دانشگاه مدیپول
logo
شرایط کار در ترکیه با ویزای توریستی

کار در ترکیه با ویزای توریستی

آنچه در این مقاله خواهید خواند

سؤال آیا کار در ترکیه با ویزای توریستی امکان پذیر است؟ یکی از مهم‌ترین سؤالاتی است که اکثر افرادی که قصد کار کردن در کشور ترکیه را دارند، با آن مواجه می‌شوند. کشور ترکیه به دلیل فاصله نزدیک به ایران، امتیاز و موقعیت تجاری مناسب، اقتصاد پیشرفته و … مهاجران ایرانی زیادی را به سمت خود جذب می‌کند.

ویزا و اقامت در این کشور نیز به دو شیوه کوتاه مدت (توریستی) و بلند مدت امکان پذیر است. از آنجایی که پروسه دریافت ویزای توریستی این کشور ساده ‌تر است، بسیاری از افراد تمایل دارند با استفاده از این نوع ویزا در کشور ترکیه حضور پیدا کنند.
در ادامه مقاله اطلاعات کاملی در مورد ویزای توریستی ترکیه و شرایط کار پیدا کردن با این ویزا را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

آیا کار در ترکیه با ویزای توریستی امکان پذیر است؟

تا قبل از سال ۲۰۲۰ افرادی که تمایل به حضور در ترکیه و کار کردن در این کشور را داشتند، می‌توانستند یک ویزای توریستی دریافت کنند. مدت زمان اعتبار این ویزا ۹۰ روز بود و افراد بعد از اتمام مهلت اعتبار آن می‌توانستند ویزای خود را تمدید و زمان بیشتری در ترکیه بمانند و مشغول به کار شوند.

اما از سال 2020 به بعد دولت ترکیه برای تشویق اتباع خارجی کشور خود به دریافت مجوز اقامت طولانی مدت و ویزای کاری در کشور خود، قوانین جدیدی وضع کرد. مطابق با این قوانین کار در ترکیه با ویزای توریستی غیر ممکن و غیر قانونی است. از این رو اگر با ویزای توریستی به ترکیه بروید، نه تنها اجازه کار کردن در این کشور را ندارید؛ بلکه کار در این کشور برای شما یک عمل غیر قانونی به حساب می ‌آید.

نکته مهم: در صورت اطلاع دولت ترکیه از اشتغال شما نیز عوارض بسیار زیادی را متحمل می‌شوید. به عنوان مثال باید جریمه نقدی بالایی بپردازید؛ یا به کشور خود بازگردانده می‌شوید و تا یک سال اجازه ورود به ترکیه را نخواهید داشت.

مشکلات کار در ترکیه با ویزای توریستی

کار در ترکیه با ویزای توریستی چه مشکلاتی دارد

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم امکان کار در ترکیه با استفاده از ویزای توریستی وجود ندارد. سؤال مهمی که پیش می‌آید این است؛ در صورتی که یک فرد با ویزای توریستی اقدام به کار کردن در ترکیه کند، با چه مشکلاتی رو به‌ رو خواهد شد؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت که در این وضعیت قرارداد مناسبی بین مهاجران توریستی و کارفرماهای ترک منعقد نمی‌شود. در نتیجه مهاجران و توریستی در ترکیه از هیچ‌گونه حق و حقوقی چون حق بیمه اجتماعی، حق بیمه درمانی، مالیات بر درآمد و … برخوردار نخواهند شد. علاوه بر این مجبور خواهند بود با حقوق بسیار پایین کار کنند. در کنار این مشکلات در زمینه وضعیت کار در ترکیه، موضوع دیگر امنیت شغلی می باشد که بسیار پایین است؛ زیرا دولت ترکیه در صورت آگاهی از اشتغال شما و کار در ترکیه با ویزای توریستی جریمه‌های بسیار سنگینی را برای شما و حتی کارفرما تعیین می‌کند. همچنین ویزای توریستی شما را باطل می‌کند و شما را به کشور خودتان باز می‌گرداند که در این صورت تا حداقل یک سال اجازه ورود به کشور ترکیه را نخواهید داشت.

چگونه برای ویزاهای توریستی اقدام کنیم؟

دریافت ویزای توریستی ترکیه به منظور سفر و گردش در این کشور برای ایرانیان پروسه و مراحل سخت و طولانی ندارد و بسیار ساده است؛ زیرا ایرانیان برای ورود به ترکیه به عنوان یک توریست و گردشگر نیازی به دریافت ویزا ندارند. مطابق با توافقات صورت گرفته بین دو کشور ترکیه و ایران در گذشته، الزام اخذ ویزا برای سفر به این کشور برای ایرانیان برداشته شده است. به همین دلیل افراد هر دو کشور ترکیه و ایران می‌ توانند تا 90 روز بدون ویزا در کشورهای یکدیگر حضور داشته باشند.

کار با ویزای توریستی در ترکیه

بر این اساس ایرانیانی که قصد گردش در ترکیه به عنوان یک توریست را دارند، با داشتن یک پاسپورت معتبر با حداقل اعتبار شش ماه، می توانند از آژانس هواپیمایی در قالب یک تور، یک بلیط هواپیمایی دریافت کنند و به ترکیه بروند. بدون اینکه به ارائه مدارک خاص دیگری نیاز داشته باشند.

نکته ای که وجود دارد این است که شما در این حالت و به عنوان یک توریست اجازه تحصیل یا کار در ترکیه با ویزای توریستی را ندارید. لذا در صورتی که به منظور پیدا کردن کار و کار کردن در ترکیه، تصمیم به حضور در این کشور گرفته اید؛ باید ویزای کاری ترکیه را دریافت کنید. به این منظور باید مدارک لازم را به سفارت ترکیه ارائه دهید تا بعد از انجام بررسی‌های لازم ویزای کاری ترکیه برای شما صادر شود.

جمع بندی

اشخاص ایرانی برای ورود به کشور ترکیه به عنوان یک گردشگر و توریست نیازی به اخذ ویزا ندارند و صرفاً با داشتن یک پاسپورت معتبر با حداقل اعتبار شش ماه، می توانند تا 3 ماه در کشور ترکیه حضور داشته باشند؛ اما در طول این مدت اجازه کار و تحصیل در کشور ترکیه را ندارند. در واقع تحصیل یا کار در ترکیه با ویزای توریستی برای مهاجران در ترکیه یک عمل غیر قانونی است و امکان کار کردن با این ویزا برای ایرانیان و سایر مهاجران ترکیه وجود ندارد.

نویسنده آرتان بورس تاپ

Telegram WhatsApp Twitter
دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=7623

برگزاری آزمون بورسیه تحصیلی

دانشگاه‌های مدیپول

مدیپول استانبول
  • مورد تایید وزارت بهداشت
  • پیراپزشکی، مهندسی
مدیپول آنکارا
  • پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی

زمان برگزاری: 11 خرداد ماه 1403

محل برگزاری: تهران، تبریز، ارومیه