a

 

Facebook

Twitter

کپی رایت 2019 دپارتمان آرتان بورس تاپ.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 – 19:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

مشاوره تحصیل در ترکیه

جستجو فهرست

مهندسی نفت در ترکیه

تحصیل مهندسی نفت در ترکیه

علاقمندان به تحصیل مهندسی نفت در ترکیه خود به خوبی می دانند که جایگاه این رشته و درآمد آن در کشور ترکیه چقدر بالا است. مهندسی نفت از گرایش های خاص گروه مهندسی است که در تعدادی از دانشگاههای  برتر ترکیه از جمله دانشگاه بیلکنت، دانشگاه فنی خاورمیانه و دانشگاه آتاتورک ارائه می ‌شود. جالب است بدانید که در سال ۲۰۲۱ رتبه رشته نفت دانشگاه فنی خاورمیانه در جهان ۱۱ می باشد. برای به دست آوردن پذیرش گروه نفت و گاز دانشگاههای ترکیه باید ابتدا، به خوبی با ساختار این رشته، شرایط تحصیل مهندسی نفت، مدارک مورد نیاز، درآمد و بازار کار آن در ترکیه آشنا شوید. با ما در دپارتمان آرتان بورس تاپ همراه باشید تا هر آنچه در مورد تحصیل رشته مهندسی نفت در ترکیه نیاز است بدانید را به شما بگوییم.

تحصیل مهندسی نفت در ترکیه

مهندسی نفت به رشته مطالعات در زمینه تمام عملیات تحقیق، جستجو، ارزیابی و استخراج نفت و گاز از منابع طبیعی دلالت دارد. فردی که از رشته مهندسی نفت در ترکیه فارغ التحصیل می شود بر روی مخازن نفت و گاز تمرکز داشته و پروسه حفاری و بهره وری از نفت را نظارت و ارزیابی خواهد کرد. در کنار این رشته، مهندسی معدن نیز به پروسه جستجوی سیستماتیک منابع طبیعی دلالت دارد و مهندسان معدن ناظران پروسه استخراج از معدن خواهند بود.

بهترین دانشگاه­های دولتی ترکیه برای تحصیل رشته نفت به ترتیب فنی خاورمیانه، فنی استانبول و دانشگاه بغازیچی هستند. این سه دانشگاه تماما در رشته مهندسی نفت رتبه زیر ۵۰ جهان را دارا هستند. اگر شرایط تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم را دارید با مشاوران آرتان بورس تاپ تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

رشته مهندسی نفت در ترکیه

شما بعنوان دانشجویی که رشته مهندسی نفت در ترکیه را انتخاب می­کند باید بدانید که ساعت­های طولانی در و این شغل مستلزم سفر خواهد بود. کار مهندسان نفت در سایت­های حاوی معدن نفت و گاز محقق می­شود. مگر اینکه شما بخواهید به عنوان یک فرد آکادمیک در مدارس و دانشگاه­ها مشغول به کار شوید.

ادامه تحصیل رشته مهندسی نفت در ترکیه

با ادامه تحصیل در رشته مهندسی نفت در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، در یک گرایش خاص به متخصص این زمینه تبدیل خواهید شد. متخصصان مهندسی نفت و گاز در کل فازهای استخراج، اکتشاف، مطالعات امکان‌پذیری، بهینه‌سازی، ساخت و کار در معدن می‌­توانند مشغول به کار شوند. در هر کدام از دانشکده‌های مهندسی معدن، نفت و گاز معمولا گرایش ها و زمینه­های کاری مختلف برای دانشجویان تعریف می­شود. از جمله تخصص­های مهندسی نفت و گاز می­توان به مواد اولیه، فرآوری، مخازن، حفاری و تکمیل، تولید، مدیریت معادن و … اشاره کرد.

 1. مقطع کارشناسی ارشد مهندسی نفت در ترکیه: یک دوره ۲ ساله است که ۳۲ واحد درسی در آن پاس می شود.
 2. مقطع دکتری مهندسی نفت: یک دوره ۴ ساله و شما باید در نهایت از تز دکتری خود در زمینه تخصصی خود دفاع کنید.

رشته مهندسی نفت ترکیه

بهترین دانشگاه های  مهندسی نفت در ترکیه

همانطور که در بخش های بالایی اشاره کردیم سه دانشگاه فنی خاورمیانه، فنی استانبول و بغازیچی از بهترین دانشگاه های ترکیه برای رشته نفت هستند. هر سه این دانشگاه ها دولتی هستند. امتیاز و رنکینگ این دانشگاه ها در رتبه بندی وبسایت QS در جهان به صورت زیر است.

نام دانشگاه امتیاز از ۱۰۰ رتبه جهانی
فنی خاورمیانه ۷۹٫۳ ۱۱
فنی استانبول ۶۸٫۴ ۳۶
بغازیچی ۶۴٫۹ ۴۸
دانشگاه اسکندرون ۸۶ ۱۳۵
دانشگاه کاتب چلبی ۷۰ ۱۱۳
دانشگاه تکنیک استانبول ۶۸۲

 

برای اخذ پذیرش دانشگاههای ترکیه در رشته مهندسی نفت به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

 

 • مدرک دیپلم و ترجمه معتبر آن به زبان ترکی یا انگلیسی
 • ریزنمرات و ترجمه معتبر آن به زبان ترکی یا انگلیسی
 • ارائه پاسپورت معتبر با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • ارائه چند قطعه عکس
 • قبولی در آزمون های ورودی دانشگاه
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه
 • مدرک معتبر زبان انگلیسی (بخصوص برای مقاطع بالاتر از کارشناسی)
 • گواهی اثبات تمکن مالی
 • بیمه نامه
 • رسید پرداخت هزینه های ثبت نام و واریزی خوابگاه (اگر دانشگاه مقصد طلب کند)

هزینه تحصیل رشته مهندسی نفت در ترکیه

بسته به اینکه در دانشگاه خصوصی مشغول به تحصیل خواهید شد یا در دانشگاه دولتی، شهریه های پرداختی شما نیز متفاوت خواهد بود. برای مهندسی نفت در ترکیه در یک دانشگاه دولتی حدود ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ لیر  ترکیه را می توانید در نظر داشته باشید. همین مقدار برای یک دانشگاه خصوصی به ۵۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار می رسد. موسسه ما به لطف عقد قرارداد رسمی با دانشگاه های خصوصی مختلف در ترکیه می تواند برای شما در رشته مهندسی نفت از ۲۰ الی ۱۰۰ درصد تخفیف در شهریه کسب نماید. فاکتور دیگری که بر شهریه تحصیل مهندسی تاثیر دارد، زبان تحصیل است. تحصیل به زبان ترکی ارزان تر تمام خواهد شد.

بازار کار مهندسی نفت در ترکیه

فارغ التحصیلان رشته مهندسی نفت و گاز در نهایت می توانند جذب بازار کار صنعت استخراج شوند. در کنار اینها در دیگر بخش های تحقیق و توسعه کشوری، مشاوره حقوقی، آموزش، تولید و طراحی ماشین آلات و در پست های مدیریتی نیز می توانند مشغول به کار شوند. بله! شاید تحصیل در رشته مهندسی نفت در ترکیه مقداری سخت و جانکاه باشد، اما پرستیژ کاری شما در نهایت بسیار بالا خواهد بود. اگر برای شما هم این سوال پیش آمده که چگونه در ترکیه کار پیدا کنیم؟ پس حتما مقاله مربوطه را بخوانید. از جمله مشاغل یک مهندس نفت:

 • بازرس دولت
 • مهندس تولید
 • برنامه ریز و طراح حفاری
 • مدیر خدمات فنی
 • وکیل نفت
 • تحلیلگر سرمایه گذاری
 • مدیر اجرایی
 • مدیر معدن
 • و…

کار مهندسی نفت در ترکیه

حقوق مهندسی نفت در ترکیه

مهندسی نفت ترکیه را جزو مشاغل پردرآمد ترکیه می دانند. در داخل کشور خودمان نیز همین طور است. درآمد سالانه مهندس نفت و گاز در ترکیه حدود ۱۰۰ هزار لیر برآورد شده است. شما بسته به زمینه ای که در آن مشغول به کار شده اید و میزان سابقه ای که دارید، دستمزدهای متفاوتی خواهید داشت. به طور متوسط فارغ التحصیلان رشته مهندسی نفت در ترکیه ماهانه، ۸۰۶۰ لیر درآمد دارند. در کمترین حالت ۴۳۵۰ لیر در ماه و در بیشترین حالت ۱۲۲۰۰ لیر در ماه برای این قشر ثبت شده است. این مقادیر با توجه به بررسی های آماری از افراد مشغول به کار گرفته شده است. یعنی درآمد شما می تواند حتی بالاتر از میزان ماکزیمم نیز برود. سابقه کار نیز بر روی درآمد مهندسان نفت در ترکیه تاثیر دارد.

 • سابقه کار کمتر از دو سال: ۵۰۵۰ لیر در ماه
 • سابقه کار ۲ تا ۵ سال: ۶۳۸۰ لیر در ماه (۲۶ درصد افزایش)
 • سابقه کار ۵ تا ۱۰ سال: ۸۴۱۰ لیر در ماه (۳۲ درصد افزایش)
 • سابقه کار ۱۰ تا ۱۵ سال: ۹۹۰۰ لیر در ماه (۱۸ درصد افزایش)
 • سابقه کار ۱۵ تا ۲۰ سال: ۱۱۰۰۰ لیر در ماه (۱۱ درصد افزایش)
 • سابقه کار بیشتر از ۲۰ سال: ۱۱۷۰۰ لیر در ماه (۶ درصد افزایش)
 • از طرفی افراد با داشتن مدرک کارشناسی ارشد حدود ۵۳ درصد افزایش درآمد خواهند داشت:
 • درآمد مدرک کارشناسی مهندسی نفت: ۶۵۴۰ لیر در ماه
 • درآمد مدرک کارشناسی ارشد مهندسی نفت: ۱۰۰۰۰ لیر در ماه

جمع بندی

همانطور که دیدید، رشته مهندسی نفت در ترکیه در تعدادی از بهترین دانشگاههای آن ارائه می شود. طرفداران این رشته، بعد از تحصیل به راحتی جذب سمت‌ های شغلی مختلف از جمله مدیر معدن، برنامه ریز و توسعه دهنده، مدیر استخراج، ناظر بخش استخراج، تیم اکتشاف، مدرس دانشگاهی و … می باشند. شغلی که در لیست پردرآمدترین مشاغل در ترکیه قرار دارد. به طور میانگین می توانید دانشگاههای مختلف، شهریه این رشته به همراه بازار کار و درآمد آن را به طور کامل به شما گفتیم. الان می توانید با خیال راحت نسبت به اپلای گرفتن یا کار با مدرک مهندسی نفت درخواست دهید. هرگونه سوال خود را نیز می توانید با کارشناسان ما در میان بگذارید.

سوالات متقاضیان مهندسی نفت در ترکیه

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل رشته مهندسی نفت در ترکیه کدامند؟

دانشگاه فنی خاورمیانه، دانشگاه فنی استانبول، دانشگاه بغازیچی، دانشگاه اسکندرون، دانشگاه کاتب چلبی،دانشگاه تکنیک استانبول

چطور در این رشته بورسیه فول فاند بگیرم؟

از طریق ثبت نام در سایت ترکیه بورسلاری . زمان ثبت نام از اواخر دی ماه تا یک اسفند می باشد .

برای قبولی این رشته دیپلم مرتبط لازم است؟

نه نیازی به دیپلم مرتبط نیست ولی در مقطع ارشد نیاز به مدرک کارشناسی مرتبط هست.

برای قبولی چه آزمون هایی لازم است؟

ازمون بسته به دانشگاه متفاوت است اما معتبرترین ازمون، ازمون یوس و سات است.

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments