a

 

Facebook

Twitter

کپی رایت 2019 دپارتمان آرتان بورس تاپ.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 – 19:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

مشاوره تحصیل در ترکیه

جستجو فهرست

مهندسی صنایع در ترکیه

رشته مهندسی صنایع ترکیه

تحصیل مهندسی صنایع در ترکیه از آن دسته رشته‌های به روز و جذابی است که به خاطر تنوع زیادی که در آینده شغلی افراد ایجاد می‌کند، این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده است. اگر از آن دسته دانش آموزانی هستید که در عین اینکه ریاضیات و هندسه را به خوبی می‌فهمید و مشکل و مسأله ای با آن ندارید، دوست دارید کاربردهای واقعی آن را ببینید، در محیط کار آینده خود آنها را بکار ببرید و تمام این کارها را با توجه به روحیات خودتان یا جو و محیط انسانی اصلاح کنید، قطعاً رشته مهندسی صنایع شما را راضی خواهد کرد. اجازه بدهید بیشتر این مسئله را باز کنیم، بهترین تعریفی که می‌توان از رشته مهندسی صنایع ارائه داد، این است؛ در رشته مهندسی صنایع، شما و یا همکاران شما به عنوان ” عامل انسانی ” مهم‌ترین مسئله هستید. در کنار دانش فنی، چیزی که فکر می‌کنید، احساسی که دارید و کاری که روی ماشین‌آلات انجام می‌دهید، مهم‌ترین مسئله است. مهندسی صنایع تنها رشته مهندسی است که این خاصیت را دارد. هر جا که صحبت از تجهیزات، تولید، دانش فنی در کنار مدیریت و پیشبرد اهداف مدیریت باشد،”به یک مهندس صنایع نیاز است “.

احتمالاً این تعریف شما را هم به این نتیجه می‌رساند که رشته مهندسی صنایع در ترکیه، می‌تواند بسیار پرکاربرد و دارای بازار کار بسیار گسترده‌ای باشد. نتیجه‌گیری شما کاملاً صحیح است، تصور کنید در ابتدای فعالیت یک کارخانه یک مهندس صنایع که ممکن است مدیر آن کارخانه یا مسئول کنترل کیفیت و یا حتی مدیر تحقیق و توسعه باشد، وظیفه دارد به دنبال راه‌هایی برای کاهش هزینه‌های تولید در کارخانه باشد. باید راه‌هایی پیدا کند که به وسیله آن از تمام امکانات فنی و انسانی درست استفاده شود. اگر این کارخانه یا واحد تولیدی در اواسط فعالیت خود باشد، یک مهندس صنایع، وظیفه دارد بیکاری ماشین‌آلات را به حداقل برساند، از تمام استعداد و توان کارکنان خود برای افزایش تولید استفاده کند یا برای ارتقا استانداردهای آن سازمان برای گرفتن مدارک کنترل کیفیت مثل “ایزو” اقدام کند.

مزایای تحصیل مهندسی صنایع در ترکیه

بسیار عالی خواهد بود اگر این رشته که به‌صورت جهانی پرطرفدار و پرکاربرد است، در دانشگاه‌هایی تحصیل شود که امکان نزدیک بودن دانشجو و صنعت به راحتی فراهم باشد. درس‌ها آن‌قدر کاربردی و عملیاتی باشند که مهندس صنایعی که به تازگی فارغ‌التحصیل شده، از نظر تجربه “چیزی کم نداشته باشد”. دانشگاه‌های ترکیه برای تحصیل مهندسی صنایع در ترکیه یا ادامه تحصیلات در مقطع فوق‌لیسانس و دکتری برای یک دانشجوی ایرانی بهترین انتخاب می‌توانند باشند، چرا که:

 • دانشگاه‌های ترکیه که از نظر رتبه‌بندی جهانی، جزء ۵۰ سیستم برتر تحصیلی در دنیا هستند، از یک سیستم اروپایی و کاربردی برای آموختن مهندسی صنایع برخوردار هستند.
 • هم گرید و وجهه جهانی دارند، هم مشکلات دوری از کشور و خانواده را نخواهید داشت
 • برای دانشجویان کوشا با ثبت نام آزمون sat و یوس و قبولی در آزمونهای ورودی  همیشه امکان بورسیه و کاهش شهریه وجود دارد.
 • با ورود به این دانشگاه‌ها هر زمان هم که احساس نیاز کردید، می‌توانید از سیستم آراسموس یا سایر سیستم‌های انتقال دانشجو برای انتقال و ادامه تحصیل به دانشگاه‌های اروپایی استفاده کنید.

در این مقاله می‌خواهیم به شرایط تحصیل مهندسی صنایع در ترکیه در مقاطع کارشناسی، یا ادامه آن در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در کشور ترکیه بپردازیم. در پایان شما هم می‌بینید که ترکیه مقصدی مناسب برای دنبال کردن رویای شما به عنوان یک مهندس صنایع موفق خواهد بود. برای اینکه انتخاب روشن‌تری داشته باشید، در ادامه راجع به بازار کار و حقوق یک مهندس صنایع با تجربیات مختلف در بازار جهانی و بازار ترکیه صحبت خواهیم کرد.

رشته مهندسی صنایع در ترکیه

تحصیل رشته مهندسی صنایع در ترکیه یک تجربه عالی و سودمند برای تمام جوانان هدفمند و علاقه‌مند به این رشته است. ترکیه از سال ۲۰۰۱ عضو فرآیند بولونیا (Bologna Process) شده است، بدین معنی که مدرک تحصیلی که از دانشگاه‌های ترکیه اخذ می‌شود، در تمام دانشگاه‌های اروپا و انگلیس معتبر است؛ بنابراین با تحصیل رشته مهندسی صنایع در ترکیه، تحصیلات آکادمیک خود را در یک رشته با بازار کار موفق، در کشوری با اقتصاد رو به رشد و در دانشگاه‌های باکلاس اروپا، کلید زده‌اید و این یک شروع عالی برای تحصیلات آکادمیک شماست. برنامه تحصیل رشته مهندسی صنایع در دانشگاه‌های ترکیه با دروس پایه شروع می‌شود و طی فرآیند چهار ساله لیسانس، به کارآموزی و دروس اختیاری و آشنایی با بازار کار توسط دانشگاه‌ها ختم می‌شود.

 1. در سال اول دروس پایه مثل فیزیک، ریاضی و شیمی تدریس می‌شود.
 2. در سال دوم، بیشتر درس‌ها حول آمار، تحقیق در عملیات یا OR و احتمال می‌گردد، می‌بایست به عنوان یک مهندس بدانید که مشکلات را چگونه بسنجید و میزان شیوع آن اندازه‌گیری کنید و به فکر راه‌حل باشید.
 3. دروس سال سوم و چهارم بیشتر به دروس اختیاری و اختصاصی که کاربردهای اصلی را در بازار کار دارند مثل مدیریت پروژه، بازاریابی، سیستم‌های پشتیبانی تصمیم در کنار طراحی سیستم، برنامه‌نویسی کامپیوتر و کنترل کیفیت، اختصاص دارد.

در طی سالهای تحصیل باکلاس‌هایی که در شرکت‌ها و کارخانجات و سایر محیط‌های عملیاتی برگزار می‌شود، یک دانشجوی مهندسی صنایع در ترکیه یاد می‌گیرد چگونه مشکلات را استخراج کندو به دنبال راه‌حل و بهبود باشد. برای اخذ مدرک لیسانس کارآموزی طی تحصیل هم به دو شیوه مدیریتی و تولیدی هرکدام در حدود یک ماه، لازم است که با کمک دانشگاه و براساس قوانین دانشگاه انتخاب می‌شود. گذراندن پروژه برای فارغ‌التحصیلی متمرکز بر صنعت یکی از بهترین آپشن ها برای یافتن بهترین فرصت‌های شغلی و معرفی به بازار کار است.

تحصیل مهندسی صنایع در ترکیه

شرایط تحصیل مهندسی صنایع در ترکیه

شرایط تحصیل مهندسی صنایع در ترکیه شامل رویه‌ای مانند سایر رشته‌های مهندسی در ترکیه است. سعی کرده‌ایم در ادامه این سه شرط مهم برای تحصیل مهندسی صنایع در ترکیه را به روشنی شرح دهیم؛ اما بهتر است از همین ابتدا بدانید که شرایطی که در ادامه بیان می‌شود، پذیرش شما را “ساده‌تر ” می‌کند و تعداد انتخاب‌های شما را در بین دانشگاه‌های دولتی و برای کسب بورسیه “بیشتر” می‌کند. پس اگر این شرایط را ندارید، چندان جای نگرانی نیست؛ در ترکیه به غیر از ۱۰۹ دانشگاه دولتی، حدود ۷۴ دانشگاه خصوصی وجود دارند که تحصیل را با کیفیت عالی و هزینه مناسب ممکن می‌کنند. شرایط تحصیل رشته مهندسی صنایع در ترکیه شامل سه بخش زیر است:

 • ریزنمرات مراحل قبلی تحصیلی؛ شامل دیپلم و پیش‌دانشگاهی
 • پذیرفته شدن در آزمون YOS و یا SAT. قبول شدن و کسب نمره حدنصاب در یکی از این دو آزمون کافیست. توضیح اینکه آزمون YOS یک آزمون بومی برای تحصیل در بسیاری از رشته‌ها در ترکیه است و در سال یک بار توسط هر دانشگاه برگزار می‌شود، خبر خوب اینکه از آزمون سراسری ایران ساده‌تر است. آزمون SAT اما اعتبار بین‌المللی دارد و برای خیلی از دانشگاه‌های کشورهای آمریکایی و اروپایی معتبر است. این آزمون حدوداً ۶ بار در سال برگزار می‌شود و می‌توان آن را در سطح GRE دانست.
 • کسب نمره زبان. اگر دانشگاهی که انتخاب می‌کنید به زبان ترکی تدریس می‌کند می‌بایست نمره آزمون TOMER را به دست بیاورید که ۷۰ از ۱۰۰ است. برای دانشگاه‌هایی که انگلیسی تدریس می‌کنند، نمره آیلتس یا تافلی که در وب‌سایت دانشگاه ثبت‌شده، ملاک است.
 • گذرنامه با اعتبار بیش از ۶ ماه

ارشد مهندسی صنایع در ترکیه

مدرک ارشد مهندسی صنایع در ترکیه طی یک دوره دو ساله و با گذراندن ۲۰ تا ۳۰ واحد درسی اخذ می‌شود. برای ادامه تحصیلات خود، چه لیسانس خود را از ایران یا سایر کشورها گرفته باشید، چه در ترکیه مهندسی صنایع خود را اخذ کرده باشید، می‌بایست مراحلی را برای پذیرش در ارشد مهندسی صنایع ترکیه طی کنید:

 • پذیرفته شدن در آزمون GRE یا GMAT یا Ales. به طور کل تحصیلات تکمیلی در ترکیه با قبولی در آزمون ales ممکن است. یک آزمون دوبخشی شامل مهارت‌های ریاضی و مهارت‌های کلامی به زبان ترکی. نمره مورد قبول هر دانشگاهی برای این آزمون در وب‌سایت آن ذکر می‌شود؛ اما به طور معمول این نمره ۵۵ است. پذیرفته شدن در آلس مهم‌ترین قدم است زیرا ممکن است اگر نمره خوبی بیاورید، نه به آزمون زبان نیازی باشد و نه سابقه دوره‌های قبلی شما زیر ذره بین برود. قبولی در آزمونهای GMAT با حداقل نمره ۵۰۰ یا GRE با حداقل نمره ۶۸۵ نیز می‌تواند جایگزین آلس شوند، اما اگر دانشگاه به زبان ترکی تدریس می‌کند، باید نمره زبان تومر (زبان ترکی) هم بیاورید.
 • مدارک، ریزنمرات کارشناسی و رزومه تحصیلی. شامل ریزنمرات، مقالات، ترجمه‌ها و حتی توصیه‌نامه‌های اساتید
 • کسب نمره زبان. اگر دانشگاهی که انتخاب می‌کنید به زبان انگلیسی تدریس می‌کند، به نمره‌های آیلتس (حداقل ۶) و تافل (حداقل ۸۰) برای ادامه تحصیل نیاز دارید. اگر زبانی که با آن در دانشگاه تدریس می‌شود ترکی است، نمره Ales معمولاً کافی است.
 • انگیزه نامه و مصاحبه. انگیزه نامه و مصاحبه در دانشگاه بخش‌هایی هستند که کاملاً ضروری نیستند، اما ممکن است برخی دانشگاه‌ها آن را در دستور کار خود قرار دهند.
 • گذرنامه با اعتبار بیش از ۶ ماه

دکتری مهندسی صنایع در ترکیه

امکان پذیرش در مقطع دکتری مهندسی صنایع در ترکیه به نسبت بسیاری از دانشگاه‌های داخلی و دانشگاه‌های کشورهای دیگر با هزینه کمتر و امکانات بهتر وجود دارد. تحصیل دکتری در ترکیه برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی مثل شما جالب است، چرا که ترکیه هم بازار کار به نسبت خوبی دارد و شما می‌توانید برای آینده و ورود به بازار کار برنامه بریزید، هم زیباست و توریستی و چهار سال تحصیل و ۲۴۰ واحد برای شما به عنوان یک دانشجوی دکتری لذت‌بخش خواهد بود. ضمن اینکه اغلب دانشگاه‌ها با دریافت هزینه، خوابگاه در اختیار شما قرار می‌دهند، امکان کار کردن شما بیش از سایر دوره‌های لیسانس و کارشناسی ارشد است. برای اینکه اقدام به اپلای کنید، ابتدا مدارک ذیل را فراهم کنید:

 • پذیرفته شدن در آزمون Ales یا نمره GRE یا GMAT
 • مدارک تحصیلی دوره‌های گذشته دیپلم، پیش‌دانشگاهی، کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • کسب نمره زبان. تافل (۸۸) آیلتس (۶٫۵) اگر دانشگاه شما جزو دانشگاه‌هایی باشد که به ترکی درس می‌دهد، یا برای آینده خود در ترکیه برنامه‌ریزی کرده‌اید، مدرک تومر (کسب ۷۰ نمره از ۱۰۰) مناسب است.
 • یک رزومه شامل انگیزه نامه، توصیه‌نامه استاد (ترجیحاً استادی که با وی پروژه ارشد داشته‌اید)، مقالات چاپ شده یا سمینارهایی که شرکت کرده‌اید و مصاحبه و برنامه‌ریزی موضوعاتی که برای تحقیقات خود دارید. تمام دانشگاه‌های دنیا بر سر این مسئله توافق نظر دارند که یک دانشجوی دکتری، می‌بایست بداند بر روی چه پروژه و موضوعی می‌خواهد تحقیق کند و تز بنویسد.
 • گذرنامه با اعتبار بیش از ۶ ماه

مهندسی صنایع بدون کنکور ترکیه

اگر از علاقه‌مندان رشته مهندسی صنایع در ترکیه هستید، اما زمان کافی برای مطالعه و شرکت در کنکورهای YOS،SAT و یا ALES را ندارید، می‌توانید از امکان تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه استفاده کنید. در این دانشگاه‌ها با هزینه بیشتری که باز هم از بسیاری از دانشگاه‌های مختلف دنیا کمتر است، امکان تحصیل بدون کنکور فراهم است. اگر نمره زبان لازم را داشتید که می‌توانید مدارک زبان خود را ارائه دهید، در غیر این صورت در دوره‌های یک ساله پیش از شروع رسمی تحصیلتان، زبان مورد نظر، ترکی یا انگلیسی را نیز فرا می‌گیرید.

دانشگاه‌های مهندسی صنایع ترکیه

این یک موقعیت عالی است که می‌توان از برترین دانشگاه‌های دنیا، در نزدیک‌ترین فاصله مکانی برای ادامه تحصیل مهندسی صنایع در ترکیه بهره‌مند شد. برترین دانشگاه‌های ترکیه که رشته مهندسی صنایع در مقاطع مختلف را ارائه می‌دهند، معمولاً در آنکارا و استانبول قرار گرفته‌اند. رتبه‌بندی دانشگاه‌ها در دنیا بر اساس متدهای مختلفی انجام می‌شود، رتبه‌بندی QS یکی از معتبرترین رتبه‌بندی‌هاست که بر اساس فاکتورهای مختلفی مثل سطح علمی و امکانات دانشگاه در دانشکده‌های مختلف انجام می‌شود. چون رتبه‌بندی‌های مختلفی براساس معیارهای متفاوتی در دنیا برای دانشگاه‌ها متداول است، بهتر است مقایسه‌ای بین دانشگاه‌های ترکیه و دانشگاه‌های برتر ایران داشته باشیم؛ در این رتبه‌بندی دانشگاه‌های برتر ایران یعنی دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه تهران به ترتیب ۴۱۰ و ۶۰۰ هستند.

در ترکیه اما به دلیل امکانات بالایی که دانشگاه‌ها از آن برخوردار هستند، رتبه کلی این دانشگاه‌ها در رتبه‌بندی QS رتبه ۴۳ ام است. از میان دانشگاه‌های ترکیه که رشته مهندسی صنایع در آنها تدریس می‌شود می‌توان دانشگاه بیلکنت را نام برد که در آنکارا قرار دارد و جزء ۵۰ دانشگاه برتر دنیا هستند. دانشگاه‌هایی مثل سابانچی و میدل ایست تکنیکال یونیورسیتی در استانبول و آنکارا، با رتبه حدودی ۵۰۰ ترازی برابر با دانشگاه تهران در این رده‌بندی دارند. دانشگاه یدی تپه و سابانچی استانبول، رتبه‌هایی برتر از دانشگاه شریف را در این رده‌بندی به دست آورده‌اند. در این بخش به دانشگاه‌هایی که برای ترم دوم سال ۲۰۲۰ دانشجوی مهندسی صنایع می‌پذیرند را با ذکر رتبه بین‌المللی برشمرده می‌شوند:

 • Istanbul Bilgi University دانشگاه بیلگی استانبول رتبه در کشور ترکیه ۲۵، رتبه بین‌المللی ۱۹۰۰
 • Bilkent University Ankara دانشگاه بیلکنت آنکارا رتبه در کشور ترکیه سوم، رتبه بین‌المللی ۵۴
 • Yeditepe University دانشگاه یدی تپه استانبول رتبه در کشور ترکیه ۵۳، رتبه بین‌المللی ۳۵۰
 • Maltepe University دانشگاه یدی تپه استانبول رتبه در کشور ترکیه ۶۱، رتبه بین‌المللی ۳۳۲۸
 • Yasar University دانشگاه یاشار ازمیر رتبه در کشور ترکیه ۵۹، رتبه بین‌المللی ۳۱۱۰
 • Ozyegin University دانشگاه اوزگین استانبول رتبه در کشور ترکیه ۵۵، رتبه بین‌المللی ۳۲۵۹
 • Istanbul Altinbas University دانشگاه آتینباس استانبول رتبه در کشور ترکیه ۱۰۵، رتبه بین‌المللی ۵۱۲۷
 • METU Middle East Technical University University دانشگاه فنی متو آنکارا رتبه در کشور ترکیه ۳، رتبه بین‌المللی ۵۹۰
 • Yildiz Technical University University دانشگاه فنی ییلدیز استانبول رتبه در کشور ترکیه ۱۲، رتبه بین‌المللی ۳۵۰
 • Sabanci University University دانشگاه سابانچی استانبول رتبه در کشور ترکیه ۵، رتبه بین‌المللی ۵۲۰
 • MEF University Istanbul University دانشگاه مف استانبول رتبه در کشور ترکیه ۱۳۲، رتبه بین‌المللی ۶۴۰۰
 • Koc University University دانشگاه کخ استانبول رتبه در کشور ترکیه ۹، رتبه بین‌المللی ۷۳۳
 • Istanbul Okan University دانشگاه استانبول اوکان استانبول رتبه در کشور ترکیه ۹۶، رتبه بین‌المللی ۳۲۰۰
 • Abdullah Gü University دانشگاه عبدالله گل شهر کیصری رتبه در کشور ترکیه ۱۲۵، رتبه بین‌المللی ۶۰۰۰
 • BAU Istanbul University دانشگاه بائو استانبول رتبه در کشور ترکیه ۵۴، رتبه بین‌المللی ۱۹۰۰
 • Atilim University دانشگاه آتیلیم آنکارا رتبه در کشور ترکیه ۱۲، رتبه بین‌المللی ۶۹۲
 • Bogazici University بغازچی استانبول رتبه در کشور ترکیه ۸، رتبه بین‌المللی ۶۵۰

هزینه رشته مهندسی صنایع ترکیه

شهریه دانشگاه‌های مهندسی صنایع ترکیه

شهریه دانشگاه‌های ترکیه در هر دانشگاه‌های دولتی و خصوصی متفاوت است. مشخصاً ورود به دانشگاه‌های دولتی ترکیه که تابع قوانین و آزمون بیشتری است، شهریه کمتری نیز دارد. در دوره‌های فوق‌لیسانس، دوره‌هایی که بدون پایان‌نامه هستند شهریه پایین‌تری دارند. در دانشگاه‌های دولتی به غیر از شرایط بورسیه و به صورت عادی، شهریه دوره‌های لیسانس معمولاً بین ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ لیر بر اساس شرایط و امکانات دانشگاه متغیر است. دوره‌های فوق‌لیسانس و دکتری سالانه ۱۳۰۰ تا ۳۰۰۰ لیر شهریه دریافت می‌کنند. این نرخ برای دانشگاه‌های خصوصی در مقطع لیسانس متفاوت است و برای دوره‌های فوق‌لیسانس و دکتری به‌صورت متوسط از ۲۰۰۰ لیر تا ۳۰۰۰ لیر است. شهریه‌ها به‌صورت جزئی در وب‌سایت دانشگاه معمولاً ذکر می‌شوند.

بازار کار مهندسی صنایع در ترکیه

همان‌طور که گفته شد، رشته مهندسی صنایع در ترکیه بازار کار وسیعی دارد. در جاهای مختلف مثل دفتر مهندسان مشاور، در خدمات بانکداری، در کارخانه صنعتی و حتی در یک بیمارستان، همه به نوعی خواهان یک مهندس صنایع هستند. اگر یک واحد تولیدی بخواهد برای بخش‌های مختلف خود مدیر استخدام کند، مهندسان صنایع، نسبت به سایر گرایش‌های مهندسی مثل برق یا مکانیک در اولویت هستند؛ بنابراین یک مهندس صنایع هیچ‌وقت مشمول “بیکاری ” نخواهد شد. در رتبه‌بندی‌هایی که معمولاً برای شناسایی بهترین مشاغل انجام می‌شود، مهندسی صنایع جزء اولین رشته‌های مهندسی هستند. رتبه بالاتر در این رتبه‌بندی‌ها یعنی آن شغل یا گرایش درآمد بالاتر، امنیت شغلی بیشتر، استرس کمتر و جایگاه اجتماعی بهتری دارد. با کمک مشاوران زبده، کاریابی در ترکیه برای ایرانیان بسیار ساده است. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان آرتان بورس تاپ تماس بگیرید.

شما هم به عنوان یک فارغ‌التحصیل، اگر در ترکیه مهندسی صنایع خود را دریافت کرده‌اید و مدرک شما از سیستم آموزش عالی ترکیه به دست آمده احتمالاً به خاطر پروژه‌های فارغ‌التحصیلی متمرکز بر صنعت، می‌توانید فرصت‌های شغلی خوبی به دست بیاورید.  در غیر این صورت به عنوان یک خارجی، اگر می‌خواهید در ترکیه مشغول به حرفه مهندسی صنایع بشوید، می‌بایست مدرک معادل از (YOK) یا انجمن آموزش عالی ترکیه دریافت کنید.

حقوق مهندس صنایع در ترکیه

حقوق یک مهندس صنایع در ترکیه و خیلی از کشورهای پیشرفته دنیا جزو درآمدهای متوسط به بالا محسوب می‌شود. متوسط حقوق در دنیا برای یک مهندس صنایع تازه‌کار باتجربه یک تا چهار ساله، سالانه هفتاد هزار دلار است. برای مهندسین صنایع باتجربه متوسط ۵ تا ۹ سال به میزان ۸۰ تا ۸۲ هزار دلار و یک مهندس مجرب باتجربه بیش از ده سال در رشته مهندسی صنایع سالانه ۱۲۵ هزار دلار دریافت می‌کند. در ترکیه متوسط حقوق یک مهندس صنایع تازه‌کار باتجربه یک تا چهار سال حدود ۳۰ تا ۳۵ هزار لیر به‌صورت ماهیانه است و درصورتی که تجربه شما به بیش از ۹ سال برسد میزان حقوق به میزان ۱۱۷ هزار لیر هم می‌رسد.

در پایان امیدواریم اطلاعاتی که در مورد کلیات رشته مهندسی صنایع در ترکیه، آینده شغلی و تحصیلی این رشته برای شما در این مقاله جمع آوری شده، بتواند به شما برای انتخاب رشته مورد نظرتان یا محکم کردن تصمیم تان در مورد ادامه تحصیل در این رشته و در کشور ترکیه کمک کند. بدون شک مطالعه و کسب اطلاعات بهترین راه برای جلوگیری از خسارت مالی و زمانی و از دست رفتن زمان ارزشمند جوانی شماست؛ اما اگر این مطالب برای شما کافی نیست، می‌توانید با دپارتمان تحصیل بورس تاپ تماس بگیرید تا در زمان تصمیم‌گیری نقطه تاریکی در ذهن شما باقی نماند.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments