a

 

Facebook

Twitter

کپی رایت 2019 دپارتمان آرتان بورس تاپ.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 - 20:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

09229329200

مشاوره تحصیل در ترکیه

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست

آزمون ALES

آزمون آلس ترکیه

آزمون ALES یکی از آزمون های مختص کشور ترکیه است که برای پذیرش افراد متقاضی در سطح کارشناسی ارشد و دکتری می باشد. تعداد متقاضیان برای شرکت در این آزمون، در سال های گذشته بسیار افزایش پیدا کرده است. مخصوصا از کشور ایران، افراد بیشتری خواهان ادامه تحصیلات تکمیلی خود در کشور ترکیه شده اند. در ادامه به طور مفصل به همه چیز در مورد آزمون ales را خواهیم گفت و به هر سوالی که ممکن است شما در مورد این آزمون داشته باشید پاسخ خواهیم داد. ضمنا شما میتوانید برای دریافت مشاوره در مورد آزمون های Ales ترکیه با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

آزمون ales مشاورهآزمون ALES چیست؟

در کشور ترکیه برای پذیرش در دانشگاه دو راه وجود دارد: آزمون ALES و آزمون GRE. البته ورود به تحصیلات تکمیلی رشته های پزشکی و دندانپزشکی کاملا متفاوت است. آزمون آلس تقریبا مشابه آزمون یوس است. با این تفاوت که Ales، برای پذیرش در تحصیلات تکمیلی برگزار می شود. می توان گفت در ترکیه آلس معادل کنکور ارشد و دکتری ایران است.

دانشگاه های ترکیه دو بار در سال رشته هایی که در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ظرفیت دارند را اعلام نموده و از طریق آلس دانشجو می پذیرند. دانشجویان نیز باید با بررسی ظرفیت رشته های تمامی دانشگاه ها اقدام به ثبت نام نموده و برای این آزمون آماده شوند. همانند آزمون YOS هر دانشگاه به صورت جداگانه اقدام به برگزاری و ثبت نام آزمون آلس می نماید. همانطور که اشاره کردیم به جای این آزمون می توانید در آزمون GRE که کاملا به زبان انگلیسی است شرکت نمایید.

آزمون آلس چیست

همه چیز درباره آزمون ALES

عبارت ALES مخفف کلمات Akademik personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı می باشد. مرکزی که مسئولیت نظارت بر این آزمون را دارد OSYM  یا Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi نام دارد. نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه کرد این است که این آزمون هر سال سه بار در اردیبهشت و مهر و آبان ماه برگذار می شود. البته از سال ۲۰۱۸ به بعد، دولت ترکیه تصمیم گرفته است علاوه بر برگذاری آلس معمولی دو نوبت نیز e-ALES  برگزار کند. در لینک زیر میتوانید، زمان ثبت نام و برگذاری آزمون e-ALES را مشاهده نمایید.

افرادی که قصد ورود به دوره کارشناسی دارند، نمی توانند در این آزمون شرکت کنند. همچنین دانشجویان رشته های پزشکی و دندانپزشکی برای ادامه تحصیلات تکمیلی خود آزمون های جداگانه ای دارند. این آزمون ها برای رشته دندانپزشکی DUS و برای رشته پزشکی TUS نام دارد. همانطور که پیشتر اشاره کردیم فقط افرادی در این آزمون شرکت میکنند که قصد دارند تحصیلات تکمیلی خود را ادامه دهند. تحصیلات تکمیلی شامل کارشناسی ارشد و دکتری می باشد. علاوه بر این، افراد دیگری هم میتوانند در آزمون ales شرکت نمایند:

  1. متقاضیان اعزام به خارج تحصیلات تکمیلی
  2. استخدام اساتید، مدرسین، معاونان پژوهشی، کارشناسان، مترجمان و برنامه ریزان آموزش در موسسات آموزش عالی

آزمون ales در ایران

زمان ثبت نام آزمون ALES

آزمون آلس ۳ بار در سال و در ماه های اردیبهشت، مهر و آبان توسط مرکز گزینش و جابجایی دانشجوی ترکیه (ÖSYM) در ۸۱ شهر ترکیه برگزار می شود. زمان ثبت نام برای هرکدام از مراحل دو ماه قبل از زمان برگزاری آزمون می باشد. نتایج آزمون نیز پس از گذشت ۲ الی ۴ هفته در اختیار تمامی متقاضیان قرار داده می شود. آزمون آلس از دو بخش تشکیل شده است. بخش محاسباتی و بخش کلامی که مباحثی که این دو پوشش میدهند با هم متفاوتند:

  • بخش محاسباتی (sayısal): در این بخش بیشتر به مباحث هندسه، ریاضیات و هوش پرداخته می شود.
  • بخش کلامی (sözel): در این بخش توانایی های متقاضی در معنی کلمات، معنی جملات و متن ها مورد سنجش قرار می گیرد.

لینک زمان ثبت نام و برگذاری آزمون آلس :   http://yukseklisans.com.tr/alesbasvurutarihleri.php

قبولی آزمون آلس

نمره قبولی در آزمون ALES

در بالا اشاره کوتاهی به نحوه ارزیابی نمره آزمون آلس نمودیم، اما در اینجا به طور مفصل شرح خواهیم داد. نمره کل آزمون ۱۰۰ می باشد. حداقل نمره ای که می تواند در دانشگاه قبول شود ۴۰ است و کمتر از آن مردود به حساب می آید. البته هر سال دانشگاه های ترکیه بر اساس آیین نامه داخلی که دارند حداقل نمره را برای دانشگاه های خود اعلام می کنند.

نمره بخش ریاضی و هوش برای رشته های فنی و مهندسی از ضریب بالایی برخوردار است. در حالی که  ضریب نمره بخش کلامی برای رشته های علوم انسانی بیشتر می باشد. از این رو برای قبولی در رشته های فنی و مهندسی کمترین نمره ای که در بخش ریاضی و هوش قابل قبول است ۵۵ می باشد و همینطور کمترین نمره قابل قبول برای بخش کلامی در رشته های انسانی هم ۵۵ است. البته بدیهی است که نمره خاصی در آزمون آلس مد نظر نیست و هر دانشگاه برای هر رشته ای حداقل نمره ای را تعیین می کند که متقاضی هر چقدر از آن نمره بیشتری کسب کرده باشد شانس قبولی اش بیشتر می باشد. برای مثال در دانشگاه خاورمیانه حداقل نمره قابل قبول رشته های فنی و مهندسی ۷۵ می باشد. همچنین برای رشته های هنر و تربیت بدنی علاوه بر آزمون کتبی آزمون عملی نیز برگزار می شود.

در هنگام پذیرش دانشجویان خارجی نمره های بالاتر شانس بیشتری برای پذیرش در آزمون ales را دارند برای مثال: اگر دانشگاهی ۲ ظرفیت برای رشته ای داشته باشد و تعداد شرکت کنندگان ۸ نفر باشند، ۲ نفری که بیشترین نمره را کسب کرده اند اولویت پذیرش دارند. البته ناگفته نماند که امتیازاتی مانند معدل کارشناسی و دیپلم، نمره آزمون  Tomer، مقالات به ثبت رسیده و دیگر امتیازات نیز در نتیجه آزمون تاثیر گذار هستند.

بیشتر بخوانید : قبولی در آزمون sat

ثبت نام آزمون ales

سوالات آزمون  ALES

تعداد سوالات آلس ۱۰۰ بوده و در دو دفترچه ۵۰ سوالی به دانشجو تحویل داده می شود. هر کدام از این دفترچه ها یکی از بخش های آزمون که پیشتر گفتیم هستند. زمان پاسخگویی به این ۱۰۰ سوال ۱۵۰ دقیقه در نظر گرفته شده است. بیشترین نمره ای که می توان در این آزمون کسب کرد ۱۰۰ و کمترین نمره ای که مورد قبول دانشگاه هاست ۵۰ می باشد. البته این نمره در دانشگاه ها و رشته های مختلف، متفاوت است. اما برای رشته های مهندسی اکثر دانشگاه ها نمره بالای ۵۵ را کافیست.

دانلود سوالات آزمون آلس

برای دانلود نمونه سوالات آزمون آلس بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

دانلود نمونه سوالات آزمون ALES

منابع آزمون ALES

برای مشاهده منابع آلس که توسط دپارتمان آرتان بورس تاپ ارائه شده است کلیک نمایید. برای خرید منابع آزمون ales می توانید با شماره هایی که در بالای این صفحه قرار داده ایم تماس حاصل فرمایید.

منابع آزمون ALES

کارشناسی ارشد و دکتری بدون شرکت در آزمون ALES

یکی از راه های تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در ترکیه پذیرش بدون آزمون می باشد. هزینه پذیرش در مقاطع ارشد و دکتری بدون شرکت در آزمون های ورودی مانند ALES، کمتر از مقطع کارشناسی می باشد. بسیاری از دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه از این طریق دانشجو جذب می کنند. از دانشگاه های برتر خصوصی می توان به کوچ، بیلکنت و سابانجی اشاره کرد. شرایط پذیرش در دانشگاه های ترکیه بسیار آسان می باشد و فقط نیاز به مدرک لیسانس، پاسپورت و مدرک زبان شما دارد. دپارتمان آرتان بورس تاپ توسط موسسات معتبر ترکیه در چند سال گذشته توانسته است برای تعداد زیادی از دانشجویان در رشته ها و دانشگاه های مختلف پذیرش بگیرد. برای اطلاعات بیشتر از پذیرش بدون کنکور در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری با شماره های ما تماس حاصل فرمایید.

نتیجه گیری

هدف از آزمون Ales مورد سنجش قرار دادن توانایی های متقاضیان در زمینه های رقمی، تفکر منطقی و کلامی است. نتیجه این آزمون مشخص می کند آیا فرد می تواند در ادامه ی راه موفق عمل کند یا خیر. به همین خاطر محتوای سوالات آزمون آلس برای سنجش معلومات افراد از رشته های تحصیلی تخصصی مورد نظر نمی باشد. طراحی سوالات به گونه ای است که فارغ التحصیلان همه رشته ها می توانند به آن ها پاسخ دهند.

بدون دیدگاه

متاسفانه امکان درج دیدگاه در حال حاضر وجود ندارد.