دانشگاه مدیپول
logo
تحصیل رشته مجسمه سازی در ترکیه

مجسمه سازی در ترکیه

آنچه در این مقاله خواهید خواند

دانشجویان مجسمه سازی در ترکیه با مشاهده و تجزیه و تحلیل طبیعت، محیط اطراف و افراد در کارگاه‌های آموزشی مشغول به خلق مجسمه‌ و آثار هنری می‌شوند. آن‌ها با انجام مطالعات تجربی، تکنیک‌ها را یاد می‌گیرند و با استفاده از مواد جدید در کارگاه‌های سنگ، چوب و فلز این تکنیک‌ها را پیاده و عملی می‌کنند. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند به عنوان هنرمندان آزاد، مجسمه ساز، کادر فنی متخصص، مشاور هنری در موسسات و سازمان‌های خصوصی و دولتی در فعالیت کنند. در این مقاله به سراغ تحصیل مجسمه سازی در ترکیه رفتیم و هر آنچه که لازم به دانستنش هست را به اطلاع شما می‌رسانیم.

مزایای تحصیل مجسمه سازی در ترکیه

دپارتمان‌های مجسمه سازی در ترکیه هدف خود را پر کردن کمبود پرسنل متخصص برای طراحی و تولید مجسمه، تربیت دانشجویان ماهر و کمک به توسعه هنر قرار داده‌اند. تحصیل در این رشته مزایای بسیاری شامل موارد زیر دارد:

 • مجسمه ساز می‌تواند مستقل کار کند.
 • مجسمه ساز می‌تواند در مطالعات بین‌المللی شرکت کند.
 • فارغ‌التحصیلان این رشته گزینه‌های کاری زیادی در بازار کار دارند.
 • دانشگاه‌های زیادی در دانشکده هنرهای زیبای خود این رشته را ارائه می‌دهند.
 • کیفیت آموزشی بالا در رشته مجسمه سازی
 • بورسیه‌های متنوع تحصیلی و اعتبار بالای مدرک اعطا شده به فارغ‌التحصیلان این رشته
 • امکان کار در ترکیه و امکان اقامت پس از تحصیل
 • قراردادن امکانات علمی، تحقیقی و رفاهی در اختیار دانشجویان؛ مانند آتلیه های مجهز

شرایط پذیرش رشته مجسمه سازی در ترکیه

همانطور که می‌دانید دانشگاه‌هایی که دانشکده هنرهای زیبا دارند، علاوه بر توجه به نمرات آزمون ورودی با برگزاری آزمون عملی دانشجو می‌پذیرند. آزمون عملی گروه آموزشی هنرهای زیبا و گروه مجسمه سازی دانشگاه‌ها معمولاً از دو مرحله تشکیل شده است. اگر چه این آزمون‌ها بسته به دانشگاه متفاوت‌اند، اما دانشگاه‌هایی که دانشجو را در اداره آموزش هنرهای زیبا پذیرش می‌کنند، ممکن است در هر دو آزمون سؤالات خلاقیت از دانشجو بپرسند. در این مرحله بهترین کاری که دانشجو می‌تواند انجام دهد این است که هم در نقاشی‌های مدل زنده و هم در نقاشی‌های خلاق، تکنیک و تخیل خوبی داشته باشد.

برای دانشجویانی که در آزمون عملی گروه مجسمه سازی شرکت خواهند کرد، آناتومی انسان، طراحی فیگور، رابطه بین شکل و فضا و توانایی تجسم سه بعدی بسیار مهم است. برای این مرحله کشیدن تعداد زیادی فیگورهای انسانی (پوشیده و برهنه)، بررسی محیط و جزئیات بهترین روش برای آمادگی است. به صورت خلاصه، برای پذیرش در رشته مجسمه سازی در ترکیه باید موارد زیر را اغنا کنید:

 • دیپلم دبیرستان
 • شرکت در آزمون ورودی مانند یوس و یا آزمون‌های بین‌المللی معادل
 • شرکت در آزمون عملی
 • داشتن مدرک مهارت زبان بسته به زبان دانشگاه

خبر خوب: تحصیل مجسمه سازی در ترکیه شامل هیچ شرایط سنی‌ای نیست و همه افراد می‌توانند اقدام به اخذ پذیرش کنند.

مدارک لازم برای ثبت نام در رشته مجسمه سازی

دانشجوی مجسمه سازی در ترکیه

برای ثبت نام در دانشگاه، افراد باید مدارک اعلام شده از سمت دانشگاه را به مؤسسه آموزش عالی ارسال کنند. این مدارک عموما شامل موارد زیر می‌شوند:

 • برگه نتیجه آزمون YOS یا برگه نتیجه امتحانات معادل
 • اصل و ترجمه دیپلم دبیرستان
 • اصل و کپی پاسپورت یا کارت شناسایی/کارت آبی
 • 2 قطعه عکس بیومتریک (باید در 6 ماه اخیر گرفته شده و به گونه‎ای باشد که بتوان به راحتی دانشجو را شناسایی کرد.)
 • ریز نمرات دیپلم دبیرستان و ترجمه آن
 • برگه نتیجه آزمون عملی
نکات بیشتر

برای اطلاع از شرایط ادامه تحصیل در ترکیه، به مقاله مربوطه در سایت آرتان بورس تاپ مراجعه فرمایید.

آزمون های لازم جهت پذیرش در رشته مجسمه سازی

برای اخذ پذیرش و تحصیل مجسمه سازی در ترکیه باید حداقل 150 امتیاز از آزمون عملی کسب کنید. با این حال ممکن است برخی از دانشگاه‌ها حداقل نمره بالاتری را در نظر گرفته باشند. در حال حاضر تنها دانشگاه معمار سینان این نمره را تا 180 بالا برده است. در خصوص آزمون یوس نیز باید گفت این نمره هم بسته به دانشگاه فرق می‌کند اما عموما بین 100 تا 150 در نظر گرفته می‌شود.

امکان تحصیل به زبان انگلیسی رشته مجسمه سازی وجود دارد. تنها باید دانشگاه انتخابی را از میان آن‌هایی انتخاب کنید که زبان تدریس آن‌ها در این رشته، انگلیسی است.

شرایط پذیرش بدون کنکور رشته مجسمه سازی در ترکیه

دانشگاه‌های معتبری که دانشکده هنرهای زیبا دارند غالبا پذیرش بدون کنکور ترکیه برای رشته مجسمه سازی ندارند. اما درصورت ظرفیت خالی امکان پذیرش وجود دارد. این پذیرش بدون کنکور فقط در خصوص آزمون ورودی است و در هر صورت از داوطلب آزمون عملی گرفته می‌شود.

شرایط اخذ بورسیه رشته مجسمه سازی در ترکیه

دانشجوی بورسیه رشته مجسمه سازی در ترکیه

بنیاد آموزش ترکیه به دانشجویان موفقی که در هنرستان و دانشکده هنرهای زیبا تحصیل می‌کنند و نیاز به حمایت مالی دارند، بورسیه اعطا می‌کند. بورسیه‌های هنری دستاوردهای برجسته به کسانی که در گروه‌های موسیقی، نقاشی، مجسمه سازی، گرافیک، خوش نویسی و سرامیک درس می‌خوانند، اهدا می‌شود. علاوه بر بورسیه بنیاد آموزش ترکیه، بورسیه‌های متنوع زیر هم به واجدان شرایط اعطا می‌گردد:

 • بورسیه بنیاد فرهنگی یوجل
 • بورس تحصیلی ترکیه
 • بورس موفقیت تحصیلی
 • بورسیه خواهر و برادری

برای رشته‌های دانشکده هنرهای زیبا تنها شرط معدل ملاک نیست و عمده پذیرش از طریق دو آزمون ورودی و عملی صورت می‌گیرد.

شهریه رشته مجسمه سازی در ترکیه در دانشگاه های برتر

شهریه رشته مجسمه سازی در ترکیه بسته به نوع دانشگاه تفاوت دارد. طبیعتاً مبلغی که دانشگاه‌های خصوصی از دانشجو می‌گیرند، نسبت به دانشگاه‌های دولتی بالاتر است. در جدول زیر می‌توانید شهریه بهترین موسسه‌های آموزش عالی ترکیه را ببینید:

نام دانشگاه شهریه (لیر)
دانشگاه معمار سینان 31,000
دانشگاه حاجت تپه 125,000
دانشگاه دوکوز ایلول 22,000
دانشگاه آنادولو 51,300
دانشگاه مارمارا 25,650
دانشگاه تراکیا 12,000
دانشگاه ارجیس 84,000

مدت زمان تحصیل مجسمه سازی در ترکیه

تحصیل مجسمه سازی در ترکیه در مقطع کارشناسی 4 سال است. در سال اول الگوهای مجسمه سازی، در سال دوم طراحی مجسمه، در سال سوم تکنیک‌های مجسمه سازی و در سال چهارم فلسفه هنر به دانشجویان تدریس می‌شود. دانشگاه‌هایی که این دوره را ارائه می‌دهند، کلاس‌های مقدماتی تا پیشرفته دارند که شامل تکنیک مجسمه ‌سازی، سواد بصری، کارگاه‌های آموزشی، آناتومی هنر و تاریخ هنر می‌شود.

بهترین دانشگاه های رشته مجسمه سازی در ترکیه

در این بخش به معرفی برترین دانشگاه‌هایی که مجسمه سازی در ترکیه را ارائه می‌دهند می‌پردازیم. از بین این 10 دانشگاه تنها 3 مؤسسه مورد تأیید وزارتخانه‌های ایران نیستند و مدرک بقیه آن‌ها در ایران معتبر است.

بهترین دانشگاه های رشته مجسمه سازی در ترکیه
نام دانشگاه شهر رتبه نوع دانشگاه مورد تایید وزارت علوم یا بهداشت
دانشگاه معمار سینان استانبول 1 دولتی مورد تایید هیچکدام نیست.
دانشگاه حاجت تپه آنکارا 2 دولتی مورد تایید هر دو
دانشگاه دوکوز ایلول ازمیر 3 دولتی مورد تایید وزارت علوم
دانشگاه آنادولو اسکی شهیر 4 دولتی مورد تایید وزارت علوم
دانشگاه مارمارا استانبول 5 دولتی مورد تایید هر دو
دانشگاه تراکیا ادیرنه 6 دولتی مورد تایید هیچکدام نیست.
دانشگاه ارجیس کایسری 7 دولتی مورد تایید هیچکدام نیست.

دپارتمان مجسمه سازی دانشگاه معمار سینان

مجسمه سازی یکی از اولین بخش‌های دانشگاه معمار سینان است که اولین نسل مجسمه سازان ترکیه را تربیت کرد. رودولف بلینگ که در سال‌های 1937 تا 1955 به عنوان استاد مدعو در این دانشگاه به تدریس مشغول بود، نقش مهمی را در توسعه هنر مجسمه سازی در کشور ترکیه ایفا کرد. پس از بلینگ استادان و هنرمندان بزرگی در این دانشگاه تحصیل و تدریس کردند که در نتیجه حضور این افراد، عرصه مجسمه سازی ترکیه در مقیاس جهانی مطرح شد. از سال 2019 کارگاه مجسمه سازی تجربی برای ارتقا و آشنایی دانشجویان با هنر معاصر افتتاح گردید. برنامه 4 ساله کارشناسی این دپارتمان، عمدتا) به کارگاه‌ها اختصاص دارد و به همان میزان که تئوری تدریس می‌شود، به بخش عملی هم پرداخته می‌شود.

دپارتمان مجسمه سازی دانشگاه حاجت تپه

تحصیل مجسمه سازی در دانشگاه حاجت تپه ترکیه

گروه مجسمه سازی دانشگاه حاجت تپه کارگاه‌های پایه مجسمه سازی، طراحی فلز، چوب، سنگ، مدال و جواهرات را ارائه می‌دهد که باعث آشنایی دانشجویان با تمامی مواد و متریال‌های مهم در این زمینه می‌شود. زبان آموزشی این رشته در دانشگاه حاجت تپه ترکی است و به همین دلیل داشتن مدرک آزمون تومر یکی از شروط پذیرش در این دانشگاه محسوب می‌شود. این دانشگاه دانشجویانی می‌پذیرد که خلاقانه و انتقادی فکر می‌کنند و ایده‌ها و فرهنگ‌های مختلف دارند.

دپارتمان مجسمه سازی دانشگاه دوکوز ایلول

دپارتمان مجسمه سازی دانشگاه دوکوز ایلول برای اولین بار در سال 1989 – 1988 پذیرش دانشجو را در مقطع کارشناسی شروع کرد. در این دپارتمان مطالعات و پژوهش‌هایی بر روی مفاهیم و کیفیت‌های زیباشناسانه انجام می‌گیرد و از طریق کارگاه‌ها، پروژه‌ها و دروس نظری این تجربه‌ها تدریس می‌گردند. پرورش افراد کارآفرین، مبتکر و با دید باز که درک و خلاقیت کافی دارند، در سر لوحه کار دپارتمان مجسمه سازی دانشگاه دوکوز ایلول قرار گرفته و افزایش ثروت فرهنگی و هنری نتیجه این رویکرد است.

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد رشته مجسمه سازی در ترکیه

مجسمه سازی در ترکیه در مقاطع تحصیلات تکمیلی نیز ارائه می‌شود. برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • مدرک لیسانس با معدل بالای 2.50 از 4.00
 • مدرک مهارت زبان ترکی با سطح C1
 • شرکت در آزمون کتبی و مصاحبه
 • پورتفولیو (نمونه کار)
 • رزومه

شرایط پذیرش دکتری رشته مجسمه سازی در ترکیه

برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری مجسمه سازی در ترکیه، افراد باید در آزمون 2 مرحله‌ای شرکت کنند و نمرات لازم را کسب نمایند. شرایط کلی اخذ پذیرش به شرح زیر هستند:

 • مدرک فوق لیسانس با معدل بالای 2.50 از 4.00
 • مدرک مهارت زبان ترکی با سطح C1
 • مدرک مهارت زبان خارجی با حداقل نمره 55
 • شرکت در آزمون کتبی و مصاحبه
 • پورتفولیو
 • رزومه

اعتبار مدرک مجسمه سازی در ترکیه

بسیاری از داوطلبان، ترکیه را به عنوان مقصدی موقت در نظر دارند و پس از اتمام تحصیل به کشورهای ثالث مهاجرت می‌کنند. این امکان هم به علت اعتبار بالای مدرک دانشگاه‌های ترکیه فراهم شده است. بسیاری از دانشگاه‌های این کشور در برنامه‌های تبادل دانشجویی با برترین مؤسسات آموزش عالی اروپا و جهان قرارداد امضا کرده‌اند و دانشجویان در هنگام تحصیل می‌توانند چند ترمی را در سایر دانشگاه‌های جهان به تحصیل بپردازند. به دلیل این مشارکت و اعتبار جهانی، افراد پس از فارغ‌التحصیلی به راحتی می‌توانند در کشورهای اروپایی مشغول به کار شوند.

کسانی هم که قصد بازگشت به ایران را دارند، بهتر است بدانند که برای استفاده از مدرک در ایران باید دانشگاه محل تحصیل مورد تأیید وزارت علوم باشد و فرآیند معادل سازی مدرک خود را انجام دهند. خوشبختانه بیش از نیمی از بهترین دانشگاه‌های ارائه دهنده این رشته مورد تأیید وزارت علوم هستند.

موقعیت شغلی و بازار کار مجسمه سازی در ترکیه

کار مجسمه سازی در ترکیه

کسانی که به شغل مجسمه سازی در ترکیه مشغول می‌شوند در سمت‌هایی مانند مجسمه ساز، متخصص ترمیم، قالب ساز و مشاور هنری فعالیت خواهند کرد. این فرصت‌های شغلی را در مکان‌های زیر می‌توان یافت:

 • کارگاه‌های مجسمه سازی
 • کارگاه‌های هنری
 • مؤسسات آموزشی
 • تئاترها
 • موزه‌ها
 • شرکت‌های گردشگری

درآمد شغل مجسمه سازی در ترکیه

با توجه به آمار شغلی، پیش بینی می‌شود که چشم انداز شغل مجسمه سازی در ترکیه کندتر از رشد متوسط باشد و میزان اشتغال تنها 7% افزایش داشته باشد. به هر جهت بر اساس آمار سایت MIB، متوسط درآمد در میان هنرمندان برجسته عرصه مجسمه سازی حدود 49,520 لیر در سال 2017 بود.

جمع بندی

مجسمه سازی ترکیه یکی از رشته‌های پرطرفدار حوزه هنرهای تجسمی است که سالانه متقاضیان زیادی را به خود جذب می‌کند. ما در این مقاله به سراغ این رشته و شرایط پذیرش آن رفتیم و هر آنچه که باید بدانید را به اطلاع شما رساندیم. از جمله بخش‌های این مقاله می‌توان به شهریه، بهترین دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته مجسمه سازی در ترکیه، درآمد و فرصت‌های شغلی آن اشاره کرد.

نویسنده آرتان بورس تاپ

پاسخ به سؤالات کاربران در این زمینه

در بخش شهریه‌های این مقاله به شهریه بهترین دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته مجسمه سازی پرداخته‌ایم.
برای قبولی در دانشکده هنرهای زیبا باید در آزمون عملی نیز شرکت کنید.
در بخش بورسیه‌ها به این مبحث پرداخته‌ایم و انواع بورسیه‌ها را به سمع و نظر شما رسانده‌ایم.
برای پذیرش در این رشته باید در آزمون عملی شرکت کنید.
خیر. تحصیل مجسمه سازی در ترکیه شرایط سنی ندارد.
مجسمه سازی در ترکیه در مقطع کارشناسی دوره 4 ساله است.
بله. در دانشگاه‌هایی این رشته به زبان انگلیسی ارائه می‌شود.
متوسط درآمد هنرمندان برجسته مجسمه سازی در ترکیه، در سال 2017 حدود 49,520 لیر بود.
Telegram WhatsApp Twitter
دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=30000

برگزاری آزمون بورسیه تحصیلی

دانشگاه‌های مدیپول

مدیپول استانبول
 • مورد تایید وزارت بهداشت
 • پیراپزشکی، مهندسی
مدیپول آنکارا
 • پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی

زمان برگزاری: 11 خرداد ماه 1403

محل برگزاری: تهران، تبریز، ارومیه