a

 

Facebook

Twitter

کپی رایت 2019 دپارتمان آرتان بورس تاپ.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 – 19:00

ـــــ

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

مشاوره تحصیل در ترکیه

جستجو فهرست

دانشگاه اوراسیا

دانشگاه اوراسیا ترابزون ترکیه

دانشگاه اوراسیا باهدف ایجاد تغییرات اساسی در زمینه آموزش عالی حوزه دریای سیاه و با پشتوانه مالی و انسانی قوی وارد عرصه آموزش عالی ترکیه گردید. این دانشگاه با دانشکده‌های بسیار واجد شرایط و فرصت‌های آموزشی، پژوهشی عالی در پردیس‌های خود، امروزه توانسته علاقه‌مندان به تحصیلِ بسیاری، خصوصاً از فارغ‌التحصیلان دبیرستانی داخل و خارج کشور ترکیه را به خود جذب کند. در این مقاله تلاش کرده‌ایم تا اطلاعات ارزشمندی در خصوص نحوه پذیرش، آزمون‌های لازم، امکانات آموزشی و رفاهی، همچنین همکاری‌های بین‌المللی این دانشگاه با دیگر مؤسسات آموزشی، پژوهشی در سراسر جهان را در اختیار شما یاران همیشگی قرار دهیم. پس در ادامه ما را همراهی نمایید.

تاریخچه و معرفی دانشگاه اوراسیا

دانشگاه خصوصی اوراسیا در سال 2010، به‌عنوان دومین مؤسسه آموزش عالی در منطقه سرسبز ترابزون توسط بنیاد آموزشی، فرهنگی و خدمات اجتماعی ماچکا به ریاست دکتر عُمر ییلدیز تأسیس گردید. این دانشگاه هم اینک دارای حدود 8500 دانشجو است که در 4 پردیس مجهز این دانشگاه در 26 دوره کارشناسی، 14 دوره کارشناسی ارشد و 36 رشته حرفه‌ای مشغول تحصیل هستند. زبان تحصیل در دانشگاه اوراسیا ترکی است.  در زیر بخشی از اطلاعات مهم این دانشگاه به‌صورت خلاصه درج شده است:

 • نام دانشگاه: AVRASYA
 • نوع دانشگاه: خصوصی
 • سال تأسیس: 2010
 • شهر: ترابزون
 • مورد تأیید ایران: نیست
 • مورد تأیید اروپا و آمریکا: است
 • نحوه پذیرش: شرط معدل و آزمون
 • برنامه تبادل دانشجویی: اراسموس
 • رتبه درمیان دانشگاه‌های ترکیه: 164
 • زبان‌ آموزشی: ترکی
 • تعداد دانشکده: 6

آدرس دانشگاه اوراسیا کجاست؟

موقعیت دانشگاه اوراسیا روی نقشهدانشگاه اوراسیا ترابزون، در شهر ترابزون، و در ساحل دریای سیاه در شمال شرقی ترکیه واقع شده است. ترابزون استانی پرجنب‌وجوش با جمعیت 786326 است. این دانشگاه به‌عنوان یکی از مراکز فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی مؤثر در این منطقه عمل می‌کند.

آدرس دقیق دانشگاه: ترابزون، اورتا حصار، محلة پلیتلی، بلوار المپیاد، دانشگاه اوراسیا

رتبه و رنکینگ دانشگاه اوراسیا ترابزون

رتبه دانشگاه اوراسیا در ترکیه و در جهاندانشگاه اوراسیا ترابزون ترکیه در سال‌های اخیر توانسته با سرمایه‌گذاری عظیم جهت توسعه زیرساخت‌های تکنولوژیک با ایجاد 9 مرکز تحقیقاتی – پژوهشی در زمینه‌‌های مختلف، گام‌های بزرگی در ارتقا استانداردهای علمی، پژوهشی بردارد. این دانشگاه هم اینک به‌سرعت در حال اصلاح شاخص‌های آموزشی، پژوهشی خود است که تاکنون فقط بخش کوچکی از این تلاش‌ها در نتایج رنکینگ‌های جهانی انعکاس یافته است:

سطح رتبه دهیرتبه
رتبه  جهانی7847
رتبه  داخل ترکیه164

شرایط پذیرش دانشگاه اوراسیا در ترکیه

دانشگاه اوراسیا ترابزون در ترکیه، برای پذیرش دانشجویانش در مقطع فوق‌دیپلم (رشته‌های ۲ساله ) و لیسانس، شرایطی چون کسب نمرات و امتیازات مشخص در برخی از آزمون‌ها را اعمال می‌کند. در ادامه به شرایط پذیرش دانشگاه اوراسیا می‌پردازیم:

 • داوطلبانی که حداقل 1000 امتیاز از 1600 امتیاز کل و حداقل 500 امتیاز ریاضی را از SAT I (آزمون ارزیابی تحصیلی) کسب کنند
 • داوطلبانی که در آزمون ACT (آزمون کالج آمریکایی) حداقل 21 امتیاز کسب کنند
 • داوطلبانی که در آزمون GCE (General Certificate Education) امتیاز سطح 2A را کسب کرده باشند که حداقل یکی از آنها مربوط به دپارتمان موردنظر باشد
 • داشتن مدرک دیپلم بین‌المللی (IB) و نمره دیپلم حداقل 28
 • آزمون سنجش بین‌المللی دانشجویان دانشگاه اوراسیا حداقل 50
 • داشتن مدرک دیپلم و پاسپورت
 • معدل دیپلم دبیرستان (Diplome Debirestan) در ایران و نمره فارغ‌التحصیلی «پیش‌دانشگاهی» باید حداقل 14 از 20 باشد.

توجه: مدت اعتبار آزمون‌هایی که دارای وضعیت آزمون ورودی دانشگاه (SAT و غیره) هستند 2 (دو) سال است.

مدارک ثبت نام دانشگاه اوراسیا ترابزون

باید توجه کنیم که مدارک در 2 مرحله از متقاضی توسط دانشگاه‌ها اخذ می‌شود. یکی در مرحله اپلای و یا درخواست اولیه است که در این مرحله حداقل مدارک جهت اپلای خواسته می‌شود و بیشتر هم کپی مدارک است که در سایت دانشگاه بایستی آپلود گردد. سپس در مرحله نهایی و یا پذیرش قطعی، اصل و تأیید شده تمامی مدارک گرفته خواهد شد. در ادامه نگاهی داریم به مدارک مرحله اپلای یا حداقل مدارک موردنیاز برای درخواست پذیرش:

الف) فرم درخواست تکمیل و امضا شده توسط داوطلب
ب) یک کپی از دیپلم دبیرستان (برای دانش‌آموزانی که در تاریخ درخواست در مرحله فارغ‌التحصیلی هستند) و ترجمه ترکی آن به تأیید دفتر اسناد رسمی یا نمایندگان خارجی ترکیه
ج) ریز نمرات رسمی (ریز نمرات) و ترجمه ترکی آن که نشان‌دهنده دروس و نمرات دبیرستان داوطلبان باشد
د) یک کپی از مدرک نتیجه امتحان که توسط سردفتر یا نمایندگان خارجی ترکیه در کشور خود تأیید شده باشد.
ه) 2 قطعه عکس پرسنلی
و) ارائه نتیجه یکی از آزمون‌های بالا

شرایط درخواست پذیرش از دانشگاه اوراسیا

آزمون های لازم برای پذیرش دانشگاه اوراسیا ترکیه

برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های دولتی شرکت در آزمون یوس اجباری است و دررابطه‌با دانشگاه‌های خصوصی ترکیه هم باید گفت، در اغلب موارد نیازی به شرکت در آزمون خاصی نیست. ولی هستند دانشگاه‌های خصوصی‌ای مثل دانشگاه اوراسیا که برای دریافت پذیرش از آنها، متقاضی بایستی در آزمون‌های خاصی شرکت کرده و نتیجه آزمون را به دانشگاه مربوطه ارائه نماید. در ادامه توضیحی درباره این آزمون‌ها داده شده است:

 1. آزمون‌های ورودی مورد قبول دانشگاه با نمره‌های خواسته شده در بخش شرایط پذیرش
 2. آزمون تعیین سطح زبان (برای رشته‌هایی که زبان تحصیل آنها به زبان ترکی یا انگلیسی است)

پذیرش بدون کنکور دانشگاه اوراسیا ترکیه

همان گونه که قبلاً هم اشاره کردیم برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های دولتی، حتماً باید متقاضیان در کنکوری که برای دانشجویان خارجی آماده شده شرکت کنند. ولی در خصوص دانشگاه‌های غیردولتی، سیستم پذیرش به دو شیوه با آزمون و بدون آزمون هست که البته بیشتر دانشگاه‌های خصوصی بدون آزمون هستند. ولی دانشگاه اوراسیا جزو معدود دانشگاه‌های خصوصی هست که دریافت پذیرش از آن نیازمند شرکت در آزمون‌های خاصی است که در قسمت مربوط به شرایط پذیرش، توضیحات مفصلی در مورد آن داده شده است.

شهریه دانشگاه اوراسیا

به دلیل خصوصی بودن دانشگاه، متقاضیان بایستی مجموع شهریه دروس انتخابی را قبل از شروع رسمی تحصیل به حساب‌هایی که از سوی دانشگاه اعلام می‌شود پرداخت کنند.

توجه: دانشجویان این امکان را هم دارند که در ضمن تحصیل برای جبران بخشی از هزینه‌های خود با رعایت ضوابط، کار‌های پاره‌وقت نیز انجام دهند. توصیه می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر دراین‌رابطه، مطلب کار ضمن تحصیل در ترکیه را نیز بخوانید.

شهریه این دانشگاه در رشته‌های مختلف بین 30 الی 50 هزار لیر متغیر است:

نام رشتهزبان رشتهشهریه (لیر)
روان‌شناسیترکی50,000.00
معماری داخلی و طراحی فضاترکی50,000.00
تغذیه و رژیمترکی45,000.00
فیزیوتراپی و توان‌بخشیترکی45,000.00
غذا و هنرهای آشپزیترکی50,000.00
مهندسی عمرانترکی50,000.00
مهندسی کامپیوترترکی50,000.00
رشد کودکترکی30,000.00
داروسازیترکی30,000.00
علوم ورزشیترکی30,000.00

بورسیه دانشگاه اوراسیا ترابزون

تخفیف های بورسیه دانشگاه اوراسیا ترابزوندادن بورسیه توسط دانشگاه‌ها همیشه برای دانشجویان خصوصاً دانشجویان خارجی مسئله با اهمیتی است و از این روی این دانشگاه نیز بورسیه‌های متنوعی را از 10 تا 100 در‌صد و برای دانشجویان خارجی خود تا 50% تخفیف در شهریه دارد. در ادامه به بخشی از این بورسیه‌ها و تخفیف‌ها اشاره می‌کنیم:

 • بورسیه‌ ÖSYM: این بورسیه به دانشجویانی که رشته‌هایی را انتخاب می‌کنند که دارای 100% و 50% تخفیف است، به‌صورت تخفیف در شهریه اعمال می‌شود.
 • بورسیه تخفیف احتیاج ضروری: بورسیه تخفیف با نرخ مناسب در طول سال تحصیلی با تصمیم هیئت‌امنا به دانشجویانی که به دلایل پیش‌بینی‌نشده در پرداخت مشکل دارند و این وضعیت را در حین ادامه تحصیل در اوراسیا مستند می‌کند از طرف هیئت‌امنای دانشگاه داده می‌شود.
 • بورس تحصیلی ترجیحی: به دانشجویانی که دانشگاه اوراسیا را در سه انتخاب اول خود در برنامه‌های کاردانی یا کارشناسی انتخاب می‌کنند 20 درصد تخفیف تعلق می‌گیرد.
 • بورسیه تحصیلی خواهر و برادر: برای هر یک از خواهر و برادرهایی که در دانشگاه اوراسیا قبول شوند 10 درصد تخفیف در شهریه اعمال می‌شود.

تخفیف دانشجویان خارجی: طبق ماده 12 آیین‌نامه داخلی، به دانشجویان خارجی که در محدوده سهمیه دانشجویان خارجی در دانشگاه اوراسیا ثبت‌نام می‌کنند، هرساله بر اساس تصمیم هیئت‌امنای دانشگاه، 50 درصد تخفیف در هزینه تحصیل داده می‌شود.

شرایط پذیرش بورسیه دانشگاه

شرایط اعطای بورسیه از سوی دانشگاه‌ها به دانشجویان اعلام می‌شود و بیشتر موارد بستگی به تصمیماتی دارد که از سوی هیئت‌امنای دانشگاه‌های خصوصی گرفته می‌شود. در مورد دانشگاه اوراسیا شرایط زیر برای پذیرش درخواست بورسیه وجود دارد:

 • نداشتن مورد انضباطی طی یک سال اول تحصیل
 • داشتن شرایط دریافت شهریه

دانشکده های دانشگاه  اوراسیا ترابزون

دانشگاه اوراسیا در ترکیه، امروزه با داشتن 4 دانشکده‌ 3 مدرسه عالی حرفه‌ای، کاربردی و یک انستیتوی تحصیلات تکمیلی مجهز به آخرین تکنولوژی‌های آموزشی روز و کادر علمی متخصص و به نام خود، توانسته رشته‌های پرطرف‌دار بسیاری را به دانشجویانش ارائه نماید. در زیر لیست این بخش‌های آکادمیک آورده شده است:

 • دانشکده فنی و مهندسی و معماری
 • دانشکده اقتصاد و علوم اداری
 • دانشکده علوم و هنر
 • دانشکده علوم بهداشت
 • مدارس عالی حرفه‌ای و علمی کاربردی
 • انستیتوی تحصیلات تکمیلی

رشته های دانشگاه اوراسیادانشگاه اوراسیا چه رشته هایی دارد؟

این دانشگاه با توجه به تغییراتی که در سال‌های اخیر در زیر ساخت‌های دانشکده‌های خود ایجاد کرده و همچنین ارتقاء استاندارد‌های آموزشی با به کارگیری استاتید برجسته، توانسته است بسیاری از رشته‌های پرطرف‌دار را به متقاضیان تحصیل در این دانشگاه ارائه دهد.

توجه: گروه مهندسی برق این دانشگاه جزو گروه‌های برتر مهندسی دانشگاه‌های ترکیه است. شما همچنین می‌توانید در لینک مهندسی برق در ترکیه با رشته‌های مهندسی در ترکیه بیشتر آشنا شوید.

در زیر لیستی از این رشته‌ها ذکر گردیده است:

رشته درسیدانشکده، مدرسه عالی و انستیتوی ارائه‌دهنده
گروه مهندسی کامپیوتردانشکده فنی و مهندسی و معماری
گروه مهندسی برق و الکترونیکدانشکده فنی و مهندسی و معماری
گروه معماری داخلی و طراحی محیطیدانشکده فنی و مهندسی و معماری
گروه مهندسی عمراندانشکده فنی و مهندسی و معماری
گروه مهندسی مکانیکدانشکده فنی و مهندسی و معماری
گروه معماریدانشکده فنی و مهندسی و معماری
مدیریت بازرگانیدانشکده اقتصاد و علوم اداری
علوم سیاسی و مدیریت دولتیدانشکده اقتصاد و علوم اداری
روابط بین‌المللدانشکده اقتصاد و علوم اداری
بیوشیمیدانشکده علوم و هنر
زبان و ادبیات انگلیسیدانشکده علوم و هنر
روان‌شناسیدانشکده علوم و هنر
زبان و ادبیات ترکیدانشکده علوم و هنر
گروه تغذیه و رژیم غذاییدانشکده علوم بهداشت
بخش فیزیوتراپی و توان‌بخشیدانشکده علوم بهداشت
گروه پرستاریدانشکده علوم بهداشت
بخش مدیریت گمرکمدرسه عالی علمی کاربردی
امور مالی و بانکداری بین‌المللیمدرسه عالی علمی کاربردی

پذیرش کارشناسی ارشد دانشگاه اوراسیا

در اکثر دانشگاه‌های معتبر برای ورود به دوره‌های تحصیلات تکمیلی نظیر ارشد و دکتری، شرایط خاصی برای متقاضیان قرارداد می‌شود. دانشگاه اوراسیا نیز شرایط زیر را برای ورود به دوره‌های ارشد خود در نظر گرفته است.

 • داشتن مدرک لیسانس
 • حداقل نمره 45 ALES برای درخواست در برنامه‌های کارشناسی ارشد با پایان‌نامه
 • حداقل نمره 149 از GRE (سیستم جدید) برای درخواست در برنامه‌های کارشناسی ارشد با پایان‌نامه

توجه: برای برنامه‌های کارشناسی ارشد پایان‌نامه و غیر پایان‌نامه نیازی به زبان انگلیسی وجود ندارد. پیشنهاد می‌کنیم برای آگاهی بیشتر از شرایط تحصیل در دانشگاه‌‌های ترکیه نگاهی هم به مطلب تحصیل در ترکیه بیندازید.

در ادامه نیز لیست تعدادی از رشته‌های ارائه شده را آورده ایم:

 • روابط‌عمومی
 • پرستاری
 • اقتصاد
 • معماری
 • مهندسی عمران

پذیرش ارشد و دکتری در دانشگاه اوراسیا

پذیرش دکتری دانشگاه  اوراسیا

برای پذیرش دانشجو در مقطع دکتری داشتن شرایط زیر برای دانشجویان خارجی الزامی است:

 • داشتن مدرک کارشناسی ارشد و یا کارشناسی
 • حداقل نمره 149 از GRE (سیستم جدید)
 • نمره ALES حداقل 55 برای داوطلبانی که برای برنامه‌های دکترا با مدرک فوق‌لیسانس با پایان‌نامه درخواست می‌دهند
 • نمره ALES حداقل 80 برای داوطلبانی که برای برنامه‌های دکترا با مدرک لیسانس درخواست می‌دهند

توجه: برای اینکه بتوانید در مقطع دکتری اقدام کنید، کسب حداقل 55 امتیاز از آزمون تعیین سطح یا نمره معادل از یکی از آزمون‌های زبان خارجی مورد قبول هیئت‌امنای دانشگاه (مدت اعتبار زبان خارجی مورداستفاده برای معافیت 5 است) ضروری است.

نکته: ارائه نامه رفرنس برای دانشجویان خارج الزامی نیست.

این دانشگاه در 2 رشته ایمنی کار و کسب‌وکار در مقطع دکتری پذیرش می‌نماید.

امکانات دانشگاه اوراسیا

دانشگاه اوراسیای ترکیه، امکانات متعدد بسیاری را در 4 پردیس دانشگاهی پلیتلی، یومرا، عمر ییلدیز و پردیس کاش‌اوستو برای دانشجویان خود تدارک دیده تا در سایه آن دانشجویان بدون داشتن هرگونه دغدغه ذهنی خاصی در محیطی صددرصد علمی و انگیزشی مشغول به تحصیل باشند. در پردیس Pelitli 21 کلاس درس، 4 سالن سخنرانی، یک کتابخانه، یک کلاس درس کامپیوتر، یک رستوران و مناطق پیاده‌روی وجود دارد. در پردیس عمر ییلدیز، سالن تناسب‌اندام، سونا، آرایشگاه، کافه‌تریا، اتاق جلسات و کنفرانس موجود می‌باشد.

امکانات خوابگاه دانشگاه اوراسیا برای دانشجویان

خوابگاه دانشگاه اوراسیا

همه خوابگاه‌های این دانشگاه منظره دریا داشته و امکاناتی چون رستوران، سالن تناسب‌اندام، سونا، آرایشگاه و کافه تریا در آنها وجود دارد. سالن‌های مطالعه و امکانات اینترنتی برای دانشجویان هست تا پیشرفت درسی خود را در سطح بالایی نگه دارند. علاوه بر این، امکان تماشای شبکه‌های جهانی از طریق پخش ماهواره‌ای نیز وجود دارد.  فاصله خوابگاه‌های 2 و 3 نفره دخترانه و پسرانه‌ تا مرکز ترابزون و فرودگاه 5 دقیقه است.

 • خوابگاه دخترانه 400 نفره در پردیس عمر ییلدیز در 10 بلوک
 • خوابگاه پسرانه پردیس پلیتلی در آپارتمان‌های 4 طبقه درمجموع با 40 اتاق دانشجویی

جمع بندی

ما در این مقاله کوشیدیم تا اطلاعات شفافی در خصوص مزایا و امکانات آموزشی، رفاهی از جمله رشته‌های پرطرف‌دار، شرایط پذیرش، آزمون‌ها، بورسیه‌ها و موارد مهم دیگر را با شما عزیزان در میان بگذاریم تا در مسیر انتخاب آینده تحصیلی و شغلی‌تان با آگاهی بیشتری تصمیم‌گیری نمایید. شما همچنین می‌توانید از مشاوره رایگان و مفید همکاران ما در مجموعه آرتان‌بورس‌تاپ بهره‌مند شوید. در ادامه بخشی از سؤالات کلیدی کاربران دیگر را با شما به اشتراک می‌گذاریم:

سوالات متداول متقاضیان در مورد دانشگاه اوراسیا

آیا این دانشگاه مورد تأیید وزارت بهداشت هست؟
با اینکه مدرک این دانشگاه مورد قبول وزارت بهداشت ایران نیست، با این وجودکلیه مدارک این دانشگاه در 46 کشور عضو معاهده بولونیا که این دانشگاه نیز یکی از اعضای فعال آن است معتبر است.

آیا این دانشگاه مورد تأیید وزارت علوم هست؟
هرچند مدارک این دانشگاه فعلاً مورد تأیید وزارت علوم کشورمان نمی‌باشد، ولی فرصت‌های شغلی خوبی با مدارک این دانشگاه در اکثر کشورهای اتحادیه اروپا پیش روی فارغ‌التحصیلان این دانشگاه قرار دارد.

برای پذیرش در این دانشگاه چه آزمونی باید بدهیم؟
آزمون ورودی و تعیین سطح

آیا می‌توان از این دانشگاه بورسیه گرفت؟
اخذ بورسیه از دانشگاه همیشه جزئی از نگرانی‌های دانشجویان بوده و خبر خوب اینکه دانشگاه اوراسیا امکانات بورس خوبی برای تمام مقاطع تحصیلی در اختیار دانشجویانش گذاشته است.

آیا این دانشگاه پذیرش بدون کنکور هم دارد؟
برای اخذ پذیرش از این دانشگاه متقاضی علاوه بر ارائه مدارک لازم جهت ثبت‌نام همچنین بایستی نتایج یکی از آزمون‌های اعلام شده این دانشگاه را که در بخش شرایط پذیرش قید گردیده را به دانشگاه ارائه کرده و یا در آزمون ورودی این دانشگاه شرکت و حداقل امتیاز تعیین شده را کسب نماید.

آیا دانشگاه خوابگاه دارد؟
خوشبختانه این دانشگاه در اکثر پردیس‌های خود، خوابگاه‌های دخترانه و پسرانه‌ای با امکانات بسیار خوب دارد.

دانشگاه اوراسیا چه رشته‌هایی دارد؟
در قسمت رشته‌ها ذکر شده است.

سوالات خود را از ما بپرسید

 

اگر همچنان سوالی در ذهن دارید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید!

برای مشاوره و اطلاع از نحوه ثبت نام دانشگاه ها با ما در تماس باشید

شماره تماس: 02191303800

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

همین حالا تماس بگیرید
close-link