logo
تحصیل رشته مهندسی بهداشت محیط در ترکیه

مهندسی بهداشت محیط در ترکیه

آنچه در این مقاله خواهید خواند

می‌دانستید که مهندسی بهداشت محیط در ترکیه از جمله رشته‌های پرطرفدار به شمار می‌رود که اتفاقاً از درآمد و جایگاه شغلی بسیار خوبی هم برخوردار است؟ از همه مهم‌تر این‌که شما می‌توانید بدون شرکت در آزمون و کنکور در هر دانشگاهی که دوست دارید تحصیل کنید و بعد از آن هم در رشته‌های پرمتقاضی مرتبط با حوزه سلامت مثل پرستاری، علوم تعذیه و… ادامه تحصیل دهید.

اگر قصد تحصیل مهندسی بهداشت محیط در ترکیه را دارید، این مقاله برای شما نوشته شده تا هرآنچه لازم است در ابتدای مسیر قبولی در این رشته بدانید را در اختیارتان قرار دهد. از شرایط قبولی و مدارک لازم برای ثبت نام گرفته تا معرفی بهترین دانشگاه‌ها در این حوزه تحصیلی. پس با ما همراه باشید.

مزایای تحصیل رشته بهداشت محیط در ترکیه

مزایای تحصیل مهندسی بهداشت محیط در ترکیه

در همین ابتدای مقاله قصد داریم شما را با مزیت‌های مهندسی بهداشت محیط در ترکیه آشنا کنیم که یکی از مهم‌ترین آن‌ها فراهم بودن فرصت‌های شغلی بی‌نظیر در مؤسسات مختلف برای فارغ‌التحصیلان این رشته است. از دیگر مزایای تحصیل بهداشت محیط می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کیفیت آموزشی بالا
 • اعتبار بالای مدرک بهداشت محیط
 • امکان کار در ترکیه
 • امکان اقامت پس از تحصیل
 • فرصت‌های کاری کم نظیر
 • دریافت حقوق در ترکیه
 • بورسیه‌های متنوع تحصیلی
نکات بیشتر
بیش‌تر بخوانید:

در مقاله مشاوره تحصیلی ترکیه می‌توانید اطلاعات جامع و کامل‌تری را در خصوص تحصیل در این کشور به دست آورید.

شرایط پذیرش رشته بهداشت محیط در ترکیه

اگر به تحصیل مهندسی بهداشت محیط در ترکیه علاقه دارید، تنها دانستن مزایای خواندن این رشته کافی نیست. شما باید از شرایط لازم برای پذیرش بهداشت محیط در ترکیه مطلع شوید تا ببینید که آیا شانس قبولی در دانشگاه‌های این کشور را دارید یا نه. در ادامه با شرایط کلی پذیرش این رشته تحصیلی آشنا می‌شوید.

 • داشتن حداقل معدل دیپلم 12
 • کسب نمره قبولی در آزمون YOS یا آزمون بین‌المللی معادل آن
 • ارائه مدرک مهارت زبان ترکی یا انگلیسی

برای تحصیل مهندسی بهداشت محیط در ترکیه، اغلب دانشگاه‌ها شرایط سنی خاصی را در نظر نمی‌گیرند. پس بدون نگرانی از این بابت می‌توانید درخواست خود را برای پذیرش از دانشگاه‌های ترکیه ثبت کنید.

مدارک لازم برای ثبت نام در رشته بهداشت محیط

حالا که با شرایط تحصیل مهندسی بهداشت در ترکیه آشنا شدید، در قدم بعدی باید مدارک لازم برای درخواست پذیرش از یکی از دانشگاه‌های این کشور را آماده کرده و در سایت رسمی دانشگاه آپلود کنید. بعد از تأیید شدن درخواست قبولی لازم است مراحل بعدی ثبت نام را به صورت حضوری انجام دهید.

برای ثبت درخواست پذیرش رشته مهندسی بهداشت محیط در ترکیه مدارک زیر را نیاز دارید:

 • دیپلم دبیرستان
 • ریز نمرات دبیرستان
 • برگه قبولی در آزمون ورودی دانشگاه
 • مدرکی مبنی بر تسلط کافی به زبان انگلیسی یا ترکی
 • ترجمه مدرک دیپلم و ریز نمرات دبیرستان
 • پاسپورت
 • عکس بیومتریک (عکسی که در 6 ماه گذشته گرفته شده باشد)

آزمون های لازم جهت پذیرش در رشته بهداشت محیط

برای تحصیل مهندسی بهداشت محیط در ترکیه حتماً باید در آزمون و کنکور شرکت کرد؟ در جواب این سؤال باید گفت که اغلب دانشگاه‌های دولتی ترکیه قبولی در یکی از آزمون‌های ورودی دانشگاه از جمله YOS یا SAT را شرط پذیرش در رشته اعضای مصنوعی قرار می‌دهند. اما تحصیل این رشته در دانشگاه‌های خصوصی بدون شرکت در آزمون هم امکان پذیر است.

شرایط پذیرش بدون کنکور رشته مهندسی بهداشت محیط در ترکیه

همانطور که گفتیم شما می‌توانید در دانشگاه‌های خصوصی از طریق پذیرش بدون کنکور ترکیه و تنها با داشتن مدرک دیپلم درخواست دهید. از طرفی برخی از دانشگاه‌های دولتی هم سالانه بخشی از ظرفیت خود را به پذیرش بر اساس معدل دیپلم و داشتن مهارت زبان ترکی یا انگلیسی اختصاص می‌دهند. به یاد داشته باشید که داشتن نمره بالا خصوصاً در دروس شیمی و ریاضی شانس شما را برای قبولی بدون آزمون دانشگاه‌های دولتی ترکیه افزایش می‌دهد.

شرایط اخذ بورسیه رشته مهندسی بهداشت محیط در ترکیه

دانشجوی بورسیه مهندسی بهداشت محیط در ترکیه

در صورتی ‌که قصد تحصیل رشته مهندسی محیط زیست در ترکیه را دارید، خبر خوب برای شما این است که می‌توانید با دریافت بورسیه دانشگاه‌های این کشور هزینه‌های تحصیل خود را به طور چشمگیری کاهش دهید. بورسیه‌های تحصیلی را می‌توان به دو دسته کلی تقسیم کرد:

 1. بورسیه عمومی: این بورسیه‌ها به دانشجویان واجد شرایط در رشته‌های مختلف داده می‌شود و بهره‌مندی از آن‌ها بستگی به شرایطی دارد که اعضای کمیسیون بورس دانشگاه‌ها تعیین می‌کنند.
 2. بورسیه ویژه: این بورسیه‌ها مخصوص دانشجویان رشته بهداشت محیط است که از طرف دانشگاه‌ها و مؤسسات دولتی و خصوصی بورسیه دهنده به محصلان اعطا می‌شود.
نکات بیشتر
جهت اطلاع:

به عنوان یک دانشجوی خارجی برای قبولی در رشته مهندسی بهداشت محیط در ترکیه بایستی حداقل معدل دیپلم شما 12 باشد. البته برخی از دانشگاه‌های دولتی و خصوصی معدل بالای 14 را شرط پذیرش این رشته قرار می‌دهند.

شهریه رشته مهندسی بهداشت محیط در ترکیه در دانشگاه های برتر

یکی دیگر از موضوعاتی که برای تحصیل مهندسی بهداشت محیط در ترکیه باید توجه داشت تفاوت مبلغ شهریه در دانشگاه‌های این کشور است. عموماً دانشگاه‌های دولتی ترکیه شهریه کمتری نسبت به دانشگاه‌های خصوصی آن دریافت می‌کنند. همچنین میزان شهریه‌ای که شما پرداخت می‌کنید به عوامل دیگر هم چون امکانات آموزشی و کیفیت تدریس در دانشگاه بستگی دارد. به همین جهت در این بخش از مقاله شهریه دانشگاه‌های برتر ارائه دهنده رشته بهداشت محیط را در یک جدول آورده‌ایم.

شهریه رشته مهندسی بهداشت محیط در ترکیه
نام دانشگاه شهریه
دانشگاه اسکودار 2,665 دلار
دانشگاه بینگول 5,000 لیر
دانشگاه آیدین عدنان مندرس 5,000 لیر
دانشگاه بیتلیس ارن 6,000 لیر
دانشگاه سینوپ 8,200 لیر
دانشگاه هیتیت 8,000 لیر
دانشگاه ایغدیر 5,000 لیر
دانشگاه حکاری 5,000 لیر
دانشگاه کاپادوکیا 1591 دلار

هزینه های تحصیل مهندسی بهداشت محیط در ترکیه

به عنوان یک دانشجوی خارجی، حین تحصیل مهندسی بهداشت محیط در ترکیه علاوه بر شهریه دانشگاه هزینه‌های دیگری را هم خواهید داشت. شما می‌توانید با آگاهی از این مبالغ و مدیریت درست آن‌ها هزینه زندگی و تحصیل خود در ترکیه را کاهش دهید. برخی از هزینه‌های ضروری برای تحصیل در ترکیه عبارتند از:

 • هزینه خوابگاه
 • لوازم‌التحریر و کتب دانشگاهی
 • خورد و خوراک
 • لباس
 • ایاب و ذهاب
 • هزینه‌های متفرقه
 • هزینه‌های درمانی

رشته بهداشت محیط در مقطع کاردانی ارائه می‌شود که یک دوره آموزشی دو ساله است (4ترم). بعد از آن شما می‌توانید در سایر رشته‌های مرتبط از جمله مدیریت بهداشت، پرستاری، مهندسی محیط زیست و… در مقاطع بالاتر ادامه تحصیل دهید.

بهترین دانشگاه های مهندسی بهداشت محیط در ترکیه

دانشجویان مهندسی بهداشت محیط در ترکیه

انتخاب بهترین دانشگاه برای خواندن مهندسی بهداشت محیط در ترکیه موضوع خیلی مهمی است که تا حدودی به خود شما بستگی دارد. شما می‌توانید با آگاهی از شرایط قبولی در هر کدام از دانشگاه‌ها و مبلغ شهریه‌ای که دریافت می‌کنند، دانشگاه مناسب خود را انتخاب کنید. اما از آنجایی که تعداد مراکز آموزشی در این کشور بسیار زیاد است، در ادامه قصد داریم شما را با بهترین دانشگاه‌های آموزش دهنده بهداشت محیط آشنا کنیم.

بهترین دانشگاه‌ های آموزش دهنده
اسم دانشگاه رتبه شهر نوع دانشگاه مورد تأیید ایران
دانشگاه اسکودار 1 استانبول خصوصی نیست
دانشگاه بینگول 2 آنکارا دولتی نیست
دانشگاه آیدین عدنان مندرس 3 آیدین دولتی نیست
دانشگاه بیتلیس ارن 4 بیتلیس دولتی نیست
دانشگاه سینوپ 5 سینوپ دولتی نیست
دانشگاه کارامان اوغلو مهمت بی 6 ازمیر دولتی نیست
دانشگاه هیتیت 7 چوروم دولتی نیست
دانشگاه ایغدیر 8 ایغدیر دولتی نیست
دانشگاه حکاری 9 حکاری دولتی نیست
دانشگاه کاراتکین چانکیری 10 چانکری دولتی نیست

بهترین دپارتمان مهندسی بهداشت ترکیه در دانشگاه اسکودار

هدف دپارتمان بهداشت محیط دانشگاه اسکودار آموزش مهندسانی با دانش حرفه‌ای بالا، آگاه به سازوکار محیط زیست و پایبند به ارزش‌های اخلاقی است. این دپارتمان که در سال 2012 تأسیس شد هم اکنون دارای 5900 برنامه آموزشی،20 استاد، 40 دانشیار و تعداد زیادی کلاس درس است. همچنین دانشگاه اسکودار در سایر رشته‌های مربوط به حوزه سلامت و بهداشت جز مراکز آموزشی برتر در ترکیه است. شما می‌توانید برای اطلاع از شرایط قبولی در این دانشگاه مقاله معرفی آن را در صفحه دیگر ما بخوانید.

دپارتمان مهندسی بهداشت محیط دانشگاه بینگول

دپارتمان مهندسی بهداشت محیط دانشگاه بینگول فعالیت آموزشی خود را در سال 2020 با هدف تبدیل شدن به سازمانی معتبر در زمینه بهداشت با استانداردهای بین‌المللی آغاز کرد. دانشجویان رشته بهداشت محیط این دپارتمان برای فارغ‌التحصیلی باید موفق به گذراندن 120 واحد درسی در 4 ترم و یک دوره 30 روزه آموزشی شوند. به فارغ‌التحصیلان این رشته در دانشگاه بینگول عنوان کاردان بهداشت محیط داده می‌شود.

دپارتمان مهندسی بهداشت محیط دانشگاه سینوپ

رشته بهداشت محیط دانشگاه سینوپ در دپارتمان خدمات و تکنیک‌های پزشکی دانشگاه آموزش داده می‌شود که این دپارتمان خود یکی از بخش‌های مدرسه خدمات بهداشتی سینوپ است. دانشجویان این دانشگاه برای فارغ‌التحصیلی از رشته مهندسی بهداشت و گرفتن عنوان تکنسین بهداشت محیط ملزم به گذراندن 120 واحد درسی در 4 ترم و بعد از آن در دوره‌های کارآموزی دانشگاه هستند.

دپارتمان مهندسی بهداشت محیط دانشگاه عدنان مندرس

تحصیل مهندسی بهداشت محیط در دانشگاه عدنان مندرس

رشته مهندسی بهداشت محیط در مدرسه خدمات بهداشت و درمان دانشگاه عدنان مندرس آموزش داده می‌شود. این مدرسه که در سال 1992 تأسیس شد، هدف آن تربیت متخصصانی است که بتوانند دانش خود را متناسب با تغیرات جهانی به روز نگه دارند و در عین حال مشکلات محیطی جامعه خود را درک کرده و به دنبال راه حلی برای رفع این مشکلات باشند.

نکات بیشتر

برای تحصیل مهندسی بهداشت محیط در ترکیه، دانشگاه عدنان مندرس قطعاً یکی از بهترین گزینه‌ها برای خواندن این رشته خواهد بود. برای شناخت بیش‌تر این مرکز آموزشی برجسته توصیه می‌کنیم مقاله معرفی دانشگاه عدنان مندرس را بخوانید.

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد مهندسی بهداشت محیط در ترکیه

اگر تا این بخش از مقاله همراه ما بوده باشید حتماً متوجه شده‌اید که رشته مهندسی بهداشت محیط یک دوره 2 ساله در مقطع کاردانی است. فارغ‌التحصیلان این رشته برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری می‌توانند در رشته‌های مرتبط از جمله پرستاری، زیست شناسی و… تحصیل کنند.

اعتبار مدرک مهندسی بهداشت محیط در ترکیه

افرادی که رشته مهندسی بهداشت محیط در ترکیه را برای تحصیل انتخاب می‌کنند، عموماً به سه دسته تقسیم می‌شوند؛ دسته اول کسانی هستند که این کشور را به عنوان پلی برای مهاجرت به کشورهای اروپایی در نظر می‌گیرند. قطعاً تحصیل در ترکیه برای این دسته از دانشجویان انتخاب هوشمندانه‌ای است چرا که اغلب دانشگاه‌های این کشور دارای تبادل دانشجو بوده و از اعتبار بسیار خوبی برخوردار هستند. دسته دوم تحصیل در ترکیه را راهی برای اخذ اقامت دائم این کشور می‌دانند که طبیعتاً یکی از بهترین و راحت‌ترین راه‌ها برای داشتن اقامت دائم ترکیه همین است و بالاخره دسته سوم کسانی هستند که قصد بازگشت به ایران بعد از فارغ‌التحصیلی را دارند. اگر شما هم جزء این گروه هستید، حتماً باید به این موضوع توجه کنید دانشگاهی که در آن درس می‌خوانید مورد تأیید وزارت بهداشت ایران باشد. در این خصوص باید گفت که خوشبختانه برخی از دانشگاه‌های خصوصی و دولتی ترکیه به تأیید وزارت بهداشت ایران رسیده‌اند.

موقعیت شغلی و بازار کار مهندسی بهداشت محیط در ترکیه

مهندسی بهداشت محیط مانند سایر رشته‌های دانشگاهی از اعتبار و جایگاه اجتماعی خوبی برخوردار است. از طرفی فرصت‌های شغلی زیادی هم برای فارغ‌التحصیلان این رشته فراهم می‌شود. شما می‌توانید در سازمان‌های خصوصی و دولتی مختلفی مشغول به کار شوید. در ادامه برخی از این سازمان‌ها را نام می‌بریم.

 • لابراتوارهای بهداشتی
 • واحدهای وابسته به وزارت محیط زیست
 • شهرداری
 • سازمان حفاظت از محیط زیست

درآمد شغل مهندسی بهداشت محیط در ترکیه

باید گفت که درآمد و حقوق شغل مهندسی بهداشت محیط در ترکیه به عوامل مختلفی بستگی دارد. به طور مثال افرادی که در مؤسسات دولتی کار می‌کنند ممکن است حقوق و مزیت‌های بیش‌تری نسبت به سازمان‌های خصوصی دریافت کنند. همچنین درآمد شما می‌تواند بستگی به سابقه کاری و میزان مهارت‌تان هم داشته باشد. در حالت کلی می‌توان گفت که میانگین حقوق تکنسین‌های بهداشت محیط در بخش‌های دولتی 15هزار لیر و در بخش‌های خصوصی 12هزار لیر است.

در جدول زیر اطلاعات دقیق‌تری از درآمد شغل مهندسی محیط زیست در ترکیه را می‌بینید که بر اساس داده‌های سایت‌های معتبر کاریابی این کشور جمع آوری شده است.

درآمد شغل گفتار درمانی در ترکیه (لیر)
کمترین حقوق 16,100
بالاترین حقوق 24.300
میانگین حقوق 17،300

جمع بندی

به پایان معرفی یکی دیگر از رشته‌های تحصیلی پرطرفدار در ترکیه یعنی مهندسی بهداشت محیط رسیدیم. دانستیم که برای تحصیل این رشته داشتن چه شرایطی لازم است و چگونه باید برای قبولی در دانشگاه مورد علاقه خود درخواست دهیم. همچنین با برترین دانشگاه‌های ترکیه در این زمینه آشنا شدیم. شما می‌توانید سؤالات خود را در خصوص رشته مهندسی بهداشت محیط در ترکیه یا هر رشته دیگری از مشاوران ما در آرتان بورس تاپ بپرسید.

نویسنده آرتان بورس تاپ

پاسخ به سؤالات کاربران در این زمینه

از آنجایی که میزان شهریه دریافتی دانشگاه‌ها بسته به عواملی متفاوت است، در این مقاله جدولی از شهریه برترین دانشگاه‌های ترکیه برای رشته مهندسی بهداشت محیط در ترکیه را قرار داده‌ایم.
برای خواندن این رشته در اغلب دانشگاه‌های دولتی شرکت در آزمون ملی مانند YOS و بین‌المللی مانند SAT الزامی است. اما اکثر دانشگاه‌های خصوصی شرط پذیرش بدون کنکور دارند.
شما می‌توانید درخواست بورسیه خود را به طور مستقیم در سایت رسمی دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید ثبت کنید.
بله. شما می‌توانید بدون شرکت در آزمون ورودی دانشگاه‌های خصوصی و تنها با داشتن مدرک دیپلم در رشته مهندسی بهداشت محیط در ترکیه پذیرش بگیرید.
خیر. برای تحصیل رشته مهندسی بهداشت محیط در ترکیه شرایط سنی در نظر گرفته نمی‌شود.
مهندسی بهداشت محیط در ترکیه یک دوره تحصیلی 2 ساله در مقطع کاردانی است که در چهار ترم ارائه می‌شود.
بله. این رشته در اغلب دانشگاه‌های ترکیه به دو زبان ترکی و انگلیسی آموزش داده می‌شود.
میانگین درآمد شغل مهندسی بهداشت محیط در مراکز دولتی 15,000 لیر و در مؤسسات خصوصی 12,000 لیر است.
Telegram WhatsApp Twitter
دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=26825
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”

از آرتان پذیرش بگیر

جایزه میلیونی برنده شو!

آرتان بورس تاپ تمایل دارید از جدیدترین ظرفیت ها و فرصت های مهاجرتی باخبر شوید.
نه بعدا
بله حتما