logo
چالیشما ایزنی

چالیشما ایزین

آنچه در این مقاله خواهید خواند

اگر شما یکی از افرادی باشید که قصد مهاجرت کاری به کشور ترکیه را داشته باشد، یا یکی از اشخاصی که مدارک اولیه خود را برای اشتغال در این کشور فرستاده باشد، حتماً با عنوان اجازه کار در ترکیه برخورد کرده‌اید. در واقع پس از انجام تمامی مراحل مهاجرت آنچه که اهمیت دارد دریافت اجازه کار در کشور ترکیه است. این مسئله قوانین و مراحل مربوط به خود را دارد و به طبع مزایایی را چه برای کشور ترکیه و چه برای شخص خواهد داشت.

چالیشما ایزین چیست؟

چالیشما ایزین به معنای اخذ اجازه کار در کشور ترکیه است که هر فردی ملزوم به دریافت آن است. این قانون استثنائی ندارد. اخذ چالیشما ایزنی از کشور ترکیه زمان خاصی دارد و شما باید بتوانید با ارتباط درست انجام این کار را به کارفرمای خود محول کنید.

مزایای چالیشما ایزنی

با وجود سختگیری‌هایی که برای دریافت چالیشما ایزین مطرح می‌شود، اما این روش در نهایت به سود شخص خواهد بود و فرد می‌تواند از امکانات خاصی بهره‌مند شود. در کشور ترکیه قانون به این صورت است که اگر فرد بیشتر از ۸ سال ساکن آن کشور باشد و در آن اقامت داشته باشد، اجازه کار بدون محدودیت به او داده خواهد شد و از تمام مزایای قانونی این کشور بهره‌مند می‌شود. حال اگر فردی که برای کار به این کشور مهاجرت کرده است هر سال اقامت خود را تمدید کند، بعد از گذشت پنج الی شش سال می‌تواند از کشور ترکیه اقامت دائمی دریافت کند و از مزایای این کشور به طور کامل بهره‌مند شود.

هنگامی که شخص اجازه کار نداشته باشد، از هیچ قانونی هم بهره‌مند نخواهد شد. حتی کمترین مزایا مثل بیمه نیز بدون داشتن چالیشما ایزنی شامل حال او نخواهد شد و این امر باعث می‌شود که فرد بعد از گذشت چندین سال کار و بازنشسته شدن بیمه‌ایی نداشته باشد. این مشکل با دریافت اجازه کار حل خواهد شد و شخصی که برای او کار می‌کنید موظف است مقدار این بیمه را پرداخت کند. برای دریافت اطلاعات کامل در مورد ثبت نام کار در ترکیه روی لینک کلیک کنید.

نکات دریافت چالیشما ایزین

در این بخش سعی کردیم تا نکاتی را که شاید در دریافت چالیشما ایزین به شما کمک کند را بیان کنید که این نکات عبارت اند از :

 • برخی افراد تصور می‌کنند که خود می‌توانند چالیشما ایزنی را دریافت کنند، یا با سپردن این مسئله به یک موسسه مهاجرتی مسئله را حل کنند؛ اما در واقع تنها کسی که باید به آن مراجعه کرد کارفرما است. تنها کار فرما است که می‌تواند مدارک شما را ارسال کند و آن را پیگیری کند. پس از همان ابتدا روی پیدا کردن یک کارفرمای مناسب تمرکز کنید.
 • به کمک اجازه کار می‌توان بعد چند سال اقامت دائم دریافت کرد. این کار زمانی انجام می‌شود که شما تا پنج سال برای این کار اقدام کنید.
 • درست است که موسسه‌های مهاجرتی نمی‌توانند مراحل دریافت اجازه کار را برای شما انجام دهند، اما به کمک این مؤسسات می‌توان تمامی قانون‌های مهاجرت کاری و اجازه کار را دقیق متوجه شد و مسئله را با دقت و سریع‌تر رسیدگی کرد.
 • اگر خود به تنهایی قصد پیدا کردن یک کارفرمای مناسب را دارید، حتماً از قابل اعتماد بودن او اطمینان پیدا کنید. این کشور نیز مانند بسیاری از کشور‌ها خطراتی دارد؛ بنابراین قبل اینکه از شما سوءاستفاده شود یا هزینه‌های گزافی گرفته شود، به‌خوبی پرس‌وجو کنید.
 • کشور ترکیه به دلیل اینکه در معرض رشد نرخ بیکاری است، در ابتدا به استخدام افراد بومی این کشور می‌پردازد و این ممکن است فرایند رسیدگی به کار شما را طولانی‌تر کند.
 • یک قانونی که برای اخذ چالیشما ایزنی در این کشور وجود دارد این است که کارفرما در ابتدا موظف به استخدام فردی است که ساکن کشور ترکیه بوده و امکان اشتغال در آن موقعیت را دارد. کشور ترکیه با وجود این اشخاص اجازه استخدام افراد خارجی را به کارفرما نمی‌دهد.
 • سعی کنید از همان ابتدا اجازه کار خود را برای چند سال دریافت کنید، چون در این صورت نیاز به تمدید مدت زمان اقامت نخواهید داشت. به تعداد سالهایی که اجازه کار دارید گویی اجازه اقامت نیز دارید.
بیشتر بخوانید : شرایط ثبت شرکت در ترکیه

انواع اجازه کار در ترکیه

 به طور کل می‌توان اجازه کار را در کشور ترکیه به چند نوع دسته بندی کرد. این دسته بندی می‌تواند بر اساس مدت یا نوع کار باشد. معمولاً بر حسب مدت زمان نام‌گذاری انجام می‌شود. انواع اجازه کار شامل:

 1. اجازه کار نامحدود: هر فردی که بیشتر از پنج سال تا هشت سال قانوناً ساکن کشور ترکیه باشد و در این کشور اقامت داشته باشد، می‌تواند بعد پایان این دوره از کشور ترکیه اجازه کار دائم یا نامحدود دریافت کند. با دریافت این اجازه کار دیگر نیازی به تمدید سالانه نیست و همین‌طور شخص از مزایای قانونی نیز بهره‌مند می‌شود.
 2. اجازه کار موقت یا محدود: طبق این نوع اجازه کارفرد می‌تواند برای حدود یکسال با توجه به محل کار خاص خود و کارفرما این اجازه کار را دریافت کنند.
 3. اجازه کار مستقل: در این نوع چالیشما ایزنی فرد کاملاً مستقل کار می‌کند. چنانچه پنج تا هشت سال از مدت کار مستقل و اقامت او گذشته باشد و به رونق اقتصادی نیز کمک کرده باشد این اجازه کار به او داده می‌شود.همین‌طور اجازه کار می‌تواند به سه شکل کارمندی، دانشجویی یا کارفرمایی باشد.

مراحل دریافت اجازه کار

اجازه کار ترکیه

مراحل دریافت اجازه کار با توجه به اینکه شخص چه نوع شغلی را برای خود انتخاب می‌کند به مسائل مختلفی بستگی دارد؛ اما روند کلی دریافت اجازه کار به شکل زیر است:

 • پیدا کردن یک کارفرمای مناسب (مثلاً یک شخص ایرانی که در ترکیه صاحب کسب‌وکار است)
 • مراجعه کارفرما به سایت دریافت اجازه کار https://www.ailevecalisma.gov.tr/
 • مشخص کردن نوع اجازه کار که موقت است یا دائم
 • واردکردن اطلاعات شخصی فرد خارجی
 • ثبت اطلاعاتی مثل آدرس اقامت، تلفن، ایمیل
 • واردکردن آدرس محل کار
 • واردکردن اطلاعات مربوط به محل کار
 • واردکردن اطلاعات عمومی از قبیل سابقه، تجربه و مدرک تحصیلی
 • واردکردن اطلاعات کار مثل نوع وظیفه و حقوق
 • قراردادن فایل مدارک به شکل پی دی اف
 • مراجعه کارفرما به سایت دریافت اجازه کار https://www.ailevecalisma.gov.tr/
 • ارائه مدارک مورد نیاز شخص سازمان
 • پرداخت هزینه دریافت اجازه کار
 • پیگیری تا ثبت پاسخ کشور ترکیه

مدارک لازم برای دریافت اجازه کار

شخص باید هنگام درخواست اجازه کار مدارک خود را به طور کامل اماده کند و فایل آن را تحویل اداره کار کشور ترکیه دهد. این مدارک چالیشما ایزنی شامل:

 • عکس پرسنلی (شخص باید حدود شش تا هشت ماه قبل این عکس را گرفته باشد و به صورت الکترونیکی عکس را بارگذاری کند)
 • پاسپورت
 • فرم درخواست ویزای کار
 • یک نسخه از قرارداد کاری

هزینه‌های چالیشما ایزین

در واقع اگر بتوان واقع‌بینانه به این مسئله نگاه کرد، بجز هزینه‌ایی که شخص باید به اداره کار کشور ترکیه برای دریافت اجازه کار پرداخت کند‌. مراحل دیگر هزینه انچنانی نخواهد داشت. البته که باید تکلیف اقامت شما در ترکیه مشخص باشد و هزینه محل مسکن جدا از این موارد است. تنها هزینه‌ایی که شما باید بپردازید ۶۳۰ لیر برای دریافت اجازه کار ترکیه است. باقی هزینه‌ها مربوط به اماده کردن مدارک و … است. تمامی کارهای اجازه کار را کارفرما انجام می‌دهد و هزینه آن را شما باید به کشور ترکیه پرداخت کنید.

چالیشما ایزین چقدر طول می‌کشد؟

نمی‌توان دقیقاً زمان خاصی را برای چالیشما ایزنی در نظر گرفت چون کارفرما است که باید به سرعت کار را پیگیری کند؛ اما اگر از زمان ثبت اطلاعات در سایت در نظر بگیریم حدود ۳۰ روز تائید و بررسی طول خواهد کشید.

جمع بندی

دریافت چالیشما ایزین یا چالیشما ایزنی که حکم اجازه کار در ترکیه را دارد به همان میزان که در این مطلب بیان شد ساده نیست. پیدا کردن یک کارفرمای مناسب و کامل کردن مدارک و چالش‌هایی که در مسیر پیش می‌آید نیازمند یک مشاور یا راهنما است که تا آخر مسیر همراه فرد باشد و سؤالات احتمالی او را پاسخ دهد. دپارتمان آرتان بورس تاپ با تجربه بی‌نظیر و همراهی چندین متقاضی کار در ترکیه یکی از مراکز مناسب برای این همراهی است.

سوالات خود را از ما بپرسید

تست عکس نویسنده
نویسنده آرتان

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=7011
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”