logo
دانشگاه های علوم پزشکی آنکارا

دانشگاه های پزشکی آنکارا

آنچه در این مقاله خواهید خواند

دانشگاه های پزشکی آنکارا امروزه، یکی از فرصت‌های طلایی برای دانشجویانی است که تحصیل در رشته پزشکی برایشان یک رویا باقی‌مانده است. حتما می‌دانید که برای اغلب دانشجویان تحصیل پزشکی در کشور خود، به دلیل شرایط بسیار سخت مثل آزمون کنکور و یا شهریه‌های بسیار سنگین، غیرممکن شده است. این در حالی است که ترکیه، شرایط تحصیل در رشته پزشکی را برای متقاضیان بسیار آسان و هموار کرده است. در این میان دانشگاه های آنکارا بسیار قوی ظاهر شده‌اند بطوریکه در حال حاضر جایگاهشان در بین 200 دانشگاه برتر پزشکی دنیا دیده می‌شود.این موضوع نشان‌دهنده این است که این دانشگاه‌ها شرایط ومزیت‌های بسیار خوبی را برای متقاضاینی که تمایل دارد پزشکی بخوانند،  فراهم کرده‌اند. اما سوال اصلی اینجاست که واقعا چگونه می‌توان در این دانشگاه‌ها پذیرش تحصیلی گرفت و در رشته‌ی پزشکی مدرک گرفت؟! در این مقاله توضیح می‌دهیم که  شرایط پذیرش در دانشگاه های پزشکی آنکارا در ترکیه به چه صورت است و شرایط و ویژگی های هر کدام از دانشگاه‌ها چگونه است.

نحوه پذیرش دانشگاه های پزشکی انکارا

نحوه پذیرش دانشگاه های پزشکی آنکارا  باتوجه به تفاوت در قوانینِ دانشگاه‌های دولتی و خصوصی در دو حالت امکان‌پذیر است. برای دانشگاه‌های دولتی ابتدا متقاضیان باید در آزمون‌های ورودی مانند SAT و یا YOS شرکت کنند و در صورت کسب نمره حد نساب در کنار داشتنِ دیگر مدارک موردنیاز دانشگاه، می‌توانند از دانشگاه پذیرش بگیرند. اما در دانشگاه‌های خصوصی پزشکی آنکارا، علاوه بر آزمون‌ ورودی، امکان پذیرش بدون آزمون هم وجود دارد!! بله درست شنیدید، پذیرش بدون آزمون در رشته پزشکی، شدنی است! برای دانشگاه های پزشکی آنکارا بدون کنکور دانشجویان می‌توانند در ازای پرداخت مبلغی به دانشگاه بدون اینکه نیاز داشته باشند آزمون ورودی بدهند، پذیرش بگیرند و در دانشگاه موردعلاقه‌شان ثبت نام ‌کنند.

لازم به ذکر است که بطور کلی در دانشگاه های علوم پزشکی آنکارا ، این امکان برای شمافراهم شده است که به هر دو زبان انگلیسی یا ترکی تحصیل کنید. از طرفی بعد از اتمام دوره تحصیل، مدارک معتبر جهانی که تایید شده و شناخته شده از طریق WHO است را دریافت خواهید کرد. این موضوع به شما کمک خواهد کرد که بعد از دوره تحصیل در هر کشوری که تمایل دارید کار حرفه‌ای خودتان را شروع کنید، براحتی اقدام کنید.

ظرفیت دانشگاه های پزشکی آنکارا

پذیرش دانشگاه های پزشکی آنکارا

ظرفیت دانشگاه های پزشکی آنکارا متفاوت از بقیه رشته‌ها است، چرا که شرایط بسیار حساس و خاصی را نسبت به بقیه رشته‌ها دارند. بطور کلی ظرفیت برای دانشجویان به دو سهم پنجاه درصدی تقسیم می‌شود. این به این معنی است که 50 درصد ظرفیت این رشته متعلق به دانشجویان بین المللی است. اگرچه که ظرفیت دانشگاه‌ها براساس نوع زبان تحصیل که ترکی است یا انگلیسی، تفاوت دارد و معمولا ظرفیت تحصیل پزشکی به زبان ترکی مقداری بیشتر است. مثلا ظرفیت دانشگاه لقمان حکیم به زبان ترکی 45 نفر است در حالیکه ظرفیت این دانشگاه به زبان انگلیسی 30 نفر است. از طرفی امکانات دانشگاه‌های پزشکی هم برای دانشجویان بین المللی و پذیرش آن‌ها دارای محدودیت‌های خاصی است. در قسمت زیر جدول ظرفیت دانشگاه های پزشکی آنکارا را می‌توانید بررسی کنید.

دانشگاه نوع دانشگاه رشته زبان تحصیل ظرفیت
دانشگاه آنکارا خصوصی پزشکی انگلیسی 20
دانشگاه آنکارا خصوصی پزشکی ترکی 20
دانشگاه قاضی دولتی پزشکی انگلیسی 10
دانشگاه قاضی دولتی پزشکی ترکی 15
دانشگاه حاجت تپه دولتی پزشکی انگلیسی 25
دانشگاه آتیلیم خصوصی پزشکی انگلیسی 70
دانشگاه باشکنت خصوصی آنکارا انگلیسی 15
دانشگاه باشکنت خصوصی آنکارا ترکی 20
دانشگاه مدیپل آنکارا خصوصی آنکارا انگلیسی 30
دانشگاه مدیپل آنکارا خصوصی آنکارا ترکی 30
دانشگاه لقمان حکیم خصوصی آنکارا انگلیسی 30
دانشگاه لقمان حکیم خصوصی آنکارا ترکی 45

شهریه دانشگاه های پزشکی آنکارا چقدر است؟

یادتان باشد که بطور کلی نمی‌توان هزینه شهریه دانشگاه های علوم پزشکی آنکارا را با قیمت دانشگاه‌های پزشکی در کشورهای دیگر مقایسه کرد. چراکه هزینه شهریه‌ها در کنار شرایط بسیار ایده آ‌ل و آسان پذیرش، به نسبت دیگر دانشگاه‌های دنیا بسیار مقرون به صرفه است. بطور مثال، دانشگاه باشکنت یکی از دانشگاه‌های خصوصی آنکارا است که نسبت به خدمات باکیفیتی که ارائه  می‌دهد، شهریه بسیار مناسبی دارد. اما بطور کلی می‌توان گفت که قیمت‌ها برای دانشگاه‌های خصوصی در ترکیه برای پزشکی حدود 15000 تا 27500 دلار متغیر است. برای مشاهده و مقایسه هزینه شهریه رشته پزشکی در دانشگاه‌های آنکارا می‌توانید جدول زیر را مطالعه کنید.

دانشگاه نوع دانشگاه شهر زبان آموزش شهریه
دانشگاه مدیپل آنکارا خصوصی آنکارا انگلیسی $29.000
دانشگاه حاجت تپه دولتی آنکارا انگلیسی $1000
دانشگاه آنکارا خصوصی آنکارا انگلیسی $32.000
دانشگاه قاضی دولتی آنکارا انگلیسی $2,575
دانشگاه آتیلیم خصوصی آنکارا انگلیسی $16000
دانشگاه باشکنت خصوصی آنکارا انگلیسی $9000
دانشگاه لقمان حکیم خصوصی آنکارا انگلیسی $20000
دانشگاه آتیلیم خصوصی آنکارا انگلیسی $16000

بهترین دانشگاه های پزشکی آنکارا

از آنجایی که تحصیل در دانشگاه های علوم پزشکی آنکارا بین دانشجویان بین المللی بسیار پرطرفدار است، در این قسمت چند تا از بهترین دانشگاه ‌های پزشکی آنکارا در ترکیه، همراه با ویژگی‌ها و شرایط پذیرش هر کدام ، برایتان آماده کرده‌ایم.

دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه در شهر آنکارا در سال 1954 تأسیس شد و در حال حاضر رتبه چهارم را در بین دانشگاه های پزشکی آنکارا از نظر  عملکرد تحصیلی دارد. در همین راستا، دانشکده پزشکی آن بر اساس معیارهای پزشکی بالینی US News، رتبه بالایی را کسب کرده است. این دانشگاه در زمینه همکاری‌های بین المللی پزشکی بالینی نیز، رتبه پنجم را دارد که آن را به یک دانشگاه ایده آل برای دانشجویان بین المللی تبدیل کرده است. پردیس Sıhhıye که میزبان دانشکده پزشکی است، در بخش قدیمی شهر واقع شده است.

بطور کلی دانشکده پزشکی حاجت تپه آنکارا در سال ، دو برنامه تحصیلی به دانشجویان ارائه می‌دهد. این برنامه‌ها شامل برنامه درسی استاندارد MD که مدت 6 سال طول می‌کشد و برنامه ترکیبی MD-Ph که پس از دو سال تحصیل در رشته پزشکی، دانشجویان می‌توانند در مقطع دکترا ادامه تحصیل دهند و مدت  8 سال طول می‌کشد، است. دقت کنید که برای دریافت پذیرش در این دانشگاه، حداقل نمره SAT، نمره مجموع 1100 و نمره 600 در بخش ریاضی است.

دانشگاه باشکنت

دانشگاه باشکنت از بهترین دانشگاه های پزشکی آنکارا

دانشگاه باشکنت، یکی از دانشگاه‌های خصوصی آنکارا است که در سال 1993 تاسیس شد. امروزه دانشگاه باشکنت دارای 11 دانشکده، یک هنرستان دولتی،7 دپارتمان حرفه ای، یک دپارتمان زبان‌های خارجی، 27 مرکز تحقیقاتی، 1720 عضو هیات علمی و حدود 16000 دانشجو است. دانشگاه Başkent که از زمان تأسیس خود به پیشرفت آموزشی و فرهنگی ترکیه کمک می کند، خدمات خود را عمدتاً با تمرکز بر آموزش و تحقیق انجام می‌دهد که مطابق با استانداردهای بین المللی است. دانشگاه باشکنت در سطح ملی و بین المللی نیز، از نظر تحقیقات و تدریس با کیفیت که توسط کادر علمی بسیار متبحر انجام می‌شود، در انتشار نتایج تحقیقات پیشتاز است.  این دانشگاه از آن دسته دانشگاه‌های پزشکی ترکیه است که در رشته پزشکی حرفی برای گفتن دارد و مورد تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران نیز، است. دقت کنید که برای دریافت پذیرش در رشته پزشکی این دانشگاه، حداقل نمره SAT، نمره  مجموع 1000 و در آزمون yos نمره 40 است.

دانشگاه قاضی

دانشگاه قاضی یکی از بهترین دانشگاه های پزشکی آنکارا  است که درشهر آنکارا، پایتخت ترکیه قرار دارد. این دانشگاه که در مرکز شهر آنکارا قرار دارد، در رتبه بندی جهانی QS، از بین ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان، در رتبه ۸۰۱ قرار گرفته است و بین دانشگاه‌های ترکیه در رتبه ۸ قرار گرفته است. دانشکده پزشکی این دانشگاه، در سال 1979 با تنها هفت استاد و 100 دانشجو تأسیس شد. اما در حال حاضر این موسسه با 929 استاد و 2775 دانشجو به یکی از بهترین دانشکده‌های پزشکی ترکیه تبدیل شده است. در این دانشگاه ابتدا به دانشجویان پزشکی، علوم پایه پزشکی که شامل آناتومی، فیزیولوژی و بیوشیمی است آموزش داده می شود. پس از آن، قبل از رفتن به علوم پزشکی جراحی، در حوزه علوم پزشکی بالینی درس می‌خوانند. دوره های کارآموزی بالینی این دانشگاه، عمدتاً در بیمارستان دانشگاه قاضی که یکی از مراکز درمانی پیشرو در ترکیه است و نشان تضمین کیفیت ISO را به عنوان اولین بیمارستان دولتی خود دریافت کرده است، سپری می‌شود.

توجه داشته باشید که حداقل نمره SAT برای دریافت پذیرش در این دانشگاه، نمره  مجموع 1100 است و حداقل نمره ACT برای دریافت پذیرش  21 است. نکته قابل توجه اینجاست که زبان آموزشی در دانشگاه قاضی زبان ترکی است و فقط رشته پزشکی به زبان انگلیسی تدریس می‌شود.

دانشگاه آنکارا

دانشگاه آنکارا  یکی از دانشگاه های علوم پزشکی آنکارا است که با توجه به فضای علمی و رقابتی سالم با طیف گسترده‌ای از بهترین رشته‌ها و اعضای هیات علمی با مجرب و شناخته شده، رتبه 4 را دربین دانشگاه‌های ترکیه دارد. این دانشگاه از نظر شهرت تحقیقات منطقه ای نیز، رتبه 27 را از US News دریافت کرده است و در بین دانشگاه های آنکارا، مقاوم اول را دراد.  از طرفی دانشکده پزشکی دانشگاه آنکارا  که در سال 1946 تاسیس شد بعنوان اولین دانشکده پزشکی ترکیه شناخته شده است. اغلب دانشجویان این دانشگاه، تحصیلات پزشکی و بالینی خود را در بیمارستان ابن سها در پردیس Sihhiye به پایان می‌رسانند. یکی از نقاط عطف این دانشگاه، وجود چندین برنامه بین المللی از جمله برنامه‌های اراسموس و مولانا برای دانشجویان پزشکی است.

خبر خوب این است که دانشگاه آنکارا در لیست دانشگاه‌هایی است که امکان تحصیل پزشکی را به هر دو زبان ترکی و انگلیسی برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده است. همچنین بورسیه‌های تحصیلی متنوعی را برای دانشجویان واجد شرایط خوددر نظر گرفته است. دقت کنید که برای دریافت پذیرش در این دانشگاه، حداقل نمره SAT، نمره  مجموع 1100 است. از نظر موقعیت مکانی نیز، این دانشگاه در یک مکان واحد متمرکز نشده است و غیر از ساختمان اصلی، در محله‌های تاندوغان، ابن سینا، جبجی و دیش کاپی بی پازاری نیز دارای ساختمان است.

دانشگاه آتیلیم

دانشگاه های پزشکی آنکارا در ترکیه

دانشگاه آتیلیم یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه های پزشکی آنکارا در لیست دانشگاه های خصوصی ترکیه است که در سال 1996 در آنکارا، پایتخت ترکیه تأسیس شد. شیوه‌ی آموزش در این دانشگاه، با کیفیت بالا و در سطح استانداردهای اروپایی ارائه می‌شود. ایتیلیم به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های آنکارا در سال  2019 جزو 800 دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته است. این دانشگاه برنامه‌های تبادل دانشجو و دوره‌های کارآموزی را، در حوزه کشورهای اتحادیه اروپا و سایر نقاط جهان ارائه می‌دهد.

دانشکده پزشکی دانشگاه آتلیم، اولین دانشجویان خود را در سال تحصیلی 2019-2020 پذیرفت. امروزه، برای دستیابی به اهداف خود، با بکارگیری اعضای هیئت علمی با تجربه در کلاس‌ها و تاسسیس آزمایشگاه‌های مجهز به فناوری‌های مدرن،  سطح خدمات آموزشی خود را بصورت چشمگیری ارتقا داده است. همچنین علاوه بر  استفاده از اساتید مجرب و مشهور بین المللی در رشته پزشکی، شرایط آموزشی انگلیسی را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده است. دقت کنید که حداقل نمره IELTS  برای دریافت پذیرش در این دانشگاه  6  و در آزمون  TOEFL معادل نمره 75 است.

جمع بندی

ما در این مقاله سعی کردیم که اطلاعات جامع و مفیدی را درباره‌ی نحوه پذیرش در دانشگاه‌های پزشکی آنکارا، توضیح دهیم. همچنین در تلاش بودیم تا شرایط پذیرش و ویژگی های شاخص هر کدام از دانشگاه های پزشکی آنکارا در ترکیه را کاملاً برایتان باز کنیم. امیدواریم که این مقاله را دوست داشته باشید و اگر سوالی در حیطه پذیرش در  رشته پزشکی در دانشگاه‌های آنکارا دارید، آن  را با ما و بقیه به اشتراک بگذارید.مطمئن باشید که در کم‌تر از 24 ساعت همکاران ما در تیم آرتان بورس تاپ، به سوالات شما پاسخ خواهند داد.سوالات خود را از ما بپرسید

نویسنده آرتان بورس تاپ

سوالات کاربران در مورد دانشگاه های پزشکی در آنکارا

بهترین دانشگاه‌های پزشکی ترکیه در 3 شهر استانبول، آنکارا و ازمیر قرار دارند که در این میان دانشگاه ‌های پزشکی آنکارا در رتبه بندی جهانی جایگاه قابل توجهی دارند.
هزینه سالانه تحصیل در دانشگاه های پزشکی آنکارا، بین 15000 دلار الی 27.500 دلار است.
ظرفیت دانشگاه های پزشکی آنکارا، براساس زبان تحصیلِ انگلیسی و ترکی متفاوت است که بطور میانگین 40 دانشجو در سال است.
Telegram WhatsApp Twitter
دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=8661
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”

از آرتان پذیرش بگیر

جایزه میلیونی برنده شو!

آرتان بورس تاپ تمایل دارید از جدیدترین ظرفیت ها و فرصت های مهاجرتی باخبر شوید.
نه بعدا
بله حتما