وبلاگ

دانشگاه آتاتورک

(Atatürk University)

دانشگاه آتاتورک ترکیه

در پردیس دانشگاه آتاتورک، قادر خواهید بود هر فصل را با مناظر شگفت‌انگیز مخصوص به خود تجربه کنید. این دانشگاه با داشتن مناطق سرسبز، باغ‌های گیاه‌شناسی و مسیرهای دوچرخه سواری، چشم‌انداز بی‌نظیری را به اعضای خود هدیه می‌دهد. دانشجویان این دانشگاه می‌توانند تمام روز را در پناهگاه‌هایی که برای حیوانات ساخته شده است بگذرانند، در فعالیت‌های تفریحی تابستانی و زمستانی شرکت کنند و از دوران دانشجویی خود بهترین استفاده را داشته باشند. در این مقاله به سراغ دانشگاه دولتی آتاتورک رفتیم و تمامی اطلاعات لازم را درباره این مؤسسه آموزش عالی خواهیم داد.

تاریخچه و معرفی دانشگاه آتاتورک ترکیه

دانشگاه آتاتورک که هفتمین دانشگاه قدیمی ترکیه است در سال 1957 در فاصله 2 کیلومتری مرکز شهر ارزروم تأسیس شد. محوطه روباز دانشگاه آتاتورک دارای مساحتی بالغ بر 6.5 میلیون متر مربع است که پردیس این دانشگاه را به دومین پردیس بزرگ ترکیه، تبدیل می‌کند. دانشگاه آتاتورک از نظر اولویت انتخاب دانشجویان در رتبه دوم در میان دانشگاه ‌های ترکیه قرار دارد و ضریب تکمیل ظرفیت آن در حدود 90.8 درصد محاسبه شده است.

این دانشگاه علمی بودن، نوآوری و کارآفرینی، مشارکت و اشتراک‌گذاری و تعهد به ارزش‌های ملی و جهانی را سرلوحه کار خود قرار داده است. دانشگاه آتاتورک در حال حاضر به 280 هزار دانشجو خدمات آموزشی خود را در 23 دانشکده، 8 موسسه تحصیلات تکمیلی، 13 مدرسه عالی حرفه‌ای و 851 رشته ارائه می‌دهد.

ویدئوی آشنایی با محیط دانشگاه آتاتورک

پیش از آنکه ادامه مقاله را بخوانید، پیشنهاد می‌کنیم ویدیویی که در این بخش برای شما تهیه کرده‌ایم را تماشا کنید. در این ویدیو به‌طور خلاصه مهم‌ترین اطلاعاتی که لازم است درباره دانشگاه آتاتورک ارزروم بدانید را گفته‌ایم و علاوه بر آن تصاویری از محیط دانشگاه را در آن قرار دادیم.

آیا دانشگاه آتاتورک ارزروم مورد تایید ایران است؟

اگر قصد تحصیل در دانشگاه آتاتورک را دارید و می‌خواهید پس از اخذ مدرک در ایران مشغول به کار شوید، باید گفت که دانشگاه آتاتورک مورد تأیید وزارت‌های بهداشت و علوم ایران است. به همین دلیل کاریابی در ایران به راحتی صورت می‌گیرد. در خصوص اعتبار مدرک دانشگاه در اروپا و جهان نیز باید گفت که مدارک آتاتورک در تمامی جهان معتبر است و فارغ‌التحصیلان این دانشگاه می‌توانند در تمامی مؤسسات جهان ادامه تحصیل دهند.

دانشگاه آتاتورک در برنامه‌های تبادل دانشجویی اراسموس، مولانا، فارابی، ارهون و PAX عضویت دارد و این فرصت را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد تا در بهترین دانشگاه‌های ترکیه و اروپا به مدت 1 سال تحصیل کنند.

آدرس دانشگاه آتاتورک کجاست؟


آدرس دقیق دانشگاه: ارزروم، 25240، پردیس دانشگاه

دانشگاه آتاتورک ترکیه در شهر ارزروم قرار دارد. این شهر از قطب‌های اقتصادی این کشور است و نقش مهمی در صادرات و واردات کالا در بین دو کشور ترکیه و ایران دارد. ارزروم بیستمین شهر بزرگ ترکیه به شمار می‌رود و دانشگاه آتاتورک در غرب آن واقع شده است. در اطراف این دانشگاه مراکز بهداشتی و بیمارستان‌های زیادی، از جمله بیمارستان پژوهشی آتاتورک قرار دارد. پردیس دانشگاه در نزدیکی مرکز شهر و در چند قدمی بازارها و امکانات شهری ساخته شده است و دانشجویان به راحتی می‌توانند همراه با وسایل نقلیه حمل‌ونقل عمومی به تمامی نقاط شهر دسترسی پیدا کنند. علاوه بر این، وسایل نقلیه رایگان شاتل دانشجویان را بین محوطه دانشگاه و شهر جابه‌جا می‌کنند.

رتبه و رنکینگ دانشگاه آتاتورک ارزروم

از آنجایی که شهر ارزروم نزدیک به مرز ایران قرار دارد و دانشگاه آتاتورک از رتبه بسیار خوبی برخوردار است، این دانشگاه یکی از انتخاب‌های برتر و مورد علاقه برای متقاضیان ایرانی به شمار می‌رود. آتاتورک در رتبه‌بندی موفق‌ترین دانشگاه‌های مؤسسه انفورماتیک METU در بین 1000 دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته است. در جدول زیر می‌توانید رتبه این دانشگاه را در ترکیه و جهان ببینید:

رنکینگ دانشگاه آتاتورک
مقیاس رتبه بندی رتبه منبع
داخلی 13 4icu – Edurank
بین‌المللی 1201 Times Higher Education

شرایط تحصیل دانشگاه آتاتورک ترکیه

دانشگاه آتاتورک ترکیه از چندین سال پیش همیشه از اولویت های اول ایرانیان برای تحصیل بوده است. دانستن شرایط تحصیل در این دانشگاه می تواند راهیابی شما به آن را بسیار آسان تر کند. دانشگاه آتاتورک از 4 طریق دانشجو می پذیرد: آزمون یوس، آزمون SAT، پذیرش بدون کنکور، بورسیه تحصیلی. بیشترین درصد قبولی در این دانشگاه از طریق دو آزمون گفته شده می باشد که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

آزمون یوس دانشگاه آتاتورک

سوالات آزمون یوس دانشگاه آتاتورک ترکیه بسیار متعادل و منطقی می باشد و برای متقاضیان ایرانی زیاد سخت نمی باشد. این آزمون فقط از سوالات ریاضی، هندسه و هوش تشکیل شده است و مانند برخی از دانشگاه های ترکیه سوالات اضافی ندارد. آزمون یوس 2020 دانشگاه آتاتورک پس از چندین بار تاخیر به دلیل شرایط کورنا در 6 شهریور 99 برگزار شد. برای قبولی در 3 رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی دانشگاه آتاتورک باید حداقل نمره 90 را کسب نمایید. همچنین این دانشگاه آزمون یوس دیگر دانشگاه ها را با ضریب 0.8 قبول دارد.

آزمون SAT دانشگاه آتاتورک

دانشگاه آتاتورک علاوه بر یوس نتایج آزمون SAT کشور آمریکا را نیز می پذیرد. حداقل نمره برای قبولی در رشته پزشکی این دانشگاه نمره 1400 از 1600 آزمون اس ای تی می باشد. سوالات آزمون sat از ریاضی، هندسه و زبان انگلیسی ( درک مطلب و نگارش ) تشکیل شده است.

نمره قبولی دانشگاه آتاتورک

دانشگاه آتاتورک برای پذیرش دانشجویان بین المللی حداقل نمره هایی را در نظر گرفته است. برای پذیرش در این دانشگاه شما می توانید در آزمون SAT و یا آزمون یوس خود دانشگاه و آزمون یوس دانشگاه هایی که مورد تائید آتاتورک می باشد شرکت نمایید. اما دانشگاه برای هر کدام از این آزمون ها حداقل نمره تعیین کرده است. بنابراین پیشنهاد می کنیم پیش از شرکت در آزمون حتما مباحث کلاس یوس در استانبول را مطالعه کنید.

حداقل نمره قبولی دانشگاه آتاتورک در آزمون ست برای قبولی در رشته پزشکی و دندانپزشکی 1400 از 1600 می باشد. حداقل نمره برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی آزمون یوس خود دانشگاه 90 می باشد. به این نکته توجه نمایید که برای دانشگاه آتاتورک نمره یوس دیگر دانشگاه ها با ضریب 0.8 قابل قبول است. برای مثال اگر شما نمره 100 یوس استانبول را به دست آورید برای آتاتورک به این منزله است که نمره 80 یوس خود دانشگاه را به دست آورده اید و نمی توانید برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی درخواست دهید.

نتایج دانشگاه آتاتورک

این دانشگاه سال 2020 در روز 27 آگوست معادل 6 شهریور 99 آزمون یوس خود را برگزار کرد. دلیل تاخیر زمان برگزاری آزمون یوس و اعلام نتایج دانشگاه آتاتورک به خاطر شرایط کرونای به وجود آماده بود. کسانی که اسمشان در لیست قبولی ها می باشد می توانند با مراجعه به دانشگاه ثبت نام خود را قطعی کنند.

دانشگاه آتاتورک ارزروم ترکیه

شهریه دانشگاه آتاتورک

هزینه شهریه دانشگاه آتاتورک به علت دولتی بودن آن نسبت به سایر دانشگاه‌های ترکیه ارزان‌تر و مقرون به صرفه‌تر است. در ادامه توجه شما را به جدول زیر جلب می‌کنیم:

رشته شهریه (لیر)
پزشکی 28.000
دندان پزشکی 11.000
دامپزشکی 7.700
پرستاری 4.200
فیزیوتراپی و توانبخشی 4.200
معماری 5.500
کسب و کار 4.200
اقتصاد 4.200
رادیو، تلویزیون و سینما 4.100
                        روزنامه نگاری 4.100

بورسیه تحصیل دانشگاه آتاتورک

برای بورسیه تحصیلی فول فاند باید از طریق سازمان ترکیه بورسلاری اقدام نمایید. زمان ثبت نام از اواخر دی ماه تا 1 اسفند ماه می باشد. شما در وبسایت turkiyeburslari ثبت نام می کنید و رزومه خود را وارد می کنید و دانشگاه آتاتورک را انتخاب می کنید، پس از بررسی رزومه شما بعد از حدود 2 الی 3 ماه جواب بورسیه شما می آید.

ظرفیت پذیرش دانشگاه آتاتورک 2023

آتاتورک هر سال دانشجویان زیادی را پذیرش می کند که بخش کوچکی از آن به دانشجویان خارجی تعلق می گیرد. ظرفیت های دانشجویان خارجی دانشگاه آتاتورک برای آزمون یوس 2023 به صورت زیر اعلام شده است:

 • رشته دندانپزشکی دانشگاه آتاتورک 25 نفر
 • پزشکی 25نفر
 • پزشکی (انگلیسی) 25 نفر
 • داروسازی 30 نفر
 • پرستاری 20 نفر
 • پرستاری (انگلیسی)20 نفر
 • دامپزشکی 26 نفر
 • مهندسی کامپیوتر 60 نفر
 • مهندسی کامپیوتر (انگلیسی) 15 نفر
 • مهندسی برق 65 نفر
 • مهندسی عمران 100 نفر
 • مهندسی مکانیک 65 نفر
 • ادبیات انگلیسی(انگلیسی) 80 نفر
 • اتاق عمل 2نفر
 • هوشبری 2 نفر
 • پروتز دندان 2 نفر
 • دیالیز 2 نفر
 • فیزیوتراپی 2 نفر
 • شنوایی سنجی 2 نفر
 • اورتز و پروتز 2 نفر

شهریه دانشگاه آتاتورک 2023

رشته های دانشگاه آتاتورک ترکیه

دانشگاه اتاتورک ارزروم یکی از دانشگاه هایی است که در سال 1957 تاسیس شد. این دانشگاه در حدود 2550 نفر کادر علمی دارد که متشکل از چندین پروفسور هستند. این دانشگاه از لحاظ علمی هم رده با دانشگاه های اروپایی و آمریکایی است. آتاتورک یک دانشگاه ایالتی بوده و در مرکز شهر ارزروم قرار دارد. این دانشگاه، مهمترین مرکز علمی در شرق ترکیه است. آتاتورک 22 دانشکده دارد که هرکدام رشته های مختلفی را به دانشجویان ارائه می دهند. همچنین 30 واحد، مرکز تحقیقات علمی و کاربردی در دانشگاه موجود است. برای دانشجویان رشته های علوم پزشکی نیز 2 بیمارستان راه اندازی شده است. شما می توانید در این دانشگاه به صورت بورسیه نیز تحصیل نمایید.

 برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید: بورسیه تحصیلی ترکیه 2023

رشته های دانشگاه آتاتورک ارزروم بسیار متفاوت و متنوع هستند. در این دانشگاه رشته های مختلفی در زمینه رشته های علوم پایه، هنر و گرافیک، زیست شاسی و کشاورزی، رشته های تربیتی، مدیریت و زبان های ملل دیگر تدریس می شوند. تعداد این رشته ها به بیش از 70 رشته تحصیلی می رسند که برخی از مهم ترین آنها به شرح زیر هستند:

رشته های علوم پزشکی

 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • پرستاری
  داروسازی
 • دامپزشکی
 • مامایی
 • تغذیه و رژیم غذایی

رشته های مهندس

 • معماری
 • مهندسی مواد
 • مهندسی شیمیایی
 • مهندسی معدن
 • مهندسی کامپیوتر
 • برق و مهندسی برق
 • مهندسی صنایع
 • مدیریت سیستم و اطلاعات
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی مواد و متالوژی

سوالات خود را از ما بپرسید

تحصیل دندانپزشکی دانشگاه اتاتورک

رشته دندانپزشکی دانشگاه آتاتورک را می توان به عنوان یکی از بهترین گزینه های تحصیل برای متقاضیان ایرانی نام برد. دندانپزشکی آتاتورک مورد تائید وزارت بهداشت ایران می باشد و دانشجویان پس از پایان دوره 5 ساله تدریس می توانند برای ادامه تحصیل و یا کار به ایران برگردند. اما مهمترین مزیت دندانپزشکی آتاتورک را می توان شهریه پایین آن دانست، شهریه این رشته در سال 2946 لیر می باشد. البته به این نکته توجه نمایید که دندانپزشکی در این دانشگاه فقط به زبان ترکی تدریس می شود.

خوابگاه دانشگاه آتاتورک ارزروم

خوابگاه دانشگاه آتاتورک

خوابگاه دانشگاه آتاتورک ارزروم یکی از بهترین خوابگاه های ترکیه از لحاظ امکانات خدماتی و رفاهی است. این دانشگاه دارای امکانات فوق العاده ای مانند: سینما، بانک، سالن های ورزشی سربسته و روباز برای انواع بازی های ورزشی، مسیر های پیاده روی مختلف و زیبا، مسیر های دوچرخه سواری، کلنیک و بیمارستان، چند کافی شاپ و رستوران، مراکز خرید و … در زمینی به وسعت 6.5 میلیون متر مکعب تعبیه شده است.  تنها جایی که از لحاظ اسکان دانشجویان تاکنون به مشکل برنخورده است، خوابگاه دانشگاه آتاتورک است. این دانشگاه با دارا بودن 4 خوابگاه با ظرفیت های 200 نفری توانسته است نیاز دانشجویان به خوابگاه را تامین کند. 2 عدد از این خوابگاه ها در محوطه دانشگاه واقع هستند. اطلاعات تماس دانشگاه جهت رزرو خوابگاه و پاسخگویی به شوالات شما به شرح زیر هستند:

 • ایمیل: ata@atauni.edu.tr
 • وبسایت: www.atauni.edu.tr
 • تلفن:  1111 231 442 90+
 • فکس: 1014 236 442 90+

پاسخ سوالات متقاضیان در مورد دانشگاه آتاتورک

30 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • سلام وقتتون بخیر دوتا سوال داشتم
  پذیرش بدون کنکور به روشی هست
  و از جایی که این دانشگاه به دو زبان تحصیل داره داروسازی به چه زبانی هست

  • سلام دوست عزیز وقت بخیر
   خودتون زبان رو انتخاب میکنید
   جهت مشاوره و راهنمایی بیشتر با مشاوران ما در ارتباط باشید.
   021-91303800

 • سلام خسته نباشد
  برای دانشجویان خارجی خوابگاه دولتی تعلق میگیره؟
  چون فک کنم خوابگاه های خصوصی هزینه زیادی داشته باشه

  • سلام وقتتون بخیر باشه دوست عزیز
   خوابگاه بله تعلق میگیره
   البته تعداد خوابگاههای دولتی خیلی زیاد نیست

  • سلام. پذیرش این دانشگاه با آزمون هست . اما برای شما میتونید در سایر دانشگاه های معتبر، تا 50 درصد بورسیه بگیرید. با مشاوران ما در تماس باشید تا راهنماییتون کنند

 • سلام لطفا حداقل نمره قبولی مهندسی کامپیوتر و پرستاری رو فرمایید و قیمت ها تغییر کردن لطفا اخرین قیمت هارو بزارید

 • سلام وقت بخیر،اگه کسی ک دانداپزشکی ایران قبول شده باشه باز باید آزمون یوس رو بده؟شرایط برای ادامه تحصیل در این رشته در آتاتورک چیه؟

  • سلام وقت بخیر
   دانشگاه آتا تورک علاوه بر آزمون ورودی شرایط سنی و معدل هم دارد
   برای اطلاع از شرایط ثبت نام با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید

 • سلام مایی که الان دوازدهم هستیم و برای بورسیه باید دی تا اسفند اقدام کنیم وریزنمرات سه پایه لازمه الان چیکار کنیم یه سال دیگه صبر کنیم؟

 • سلام خسته نباشید برای پذیرش دندان پزشکی آتاتورک معدل کتبی نهایی ملاکه یا معدل کل؟ با معدل کل ۱۸/۵ و کتبی ۱۶/۸ همراه با sat 1400 به بالا شانس قبولی دارم؟

  • سلام وقت بخیر
   برای پذیرش دانشگاه آتا تورک هم معدل کل هم نمره اس ای تی ملاک پذیرش این دانشگاه هست

 • سلام روز بخیر آیا برای تحصیل در دانشگاه دولتی ترکیه مدرک تومر الزامیه؟ و دانشگاه آتاتورک در ایران ب زبان فارسی آزمون برگزار میکنه؟

  • سلام وقت بخیر. خیر برای پذیرش دانشگاه نیازی به ارائه مدرک زبان نیست اما در صورت داشتن مدرک زبان نیازی به شرکت در آزمون تعیین سطح دانشگاه نیست.

 • سلام وقت شما بخیر, میخواستم بپرسم دیروز که آخرین مهلت ثبت نام آزمون یوس دانشگاه آتاتورک بود آیا دوباره امکانش هست بازه ثبت نام باز بشه و بتونیم ثبت نام کنیم؟

  • سلام دوست عزیز بهتر اینه که با مشاوران ما یک جلسه ای رو داشته باشید یوس دانشگاه استانبول مورد تایید بیشتر دانشگاه های ترکیه که با یوس پذیرش میدن هست

 • سلام. من دانشجوی ترم اخر مهندسی پزشکی با معدل الف در ایران هستم ولی معدل دیپلم من زیاد تعریفی نداره. و تقریبا 22 سالم هست. واقعا دارم تلاش میکنم از اتاتورک پزشکی یا دندان قبول بشم. میخواستم بدونم اگه نمرم بالای 90 یا 95 باشه امکان قبولی دارم یانه ممنون از پاسخوییتون

  • سلام وقت شما بخیر، تحصیلات تکمیلی در ترکیه باید یا در ادامه‌ی رشته‌ی خودتون و یا گرایشی از رشته‌ی شما باشه، در نتیجه می‌تونید در ترکیه در دانشگاهی که مد نظرتون است ادامه تحصیل بدهید در غیر این صورت باید از مقطع لیسانس شرکت کنید. از طریق ازمون یوس (باید بالای 90 نمره) و یا ازمون sat می‌تونید برای پذیرش این دانشگاه اقدام کنید، موسسه‌ی ما مشاوره های لازم برای هر دو آزمون رو برگزار می کنند ، می‌تونید برای دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در تماس باشید.

  • سلام، درواقع شما پس از قبولی در ازمون یوس امکان انتخاب رشته دارید مثل کنکور ایران که شما وابسته به رتبه‌ای که اوردید میتونید رشته رو انتخاب کنید. در نتیجه هر رشته‌ای که بخواید رو میتونید انتخاب کنید اما برای رشته‌های پزشکی،دندانپزشکی و داروسازی باید نمره‌ بالای 95 را بگیرید.

 • سلام این مطلب که در آخر این پست گفتید که میتواند مطب باز کند ولی نمیتواند در دانشگاه تدریس کند یعنی اگر فردی در رشته پزشکی این دانشگاه قبول بشود میتواند پس از فارغ التحصیلی در دانشگاه و گذراندن دوره های مربوطه در ایران میتواند مطب باز کند ولی نمیتواند عضو هیئت علمی شود و در رشته های پزشکی در دانشگاه های ایران تحصیل کند؟؟؟ آیا این مطلب درسته؟؟؟؟

  • سلام وقت شما بخیر، دانشگاه آتاتورک جز دانشگاه‌های مورد تایید ایران است، در نتیجه شما پس از پایان تحصیل در ترکیه هرگونه اقدامی اعم از: باز کردن مطب، ادامه‌ی تحصیل و عضو هیئت علمی بودن، برای شما مانعی ندارد.

 • سلام وقتتون بخیر
  من سه تا پذیرش دارم که واقعا نمیدونم کدومش رو بهتر هست که انتخاب کنم خیلی ممنون میشم اگر راهنمایی کنید 🙏
  رشته شنوایی سنجی دانشگاه سلجوق
  معماری دانشگاه آتاتورک
  اقتصاد و مالیه دانشگاه آک دنیز

  • سلام دوست عزیز . رشته هایی که شما انتخاب کردید بسیار از همدیگر متفاوت هستند. رشته شنوایی سنجی برای شاخه علوم تجربی، رشته معماری برای شاخه ریاضی و رشته اقتصاد برای شاخه علوم انسانی می باشد. ولی بین دانشگاه های گفته شده هر سه فوق العاده هستند. نظر شخصی من دانشگاه آک دنیز را برای تحصیل انتخاب می کردم

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=5353

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Telegram
LinkedIn
Twitter
Email
WhatsApp
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل *
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید *
رشته مد نظر خود را نام ببرید *
زبان آموزشی *
مقطع تحصیلی *
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”