دانشگاه های بدون آزمون ترکیه

a

 

Facebook

Twitter

کپی رایت 2019 دپارتمان آرتان بورس تاپ.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 – 20:00

ـــــ

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

مشاوره تحصیل در ترکیه

جستجو فهرست

پرستاری در ترکیه

تحصیل پرستاری در ترکیه

مهمترین نکته در مورد تحصیل پرستاری در ترکیه این است که به شما این امکان را می دهد، بعد از فارغ التحصیلی در هر کشوری که دوست دارید، مشغول به کار شوید. در اعزام دانشجو به ترکیه چه چیزی بهتر از دریافت یک مدرک معتبر و آینده ی شغلی تضمین شده می تواند علاقمندان را به هدف خود برساند؟ اما چه تفاوتی میان رشته پرستاری در ترکیه و دیگر کشورها وجود دارد؟ خواندن این مقاله را به تمام کسانی که قصد ادامه تحصیل رشته پرستاری در ترکیه دارند و یا برای مهاجرت کاری می خواهند اقدام کنند، توصیه می کنیم. در ادامه، به تمام مباحث مهم برای تحصیل پرستاری در ترکیه، شرایط بورس پرستاری، شرایط پذیرش و درآمدهای آن خواهیم پرداخت. پس حتما مقاله زیر را با دقت و تا آخر بخوانید.

شرایط تحصیل پرستاری در ترکیه 2020

نزدیک به 170 دانشگاه و دانشکده در ترکیه برای تحصیل در رشته های پزشکی و پیراپزشکی وجود دارند. این دانشگاهها، از اعتبار در سطح جهانی برخوردار هستند. برای همین متقاضیان زیادی برای تحصیل دارند. این موضوع رقابت میان دانشجویان را زیاد کرده است. اما باید بدانید که تا چه حد، واجد شرایط تحصیل در ترکیه هستید. نکته ی اول در مورد پذیرش و تحصیل پرستاری در ترکیه این است که باید تعداد پذیرش دانشگاهها را چک کنید. دانشگاهها پذیرش سالانه محدودی دارند. نکته ی دوم، برای تحصیل در دانشگاههای دولتی با زبان تدریس انگلیسی باید آزمون های YOS یا SAT را پاس کنید. این آزمون ها برای هر دانشگاه، زمان برگزاری و نمره قبولی متفاوتی دارد. سوم اینکه، برای دانشگاههای خصوصی نیازی به آزمون های ورودی ندارید و ملاک ورودی بعضی از این دانشگاهها، ریزنمرات شما هستند. از طرفی هزینه های تحصیل پرستاری در دانشگاههای خصوصی ترکیه، بیشتر از دانشگاههای دولتی آن است.

برای تحصیل در رشته پرستاری باید حداقل معدل دیپلم افراد 12، لیسانس 14، فوق لیسانس 15 و برای ادامه در رشته پزشکی حداقل معدل باید 18 باشد. پس افرادی که معدل بیشتری دارند برای پذیرش و بورسیه در رشته پرستاری در ترکیه، شانس قبولی بیشتری دارند.

بورسیه تحصیل پرستاری در ترکیه

تحصیل رشته پرستاری در ترکیه

خبر خوب برای متقاضیان تحصیل پرستاری در ترکیه 2020 این است که می توانند برای بهره مندی از تحصیلات رایگان، از بورس های دانشگاههای مختلف استفاده کنند. این روزها، دانشگاههای برتر ترکیه ظرفیت های بورسیه ای خود را برای جذب استعدادها و نیروهای برتر کنار گذاشته است. میزان استقبال از فاندهای دولتی برای پرداخت هزینه تحصیل در ترکیه بسیار زیاد است. برای همین، باید شرایط لازم برای بورس شدن را داشته باشید. از نظر سنی، در مقطع کارشناسی باید زیر 25 سال، در مقطع کارشناسی ارشد زیر 34 سال و برای مقطع دکترا هم باید زیر 34 سال باشید. حداقل معدل ها برای واجد شرایط بودن پرستاری در ترکیه 2020 نیز به ترتیب برای مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا، 12، 14، 15 و 18 می باشد. برای همین بهتر است رزومه ی خوبی داشته باشید.

داشتن معدل بالا و ریزنمرات مرتبط عالی، مدرک تافل یا آیلتس با نمره 85 و 7 به بالا، مقاله های چاپ شده در ژورنال معتبر و … برای شما امتیاز محسوب می شود و شانس قبولی شما را بالا می برد. گرفتن بورسیه پرستاری در دانشگاههای دولتی ترکیه، مزیت های زیادی از جمله، تحصیل رایگان، خوابگاه و تغذیه رایگان، کمک هزینه تحصیلی و … را به همراه خواهد داشت. البته تسهیلات بورسیه پرستاری در ترکیه 2020 در هر دانشگاه متفاوت است و توسط خود آنها اعلام می شود. اما کلیت آن مطابق با آنچه است، که گفته شد. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

رشته پرستاری در ترکیه

تحصیل پرستاری در ترکیه بعد از پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی، از پرطرفدارین رشته های دانشگاهی است. برنامه ی تحصیلی خاصی برای دانشجویان پرستاری در ترکیه وجود دارد که آنها را برای محیط‌ کارهای مختلف آزموده می کند. دوره ی تحصیلی BSN یکی از این دوره ها است که در واقع لیسانس علوم پرستاری است. 4 سال طول می کشد تا این دوره ی تحصیلی با مباحثی از جمله مراقبت از بیماران در محیط های بالینی، مهارت های آزمایشگاهی و دوره های پرستاری تمام شود. افرادی که این دوره را تمام می کنند، می توانند در دو آزمون ادامه تحصیل پزشکی در ترکیه و پرستاری ثبت شده یا NCLEX-RN شرکت کند. هر پرستاری که در این آزمون از کالج های دانشگاهی ترکیه قبول شود، می تواند برای کار به یکی از مراکز بهداشتی در آمریکا مهاجرت کند.

برای همین است که افراد به چشم سکوی پرتاب نیز به این موقعیت نگاه می کنند. شما با تحصیل پرستاری در ترکیه، یک مدرک بین المللی معتبر در دست دارید، که می توانید در خود ترکیه و یا در کشورهای اروپا و آمریکا مشغول به کار شوید. چه چیزی بهتر از این؟!

هزینه تحصیل پرستاری در ترکیه

شهریه و هزینه پرستاری در ترکیه

پیش از هر چیزی اول این عکس را ذخیره کنید. حتما به کارتان می آید! دلیل اینکه رنج متفاوتی برای شهریه رشته پرستاری در ترکیه وجود دارد این است که دانشگاهها و سطح خدمات و امکانات آنها متفاوت است. بسته به اینکه در دانشگاه دولتی یا خصوصی مشغول به تدریس شوید، هزینه های متفاوتی پرداخت خواهید کرد. می توان در حالت کلی گفت، که شهریه پرستاری در ترکیه 2020 در دانشگاههای دولتی، 1000 تا 6000 لیر و شهریه دانشگاههای خصوصی از 4000 تا 10000 دلار متغیر است. بالاترین سطح هزینه ها برای تحصیل پرستاری در دانشگاه کوچ در ترکیه است که هر ساله 19500 دلار دریافت می کند. آزمون ورودی این دانشگاه نیز آزمون SAT است.

شهریه رشته پرستاری نام دانشگاه
3900$ اوسکودار
7900$ باهچه شهیر
8500$ یدی تپه (انگلیسی)
6500$ مدیپول استانبول (انگلیسی )
5500$ مدیپول استانبول
4500$ ایستینیه
4500$ ایستینیه (انگلیسی)
45000tl صباحدین زعیم
3000$ کنت
7000$ گلیشیم
7500$ گلیشیم (انگلیسی)
7500$ اوکان
9800$ آتیلیم (انگلیسی)
8000$ ازمیر اکونومی
5000$ کولتور
4500$ آیدین
3500$ هالیچ
3500$ هالیچ (انگلیسی)
6250$ مدیپول آنکارا
3750$ لقمان حکیم
7500$ اطلس
19500$ کوچ
4000$ مال تپه
5000$ کوجاالی
8000$ آجی بادام(انگلیسی)
8000$ آجی بادام
4000$ فنرباغچه
4000$ فنرباغچه (انگلیسی)
6000$ بیرونی (انگلیسی)
4000$ بیرونی

بازار کار پرستاری در ترکیه

در حال حاضر، بیش از هر زمان دیگری، ارزش و لزوم نیروی پرستاری برای جوامع مشخص شده است. این مساله بخصوص در ترکیه با کادر درمانی پیشرفته و با به روزترین مباحث علمی جهان، اهمیت دو چندان دارد. افرادی که از این رشته فارغ التحصیل می شوند، می توانند در بخش خدمات بیمارستان ها و درمانگاهها، در بخش های بیمه درمانی، حقوقی و یا در سازمان های غیرانتفاعی و آموزشی عالی ترکیه، مشغول به کار شوند. شما با تحصیل پرستاری در ترکیه و تمام شدن دوره ی لیسانس چهار ساله ی خود می توانید وارد بازار کار شوید و یا برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر اقدام کنید.

در تعدادی از بهترین دانشگاههای ترکیه، مقطع کارشناسی ارشد پرستاری به مدت دو سال ارائه می شود. این برای تمام پرستارانی است که می خواهند دوره های حرفه ای و تخصصی پرستاری را بگذرانند. یکی از مشهورترین برنامه ها، برنامه حرفه ای پرستاری با نام HONS است. افراد با داشتن کارشناسی ارشد می توانند در برآوردن نیازهای تخصصی مراکز درمانی، نیازهای عملیاتی-اورژانسی و … مشغول به کار شوند.

حقوق پرستاری در ترکیه

درامد کمک پرستاری ترکیه

فردی که تحت عنوان پرستار در ترکیه مشغول به کار می شود، معمولا میانگین حقوق‌اش برابر 6330 لیر در ماه است. رنج حقوق های ماهانه از 3170 لیر (مینیمم حقوق) تا 9820 لیر (ماکزیمم حقوق) متغیر است. البته باید این را بدانید که مقدار این حقوق، به تجربه ی فارغ التحصیلان رشته پرستاری در ترکیه، مهارت های آنان، جنسیت و موقعیت شغلی (شهر مشغول به کار) آنان بستگی دارد. به طور میانگین هر ساعت، حقوق یک پرستار در ترکیه به 38 لیر می رسد. همانطور که گفته شد، با تجربه ی بیشتر بر حقوق پرستاری در ترکیه افزوده می شود. میزان این افزایش به شرح زیر است:

 • افراد با داشتن سابقه کمتر از دو سال: 3800 لیر
 • افراد با داشتن سابقه بین 2 تا 5 سال: (32 درصد افزایش حقوق) 5030 لیر
 • افراد با داشتن سابقه بین 5 تا 10 سال: (34 درصد افزایش حقوق) 6730 لیر
 • افراد با داشتن سابقه بین 10 تا 15 سال: (19 درصد افزایش حقوق) 8020 لیر
 • افراد با داشتن سابقه 15 تا 20 سال: (8 درصد افزایش حقوق): 8650 لیر
 • افراد با سابقه ی بیش از 20 سال: (7 درصد افزایش حقوق) 9290 لیر

تحصیل کمک پرستاری در ترکیه

تحصیل پرستاری در ترکیه، در زمره مشاغل پر تقاضاست. بدین معنا که با مدرک پرستاری و کمک پرستاری، هیچگاه بیکار نخواهید نشست. بیشتر اوقات، افراد با مدرک پرستاری در مراکز درمانی و بیمارستان ها مشغول به کار می شوند. اما برخی موسسه ها و سازمان ها مانند بهداری ها، مراکز ترک اعتیاد، خانه سالمندان، کمپ ها و … نیز به پرستارها نیاز دارند. برای همین تمام افرادی که دوره های خاص پرستاری را گذرانده اند می توانند به عنوان پرستار و یا کمک پرستار در مشاغل مرتبط با سلامتی، مشغول به کار شوند.

تماس با آرتان بورس تاپ

مدرک کمک پرستاری در ترکیه

مدرک لیسانس پرستاری (RBN) و یا مدرک مرتبط با پرستاری (AND) برای شروع به کار الزامی است. برای همین بسیاری از افراد با مدرک کمک پرستاری، می توانند در مراکز درمانی و در کنار دیگر پرستاران مشغول به کار شوند. این افراد با تجربه ی پایین تر و درجه ی مدرک کمتر، از حقوق کمتری نسبت به پرستاران برخوردارند. اما با کسب تجربه و ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر، می توانند پایه حقوق کاری خود را افزایش دهند. اگر مدرک کمک پرستاری دارید و می خواهید در ترکیه مشغول به کار شوید، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • رنج سنی میان 25 تا 45
 • سابقه در شغل پرستاری حداقل به میزان 6 ماه
 • تسلط به زبان ترکی یا انگلیسی
 • ارائه ویزای کاری
 • ارائه ی درخواست نامه و مدارک مربوطه

نکته مهم: در برخی موارد، یک آزمون از افراد متقاضی برای کار گرفته می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل پرستاری در ترکیه میتوانید همین الان با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول رشته پرستاری در ترکیه

بهترین دانشگاه های ترکیه برای رشته پرستاری کدام ها هستند؟

دانشگاه ساکاریا، دانشگاه استانبول، دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه اگه، دانشگاه قاضی، دانشگاه آکدنیز، دانشگاه آنکارا به ترتیب بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل رشته پرستاری هستند.

شهریه دانشگاه های ترکیه برای رشته پرستاری چقدر می باشد؟

شهریه دانشگاه ها های دولتی برای پرستاری از 1000 لیر تا 15000 لیر می باشد. این شهریه در دانشگاه های خصوصی بسیرا بیشتر بوده و از 4000 دلار تا 12000 دلار می تواند باشد. دانشگاه های خصوصی برای اکثریت دانشجویان خود بورسیه های مختلفی را در نظر می گیرند.

آیا می توان در رشته پرستاری دانشگاه های ترکیه بورسیه فول فاند شد؟

برای بورسیه فول فاند در ترکیه می توانید در زمان مقرر آن (بهمن ماه) برای بورسیه شدن در این رشته اقدام نمایید. شما می توانید در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری بورسیه فول فاند شوید.

سوالات خود را از ما بپرسید

3.5 4 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
54 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها