وبلاگ

هزینه های زندگی در بورسا

هزینه زندگی در بورسا ترکیه
آنچه در این مقاله خواهید خواند

بورسا، شهری تاریخی در شمال غربی ترکیه است که با طبیعت خوب و محیطی کوهستانی احاطه شده است و به عنوان “شهر سبز” شناخته می‌شود. این شهر به عنوان یک مقصد گردشگری محبوب است. امکانات شهری متنوع و فرهنگ محلی، بورسا را به یک مقصد جذاب برای زندگی و بازدید تبدیل کرده است. هزینه زندگی در بورسا نسبت به شهرهای بزرگ مانند استانبول کمتر است. هزینه مسکن، غذا، حمل‌ونقل و خدمات عمومی در مقایسه با سایر شهرها مناسب‌تر به نظر می‌رسد. در این مقاله هزینه های زندگی در بورسا را بررسی می‌کنیم و فاکتورهای مؤثر در میزان هزینه را توضیح خواهیم داد.

هزینه زندگی در بورسا ترکیه چقدر است؟

بورسا چهارمین شهر بزرگ ترکیه است. به لطف ساخت یک پل جدید که استانبول و سواحل جنوبی مرمره را به هم متصل می‌کند، وضعیت بورسا بسیار بهبود یافته و مزایای زندگی و سرمایه‌گذاری در این شهر افزایش یافته است. بورسا در بین 510 شهر در فهرست شاخص هزینه زندگی در شهرهای جهان رتبه 386 را دارد. جزئیات قابل توجهی در لیست‌های Numbeo وجود دارد که به عنوان یک پایگاه داده جهانی، کیفیت زندگی شهرهای سراسر جهان را تعیین کرده و سالی دو بار منتشر می‌کند.

بر طبق بررسی Numbeo‌‌ بورسا در بین 17 درصد از ارزان‌ترین شهرهای جهان قرار دارد. این شهر در بین 128 شهر ترکیه رتبه 5 را دارد. متوسط هزینه زندگی در بورسا 503 دلار است و پس از کسر مالیات، این مقدار به 448 دلار می‌رسد که ممکن است این مبلغ با توجه به میزان تورم و مالیات و… تغییر کند. برای محاسبه هزینه زندگی در بورسا ترکیه به تومان باید جدیدترین نرخ لیر را بدانید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله هزینه ‌های زندگی در ترکیه را بخوانید تا اطلاعات بیشتر و دقیق‌تری درباره این کشور داشته باشید.

هزینه یک ماه زندگی در بورسا ترکیه

هزینه ماهانه زندگی در بورسا

وب ‌سایت Business Insider خلاصه‌ای از هزینه ‌های زندگی در شهرهای بزرگ جهان را بر اساس داده‌های Numbeo ارائه کرده و شش شهری که می‌توان در آنجا به راحتی با هزار دلار زندگی کرد را معرفی می‌کند. در Numbeo برای گروه‌بندی شهرها عوامل زیادی مانند قدرت خرید، هزینه زندگی، آلودگی، خدمات بهداشتی، ایمنی، آب‌وهوا، زمان رفت‌وآمد در ترافیک و اجاره خانه مؤثر هستند. طبق گفته Numbeo، هزینه ماهانه زندگی در بورسا ترکیه به طور متوسط حدود 650 دلار (حدود 11 هزار لیر) است. این میزان را با توجه به قیمت دلار و یا لیر می‌توان تبدیل و از هزینه زندگی در بورسا ترکیه به تومان اطلاع پیدا کرد.

هزینه مسکن در بورسا ترکیه

تا پایان ژوئیه 2023 در بورسا، قیمت فروش خانه نسبت به سال قبل 91.62 درصد افزایش یافته است. به طور میانگین خانه‌هایی که به فروش می‌رسند 135 متر مربع وسعت دارند که میانگین قیمت هر متر مربع 17,105 لیر و در نتیجه متوسط قیمت مسکن 2,309,175 لیر است. علاوه بر متراژ، مکان خانه هم بر هزینه مسکن تأثیر می‌گذارد که خرید خانه در حومه شهر قیمت مناسب‌تری دارد و نکته مثبت این‌که می‌توان از آرامش آن مناطق استفاده کرد. در جدول زیر میزان هزینه مسکن‌ها را با توجه به موقعیت مکانی آن‌ها آورده‌ایم:

هزینه مسکن در بورسا ترکیه
مکان مسکن میانگین قیمت خرید (لیر)
مرکز شهر 18,000
خارج از شهر 13,000

هزینه اجاره مسکن در بورسا ترکیه

یکی از پارامترهای هزینه زندگی در بورسا، اجاره مسکن است که به عوامل مختلفی بستگی دارد. متراژ خانه و موقعیت مکانی آن در میزان اجاره مؤثر است. اگر در اطراف شهر آپارتمان اجاره کنید هزینه مناسب‌تری دارد. در این جدول بخشی از هزینه ماهانه زندگی در بورسا ترکیه را که برای اجاره مسکن صرف می‌شود آورده‌ایم:

هزینه اجاره مسکن در بورسا ترکیه
نوع مسکن میزان اجاره (لیر)
آپارتمان یک خوابه 4,300 – 3,100
آپارتمان سه خوابه 85,00 – 5,100

هزینه مسکن دانشجویی در بورسا ترکیه

یک بخش مهم هزینه زندگی در بورسا برای دانشجویان اجاره بهای مسکن دانشجویی است. قیمت مکان‌های مختلف با توجه به نوع و شرایط و محل آن متغیر است. یک محل اقامت با هزینه مناسب و امکانات کافی برای زندگی دانشجویی مطلوب خواهد بود. در ادامه انواع مسکن‌های دانشجویی را معرفی و هزینه آن‌ها را خواهیم گفت.

خوابگاه‌های بورسا: دانشجویان بسیاری تمایل به اجاره خوابگاه در ترکیه دارند. خوابگاه‌های دانشجویی بورسا به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. خوابگاه‌های خصوصی نیز به صورت دخترانه و پسرانه وجود دارند. اکثر دانشجویان خوابگاه‌های خصوصی را بیشتر ترجیح می‌دهند، زیرا این خوابگاه‌ها با توجه به امکانات حمل‌ونقل، ظرفیت اتاق‌ها و… قیمت مناسبی دارند.

قیمت خوابگاه‌های خصوصی بین 16 هزار لیر تا 50 هزار لیر است. قیمت خوابگاه دخترانه با خوابگاه پسرانه تفاوت معناداری ندارد. خوابگاه‌های دولتی از نظر ظرفیت اتاق پرجمعیت‌تر هستند؛ بنابراین، یافتن اتاق‌های یک نفره در این خوابگاه‌ها بسیار دشوار است. قیمت خوابگاه‌های دولتی بورسا بین 250 تا 450 لیر متغیر است.

آپارتمان‌های دانشجویی بورسا: یکی دیگر از مکان‌های اقامتی که دانشجویان به طور ویژه به دنبال آن هستند، آپارتمان‌های دانشجویی است که به دو نوع دخترانه و پسرانه تقسیم می‌شوند. آپارتمان‌های تک نفره بورسا یک اتاق و سرویس بهداشتی و حمام اختصاصی دارند و از پرفروش‌ترین هستند. در مجموع قیمت این آپارتمان‌ها بین 9000 لیر تا 30 هزار لیر متغیر است که این قیمت‌ها ممکن است با توجه به امکانات موجود در اتاق و موقعیت آپارتمان متفاوت باشند.

هزینه های خورد و خوراک در بورسا ترکیه

هزینه های خوراک در بورسا

مخارج زندگی در بورسا ترکیه شامل فاکتورهای مختلفی است که بخش مهمی از آن صرف خرید مواد غذایی می‌شود. در جدول زیر هزینه های خورد و خوراک را برای یک خانواده چهار نفره آورده‌ایم:

هزینه های خورد و خوراک در بورسا
نوع مواد غذایی قیمت (لیر)
نان و آب 150
سبزیجات 130
میوه 100
غلات 50
شیر و لبنیات 100
روغن 50
گوشت قرمز و سفید 400

با محاسبه میانگین هزینه هایی که در جدول ذکر شد، حداقل هزینه های هفتگی یک خانواده 4 نفره 1200 لیر در نظر گرفته می‌شود.

هزینه غذا در رستوران و کافی شاپ های بورسا

اگر برای بازدید از ترکیه لیستی از شهرها را در نظر دارید، پیشنهاد می‌کنیم بورسا را در صدر قرار دهید. بورسا طیف وسیعی از غذاها را دارد که با وجود مردم مهمان‌نواز و بازارهای فعال، در هر روز هفته، در مکان‌های مختلفی می‌توانید طعم‌های متنوعی را بچشید. برای اطلاع بیشتر شما و مدیریت هزینه های زندگی در بورسا میانگین قیمت غذا در رستوران و کافی شاپ‌ها را در جدول زیر گذاشته‌ایم:

هزینه غذا در رستوران و کافی شاپ های بورسا
نام محصول میانگین قیمت (لیر)
یک پرس غذا در رستوران ارزان 70
دو پرس غذا در رستوران متوسط 825
فست‌فود مک دونالد 70
بطری نوشابه 0.33 لیتری 12
بطری آب 0.33 لیتری 5
کاپوچینو معمولی 35
قهوه اسپرسو 25
چیزبرگر 21

هزینه سوپرمارکت و مواد غذایی اولیه در بورسا

مواد غذایی بخش مهم هزینه زندگی در بورسا را تشکیل می‌دهد. قیمت مواد غذایی در سوپرمارکت‌های سراسر ترکیه به یک میزان است. هزینه سوپرمارکت و مواد غذایی اولیه در بورسا را در جدول زیر ملاحظه می‌کنید:

هزینه سوپر مارکت و مواد غذایی اولیه در بورسا
نام محصول واحد میانگین قیمت (لیر)
شیر 1 لیتر 17
نان سفید 500 گرم 9
پنیر محلی 1 کیلوگرم 133
سینه مرغ بدون پوست و استخوان 1 کیلوگرم 80
برنج سفید 1 کیلوگرم 30
گوشت قرمز 1 کیلوگرم 130
آب بطری 1.5 لیتری 6.50
سوسیس سوجوک 1 کیلوگرم 165
پیاز 1 کیلوگرم 7.30
گوجه فرنگی 1 کیلوگرم 21

هزینه حمل و نقل در بورسا ترکیه

یکی از بهترین و مهم‌ترین دلایل زندگی در بورسا، دسترسی آسان به استانبول است. در گذشته برای رفتن از بورسا به استانبول حدود دو ساعت و نیم زمان نیاز بود. اما مدت سفر بین استانبول و بورسا پس از افتتاح پل جدید عثمان قاضی که خلیج ازمیت را قطع می‌کند، یک ساعت شده است. این اتفاق نقش بسیار مهمی در رشد اقتصاد محلی بورسا دارد. در بورسا قیمت بلیت تک سفره برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی 8 لیر است. قیمت شروع تاکسی در ابتدا 15 لیر و برای هر کیلومتر مسافت طی شده باید حدود 9 لیر بپردازید. در شهر بورسا برای اجاره ماهیانه خودرو به طور میانگین باید در حدود 1300 لیر هزینه کرد. همچنین قیمت خرید خودرو در بورسا (مثلاً فولکس واگن گلف یا تویوتا کرولا) میانگین 740 هزار لیر است.

هزینه های رفت و آمد در بورسا

هزینه انرژی در بورسا ترکیه

بخش عمده و یکی از پارامترهای اصلی و دائمی مخارج زندگی در بورسا ترکیه مربوط به انرژی است. در این بخش و در جدول زیر هزینه‌های انرژی در بورسا را آورده‌ایم:

هزینه انرژی در بورسا ترکیه
نوع انرژی واحد مصرف میانگین قیمت (لیر)
برق مسکونی هر کیلو وات ساعت (مصرف کمتر از 240 کیلووات) 1.47
برق تجاری هر کیلووات (مصرف بیش از 240 کیلووات) 2.21
آب مسکونی  هر متر مکعب (کمتر از 12 متر مکعب) 11.16
هر متر مکعب (بیش از 12 متر مکعب) 16.97
آب تجاری (40% فاضلاب) هر متر مکعب 36.26
گاز هر متر مکعب 5.59

هزینه بیمه های درمانی در بورسا ترکیه

پرداخت برای درمان یکی دیگر از هزینه های زندگی در بورسا است. در بورسا فرزندان زیر 18 سال، فرزندان مجردی که بدون توجه به سن از کار افتاده‌اند و فرزندان زیر سن 25 سال که ازدواج نکرده و دارای تحصیلات عالی هستند نیز می‌توانند از بیمه سلامت بهره‌مند شوند. افرادی که می‌خواهند بیمه درمانی خصوصی داشته باشند، با توجه به شرکت بیمه خود می‌توانند از خدمات درمانی با میانگین هزینه سالانه 7000 لیر بهره‌مند شوند.

هزینه لباس و پوشاک در بورسا ترکیه

در شهر بورسا بازارهای قدیمی و نیز مدرن وجود دارند که می‌توانید لباس و پوشاک را در آن مکان‌ها بخرید. قیمت پوشاک به برند و محل فروش آن بستگی دارد. در جدول پایین میانگین قیمت پوشاک در بورسا را آورده‌ایم:

هزینه لباس و پوشاک در بورسا ترکیه
پوشاک میانگین قیمت (لیر)
شلوار جین Levis 501 833
لباس تابستانی از فروشگاه‌های برند زنجیره‌ای 626
کفش ورزشی برند نایک 1,400
کفش چرم مردانه 1,300

هزینه تحصیل در دانشگاه های بورسا ترکیه

در شهر بورسا چهار دانشگاه بورسا اولوداغ، اورهان قاضی، بورسا تکنیک و ایشیک دانشجو می‌پذیرند. برای ثبت نام در این دانشگاه‌ها و تحصیل در بورسا، نه تنها اطلاع از میزان شهریه بلکه دانستن هزینه محل سکونت و خورد و خوراک مهم است. برای این‌که از هزینه تحصیل در دانشگاه‌های بورسا مطلع شوید، جدول زیر را برایتان گردآوری کرده‌ایم:

هزینه تحصیل در دانشگاه های بورسا
هزینه ها قیمت (لیر)
شهریه 15,000 – 10,000
اسکان 50,000 – 250
خورد و خوراک 7,000 – 900

هزینه تحصیل در مدارس بورسا ترکیه

میزان هزینه تحصیل در مدارس به اندازه هزینه تحصیل در دانشگاه اهمیت داشته و در زندگی تأثیرگذار است. در بورسا مدارس مختلف و متنوعی وجود دارند. هزینه تحصیل در مقطع پیش دبستانی به طور متوسط 5500 لیر در ماه است. هزینه تحصیل سالانه یک دانش‌آموز در مدارس خصوصی بین 50 تا 180 هزار لیر و در مدارس دولتی از 40 تا 45 هزار لیر است.

برای کاهش هزینه های زندگی در بورسا چه کار کنیم؟

کاهش هزینه های زندگی در بورسا

مردم گاهی دیر متوجه می‌شوند که به خاطر خرج‌های غیرضروری پول بسیاری را از دست داده‌اند. با دقت در روند زندگی و انجام کارهایی به ظاهر کوچک اما مهم می‌توان باعث کاهش هزینه های زندگی شد. نمونه‌هایی از این کارها را در ادامه گفته‌ایم:

  • هزینه های ثابت مانند گاز، برق و… را محاسبه کرده و آن را از درآمدتان کم کنید.
  • چراغ، تلویزیون یا کامپیوتر را در زمانی که استفاده نمی‌شوند خاموش کنید.
  • با حفظ سلامتی خود از طریق تغذیه صحیح، انجام چکاپ دوره‌ای و… هزینه های درمانی را کاهش دهید.
  • برای هر وعده غذایی اولویت را غذای خانگی بگذارید و برای موقعیت‌هایی مانند مسافرت، پیک نیک و… از منزل غذا و نوشیدنی را آماده کرده و با خودتان همراه داشته باشید.

جمع بندی

بورسا شهری زیبا در منطقه‌ای کوهستانی است که زندگی در آن متقاضیان بسیاری دارد. در این مقاله هزینه های زندگی در بورسا را در بخش‌های مجزا از جمله مسکن، تحصیل، خورد و خوراک، درمان و… بررسی کردیم. با اطلاعات گفته شده در این مقاله می‌توانید برای هزینه های زندگی در بورسا برنامه‌ریزی کنید. همچنین پیشنهادهایی برای کاهش مخارج داده‌ایم که برای سکونت در این شهر بتوانید یک زندگی ارزان و راحتی را داشته باشید.

سوالات متداول کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=28087

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Telegram
LinkedIn
Twitter
Email
WhatsApp
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”