logo
رشته مهندسی مواد در ترکیه

مهندسی مواد در ترکیه

آنچه در این مقاله خواهید خواند

مهندسی مواد در ترکیه اخیرا مورد استقبال تعداد زیادی از داوطلبان قرار گرفته است. افراد زیادی سالانه با گرایش‌های مختلف، برای تحصیل به خارج از کشور می‌روند. مهم‌ترین دلیل آن می‌تواند برخورداری از امکانات و علوم روز دنیا و همچنین به دست آوردن یک مدرک معتبر بین‌المللی باشد. همچنین شیوه زندگی و امکانات رفاهی دلیل دیگری برای مهاجرت تحصیلی محسوب می شود. کشور ترکیه با داشتن تعداد زیادی دانشگاه و فراهم کردن شرایط تحصیل برای دانشجویان خارجی در شهرهای مختلف، یکی از کشورهایی است که افراد زیادی به ویژه دانشجویان ایرانی را برای ادامه تحصیل به سمت مراکز خود جذب می کند.

دانشگاه‌های ترکیه در اکثر موارد بسیار معتبر هستند و هزینه آن‌ها نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار به صرفه تر است. در عین حال کیفیت سرفصل‌ها و دروس ارائه شده طبق متدهای اروپا است و مدرکی که به فارغ‌التحصیلان داده می شود نیز از ارزش بالایی در سطح بین‌المللی برخوردار است. به همین جهت افراد زیادی از سراسر دنیا در رشته‌های ریاضی، انسانی و تجربی به این کشور مهاجرت می کنند و در دانشگاه‌های آن تحصیل می‌نمایند. یکی از رشته‌هایی که در دانشگاه‌های معتبر این کشور تدریس می شود و برای علاقه‌مندان فرصت خوبی را فراهم کرده است، رشته مهندسی مواد در ترکیه می‌باشد. در این مقاله قصد داریم به این رشته و موقعیت آن در کشور ترکیه بپردازیم.

شرایط پذیرش رشته مهندسی مواد در ترکیه

مهندسی مواد در ترکیه یکی از رشته‌های مهم می‌باشد و در دسته رشته‌های مهندسی قرار می گیرد. شرایط ثبت نام می‌تواند با توجه به دانشگاهی که می خواهید در آن ثبت نام کنید متفاوت باشد. با این حال یکی از نکاتی که حائز اهمیت است، این است که بسیاری از این دانشگاه ها، به ویژه دانشگاه‌های دولتی ترکیه، برای ورود آزمون می گیرند. مهم‌ترین آزمون‌هایی که برای ورود به دانشگاه‌های ترکیه برگزار می‌شوند، آزمون‌های یوس و ست می باشند. آزمون تومر نیز یکی دیگر انواع آزمون‌های حائز اهمیت است. همچنین داشتن مدرک انگلیسی یک مزیت به حساب می آید و تسلط بر آن می‌تواند باعث پیشرفت شما شود.

زیرا بسیاری از رشته ها به زبان انگلیسی هم ارائه می‌شوند و همچنین دانشگاه‌هایی هستند که شرط ورود به آن‌ها به ویژه در مقاطع بالاتر، کسب نمرات بالا در آزمون‌های تافل و یا آیلس و گاهی هردو می‌باشد. لازم به ذکر است که این مورد از اهمیت خاصی برخوردار است باید پیش از آنکه برای ثبت نام اقدام کنید، شرایط هر دانشگاه و موقعیت رشته را به خوبی بسنجید و بعد اقدام کنید. دپارتمان آرتان بورس تاپ می‌تواند بهترین و به روز ترین اطلاعات را درباره انواع رشته ها در اختیار شما بگذارد و به شما کمک کند که با توجه به موارد مختلف، گزینه‌های مطلوب خود را پیدا کنید.

پذیرش رشته مهندسی مواد در ترکیه

مقاطع تحصیل مهندسی مواد در ترکیه

مهندسی مواد یکی از زیر شاخه‌های ریاضی فیزیک است اما به طور کلی یک گرایش میان رشته ای محسوب می شود. درواقع این رشته با تلفیق فیزیک، ریاضی، مهندسی، شیمی و علم مواد تشکیل می شود و یکی از رویکردهای نسبتاً نو پا می‌باشد. این رشته بسیار جدید است و می‌تواند یک فرصت مناسب برای افرادی باشد که می‌خواهند در خارج از کشور از یک موقعیت خوب برخوردار باشند. این رشته درباره ویژگی‌ها و ساختار فیزیکی مواد بحث می کند و تحقیقات آن نیز به همین منظور انجام می‌گیرند. رشته مهندسی مواد در ترکیه در دانشگاه‌های معتبری تدریس می شود و این نکته می‌تواند آینده شغلی افراد را تحت تأثیر قرار دهد.

تحصیل مهندسی مواد در ترکیه می‌تواند موقعیت‌های خوبی را در اختیار دانشجویان قرار دهد. این رشته به طور کلی دو شاخه اصلی دارد. شاخه‌های آن متالوژی و سرامیک هستند که در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های مشخصی پوشش داده می‌شوند و در هریک از شاخه‌ها و گرایش‌های این رشته، هدف اصلی بررسی ساختار مواد است. این رشته به این منظور فعالیت و تحقیق می کند تا ضمن شناخت دقیق تر مواد مختلف و ویژگی‌های آن‌ها، کاربردهایش را بفهمد و آن‌ها را به شکل بهتری مورد استفاده قرار دهد. این رشته تنها برای شناخت سرامیک و فلزات نیست و بررسی مواد دیگری مانند پلیمر، کامپوزیت‌ها، بیو مواد، نیمه رساناها و رساناها و بسیاری از موارد دیگر را شامل می شود. همچنین افراد می توانند در مقاطع بالاتر یعنی کارشناسی ارشد و دکتری نیز در دانشگاه‌های ترکیه تحصیل کنند و این رشته را ادامه دهند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل

درست است که علاقه از اهمیت بالایی در رشته‌ها برخوردار است، با این حال آینده شغلی و جایگاه رشته در جوامع نیز حائز اهمیت است و این رشته تمامی این زمینه‌ها را دارد. تحصیل این رشته در ترکیه می‌تواند با هزینه کم‌تری نیز انجام شود. ترکیه از جدیدترین متدهای تحصیل روز دنیا استفاده می کند و در بسیاری از موارد هزینه‌ها و شهریه دانشگاه‌های ترکیه کم تر از کشور ای خارجی دیگر هستند. همچنین ترکیه موقعیت مناسبی برای زندگی و پیشرفت دارد و افراد می توانند در این کشور آینده خود را رقم بزنند.

برای اینکه بتوانید در رشته مهندسی مواد در ترکیه تحصیل کنید، باید مدارکی را طبق آنچه دانشگاه مورد نظر خواسته است آماده کنید و بفرستید. بعد از بررسی مدارک در صورت گرفتن پذیرش می توانید در دانشگاه مورد نظر شروع به تحصیل کنید و آینده خود را رقم بزنید. این مدارک به طور کلی شامل فرم تکمیل شده از سمت دانشگاه، ریز نمرات و اطلاعات مدارک تحصیلی قبل به شکل ترجمه شده به زبان انگلیسی و ترکی، کپی پاسپورت، کپی مدارک شناسایی، گواهی هزینه ای که برای فرم درخواست پر کرده اید که بین 35 تا 100 دلار است، رزومه تحصیلی و گواهی تمکن مالی می باشند. اگر دانشگاه مد نظر شما قبولی در آزمون و یا مدارک زبان نیز خواسته باشد، باید نمره قبولی آزمون‌ها را نیز ضمیمه این مدارک کنید و برای دانشگاه ارسال نمایید.

هزینه تحصیل رشته مهندسی مواد در ترکیه

همان طور که پیش از این نیز گفته شد، ترکیه یکی از کشورهایی است که تحصیل در آن کم هزینه تر از کشور های دیگر است و در کنار هزینه‌های معقول، کیفیت تدریس بالایی دارد. دانشگاه‌های ترکیه انواع رشته‌های مهندسی را پوشش می دهند و مهندسی مواد نیز در دانشگاه‌های ترکیه تدریس می شود. هزینه تحصیل با توجه به خصوصی و یا دولتی بودن دانشگاه متفاوت است. با این حال هزینه این دوره ها بین 300 تا 600 دلار در سال می‌باشد. این مبلغ بر اساس مقطع مورد نظر نیز قابل تغییر است.

بهترین دانشگاه‌ های رشته مهندسی مواد در ترکیه

معرفی دانشگاه‌ های رشته مهندسی مواد در ترکیه

دانشگاه‌های زیادی که اعتبار خوبی نیز دارند در ترکیه وجود دارند که رشته مهندسی مواد را در مقاطع مختلف ارائه می کنند. این رشته از ظرافت خاصی برخوردار است و یک رشته جوان محسوب می شود. علاقه‌مندان به آن می توانند از موقعیت‌های خوبی برخوردار شوند و حتی در این زمینه مشغول به کار نیز شوند. در این بخش به معرفی دانشگاه‌های برتری که رشته مهندسی مواد را ارائه می کنند می پردازیم. این رشته در دانشگاه‌های زیر تدریس می شود:

دانشگاه سابانجی

دانشگاه سابانجی یکی از مهم‌ترین دانشگاه‌های ترکیه است که در استانبول واقع شده و شرایط خوبی را برای دانشجویان در رشته‌های مختلف فراهم کرده است. این دانشگاه رشته متالوژی و مهندسی مواد را نیز پشتیبانی می کند و افرادی که به آن علاقه دارند، می توانند با تحصیل در دانشگاه سابانجی از این موقعیت فوق‌العاده استفاده کنند. این دانشگاه دوره کارشناسی این رشته را در 4 سال و به زبان انگلیسی ارائه می کند. همچنین برای ورود به آن حداقل معدل 14 می‌باشد و لازم است انگیزه نامه و رزومه درسی خوبی داشته باشید.

دانشگاه فنی استانبول

دانشگاه فنی استانبول از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های ترکیه است که جایگاه ویژه ای دارد و تحصیل در آن می‌تواند اعتبار علمی شما را افزایش دهد. میزان مقالات و تحقیقات علمی این دانشگاه بسیار زیاد است و مدرکی که به فارغ‌التحصیلان داده می شود، از اعتبار زیادی برخوردار است. این دانشگاه در سال 1973 در استانبول تأسیس شد و توجه بسیاری از افراد را که می خواهند تحصیل مهندسی مواد در ترکیه را تجربه کنند، یک گزینه عالی محسوب می شود.

دانشگاه آتاتورک

دانشگاه آتاتورک نیز از دانشگاه‌های بسیار معتبر ترکیه است که در شهر ارزروم ترکیه بنا شده است. این دانشگاه در سال 1957 تأسیس شد و چند کالج و دانشکده را در خود جای می‌دهد. دانشگاه آتاتورک در رشته‌های مختلفی اقدام به جذب دانشجو می کند و مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری را پشتیبانی کرده است. این دانشگاه از نظر علمی در جایگاه بالایی قرار دارد و مدرک آن بسیار معتبر است و ارزش بین‌المللی دارد.

بازار کار مهندسی مواد در ترکیه

مهندسی مواد یک رشته نوپا است و در کشور های مختلف به آن توجه ویژه ای می شود. کشور ترکیه نیز با توجه به کاربردهایی که این رشته دارد و نتایجی که می‌تواند بدهد، به آن اهمیت می‌دهد و افرادی که در این رشته فارغ‌التحصیل می‌شوند، در صورت بالا بردن توانایی‌هایشان می توانند در شرکت‌های مختلف مشغول به کار شوند.

جمع بندی

مهندسی مواد یک رشته کاملاً کاربردی است که در دسته رشته‌های مهندسی قرار می گیرد و زیرشاخه ریاضی و فیزیک است. در حقیقت این رشته یک گزینه میان رشته ای محسوب می شود که با تلفیق فیزیک، شیمی، مهندسی و علم مواد ساخته شده است و هدف آن شناخت مواد و بهبود کارکرد آن‌ها می‌باشد. این رشته در کشور های مختلفی تدریس می شود و یکی از بهترین گزینه‌ها، تحصیل رشته مهندسی مواد در ترکیه است که می توانید در دانشگاه‌های مختلف این کشور آن را دنبال کنید. کارشناسان آرتان بورس تاپ با اطلاعات به روز آماده هستند تا شما را در یافتن بهترین انتخاب یاری کنند.

سوالات خود را از ما بپرسید

تست عکس نویسنده
نویسنده آرتان

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=8127
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”