دانشگاه مدیپول
logo
تحصیل رشته چشم پزشکی در ترکیه

چشم پزشکی در ترکیه

آنچه در این مقاله خواهید خواند

موضوع صحبت امروزمان تحصیل چشم پزشکی در ترکیه است که به عنوان یک رشته تخصصی، به بررسی و درمان مشکلات مرتبط با چشم می‌پردازد. کشور ترکیه به لحاظ تکنولوژی پیشرفته و دانش بالا در حوزه پزشکی، دانشگاه‌های با سابقه و اساتید مجرب، محیط زیبا و فرهنگ غنی، از برترین مقاصد برای تحصیل چشم پزشکی به شمار می‌رود. در ادامه این مقاله همراهتان هستیم تا در کنار هم با مزایای تحصیل این رشته در ترکیه، شرایط قبولی، شهریه تحصیلی و دانشگاه‌های برتر این کشور در حوزه چشم پزشکی آشنا شویم.

مزایای تحصیل چشم پزشکی در ترکیه

اگر هنوز برای تحصیل چشم پزشکی در ترکیه دو به شک هستید، احتمالاً این سؤال در ذهنتان وجود دارد که اصلاً خواندن این رشته تحصیلی در کشور ترکیه چه سود و مزیتی برایم دارد. در این بخش از مقاله قصد دارم به این سؤال به طور کامل پاسخ دهم.

 • کیفیت آموزشی عالی: از آنجایی که ترکیه ارتباط بسیار خوبی با کشورهای اروپایی دارد، با همکاری دانشگاه‌های این کشورها توانسته کیفیت آموزشی مطلوبی را ارائه دهد.
 • اعتبار بالای مدرک چشم پزشکی: کیفیت آموزشی بالایی که دانشگاه‌های ترکیه ارائه می‌دهند، باعث شده مدرک دریافتی از این دانشگاه‌ها در اغلب سراسر دنیا اعتبار زیادی داشته باشد.
 • امکان کار در ترکیه: شما می‌توانید بعد از تحصیل چشم پزشکی در ترکیه و دریافت مدرک فارغ‌التحصیلی در همین کشور شروع به کار کنید.
 • امکان اقامت بعد از تحصیل: پس از اتمام دوره تحصیلی خود در رشته چشم پزشکی با مشغول به کار شدن، این فرصت برایتان فراهم می‌شود که اقامت ترکیه را دریافت کرده و در این کشور زندگی کنید.
 • حقوق و مزایای عالی: با تحصیل رشته چشم پزشکی در ترکیه علاوه بر کسب جایگاه اجتماعی عالی، درآمد بسیار خوبی هم خواهید داشت که این موضوع خیلی مهمی در ارتقای سطح کیفی زندگی شما به حساب می‌آید.
 • هزینه کم تحصیل: با تحصیل چشم پزشکی در ترکیه در قبال دریافت آموزش با کیفیت و بهره‌مندی از امکانات عالی، هزینه کمی نسبت به دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی پرداخت می‌کنید.

شرایط پذیرش رشته چشم پزشکی در ترکیه

پذیرش رشته چشم پزشکی در ترکیه

حالا که با مزیت‌های تحصیل چشم پزشکی در ترکیه آشنا شدیم بیایید کمی هم در خصوص شرایط قبولی در این رشته صحبت کنیم. اول از همه شما برای تحصیل این رشته باید دوره ۶ساله پزشکی عمومی را گذرانده و مدرک فارغ‌التحصیلی این دوره را دریافت کنید. این مدرک معادل کارشناسی در رشته‌های غیر پزشکی است. بعد از آن لازم است که در آزمون تخصصی پزشکی شرکت کنید که در صورت قبولی می‌توانید شروع به تحصیل چشم پزشکی در ترکیه نمایید.

در اینجا شرایط لازم برای تحصیل چشم پزشکی در ترکیه آورده شده است؛

 • مدرک فارغ‌التحصیلی از رشته پزشکی
 • شرکت در آزمون تخصصی پزشکی (TUS) و کسب امتیاز قبولی
 • داشتن مدرک زبان ترکی یا انگلیسی
نکات بیشتر
راستی:

به یاد داشته باشید که دانشگاه ‌های ترکیه شرایط سنی خاصی را برای پذیرش در رشته‌های خود در نظر نمی‌گیرند.

مدارک لازم برای ثبت نام در رشته چشم پزشکی

بعد از این که با شرایط قبولی در رشته چشم پزشکی در ترکیه آشنا شدید، کافی است مدارک لازم برای ثبت نام و درخواست پذیرش را آماده کرده و به دانشگاه مورد نظر ارائه دهید. ثبت نام در اکثر دانشگاه‌های ترکیه دو مرحله‌ای است. در مرحله اول مدارک درخواست شده را در سایت رسمی دانشگاه آپلود کرده و در صورت پذیرفته شدن از طرف دانشگاه، مراحل بعدی ثبت نام را به صورت حضوری انجام دهید.

در ادامه می‌توانید مدارک لازم برای قبولی در چشم پزشکی در ترکیه را بخوانید.

 • مدرک فارغ‌التحصیلی پزشکی عمومی
 • مدرک زبان انگلیسی یا ترکی
 • کپی مدارک
 • نتیجه آزمون TUS
 • کپی پاسپورت
 • ترجمه پاسپورت
 • گواهی اقامت
 • دو قطعه عکس

آزمون های لازم جهت پذیرش در رشته چشم پزشکی

دانشجوی رشته چشم پزشکی ترکیه

برای قبولی در چشم پزشکی در ترکیه باید در چه آزمونی شرکت کنم؟ این سؤال خیلی مهمی است که در همین ابتدا لازم است جواب آن را بدانید. برای چشم پزشک شدن شما حتماً باید در آزمون تخصص پزشکی شرکت کنید. این آزمون TUS نام دارد که برای سایر رشته‌های تخصصی حوزه پزشکی هم باید نمره قبولی در آن را به دست آورد. به خاطر داشته باشید که حداقل رتبه لازم برای قبولی در رشته چشم پزشکی 53.4298 است.

ممکن است که بخواهید تحصیلات خود را به زبان انگلیسی ادامه دهید. در این صورت در کنار شرایط پذیرش در رشته چشم پزشکی ترکیه باید مدرک مهارت زبان انگلیسی خود را به دانشگاه ارائه دهید و یا در دوره‌های زبان آموزی دانشگاه شرکت کنید.

شرایط اخذ بورسیه رشته چشم پزشکی در ترکیه

دانشگاه‌های ترکیه هر ساله بورسیه‌هایی را برای دانشجویان رشته‌های مختلف در نظر می‌گیرند. این بورسیه‌ها تأثیر چشمگیری در کاهش هزینه‌های تحصیل دارند. علاوه بر دانشگاه‌ها مراکز دولتی و خصوصی زیادی هم در ترکیه هستند که به دانشجویان در تأمین هزینه‌های تحصیل و زندگی کمک کرده و شرایط درس خواندن در ترکیه را راحت‌تر می‌کنند.

متأسفانه، هیچ‌کدام از این بورسیه‌ها و کمک هزینه‌ها شامل دانشجوهای خارجی نمی‌شود و فقط به دانشجویان ترک تعلق می‌گیرد اما هم‌زمان با گذراندن دوره تخصصی در کلینیک‌های چشم پزشکی، مبلغی به عنوان حقوق به شما پرداخت می‌شود که بخشی از هزینه‌های تحصیلی شما را پوشش می‌دهد.

نکات بیشتر
پیام مشاور!

همان‌طور که در بخش قبل هم توضیح دادیم رشته چشم پزشکی در ترکیه یک دوره تخصصی بوده و قبولی در آن مستلزم شرکت در آزمون TUS و کسب امتیاز کافی است. پس با این وجود شما نمی‌توانید بدون آزمون در این رشته و سایر رشته‌های تخصصی پزشکی تحصیل کنید. برای آگاهی از شرایط قبولی در این آزمون می‌توانید با مشاوران ما در مجموعه آرتان بورس تاپ تماس بگیرید.

شهریه رشته چشم پزشکی در ترکیه در دانشگاه های برتر

همان‌طور که می‌دانید شهریه دانشگاه‌ها بسته به دولتی یا خصوصی بودن آن‌ها متفاوت است. از طرفی هر کدام از دانشگاه‌های ترکیه بر حسب امکانات و کیفیت آموزشی که ارائه می‌دهند شهریه متفاوتی را دریافت می‌کنند. به همین دلیل در این بخش از مقاله جدولی از شهریه رشته چشم پزشکی در دانشگاه‌های برتر ترکیه را قرار داده‌ایم.

شهریه رشته چشم پزشکی در دانشگاه های برتر ترکیه
دانشگاه نوع دانشگاه نام شهر رتبه در ترکیه شهریه سالانه
دانشگاه حاجت تپه دولتی آنکارا 2 185.000 لیر
دانشگاه آنکارا دولتی آنکارا 3 120.000 لیر
دانشگاه قاضی دولتی آنکارا 7 101.000 لیر
دانشگاه اژه دولتی ازمیر 8 50.582 لیر
دانشگاه دوکوز ایلول دولتی ازمیر 10 100.000 لیر
دانشگاه آکدنیز دولتی آنتالیا 18 125.000 لیر
دانشگاه پاموک کاله دولتی دنیزلی 46 20.000 لیر
دانشگاه بورسا اولوداغ دولتی بورسا 22 50.582  لیر
دانشگاه دیجله دولتی دیارباکیر 38 50.000 لیر
دانشگاه خصوصی بزمی عالم خصوصی استانبول 85 6661 دلار

هزینه های تحصیل چشم پزشکی در ترکیه

گفتیم که بورسیه‌های دانشگاه‌ها و مراکز بورسیه دهنده شامل دانشجویان خارجی چشم پزشکی در ترکیه نمی‌شود. پس با این وجود اطلاع از هزینه تحصیل این رشته موضوع خیلی مهمی است که حتماً باید به آن توجه کنید. به‌طورکلی عوامل مختلفی در تعیین هزینه‌های تحصیلی در ترکیه تأثیرگذار هستند و محاسبه دقیق هزینه‌ها کار سختی است. اما دانستن معیارهای تأثیرگذار در هزینه‌های تحصیل و زندگی در ترکیه می‌تواند کمک بزرگی به شما در انتخابتان داشته باشد. این معیارها عبارت‌اند از:

 • نوع دانشگاه
 • شهریه دانشگاه
 • شهر محل تحصیل
 • خوابگاه و محل سکونت
 • غذا و هزینه‌های زندگی
 • حمل‌ونقل
 • کتب دانشگاهی و لوازم تحریر
نکات بیشتر
بیش‌تر بدانید:

بعد از گذراندن دوره ۶ساله پزشکی عمومی، دوره تخصصی چشم پزشکی شروع می‌شود که 4 سال طول می‌کشد. بعد از این مدت شما می‌توانید در شغل چشم پزشکی در ترکیه مشغول به کار شوید.

بهترین دانشگاه های رشته چشم پزشکی در ترکیه

اگر تصمیمتان خواندن چشم پزشکی در ترکیه است، به شما تبریک می‌گویم. شما قدم اول را در جهت حرکت به سوی آینده شغلی درخشان برداشته‌اید. قدم دوم انتخاب یک دانشگاه خوب از بین چند صد دانشگاه در این کشور است. شما با انتخاب دانشگاه مناسب می‌توانید راه خود را برای ورود به کشورهای اروپایی و پیشرفته هموار کنید. پس این بخش را به دقت بخوانید چون می‌خواهیم بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل چشم پزشکی در ترکیه را به شما معرفی کنیم.

دانشگاه نوع دانشگاه نام شهر رتبه در ترکیه مورد تأیید ایران
دانشگاه حاجت تپه دولتی آنکارا 2 بهداشت و علوم
دانشگاه آنکارا دولتی آنکارا 3 بهداشت و علوم
دانشگاه قاضی دولتی آنکارا 7 بهداشت و علوم
دانشگاه اژه دولتی ازمیر 8 بهداشت و علوم
دانشگاه دوکوز ایلول دولتی ازمیر 9 بهداشت و علوم
دانشگاه آکدنیز دولتی آنتالیا 17 نیست
دانشگاه پاموک کاله دولتی دنیزلی 46 نیست
دانشگاه بورسا اولوداغ دولتی بورسا 20 فقط  وزارت علوم
دانشگاه دجله دولتی دیارباکیر 38 نیست
دانشگاه بزمی عالم خصوصی استانبول 60 نیست

در جدول بالا با مراکز آموزشی برتر ترکیه برای خواندن چشم پزشکی آشنا شدید. اکنون نوبت به معرفی چند تا از بهترین‌های این جدول رسیده است.

بهترین دپارتمان چشم پزشکی ترکیه در دانشگاه آنکارا

دانشگاه آنکارا جزء اولین مراکز آموزشی ساخته شده در ترکیه است که از همان اوایل تأسیس، شروع به آموزش در حوزه‌های تخصصی پزشکی کرد. دانشجویان چشم پزشکی این دانشگاه در کلینیک‌های فوق پیشرفته متعلق به دانشگاه آنکارا، به صورت عملی و علمی آموزش دیده و از تجربیات متخصصان این حوزه بهره‌مند می‌شوند. در کلینیک‌های چشم پزشکی این دانشگاه انواع جراحی‌های چشم با پیشرفته‌ترین روش‌های روز دنیا انجام می‌پذیرد.

دپارتمان چشم پزشکی دانشگاه قاضی

دانشگاه قاضی یکی دیگر از مراکز آموزشی معتبر در پایتخت کشور ترکیه است. این دانشگاه توسط مصطفی کمال آتاتورک، رهبر جمهوریت ترکیه تأسیس شد و امروزه یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه در رشته‌های پزشکی به شمار می‌رود. سالانه بیشتر از 4000 عمل جراحی با پیشرفته‌ترین تجهیزات در کلینیک چشم پزشکی دانشگاه قاضی انجام می‌شود.

دپارتمان چشم پزشکی دانشگاه اژه

رشته چشم پزشکی دانشگاه اژه ترکیه

نام دانشگاه اژه را کمتر کسی نشنیده است. این دانشگاه یکی از بهترین و معروف‌ترین دانشگاه‌های ترکیه در شهر زیبای ازمیر است. بیش از 50 سال از زمان تأسیس گروه چشم پزشکی اژه می‌گذرد و تا به امروز هزاران جراحی موفقیت‌آمیز توسط این بخش انجام شده است. قرار گرفتن دانشگاه اژه در شهر ازمیر مزیت‌های زیادی برای دانشجویان دارد. هزینه‌های زندگی در ازمیر نسبت به شهرهای بزرگ‌تر مقرون‌به‌صرفه است. از طرفی امنیت شهر ازمیر بسیار بالاست. این موضوعات و همچنین اعتبار دانشگاه اژه باعث شده دانشجویان زیادی جذب آن شوند. برای شناخت بیش‌تر این مرکز آموزشی می‌توانید مقاله دانشگاه اژه را در صفحه دیگر آرتان بورس تاپ بخوانید.

دپارتمان چشم پزشکی دانشگاه دوکوز ایلول

دوکوز ایلول یکی دیگر از دانشگاه‌های معتبر ترکیه در شهر ازمیر است. طیف رشته‌های این مرکز آموزشی بسیار گسترده است و این خود یکی از نقاط قوت دانشگاه دوکوز ایلول به شمار می‌رود که باعث جذب دانشجویان بسیاری شده است. کلینیک چشم پزشکی دانشگاه دوکوز ایلول با ارائه راهکارهای موفقیت‌آمیز روش‌های جراحی مانند تکنیک ویترکتومی، جراحی جداشدگی شبکیه و پیوند قرنیه پیش‌تر در منطقه انجام نمی‌شد، توانست نامی برای خود به دست آورد.

آیا می‌دانید که بیش از نیمی از دانشجویان شهر ازمیر در دانشگاه دوکوز ایلول تحصیل می‌کنند؟ از این گذشته افراد زیادی هم از کشورهای مختلف برای تحصیل به این دانشگاه می‌آیند. اگر شما هم علاقه‌مند به تحصیل در این مرکز آموزشی هستید، ما یک مقاله جامع و کامل در خصوص معرفی دانشگاه دوکوز ایلول آماده کرده‌ایم.

فوق تخصص چشم پزشکی ترکیه

بعد از فارغ‌التحصیلی از دوره تخصص چشم پزشکی، در صورت علاقه می‌توانید دوره فوق تخصص چشم پزشکی را ادامه دهید. برای تحصیل در دوره‌های فوق تخصص بایستی در آزمون فوق تخصص پزشکی (YDUS) شرکت نموده و پس از قبولی، در یکی از گرایش‌های چشم پزشکی مثل قرنیه، شبکیه چشم، گلوکوم، استرابیسم، اکولوپلاستی، بیماری‌های یووه و جراحی انکساری وارده شده و با گذراندن دوره مدنظر خود موفق به دریافت فلوشیپ تخصصی در آن رشته شوید.

“YDUS” یکی از امتحاناتی است که فقط پزشکان می‌توانند در آن شرکت کنند. برای کسانی که در این آزمون شرکت خواهند کرد، داشتن گواهی «پزشک فعال» الزامی است. این آزمون توسط شورای آموزش عالی ترکیه (OSYM) برگزار می‌شود. کسانی که در آزمون تخصص پزشکی امتیاز بیش از 45 را کسب کنند می‌توانند گرایش خود را انتخاب کنند. همچنین گفتی است به هر داوطلب حداکثر 30 اولویت برای انتخاب داده می‌شود.

در نهایت فوق تخصص چشم‌پزشکی در ترکیه، فرصت‌های شغلی بسیاری را برای فارغ‌التحصیلان ایجاد می‌کند. آن‌ها می‌توانند در بیمارستان‌ها، مراکز تخصصی چشم‌پزشکی و یا مطب‌های خصوصی خود مشغول به کار شده و درآمد بسیار عالی داشته باشند.

اعتبار مدرک چشم پزشکی در ترکیه

کار با مدرک چشم پزشکی ترکیه

وقتی صحبت از اعتبار مدرک چشم پزشکی در ترکیه یا سایر رشته‌های پزشکی در ترکیه می‌شود، باید در نظر داشت افراد زیادی هستند که این کشور را به عنوان پلی برای مهاجرت به کشورهای پیشرفته دیگر در نظر می‌گیرند. اگر شما هم جزء این دسته از افراد هستید، خیالتان راحت باشد چرا که اغلب دانشگاه‌های ترکیه دارای برنامه تبادل دانشجو اراسموس و اراسموس پلاس هستند. این یعنی شما به راحتی می‌توانید در حین و بعد از تحصیل در ترکیه برای ادامه تحصیلات خود وارد کشورهای عضو این برنامه‌ها شوید. از طرفی اگر قصد بازگشت به ایران را داشته باشید، باید بگویم که دانشگاه‌های ترکیه در ایران هم از اعتبار بالایی برخوردارند و شما می‌توانید با معادل سازی مدرک خود، به عنوان چشم پزشک در ایران مشغول به کار شوید.

موقعیت شغلی و بازار کار چشم پزشکی در ترکیه

شغل چشم پزشکی در ترکیه جزء مشاغل پردرآمد به شمار می‌رود؛ به دلیل این که امروزه افزایش میزان استفاده از موبایل و کامپیوتر باعث افزایش آسیب‌های چشمی و مراجعه به دکتر شده است. البته که عوامل دیگری هم در این آسیب‌ها نقش دارند که در موضوع بحث ما جا نمی‌گیرند. فارغ‌التحصیلان چشم پزشکی می‌توانند در مراکز و بیمارستان‌های دولتی و خصوصی مشغول به کار شوند و یا کلینیک و مطب شخصی خود را داشته باشند. از طرفی جایگاه اجتماعی و اعتبار این شغل هم بسیار بالاست که از دیگر عوامل ترغیب افراد به تحصیل این رشته به شمار می‌رود. فارغ‌التحصیلان چشم پزشکی به لحاظ موقعیت حرفه‌ای نه تنها در ترکیه بلکه در همه جای دنیا از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند.

درآمد شغل چشم پزشکی در ترکیه

و اما رسیدیم به بحث شیرین و جذاب میزان درآمد چشم پزشکان در ترکیه. فارغ از این که داشتن علاقه در انتخاب این رشته برای تحصیل اهمیت زیادی دارد، شما قرار است در مجموع 10 سال از عمر خود را صرف تحصیل چشم پزشکی در ترکیه کنید، بنابراین میزان درآمد فاکتور مهمی به شمار می‌رود. در ادامه این بخش لیستی از حقوق چشم پزشکان در فیلدهای مختلف شغلی را می‌بینید.

درآمد شغل چشم پزشکی در ترکیه
حقوق ماهانه در بیمارستان دولتی بین 70,000 الی 90,000 لیر
حقوق ماهانه در بیمارستان خصوصی بین 55,000 الی 85,000 لیر
متوسط حقوق (ماهانه) طبق آمار سایت‌های کاریابی 7،4280 لیر

جمع بندی

برای تحصیل چشم پزشکی در ترکیه لازم است اطلاعات کافی از شرایط قبولی در دانشگاه‌های این کشور، بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل این رشته و شهریه هر کدام از آن‌ها آشنا شوید که در این مقاله به طور کامل به این موضوعات پرداختیم. همچنین درآمد و بازار کار چشم پزشکان هم بعد از فارغ‌التحصیلی از اهمیت بالایی برخوردار است. با تحصیل چشم پزشکی در ترکیه دیگر نگران مشکلات مهاجرتی نخواهید بود چرا که مدرک دانشگاه‌های این کشور از اعتبار بالایی در اکثر کشورهای پیشرفته برخوردار است. اگر هر سؤالی در مورد تحصیل در ترکیه دارید، کافیست که با مشاوران ما در آرتان بورس تاپ تماس گرفته و سؤالات خود را از آن‌ها بپرسید.

نویسنده آرتان بورس تاپ

سؤالات متداول کاربران درباره چشم پزشکی در ترکیه

هزینه تحصیل در رشته چشم پزشکی ترکیه در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است. در این مقاله جدولی از شهریه این رشته در دانشگاه‌های برتر ترکیه را آورده‌ایم.
چشم پزشکی در ترکیه یک دوره تخصصی بوده و مستلزم قبولی در آزمون تخصصی TUS است.
دانشجویان خارجی شامل دریافت بورسیه دانشگاه‌های ترکیه در رشته چشم پزشکی نمی‌شوند.
به جز رشته‌های تخصصی پزشکی در تمامی رشته‌های دانشگاه‌های خصوصی ترکیه می‌توان بدون شرکت در آزمون ورودی پذیرش گرفت. اما اکثر دانشگاه‌های دولتی شرط پذیرش با آزمون ورودی دارند.
خیر. هیچ شرایط سنی خاصی برای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه وجود ندارد.
دوره تخصصی چشم پزشکی در ترکیه 4 سال طول می‌کشد.
بله. شما امکان تحصیل به یکی از دو زبان ترکی و یا انگلیسی را در دانشگاه‌های ترکیه دارید.
درآمد و حقوق چشم پزشکان بسته به مراکزی که در آن‌ها مشغول به کار می‌شوند، متفاوت است. مثلاً در بیمارستان‌های دولتی بین 70,000 الی 90,000 لیر است. به بخش مربوطه مراجعه کنید تا از میزان درآمد چشم پزشکان آشنا مطلع شوید.
Telegram WhatsApp Twitter
دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=25894

برگزاری آزمون بورسیه تحصیلی

دانشگاه‌های مدیپول

مدیپول استانبول
 • مورد تایید وزارت بهداشت
 • پیراپزشکی، مهندسی
مدیپول آنکارا
 • پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی

زمان برگزاری: 11 خرداد ماه 1403

محل برگزاری: تهران، تبریز، ارومیه