logo
تحصیل رشته هوشبری در ترکیه

هوشبری در ترکیه

آنچه در این مقاله خواهید خواند

رشته و شاخه هوشبری در ترکیه تکنسین‌هایی را آموزش می‌دهد که بیمار را قبل از عمل آماده می‌کنند، در حین عمل به متخصص بیهوشی کمک می‌کنند و بعد از عمل، کنترل و نظارت بیمار را بر عهده می‌گیرند. جدا از کار با تجهیزات و دستگاه‌های پیشرفته بیهوشی و به‌کارگیری تکنیک‌های مختلف بیهوشی، دانشجویان رشته هوشبری در ترکیه مهارت‌های ضروری در مورد استریلیزاسیون و مراقبت‌های اورژانسی از بیمار را فرا می‌گیرند.

آموزش هوشبری ۲ساله است و دانشجویان در این مدت باید 120 واحد “ECTS” را تکمیل کنند و شرایط فارغ‌التحصیلی دانشگاه خود را برآورده کنند. هوشبری در مقطع کاردانی دانشگاه‌ های ترکیه ارائه می‌گردد و فارغ‌التحصیلان آن در مراکز درمانی به عنوان تکنسین‎ هوشبری فعالیت می‌کنند. در این مقاله به گفتن صفر تا صد شرایط و مزایای هوشبری در ترکیه می‌پردازیم.

مزایای تحصیل هوشبری در ترکیه

هوشبری یکی از رشته‌های پول‌ساز به حساب می‌آید که با تحصیل هوشبری در ترکیه شما می‎توانید آینده خوبی را در این کشور و کشورهای اروپایی داشته باشید. در اینجا به برخی از مهم‌ترین مزایای این رشته اشاره می‌کنیم؛

 • دریافت بورسیه‌های عالی
 • تحصیل در دانشگاه‌های مجهز به آخرین فناوری و تجهیزات روز دنیا
 • کیفیت آموزشی دانشگاه‌های اروپا و آمریکا اما با هزینه به مراتب پایین‌تر
 • اعتبار بین‌المللی مدرک هوشبری در ترکیه
 • موقعیت‌های شغلی فوق‌العاده
 • امکان اخذ اقامت کاری ترکیه پس از تحصیل

شرایط پذیرش رشته هوشبری در ترکیه

پذیرش رشته هوشبری در ترکیه

طبیعتاً هر دانشگاهی ممکن است شرایط متفاوتی را برای پذیرش دانشجو در نظر بگیرد. اگر دانشگاه خاصی مدنظرتان است می‌توانید با مشاوران ما در آرتان بورس تاپ تماس بگیرید تا از جزئیات پذیرش آن مطلع شوید. در ادامه شرایط عمومی را که باید برای ورود به دانشگاه و تحصیل هوشبری در ترکیه داشته باشید را ذکر می‌کنیم.

 • حداقل معدل دیپلم ۱۲
 • حداقل امتیاز ۶۰ از آزمون یوس (YOS) یا معادل آن در آزمون‌‌های بین‌المللی (SAT,ACT,…) برای شهرهای درجه ۱ مانند استانبول، آنکارا و ازمیر
 • حداقل امتیاز 50 از آزمون یوس (YOS) یا معادل آن در آزمون‌‌های بین‌المللی (SAT,ACT,…) برای شهرهای متوسط
 • حداقل امتیاز 50 از آزمون یوس (YOS) یا معادل آن در آزمون‌‌های بین‌المللی (SAT,ACT,…) برای شهرهای کوچک
 • ارائه نتایج مهارت زبان ترکی یا انگلیسی و یا شرکت دوره‌های مقدماتی آمادگی زبان دانشگاه
نکات بیشتر

اگر هنوز از شرایط ادامه تحصیل در ترکیه اطلاعی ندارید همین حالا بر روی لینک کلیک کنید.

مدارک لازم برای ثبت نام در رشته هوشبری

می‌توان گفت تا حدودی شرایط لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ترکیه در رشته هوشبری با مدارکی که باید برای ثبت نام دانشگاه آماده کرد همپوشانی دارد. اما به طور خاص مدارکی که موقع ثبت نام در رشته هوشبری ترکیه باید به طور آنلاین و در نهایت به‌صورت حضوری به دانشگاه ارائه دهید عبارت‌اند از:

 • اصل و کپی مدرک دیپلم دبیرستان و ترجمه رسمی آن که به تأیید دفتر اسناد رسمی یا نمایندگان خارجی ترکیه در کشور مبدأ رسیده باشد.
 • اصل و کپی کارنامه ریزنمرات و ترجمه رسمی آن که به تأیید دفتر اسناد رسمی یا نمایندگان خارجی ترکیه در کشور مبدأ رسیده باشد.
 • ارائه نتیجه آزمون‌ ورودی (YOS) و یا آزمون‌های بین‌المللی (SAT,ACT,…) در صورت نیاز
 • ارائه نتایج آزمون‌های مهارت زبان ترکی و انگلیسی بسته به زبان تدریس دانشگاه
 • کپی ترجمه صفحات پاسپورت به ترکی یا انگلیسی به همراه مدرک شناسایی معتبر
 • عکس پرسنلی
 • مجوز اقامت در صورت نیاز

آزمون های لازم جهت پذیرش در رشته هوشبری

دانشجوی رشته هوشبری در ترکیه

برای دانشگاه‌های دولتی اغلب شرکت در یکی از آزمون‌های یوس (YOS) خود دانشگاه، آزمون یوس دانشگاه‌های معتبر، آزمون یوس مرکزی و یا آزمون‌‌های بین‌المللی (SAT,ACT,…) الزامی است که امتیازبندی آن را در بخش شرایط پذیرش هوشبری در ترکیه گفتیم. در خصوص دانشگاه‌های خصوصی باید گفت اکثر قریب به اتفاق آن‌ها برای تحصیل هوشبری در ترکیه شرط آزمون ورودی ندارند و تنها با مدرک دیپلم داوطلبان می‌توانند موفق به اخذ پذیرش شوند.

شرایط تحصیل به زبان انگلیسی در رشته هوشبری در ترکیه

در دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه مدیپول استانبول که رشته هوشبری در آن‌ها به زبان انگلیسی ارائه می‌شود، کسب امتیاز لازم در آزمون‌های مهارت زبان انگلیسی جزء پیش‌نیازهای ورود به رشته هوشبری در ترکیه است. اصولاً مدارک مهارت زبان انگلیسی داخلی (YDS,YOKDIL…) و معادل بین‌المللی آن‌ها (TOEFLE, PTE,…) از سوی دانشگاه درخواست می‌شود.

خبر خوب:نکته‌ای که حائز اهمیت است و شرایط را برای دانشجویان راحت‌تر می‌کند این است که شما می‌توانید حتی بدون داشتن مدرک زبان از دانشگاه‌های ترکیه پذیرش بگیرید. به این صورت که ابتدا در دوره‌های مقدماتی آموزش زبان دانشگاه مقصد شرکت می‌کنید و پس از آن با قبولی در آزمونی که دانشگاه برای تعیین سطح شما برگزار می‌کند، می‌توانید تحصیل خود را آغاز کنید.

شرایط اخذ بورسیه رشته هوشبری در ترکیه

برای تحصیل هوشبری در کشور ترکیه بورسیه های خوبی به دانشجویان تعلق می گیرد. بورسیه‌های تحصیلی در دانشگاه‌های ترکیه را می‌توان به‌طورکلی به دو بخش تقسیم کرد که در ادامه توضیح خواهیم داد؛

بورسیه های عمومی دانشگاه های ترکیه

بورسیه‌های عمومی به همه دانشجویان دانشگاه‌های دولتی و خصوصی داده می‌شود و تابع شرایطی است که از سوی کمیسیون بورس دانشگاه‌ها تعیین می‌گردد. دانشجویان هوشبری در ترکیه هم می‌توانند در صورت واجد شرایط بودن، از تمامی یا بخشی از این بورسیه ها استفاده کنند. بورسیه‌هایی مانند بورسیه موفقیت تحصیلی، بورسیه نفرات برتر، بورسیه خواهر و برداری، کمک هزینه غذا و… .

برای تحصیل این رشته در اغلب دانشگاه‌های خصوصی نیازی به شرکت در هیچ آزمون خاصی نیست ولی برای پذیرش از دانشگاه‌های دولتی باید در آزمون ورودی شرکت کنید. برای توضیح بیشتر باید گفت برخی از دانشگاه‌های دولتی بخشی از ظرفیت پذیرش در رشته هوشبری را به پذیرش بدون کنکور اختصاص می‌دهند و معدل بالا خصوصاً در دروس زیست‌شناسی و شیمی و ارائه مدرک مهارت زبانی ترکی یا انگلیسی از شروط اصلی پذیرش بدون آزمون این دانشگاه‌ها است. اما در مورد دانشگاه‌های خصوصی پذیرش در رشته هوشبری در ترکیه عموماً بدون آزمون است.

بورسیه ویژه هوشبری دانشگاه ها و موسسات دولتی و خصوصی

بورسیه‌های ویژه برای تحصیل هوشبری در ترکیه معمولاً از طرف هر دانشگاهی به صورت انحصاری برای دانشجویان این رشته در نظر گرفته می‌شود. بنیادهای خصوصی و دولتی دیگر نیز برای حمایت از تحصیل دانشجویان کمک هزینه تحصیلی اعطا می‌کنند.

نکات بیشتر
قابل توجه داوطلبان:

ثبت نام در رشته هوشبری دانشگاه‌های ترکیه شرایط سنی خاصی ندارد و هر کسی که مدرک دیپلم دبیرستان را داشته باشد می‌تواند برای ثبت نام رشته هوشبری در ترکیه اقدام نماید.

تخصص هوشبری در ترکیه

متخصصان هوشبری در اتاق‌های عمل در کنار پزشکان نقش تعیین‌کننده‌ای را در رسیدگی به بیمار ایفا می‌کنند. به‌طورکلی، متخصص بیهوشی و تکنسین بیهوشی اغلب در بین مردم اشتباه گرفته می‌شوند؛ در صورتی که این دو حرفه در مواردی با یکدیگر تفاوت دارند. اولین شرط لازم برای گرفتن تخصص هوشبری در ترکیه، فارغ‌التحصیل شدن از دانشکده پزشکی است. پس از فارغ‌التحصیلی از دانشکده پزشکی که 6 سال به طول می‌انجامد، باید موفق به قبول شدن در آزمون تخصص پزشکی “TUS” شوید.

دوره تخصص هوشبری در ترکیه 4 سال است، به عبارتی دانشجویی که تازه وارد دانشکده پزشکی شده است حداقل باید 10 سال زمان صرف کند تا متخصص بیهوشی شود. در طول دوره ۴ساله آموزش تخصص این رشته، دانشجو هم در اتاق عمل و هم در پلی‌کلینیک اختصاصی حضور می‌یابد تا مهارت‌های لازم را بیاموزد. دانشجو در این فرایند به عنوان دستیار بیهوشی کار می‌کند که در نهایت در این زمینه متخصص می‌شود.

شهریه رشته هوشبری در ترکیه در دانشگاه های برتر

در اینجا با ارائه جدولی مبالغ شهریه رشته هوشبری در بهترین دانشگاه‌های ترکیه را نمایش می‌دهیم تا بتوانید هزینه‌های تحصیل هوشبری در ترکیه را تخمین بزنید.

لیست بهترین دانشگاه های ترکیه و شهریه ها در رشته هوشبری
اسم دانشگاه شهریه
آجی بادم 2435 دلار
بزمی عالم 1665 دلار
اژه 5000 لیر
باشکنت 1776 دلار
مارمارا 3760 لیر
آنکارا 20000 لیر
باهچه شهیر 1347 دلار
مدیپول استانبول 1110 دلار
دوکوز ایلول 3800 لیر
دجله 3500 لیر

هزینه های تحصیل هوشبری در ترکیه

علاوه بر شهریه دانشگاه عمده هزینه‌هایی که برای تحصیل در رشته هوشبری ترکیه متحمل می‌شوید شامل مواردی است که در اینجا ذکر می‌کنیم تا پیش از سفر خود به ترکیه آن‌ها در محاسبات خود لحاظ کنید.

 • اقامت در خوابگاه یا خانه
 • خورد و خوراک
 • پوشاک
 • مراقبت‌های بهداشتی و درمانی
 • حمل‌ونقل
 • مسائل جانبی غیر قابل پیش‌بینی

مدت زمان تحصیل رشته هوشبری در ترکیه

تحصیل رشته هوشبری در ترکیه

طول دوره هوشبری در دانشگاه‌های ترکیه 2 سال (کاردانی) است و فارغ‌التحصیلان برای ادامه تحصیل در رشته‌های مرتبط می‌توانند در آزمون انتقال عمودی شرکت کرده و در صورت کسب حدنصاب لازم، تحصیلات خود را در رشته‌های مرتبط در مقاطع تحصیلی کارشناسی و بالاتر ادامه دهند. برخی از رشته‌های مرتبطی که دانشجویان رشته هوشبری در ترکیه که داوطلب ادامه تحصیل هستند، می‌توانند با شرکت در آزمون انتقال عمودی (DGS) در آن‌ها پذیرش بگیرند، به شرح زیر هستند:

 • مددکاری اجتماعی
 • پرستاری و خدمات بهداشتی
 • مدیریت سلامت
 • کمک‌های اضطراری و مدیریت بلایا
نکات بیشتر
راستی:

می‌دانستید در رشته پزشکی می‌توانید بدون دردسرهای کنکور در دانشگاه‌های دارای تأییدیه اروپا تحصیل کنید؟ پس همین حالا وارد صفحه تحصیل پزشکی در ترکیه شوید تا از شرایط پذیرش این رشته در دانشگاه‌های ترکیه باخبر شوید.

میزان درآمد شغل هوشبری در ترکیه

درآمد تکنسین‌هایی که دوره دو ساله رشته هوشبری را گذرانده‌اند و اکنون در شغل هوشبری در ترکیه مشغول به کار هستند را در جدول زیر نمایش می‌دهیم؛

نوع بخش حداقل حقوق (لیر) حداکثر حقوق (لیر)
دولتی 6,500 8,200
خصوصی 8000 9000
سایت‌های کاریابی متوسط 9,600

بهترین دانشگاه های رشته هوشبری در ترکیه

در این بخش از مقاله قصد داریم بهترین دانشگاه‌های ترکیه در رشته هوشبری را معرفی کنیم و سپس اطلاعات چندتا از مهم‌ترین آن‌ها را به شما ارائه دهیم؛

بهترین دانشگاه های رشته هوشبری در ترکیه
نام دانشگاه رتبه شهر نوع دانشگاه مورد تایید ایران
دانشگاه آجی بادام 81 استانبول خصوصی وزارت  بهداشت
دانشگاه بزمی عالم 60 استانبول خصوصی مورد تأیید نیست
دانشگاه اژه 7 ازمیر دولتی وزارت علوم و بهداشت
دانشگاه باشکنت 23 آنکارا خصوصی وزارت بهداشت
دانشگاه مارمارا 11 استانبول دولتی علوم و بهداشت
دانشگاه آنکارا 4 آنکارا دولتی علوم و بهداشت
دانشگاه باهچه شهیر 38 استانبول خصوصی علوم و بهداشت
دانشگاه مدیپول استانبول 60 استانبول خصوصی علوم
دانشگاه دوکوز ایلول 10 ازمیر دولتی علوم و بهداشت
دانشگاه دجله 54 دیاربکر دولتی مورد تأیید نیست

بهترین دپارتمان هوشبری ترکیه در دانشگاه آجی بادام

برنامه هوشبری که در مدرسه عالی حرفه‌ای خدمات بهداشتی دانشگاه آجی بادام ارائه می‌شود، یک برنامه ۲ساله است که به دانشجویان مدرک کاردانی داده می‌دهد. هدف از این برنامه آموزش تکنسین‌های شایسته است که بتوانند بیمار را قبل از عمل آماده کنند، با نظارت بر پارامترهای حیاتی بیمار در حین عمل به متخصص بیهوشی کمک کنند و کنترل و نظارت بیمار را پس از عمل به عهده بگیرند. فارغ‌التحصیلان این برنامه زیر نظر و کنترل متخصص بیهوشی در اتاق‌های عمل، بخش‌های مراقبت‌های ویژه و کلینیک‌ها در بیمارستان‌های دانشگاهی، دولتی و یا خصوصی مشغول به کار خواهند شد.

دپارتمان هوشبری دانشگاه بزمی عالم

هدف دانشکده هوشبری دانشگاه بزمی عالم آموزش افراد متخصص در این رشته است که بتواند خود را در سطح بین‌المللی مطرح کنند. این دانشکده آموزش عملی که جزء ضروری آموزش بیهوشی است را در اتاق‌های عمل، بخش‌های مراقبت ویژه و پلی‌کلینیک‌های بیمارستان‌های بزمی عالم ارائه می‎کند که در آن‌ها روزانه بیش از 100 عمل انجام می‌گیرد. در طول دوره آموزشی دو ساله، دانشجویان در بخش‌های بیهوشی و مراقبت‌های ویژه در مورد دستگاه‌های مورد استفاده در بخش‌های بیهوشی اطلاعات کسب می‌کنند و همچنین در زمینه قلب و عروق آموزش می‌بینند. اگر قصد تحصیل رشته هوشبری در ترکیه را دارید دانشگاه بزمی عالم انتخاب بسیار ایده‌آلی است.

دپارتمان هوشبری دانشگاه باشکنت

رشته هوشبری دانشگاه باشکنت

در سال تحصیلی 2009 – 2008 برنامه بیهوشی دپارتمان هوشبری دانشگاه باشکنت زیر نظر مدرسه عالی حرفه‌ای خدمات بهداشتی به لیست رشته‌های تحصیلی این دانشگاه در مقطع کاردانی اضافه شد. زبان آموزشی این برنامه ترکی است که اگر مهارت‌های زبانی ترکی خوبی دارید تحصیل در دانشگاه باشکنت تجربه خوبی را برای شما رقم خواهد زد.

دپارتمان هوشبری دانشگاه اژه

برنامه هوشبری دانشگاه اژه در سال 1990 وارد دوره‌های آموزشی این دانشگاه شد. هدف از این برنامه آموزش تکنسین‌های بیهوشی است که به پزشک متخصص در آماده‌سازی قبل از عمل بیماران، استفاده از بیهوشی و بازسازی و درمان بیمار در کلینیک بازسازی کمک می‌کنند. برنامه آموزشی هوشبری دانشگاه اژه شامل موارد زیر می‌شود:

 • دروس پایه سلامت
 • دستگاه و تجهیزات بیهوشی
 • فارماکولوژی بیهوشی
 • کاربرد بیهوشی و تمرین شغلی
 • بیهوشی بالینی
 • بازسازی مجدد
 • بیماری‌های سیستمی

جمع بندی

در این مقاله هر آنچه که باید در خصوص رشته هوشبری در ترکیه بدانید را توضیح دادیم. این رشته در دانشگاه‌های ترکیه تنها در مقطع دو ساله کاردانی ارائه می‌شود. همچنین برای شرکت در دوره تخصص این رشته باید در آزمون جامع تخصص پزشکی شرکت کنید و با قبولی در آن دوره ۴ساله تخصص هوشبری را بگذرانید.

نویسنده آرتان بورس تاپ

سوالات متداول درباره رشته هوشبری در ترکیه

در جدولی در این مقاله شهریه 10 دانشگاه برتر ارائه دهنده هوشبری در ترکیه را آورده‌ایم.
برای قبولی در دانشگاه‌های دولتی شرکت در آزمون یوس و یا آزمون‌های بین‌المللی معادل الزامی است اما برای ورود به دانشگاه‌های خصوصی تنها داشتن مدرک دیپلم کافی است.
شما می‌توانید از بورسیه‌های عمومی که دانشگاه‌ها برای همه دانشجویان خود در نظر می‌گیرند بهره‌مند شوید و یا در مواردی از بورسیه‌های اختصاصی دانشجویان هوشبری در ترکیه استفاده کنید.
بله. در دانشگاه‌های خصوصی این امکان وجود دارد.
خیر. هیچ شرط سنی برای ورود به دانشگاه برای این رشته وجود ندارد.
تحصیل هوشبری در ترکیه یک دوره ۲ساله در مقطع کاردانی است.
بله. بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه در کنار زبان ترکی، رشته هوشبری را به زبان انگلیسی هم ارائه می‌دهند.
درآمد شغل هوشبری در ترکیه بسته به بخشی که در آن استخدام شده‌اید متغیر است. این درآمد بین 6,500 تا 9,000 لیر حساب می‌شود.
Telegram WhatsApp Twitter
دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=25995
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”

از آرتان پذیرش بگیر

جایزه میلیونی برنده شو!

آرتان بورس تاپ تمایل دارید از جدیدترین ظرفیت ها و فرصت های مهاجرتی باخبر شوید.
نه بعدا
بله حتما