logo
معادل سازی مدرک دندانپزشکی ترکیه

معادل سازی مدرک دندانپزشکی در ترکیه

آنچه در این مقاله خواهید خواند

لازم است بدانید که مهاجران و یا حتی شهروندان ترکیه، برای ادامه تحصیل در رشته‌های تخصصی دندانپزشکی در شرایط خاص، به معادل‌سازی مدرک دندانپزشکی در ترکیه نیاز دارند. از طرفی دریافت مجوز کار در ترکیه بدون مدرک معادل‌سازی به‌ هیچ عنوان امکان‌پذیر نیست. دندانپزشکان مهاجر و حتی برخی از شهروندان ترکیه، می‌توانند با مدرک معادل‌سازی شده خود، شرایط کار و فعالیت در ترکیه را ایجاد کنند.

 یادتان باشد داشتن مدرک زبان ترکی (TOMER) یکی از مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای معادل‌سازی مدارک و کار در زمینه دندانپزشکی در ترکیه است. نکته‌ای که وجود دارد این است که مجوز کار دندانپزشکی برای افراد مهاجر، فقط در مراکز خصوصی و غیردولتی ترکیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجایی که دندانپزشکی در ترکیه یکی از پرطرفدارترین رشته‌ها است، سعی کردیم در این مقاله فرایند و نحوه تبدیل و معادل‌سازی مدرک دندانپزشکی در ترکیه را برایتان توضیح دهیم. در قسمت زیر لیست موضوعاتی که در این مقاله به آن‌ها پرداخته‌ایم آورده شده است.

شرایط تبدیل و معادلسازی مدرک دندانپزشکی در ترکیه

دقت کنید که بعد از فارغ‌التحصیلی در رشته دندانپزشکی، برای شروع کار در این حوزه، باید در ابتدا مدارک خود را معادل‌سازی کنید. به طور کلی فرایند معادل‌سازی آسان است اگرچه این در حالی است که اطلاعات لازم درباره‌ی این موضوع را داشته باشید. چنانچه حس می‌کنید در این راستا به یک تیم ماهر و متخصص نیاز دارید، می‌توانید به مشاورین و کارشناسان ما در مجموعه آرتان بورس تاپ اعتماد کنید. توجه داشته باشید که داشتن مدرک مهارت زبان ترکی (تومر) اولین مرحله‌ای است که باید در نظر بگیرید. پیشنهاد ما به شما این است که در مدت زمان رسیدگی به پرونده‌تان جهت معادل‌سازی، آموزش زبان ترکی را شروع کنید.

نکته: خبر خوب این است که تا یک سال فرصت دارید که مدرک زبان ترکی خود را ارائه دهید.

البته ناگفته نماند آن دسته از مهاجران و یا شهروندان ترکیه که از دانشگاه‌های خصوصی یا دولتی دندانپزشکی ترکیه فارغ‌التحصیل شده‌اند، نیازی به معادل‌سازی مدرک دندانپزشکی خود ندارند. اگرچه افراد مهاجر که مدرک دندانپزشکی خود را در کشوری غیر از ترکیه مانند آلمان، ایران، آمریکا و یا هر کشور دیگری دریافت کرده‌اند، درحالی‌که شهروند ترکیه هستند، باید یک پروسه 4 الی 6 ماهه را برای انجام امور معادل‌سازی مدارک خود در نظر بگیرند.

معادل سازی مدرک دندانپزشکی در ترکیه را چطور انجام دهیم

آزمون STS

شرکت در آزمون STS و کسب نمره قبولی، یکی از مهم‌ترین گام‌هایی است که برای معادل‌سازی مدارک دندانپزشکی باید بردارید. هر ساله در 2 نوبت این آزمون توسط OSYM (سازمان سنجش آموزش ترکیه) برگزار می‌شود که پذیرش در این آزمون جهت معادل‌سازی مدارک کاملاً الزامی است. حتی اگر فردی سابقه کاری، تجربه و یا مهارتی در حوزه دندانپزشکی داشته باشد، موظف است در این آزمون شرکت کند و نمره حدنصاب را کسب کند.

به طور کلی در آزمون STS، 120 سؤال در مباحث فیزیولوژی، بیوشیمی، میکروبیولوژی، آناتومی، بافت‌شناسی، آسیب‌شناسی، شیمی‌درمانی، اطفال، جراحی عمومی و پزشکی عمومی تعریف شده است. این آزمون 2 مرحله‌ای است که شامل سؤالات MCQS در زمینه علوم پایه است. همچنین این آزمون به‌صورت کتبی و بدون محدودیت سنی برگزار می‌گردد که بخش عملی ندارد. دقت کنید تسلط به زبان ترکی، درصد قبولی شما در این آزمون را تا میزان قابل توجهی بالا می‌برد.

مراحل معادل سازی مدرک دندانپزشکی در ترکیه

تا کنون دریافته‌اید که برای شروع کار در حوزه دندانپزشکی باید مدارک تحصیلی خود را برای دریافت مجوز کار و یا ادامه تحصیل معادل‌سازی کنید. از این رو در این قسمت تمام مراحل معادل‌سازی مدرک دندانپزشکی در ترکیه را برایتان به طور کامل و جامع نوشته‌ایم.

 • ابتدا باید بدانید که تمام خارجی‌هایی که در کشورهایی غیر از ترکیه در رشته دندانپزشکی تحصیل کرده‌اند، موظف‌اند به هیئت معادل سازی YÖK مراجعه کنند.
 • سپس باید درخواست خود را برای این موسسه از طریق اینترنت انجام دهید.
 • دقت کنید افراد دارای رمز عبور الکترونیک نیز می‌توانند از طریق این سامانه نسبت به معادل‌سازی اقدام کنند.
 • همچنین در نظر داشته باشید که هزینه درخواست برای سال 2023، 185 لیر است و این هزینه باید پرداخت شود.
 • سپس بعد از درخواست آنلاین، باید وقت مصاحبه بگیرید.
 • حالا باید با مدارک درخواستی در تاریخ تعیین وقت در شعبه آنکارا موسسه معادل‌سازی YÖK حضور داشته باشید.
 • پس از تحویل مدارک، با شما مصاحبه انجام می‌شود و مدارک ارزیابی می‌گردد.
 • دقت کنید که ارزیابی و نهایی‌کردن مدارک تقریباً 3 تا 24 ماه طول می‌کشد و نتیجه در طول فرایند درخواست، اعلام خواهد شد.

نکته مهم این است که: افرادی که در خارج از کشور در رشته دندانپزشکی تحصیل کرده‌اند باید حرفه خود را در داخل مرزهای جمهوری ترکیه انجام دهند و برای این کار گواهی معادل دیپلم دریافت کنند.

شرایط معادل سازی مدرک دندانپزشکی ترکیه

مدارک لازم برای معادل سازی مدرک دندانپزشکی در ترکیه

اکنون که می‌دانید دندانپزشکان برای اخذ مجوز کار دندانپزشکی در ترکیه باید از طریق معادل‌سازی مدارک، مجوز کار دریافت کنند، در قسمت زیر مدارک موردنیاز برای معادل‌سازی مدرک دندانپزشکی در ترکیه را آورده‌ایم:

 • مدرک آزمون زبان ترکی TOMER با نمره حداقل 8
 • گواهی توانایی حرفه‌ای
 • مدارک تحصیلی دندانپزشکی
 • گواهی آزمون STS

جمع بندی

یادتان باشد اگر شما مهاجر یا شهروند ترکیه هستید، همان‌طور که پیش از این گفته شد برای انجام فعالیت در حوزه دندانپزشکی باید مدارک تحصیلی خود را برای دریافت مجوز کار و یا ادامه تحصیل، معادل‌سازی کنید. معادل‌سازی مدرک دندانپزشکی در ترکیه فرایند پیچیده‌ای ندارد، البته اگر اطلاعات بروز و دانش کافی داشته باشید. اگرچه در صورت نیاز می‌توانید تمام فرایند معادل‌سازی مدرکتان را به تیم متخصص و باتجربه مجموعه بورس تاپ بسپارید.  شک نکنید که تجربه، دانش بروز و تخصص مشاورین ما به شما کمک می‌کند تا با کم‌ترین هزینه بتوانید در کم‌ترین زمان، مدارک خود را برای سازمان سنجش آموزش ترکیه ارسال کنید. یادتان باشد با توجه به اینکه ترکیه در حوزه دندانپزشکی در رتبه 16 دنیا قرار دارد، مطمئن باشید با دریافت مجوز کار و ادامه تحصیل در رشته‌های تخصصی دندانپزشکی، می‌توانید آینده شغلی بی‌نظیری را برای خود در کشور مهاجرپذیر ترکیه، بسازید.

تست عکس نویسنده
نویسنده آرتان

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=8018
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”