وبلاگ

مهندسی معدن در ترکیه

رشته معدن در ترکیه

 یکی از کشورهایی که در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه دانشجویان ایرانی قرار گرفته است، ترکیه می باشد. کشور ترکیه دانشگاه‌های زیادی دارد که رشته‌های مختلف را ارائه می کنند و مقاطع تحصیلی متفاوتی را پوشش می‌دهند. یکی از بهترین گزینه‌ها جهت تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور، ترکیه است که از طریق آن می‌توانید هزینه‌ها را تا حد ممکن کاهش دهید و از امکانات زندگی دانشجویی در شهرهای مختلف آن بهره ببرید.

رشته مهندسی معدن در ترکیه می‌تواند یک گزینه ایده آل محسوب شود. این رشته علاوه بر اینکه آزمون‌های ورودی راحتی دارد، در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی زیادی ارائه می‌شود و موقعیت شغلی خوبی هم در کشور ترکیه و حتی کشورهای اروپایی و آمریکایی دارد. یکی از امکانات و ویژگی‌های ترکیه این است که مدرک معتبری به فارغ‌التحصیلان ارائه می‌نماید و از طریق آن به راحتی می‌توانید در کشورهای خارجی مشغول به کار و یا ادامه تحصیل شوید. در این مقاله به جایگاه رشته مهندسی معدن و شرایط تحصیل آن در کشور ترکیه می‌پردازیم.

شرایط پذیرش رشته مهندسی معدن در ترکیه

تحصیل مهندسی معدن در ترکیه در شرایط مختلفی امکان پذیر است و افرادی که می خواهند آن را به عنوان رشته دانشگاهی خود ادامه بدهند، می توانند به راحتی در هریک از مقاطع آن تحصیل کنند. کشور ترکیه این رشته را در دانشگاه‌های مختلف در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری ارائه می کند. با توجه به شرایط هر دانشگاه، می‌توانید در یکی از آن‌ها ثبت نام کنید. معمولاً این دروس هم به صورت انگلیسی و هم ترکی تدریس می شوند و با توجه به اینکه در کدام دانشگاه تحصیل می کنید، می‌توانید از یکی از زبان‌ها استفاده کنید. همچنین در برخی از دانشگاه‌ها بخشی از دروس به زبان ترکی و بخشی دیگر به زبان انگلیسی ارائه می شوند.

بسیاری از دروس این رشته تئوری هستند و دانشگاه‌ها نیز فرصت را برای انجام عملیات‌ها و ایده پردازی‌ها آماده کرده‌اند. به همین جهت افراد در طی ترم‌های مختلف کارهای عملی و تئوری را پشت سر می‌گذارند و فرصت کسب تجربه خواهند داشت. به همین صورت مهارتشان بالا می رود و در این امور حرفه ای می شوند. برخی از سرفصل‌هایی که به دانشجوهای مهندسی معدن در ترکیه تدریس می شوند شامل شناخت معادن، تهویه آن‌ها، زمین شناسی، ریاضی و استخراج های زیر زمینی هستند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل

مدارک تحصیل مهندسی معدن در ترکیه

به‌طورکلی دانشجویانی که علاقه‌مند به تحصیل در رشته مهندسی معدن هستند همانند متقاضیان رشته مهندسی کامپیوتر در ترکیه باید پس از دریافت نامه پذیرش دانشگاه موردنظر خود، مدارکی که در قسمت زیر لیست شده است را در وب‌سایت رسمی دانشگاه بارگذاری کنند.

 • ارائه مدرک دیپلم
 • پاسپورت معتبر
 • ارائه گواهی مدرک زبان انگلیسی و یا ترکیه‌ای
 • ارائه نتیجه آزمون یوس یا اس ای تی (در صورت درخواست دانشگاه)
 • ریز نمرات دیپلم
 • عکس پاسپورتی

مقاطع تحصیل مهندسی معدن در ترکیه

دانشگاه‌های مختلف رشته مهندسی معدن در ترکیه در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری ارائه می کنند. با توجه به اینکه چه شرایطی دارید و بودجه شما برای پرداخت شهریه حدوداً چه قدر است؟ می‌توانید در یکی از دانشگاه‌های خصوصی و یا دولتی این کشور ثبت نام کنید. فراموش نکنید در این بین یادگیری زبان انگلیسی و تسلط به آن و یا زبان ترکی اهمیت زیادی دارد زیرا در دانشگاه‌ها تنها به این دو زبان تدریس می کنند و به ویژه برای زندگی و کار نیز ناگزیر هستید به زبان رسمی این کشور یعنی ترکی استانبولی مسلط شوید. به طور کلی خوب است بدانید که مقطع لیسانس این رشته 4 سال، فوق لیسانس 2 سال و دکتری 2 الی 3 سال خواهد بود.

هزینه تحصیل رشته ی مهندسی معدن در ترکیه

دقت کنید که در حالت کلی هزینه تحصیل در رشته مهندسی معدن باتوجه‌به دانشگاهی که دانشجویان پذیرش می‌گیرند، کاملا متفاوت است. اما باید این نکته را مدنظر داشته باشید که این رشته فقط در دانشگاه‌های دولتی تدریس می‌شود. به همین منظور شهریه تعدادی از دانشگاه‌های سطح بالا دولتی کشور ترکیه در جدول زیر قرار داده شده است.

دانشگاه دولتی شهریه (سالانه)
دانشگاه حاجت تپه 4.000,00 لیر
دانشگاه دوکوز ایلول 9.500 لیر
دانشگاه زونگولداک 5.478,00 لیر
دانشگاه اینونو 2,500 لیر

بورسیه مهندسی معدن در ترکیه

ازآنجایی‌که رشته مهندسی معدن در ترکیه فقط در دانشگاه‌های دولتی ارائه می‌شود، قاعدتاً هزینه تحصیل در این دانشگاه‌ها به میزان قایل توجهی کم‌تر از دانشگاه‌های خصوصی مشابه است. به همین علت این دانشگاه‌ها معمولاً بورسیه‌ خاصی را به دانشجویان ارائه نمی‌دهند. اگرچه در این میان بعضی از دانشگاه‌ها درصورتی‌که دانشجویان جزء نفرات برتر دانشگاه قرار بگیرند، واجد شرایط برای دریافت بورسیه موفقیت تحصیلی می‌شوند و بورسیه تخفیف خوابگاه دریافت می‌کنند.

بهترین دانشگاه‌ های تحصیل مهندسی معدن در ترکیه

خوشبختانه ترکیه دارای چندین دانشگاه‌ دولتی با رتبه خوب است که تمام رشته‌‌های مهندسی را ارائه می‌دهند. در این راستا دانشجویانی که تمایل دارند در رشته مهندسی معدن تحصیل کنند، می‌توانند روی این دانشگاه‌ها حساب ویژه‌ای باز کنند. در ادامه مطلب لیست 10  دانشگاه‌ برتر دولتی که دارای رشته مهندسی معدن هستند، آورده شده است.

 1. دانشگاه حاجت تپه
 2. دانشگاه دوکوز ایلول
 3. دانشگاه زونگولداک
 4. دانشگاه اینونو
 5. دانشگاه استانبول تکنیک
 6. دانشگاه آفیون کوجا تپه
 7. دانشگاه اسکی شهیر اسمان گازی
 8. دانشگاه چاکاروا
 9. دانشگاه کاردنیز تکنیک
 10. دانشگاه اورتا دوقو تکنیک.

دانشگاه دوکوزایلول

این دانشگاه یکی از بهترین گزینه‌ها برای تحصیل مهندسی معدن در ترکیه است. برای اینکه در این دانشگاه پذیرفته شوید باید آزمون ورودی بدهید و حتماً باید در آزمون یوس نمره قبولی کسب کنید. همچنین ریزنمرات و سابقه تحصیلی شما باید ارائه شوند و در صورت بالا بودن معدل و نمرات، شانس بیشتری برای قبولی در این دانشگاه خواهید داشت. همچنین برای تحصیلات تکمیلی باید در آزمون آیلس نیز رتبه قبولی را کسب نمایید. این دانشگاه مورد تأیید بسیاری از مراجع مهم می باشد و هزینه تحصیل در آن سالانه حدوداً 7300 لیر است.

دانشگاه خاورمیانه

دانشگاه خاورمیانه نیز یکی دیگر از مراکزی است که این رشته را با بهترین شرایط ارائه می کند و موقعیت خوبی برای تحصیل در رشته مهندسی معدن در ترکیه محسوب می‌شود. این دانشگاه یکی از بهترین و به روز ترین مراکزی است که از تکنولوژی‌های پیشرفته و بهترین متد های آموزشی روز دنیا در تدریس هایش استفاده می کند و همین امر باعث می‌شود هم مدرک آن معتبر باشد و هم دانشجویان آن مهارت های فوق العاده ای در دوران تحصیل کسب کنند.

دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه هم یکی از مهم‌ترین دانشگاه‌های ترکیه است که فرصت تحصیل در آن در رشته‌های مختلف باعث می‌شود کیفیت آموزش را در دوران تحصیل به خوبی تجربه کنید. یکی از نکاتی که بسیار اهمیت دارد، این است که مدارک سوابق تحصیلی شما برای این دانشگاه باید مورد تأیید کنسولگری و یا سفارت خانه ترکیه باشند. همچنین لازم است بدانید که رشته مهندسی معدن در ترکیه در دانشگاه حاجت تپه، به زبان انگلیسی تدریس می‌شود و به همین منظور برای ثبت نام باید مدرک تسلطتان بر زبان انگلیسی را ارائه کنید. البته می‌توانید از کلاس‌های مقدماتی یادگیری زبان انگلیسی که توسط این دانشگاه برگزار می شوند نیز استفاده کنید.

بازار کار مهندسی معدن در ترکیه

کار مهندس معدن در ترکیه

مهندسی معدن در ترکیه فرصت‌های شغلی بسیار خوبی دارد. این رشته نه تنها در ترکیه جزء مهم‌ترین شغل‌ها محسوب می‌شود، بلکه درآمد خوبی نیز دارد. این رشته همچنین در کشورهای مختلف اروپایی نیز فرصت‌های شغلی بسیار خوبی دارد و افراد می توانند بعد از فارغ‌التحصیلی و یا حین تحصیل وارد بازار کار شوند. بخش مهمی از مهندسی معدن به جمع آوری و ذخیره سازی و تصفیه مواد خام مانند نفت از دل زمین را ممکن می سازد و چنین شغل حیاتی و مهمی درآمد خوبی نیز دارد.

حقوق مهندس معدن در ترکیه

علاوه بر اهمیت این شغل، درآمد آن نیز بالا است و جزء شغل‌های مهم کشور ترکیه و بسیاری از کشورهای جهان محسوب می‌شود. مهندسی معدن مشخص می کند تا چطور مواد خام تصفیه شوند، بهترین راه برای این کار چیست و حتی راه‌هایی را نیز برای این کار ابداع می کنند. این رشته بسیار کاربردی است و بر اساس سمت و سوابق تحصیلی و کاری ممکن است حقوق مورد نظر متغیر باشد. این درآمد می تواند به 88700 لیر در سال برسد و در سال‌های جدید نیز پیش بینی می‌شود این درآمد می تواند به 135000 لیر در سال نیز برسد.

جمع بندی

همان طور که گفته شد، رشته مهندسی معدن در ترکیه یکی از مهم‌ترین رشته‌هایی است که در دانشگاه‌های بسیار معتبر و عالی تدریس می‌شود. این رشته آینده روشنی را برای افراد رقم می زند و موقعیت‌های شغلی آن هم در ترکیه و هم در کشورهای اروپایی و آمریکایی بسیار زیاد هستند. رشته مهندسی معدن درباره بخش مهمی از تصفیه و پالایش مواد خام از منابع زیرزمینی تحقیق می کند و در سطح جهانی نیز شغلی مهم محسوب می‌شود.

 قبولی در آزمون‌های این رشته نیز به نسبت راحت است. برای دریافت اطلاعات دقیق از این رشته و دانشگاه‌هایی که در ترکیه آن را ارائه می کنند و همچنین شرایط تحصیل و زندگی، می‌توانید با مشاورین خبره ما در آرتان بورس تاپ در تماس باشید تا اطلاعات روز را در اختیارتان قرار دهند.

سوالات خود را از ما بپرسید

سوالات متداول درباره رشته مهندسی معدن در ترکیه

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=8157

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Telegram
LinkedIn
Twitter
Email
WhatsApp
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل *
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید *
رشته مد نظر خود را نام ببرید *
زبان آموزشی *
مقطع تحصیلی *
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”