logo
تحصیل رشته کاردرمانی در ترکیه

کاردرمانی در ترکیه

آنچه در این مقاله خواهید خواند

در این مقاله به سراغ کاردرمانی در ترکیه یکی از رشته‌های کاربردی در حوزه مراقبت‌های بهداشتی رفتیم. کاردرمانی شاخه‌ای از خدمات درمانی و توان‌بخشی است که به افراد در هر سنی که دارای مشکلات جسمی، حسی یا شناختی هستند کمک می‌کند. کار درمانگران به این افراد کمک می‌کنند تا حد امکان بتوانند فعالیت‌های خود را در تمام زمینه‌های زندگی به طور مستقل انجام دهند.

مسئولیت کار درمانگران رفع موانعی است که بر نیازهای عاطفی، اجتماعی و فیزیکی فرد تأثیر می‌گذارد. برای این کار از فعالیت‌های روزمره، تمرینات و سایر روش‌های درمانی استفاده می‌کنند. در ادامه به طور کامل رشته کاردرمانی در ترکیه را به شما معرفی می‌کنیم؛

مزایای تحصیل کاردرمانی در ترکیه

در اینجا به مزایایی که خواندن رشته کاردرمانی در ترکیه دارد می‌پردازیم. قبل از آن اشاره‌ای کنیم به مواردی که یک کار درمانگر بر روی آن‌ها تمرکز دارد؛ از یک طرف فعالیت‌های روزانه مانند غذا خوردن، لباس پوشیدن، استفاده از سرویس بهداشتی و حمام کردن و از طرف دیگر فعالیت‌هایی (کار با ابزار) مانند رانندگی، تهیه غذا و کار داوطلبانه که از جمله وظایف یک کار درمانگر برای بهبود شرایط فرد در انجام کارهای روزانه‌اش است. فارغ از جنبه انسانی این رشته به چند مورد از مزیت‌هایی که شما با تحصیل کاردرمانی در دانشگاه‌های ترکیه از آن‌ها برخوردار می‌شوید اشاره می‌کنیم؛

 • کیفیت آموزشی بالا به همراه تجهیزات و امکانات مدرن
 • بین‌المللی بودن دانشگاه‌های ترکیه و اعتبار بالای مدرک کاردرمانی در جهان
 • امکان کار در ترکیه
 • امکان اقامت پس از تحصیل
 • دریافت حقوق بالای این رشته در ترکیه
 • امنیت شغلی بسیار بالا
 • بهره‌مندی از بورسیه‌های متنوع تحصیلی
 • بهره‌گیری از امکانات علمی، تحقیقی و رفاهی در اختیار دانشجویان؛ مانند آزمایشگاه‌های مجهز، سالن‌های ورزشی بزرگ و…
 • هزینه پایین در حین حال با کیفیت تحصیل کاردرمانی در ترکیه به نسبت دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی

شرایط پذیرش رشته کاردرمانی در ترکیه

پذیرش رشته کاردرمانی در ترکیه

رشته کار درمانی ترکیه در کلیه مقاطع تحصیلی در دانشگاه‌های این کشور ارائه می‌شود. طبیعتاً هر دانشگاهی شرایط پذیرش خاص خود را دارد. در این قسمت به شرایط عمومی مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه در مقطع لیسانس می‌پردازیم؛

 • ارائه مدرک دیپلم دبیرستان با حداقل معدل 12 که البته نسبت به تصمیم دانشگاه می‌تواند متغیر باشد.
 • شرکت در آزمون ورودی دانشگاه؛ آزمون یوس (YOS) و یا آزمون‌های بین‌المللی مانند SAT, ACT
 • ارائه مدرک زبان ترکی یا انگلیسی بسته به زبان آموزشی دانشگاه
نکات بیشتر
قابل توجه داوطلبان:

برای تحصیل کاردرمانی در ترکیه، شرط سنی خاصی در نظر گرفته نشده است و همه گروه‌های سنی مجاز به تحصیل این رشته در دانشگاه‌های ترکیه هستند.

مدارک لازم برای ثبت نام در رشته کاردرمانی

بعد از به اتمام رسیدن مراحل اخذ پذیرش، برای ثبت نام دانشگاه در رشته کار درمانی در ترکیه مدارکی را باید ارائه دهید که عبارت‌اند از:

 • سند نتیجه قبولی در آزمون یوس یا آزمون‌های بین‌المللی معادل
 • اصل دیپلم دبیرستان و کارنامه ریزنمرات به همراه ترجمه رسمی به زبان انگلیسی یا ترکی
 • ارائه پاسپورت و کارت شناسایی
 • مدرک زبان انگلیسی یا ترکی بسته به زبان آموزشی دانشگاه
 • عکس بیومتریک که در شش ماه گذشته گرفته شده باشد.

آزمون های لازم جهت پذیرش در رشته کاردرمانی

ممکن است هر دانشگاه آزمون خاصی را در نظر بگیرد اما به‌طورکلی آزمون‌هایی که برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ترکیه در رشته کاردرمانی به آن نیاز دارید شامل مواردی است که در ادامه ذکر می‌کنیم.

 • آزمون یوس متمرکز TR-YOS
 • آزمون یوس (YOS) دانشگاه‌های ترکیه
 • SAT
 • ACT

خبر خوب:داوطلبان توجه داشته باشند که اصولاً اکثر دانشگاه‌های ترکیه برنامه‌های آموزشی خود را به دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه می‌کنند. در نتیجه امکان تحصیل کاردرمانی در ترکیه به زبان انگلیسی نیز وجود دارد.

شرایط پذیرش بدون کنکور رشته کاردرمانی در ترکیه

شما می‌توانید بدون کنکور از بسیاری از دانشگاه‌های معتبر در رشته کاردرمانی پذیرش بگیرید. به‌طورکلی باید گفت اکثر دانشگاه‌های دولتی شرط پذیرش با آزمون ورودی را دارند و بالعکس اکثر دانشگاه‌های خصوصی شرط پذیرش بدون آزمون ورودی دارند.

شرایط اخذ بورسیه رشته کاردرمانی در ترکیه

هر دانشگاهی بنا به بودجه‌ای که دارد با نظر هیئت امنا برنامه بورسیه‌هایی برای حمایت از دانشجویان در طول دوره تحصیلی در نظر می‌گیرد. اما فارغ از بورسیه‌های عمومی که شامل همه دانشجویان می‌شود، بورس‌هایی وجود دارد که مختص دانشکده خاصی است. این موضوع بسته به خود دانشگاه دارد و شما به هنگام اخذ پذیرش می‌توانید در کنار برنامه بورسیه‌های عمومی از بورسیه خاص رشته کاردرمانی هم مطلع شوید. اگر به دنبال دریافت بورسیه از دانشگاه‌های ترکیه هستید، مقاله شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در ترکیه را حتماً بخوانید. برخی از برنامه بورسیه‌ها عبارت‌اند از:

 1. تخفیف در شهریه خواهر و برادری که هم‌زمان در دانشگاه تحصیل می‌کنند.
 2. بورسیه تحصیلی موفقیت: متعلق به دانشجویان برتر
 3. بورسیه ویژه معلولین
 4. بورسیه سازمانی که توسط بنیادهای خصوصی و مستقل داده می‌شود.
 5. بورسیه تحصیلی مختص دانشجویان خارجی

واحدهای درسی رشته کاردرمانی در ترکیه

دانشجویان کاردرمانی در ترکیه

در اینجا به دروس مشترکی که در تمامی دانشگاه‌های ترکیه در رشته کاردرمانی ارائه می‌شود اشاره می‌کنیم؛

 • رشد و توسعه
 • فیزیولوژی
 • فعالیت‌های روزمره زندگی
 • کاردرمانی در بیماری‌های اسکلتی عضلانی
 • نوروآناتومی
 • روان‌شناسی
 • حرکت‌شناسی عملکردی
 • توان‌بخشی پایه جامعه
 • آموزش بالینی

شهریه رشته کاردرمانی در ترکیه در دانشگاه های برتر

چنانچه تصمیم به تحصیل رشته کادردرمانی در ترکیه دارید، می‌توانید با مشاهده جدول زیر از شهریه برترین دانشگاه‌های این کشور مطلع شوید که هم مخارج تحصیلیتان را تخمین بزنید و هم محل تحصیل خود را از بین بهترین‌های ترکیه انتخاب کنید.

شهریه رشته کاردرمانی در دانشگاه های برتر ترکیه
نام دانشگاه شهریه متوسط
حاجت تپه 100.230 لیر
مدیپول استانبول 5542 دلار
مدیپول آنکارا 5542 دلار
بیرونی 1125  دلار
اوسکودار 109.140 لیر
لکمان حکیم 2479  دلار
علوم بهداشت 5.011 لیر
فنرباهچه 5986  دلار
گلیشیم 3492 دلار
اطلس 997  دلار

هزینه های تحصیل کاردرمانی در ترکیه

هزینه تحصیل کاردرمانی در ترکیه بسته به عوامل زیادی دارد و نمی‌توان مبلغی را حتی به صورت حدودی معین کرد. اما برخی از فاکتورهای مهم در خرج و مخارج را می‌توان در نظر گرفت که شما با توجه به آن‌ها و نیاز و عادات زندگی خود، می‌توانید به بررسی هزینه‌های تحصیلی خود بپردازید

 • خصوصی یا دولتی بودن دانشگاه
 • شهریه دانشگاه
 • شهر محل تحصیل
 • لوازم‌التحریر
 • کتاب
 • خورد و خوراک
 • خوابگاه و محل سکونت
 • حمل‌ونقل به دانشگاه
 • خدمات درمانی
 • نیازهای بهداشتی

بهترین دانشگاه های رشته کاردرمانی در ترکیه

در قالب جدولی برترین دانشگاه‌هایی که برای کار درمانی در ترکیه انتخاب مناسبی هستند را به شما معرفی می‌کنیم و سپس برخی از مهم‌ترین آن‌ها را برایتان شرح می‌دهیم.

بهترین دانشگاه های ترکیه در رشته کار درمانی
دانشگاه شهر رتبه رشته در ترکیه نوع دانشگاه مورد تایید وزارت علوم یا بهداشت
دانشگاه حاجت تپه آنکارا 1 دولتی مورد تایید وزارت علوم و بهداشت
دانشگاه مدیپول استانبول استانبول 2 خصوصی مورد تایید وزارت علوم و بهداشت
دانشگاه مدیپول آنکارا آنکارا 3 خصوصی نیست
دانشگاه بیرونی استانبول 4 خصوصی علوم
دانشگاه اوسکودار استانبول 5 خصوصی نیست
دانشگاه لقمان حکیم آنکارا 6 خصوصی نیست
دانشگاه علوم بهداشت آنکارا 7 دولتی نیست
دانشگاه فنر باهچه استانبول 8 خصوصی نیست
دانشگاه گلیشیم استانبول 9 خصوصی علوم
دانشگاه اطلس استانبول 10 خصوصی نیست

بهترین دپارتمان کار درمانی ترکیه در دانشگاه حاجت تپه

هدف دانشکده علوم بهداشت دانشگاه حاجت تپه در رشته کاردرمانی، ارائه بالاترین سطح کیفی در راستای اصل «پیش به سوی بهترین‌ها» است. رشته کاردرمانی این دانشکده توسط انجمن ارزیابی و اعتباربخشی برنامه‌های آموزشی علوم بهداشتی (FEDEK) در سطح ملی و توسط فدراسیون جهانی کاردرمانگران (WFOT)، بالاترین سازمان حرفه‌ای کاردرمانی، در سطح بین‌المللی معتبر شناخته شده است. علاوه بر این، حاجت تپه نماینده کشور ترکیه در سطح جهانی است، زیرا از اعضای شبکه آموزش عالی کاردرمانی اروپا (ENOTHE) به شمار می‌رود. با توجه به آنچه گفته شد، می‌توان با اطمینان کامل این دانشگاه را برای تحصیل کاردرمانی در ترکیه انتخاب کرد.

دپارتمان کاردرمانی دانشگاه مدیپول استانبول

دانشگاه مدیپول استانبول از جمله مراکز آموزش عالی تازه تأسیس ترکیه است که زمینه علوم پزشکی و بهداشتی تمرکز ویژه‌ای دارد. دپارتمان کاردرمانی دانشگاه مدیپول استانبول با اتخاذ مبانی علمی و با رویکردی چند رشته‌ای کاردرمانگرانی محقق، مولد و مبتکر را تربیت می‌کند که نه تنها در مباحث نظری، بلکه در شیوه‌های مدرن عملی این رشته پیشتاز باشند. دانشجویان کاردرمانی تحت سرپرستی کادر علمی مجرب و بروز پس از گذراندن دوره تحصیلی خود فرصت فعالیت در مراکز درمانی و کلینیک‌های بهداشتی را پیدا می‌کنند.

دپارتمان کاردرمانی دانشگاه بیرونی

تحصیل کاردرمانی در دانشگاه بیرونی

هدف بخش کاردرمانی دانشگاه بیرونی، پرورش افرادی شایسته و متخصص است که در طول دوره تحصیل خود، دانش اولیه پزشکی، روانشناسی و کاردرمانی را آموزش ببینند و برای فعالیت‌های بالینی و توان‌بخشی آماده شوند. دانشجویان در مدت تحصیل خود در این رشته یاد می‌گیرند که چطور به بهبود توانایی افراد برای انجام فعالیت‌هایی روزانه خود کمک کنند به‌گونه‌ای که این افراد با گذشت زمان  به‌طور مستقل بتوانند از پس امورات شخصی خود برآیند.

دانشگاه بیرونی یکی از مؤسسات آموزش عالی خصوصی ترکیه است که در شهر استانبول قرار دارد. این دانشگاه در کنار سایر رشته‌های دانشگاهی به‌طور خاص در زمینه علوم پزشکی و بهداشت فعالیت می‌کند. به همین جهت گزینه ایده‌آلی برای تحصیل کاردرمانی در ترکیه به حساب می‌آید.

دپارتمان کاردرمانی دانشگاه اوسکودار

گروه کاردرمانی دانشکده علوم بهداشت دانشگاه اسکودار در نظر دارد که به یک بخش تحقیق و توسعه بین‌رشته‌ای تبدیل شود که در زمینه کار درمانی در ترکیه با روش‌های کارآمد مطابق با استانداردهای جهانی پیش رود. هدف گروه کاردرمانی این دانشگاه خدمت‌رسانی به افراد نیازمندی است که دارای مشکلات ذهنی، جسمی، حسی، بینایی، اجتماعی، محیطی، عاطفی، گفتار و زبان یا مشکلات رفتاری هستند. به‌گونه‌ای که این افراد بتوانند مهارت‌های خودمراقبتی را برای یک زندگی مستقل توسعه دهند و هر چه بیشتر با محیط پیرامون خود سازگار شوند.

دروسی که دانشجویان در دپارتمان کاردرمانی می‌گذرانند عبارتند از: رشد و توسعه، آناتومی ویژه برای کاردرمانی، سیاست‌های بهداشتی، جامعه‌شناسی سلامت، مقدمه‌ای بر کاردرمانی، آناتومی پایه، نظریه‌های شغلی، تحلیل حرکت و بیومکانیک، کاردرمانی پیشگیرانه و مقررات محیطی، یکپارچگی مبتنی بر درمان، موسیقی درمانی.

دپارتمان کاردرمانی دانشگاه لقمان حکیم

هدف گروه کاردرمانی دانشگاه لقمان حکیم آموزش کار درمانگرانی است که قادر به ترکیب اطلاعات دریافتی برای برنامه‌ریزی و اجرا و ارزیابی کاردرمانی مردم‌مدار باشند که از طریق فعالیت‌های معنادار و هدف‌مند، مشارکت اجتماعی، استقلال و کیفیت زندگی افراد نیازمند را بهبود بخشند.

دانشگاه لقمان حکیم از طریق همکاری‌های بین‌المللی فرصت‌های تحصیل و کارآموزی متنوعی را برای دانشجویان فراهم می‌کند که بتوانند بخشی از دوره آموزشی خود را در برترین دانشگاه‌های اروپا بگذرانند. این دانشگاه در آنکارا پایتخت ترکیه قرار دارد که برنامه‌های آموزشی خود را به دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه می‌دهد.

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد و دکتری رشته کاردرمانی در ترکیه

رشته کاردرمانی در ترکیه در دانشکده علوم بهداشت ارائه می‌شود که مانند بسیاری از رشته‌های دیگر، در مقطع کارشناسی 4 سال به طول می‌انجامد و در دوره کارشناسی ارشد و دکتری به ترتیب 2 و ۴ساله است. شرایط تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی رشته کار درمانی در ترکیه به غیر از موارد خاص تقریباً در همه دانشگاه‌های ترکیه یکسان است. این شرایط عبارت‌اند از:

 • ارائه مدرک کارشناسی برای کارشناسی ارشد رشته کار درمانی در ترکیه
 • ارائه مدرک کارشناسی ارشد برای دکتری کار درمانی در ترکیه
 • گواهی مهارت زبان خارجی ترکی یا انگلیسی
 • ارائه نتیجه آزمون آلس (ALES) و یاGRE, GMAT

اعتبار مدرک کاردرمانی در ترکیه

کاردرمانگران در ترکیه

با توجه به این مسئله که افراد زیادی تحصیل در ترکیه را برای دستیابی به هدف مهاجرت به کشورهای اروپایی انتخاب می‌کنند، ضروری است از این اتفاق مثبت مطلع باشید که بسیاری از دانشگاه های ترکیه برنامه تبادل دانشجویی اراسموس پلاس و مولانا را دارند. به این خاطر که هر فرد بعد از فارغ‌التحصیلی می‌تواند به آسانی در جستجوی کار و دریافت اقامت در کشورهای اروپایی باشند.

برای اشخاصی هم که بعد از زمان فارغ‌التحصیلی تصمیم به برگشت به کشور ایران را دارند، باید بدانند که در مجموع مدارک علوم آزمایشگاهی که از دانشگاه‌های کشور ترکیه مورد تأیید وزارتخانه‌های علوم و بهداشت ایران صادر می‌شوند از نظر درجه اعتبار و کاریابی در سطح بالایی هستند. این نکته مثبت وجود دارد که برخی از برترین دانشگاه‌های ارائه دهنده این رشته در لیست دانشگاه‌های مورد تایید وزارتخانه بهداشت هستند.

موقعیت شغلی و بازار کار کاردرمانی در ترکیه

فارغ‌التحصیلان کاردرمانی می‌توانند در حوزه سلامت فعالیت خود را آغاز کنند. کسانی که شغل کاردرمانی در ترکیه را انتخاب می‌کنند، می‌توانند در مؤسسات خصوصی یا دولتی بر اساس ترجیحات خود کار کنند. نمونه‌های مشخصی از کارهایی که آنها انجام می‌دهند عبارت‌اند از: درمان کمبود توجه و بیش‌فعالی، ادغام مجدد افراد طرد شده از جامعه، بهبودی از اعتیاد، ارائه حمایت روانی از افراد، آسان‌تر کردن ارتباط افراد مسن یا ناتوان با مکان‌هایی که در آن زندگی می‌کنند، درمان افراد مبتلا به اختلالات و مشکلات عضلانی و غیره. از جمله مراکزی که کار درمانگران می‌توانند در آن مشغول به کار شوند شامل موارد زیر است:

 • بیمارستان‌ها
 • مراکز بهداشتی
 • مؤسسات خصوصی
 • خانه‌های سالمندان
 • پناهگاه‌ها
 • مراکز بهداشت عمومی
 • شرکت‌های خصوصی
 • مدارس خصوصی
 • مراکز توان‌بخشی

درآمد شغل کاردرمانی در ترکیه

دستمزد فردی در شغل کاردرمانی در ترکیه فعالیت می‌کند با توجه به معیارهای زیادی مانند دوره تجربه، نوع شرکت، محدوده کار متفاوت است. بر اساس داده‌های سال 2023، حقوق کار درمانگر به طور متوسط حدود 82,700 لیر در بیمارستان دولتی و به طور متوسط 75,000 لیر در بیمارستان‌های خصوصی است.

جمع بندی

در این مقاله به یکی از رشته‌های کاربردی در حوزه علوم بهداشت پرداختیم. رشته کاردرمانی در ترکیه از جمله رشته‌هایی است که عموماً فارغ‌التحصیلان آن به‌سرعت جذب بازار کار می‌شوند. این رشته در تمامی مقاطع تحصیلی برنامه آموزشی دارد که ما برترین دانشگاه‌های ارائه دهنده کاردرمانی در ترکیه را به شما معرفی کردیم.

نویسنده آرتان بورس تاپ

پاسخ به سؤالات کاربران در مورد رشته کاردرمانی در ترکیه

در جدولی شهریه برترین دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته کاردرمانی در ترکیه را آورده‌ایم.
آزمون‌های یوس، SAT و یا ACT
شما می‌توانید با بررسی شرایط بورسیه هر دانشگاه، درخواست خود را ارائه دهید و از بورسیه‌های متنوع دانشگاه‌ها بهره‌مند شوید.
بله. اکثر دانشگاه‌های خصوصی ترکیه شرط پذیرش بدون کنکور دارند.
خیر. هیچ شرط سنی برای تحصیل کاردرمانی در ترکیه وجود ندارد.
کار درمانی در ترکیه در مقطع لیسانس چهار سال طول می‌کشد.
بله. بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه به دو زبان انگلیسی و ترکی برنامه آموزشی ارائه می‌دهند.
بر اساس داده‌های سال 2023، حقوق کار درمانگر به طور متوسط حدود 82,700 لیر در بیمارستان دولتی و به طور متوسط 75,000 لیر در بیمارستان‌های خصوصی است.
Telegram WhatsApp Twitter
دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=26686
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”

از آرتان پذیرش بگیر

جایزه میلیونی برنده شو!

آرتان بورس تاپ تمایل دارید از جدیدترین ظرفیت ها و فرصت های مهاجرتی باخبر شوید.
نه بعدا
بله حتما