وبلاگ

مهندسی خاک در ترکیه

تحصیل رشته مهندسی خاک در ترکیه
آنچه در این مقاله خواهید خواند

در این مقاله قصد داریم تا به معرفی مهندسی خاک در ترکیه که بخش اساسی از زراعت و کشاورزی محسوب می‌شود، بپردازیم. در این رشته دانش لازم درباره خصوصیات فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیک خاک و نیز تحلیل ترکیب ریز مغذی‌ها و ارتباط آن‌ها با رشد گیاهان آموزش داده می‌شود. بعد از تحصیل دانشجویان مهارت کافی را در زمینه بهبود کیفیت خاک و استفاده از مواد غذایی و معدنی در تغذیه گیاهان، خواهند داشت. در کشور ترکیه این رشته به نام علوم خاک و تغذیه گیاهی شناخته شده است. برای دانستن اطلاعات بیش‌تر تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

مزایای تحصیل مهندسی خاک در ترکیه

امروزه تحصیل مهندسی خاک در ترکیه با توجه به تغییر اقلیم و سبک کشاورزی نوین، ارزش بسیاری دارد. تحصیل در این رشته دارای مزایای زیادی است. هنگام تحصیل امکانات علمی، تحقیقی و رفاهی مانند آزمایشگاه‌های مجهز، سالن‌های ورزشی بزرگ و… در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. مزایای دیگر تحصیل در این رشته را در زیر می‌خوانید:

 • کیفیت بالای آموزش
 • مدرک معتبر مهندسی خاک
 • امکان کار در ترکیه
 • امکان اقامت پس از تحصیل
 • فرصت‌های کاری کم نظیر
 • دریافت حقوق در ترکیه
 • بورسیه‌های متنوع تحصیلی
 • هزینه پایین‌تر تحصیل در ترکیه نسبت به دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی

شرایط پذیرش رشته مهندسی خاک در ترکیه

متقاضیانی که علاقه‌مند به تحصیل مهندسی خاک در ترکیه هستند، باید مدرک دیپلم داشته باشند. دانشجویان با توجه به زبان آموزش دروس، باید به زبان ترکی و یا انگلیسی مسلط باشند. برای اینکه دانشجو قبل از ثبت نام، مهارت زبان ترکی خود را تأیید کند باید مدرک قبولی زبان با حداقل سطح B2 را که در دو سال اخیر از سازمان YÖK ترکیه اخذ شده است، ارائه دهد. اگر مهارت زبان ترکی دانشجو در سطح B2 نباشد، یک سال به او مرخصی داده می‌شود تا در “برنامه آمادگی ترکی TOMER” آن را ارتقا دهد. همچنین برای مهارت زبان انگلیسی باید یک مدرک زبان مورد تأیید دانشگاه ارائه دهد. در غیر این صورت الزامی است که یک سال آموزش مقدماتی انگلیسی را بگذراند.

نکات بیشتر
ضروری است بدانید:

ثبت نام در رشته مهندسی خاک دانشگاه‌های ترکیه شرایط و محدوده سنی خاصی ندارد و هر شخصی که مدرک دیپلم دبیرستان را داشته باشد می‌تواند برای ثبت نام در این رشته اقدام نماید.

مدارک لازم برای ثبت نام در رشته مهندسی خاک

افرادی که تمایل به تحصیل در رشته مهندسی خاک در ترکیه دارند، ضروری است که برای ثبت نام مدارک زیر را به دانشگاه ارائه کنند:

 • مدرک دیپلم دبیرستان
 • لیست ریزنمرات دبیرستان
 • مدرک قبولی در آزمون‌های ورودی (در صورت نیاز)
 • گواهی کسب امتیاز کافی آزمون‌های مهارت زبان ترکی یا انگلیسی و در غیر این صورت ارائه مدرک معتبر بین‌المللی
 • عکسی که اخیراً گرفته شده است.
 • مدرک شناسایی معتبر یا کپی ترجمه رسمی صفحات پاسپورت به ترکی یا انگلیسی.

دانشجوی رشته مهندسی خاک در ترکیه

آزمون های لازم جهت پذیرش در رشته مهندسی خاک

یکی از شروط مهم برای پذیرش و تحصیل در رشته مهندسی خاک، قبولی در آزمون‌هایی است که هر دانشگاه تعیین کرده است. متقاضیان برای پذیرش باید گواهی قبولی در این آزمون‌ها را برای ثبت نام به دانشگاه مورد نظر ارائه کنند. در زیر درباره این آزمون‌ها توضیح داده‌ایم:

 • متقاضیان دانشگاه‌های دولتی باید در آزمون یوس (YÖS) دانشگاه مورد نظر و یا آزمون یوس متمرکز (TR-YÖS) شرکت کنند و برای دانشگاه‌های خوب کسب امتیاز بالای 60 و برای دانشگاه‌های متوسط دریافت امتیاز بالای 50 ضروری است.
 • داوطلبین تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی باید در آزمون‌های بین‌المللی مانند ACT یا SAT پذیرفته شوند.
 • قبولی در آزمون های معتبر زبان ترکی تومر یا موسسه یونس امره در صورت لزوم
 • قبولی در آزمون استاندارد زبان انگلیسی ترکیه و یا ارائه نتایج آزمون‌های بین‌المللی معتبر مانند TOEFL، PTE در صورت نیاز

شرایط تحصیل مهندسی خاک در ترکیه به زبان انگلیسی تفاوت خاصی با تحصیل این رشته به زبان ترکی ندارد، تنها برای گروه‌های انگلیسی؛ مدرک تافل  IBT و یا مدارک انگلیسی که مورد تأیید دانشگاه‌ها است باید ارائه گردد.

شرایط پذیرش بدون کنکور رشته مهندسی خاک در ترکیه

اگر خواهان تحصیل در رشته علوم خاک و تغذیه گیاهی هستید، این مژده را به شما می‌دهیم که دانشگاه‌های خصوصی ترکیه برای این رشته پذیرش بدون آزمون و کنکور دارند. برای ورود به دانشگاه و شروع به تحصیل ضروری است که مدرک دیپلم و یا مدرک قبولی در یکی از آزمون‌های بین‌المللی ارائه گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه پذیرش بدون آزمون ترکیه حتما صفحه مربوطه را مطالعه کنید.

شرایط اخذ بورسیه رشته مهندسی خاک در ترکیه

دانشجویان مهندسی خاک در ترکیه در صورت اینکه واجد شرایط باشند می‌توانند از “بورسیه خواهر و برادر” و یا “بورسیه موفقیت” استفاده کنند. در زیر به شرح بورسیه‌ها پرداخته‌ایم:

 1. بورسیه تحصیلی خواهر و برادر: اگر بیش از یک خواهر و برادر هم‌زمان خواهان تحصیل در این رشته باشند، برای هر کدام از آن‌ها 10 درصد تخفیف در نظر گرفته می‌شود. البته هنگام ثبت نام باید مدرکی ارائه کنند که نشان دهد هر دو باهم ثبت نام خواهند کرد و یا یکی از آنها دانشجو و دیگری متقاضی ورود به دانشگاه است. اگر یکی از دانشجویان از دانشگاه اخراج شده و یا مدت تحصیل بیش‌تر از حد مجاز باشد، بورسیه قطع می‌شود.
 2. بورسیه تحصیلی موفقیت: بر اساس ارزیابی پایان سال تحصیلی، در مقاطع کاردانی و کارشناسی برای دانشجویانی که معدل تحصیلی 17 تا 18.5 دارند تخفیف 25 درصدی، برای دانشجویانی که معدل 18.5 تا 19 کسب کردند تخفیف 50 درصدی و برای دانشجویانی که معدل 19.5 و بالاتر دارند تخفیف 100 درصدی اعمال می‌شود.
نکات بیشتر
حتماً بخوانید:

برای تحصیل مهندسی خاکشرط معدل هر دانشگاه متفاوت است؛ اما در حالت کلی داوطلب تحصیل در این رشته باید معدل دیپلم بالاتر از 12 را داشته باشد.

شهریه رشته مهندسی خاک در ترکیه در دانشگاه های برتر

شهریه مهندسی خاک در دانشگاه‌های برتر متفاوت است که ما برای اطلاع و انتخاب آسان‌تر شما میزان شهریه 10 دانشگاه برتر را در جدول زیر آورده‌ایم:

هزینه تحصیل در دانشگاه های برتر
نام دانشگاه متوسط شهریه (لیر)
دانشگاه اژه 9,948
دانشگاه آکدنیز 37,700
دانشگاه آنکارا 30,000
دانشگاه چوکوروا 7,461
دانشگاه اولوداغ 9,948
دانشگاه اسپارتا 7,461
دانشگاه سلجوق 13,000
دانشگاه آدنان مندرس 10,080
دانشگاه چاناکاله 16,286
دانشگاه اوندوکوز مایس 8,000

هزینه های تحصیل مهندسی خاک در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه به عوامل زیادی بستگی دارد و نمی‌توان مبلغی را حتی به صورت حدودی مشخص کرد. ما در لیست زیر برخی از فاکتورهای مهم خرج و مخارج را نام برده‌ایم تا شما با توجه به نیازها و عادات زندگی خود، به بررسی قیمت‌ها و تخمین این هزینه‌ها بپردازید:

 • نوع دانشگاه
 • شهریه دانشگاه
 • شهر محل تحصیل
 • لوازم و وسایل مورد نیاز برای تحصیل
 • کتاب‌ها و جزوه‌ها
 • تغذیه
 • خوابگاه و محل سکونت
 • حمل‌ونقل به دانشگاه
نکات بیشتر
بیشتر بخوانید:

مدت زمان دوره مهندسی خاک در ترکیه 4 سال و به عنوان مقطع کارشناسی است که کلاس‌های آن در دانشکده کشاورزی تشکیل می‌شود.

بهترین دانشگاه های رشته مهندسی خاک در ترکیه

در ترکیه دانشگاه‌های متعددی وجود دارند که برای رشته مهندسی خاک دانشجو می‌پذیرند. از میان آن‌ها اسم و مشخصات 10 دانشگاه برتر را در جدول زیر آورده‌ایم و در ادامه به معرفی برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در این رشته
نام دانشگاه شهر رتبه نوع دانشگاه مورد تأیید
دانشگاه اژه ازمیر 1 دولتی وزارت علوم و بهداشت
دانشگاه آکدنیز آنتالیا 2 دولتی نیست
دانشگاه آنکارا آنکارا 3 دولتی وزارت علوم و بهداشت
دانشگاه چوکوروا آدانا 4 دولتی  وزارت علوم و بهداشت
دانشگاه اولوداغ بورسا 5 دولتی وزارت علوم و بهداشت
دانشگاه اسپارتا اسپارتا 6 دولتی نیست
دانشگاه سلجوق قونیه 7 دولتی وزارت علوم و بهداشت
دانشگاه عدنان مندرس آیدین 8 دولتی نیست
دانشگاه چاناکاله چاناکاله 9 دولتی نیست
دانشگاه اوندوکوز مایس سامسون 10 دولتی وزارت علوم و بهداشت

بهترین دپارتمان علوم خاک و تغذیه گیاهی در دانشگاه اژه

دانشگاه اژه آموزش‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد را ارائه می‌دهد. این دانشگاه با داشتن آزمایشگاه‌های پیشرفته، مزارع آزمایشی و گلخانه‌هایی که دارد مکانی عالی برای انجام تحقیقات و پروژه‌های مهم رشته مهندسی خاک در ترکیه است. به عنوان مثال اکنون برای مشکلات موجود تولید خاک و گیاه کشور، پروژه‌هایی در سطح بین‌المللی توسط افراد آموزش دیده در رشته‌های مختلف، در حال انجام است. نتایج به‌دست‌آمده از مطالعات به دانشمندان، سازمان‌های دولتی یا خصوصی و کشاورزان شاغل در حوزه مربوطه، به رویدادهایی مانند کنگره‌ها، سمپوزیوم‌ها، کارگاه‌های آموزشی، سمینارها و نشست‌های کشاورزان که در دوره‌های خاص برگزار می‌شوند، منتقل می‌شود.

دپارتمان علوم خاک و تغذیه گیاهی در دانشگاه آکدنیز

در دانشگاه آکدنیز تحصیل علوم خاک و تغذیه گیاهی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا انجام می‌شود. دوره کارشناسی در سال 1990، دوره کارشناسی ارشد در سال 1989 و مقطع دکترا در سال 1993 افتتاح شد. در این دانشگاه آزمایشگاه‌های آنالیز خاک و گیاه، کارتوگرافی، سنجش از دور و آزمایشگاه‌های ارزیابی داده‌های ماهواره‌ای مجهز به ابزار و تجهیزات مدرن وجود دارند. مطالعات و تحقیقات در این دانشگاه در زمینه‌های تغذیه گیاه، کود و کوددهی، حاصلخیزی خاک، کشاورزی ارگانیک، کوددهی در کشت بدون خاک، شیمی خاک، بررسی و نقشه‌برداری خاک، برنامه‌ریزی کاربری اراضی، فیزیک خاک، حفاظت از آب و خاک و زیست شناسی خاک انجام می شود. دانشگاه آکدنیز تاکنون 567 نفر در دوره کارشناسی، 57 نفر در دوره کارشناسی ارشد و 15 نفر در دوره دکترا فارغ‌التحصیل داشته است.

دپارتمان علوم خاک و تغذیه گیاهی در دانشگاه آنکارا

تحصیل مهندسی خاک در دانشگاه آنکارا

دانشگاه آنکارا برای کسانی که می‌خواهند در زمینه مهندسی خاک در ترکیه، تغذیه گیاهی، مدیریت زمین و محیط زیست شغلی داشته باشند، فرصت‌های تحصیلی و تحقیقاتی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌دهد. هدف این دانشگاه آموزش دانشجویان به شکلی است که در زمینه خاک‌شناسی و تغذیه گیاهی متخصص شوند و با توانایی تفکر تحلیلی و حل مسائل، برای مشکلات اساسی عصر امروز راه‌حل‌هایی تولید کنند. حوزه‌های تحقیقاتی این گروه عبارت‌اند از تشکیل خاک، بررسی و نقشه‌برداری خاک، طبقه‌بندی خاک، فیزیک خاک، شیمی خاک، بیولوژی خاک و حفاظت از خاک و آب، برنامه‌ریزی کاربری اراضی، تخریب اراضی، روش آب و خاک، کمپوست، کود و کوددهی، باروری خاک، کشاورزی ارگانیک، مدیریت پسماند، فیزیولوژی گیاه و تغذیه گیاه. برای اطلاعات بیشتر درباره دانشگاه آنکارا و شرایط تحصیل به صفحه دانشگاه آنکارا مراجعه کنید.

دپارتمان علوم خاک و تغذیه گیاهی در دانشگاه چوکوروا

هدف دانشگاه چوکوروا، با داشتن مزرعه و گلخانه‌های تحقیقاتی، کمک به دانش خاک‌شناسی و تغذیه گیاه و تربیت دانشمندان محقق است. این دانشگاه در نظر دارد به عنوان دپارتمان علوم خاک و تغذیه گیاهی از طریق آموزش دانشجویان کمک کند تا از خاک محافظت شده و به صورت سالم به نسل‌های آینده منتقل گردد. تلاش این دانشگاه آموزش افرادی است که خواص فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی خاک‌ها را برای حفاظت و افزایش بهره‌وری بهتر درک کرده و گیاهان را از نزدیک بشناسند. همچنین از روش‌های خوب تغذیه گیاه برای افزایش تولید محصول و کیفیت محصولات برداشت شده استفاده کنند.

دپارتمان علوم خاک و تغذیه گیاهی در دانشگاه اولوداغ

در دانشگاه اولوداغ آموزش دانشجویان منطبق با واقعیت‌های کشاورزی کشور و به صورت تخصصی است. اعضای هیئت علمی گروه و اساتید به منظور رفع مشکلات کشاورزی، در جلسات و سمینارهای مطالعاتی بسیاری شرکت می‌کنند و اطلاعات دریافتی خود را با دانشجویانشان نیز در میان گذاشته و به آن‌ها آموزش می‌دهند. از ابتدای تأسیس دانشگاه اولوداغ پروژه‌های تحقیقاتی بسیاری مرتبط با نیازهای غذایی گیاهان، حفاظت و افزایش حاصلخیزی خاک انجام شده است و برخی تحقیقات همچنان ادامه دارد. دانشجویان و محققین می‌توانند تحقیقات خود را در آزمایشگاه مدرن این دانشگاه که مجهز به ابزارها و تجهیزات فناوری جدید است انجام دهند و همچنین در گلخانه 250 مترمربعی که تحت کنترل کامپیوتری است، پروژه‌های خود را اجرا کنند. راستی می‌دانستید دانشگاه اولوداغ دارای گلخانه 250 مترمربعی تحت کنترل کامپیوتری است؟ برای دانستن درباره این دانشگاه و امکانات آن صفحه دانشگاه اولوداغ را ببینید.

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد و دکتری رشته مهندسی خاک در ترکیه

شرایط ادامه تحصیل در ترکیه برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی خاک و نیز مدارک لازم برای پذیرش این رشته به شرح زیر است.

کارشناسی ارشد رشته مهندسی خاک در ترکیه:

 • اصل مدرک کارشناسی یا گواهی موقت فارغ‌التحصیلی که باید توسط YÖK تأیید شود.
 • معدل فارغ‌التحصیلی حداقل 15 در مقطع کارشناسی
 • اصل مدرک ریزنمرات دوره کارشناسی
 • مدرک مهارت زبان انگلیسی
 • گواهی مهارت زبان ترکی با حداقل سطح C1 در صورتی که زبان آموزش ترکی باشد.

دکتری رشته مهندسی خاک در ترکیه:

 • اصل مدرک کارشناسی ارشد یا گواهی موقت فارغ‌التحصیلی که باید توسط YÖK تأیید شود.
 • اصل مدرک ریزنمرات دوره کارشناسی ارشد
 • گواهی مهارت زبان انگلیسی
 • گواهی مهارت زبان ترکی با حداقل سطح C1 اگر زبان آموزش ترکی است.
نکات بیشتر
بهتر است بدانید:

برای ارائه گواهی مهارت زبان انگلیسی باید حداقل نمره 60 در یکی از آزمون‌های YDS/YOKDİL یا نمره بالاتر از 149 در آزمون GRE یا نمره بالاتر از450 در آزمون GMAT را کسب کنید.

واحدهای اصلی رشته علوم خاک و تغذیه گیاهی

رشته علوم خاک و تغذیه گیاهی در ترکیه

دانشجویان در زمان تحصیل در رشته مهندسی خاک در ترکیه واحدهای زیر را آموزش می‌بینند:

 • گیاه‌شناسی
 • مورفولوژی گیاهان
 • شیمی تجزیه
 • شیمی ارگانیک
 • هواشناسی
 • حفاظت از گیاهان
 • دانش خاک
 • ژنتیک خاک
 • فیزیک خاک
 • میکروبیولوژی و بیوشیمی خاک
 • کوددهی محصولات زراعی
 • کوددهی گیاهان باغی و گلخانه‌ای
 • تجزیه و تحلیل ارزیابی بهره‌وری

اعتبار مدرک مهندسی خاک در ترکیه

ازآنجایی‌که بسیاری از افراد تحصیل در کشور ترکیه را به‌عنوان پلی برای مهاجرت به کشورهای اروپایی در نظر می‌گیرند، بهتر است بدانید اکثر دانشگاه‌های ترکیه دارای برنامه تبادل دانشجویی اراسموس پلاس و مولانا هستند. به این معنی که افراد بعد از فارغ‌التحصیلی به‌راحتی می‌توانند برای جستجوی کار و اخذ اقامت در کشورهای اروپایی اقدام کنند. مدرک مهندسی خاک در ترکیه از اعتبار دیپلم ویژه برخوردار بوده و در تمام کشورهای اروپایی امکان کار با این مدرک وجود دارد.

آن دسته از افرادی هم که بعد از فارغ‌التحصیلی قصد بازگشت به ایران را دارند، بهتر است بدانند، به‌طورکلی مدارکی که از دانشگاه‌های ترکیه مورد تأیید وزارتخانه‌های علوم و بهداشت ایران صادر می‌شوند اعتبار و کاریابی بالا و در سطح ممتازی دارند. خوشبختانه بیش از نیمی از بهترین دانشگاه‌های ارائه دهنده این رشته جزو دانشگاه‌های مورد تأیید وزارتخانه بهداشت هستند.

موقعیت شغلی و بازار کار مهندسی خاک در ترکیه

بازار کار مهندسی خاک در ترکیه

فارغ‌التحصیلان مهندسی خاک در ترکیه روابط خاک و آب و گیاه را به منظور حل مشکلات منابع ناشی از بلایای طبیعی یا رشد جمعیت بررسی می‌کنند و مطالعاتی را برای استفاده کارآمد از منابع موجود و افزایش منابع انجام می‌دهند. با توجه به اهمیت رشته علوم خاک و تغذیه گیاهی و مهندسی کشاورزی در ترکیه گزینه‌های شغلی فراوانی برای فارغ‌التحصیلان این علم در مؤسسات دولتی و نیز خصوصی فراوان است. به طور مثال:

 • کار در وزارت کشاورزی
 • کارهای هیدرولیک دولتی (DSI)
 • معاونت بازرگانی خارجی

به منظور بهره‌مندی از فرصت‌های شغلی در مؤسسات دولتی، از دانش آموختگان انتظار می‌رود گواهی لازم را در آزمون گزینش پرسنل عمومی (KPSS) کسب کنند. همچنین فارغ‌التحصیلان مهندسی خاک این فرصت را دارند که در مؤسسات مختلف مانند بخش خصوصی کار کنند. آن‌ها می‌توانند در آزمایشگاه‌های بذر، کود و کشاورزی ارگانیک مشغول به کار شوند.

درآمد شغل مهندسی خاک در ترکیه

شغل مهندسی خاک در ترکیه با توجه به ارزش این کار درآمد خوبی دارد. در جدول زیر میانگین حقوق این شغل را آورده‌ایم. اگر می‌خواهید حقوقی به میزان حقوق‌های گفته شده بگیرید؛ می‌توانید به آگهی‌های استخدامی مهندس کشاورزی یا علوم خاک و تغذیه گیاهی نگاهی بیندازید و برای این شغل برنامه‌ریزی کنید.

درآمد شغل مهندسی خاک در ترکیه
نوع بخش میانگین حقوق (لیر)
دولتی 30,700
خصوصی 26,000

جمع بندی

مهندسی خاک یکی از رشته‌های محبوب و ارزشمند است، زیرا امروزه با توجه به تغییر شرایط آب‌وهوایی و افزایش نیاز غذایی مردم، مسئله خاک و کشاورزی اهمیت بیش‌تری پیدا کرده است. این رشته در دانشگاه‌های ترکیه در دوره ۴ساله کارشناسی آموزش داده می‌شود و ادامه تحصیل آن تا مقطع دکتری امکان‌پذیر است. در این مقاله درباره رشته مهندسی خاک در ترکیه در این مقاله که در مورد رشته مهندسی بود، اطلاعات و نکات مهم را درباره شرایط پذیرش این رشته، شهریه، مدارک و آزمون‌های مورد نیاز و… گفته‌ایم.

پاسخ به سؤالات کاربران در این زمینه

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=27219

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Telegram
LinkedIn
Twitter
Email
WhatsApp
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”