logo
نحوه پرداخت شهریه دانشگاه های ترکیه

پرداخت شهریه دانشگاه های ترکیه

آنچه در این مقاله خواهید خواند

دانشگاه‌های کشور ترکیه هر سال میزبان دانشجویانی از سراسر جهان هستند. اقدام به تحصیل در این کشور باید طبق شرایط و مراحل معین شده انجام شود. پرداخت شهریه دانشگاه ‌های ترکیه یکی از این مراحلی است که دغدغه دانشجویان بین‌المللی، به خصوص ایرانیان به شمار می‌رود.

هدف از این راهنما، آموزش پرداخت شهریه دانشگاه در ترکیه و ارائه اطلاعات مرتبط به شما است تا با آگاهی کامل و بدون دغدغه، نسبت به پرداخت آن اقدام کنید. همچنین در این مقاله، شرایط پرداخت شهریه، روش، مراحل و نکات مهم مربوط به آن‌ها را به بررسی خواهیم کرد.

نحوه پرداخت شهریه دانشگاه های ترکیه

میزان شهریه‌ای که دانشجویان خارجی باید بپردازند با مبلغی که دانشجویان شهروند ترکیه‌ برای ثبت نام پرداخت می‌کنند، متفاوت است. هزینه تحصیل در ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی به رشته و مقطع تحصیلی بستگی دارد. نحوه پرداخت شهریه دانشگاه های ترکیه به صورت غیر نقدی و از طریق بانک زراعت (Ziraat Bank) و به صورت قسطی امکان‌پذیر است. شرایط قسط‌بندی شهریه توسط هر دانشگاه تعیین می‌شود.

به جز پرداخت اقساطی شهریه، می‌توانید از تسهیلاتی که دولت ترکیه و دانشگاه‌ها با عنوان بورسیه ترکیه ارائه می‌دهند، استفاده کنید. برخی از این بورسیه‌ها، مانند بورسیه موفقیت، پس از پایان ترم اول و با توجه به معدل و عملکرد دانشجو در ترم گذشته به او تعلق می‌گیرد.

روش های پرداخت شهریه دانشگاه های ترکیه

پرداخت شهریه دانشگاه های ترکیه از طریق خودپرداز

دانشجویان سال اول از طریق مراجعه حضوری به بانک برای پرداخت نقدی یا صرافی های معتمد می‌توانند شهریه را بپردازند.

اما روش های پرداخت شهریه دانشگاه در ترکیه برای دانشجویانی که بیشتر از یک ترم است مشغول تحصیل هستند و حساب بانکی دارند، به شرح زیر است:

 • پرداخت از طریق شعب بانک زراعت: می‌توانید با مراجعه به شعب بانک زراعت و ارائه شماره دانشجویی و شماره پاسپورت خود، شهریه را به طور حضوری پرداخت نمایید.
 • پرداخت از طریق دستگاه‌های خودپرداز بانک زراعت: با استفاده از شماره دانشجویی و شماره پاسپورت، از طریق دستگاه‌های خودپرداز بانک زراعت پرداخت شهریه دانشگاه های ترکیه امکان‌پذیر است.
 • پرداخت از طریق بانکداری اینترنتی بانک زراعت: با فعال کردن اینترنت بانک زراعت، می‌توانید بعد از وارد کردن شماره‌های دانشجویی و پاسپورت، به صورت آنلاین شهریه خود را پرداخت نمایند. برای اینکه نیاز به رمز یکبار مصرف نداشته باشید که از ایران بتوانید پرداخت انجام دهید، باید ابتدا از کارمند بانک بخواهید دسترسی شما را برای ایران فعال کند، سپس در نرم‌افزار خودتان می‌توانید با زدن گزینه مربوطه ارسال رمز یکبار مصرف را غیرفعال کنید.

شرایط پرداخت شهریه دانشگاه های ترکیه

دانشگاه محل تحصیل شما، تعیین کننده شرایط پرداخت شهریه است. به همین دلیل، برای دریافت اطلاعات دقیق و به روز، باید به معاونت دانشجویی دانشگاه خود مراجعه کنید. با این حال، در اینجا چند نکته کلی در مورد آن می‌گوییم:

 • پرداخت هزینه تحصیل در ترکیه باید طبق تقویم آموزشی که دانشگاه تنظیم کرده، انجام شود. در صورت تأخیر در پرداخت، مشمول جریمه دیرکرد خواهید شد و ممکن است منجر به محرومیت از حقوق دانشجویی شما شود.
 • شهریه را به حساب بانکی که توسط دانشگاه اعلام شده است واریز کنید.
 • هنگام پرداخت شهریه دانشگاه های ترکیه حتماً شماره دانشجویی خود را ذکر کنید.
 • عکس فیش پرداختی شهریه را برای مراجعات بعدی نزد خود نگه دارید.

شرایط پرداخت قسطی شهریه دانشگاه های ترکیه

دانشجویان در حال پرداخت قسطی شهریه

بعد از مشاوره تحصیل در ترکیه و انتخاب دانشگاه یکی از دغدغه‌های دانشجویان پرداخت شهریه است. پرداخت شهریه دانشگاه های ترکیه به شیوه قسطی فرصت بسیار خوبی است که به شما و سایر دانشجویان خارجی داده می‌شود. نحوه‌ی پرداخت اقساط طبق شرایطی که هر دانشگاه تعیین می‌کند، انجام می‌شود. به طور کلی، برای استفاده از امکان پرداخت اقساط، باید حداقل 25 درصد از شهریه را به عنوان پیش پرداخت ارائه دهید. مدت زمان پرداخت اقساط توسط دانشگاه محل تحصیل تعیین می‌شود. مراحل پرداخت شهریه دانشگاه در ترکیه به صورت قسطی به شرح زیر است:

 1. مراجعه به معاونت دانشجویی دانشگاه محل تحصیل
 2. ارائه درخواست پرداخت اقساط
 3. بررسی درخواست توسط دانشگاه و تعیین واجد شرایط بودن دانشجو
 4. امضای قرارداد اقساط در صورت واجد شرایط بودن
 5. پرداخت شهریه به صورت اقساط طبق مفاد قرارداد

جمع بندی

با توجه به تقاضای بسیار زیاد برای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه، در این مقاله به یکی از دغدغه‌های شما پاسخ دادیم و درباره پرداخت شهریه دانشگاه در ترکیه گفتیم. مواردی چون شرایط پرداخت، مراحل و روش‌های پرداخت را توضیح دادیم تا بدون نگرانی این مرحله از ثبت نام را بگذرانید. در صورتی که سوالی در این زمینه دارید یا در جستجوی اطلاعات بیشتر هستید با مشاوران متخصص آرتان بورس تاپ، رایگان گفتگو کنید.

نویسنده آرتان بورس تاپ

سوالات متداول

برای پرداخت شهریه شرایطی که هر دانشگاه اعلام می‌کند متفاوت است، با این وجود، شرایط کلی را در این مقاله آورده‌ایم که پیشنهاد می‌کنیم آن را بخوانید.
پرداخت شهریه دانشگاه های ترکیه به روش حضوری، با خودپرداز و از طریق درگاه آنلاین بانکی امکان‌پذیر است.
بله، دانشگاه‌های ترکیه این فرصت را در اختیار دانشجویان خارجی گذاشته‌اند که از طریق اقساط شهریه را بپردازند. درباره مراحل و شرایط آن در بخش مربوطه توضیح دادیم.
Telegram WhatsApp Twitter
دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=48478
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”

از آرتان پذیرش بگیر

جایزه میلیونی برنده شو!

آرتان بورس تاپ تمایل دارید از جدیدترین ظرفیت ها و فرصت های مهاجرتی باخبر شوید.
نه بعدا
بله حتما