله هستند نه چهارساله، در مورد رشته‌ی فیزیوتراپی هم یکی از دانشگاه‌های مورد تایید ایران هم دانشگاه باهچه‌شهیر است.

    • سلام دوست عزیز وقت بخیر
     بله معدل حداقل معدل لازم 18 است.
     جهت مشاوره و راهنمایی بیشتر با مشاوران مجموعه ما تماس بگیرید.
     021-91303800

 • سلام می خواستم ببینم حداقل معدل برای قبولی بورسه چقدر و اینکه من الان اول دبیرستان هستم و رشتم تجربیه میتونم از الان ثبت نام کنم

  • سلام. حداقل معدل برای ثبت نام در بورسیه 15 می باشد. ولی میشه گفت این معدل تقریبا هیچ شانسی ندارد. بهتر است معدلتون بالای 19 باشد تا شانس قبولی بالایی داشته باشید.

   • سلام وقت شما بخیر،برای دانشگاه حاجت تپه معدل شما باید 18 باشد، ضمنا دانشگاه حاجت تپه پذیرشش از طریق ازمون یوس نیست با ازمون sat و نمره‌ بالای 1500 پذیرش میکند.

 • ميشه بگين مدرك دانشگاه هاي خصوصي مورد تاييد امريكا هست يا خير
  و راجب دانشگاه Fenerbahçe چيزي ميدونيد

  • با سلام و درود
   دانشگاه های ترکیه همگی مورد تایید اروپا و 30 تا از دانشگاه های ترکیه مورد تایید گلوبال هستند

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=5624
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”