رایگان در بهترین دانشگاه های ترکیه

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
جشنواره به پایان رسید

وبلاگ

شرایط آرمون ales

آزمون ALES

آزمون ALES یکی از آزمون های مختص کشور ترکیه است که توسط مرکز سنجش و انتخاب دانشجویان ترکیه، برای پذیرش افراد متقاضی در سطح کارشناسی ارشد و دکتری برگزار می شود. تعداد متقاضیان برای شرکت در این آزمون، در سال های گذشته بسیار افزایش یافته است. مخصوصا از کشور ایران، افراد بیشتری خواهان ادامه تحصیلات تکمیلی خود در کشور ترکیه هستند. امتیازات آزمون آلس برای موارد مشابهی از قبیل دوره های تخصصی و پذیرش مربی در دانشگاه ها و مراکز مختلف کاربرد دارد. در ادامه به طور مفصل همه چیز در مورد آزمون ALES را توضیح خواهیم داد و به هر سوالی که ممکن است شما در مورد این آزمون داشته باشید پاسخ می دهیم.

آزمون آلس چیست؟

عبارت ALES مخفف کلمات Akademik personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı است. در کشور ترکیه برای پذیرش در دانشگاه دو راه وجود دارد: آزمون ALES و آزمون GRE. البته ورود به تحصیلات تکمیلی رشته های پزشکی و دندانپزشکی کاملا متفاوت است. دانشگاه های ترکیه در هنگام پذیرش دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی، مواردی مانند آزمون آلس، نمره معدل کارشناسی و مصاحبه را لحاظ می کنند. در بین این سه مورد نمره آزمون ALES بیشترین تاثیر را در قبولی دانشجویان دارد (50 درصد تاثیر قبولی). می توان گفت در ترکیه آلس معادل کنکور ارشد و دکتری در ایران است.

مرکزی که مسئولیت نظارت بر آزمون آلس را دارد OSYM یا Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi نام دارد. دانشگاه های ترکیه دو بار در سال رشته هایی که در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ظرفیت دارند را اعلام نموده و از طریق آلس دانشجو می پذیرند. دانشجویان نیز باید با بررسی ظرفیت رشته ها تمامی دانشگاه ها اقدام به ثبت نام نموده و برای این آزمون آماده شوند.

اگر به تحصیل در کشور ترکیه علاقه مند هستید پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم بخوانید: قبولی در آزمون SAT

آزمون آلس مناسب برای کدام کشور ها و موسسات است؟

این آزمون فقط و فقط برای دانشگاه ها و موسسات کشور ترکیه مناسب است و به هیچ عنوان در کشور های دیگر اعتبار ندارد. همچنین باید دقت کنید که آزمون ورود به مقاطع بالاتر در دو رشته پزشکی و دندانپزشکی کاملا متفاوت است و با نمره آزمون نمی توانید برای ثبت نام در دوره تخصصی این دو رشته اقدام کنید. این آزمون ها برای رشته دندانپزشکی DUS و برای رشته پزشکی TUS نام دارد.

آزمون ALES ترکیه تماما به زبان ترکی است و مناسب افرادیست که به این زبان تسلط دارند. اگر به زبان انگلیسی مسلط هستید بهتر است در آزمون GRE که انگلیسی است و کاربردی مانند کاربرد این آزمون دارد شرکت کنید. در حالت کلی آزمون آلس برای دو گروه زیر مناسب است:

 1. متقاضیان اعزام به ترکیه برای تحصیلات تکمیلی
 2. استخدام اساتید، مدرسین، معاونان پژوهشی، کارشناسان، مترجمان و برنامه ریزان آموزش در موسسات آموزش عالی

ثبت نام آزمون آلس ترکیه

ثبت نام آزمون آلس

روند ثبت نام آزمون آلس ترکیه بسیار ساده است و با انجام دادن چند مرحله می توانید در این آزمون ثبت نام کنید. اگر تسلط خوبی یه زبان ترکی و یا انگلیسی داشته باشید هیچ مشکلی در روند ثبت نام شما پیش نخواهد آمد. در هنگام ثبت نام حتما به نکات زیر توجه کنید:

 • آلس هم به صورت کاغذی و هم به صورت کامپیوتری برگزار می شود. پس در هنگام ثبت نام آزمون آلس توجه کنید کدام گزینه را انتخاب می کنید.
 • محل آزمون به دلخواه شرکت کننده انتخاب می شود. به مرکز آزمون توجه نمایید که کدام شهر است.
 • شرایط سنی خاصی برای ثبت نام در آزمون ALES وجود ندارد.
 • شرایط آزمون ALES برای کسانی که دارای معلولیت های جسمی و یا مشکلات بهداشتی هستند در نظر گرفته می شود. بنابراین در صورت لزوم هنگام ثبت نام به آن ها اشاره کنید.

مراحل ثبت نام آزمون آلس به صورت زیر است:

 1. وارد سایت osym.gov.tr شوید و در سایت ثبت نام کنید.
 2. دفترجه ثبت نام آزمون را دانلود کرده و مطالعه نمایید.
 3. برای ثبت نام اقدام کرده و حوزه و زمان آزمون را مشخص کنید.
 4. بعد از مشخص کردن حوزه، اطلاعات خود را وارد کنید.
 5. بعد از اتمام تکمیل اطلاعات باید هزینه آزمون ALES را پرداخت نمایید.
 6. در آخرین مرحله باید با پرینت برگه ثبت نام آزمون آلس و پاسپورت در محل آزمون حضور یابید.

نکته مهم: به زمان دقیق آزمون ALES دقت کنید و حتما 2 هفته پیش از رسیدن زمان آزمون ثبت نام کنید. اگر در ثبت نام تاخیر داشته باشید باید هزینه اضافه بابت آن بپردازید.

اما خبر خوب: شما میتوانید کلیه مراحل مربوط به ثبت نام آزمون آلس را به کارشناسان دپارتمان آرتان بورس تاپ بسپارید. متخصصان ما تمامی هماهنگی ها و اقدامات لازم را انجام خواهند داد.

زمان برگزاری آزمون آلس ترکیه

زمان ثبت نام آزمون آلسآخرین مهلت ثبت نامزمان برگزاری آزمون
03.08.202111.08.202111.09.2021

نکته مهم: توجه کنید که ساعت های نوشته شده در جدول به وقت کشور ترکیه هستند.

آزمون آنلاین آلس یا همان e-ALES نیز دو بار در سال و در ماه های تیر و مهر برگزار می شود. هنوز زمان های دقیق برای آزمون e-ALES در وبسایت OYSM قرار داده نشده است.

هزینه آزمون ALES

هزینه آزمون ALES ترکیه در هنگام ثبت نام 120 لیر است. البته این هزینه در موسسات مختلف متفاوت است که شامل امکانات و خدمات بیشتری مانند تهویه و امکانات بیشتر در هنگام برگزاری آلس است. به این نکته توجه کنید که چه در آزمون آلس و چه در تمامی آزمون های بین المللی دیگر هزینه تمام شده بیشتر از هزینه خود آزمون است. چرا که حتما باید در کنار هزینه آزمون ALES، هزینه ای به صرافی که پول را به حساب دانشگاه انتقال می دهد و همچنین دستمزد موسسه ای که ثبت نام آزمون آلس را انجام خواهد داد در کنار پرداخت کنید.

سوالات آزمون آلس

هزینه کلاس های آمادگی آزمون آلس

کلاس های آزمون آلس در بسیاری از شهر های ایران و ترکیه برگزار می شوند. این کلاس ها به صورت حضوری و آنلاین هستند. هزینه آزمون ALES برای شرکت در کلاس ها در موسسات مختلف متفاوت است. اما هزینه آمادگی در آزمون آلس آنکارا حدود 4000 دلار است. این هزینه در ایران بسیار کمتر و حدود کل دوره 15 میلیون می باشد (البته به صورت تقریبی). هزینه شرکت در دوره های آنلاین نسبت به دوره های حضوری کمتر است.

سوالات خود را از ما بپرسید

نمره قبولی آزمون الس

نمره قبولی در آزمون ales در دانشگاه و رشته های مختلف، متفاوت است. نمره کامل در آزمون ALES ترکیه 100 می باشد و حداقل نمره 40 از 100 است. افردای که نمره کمتر از نمره 40 گرفته اند، قادر به انتخاب رشته در دانشگاه ها نخواهند بود. البته هر سال دانشگاه های ترکیه بر اساس آیین نامه داخلی که دارند حداقل نمره را در دانشگاه های خود اعلام می کنند. همانطور که گفتیم حداقل نمره در دانشگاه ها و رشته های مختلف متفاوت است. برای مثال حداقل نمره برای پذیرش در مقاطع بالاتر رشته های فنی و مهندسی 55 است. اما اگر بخواهید در دانشگاه Middle East Technical University رشته های فنی و مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری قبول شوید، باید نمره بالاتر از 75 کسب کنید.

نکته مهم: توجه داشته باشید در رشته های عملی مانند تربیت بدنی علاوه بر نمره قبولی، باید در آزمون عملی دانشگاه هم نمره قابل قبول را کسب کنید.

مدت اعتبار مدرک آلس

مدت اعتبار آزمون آلس در بین دانشگاه های ترکیه 3 سال است. البته تا سال پیش مدت این اعتبار 2 سال بود. پس از اعلام نتایج آزمون توسط سایت شما تا 3 سال فرصت دارید تا به دانشگاه ها و موسسات مختلف برای تحصیل در مقاطع تکمیلی اقدام کنید. به این نکته مهم هم توجه دشاته باشید که آزمون آلس فقط 50 درصد نمره قبولی شما را شامل می شود. همچنین اعتبار جهانی و بین المللی ندارد و فقط برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر به جز رشته پزشکی و دندان پزشکی در کشور ترکیه است.

سوالات آزمون ALES

تعداد سوالات آلس 100 بوده و در دو دفترچه 50 سوالی به دانشجو تحویل داده می شود. هر کدام از این دفترچه ها یکی از بخش های آزمون که پیشتر گفتیم هستند. زمان پاسخگویی به این 100 سوال 150 دقیقه در نظر گرفته شده است. بیشترین نمره ای که می توان در این آزمون کسب کرد 100 و کمترین نمره ای که مورد قبول دانشگاه هاست 50 می باشد. البته این نمره در دانشگاه ها و رشته های مختلف، متفاوت است. اما برای رشته های مهندسی اکثر دانشگاه ها نمره بالای 55 را کافیست.

معرفی لیست منابع آزمون ست
برای موفقیت در هر آزمونی ابتدا به منابع آن نیاز دارید. آزمون SAT نیز یکی از بزرگترین و مهم ترین آزمون های بین المللی است که توسط کشور آمریکا گرفته می…
معرفی لیست منابع آزمون یوس
بهترین منابع آزمون YOS توسط مجموعه آرتان بورس تاپ جمع آوری شده است؛ تا شما عزیزان بهترین نتیجه های ممکن را در آزمون YOS 2020 به دست آورید. قبولی در هر…
معرفی لیست منابع آزمون تومر
اگر بخواهید در ترکیه با زبان ترکی تحصیل کنید حتما به مدرک Tomer نیاز خواهید داشت. یاد گرفتن زبان ترکی کار سختی نیست و با کمی تلاش و استفاده از بهترین…
معرفی لیست منابع آزمون آلس
کتاب هایی که در زیر به آن ها اشاره کرده ایم منابع آزمون ALES هستند. از آن جایی که آرتان بورس تاپ هم اکنون در حال همکاری با موسسات و دانشگاه های بزرگ کشور…
خبر متمرکز شدن ازمون یوس
آزمون یوس که ویژه دانشجویان خارجی علاقمند به تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه است، در سال‌های 1981-2010 بصورت متمرکز و از طریق مرکز برگزاری آزمون‌ها (ÖYSM)…
معرفی آزمون یوس متمرکز
آزمون یوس را می‌توان کنکور اختصاصی برای متقاضیان خارجی علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه در نظر گرفت. این آزمون که از اوایل دهه 80 میلادی…
معرفی مباحث ازمون یوس
به صورت معمول مباحث ریاضی آزمون یوس دانشگاه‌های ترکیه اندکی با یکدیگر متفاوت است. تمامی متقاضیان بین‌المللی نیز برای تحصیل در دانشگاه‌های کشور…
difference-between-SAT-and-YOS-test-1
یکی از پرسش‌هایی که متقاضیان تحصیل در خارج از ایران دارند این است که فرق آزمون SAT و YOS چیست؟ برای درس خواندن در خارج از ایران شما می‌توانید در…

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=5023

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

در telegram به اشتراک بگذارید
Telegram
در linkedin به اشتراک بگذارید
LinkedIn
در twitter به اشتراک بگذارید
Twitter
در email به اشتراک بگذارید
Email
در whatsapp به اشتراک بگذارید
WhatsApp