وبلاگ

متمرکز شدن آزمون یوس

خبر متمرکز شدن ازمون یوس
آنچه در این مقاله خواهید خواند

آزمون یوس که ویژه دانشجویان خارجی علاقمند به تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه است، در سال‌های 1981-2010 بصورت متمرکز و از طریق مرکز برگزاری آزمون‌ها (ÖYSM) انجام می‌گرفت ولی از سال 2011  تا امروز، این آزمون توسط خود دانشگاه‌ها‌ی جمهوری ترکیه بصورت غیر متمرکز برگزار می‌شود. امسال سازمان یوک بنابه دلایلی، تصمیم بر برگزاری مجدد این آزمون بصورت متمرکز گرفت. این سازمان نام این آزمون را از یوس به TR-YOS ( آزمون پذیرش دانشجویان خارجی در ترکیه) تغییر داده است. طبق اعلام سازمان آموزش عالی ترکیه این تصمیم به خاطر هماهنگی بیشتر و بالا بردن سطح کیفی این آزمون اتخاذ شده است. در ادامه تلاش می کنیم اطلاعات شفاف تری در خصوص جزئیات این آزمون ارائه دهیم.

متمرکز شدن ازمون یوس به چه معناست؟

طبق توضیحات سازمان آموزش عالی ترکیه (YÖK)، دانشگاه های ترکیه می توانند به اختیار خود نتایج آزمون یوس ترکیه (یوس متمرکز) راهم قبول کنند. همچنین دانشگاه‌ها می توانند آزمون یوس خودشان را برگزار کرده و یا از نتایج آزمون های بین المللی مختلف نیز در پذیرش دانشجویان خارجی استفاده کنند. به بیان دیگر این آزمون فقط حالت توصیه ای داشته و برای دانشگاه ها الزام آور نیست. اطلاعات دقیق در مورد آزمون یوس را در این صفحه بخوانید.

اختیاری بودن متمرکز شدن ازمون یوس برای دانشجویان

آیا متمرکز شدن ازمون یوس به نفع دانشجویان است؟

در بند بالا توضیح داده شد که قبول نتیجه آزمون یوس ترکیه که از طرف سازمان آموزش عالی به صورت متمرکز برگزار می‌شود (یوس متمرکز) از طرف دانشگاه ها اختیاری است و همچنین متقاضیان خارجی علاقه مند به  تحصیل در ترکیه هم به اختیار می توانند در این آزمون شرکت کنند. بنابراین شاید تنها امتیاز آن احتمال قبول نتایج این آزمون از طرف بیشتر دانشگاه های ترکیه باشد.

آخرین اخبار از مرکزی شدن ازمون یوس

در آخرین اطلاعیه سازمان آموزش عالی (یوک) جزئیات بیشتری در مورد تاریخ، شرایط و محل‌های برگزاری آزمون yos tr اعلام شد. بر اساس این اطلاعیه، نوبت اول آزمون یوس به صورت متمرکز در روز یکشنبه29 ژانوه 2023مصادف با 9 بهمن 1401 راس ساعت 11:15 در کلیه مراکز مشخص شده در داخل و خارج ترکیه به صورت هم زمان برگزار خواهد شد. طبق اطلاعات مندرج در فایل راهنمای این آزمون محل برگزاری این آزمون برای شرکت کنندگان ایرانی شهر تبریز اعلام شده است.

همچنین توضیحاتی درباره مجبور نبودن متقاضیان برای شرکت در این آزمون و داشتن اختیار از سوی دانشگاه ها در قبول یا رد نتایج این آزمون داده شده است.

مرکزی شدن ازمون یوس

جمع بندی

بنابه آنچه از سوی سازمان آموزش عالی ترکیه درمورد متمرکز شدن آزمون یوس اعلام شده، دانشگاه های ترکیه در قبول یا رد نتایج این آزمون در پذیرش دانشجویان خارجی از طرف این دانشگاه‌ها اختیار کامل دارند. همچنین متقاضیان خارجی تحصیل در ترکیه هم اجباری برای شرکت در این آزمون ندارند. سازمان یوک همچنین اشاره کرده است که قبول کردن و یا نکردن نتایج آزمون یوس متمرکز در اطلاعیه های ثبت نام دانشگاه ها آورده خواهد شد.

پیشبینی ما این است که به احتمال بسیار بالا اکثر دانشگاه ها نتایج این آزمون را برای پذیرش به رسمیت خواهند شناخت ولی تا زمان صدور اطلاعیه های جدید پذیرش از سوی دانشگاه ها برای ترم پیش رو به صورت قطعی نمی توان در این خصوص اظهار نظر کرد.سوالات خود را از ما بپرسید

سؤالات متداول کاربران در این زمینه

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=10742

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Telegram
LinkedIn
Twitter
Email
WhatsApp
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”