logo
رشته مهندسی برق در ترکیه

مهندسی برق در ترکیه

آنچه در این مقاله خواهید خواند

ترکیه به سبب این که کشوری مهاجر پذیر است و دانشگاه‌های معتبری را در حد دانشگاه‌های اروپایی درون خود جای داده است، می‌تواند یک گزینه ایده آل و مناسب جهت تحصیل رشته مهندسی برق در این کشور باشد. رشته‌های فنی مانند برق که حتی گرایش این رشته با حساسیت بالایی رو به رو است را با امکانات و تجهیزات بسیاری می‌توانید با آموزشی پربازده و استاندارد در دانشگاه‌هایی با رنکینگ بالا در نظر بگیرید. ما در این مقاله شما را با مزایا، شرایط پذیرش، ثبت نام، بازار کار و دیگر موارد مرتبط با رشته مهندسی برق در ترکیه به صورت اجمالی آشنا می کنیم.

مزایای تحصیل مهندسی برق در ترکیه

رشته مهندسی برق در ترکیه اگر در دانشگاه درستی آموزش داده شود قطعاً می‌تواند با مدرک تحصیلی آن بازار کار را به دست گرفت. اکثر دانشگاه‌ها مانند دانشگاه بیرونی این رشته را به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند و به همین علت مهارت زبان انگلیسی افراد به شدت افزایش پیدا می‌کند و می‌توانند به جزء ترکیه در کشورهای اروپایی نیز به شغل‌های پردرآمدی در این حوزه بیندیشند. بورسیه‌های مختص این رشته کم نیست، البته اگر شما از طریق مجموعه آرتان بورس تاپ به ثبت نام و انتخاب دانشگاه خود بپردازید. برخی از دانشگاه‌ها مورد تأیید وزارت علوم و بهداشت ایران هستند و بدین ترتیب، در ایران نیز می‌توان با مدرک تحصیلی دانشگاهی ترکیه به کار و فعالیت پرداخت.

شرایط پذیرش رشته مهندسی برق در ترکیه

هر دانشگاهی برای تحصیل رشته مهندسی برق در ترکیه، شرایط خاصی را برآورد می‌کند. به عنوان مثالی واضح دانشگاه MEF حداقل معدل ۱۲ از ۲۰ دیپلم را از داوطلب برای تحصیل در این رشته طلب می‌کند. هم چنین قبولی در آزمون‌های SAT ،GCE ،ACT را باید جزء شرایط ورود به دانشگاه برای تحصیل در این رشته باید در نظر گرفت؛ اما دانشگاه مدیپول استانبول علاوه بر معدل به نمره قبولی در آزمون‌های yos و sat بسیار توجه می‌کند و به همین دلیل شما باید متناسب با دانشگاهی که انتخاب می کنید شرایط تحصیل در آن را مورد بررسی قرار دهید. مشاورین مجموعه آرتان بورس تاپ در این زمینه راهنمایی‌های لازم را ارائه می‌دهند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل مهندسی برق در ترکیه

همان طور که در بخش شرایط پذیرش رشته مهندسی برق در ترکیه به این موضوع اشاره شد، شما در هر دانشگاهی باید شرایط پذیرش و صد درصد مدارک متفاوتی را برای ثبت نام خود در نظر بگیرید؛ اما مدارکی هم چون مدرک زبان انگلیسی معتبر همچون آیلتس، گواهی قبولی در آزمون‌های ورودی دانشگاه و ارائه معدل پایان دوره را باید جزء مدارک مهم و کلیدی برای ثبت نام در این رشته مدنظر داشته باشید.

هزینه تحصیل رشته مهندسی برق در ترکیه

هزینه های تحصیل مهندسی برق در ترکیه

نمی‌توان یک هزینه ثابت را برای تحصیل در رشته مهندسی برق در ترکیه بیان کرد. به این علت که متناسب با دانشگاه انتخابی، نوع زبان تدریس و مقطع تحصیلی هزینه و شهریه تحصیل کاملاً متفاوت است. شما می‌توانید از مشاورین و کارشناسان مجموعه آرتان بورس تاپ در مورد برآورد شهریه دانشگاه مورد نظر خود اطلاعات تکمیلی را کسب کنید.

بهترین دانشگاه های تحصیل مهندسی برق در ترکیه

رشته مهندسی برق در ترکیه جزء رشته های پرطرفدار و محبوب است و شما دانشگاه های معتبر بسیاری را می‌توانید برای ادامه تحصیل در این رشته مورد بررسی و سپس انتخاب قرار دهید. تنوع دانشگاه به شما کمک می‌کند تا شرایط پذیرش هرکدام را به راحتی ارزیابی کنید و بتوانید یک دانشگاه معتبر را با شهریه و امکانات آموزشی و رفاهی مناسب جهت تحصیل در این رشته انتخاب نمایید. بهترین دانشگاه های تحصیل مهندسی برق در ترکیه شامل:

 1. فنی استانبول
 2. فنی خاورمیانه آنکارا
 3. بغازیچی
 4. ییلدیز تکنیک
 5. بیلکنت
 6. سابانجی
 7. قاضی
 8. حاجت تپه
 9. کارادنیز تکنیک
 10. فرات
 11. دکوز ایلول
 12. کوچ
 13. آلتین باش
 14. ساکاریا
 15. مدیپول استانبول
 16. آکدنیز
 17. آنکارا
 18. آتاتورک
 19. آبانت ایزت
 20. آتیلیم
 21. اوکاناوستیم
 22. ایستینیه
 23. باغچه شهیر
 24. ارجیس
 25. اوزیین
 26. فنی استانبول
 27. مدیپول آنکارا
 28. استانبول تجارت
 29. مال تپه
 30. آرل
 31. کولتور
 32. اطلس
 33. گلیشیم
 34. کوجالی سالیک
 35. فنرباغچه
 36. دانشگاه بیرونی

گرایش های رشته مهندسی برق در ترکیه

گرایش های متفاوت و گوناگونی را برای تحصیل مهندسی برق در ترکیه می‌توان پیشنهاد داد؛ اما به عنوان مثال دانشجویان سال 3 این رشته می‌توانند به گرایش‌هایی هم چون تولید نیرو و تأمین انرژی، ارتباطات و رسانه‌ها، سیستم‌های کامپیوتری، سیستم‌های رباتیک و … تمایل نشان دهند؛ اما در عصر مدرن و دیجیتالی امروز یکی از رایج‌ترین گرایش های این رشته را تولید نیرو و توزیع برق می شناسند که بازدهی این رشته بسیار بالا و بازار کار خوبی را نیز به خود اختصاص داده است.

مقاطع رشته برق در ترکیه

مقاطع تحصیلی رشته مهندسی برق در ترکیه، کارشناسی، کارشناسی ارشد و تحصیلات تکمیلی رشته های فنی است. آزمون‌های متفاوتی برای پذیرش در هر مقطع وجود دارد و داوطلب باید قبل از هرگونه اقدام و ثبت نام در مورد شرایط مقطع مورد نظر اطلاعات لازم را از یک مجموعه مطمئن هم چون آرتان بورس تاپ کسب نماید.

بازار کار مهندس برق در ترکیه

بازار کار مهندسی برق در ترکیه، بازار کار پر رونقی است. شما ضمن مشاوره و راهنمایی کارشناسان مجموعه آرتان بورس تاپ به عنوان یک هلدینگ کاملاً با سابقه می‌توانید، با توجه به نوع مدرک، تجربه کاری، جنسیت متقاضی، کارفرما، میزان تخصص، تسلط به حرفه و دیگر موارد این چنینی در حوزه‌های گوناگونی مشغول به کار شوید هم چنین از طریق سایت‌های کاریابی معتبر در ترکیه امکان یافتن شغلی مناسب نیز وجود دارد.

شرایط استخدام مهندس برق در ترکیه

استخدام مهندس برق در ترکیه

حساسیت شغلی در این حوزه بسیار زیاد است. به همین دلیل شرایط استخدام آن با توجه به مدرک، تجربه، سابقه کاری، مدرک مهارت زبان و گاهاً قطعاً آزمون‌های مربوطه از طرف شرکت مورد نظر را باید جزء شرایط استخدام در نظر بگیرید. اطلاعات و دانش کافی برای ورود به این رشته صد درصد می‌تواند بر روی انتخاب شما توسط شرکت مورد نظر تأثیر واضحی بگذارد.

درآمد مهندس برق در ترکیه

میانگین درآمدی مهندسین برق با مدرک کارشناسی و یا کارشناسی ارشد چندان تفاوت چشمگیری با یکدیگر ندارد. در سال ۲۰۲۱ میلادی کم‌ترین میزان دستمزد در این شغل را ۴۳۵۰۰ لیر در ماه و ۱۴۶۰۰۰ لیر را بیش‌ترین میزان حقوق برآورده کرده‌اند. طبق تحقیقات به دست آمده مهندسین برق و الکترونیک ۹۲۶۰۰ لیر در ماه را می‌توانند در ترکیه به عنوان میانگین درآمدی در نظر بگیرند. البته تحصیلات، تجربه کاری و مهارت افراد بر روی درامد آن‌ها در این شغل حساس تأثیر می‌گذارد.

جمع بندی

شرایط پذیرش، میانگین درآمدی، بازار کار، لیست بهترین دانشگاه ها و… از جمله اطلاعاتی بود که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم. برای تحصیل در رشته مهندسی برق در ترکیه، شما نباید مشاوره را قبل از انتخاب دانشگاه از یاد ببرید. به این علت که هر دانشگاهی مدرک و شهریه متفاوتی را ارائه می دهد که شما باید نسبت به آن اطلاعات کافی داشته باشید که مجموعه آرتان بورس تاپ در این زمینه هرآن چه لازم باشد را در اختیار شما قرار می دهد.

تست عکس نویسنده
نویسنده آرتان

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=8049
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”