a

 

Facebook

Twitter

کپی رایت 2019 دپارتمان آرتان بورس تاپ.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 - 20:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

09382091008

مشاوره تحصیل در ترکیه

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست

آزمون ALES

آزمون آلس ترکیه

آزمون ALES یکی از آزمون های مختص کشور ترکیه می باشد که برای پذیرش افراد متقاضی در در سطح کارشناسی ارشد و دکتری می باشد. متقاضیان برای شرکت در این آزمون مخصوصا از کشور ایران در سال های گذشته بسیار افزایش پیدا کرده است و افراد بیشتری خواهان ادامه تحصیلات تکمیلی خود در کشور ترکیه می باشند. در ادامه به طور مفصل به توضیحات لازمه این آزمون خواهیم پرداخت و به هر سوالی که ممکن است شما در مورد این آزمون داشته باشید جواب خواهیم داد. برای مشاوره در مورد آزمون Ales ترکیه با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید. 

 

آزمون ALES مشاوره

آزمون ALES چیست ؟ 

در کشور ترکیه برای پذیرش در دانشگاه دو راه وجود دارد آزمون ALES و آزمون GRE ( البته ورود به تحصیلات تکمیلی رشته های پزشکی و دندانپزشکی کاملا متفاوت است. ) می باشد. آزمون آلس تقریبا مشابه آزمون یوس می باشد با این تفاوت که برای پذیرش در تحصیلات تکمیلی برگزار می شود. می توان گفت در ترکیه آزمون آلس معادل کنکور ارشد و دکتری ایران است. 

 

آزمون آلس چیست

 

 

دانشگاه های ترکیه هر سال دو مرتبه رشته هایی که در آن ها برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ظرفیت دارند اعلام می کنند و نسبت به آن ظرفیت ها از طریق آزمون آلس دانشجو می پذیرند. دانشجویان نیز باید با بررسی ظرفیت رشته های تمامی دانشگاه ها اقدام به ثبت نام نموده و برای آن آماده شوند. 

همانند آزمون YOS هر دانشگاه به صورت جداگانه اقدام به برگزاری و ثبت نام آزمون آلس می نماید. همانطور که اشاره کردیم به جای این آزمون می توانید در آزمون  GRE نیز شرکت نمایید که کاملا به زبان انگلیسی برگذار می شود. 

برای اطلاعات بیشتر بهتر است بدانید ALES از مخفف کلمات Akademik personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı تشکیل شده است. مرکزی که مسئولیت نظارت بر این آزمون را دارد OSYM  یا Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi نام دارد. نکته بسیار مهم که باید به آن توجه کرد این است که این آزمون هر سال سه بار در اردیبهشت ماه و مهر ماه و آبان برگذار می شود. 

البته از سال ۲۰۱۸ به بعد دولت ترکیه تصمیم گرفته است علاوه بر برگذاری آزمون آلس معمولی دو نوبت نیز e-ALES  برگزار می کند که از لینک زیر می توانید زما ثبت نام و برگذاری آن را مشاهده فرمایید . 

لینک زمان ثبت نام و برگذاری آزمون آلس :  http://yukseklisans.com.tr/alesbasvurutarihleri.php

 

چه کسانی باید در آزمون ALES شرکت کنند ؟

خب همانطور که چند بار اشاره کردیم فقط افرادی در این آزمون باید شرکت کنند که می خواهند تحصیلات تکمیلی خود را ادامه دهند. تحصیلات تکمیلی شامل کارشناسی ارشد و دکتری می باشد. علاوه بر این افراد افراد زیر هم باید در آزمون Ales شرکت نمایند. 

  1. متقاضیان اعزام به خارج تحصیلات تکمیلی
  2. استخدام اساتید ، مدرسین ، معاونان پژوهشی ، کارشناسان ، مترجمان و برنامه ریزان آموزش در موسسات آموزش عالی

 

چه کسانی باید در آزمون ALES شرکت کنند ؟

 

افرادی که قصد ورود به دوره کارشناسی دارند هم نمی توانند در این آزمون شرکت کنند. همچنین دانشجویان رشته های پزشکی و دندانپزشکی برای ادامه تحصیلات تکمیلی خود آزمون های جداگانه ای دارند. این آزمون ها برای رشته دندانپزشکی  DUS و برای رشته پزشکی TUS نام دارد.

ساختار آزمون ALES چیست ؟ 

آزمون آلس از دو بخش تشکیل شده است. محاسباتی و کلامی 

بخش محاسباتی (sayısal) : در این بخش بیشتر به مباحث هندسه ، ریاضیات و هوش می پردازد. 

بخش کلامی (sözel) : در این بخش توانایی های متقاضی در معنی کلمات، معنی جملات و متن ها مورد سنجش قرار می گیرد. 

 

ساختار آزمون ALES

هدف آزمون آلس چیست ؟ 

هدف از آزمون Ales مورد سنجش قرار دادن توانایی های متقاضیان در زمینه های رقمی ، تفکر منطقی و کلامی می باشد که مشخص می کند آیا آن ها می توانند در ادامه را موفق شوند یا خیر. به این صورت محتوای سوالات آزمون آلس برای سنجش معلومات افراد از رشته های تحصیلی تخصصی خود آن افراد نمی باشد. طراحی سوالات به گونه ای است که فارغ التحصیلان همه رشته ها می توانند به آن ها پاسخ دهند. 

سوالات آزمون  ALES :

تعداد سوالات آزمون آلس ۱۰۰ می باشد. که در دو دفترچه ۵۰ سوالی به دانشجو تحویل داده می شود . هر کدام از این دفترچه ها یکی از بخش های آزمون می باشد. 

زمان پاسخگویی برای این ۱۰۰ سوال ۱۵۰ دقیقه در نظر گرفته شده است. 

 

سوالات آزمون  ALES

بیشترین نمره ای که می توان در این آزمون کسب کرد ۱۰۰ می باشد. و کمترین نمره ای که مورد قبول دانشگاه ها می باشد ۵۰ می باشد. البته این نمره در دانشگاه ها و رشته های مختلف، متفاوت است. اما برای رشته های مهندسی اکثر دانشگاه ها نمره بالای ۵۵ را قبول می کنند.

زمان آزمون آلس چقدر است ؟

آزمون آلس ۳ بار در سال و در ماه های اردیبهشت، مهر و آبان توسط مرکز گزینش و جابجایی دانشجوی ترکیه (ÖSYM) برگزار می شود. این آزمون در ۸۱ شهر ترکیه برگزار می شود. زمان ثبت نام برای هرکدام از مراحل آزمون دو ماه قبل از زمان برگزاری خود آزمون می باشد. نتایج آزمون نیز پس از گذشت ۲ الی ۴ هفته در اختیار تمامی متقاضیان گذاشته می شود. 

دانلود نمونه سوالات آزمون آلس : 

برای دانلود نمونه سوالات آزمون آلس بر روی لینک زیر کلیک نمایید .

دانلود نمونه سوالات آزمون ALES

منابع آزمون ALES : 

برای مشاهده منابع آزمون آلس دپارتمان آرتان بورس تاپ کلیک نمایید . ( برای خرید منابع می توانید با شماره هایی که در بالای این صفحه قرار داده ایم تماس حاصل فرمایید )

منابع آزمون ALES

نمرات آزمون ALES :

در بالا اشاره کوتاهی به نحوه ارزیابی نمره آزمون آلس کردیم. اما در اینجا به طور مفصل اشاره خواهیم کرد. 

نمره کل آزمون ۱۰۰ می باشد. حداقل نمره ای که می تواند در دانشگاه قبول شود ۴۰ می باشد و کمتر از آن مردود به حساب می آید. البته هر سال دانشگاه های ترکیه بر اساس آیین نامه داخلی که دارند حداقل نمره را برای دانشگاه های خود اعلام می کنند . 

نمره بخش ریاضی و هوش برای رشته های فنی و مهندسی از ضریب بالایی برخوردار می باشد و برعکس آن ضریب نمره بخش کلامی برای رشته های علوم انسانی بیشتر می باشد. از این رو برای قبولی در رشته های فنی و مهندسی کمترین نمره ای که در بخش ریاضی و هوش قابل قبول است ۵۵ می باشد و همینطور کمترین نمره قابل قبول برای بخش کلامی در رشته های انسانی ۵۵ می باشد. البته بدیهی است که نمره خاصی در آزمون آلس مد نظر نیست و هر دانشگاه برای هر رشته ای حداقل نمره ای را تعیین می کند که متقاضی هرچقدر از آن نمره بیشتری کسب کرده باشد شانس قبولی اش بیشتر می باشد. برای مثال در دانشگاه خاورمیانه حداقل نمره قابل قبول رشته های فنی و مهندسی ۷۵ می باشد. همچنین برای رشته های هنر و تربیت بدنی علاوه بر آزمون کتبی آزمون عملی نیز برگزار می شود. 

در هنگام پذیرش دانشجویان خارجی نمره های بالاتر شانس بیشتری برای پذیرش را دارند برای مثال : 

اگر دانشگاهی ۲ ظرفیت برای رشته ای را داشته باشد و تعداد شرکت ککندگان ۸ نفر باشند . ۲ نفری که بیشترین نمره را در آزمون کسب کرده اند اولویت پذیرش را دارند. البته ناگفته نماند که امتیازاتی مانند معدل کارشناسی و دیپلم ، نمره آزمون  Tomer  ، مقالات به ثبت رسیده و دیگر امتیازات نیز در نتیجه آزمون تاثیر گذار می باشد. 

بدون دیدگاه

متاسفانه امکان درج دیدگاه در حال حاضر وجود ندارد.