logo
زندگی و کار در استانبول

کار در استانبول

آنچه در این مقاله خواهید خواند

شاید مهم‌ترین شرط برای کار در استانبول ترکیه، داشتن مجوز کار باشد. شما برای اینکه در مشاغل مختلف در شهر استانبول و دیگر شهرهای ترکیه مشغول به کار شوید، باید اجازه کار داشته باشید. ارائه این گواهی به سفارت ترکیه در ایران در زمان گرفتن ویزای کاری یا همان اقامت موقت ضروری است. البته می‌توانید از روش‌های مختلف کاریابی در استانبول که در ادامه برایتان گفته می‌شود نیز استفاده کنید. از جمله دیگر شرایط لازم برای کار کردن در استانبول این است که در زمینه تخصص خود مشغول به کار شوید و بهتر است که به زبان ترکی تسلط داشته باشید. خودتان را جای کارفرمای ترک بگذارید، اینکه کارمندان بتوانند به خوبی با ترکی با هم تعامل داشته باشند، قطعاً مزیت محسوب خواهد شد. در کنار این، توانایی زبان انگلیسی شما نیز خود یک امتیاز جداگانه محسوب خواهد شد. البته باید در نظر داشت که گاهاً دعوتنامه های کاری در کشور ترکیه برای ویزا گرفتن با ممانعت اداره‌ی کار کشور ترکیه مواجه می‌شوند که این امر باعث بروز مشکل در کشور ترکیه در روند استخدام می‌شود.

شرایط کار در استانبول ترکیه

به این خاطر حتی اگر شما در خواست استخدامی هم داشته باشید بهتر است ابتدا اقامت خود را اخذ نمایید و پس از آن اقدام به کار و اشتغال نمایید. استانبول، بزرگ‌ترین شهر ترکیه است. حتماً برایتان سؤال است که میزان درآمد در ترکیه چقدر است؟ اما این را بدانید که میانگین درآمد مشاغل مختلف طبق وضعیت کار در استانبول، بالاتر از میانگین درآمد در کل کشور است. بعلاوه فرصت‌های شغلی بیشتری نیز در انتظار شما خواهد بود. با ما در آرتان بورس تاپ همراه باشید تا هر آنچه در مورد پیدا کردن شغل در استانبول نیاز است بدانید را به شما بگوییم.

کاریابی در استانبول برای ایرانیان

مزیت‌های کاریابی در استانبول برای ایرانیان، سبب شده است که رتبه اول سرمایه گذاری در میان شهرهای مختلف در این شهر باشد. استانبول بزرگ‌ترین شهر ترکیه است، به شدت توریستی است، فرصت‌های شغلی در آن زیاد است و تقریباً هر حرفه و تخصصی در این شهر می‌تواند مشغول به کار شود. اگر بخواهیم استانبول را پایتخت کشور خودمان، تهران مقایسه کنیم، به فرصت‌های شغلی بهتر، توسعه بیشتر، درآمد بیشتر و محدودیت کمتر خواهیم رسید. استانبول 3 برابر تهران است و کار کردن در این شهر بزرگ و مدرن برای هر ایرانی، جذاب به نظر می‌رسد.

بیشتر توسعه اقتصادی کشور ترکیه به ویژه در زمینه کار در استانبول مربوط به سه حوزه‌ی گردشگری، تولید و عمران و کشاورزی است. شما با برنامه ریزی و تطبیق توانایی‌های خود با نیازهای بازار این کشور، می‌توانید خیلی سریع جذب بازار کار آن شوید. مهاجرت به ترکیه برای ایرانیان، به دلیل اینکه کشوری نزدیک، با ویژگی‌های فرهنگی و تاریخی مشابه به ایران است، همواره در صدر مقصد مهاجرت قرار دارد.

کار در استانبول با جای خواب

پیدا کردن کار در استانبول با جای خواب یکی از دغدغه‌های اصلی افراد متقاضی است. شما برای ماندن به یک خانه یا ملک اجاره‌ای نیاز خواهید داشت. بسیاری از افراد از زمان شروع به کار، قادر به خرید خانه نیستند برای همین به دنبال مشاغل استانبول با جای خواب می‌گردند. در این زمینه برخی از مشاغل با جای خواب برای آقایان و خانم‌ها را در اینجا آورده‌ایم.

کاریابی در استانبول با جای خواب برای آقایان

انواع کار در استانبول با جای خواب و یک وعده غذا و حقوق خوب را می‌توانید از طریق موسسات کاریابی در استانبول پیگیری کنید. از جمله این دسته از مشاغل برای آقایان بیشتر در دسته کارگری، جوشکاری، نجاری، مشاغل ساختمانی، تأسیسات و نقاشی، کفاشی، خیاطی، بسته بندی کالاها، سرآشپزی، گارسونی، فروشندگی، تور لیدری، مهمانداری، نانوایی، صنایع چاپ، تعمیر ماشین، بنایی، کاشی کاری و … می‌شود.

کاریابی در استانبول با جای خواب برای خانم‌ها

خبر خوب برای خانم‌هایی که به دنبال کار در استانبول هستند، این است که شما می‌توانید در مشاغل مختلف به صورت قانونی و امن از مزایای جای خواب نیز بهره مند شوید. از جمله شغل‌های با جای خواب در استانبول برای خانم‌ها می‌توان به مهمانداری، بازیگری تیزرهای تبلیغاتی، آشپزی، گارسونی، هتلداری، فروشندگی، آرایشگری، تور لیدری، منشی گری، خیاطی و … اشاره کرد.

نکته مهم در مورد مشاغل با جای خواب در استانبول، میزان درآمد است. در کمترین حالت به شما 2700 لیر ماهانه حقوق داده می‌شود؛ اما با گذشت زمان و یادگیری بهتر شما این مقدار به 3500 لیر نیز خواهد رسید. اگر در زمان شروع کار نیز مقدار خود را فعال نشان دهید، شاید 4000 لیر نیز در ابتدای کار دریافت نمایید.

کار نیمه وقت در استانبول

کار پاره وقت در استانبول

هم به صورت تمام وقت و هم به صورت نیمه وقت یا همان پاره وقت می‌توانید در استانبول کار پیدا کنید. برای افرادی که به دنبال کار پاره وقت در استانبول هستند، عموماً کارهای فصلی توصیه می‌شود؛ یعنی کارهایی که در بخشی از سال یا روزهای خاصی از ماه فعال هستند. به‌عنوان مثال در زمینه گردشگری، ماه‌های ژوئن تا سپتامبر، فصل‌های توریست پذیر کشور ترکیه است. شما اگر تور لیدر، مهماندار یا فروشنده صنایع دستی هستید، در این ماه‌ها می‌توانید مشغول به کار شوید و از بیشترین درآمد ممکن حرفه‌ی خود بهره مند گردید. از دیگر شغل‌های پاره وقت در ترکیه می‌توان به آموزش زبان‌های خارجه، کشاورزی، هتلداری و … اشاره کرد.

چگونه در استانبول کار پیدا کنیم؟

برای پیدا کردن کار در استانبول راه‌های زیادی پیش روی شما است. اول اینکه می‌توانید رزومه خود را به کارفرماهای ترک و شرکت‌های مختلف استانبول بفرستید. اگر رزومه شما مورد تأیید بود، کارهای بعدی دعوت نامه کاری از سوی کارفرما انجام می‌شود. راه دیگر این است که به سایت‌های کاریابی در استانبول سر بزنید. در این سایت‌ها انواع نیازمندی‌ها و آگهی‌های شغلی و شرایط استخدام آنها به طور کامل و معتبر اعلام شده است. عضویت در کانال‌های کاریابی نیز راه دیگر است. دیگر اینکه می‌توانید پروسه پیدا کردن شغل مورد نظر در بهترین حالت را به مؤسسه‌های کاریابی در ترکیه بسپارید. این مؤسسه‌ها با بررسی سوابق و رزومه شما، انواع موقعیت‌های شغلی در شهرهای مختلف ترکیه را برای شما جستجو می‌کنند. بعلاوه از حقوق و منافع شما به عنوان شاغل در ترکیه، حمایت می‌کنند. در حالت کلی شما به سه روش کلی می‌توانید در استانبول مشغول به کار شویدکه در ادامه خواهیم گفت.

اشتغال قانونی در استانبول

بهترین روش برای کار در استانبول این است که شما به طور قانونی مشغول به کار شوید. منظور ما از قانونی، همان اجازه کار است. کافی است که شرکتی را پیدا کنید که به تخصص شما نیاز داشته باشد، مراتب کار برایتان بسیار آسان خواهد شد. با اشتغال قانونی، اقامت موقت یک ساله به شما داده می‌شود که با گذشت یک سال اگر شما و کارفرما تمایل به ادامه کار داشتید، اقامت به صورت سه ساله، پنج ساله و هفت ساله قابل تمدید خواهد بود. بعد از هفت سال نیز می‌توانید نسبت به اقامت دائم خود در این کشور اقدام کنید. هرچند شما از همان لحظه ورود می‌توانید برای دیگر اعضای خانواده همسر و فرزندان نیز درخواست اقامت دهید.

اشتغال غیرقانونی در استانبول

اگر شما در شرکتی مشغول به کار شوید که با شما قرارداد رسمی بسته نشده است و کارفرما، دعوت نامه کاری برایتان ارسال نکرده است، کار شما اشتغال غیرقانونی است. کارفرماهای ترک به استخدام غیرقانونی روی می‌آورند، چون برای استخدام هر کارفرمای غیر ترک باید پنج کارمند ترک و حق اعتراض و پیگیری نخواهید داشت. اما در صورتی که شما استخدام باشید اما همزمان اقدام به دریافت اجازه کار نمایید دیگر جای نگرانی نیست و حدود 4 الی 5 ماه شما مجوز کار خود را اخذ می‌نمایید.

سرمایه گذاری در ترکیه

در این روش، شما خود کارفرمای خود خواهید بود؛ یعنی شما با ثبت شرکت در ترکیه، اقامت موقت این کشور را به دست می‌آورید و می‌توانید کسب و کار خودتان را شروع می‌کنید. برای تمام کارها، شما نیاز به ثبت شرکت خواهید داشت.

کاریابی در استانبول

موسسه کاریابی در استانبول ترکیه

منظور ما از موسسه‌های کاریابی در استانبول شامل موسسه‌های داخلی و خارجی می‌باشد. مؤسسه‌های کاریابی در استانبول ترکیه مزیتی که دارند این است، مشاغل این شهر را به صورت دسته بندی به شما نمایش می‌دهند. حتماً در گام اول، برای خود یک رزومه بسازید. رزومه‌ای که به صورت اصولی تدوین شده است و توانایی‌ها و سوابق شغلی شما را نشان می‌دهد. اگر این رزومه به زبان انگلیسی یا ترکی باشد، خیلی بهتر می‌شود. سپس تعیین کنید که در چه دسته مشاغلی می‌خواهید مشغول به کار شوید؟ آیا به دنبال کار تمام وقت در استانبول هستید یا کارهای پاره وقت؟ چقدر درآمد در نظر دارید و در کدام منطقه استانبول می‌خواهید مشغول به کار شوید؟ اینها سوالاتی است که مؤسسه کاریابی ما در آرتان بورس تاپ از متقاضیان خود می‌پرسد تا بهتر بتوانند شغل پیدا کنند. در صورتی که شما رزومه کاری نداشتید دپارتمان ما برای شما رزومه یا سی وی به زبان ترکی آماده می‌کند.

البته شما می‌توانید برای کار در استانبول، به مؤسسه‌های کاریابی خارجی نیز مراجعه کنید که لیست برخی از مشهورترین آنها در ادامه آورده شده است:

  • Nunu
  • HRM Danışmanlık
  • Arbeitsvermittlung
  • Michael Page International Turkey
  • Manpower Genel Müdürlük
  • Mento
  • indeed

جمع بندی

شما برای پیدا کردن کار در استانبول ترکیه، راه‌های زیادی از جمله چک کردن سایت‌های کاریابی، مراجعه به مؤسسات کاریابی خارجی و ایرانی، چک کردن روزنامه‌های رسمی ترکیه، ارسال رزومه به کارفرماها و یا حتی اقدام از طریق شبکه‌های اجتماعی از جمله لینکدین پیش روی دارید. این را در نظر داشته باشید که شما برای کار در استانبول باید حداقل 18 سال سن داشته باشید. پاسپورت معتبر، اجازه کار، عدم سوء پیشینه، مدارک شناسایی و ویزای کاری از شرایط اشتغال قانونی ایرانیان در استانبول می‌باشد. انواع شغل‌ها، کارهای با جای خواب، کارهای پاره وقت و موسسه‌های کاریابی در استانبول به شما معرفی شد. اگر می‌خواهید در شغل مورد نظرتان کار پیدا کنید، همین الان می‌توانید با کارشناسان ما در آرتان بورس تاپ تماس بگیرید و مشاوره‌های رایگان و تخصصی ما را دریافت کنید.

سوالات خود را از ما بپرسید

نویسنده

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=7269
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”