logo
هزینه زندگی در آنتالیا

هزینه های زندگی در آنتالیا

آنچه در این مقاله خواهید خواند

آنتالیا شهری در جنوب غربی ترکیه است. این شهر یکی از جاذبه‌های توریستی اصلی ترکیه محسوب می‌شود و مهاجرین به این شهر لقب بهترین شهر ترکیه برای زندگی را اهدا کرده‌اند. این شهر ترکیبی منحصربه‌فرد از دریا، تاریخ و فرهنگ را به شهروندان خود ارائه می‌کند که باعث می‌شود هر ساله افراد زیادی از آنتالیا دیدن کنند. یکی دیگر از دلایل محبوبیت شهر پایین بودن هزینه های زندگی آنتالیا ترکیه است که این شهر را به جای راحتی برای مهاجرت تبدیل می‌کند. در این مقاله این مخارج را برخواهیم شمرد. همچنین برای محاسبه هزینه زندگی در آنتالیا ترکیه به تومان باید بدانید که هنگام تنظیم این مقاله نرخ لیر 1800 تومان است.

هزینه زندگی در آنتالیا ترکیه چقدر است؟

آنتالیا با وجود اینکه شهری بزرگ، سرزنده و در حال توسعه است، هزینه های زندگی در آنتالیا ترکیه بسیار کمتر از سایر شهرهای هم‌رده خود است؛ به‌طوری‌که زندگی در این شهر حتی ارزان‌تر از کشورهای اروپای شرقی مانند رومانی محسوب می‌شود. هزینه های زندگی در آنتالیا ترکیه این امکان را می‌دهد که زندگی مفرحی داشته باشید. هزینه بهداشت و حمل و نقل در این شهر بسیار ناچیز است و با نصف مقدار معمول می‌توانید هزینه‌های مسکن را بپردازید. برای مقایسه اینکه این شهر چقدر با متوسط هزینه های زندگی در ترکیه تفاوت دارد، پیشنهاد می‌کنیم مقاله مربوطه را بخوانید و خودتان به ارزان بودن شهر آنتالیا پی ببرید.

هزینه یک ماه زندگی در آنتالیا ترکیه

هزینه ماهانه زندگی در آنتالیا ترکیه

هزینه های ماهانه زندگی در آنتالیا ترکیه برای افراد مجرد در حدود 10,000 لیر تخمین زده شده است و زوجین باید حدود 15,000 لیر درآمد داشته باشند تا زندگی راحتی را برای خود فراهم کنند. مبالغی که ذکر شد هزینه‌های زندگی عادی با امکانات متوسط را پوشش می‌دهد و طبیعتاً برای داشتن زندگی عالی باید درآمدی بیشتر از مبالغ گفته شده داشته باشید.

هزینه مسکن در آنتالیا ترکیه

همان‌طور که ذکر شد آنتالیا یکی از ارزان‌ترین شهرهای ترکیه است و بالطبع هزینه زندگی در آنتالیا ترکیه نیز تفاوت چشمگیری با سایر شهرها دارد، به همین علت بسیاری از افراد این شهر را برای زندگی و سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنند. خوشبختانه در شهر آنتالیا مسکن‌های بسیاری برای اجاره و خرید وجود دارد و هزینه اجاره خانه در این شهر به عوامل زیادی مانند متراژ خانه و محله بستگی دارد. برای مثال هزینه یک خانه با متراژ 115 مترمربع به همراه حیاط و دارای 2 اتاق از 1,125,000 لیر شروع می‌شود.

هزینه اجاره مسکن در آنتالیا ترکیه

بنا بر آمار منتشر شده تا پایان ژوئیه سال 2023 در آنتالیا میانگین قیمت اجاره مسکن برای واحد یک خوابه در مرکز شهر 4,300 و برای اجاره واحد یک خوابه در خارج از شهر به طور ماهانه حدود 3,100 لیر ترکیه است. همچنین برای واحدی سه خوابه در مرکز شهر این میانگین 8500 لیر و همین متراژ در حومه مرکز شهر 5100 لیر اجاره داده می‌شود.

هزینه مسکن دانشجویی در آنتالیا ترکیه

دانشجویانی که در شهر آنتالیا مشغول به تحصیل هستند، از بابت خوابگاه و خانه دانشجویی هیچ دغدغه‌ای نخواهند داشت. در این شهر مراکز اقامتی بسیاری وجود دارد که می‌توان در آن مستقر شد. شهریه خوابگاه و خانه‌های دانشجویی بخش مهمی از هزینه زندگی در آنتالیا ترکیه را برای دانشجویان تشکیل می‌دهد که این مبلغ به دولتی یا خصوصی بودن خوابگاه، امکانات، نوع اتاق و بسیاری از عوامل دیگر بستگی دارد. قیمت خوابگاه‌های آنتالیا بین 3,500 تا 10,500 متغیر است. به طور مثال قیمت اتاق‌های 6 نفره 3500 لیر و قیمت اتاق یک نفره از 5000 لیر شروع می‌شود. علاوه بر خوابگاه های ترکیه خانه‌های دانشجویی نیز در همه شهرها تعبیه شده‌اند، هزینه این خانه‌ها با توجه به منطقه متفاوت است. به‌طورکلی یک خانه غیر مبله بین 500 تا 105,000 لیر می‌تواند باشد.

هزینه های خورد و خوراک در آنتالیا

هزینه های غذا در آنتالیا

هزینه‌های غذا و رستوران جزء جدایی‌ناپذیر مخارج زندگی است. با داشتن اطلاعات دقیق در مورد این مخارج به راحتی می‌توانید هزینه زندگی در آنتالیا ترکیه را مدیریت کنید. ما در زیر منو فرضی را تهیه کرده‌ایم تا بتوانید تصویری کلی از هزینه خورد و خوراک داشته باشید.

  • صبحانه: 8 لیر 1 نان سیمیت و 200 گرم پنیر به قیمت 22 لیر
  • ناهار: لاهماجون 40 لیر به علاوه 20 لیر نوشابه
  • شام: 500 گرم ماکارونی 13 لیر، 845 گرم رب 35 لیر و 400 گرم گوشت چرخ کرده 93 لیر

هزینه غذا در رستوران و کافی شاپ های آنتالیا

اگر به دنبال یک وعده غذایی با قیمت مناسب هستید، می‌توانید در غذاخوری‌های کوچک و محلی آنتالیا غذای خود را صرف کنید. در حالی که رستوران‌ها می‌توانند غذاهای خوشمزه‌تری ارائه دهند، غذاخوری‌ها جایگزین بسیار مقرون به‌صرفه‌تری هستند که هزینه زندگی در آنتالیا ترکیه را کمتر خواهند کرد. در جدول زیر می‌توانید متوسط قیمت‌های رستوران و غذاخوری‌ها را ببینید:

هزینه غذا در رستوران و کافی شاپ های آنتالیا
غذا و رستوران‌ها قیمت حدودی به لیر
دوروم 74
پیده 68
لاهماجون 40
پاستا 83
لاته 45
آمریکانو 45
چای 38
هات چاکلت 52

هزینه سوپرمارکت و مواد غذایی اولیه در آنتالیا

هزینه مواد اولیه یکی از هزینه‌های اجباری زندگی است. برای صرفه‌جویی در مخارج زندگی در آنتالیا ترکیه بهتر است این خریدها را از بازارهای محلی انجام دهید که اجناس را با قیمت پایین‌تری به شما ارائه می‌دهند. تمام سبزیجات و میوه‌هایی که در این بازارها یافت می‌شوند کیفیت خوبی دارند. مردم محلی نیز سبزیجات و میوه‌های تازه را معمولاً از این بازارها خریداری می‌کنند. در جدول زیر می‌توانید قیمت مواد اولیه را ببینید:

هزینه مواد اولیه در آنتالیا
جنس وزن/حجم قیمت (لیر)
سیب زمینی 1 کیلوگرم 15
گوشت گوساله چرخ کرده 400 گرم 90
فیله مرغ 1 کیلوگرم 85
سوجوک 1 حلقه 475
مرغ کامل 1 عدد 50
برنج 1 کیلوگرم 45
روغن مایع 2 لیتر 75
ماکارونی 500 گرم 13
رب گوجه فرنگی 830 گرم 35
چای 1 بسته 50

هزینه حمل و نقل در آنتالیا ترکیه

در آنتالیا سیستم حمل و نقل عمومی که متشکل از تراموا و اتوبوس است، هر روز هفته به افراد خدمت‌رسانی می‌کند و روزانه هزاران نفر از آن‌ها استفاده می‌کنند. در این شهر برای خرید بلیت تک سفره باید 8 لیر هزینه کنید. همچنین اگر ترجیح می‌دهید از تاکسی استفاده کنید باید بدانید که پایه هزینه تاکسی 25 لیر است و برای هر کیلومتر 9 لیر اضافه باید بپردازید. اگر هم قصد اجاره خودرو را دارید به طور میانگین ماهانه 1300 لیر باید به مراکز مربوطه پرداخت شود.

هزینه انرژی در آنتالیا ترکیه

یکی از مواردی که در حساب هزینه های زندگی در آنتالیا ترکیه باید در نظر داشت، هزینه انرژی و قبوض است. این موارد از تعرفه‌ای رسمی تبعیت می‌کنند. در جدول زیر می‌توانید تعرفه‌های انرژی در ترکیه را ببینید:

میانگین هزینه آب، برق و گاز در ترکیه
برق 240 کیلووات در ساعت در ماه: 1.47 لیر

بالای 240 کیلووات در ساعت در ماه: 2.21 لیر

گاز 5 تا 6 لیر و هزینه متوسط کل در زمستان 700 تا 1000 لیر
آب خانگی 10.23 لیر به ازای هر مترمکعب
آب آشامیدنی 10.23 لیر به ازای هر مترمکعب
آب فاضلاب 2.56 لیر
آب مسکونی 11.16 لیر برای کمتر از 12 متر مکعب، 16.97 لیر برای بیش از 12 متر مکعب
آب محل کار با 40 درصد فاضلاب 36.26

هزینه تفریحات در آنتالیا

در آنتالیا می‌توانید انواع سرگرمی مناسب برای همه سلیقه‌ها را پیدا کنید. بسیاری از این تفریحات به صورت خدمات عمومی ارائه می‌شوند و نیازی به پرداخت هزینه نیست، سایر تفریحات و فعالیت‌ها نیز با هزینه‌ای بسیار پایین به افراد ارائه می‌شود. برای مثال می‌توان گفت که هزینه بلیت سینما بین 30 تا 80 لیر است و هزینه عضویت یک ماه کلاس فیتنس بین 150 تا 500 لیر تخمین زده می‌شود.

هزینه بیمه های درمانی در آنتالیا

بیمه درمانی یکی از مهم‌ترین هزینه های زندگی در آنتالیا ترکیه است. این هزینه بستگی به سن افراد دارد و نمی‌توان یک مبلغ را برای همه افراد گفت. اما می‌توان به صورت حدودی گفت که برای افراد بین 25 تا 64 سال هزینه بیمه درمانی بین 5000 تا 8000 لیر متغیر است.

هزینه لباس و پوشاک در آنتالیا

هزینه های پوشاک در آنتالیا

اگر نگران خرید لباس هستید باید بگویم که در بازار آنتالیا انواع لباس با قیمت‌های متنوع وجود دارد. اگر می‌خواهید لباس‌های مارک‌دار و شیک بخرید، این اجناس به راحتی در مراکز خرید بزرگ و مارک‌دار پیدا می‌شوند. همچنین اگر قصد خرید لباس با قیمت مناسب را دارید، نباید نگران باشید چون در بازار این اجناس نیز موجود هستند. هزینه پوشاک را به طور میانگین در زیر می‌توانید مشاهده فرمایید:

هزینه لباس و پوشاک در آنتالیا ترکیه
جنس قیمت متوسط به لیر
شلوار جین  Levis 501 840
لباس تابستانی از فروشگاه‌های برند 650
کفش برند نایک 1,400
کفش چرم مردانه 1,200

هزینه تحصیل در دانشگاه های آنتالیا ترکیه

بنا بر آمار منتشر شده در سال 2023 هزینه زندگی در آنتالیا ترکیه برای دانشجوی ساکن در دانشگاه 63,000 لیر و برای دانشجویی که با خانواده خود زندگی می‌کند، 25,000 لیر است. این آمار مربوط به سال تحصیلی 2023 – 2022 است.

هزینه تحصیل در مدارس آنتالیا ترکیه

هزینه تحصیل در آنتالیا

بر اساس آماری که در سال تحصیلی 2023 – 2022 انتشار یافت، میانگین هزینه سالانه یک دانش‌آموز بین 50 تا 180 هزار لیر است. این هزینه شامل شهریه مدرسه، غذا، لوازم التحریر و خدمات مدارس خصوصی است. ظفر اورتورک، رئیس انجمن مدارس خصوصی ترکیه نیز در خصوص هزینه تحصیل در مدارس دولتی گفت که برای ثبت نام و حمایت مالی یک دانش‌آموز در مدارس دولتی باید حدود 40 تا 45 هزار لیر پرداخت کرد. برای کاهش این مخارج خانواده‌ها می‌توانند مدرسه فرزند خود را نزدیک به محل زندگی انتخاب کنند تا هزینه سرویس مدرسه به حداقل برسد.

برای کاهش هزینه های زندگی در آنتالیا چه کار کنیم؟

تا اینجای مقاله به بررسی ابعاد مختلف هزینه های زندگی در آنتالیا ترکیه پرداختیم و گفتیم که حدوداً در هر جنبه از زندگی در آنتالیا چه میزان باید خرج کنید. حالا در این بخش خواهیم گفت که چگونه می‌توان این هزینه‌ها را کاهش داد:

  • خرید خانه در مناطق ارزان‌تر که از دسترسی خوبی برخوردار هستند.
  • استفاده از وسایل نقلیه عمومی
  • اقامت در خوابگاه‌های دولتی
  • صرف غذا در سالن‌های غذاخوری به جای رستوران
  • درست کردن غذا در خانه به جای صرف غذا در غذاخوری
  • خرید کالا از بازارهای محلی
  • کم کردن مصرف انرژی

جمع بندی

در مقاله‌ای که خواندید تمامی مخارج زندگی در آنتالیا ترکیه را برشمردیم. این هزینه‌ها شامل حمل و نقل، مسکن، غذا و خورد و خوراک، تفریحات، مایحتاج روزانه، قبوض و تحصیل می‌شوند. ما در بخش‌های جداگانه عمده این هزینه‌ها را به اطلاع شما رساندیم و در آخر هم روش‌های کاهش هزینه‌ها را آوردیم. اگر قصد زندگی در ترکیه را دارید پیشنهاد می‌کنیم که شهر آنتالیا را انتخاب کنید، چون این شهر بسیار ارزان است و درعین‌حال از جمله شهرهای توریستی ترکیه و با امکانات زیاد است.

نویسنده آرتان بورس تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=28155
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”