وبلاگ

قیمت غذا در استانبول

قیمت انواع غذا در استانبول
آنچه در این مقاله خواهید خواند

غذا، یکی از جنبه‌های مهم و جذاب زندگی انسان است که تأثیر عمیقی بر فرهنگ‌ها، سلامتی، و لذت‌های روزمره دارد. قیمت غذا در استانبول هر میزانی باشد، مانع دور هم جمع شدن و ایجاد تجربه‌های فراموش نشدنی هنگام صرف غذا با دوستان یا خانواده نخواهد شد. از نظر علمی، غذا می‌تواند منبع انرژی و تغذیه برای بدن و همچنین یک هنر و تجربه خوبی برای ذائقه اشخاص باشد. هزینه غذا و خورد و خوراک از فاکتورهای مهم و اصلی خرج و مخارج زندگی است که با اطلاع از مقدار آن می‌توان برای زندگی و آینده برنامه‌ریزی منظم و دقیقی داشت.

هزینه زندگی در ترکیه به تومان را زمانی می‌توان برآورد کرد که قیمت غذا را بدانید و آن را از لیر به تومان تبدیل کنید؛ بنابراین این مقاله‌ای را برایتان تهیه کرده‌ایم تا اگر قصد زندگی در ترکیه را دارید، از قیمت‌ خوراک در استانبول و هزینه غذاهای محلی و بین‌المللی موجود در این شهر اطلاع داشته باشید و بعد از مطالعه آن برای برنامه‌ریزی زندگی بهتر تصمیم بگیرید.

قیمت غذا در استانبول 2023 چقدر است؟

قیمت غذا در استانبول به بسیاری از عوامل بستگی دارد، از جمله نوع رستوران یا فست فود، مکان رستوران و نوع غذاهایی که سفارش می‌دهید. در کل، استانبول یک شهر بزرگ با گوناگونی انواع رستوران‌ها است و رستوران‌هایی لوکس با قیمت‌های بالا تا فست فودها و رستوران‌های محلی با قیمت‌های معقول‌تر دارد. افرادی که قصد اقامت و زندگی در شهر استانبول را دارند این را در نظر بگیرند که در سال 2023 هزینه غذای روزانه 110 لیر اعلام شده است. نرخ مالیات بر ارزش افزوده از 10 جولای 2023 از 8 درصد به 10 درصد افزایش یافت اما همچنان می‌توان گفت که در مجموع هزینه زندگی در استانبول مقرون ‌به‌ صرفه است.

قیمت صبحانه در استانبول

قیمت صبحانه های استانبول

قیمت غذا در استانبول شامل صبحانه نیز می‌شود. صبحانه یکی از مهم‌ترین وعده‌های غذایی در روز است که باید برای انسان‌ها انرژی و تغذیه لازم را فراهم کند. این وعده غذایی معمولاً در صبح، بلافاصله بعد از بیدار شدن مصرف می‌شود. صبحانه به عنوان شروع روز و به منظور تأمین انرژی برای فعالیت‌های روزمره بسیار مهم است. محتوای صبحانه می‌تواند متنوع باشد و بستگی به سلیقه شخصی و عادات فرهنگی دارد. در استانبول “صبحانه مخلوط” نوع جدید و محبوب صبحانه است. در هنگام سرو تمام اقلام صبحانه در ظروف کوچک قرار می‌گیرند. در منوی این صبحانه ترکیبی، اقلام زیر قرار دارند:

 • انواع پنیر
 • زیتون سیاه و سبز
 • گوجه فرنگی گیلاسی
 • کره
 • عسل
 • انواع مربا
 • پوگاکا (نوعی نان محلی)
 • انواع نان‌ها
 • تخم مرغ
 • انواع نوشیدنی‌های گرم و سرد

قیمت غذا در استانبول که با هدف مصرف در زمان صبح و به عنوان صبحانه فراهم می‌شود بسیار متفاوت است و بستگی به رستوران، کیفیت مواد غذایی اولیه و غیره دارد، اما قیمت پایه و اصلی آن از 140 لیر شروع می‌شود. برای صرفه‌جویی در هزینه می‌توانید مواد غذایی و اقلام ضروری برای صبحانه را از سوپرمارکت‌ها تهیه کرده و آن را به جای رستوران، در خانه میل کنید. برای اطلاع شما از قیمت‌ها چند مورد اصلی از اقلام صبحانه را در لیست زیر آورده‌ایم:

 • یک بسته چای 500 گرم 50 لیر
 • یک حلقه سوجوک 499 لیر
 • یک کیلوگرم خیار30 لیر
 • یک شانه 30 تایی تخم مرغ 95 لیر

قیمت ناهار در استانبول

ناهار، یکی از سه وعده اصلی غذایی است و معمولاً در میانه روز مصرف می‌شود. این وعده غذایی اهمیت بسیاری در تأمین انرژی دارد. ناهار می‌تواند شامل غذاهای مختلفی از ساندویچ‌ها و سالادها تا غذاهای گرم و سوپ‌ها باشد. انتخاب نوع غذا و میزان مصرف آن به عواملی مانند سلیقه شخصی و نیازهای تغذیه‌ای بستگی دارد. قیمت غذا در استانبول به رستوران، نوع غذا و محله بستگی دارد. صرف غذا در رستوران‌های ارزان‌تر یا گران‌تر استانبول و همچنین نوع غذایی که انتخاب می‌کنید در کاهش یا افزایش هزینه‌های زندگی مؤثر است. در جدول زیر لیست قیمت غذا در استانبول را مشاهده می‌کنید:

قیمت ناهار در استانبول
غذا و نوشیدنی قیمت (لیر)
یک وعده غذایی در رستوران ارزان قیمت 50-150
دو وعده غذا برای 2 نفر در رستوران متوسط 280-800
پیتزا 120-150
دوروم (نوعی ساندویچ) 60-75
کوکاکولا یا پپسی 20-25

برای کاهش خرج غذا و صرفه جویی در هزینه زندگی می‌توانید مواد اولیه را از سوپرمارکت‌ها خریده و ناهار خود را در خانه تهیه و میل نمایید. قیمت‌ها و میزان مواد اولیه جدول زیر برای چند روز یا حتی یک ماه است:

قیمت مواد غذایی
مواد اولیه غذا قیمت (لیر)
یک کیلوگرم گوشت گوساله چرخ‌کرده 275
یک کیلوگرم فیله مرغ 130
یک عدد مرغ کامل 47
 یک کیلوگرم برنج 36
یک لیتر روغن مایع 52
500 گرم ماکارانی 11
710 گرم رب گوجه فرنگی 39

قیمت شام در استانبول

قیمت شام های استانبول

شام یکی از سه وعده اصلی غذایی در روز است و به طور معمول در انتهای روز، پس از غروب آفتاب، مصرف می‌شود. این وعده غذایی مهم به عنوان آخرین وعده روز کمک می‌کند تا در طول شب انرژی لازم برای بدن تأمین باشد. محتوای شام در فرهنگ‌ها و کشورهای مختلف متنوع است. آنچه در یک وعده شام سرو می‌شود، بستگی به فرهنگ، آداب و سنت‌ها دارد. این وعده می‌تواند شامل مواد پروتئینی مانند گوشت یا مرغ، نان، سبزیجات، سوپ‌ها، غذاهای محلی و دسرها باشد.

قیمت غذا در استانبول میزان مشخصی ندارد و وابسته به رستوران و نوع غذا است. صرف غذا در رستوران‌های لوکس یا اقتصادی استانبول و نوع غذایی که میل می‌کنید بر کاهش و یا افزایش هزینه‌ها تأثیر زیادی می‌گذارد. در این جدول قیمت چند غذای آماده که در رستوران‌ها سرو می‌شوند را مشاهده می‌کنید:

قیمت شام در استانبول
نوع غذا قیمت (لیر)
برنج و کوفته گوشت و لیموناد 140
پلو با مرغ و نوشیدنی 93
سوپ آب مرغ 60

اگر قصد صرفه جویی و کاهش هزینه‌های زندگی را دارید، بهتر است به جای صرف غذا در رستوران، مواد اولیه را از سوپرمارکت یا فروشگاه‌ها خریداری کرده و شام را در منزل تهیه کنید. قیمت غذا در استانبول که برای وعده شام مناسب است را در جدولی آورده‌ایم:

قیمت مواد غذایی
مواد اولیه غذا قیمت (لیر)
یک بسته نودل 9
سوپ آماده 18
350 گرم چی کوفته 50
190 گرم دلمه برگ آماده 39

قیمت غذا سوپرمارکتی در استانبول

یکی از فاکتورهایی که ضروری است برای آن هزینه صرف کنیم، مواد غذایی اولیه و میان‌وعده‌هایی است که در طول روز استفاده می‌شوند. راه آسان و سریع تهیه مایحتاج غذایی اغلب خرید آن از سوپر مارکت است. انتخاب این اقلام به سبک زندگی و سلیقه غذایی هر فرد یا کل خانواده بستگی دارد، با این حال در قالب جدولی نرخ مواد غذایی رایج و عمومی موجود در سوپرمارکت‌ها و قیمت خوراک در استانبول را برای اطلاع شما آورده‌ایم:

قیمت غذا سوپرمارکتی در استانبول
مواد غذایی قیمت (لیر)
یک پاکت شیر یک لیتری 30
500 گرم ماست 25
220 گرم پنیر سفید 79
150 گرم کره 76
350 گرم شکلات صبحانه 98
350 گرم عسل 165
250 گرم فیله گوشت بره 225
500 گرم فیله مرغ 125
یک عدد نان سیمیت 10
600 گرم موز 45
یک بسته پفک 10
یک بسته چیپس 27

قیمت آب معدنی در استانبول

بخش حیاتی و جدایی ناپذیر لیست خرید هر شخصی آب است. اطلاع از قیمت آن نیز به اندازه آگاهی از قیمت غذا در استانبول اهمیت دارد. علاوه بر آب نوشیدنی‌های دیگر هم نقش پررنگی در زندگی دارند و اطلاع از هزینه آن‌ها همچنین ارزشمند است. قیمت نوشیدنی به نوع آن، محل خرید، برند و… بستگی دارد. در این بخش با هدف آگاهی شما میزان حدودی هزینه‌ها را که از شهر استانبول جمع‌آوری شده، در جدولی گذاشته‌ایم:

قیمت نوشیدنی ها در استانبول
نوشیدنی ها قیمت (لیر)
بطری 500 سی‌سی آب 10
یک فنجان کاپوچینو معمولی 19-50
بطری 330 سی‌سی کوکاکولا یا پپسی 20-25
1 لیتر چای سرد 33
یک قوطی 250 سی‌سی نوشیدنی انرژی زا مانستر 36
100 گرم قهوه 100
1 لیتر آب‌میوه 35
500 گرم چای سیاه 100

قیمت غذا در رستوران های استانبول

اگر اغلب اوقات غذا را در رستوران صرف می‌کنید، واضح است که قیمت غذا در استانبول برای شما مهم باشد. در استانبول رستوران‌های متفاوتی برای سلیقه و ذائقه‌های گوناگون وجود دارند. قیمت غذای آن‌ها با توجه به نوع، مواد مصرفی، حجم آن و… متفاوت است. در لیست زیر قیمت وعده غذایی دونفره در هر رستوران مستقر در استانبول را آورده‌ایم:

 • رستوران آسیایی 1100 لیر
 • رستوران فرانسوی 1200 لیر
 • رستوران ایتالیایی 1000 لیر
 • رستوران ژاپنی 1700 لیر
 • رستوران مکزیکی 691 لیر

توجه داشته باشید این قیمت‌ها برای رستوران‌های لوکس و رده بالا است و برای صرفه جویی می‌توان برای غذا را در رستوران‌های متوسط و اقتصادی استانبول میل کرد.

قیمت اسکندر کباب در استانبول

یکی از غذاهای سنتی و اصیل ترکیه و به ویژه استانبول اسکندر کباب است. این غذا به عنوان یک انتخاب و تجربه عالی در میان توریست‌ها، مسافران و دانشجویان دانشگاه های استانبول بسیار معروف است. اسکندر کباب از گوشت گوسفند، نان برشته، سس و ماست تهیه شده و به صورت پرسی سرو می‌شود. در استانبول مکان‌های مختلفی از جمله رستوران‌ها و غذاخوری‌های محلی وجود دارند که اسکندر کباب را عرضه می‌کنند. در سال 2023 در استانبول برای خوردن یک پرس از این غذا 155 لیر باید بپردازید.

لیست قیمت غذاها در رستوران های استانبول

قیمت غذا در فست فودی های استانبول

یک نوع از غذاهای پرطرفدار در بین همه افراد فست فود است. غذاهایی که سریع آماده می‌شوند و طعم لذیذی دارند که با ذائقه اکثر آدم‌ها سازگار است. قیمت خورد و خوراک در استانبول از جمله فست فود بستگی به نوع آن، منطقه و رستوران دارند اما به طور کلی در این شهر اغلب قیمت‌های همبرگر از 90 لیر و قیمت‌های پیتزا از 120 لیر شروع می‌شوند. برای اطلاعات بیشتر در ادامه برخی از فست فودها که طرفدار بیشتری دارند را شرح داده‌ایم.

قیمت مک دونالد در استانبول

بخشی از قیمت غذا در استانبول و هزینه‌های صرف شده برای آن مربوط به مک دونالد که یکی از بزرگ‌ترین، معروف‌ترین و محبوب‌ترین فست فود زنجیره‌ای جهان است، می‌شود. این رستوران در اکثر کشورها شعبه دارد و با توجه به ذائقه مردم هر منطقه منوی خاصی را برای آن‌ها در نظر می‌گیرد. در ادامه منوی شعبه استانبول این رستوران را با قیمت آورده‌ایم:

 • بیگ مک Big Mac، سیب زمینی سرخ کرده سایز متوسط و کوکاکولا 180 لیر
 • مک چیکن، سیب زمینی سرخ کرده سایز متوسط و کوکاکولا 160 لیر
 • سیب زمینی سرخ کرده سایز بزرگ50 لیر
 • مک چیکن McChicken، سیب زمینی سرخ کرده سایز متوسط، 8 عدد پیاز ترد و کوکاکولا بدون قند 160 الی 225 لیر
 • 2 عدد دابا دابا برگر، سیب زمینی سرخ کرده سایز متوسط، 5 عدد پیاز ترد و کوکاکولا 1 لیتری 210 لیر الی 360 لیر

قیمت KFC در استانبول

کی اف سی یک رستوران زنجیره‌ای آمریکایی است که در نقاط زیادی از جهان شعبه دارد. این رستوران مرغ را به شکل سوخاری به همراه مخلفات دیگر و نوشیدنی عرضه می‌کند. برای اطلاع شما منوی KFC را بررسی کرده و لیست قیمت غذا در استانبول را در ادامه آورده‌ایم:

 • زینگر برگر و سیب زمینی سرخ شده سایز کوچک و نوشیدنی 330 میلی لیتری 90 الی 155 لیر
 • 2 برگر مرغ KFC، 2 کریسپی بدون استخوان، 2 بال، 8 شات ترد، 4 حلقه پیاز، نوشیدنی1 لیتری 180 الی 320 لیر
 • 2 زینگر برگر، سیب زمینی سرخ شده سایز متوسط، 6 شات ترد، 2 نوشیدنی 330 میلی لیتری 170 الی 260 لیر
 • 2 برگر مرغ KFC، 2 عدد کریسپی بدون استخوان، 8 حلقه پیاز، 8 عدد کریسپی شات، 1 عدد سیب زمینی سایز بزرگ، 2 عدد نوشیدنی 330 میلی لیتری 210 لیر

قیمت غذا در خیابان های استانبول

افراد به طور معمول برای صرف غذا به رستوران‌های نزدیک محل زندگی خود می‌روند. اگر از میزان قیمت غذا در استانبول آگاه نباشند امکان این است که هزینه غذا برای آن‌ها گران شود. خیابان‌هایی که در استانبول گران‌ترین ملک، رستوران و… را دارند عبارت‌اند از:

 • خیابان فوزی پاشا
 • خیابان جمهوریت
 • خیابان ایستاسیون
 • خیابان آلمداغ
 • خیابان بهاریه
 • خیابان بشیکتاش
 • خیابان نیشانتاشی عبدی ایپکچی
 • خیابان بغداد
 • خیابان استقلال
 • خیابان بیازیت

بقیه خیابان‌های استانبول قیمت مقرون به صرفه‌ای برای خورد و خوراک‌، خرید و…. دارند.

مقایسه قیمت غذا در استانبول 2023 و ایران

با بررسی قیمت غذا در استانبول و ایران و مقایسه خورد و خوراک در رستوران‌ها، سوپرمارکت‌ها، اغذیه فروشی‌ها و… استانبول و ایران مشخص می‌شود که میانگین قیمت‌ها در ایران بالاتر از کشور ترکیه و نیز شهر استانبول است. برای خرید مواد غذایی و خوراکی در ایران باید 1.20 برابر بیشتر از استانبول بودجه صرف کنید. از این نظر اقامت و کار در استانبول برای ایرانیان بسیار عالی است و می‌توانند در این شهر با هزینه کمتر یک زندگی ایده‌آل با کیفیت بالاتر داشته باشند.

خرید ارزان و به صرفه غذا در استانبول

صرفه جویی در هزینه های غذا در استانبول

دانشجویان باهوش و سخت کوشی که بورسیه غذا را از دانشگاه‌ها دریافت می‌کنند، زندگی دانشجویی خود را به آسانی می‌گذرانند و نگرانی برای قیمت غذا در استانبول ندارند. اما کسانی که نمی‌توانند بورسیه را دریافت کنند، امکان تهیه غذا از غذاخوری‌های دانشگاه و یا خوابگاه را دارند تا در هزینه‌های زندگی صرفه‌جویی کنند. در ادامه برای دانشجویان چند کافه در استانبول که قیمت مناسبی دارند را نام برده‌ایم:

 • کافه بار آلتیول Altıyol Sanat Cafe Bar
 • کافه کوناک Konak Kafe
 • کافه کییف Keyif Kafe
 • یر فیستیغی Yer Fıstığı
 • کافه دستان Destan Kafe
 • قهوه اوکالی Okkalı Kahvesi

جمع بندی

استانبول شهری بزرگ با امکانات رفاهی و اماکن متنوع گردشگری است. این شهر توریست بسیاری را جذب کرده و افراد زیادی متقاضی اقامت در آن هستند. برای شروع زندگی در استانبول نیاز به اطلاعات بسیاری از جمله هزینه‌های خورد و خوراک و قیمت غذا است. در این مقاله قیمت غذا در استانبول را به طور دقیق آورده‌ایم تا از هزینه وعده‌های غذایی روزانه، هزینه نوشیدنی، بهای غذای رستوران و… مطلع باشید و بتوانید یک برنامه‌ریزی مفیدی انجام دهید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه با مشاوران آرتان بورس تاپ تماس بگیرید.

سوالات متداول کاربران در این زمینه

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=31966

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Telegram
LinkedIn
Twitter
Email
WhatsApp
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”