وبلاگ

پرستاری در ترکیه

درامد کمک پرستاری ترکیه

تحصیل رشته پرستاری در ترکیه به‌خصوص در میان در دانشجویان ایرانی جایگاه ویژه‌ای دارد. چراکه در سال‌های اخیر رشته به‌عنوان یک حرفه ضروری و پرتقاضا شناخته می‌شود. پس منطقی است که بسیاری از دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در دانشگاه‌های برتر دنیا اقدام کنند. در این راستا جالب است بدانید که دانشگاه‌های ترکیه با جهانی‌سازی آموزش‌های خود، زمینه بسیار ایده آلی را برای آموزش دانشجویان بین‌المللی در موسسات مختلف فراهم کرده‌اند. از طرفی به دلیل اعتبار بالای مدارک دانشگاه‌های ترکیه، دانشجویان رشته پرستاری بعد از فارغ‌التحصیلی به‌راحتی می‌توانند در کشورهای مختلف اروپایی و آمریکایی مشغول بکار شوند. اما به‌طورکلی چه تفاوتی میان رشته پرستاری ترکیه و دیگر کشورها وجود دارد؟ مطالعه این مقاله را به تمام کسانی که تمایل دارند در رشته پرستاری در ترکیه تحصیل کنند و یا برای مهاجرت کاری اقدام کنند، توصیه می‌کنیم. در ادامه این مقاله، چگونگی تحصیل پرستاری ترکیه، شرایط بورس پرستاری، شرایط پذیرش دانشگاه‌ها، درآمد این رشته و نکات کلیدی درمورد تحصیل پرستاری برای دانشجویان بین‌المللی را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

شرایط تحصیل پرستاری در ترکیه

ازآنجایی‌که کشور ترکیه دارای 170 دانشگاه و دانشکده در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی است و این دانشگاه‌ها در سطح جهانی از اعتبار بالایی برخوردار هستند، تحصیل رشته پرستاری در ترکیه بسیار آسان شده است. همچنین این موضوع باعث شده است آمار اعزام دانشجو به ترکیه برای تحصیل در این رشته در کشور ترکیه بسیار بالا برود. توجه داشته باشید که متقاضیان برای تحصیل در رشته پرستاری باید شرایط پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه را داشته باشند. همچنین متقاضیان باید بدانند که دانشگاه‌های پزشکی و پیراپزشکی ظرفیت محدودی دارند! در نتیجه باید قبل از هر اقدامی، ظرفیت پذیرش دانشگاه را بررسی کنند.

همچنین توجه داشته باشید که شرایط پذیرش در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی کاملا متفاوت است. به این صورت که دانشجویان برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های دولتی باید در آزمون‌های ورودی دانشگاه حداقل نمره قبولی آن دانشگاه را کسب کنند. اما متقاضیان برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های خصوصی نیاز به آزمون ورودی ندارند که یعنی معیار ورودی بعضی از این دانشگاه‌ها، ریزنمرات شما هستند و تنها با داشتن شرط معدل دبیرستان، پذیرش دانشگاه را به‌راحتی دریافت می‌کنند.

مدارک لازم برای شرایط تحصیل پرستاری در ترکیه

به‌طورکلی متقاضیانی که شرایط دریافت پذیرش در رشته پرستاری را دارند موظف هستند پس از دریافت پذیرش از دانشگاه، مدارکی که در قسمت زیر لیست شده است را در سایت دانشگاه بارگذاری کنند:

 • ارائه فتوکپی پاسپورت
 • ارائه مدرک دیپلم
 • ترجمه مدارک
 • مدرک زبان ترکی (pte حداقل نمره 55) مدرک زبان انگلیسی تافل (ibt حداقل نمره 72)
 • ارائه انگیزه نامه

همچنین برای شروع تحصیل در دانشگاه پذیرفته شده باید مدارک زیر ارائه شود:

 • ارائه پاسپورت
 • مدرک دیپلم ترجمه شده
 • یک قطعه عکس
 • معادل سازی مدارک

آزمون های لازم برای شرایط تحصیل پرستاری در ترکیه

در حالت کلی متقاضیان علاقه‌مند به تحصیل رشته پرستاری در ترکیه که قصد تحصیل در دانشگاه‌های دولتی را دارند باید در آزمون‌های YOS  و SAT شرکت کنند و نمره حدنصاب که توسط دانشگاه تعیین شده است را، به دست آورند. خبر خوب این است که دانشجویانی که قصد دارند برای دریافت پذیرش رشته پرستاری از دانشگاه‌های خصوصی اقدام کنند، نیاز به آزمون ورودی دانشگاه ندارند و از طریق شرط معدل دیپلم می‌توانند پذیرش این دانشگاه‌ها را دریافت ‌کنند. دقت کنید که برای تحصیل در رشته پرستاری در مقطع کارشناسی حداقل معدل باید 14، برای ادامه تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس حداقل معدل باید 15 و برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی حداقل معدل باید 18 باشد.

نکته: دانشجویان باید برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های خصوصی و دولتی دارای مدرک زبان باشند و آزمون تعیین سطح زبان بدهند.

رشته پرستاری در ترکیه چند سال است؟

به‌طورکلی تحصیل پرستاری در ترکیه بعد از پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی، از پرطرف‌دار ین رشته‌های دانشگاهی است. ب همین منظور دانشگاه‌های ترکیه برای ارائه رشته پرستاری، برنامه‌ی تحصیلی ویژه‌ای را برای دانشجویان خود در نظر گرفته‌اند. در این راستا دانشجویان پرستاری برای کارکردن در سازمان‌ها و فضاهای مختلف کاری آموزش داده  می‌شوند. یکی از این برنامه‌ها دوره‌ی تحصیلی BSN است که در واقع دوره لیسانس علوم پرستاری است که به مدت 4 سال طول می‌کشد. در این دوره‌ی تحصیلی مباحثی از جمله، مراقبت از بیماران در محیط‌های بالینی، مهارت‌های آزمایشگاهی و دوره‌های پرستاری آموزش داده می‌شود. افرادی که این دوره را تمام می‌کنند، می‌توانند در دو آزمون ادامه تحصیل پزشکی در ترکیه و پرستاری ثبت شده یا NCLEX-RN شرکت کنند.

خبر خوب این است که هر پرستاری که در این آزمون از کالج‌های دانشگاهی ترکیه قبول شود، می‌تواند برای کار به یکی از مراکز بهداشتی در کشور آمریکا مهاجرت کند. به همین منظور افراد پرستاری ترکیه را به چشم یک سکوی پرتاب برای موفقیت در زندگی حرفه‌ای خود نگاه می‌کنند. از طرفی یادتان باشد که شما با تحصیل این رشته در ترکیه، یک مدرک بین‌المللی معتبر در دست دارید که می‌توانید در خود ترکیه و یا در کشورهای اروپایی و آمریکایی مشغول به کار شوید.

ارشد پرستاری در ترکیه

به طور کلی مدارک لازم برای کارشناسی ارشد پرستاری در ترکیه شامل پاسپورت، دیپلم، ترجمه مدارک و انگیزه‌نامه است. همچنین متقاضیان باید برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، گواهی مدرک زبان انگلیسی تافل با نمره حداقل 72 و یا مدرک زبان پی تی ای با حداقل نمره 55 را ارائه دهند. دقت کنید که حداقل معدل قابل قبول برای پذیرش در مقطع کارشناسی 14 است.

دکتری پرستاری در ترکیه

مدارک لازم برای تحصیل در مقطع دکتری پرستاری در ترکیه نیز شامل پاسپورت، دیپلم، ترجمه مدارک و انگیزه‌نامه است. همچنین متقاضیان باید برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری، گواهی مدرک زبان انگلیسی تافل با نمره حداقل 72 و یا مدرک زبان پی تی ای با حداقل نمره 55 را ارائه دهند. دقت کنید که حداقل معدل قابل قبول برای پذیرش در مقطع دکتری 15 است. از طرفی آزمون‌های ورودی این مقطع نیز آزمون‌های یوس و ست هستند.

بورسیه تحصیل پرستاری در ترکیه

تحصیل رشته پرستاری در ترکیه

خبر خوب برای متقاضیان تحصیل پرستاری در ترکیه این است که می توانند برای بهره مندی از تحصیلات رایگان، از بورس های دانشگاههای مختلف استفاده کنند. این روزها، دانشگاههای برتر ترکیه ظرفیت های بورسیه ای خود را برای جذب استعدادها و نیروهای برتر کنار گذاشته است. میزان استقبال از فاندهای دولتی برای پرداخت هزینه تحصیل در ترکیه بسیار زیاد است. برای همین، باید شرایط لازم برای بورس شدن را داشته باشید. از نظر سنی، در مقطع کارشناسی باید زیر 25 سال، در مقطع کارشناسی ارشد زیر 34 سال و برای مقطع دکترا هم باید زیر 34 سال باشید. حداقل معدل ها برای واجد شرایط بودن پرستاری در ترکیه نیز به ترتیب برای مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا، 12، 14، 15 و 18 می باشد. برای همین بهتر است رزومه ی خوبی داشته باشید.

داشتن معدل بالا و ریزنمرات مرتبط عالی، مدرک تافل یا آیلتس با نمره 85 و 7 به بالا، مقاله های چاپ شده در ژورنال معتبر و … برای شما امتیاز محسوب می شود و شانس قبولی شما را بالا می برد. گرفتن بورسیه پرستاری در دانشگاههای دولتی ترکیه، مزیت های زیادی از جمله، تحصیل رایگان، خوابگاه و تغذیه رایگان، کمک هزینه تحصیلی و … را به همراه خواهد داشت. البته تسهیلات بورسیه پرستاری در ترکیه در هر دانشگاه متفاوت است و توسط خود آنها اعلام می شود. اما کلیت آن مطابق با آنچه است، که گفته شد. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

رشته پرستاری در ترکیه

تحصیل پرستاری در ترکیه بعد از پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی، از پرطرفدارین رشته های دانشگاهی است. برنامه ی تحصیلی خاصی برای دانشجویان پرستاری در ترکیه وجود دارد که آنها را برای محیط‌ کارهای مختلف آزموده می کند. دوره ی تحصیلی BSN یکی از این دوره ها است که در واقع لیسانس علوم پرستاری است. 4 سال طول می کشد تا این دوره ی تحصیلی با مباحثی از جمله مراقبت از بیماران در محیط های بالینی، مهارت های آزمایشگاهی و دوره های پرستاری تمام شود. افرادی که این دوره را تمام می کنند، می توانند در دو آزمون ادامه تحصیل پزشکی در ترکیه و پرستاری ثبت شده یا NCLEX-RN شرکت کند. هر پرستاری که در این آزمون از کالج های دانشگاهی ترکیه قبول شود، می تواند برای کار به یکی از مراکز بهداشتی در آمریکا مهاجرت کند.

برای همین است که افراد به چشم سکوی پرتاب نیز به این موقعیت نگاه می کنند. شما با تحصیل پرستاری در ترکیه، یک مدرک بین المللی معتبر در دست دارید، که می توانید در خود ترکیه و یا در کشورهای اروپا و آمریکا مشغول به کار شوید. چه چیزی بهتر از این؟!

هزینه تحصیل پرستاری در ترکیه

ازآنجایی‌که تحصیل در رشته پرستاری نسبت به سایر رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی هزینه کمتر و بازار کار بسیار بهتری دارد، دانشجویان زیادی علاقه‌مند به تحصیل پرستاری در ترکیه هستند. در این راستا دانشگاه‌های زیادی در رشته پرستاری دانشجو می‌پذیرند. از طرفی خوب است بدانید که هزینه پرستاری در ترکیه باتوجه‌به نوع دانشگاهی که در آن تحصیل می‌کنید، کاملا متفاوت است. اما به‌طورکلی هزینه تحصیل در ترکیه در این رشته در دانشگاه‌های دولتی از 1000 دلار الی 6000 دلار و در دانشگاه‌های خصوصی از 4000 دلار الی 10000 دلار متغیر است. در جدول زیر لیست 5 دانشگاه برتر دولتی و خصوصی همراه با شهریه تحصیل رشته پرستاری در این دانشگاه‌ها، گردآوری شده است.

نام دانشگاهشهریه (سالانه)
آجی بادم (خصوصی)3600 (دلار)
باغچه شهیر (خصوصی)3000 (دلار)
نیشانتشی (خصوصی)5000 (دلار)
مدی پل (خصوصی)3000 (دلار)
دانشگاه اوکان (خصوصی)4560 (دلار)

بورسیه پرستاری ترکیه

خبر خوب برای متقاضیان تحصیل رشته پرستاری در ترکیه این است که دانشگاه‌های دارای رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی، بورسیه‌های زیادی را برای دانشجویان خود در جهت استفاده از تحصیلات رایگان در نظر گرفته‌اند. از طرفی به همان میزان تعداد متقاضیان برای دریافت این بورسیه‌ها بسیار زیاد است. به این منظور دانشجویان باید تمام شرایط لازم برای بورسیه شدن را دارا باشند. شرایط دریافت بورسیه نیز به این صورت است که متقاضیان باید از نظر سنی، در مقطع کارشناسی زیر 25 سال، در مقطع کارشناسی ارشد زیر 34 سال و برای مقطع دکتری باید زیر 34 سال باشند. همچنین حداقل معدل برای مقاطع کاردانی نمره معدل 12، کارشناسی نمره معدل 14، کارشناسی ارشد نمره معدل 15 و دکتری نمره معدل 18 باشد.

خوب است بدانید که داشتن معدل بالا و ریزنمرات مرتبط عالی، مدرک زبان انگلیسی از جمله نمره آیلتس 7 به بالا و تافل نمره 85 به بالا، مقاله‌های چاپ شده در مجله‌های معتبر و … برای شما امتیاز محسوب می‌شود و شانس دریافت بورسیه برای شما را بالا می‌برد. توجه داشته باشید دریافت بورسیه پرستاری در دانشگاه‌های دولتی ترکیه، امتیازات زیادی از جمله، تحصیل رایگان، خوابگاه و تغذیه رایگان، کمک‌هزینه تحصیلی و … را به همراه خواهد داشت. البته تسهیلات بورسیه پرستاری ترکیه در هر دانشگاه متفاوت است و توسط خود دانشگاه‌ها اعلام می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بورسیه رشته پرستاری در دانشگاه‌های مختلف می‌توانید با مشاورین ما در تیم آرتان بورس تاپ تماس بگیرید.

نکته: افرادی که معدل بیشتری دارند برای پذیرش و دریافت بورسیه در رشته پرستاری ترکیه، شانس قبولی بیشتری دارند.

بهترین دانشگاه‌های پرستاری ترکیه

خوشبختانه ترکیه دارای دانشگاه‌های برتر زیادی در رشته‌های پیراپزشکی است که دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در رشته پرستاری، می‌توانند در این دانشگاه‌ها تحصیل کنند. در این میان یکی از دانشگاه‌های معتبر و برتر برای تحصیل در رشته پرستاری، دانشگاه کوچ در ترکیه است. اما به‌طورکلی در لیست زیر، اسم 15 دانشگاه‌ برتر ترکیه در رشته پرستاری تهیه شده است.

 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه مدی پل استانبول
 • دانشگاه بیلیم استانبول
 • دانشگاه اوکان
 • دانشگاه باغچه شهیر
 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه بیرونی
 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه گازی
 • دانشگاه باشکنت
 • دانشگاه بیکنت
 • دانشگاه نیشانتاشی
 • دانشگاه یوکسک ایهتیساس
 • دانشگاه تیناز تپه
 • دانشگاه گلیشیم

بازار کار پرستاری در ترکیه

در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری، ارزش و لزوم نیروی پرستاری برای جوامع مختلف حس می‌شود. این موضوع در کشور ترکیه به دلیل وجود کادر درمانی پیشرفته و استفاده از به‌روزترین مباحث علمی، اهمیت این رشته را دوچندان می‌کند. اما به‌طورکلی افرادی که از این رشته فارغ‌التحصیل می‌شوند، می‌توانند در بخش خدمات بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها، بخش‌های بیمه درمانی، حقوقی و یا در سازمان‌های غیرانتفاعی و آموزشی عالی ترکیه، مشغول به کار شوند. همچنین شما با تحصیل در رشته پرستاری ترکی و اتمام دوره‌ی لیسانس چهار ساله‌ی خود می‌توانید وارد بازار کار شوید و یا برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر اقدام کنید. خبر خوب این است که در تعدادی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه، مقطع کارشناسی ارشد پرستاری نیز در یک دوره دو‌ساله ارائه می‌شود. بدون شک وجود این شرایط عالی برای تمام پرستارانی که می‌خواهند دوره‌های حرفه‌ای و تخصصی پرستاری را بگذرانند، خبر بسیار خوشایندی است. در این میان یکی از معروف‌ترین این دوره‌ها، برنامه حرفه‌ای پرستاری با نام HONS است که ویژه پرستاران است.

نکته: پرستاران با داشتن مدرک کارشناسی ارشد می‌توانند در بخش برآوردن نیازهای تخصصی مراکز درمانی، نیازهای عملیاتی – اورژانسی و … مشغول به کار شوند.

حقوق پرستاری در ترکیه

درامد کمک پرستاری ترکیه

به‌طورکلی فردی که تحت عنوان یک پرستار در ترکیه مشغول به کار می‌شود، معمولا میانگین درآمد 6330 لیر در ماه را دارد. از طرفی رنج درآمد پرستاری در ترکیه از 3170 لیر (مینیمم حقوق) الی 9820 لیر (ماکزیمم حقوق) متغیر است. البته دقت کنید که این مقدار حقوق، به عواملی مانند میزان سابقه‌ی فارغ‌التحصیلان این رشته در ترکیه، مهارت‌های آنان، جنسیت و موقعیت شغلی (شهر محل کار) آنان بستگی دارد. اما به طور میانگین حقوق هر ساعت یک پرستار در ترکیه به 38 لیر نیز می‌رسد. اگرچه همان‌طور که گفته شد، باتوجه‌به سابقه کار هر فرد، حقوق پرستاران افزایش می‌یابد که میزان این افزایش آن به شرح زیر است.

 • افراد با داشتن سابقه کار کمتر از دو سال: 3800 لیر
 • افراد با داشتن سابقه کار بین 2 تا 5 سال: (32 درصد افزایش حقوق) 5030 لیر
 • افراد با داشتن سابقه کار بین 5 تا 10 سال: (34 درصد افزایش حقوق) 6730 لیر
 • افراد با داشتن سابقه کار بین 10 تا 15 سال: (19 درصد افزایش حقوق) 8020 لیر
 • افراد با داشتن سابقه کار 15 تا 20 سال: (8 درصد افزایش حقوق): 8650 لیر
 • افراد با سابقه کار بیش از 20 سال: (7 درصد افزایش حقوق) 9290 لیر

تحصیل کمک پرستاری در ترکیه

تحصیل پرستاری در ترکیه، در زمره مشاغل پر تقاضاست. بدین معنا که با مدرک پرستاری و کمک پرستاری، هیچگاه بیکار نخواهید نشست. بیشتر اوقات، افراد با مدرک پرستاری در مراکز درمانی و بیمارستان ها مشغول به کار می شوند. اما برخی موسسه ها و سازمان ها مانند بهداری ها، مراکز ترک اعتیاد، خانه سالمندان، کمپ ها و … نیز به پرستارها نیاز دارند. برای همین تمام افرادی که دوره های خاص پرستاری را گذرانده اند می توانند به عنوان پرستار و یا کمک پرستار در مشاغل مرتبط با سلامتی، مشغول به کار شوند.

مدرک کمک پرستاری در ترکیه

مدرک لیسانس پرستاری (RBN) و یا مدرک مرتبط با پرستاری (AND) برای شروع به کار الزامی است. برای همین بسیاری از افراد با مدرک کمک پرستاری، می توانند در مراکز درمانی و در کنار دیگر پرستاران مشغول به کار شوند. این افراد با تجربه ی پایین تر و درجه ی مدرک کمتر، از حقوق کمتری نسبت به پرستاران برخوردارند. اما با کسب تجربه و ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر، می توانند پایه حقوق کاری خود را افزایش دهند. اگر مدرک کمک پرستاری دارید و می خواهید در ترکیه مشغول به کار شوید، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • رنج سنی میان 25 تا 45
 • سابقه در شغل پرستاری حداقل به میزان 6 ماه
 • تسلط به زبان ترکی یا انگلیسی
 • ارائه ویزای کاری
 • ارائه ی درخواست نامه و مدارک مربوطه

نکته مهم: در برخی موارد، یک آزمون از افراد متقاضی برای کار گرفته می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل پرستاری در ترکیه میتوانید همین الان با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

جمع بندی

باتوجه به توضیحاتی که در این مقاله داده شده است، تاکنون دریافته‌اید که کشور ترکیه یکی از کشورهای مناسب و شناخته شده در منطقه برای تحصیل پرستاری است. شما نیز در این مقاله می‌توانید تمام اطلاعات جامع و لازم در مورد تحصیل پرستاری در ترکیه، شهریه دانشگاه‌ها، پذیرش، بازار کار پرستاری را دست آورید. امیدواریم با مطالعه این مطلب بتوانید بهترین تصمیم را برای زندگی  تحصیلی و حرفه‌ای خود بگیرید. چنانچه دررابطه‌با شرایط آزمون‌های ورودی دانشگاه، پذیرش، شهریه و دیگر نکات مرتبط سوالی برایتان پیش‌آمده است، می‌توانید با مشاورین ما در آرتان بورس تاپ تماس بگیرید و پاسخ سوالات خود را دریافت کنید.

سوالات خود را از ما بپرسید

سوالات متداول متقاضیان رشته پرستاری در ترکیه

60 Comments

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • من فوق دیپلم حسابداری دارم و 34 ساله هستم . تصمیم دارم در ترکیه در رشته ی پرستاری ادامه تحصیل بدهم . میخواستم بدونم برای فردی با شرایط من روند کار چطوره از کجا باید شروع کنه ارزانترین شکل ممکن روی چه هزینه ای میتونه باشه در حالی که مدرک تحصیلی اعتبار هوبی هم داشته باشه؟و آیا شروع این کار نیاز به دیپلم خاصی داره آیا باید از کالج شروع کرد ؟

  • با سلام
   شما میتوانید از طریق ثبت نام در دانشگاههای خصوصی ذر این رشته شروع به تحصیل کنید، بخاطر شرایط سنی متاسفانه امکان گرفتن بورسیه و یا قبولی در آزمون های کشور ترکیه کم است، شما میتوانید در دانشگاه هایی که هزینه ی تحصیل پایین تری دارند ثبت نام کنید و با گرفتن نمره ی بالا در سال های بعد شامل بورسیه 25 تا 75 درصدر شوید

 • باسلام من دیپلم ریاضی دارم می خوام پرستاری تو ترکیه بخونم
  اگه اقدام کنم برام از نظام وظیفه که مشکلی پیش نمیاد؟
  بعدم می خوام بدونم هزینه های اخذپذیرش وشهریه تحصیل تقریبا چقدر درمیاد؟
  ممنونم

  • سلام وقتتون بخیر
   اگر هنوز مشمول نشده باشید با قرار دادن وثیقه میتونید از کشور خارج بشید و بهتره برای اطلاعات بیشتر به پلیس 10 مراجعه کنید
   برای دریافت اطلاعات تکمیلی با شماره های داخل سایت تماس بگیرید و با مشاوران ما در ارتباط باشید

 • سلام وقتتون بخیر من تازه میخوام سال دوازدهم رو تموم کنم و قراره دیپلم بگیرم میخواستم بدونم برای قبولی دانشگاه های ترکیه هم با کنکور داد؟

  • با سلام و درود
   برای قبول شدن در دانشگاه های ترکیه باید در آزمون های Yos و یا SAT شرکت کنید
   دانشگاهی که انتخاب میکنید بستگی به آزمونی هست که شرکت میکنید بعضی دانشگاه ها آزمون YOS را قبول دارند و بعضی SAT و بیشتر دانشگاه ها نیز هر دو آزمون را قبول دارند

 • سلام من پشت کنکورم ۲۰ سالمه ، میخوام تو رشته پرستاری بورسیه بشم تو ترکیه یا آزمون ورودی بدم ، چطور میشه شرایطش برا من چطوره لطفا راهنماییم کنین

  • با سلام و درود
   برای بورسیه شدن شما نیازی به هیچ آژمونی ندارید
   فقط مدارک خود را ارسال میکنید
   و منتظر تاییدیه ترکیه بورسلاری شوید
   مهم ترین عوامل برای تایید شدن
   رزومه معدل انگیزه نامه و این موارد هم بستگی به رشته انتخابی شما نیز دارد
   برای مثال شما باید برای قبولی در رشته پزشکی
   از رزومه بسیار عالی و معدل بالای 19.80 برخوردار باشید

 • سلام
  برای گرفتن بورسیه پرستاری آیا باید آزمون بدیم؟
  و اینکه جز مشاغل ممنوعه هس اگه تابعیت ترکیه بگیرم میتونم مشغول به کار بشم؟

  • با سلام و درود خیر دوست عزیز پرستاری جزو رشته های ممنوعه نیست
   برای بروسی شما نباید آزمون بدید
   بلکه فقط باید مدارک خودتون و رزومتون رو وارد وب سایت تورکیه بورسلاری بکید و منتظر بمانید تا پاسخ نهایی ارسال بشه

  • با سلام و درود
   بله ما میتوانم رزومه شما را به درستی تکمیل کنیم برای بورسیه تحصیلی اما متاسفانه زمان ثبت نام بورسیه تحصیلی ترکیه سال 2021نیز به پایان رسیده است

 • سلام من 22 سالمه با لیساس پرستاری با معدل 18 معدل دهمم 19.61 و معدل یازدهمم19.80 و معدل دیپلمم 19بود مدرک زبان انگلیسی و تومر هم دارم ایا میتونم سال بعد برای بورسیه پزشکی ترکیه ثبت نام کنم؟

  • سلام وقت شما بخیر، مدارک و معدل خوبی برای بورسیه گرفتن دارید سن شما ممکن است کمی شانس شما رو کمتر از بقیه کند.

  • سلام خانم مومنی، پرستاری مقطع دکترا ندارد، و اینکه بله درسته اجازه‌ی کار در بیمارستان در طول تحصیل را ندارید.

 • سلام وقتتون بخیر
  منظور از معدل ، معدل دیپلم هست یا کتبی نهایی ؟
  و اینکه مدرک پرستاری ترکیه مورد تایید ایران هست ؟

  • سلام وقت شما هم بخیر، معدل کل دیپلم مهم است اما اگر پیش‌دانشگاهی رو پاس کرده باشید معدل پیش هم مهم است. در مورد مدرک پرستاری، بستگی به این دارد که در کدام دانشگاه شما تحصیل کنید بعضی از دانشگاه‌ها مورد تایید هستند و بعضی خیر در نتیجه به رشته‌ای که در ان تحصیل می‌کنید ارتباطی ندارد.

 • سلام من دیپلم تجربی دارم و ۲۰ سالم با معدل ۱۹.۵ و الان ترم ۲ زیست شناسی سلولی مولکولیم ولی می خوام پرستاری بخونم برای تحصیل در رشته پرستاری ترکبه می تونم اقدام کنم و اینکه باید رشته دانشگاهیمو ول کنم ؟

  • سلام وقت شما بخیر، شما می‌تونید با مدرک دیپلمتون با توجه به اینکه معدل خوبی هم دارید اقدام کنید، اما از مقطع کارشناسی باید شروع کنید،تحصیلات تکمیلی در ترکیه باید در ادامه‌ی رشته‌ی خودتون و یا گرایشی از رشته‌ی خودتون باشه.

 • سلام
  منظور از معدل بالای ۱۸ برای گرفتن بورسیه در رشته پرشکی معدل کلاس دوازدهم به تنهایی مورد نظر است یا معدل هر سه سال دبیرستان باید بالای ۱۸ باشد؟

  • سلام دوست عزیز بستگی به دانشگاهی داره که قبول میشین که رشته تون رو به چه زبانی ارایه میدن ولی بیشتر دانشگاه ها به زبان ترک هستن

 • سلام وقت بخیر. من در ایران رشته کارشناسی هوشبری خوندم. میخواستم بدونم اگ بخوام توی ترکیه پرستاری بخونم میتونم یه سری دروس رو معادل سازی کنم و تعداد سالهای تحصیلم کم بشه یا نه؟ ممنون

  • سلام وقت بخیر. در صورتیکه در دانشگاه های دولتی تحصیل کرده باشید برخی از واحد های شما تطبیق داده می شود.

 • سلام خسته نباشین کسی که در ترکیه در یک دانشگاه غیر تایید وزارت بهداشت ایران مدرک پرستاریشو بگیره راهی داره ک بتونه برگرده ایران کار کنه؟ حالا با معادل سازی یا امتحان؟

  • سلام آقای صلبیان وقت بخیر. بله می توانید با شرکت در آزمون معادل سازی مدرک خود را قابل تائید کرده و مشغول به کار شوید.

 • سلام
  ببخشید من الان یازدهم هستم میخوام برم دوازدهم
  باید دوازدهم و تموم کنم که بتونم برم ترکیه یا نه؟؟
  برای رفتن شرکت در کنکور الزامیه؟؟
  چه شرایطی داره برای رفتن من؟

  • سلام وقت بخیر. بله برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه باید تا پایه دوازدهم را گذرانده باشید.

 • سلام من دیپلم ریاضی فیزیک دارم با معدل دیپلم ۱۸.۵
  سوال من اینه ک با دیپلم ریاضی برای رشته پرستاری میشه تو ترکیه اقدام کرد؟

 • سلام وفت بخیر
  من ترم ۳ پرستاری ام در دانشگاه دولتی و معدل دیپلمم ۱۹٫۷۰ و معدل دانشگاهم تا اینجا ۱۸٫۰هستش برای تحصیل در رشته پرستاری در ترکیه باید از اول شروع کنم یا میتونم یه سری از واحد ها رو تطبیق بدم؟
  امکان گرفتن بورسیه ام هست؟

  • سلام و وقت بخیر
   برای ورود به دانشگاه ترکیه فقط مدرک دیپلم شما لحاظ میشه
   دانشگاه های ترکیه از ایران انتقالی نمی گیرند اما معدل دیپلمتون برای ادامه تحصیل در ترکیه عالیه
   برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس حاصل نمایید

 • سلام خسته نباشید من ۲۵ سالمه ودیپلم تجربی هستم معدل کل دیپلم هم ۱۶ هستش من می خواستم بدونم آیا من شانسی برای قبول شدن در رشته پرستاری رو دارم یا نه و اینکه آیا باشرایط سنی من امکان استخدام من در بیمارستان های ترکیه وجود دارد یاخیر ممنون

  • سلام وقت بخیر
   میتونید برای ثبت نام دانشگاه های خصوصی که شرط معدل ندارند امسال برای ثبت نام اقدام کنید
   برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید

 • ببخشید من با دیپلم تجربی معدل ۱۷ونیم و دانستن انگلیسی در حد آیلتس۶ ولی مدرک ندارم شانسی برای بورسیه فول فاند کارشناسی پرستاری دارم اگر هست لطفا بگین چجوری

 • سلام من امسال دیپلم گرفتم با معدل 17/40 رشته علوم تجربی خواستم بدانم من چطور می توانم در رشته پرستاری یا کمک پرستاری در دانشگاه های ارزان قیمت و خصوصی ترکیه ثبت نام کنم و شهریه سالانه به تومان ایران چقدر است آیا امکانات خوابگاهی هم دارند یا نه اکر راهنمای کنید متشکر می شوم

 • با سلام و خسته نباشید
  من دیپلمم با معدل ۱۸ و نیم از رشته تجربی هست
  و ۱۸ سالمه میخواستم بدونم من میتونم لیسانس پرستاری رو تو ایران بگیرم و برای فوق لیسانس برم به ترکیه
  اگه بخوام فوق لیسانس رو تویه ترکیه ادامه بدم باید چه آزمونی رو بدم تا دانشگاه ترکیه منو قبول کنه؟

  • سلام وقت بخیر
   برای تحصیل در مقظع کارشناسی ارشد میتوانید در دانشگاه های خصوصی بدون آزمون ترکیه ادامه تحصیل بدهید
   برای اطلاع از شرایط ثبت نام با مشاوریت ما تماس حاصل فرمایید

 • سلام من 19 سالمه و مدرک یوس هم قراره بگیرم
  زبانم ایلتس با نمره ۵ دارم و معدل دیپلمم ۱۹ شده
  میتونم بورسیه پرستاری از ترکیه بگیرم؟

  • سلام وقت بخیر
   سایت ترکیه بورس لاری ثبت نام بفرمایید
   برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید.

 • سلام ببخشید من میخواستم دانشگاه کنت استانبول برا پرستاری انتخاب کنم بنظرتون دانشکاهه خوبیه آخه اسمی از دانشگاه کنت نیورید

  • سلام دوست عزیز بله دانشگاه خوبی هست …پیشنهاد میکنم با مشاوران ما برای مشاوره کامل و رایگان تماس بگیرید

 • سلام من 18 ساله هستم و معدل دیپلم تجربیم هم 20 هست،با داشتن انگیزه نامه خوب و این معدل میتونم امیدوار باشم برای بورسیه فول فاند شدن رشته پرستاری دانشگاه آنکارا؟

  • سلام وقت بخیر
   بله معدلتون عالیه
   حتما ثبت نام بفرمایید
   نمره زبان هم اگر دارید اتچ کنید

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=5650

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Telegram
LinkedIn
Twitter
Email
WhatsApp