logo
تحصیل مهندسی نفت در ترکیه

مهندسی نفت در ترکیه

آنچه در این مقاله خواهید خواند

علاقمندان به تحصیل مهندسی نفت در ترکیه خود به خوبی می دانند که جایگاه این رشته و درآمد آن در کشور ترکیه چقدر بالا است. مهندسی نفت از گرایش های خاص گروه مهندسی است که در تعدادی از دانشگاههای  برتر ترکیه از جمله دانشگاه بیلکنت، دانشگاه فنی خاورمیانه و دانشگاه آتاتورک ارائه می ‌شود. جالب است بدانید که در سال 2021 رتبه رشته نفت دانشگاه فنی خاورمیانه در جهان 11 می باشد. برای به دست آوردن پذیرش گروه نفت و گاز دانشگاههای ترکیه باید ابتدا، به خوبی با ساختار این رشته، شرایط تحصیل مهندسی نفت، مدارک مورد نیاز، درآمد و بازار کار آن در ترکیه آشنا شوید. با ما در دپارتمان آرتان بورس تاپ همراه باشید تا هر آنچه در مورد تحصیل رشته مهندسی نفت در ترکیه نیاز است بدانید را به شما بگوییم.

تحصیل مهندسی نفت در ترکیه

مهندسی نفت به رشته مطالعات در زمینه تمام عملیات تحقیق، جستجو، ارزیابی و استخراج نفت و گاز از منابع طبیعی دلالت دارد. فردی که از رشته مهندسی نفت در ترکیه فارغ التحصیل می شود بر روی مخازن نفت و گاز تمرکز داشته و پروسه حفاری و بهره وری از نفت را نظارت و ارزیابی خواهد کرد. در کنار این رشته، مهندسی معدن نیز به پروسه جستجوی سیستماتیک منابع طبیعی دلالت دارد و مهندسان معدن ناظران پروسه استخراج از معدن خواهند بود.

بهترین دانشگاه­های دولتی ترکیه برای تحصیل رشته نفت به ترتیب فنی خاورمیانه، فنی استانبول و دانشگاه بغازیچی هستند. این سه دانشگاه تماما در رشته مهندسی نفت رتبه زیر 50 جهان را دارا هستند. اگر شرایط تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم را دارید با مشاوران آرتان بورس تاپ تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

رشته مهندسی نفت در ترکیه

شما بعنوان دانشجویی که رشته مهندسی نفت در ترکیه را انتخاب می­کند باید بدانید که ساعت­های طولانی در و این شغل مستلزم سفر خواهد بود. کار مهندسان نفت در سایت­های حاوی معدن نفت و گاز محقق می­شود. مگر اینکه شما بخواهید به عنوان یک فرد آکادمیک در مدارس و دانشگاه­ها مشغول به کار شوید.

ادامه تحصیل رشته مهندسی نفت در ترکیه

با ادامه تحصیل در رشته مهندسی نفت در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، در یک گرایش خاص به متخصص این زمینه تبدیل خواهید شد. متخصصان مهندسی نفت و گاز در کل فازهای استخراج، اکتشاف، مطالعات امکان‌پذیری، بهینه‌سازی، ساخت و کار در معدن می‌­توانند مشغول به کار شوند. در هر کدام از دانشکده‌های مهندسی معدن، نفت و گاز معمولا گرایش ها و زمینه­های کاری مختلف برای دانشجویان تعریف می­شود. از جمله تخصص­های مهندسی نفت و گاز می­توان به مواد اولیه، فرآوری، مخازن، حفاری و تکمیل، تولید، مدیریت معادن و … اشاره کرد.

 1. مقطع کارشناسی ارشد مهندسی نفت در ترکیه: یک دوره 2 ساله است که 32 واحد درسی در آن پاس می شود.
 2. مقطع دکتری مهندسی نفت: یک دوره 4 ساله و شما باید در نهایت از تز دکتری خود در زمینه تخصصی خود دفاع کنید.

رشته مهندسی نفت ترکیه

بهترین دانشگاه های  مهندسی نفت در ترکیه

همانطور که در بخش های بالایی اشاره کردیم سه دانشگاه فنی خاورمیانه، فنی استانبول و بغازیچی از بهترین دانشگاه های ترکیه برای رشته نفت هستند. هر سه این دانشگاه ها دولتی هستند. امتیاز و رنکینگ این دانشگاه ها در رتبه بندی وبسایت QS در جهان به صورت زیر است.

نام دانشگاه امتیاز از 100 رتبه جهانی
فنی خاورمیانه 79.3 11
فنی استانبول 68.4 36
بغازیچی 64.9 48
دانشگاه اسکندرون 86 135
دانشگاه کاتب چلبی 70 113
دانشگاه تکنیک استانبول 682

برای اخذ پذیرش دانشگاههای ترکیه در رشته مهندسی نفت به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

 • مدرک دیپلم و ترجمه معتبر آن به زبان ترکی یا انگلیسی
 • ریزنمرات و ترجمه معتبر آن به زبان ترکی یا انگلیسی
 • ارائه پاسپورت معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار
 • ارائه چند قطعه عکس
 • قبولی در آزمون های ورودی دانشگاه
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه
 • مدرک معتبر زبان انگلیسی (بخصوص برای مقاطع بالاتر از کارشناسی)
 • گواهی اثبات تمکن مالی
 • بیمه نامه
 • رسید پرداخت هزینه های ثبت نام و واریزی خوابگاه (اگر دانشگاه مقصد طلب کند)

هزینه تحصیل رشته مهندسی نفت در ترکیه

بسته به اینکه در دانشگاه خصوصی مشغول به تحصیل خواهید شد یا در دانشگاه دولتی، شهریه های پرداختی شما نیز متفاوت خواهد بود. برای مهندسی نفت در ترکیه در یک دانشگاه دولتی حدود 1000 تا 10000 لیر  ترکیه را می توانید در نظر داشته باشید. همین مقدار برای یک دانشگاه خصوصی به 5000 تا 20000 دلار می رسد. دپارتمان ما به لطف عقد قرارداد رسمی با دانشگاه های خصوصی مختلف در ترکیه می تواند برای شما در رشته مهندسی نفت از 20 الی 100 درصد تخفیف در شهریه کسب نماید. فاکتور دیگری که بر شهریه تحصیل مهندسی تاثیر دارد، زبان تحصیل است. تحصیل به زبان ترکی ارزان تر تمام خواهد شد.

بازار کار مهندسی نفت در ترکیه

فارغ التحصیلان رشته مهندسی نفت و گاز در نهایت می توانند جذب بازار کار صنعت استخراج شوند. در کنار اینها در دیگر بخش های تحقیق و توسعه کشوری، مشاوره حقوقی، آموزش، تولید و طراحی ماشین آلات و در پست های مدیریتی نیز می توانند مشغول به کار شوند. بله! شاید تحصیل در رشته مهندسی نفت در ترکیه مقداری سخت و جانکاه باشد، اما پرستیژ کاری شما در نهایت بسیار بالا خواهد بود. اگر برای شما هم این سوال پیش آمده که چگونه در ترکیه کار پیدا کنیم؟ پس حتما مقاله مربوطه را بخوانید. از جمله مشاغل یک مهندس نفت:

 • بازرس دولت
 • مهندس تولید
 • برنامه ریز و طراح حفاری
 • مدیر خدمات فنی
 • وکیل نفت
 • تحلیلگر سرمایه گذاری
 • مدیر اجرایی
 • مدیر معدن
 • و…

کار مهندسی نفت در ترکیه

حقوق مهندسی نفت در ترکیه

مهندسی نفت ترکیه را جزو مشاغل پردرآمد ترکیه می دانند. در داخل کشور خودمان نیز همین طور است. درآمد سالانه مهندس نفت و گاز در ترکیه حدود 100 هزار لیر برآورد شده است. شما بسته به زمینه ای که در آن مشغول به کار شده اید و میزان سابقه ای که دارید، دستمزدهای متفاوتی خواهید داشت. به طور متوسط فارغ التحصیلان رشته مهندسی نفت در ترکیه ماهانه، 8060 لیر درآمد دارند. در کمترین حالت 4350 لیر در ماه و در بیشترین حالت 12200 لیر در ماه برای این قشر ثبت شده است. این مقادیر با توجه به بررسی های آماری از افراد مشغول به کار گرفته شده است. یعنی درآمد شما می تواند حتی بالاتر از میزان ماکزیمم نیز برود. سابقه کار نیز بر روی درآمد مهندسان نفت در ترکیه تاثیر دارد.

 • سابقه کار کمتر از دو سال: 5050 لیر در ماه
 • سابقه کار 2 تا 5 سال: 6380 لیر در ماه (26 درصد افزایش)
 • سابقه کار 5 تا 10 سال: 8410 لیر در ماه (32 درصد افزایش)
 • سابقه کار 10 تا 15 سال: 9900 لیر در ماه (18 درصد افزایش)
 • سابقه کار 15 تا 20 سال: 11000 لیر در ماه (11 درصد افزایش)
 • سابقه کار بیشتر از 20 سال: 11700 لیر در ماه (6 درصد افزایش)
 • از طرفی افراد با داشتن مدرک کارشناسی ارشد حدود 53 درصد افزایش درآمد خواهند داشت:
 • درآمد مدرک کارشناسی مهندسی نفت: 6540 لیر در ماه
 • درآمد مدرک کارشناسی ارشد مهندسی نفت: 10000 لیر در ماه

جمع بندی

همانطور که دیدید، رشته مهندسی نفت در ترکیه در تعدادی از بهترین دانشگاههای آن ارائه می شود. طرفداران این رشته، بعد از تحصیل به راحتی جذب سمت‌ های شغلی مختلف از جمله مدیر معدن، برنامه ریز و توسعه دهنده، مدیر استخراج، ناظر بخش استخراج، تیم اکتشاف، مدرس دانشگاهی و … می باشند. شغلی که در لیست پردرآمدترین مشاغل در ترکیه قرار دارد. به طور میانگین می توانید دانشگاههای مختلف، شهریه این رشته به همراه بازار کار و درآمد آن را به طور کامل به شما گفتیم. الان می توانید با خیال راحت نسبت به اپلای گرفتن یا کار با مدرک مهندسی نفت درخواست دهید. هرگونه سوال خود را نیز می توانید با کارشناسان ما در میان بگذارید.

تست عکس نویسنده
نویسنده آرتان

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=6878
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”