وبلاگ

دانشگاه اوراسیا ترابزون ترکیه
لوگو دانشگاه اوراسیا

دانشگاه اوراسیا

(Avrasya University)

آیکون شهر دانشگاه

شهر: ترابزون

آیکون تعداد دانشکده

تعداد دانشکده: 4

آیکون نوع دانشگاه

نوع دانشگاه: خصوصی

آیکون رتبه دانشگاه

رتبه ترکیه: 141

آیکون تایید دانشگاه ها

تایید: نیست

آیکون سال تاسیس

سال تاسیس: 2010

آیکون زبان تدریس

زبان: ترکی, انگلیسی

آیکون پذیرش

پذیرش: دیپلم, TR‌‌‌ YÖS, SAT

دانشگاه اوراسیا باهدف ایجاد تغییرات اساسی در زمینه آموزش عالی حوزه دریای سیاه و با پشتوانه مالی و انسانی قوی وارد عرصه آموزش عالی ترکیه گردید. این دانشگاه با دانشکده‌های بسیار واجد شرایط و فرصت‌های آموزشی، پژوهشی عالی در پردیس‌های خود، امروزه توانسته علاقه‌مندان به تحصیلِ بسیاری، خصوصاً از فارغ‌التحصیلان دبیرستانی داخل و خارج کشور ترکیه را به خود جذب کند. در این مقاله تلاش کرده‌ایم تا اطلاعات ارزشمندی در خصوص نحوه پذیرش، آزمون‌های لازم، امکانات آموزشی و رفاهی، همچنین همکاری‌های بین‌المللی این دانشگاه با دیگر مؤسسات آموزشی، پژوهشی در سراسر جهان را در اختیار شما یاران همیشگی قرار دهیم. پس در ادامه ما را همراهی نمایید.

تاریخچه و معرفی دانشگاه اوراسیا

دانشگاه خصوصی اوراسیا در سال 2010، به‌عنوان دومین مؤسسه آموزش عالی در منطقه سرسبز ترابزون توسط بنیاد آموزشی، فرهنگی و خدمات اجتماعی ماچکا به ریاست دکتر عُمر ییلدیز تأسیس گردید. این دانشگاه هم اینک دارای حدود 8500 دانشجو است که در 4 پردیس مجهز این دانشگاه در 26 دوره کارشناسی، 14 دوره کارشناسی ارشد و 36 رشته حرفه‌ای مشغول تحصیل هستند. زبان تحصیل در دانشگاه اوراسیا ترکی است.  در زیر بخشی از اطلاعات مهم این دانشگاه به‌صورت خلاصه درج شده است:

آدرس دانشگاه اوراسیا کجاست؟


دانشگاه اوراسیا ترابزون، در شهر ترابزون، و در ساحل دریای سیاه در شمال شرقی ترکیه واقع شده است. ترابزون استانی پرجنب‌وجوش با جمعیت 786326 است. این دانشگاه به‌عنوان یکی از مراکز فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی مؤثر در این منطقه عمل می‌کند.

آدرس دقیق دانشگاه: ترابزون، اورتا حصار، محلة پلیتلی، بلوار المپیاد، دانشگاه اوراسیا

رتبه و رنکینگ دانشگاه اوراسیا ترابزون

رتبه دانشگاه اوراسیا در ترکیه و در جهان

دانشگاه اوراسیا ترابزون ترکیه در سال‌های اخیر توانسته با سرمایه‌گذاری عظیم جهت توسعه زیرساخت‌های تکنولوژیک با ایجاد 9 مرکز تحقیقاتی – پژوهشی در زمینه‌‌های مختلف، گام‌های بزرگی در ارتقا استانداردهای علمی، پژوهشی بردارد. این دانشگاه هم اینک به‌سرعت در حال اصلاح شاخص‌های آموزشی، پژوهشی خود است که تاکنون فقط بخش کوچکی از این تلاش‌ها در نتایج رنکینگ‌های جهانی انعکاس یافته است:

رنکینگ دانشگاه اوراسیا 2023
سطح رتبه دهی رتبه مرجع رنکینگ
رتبه جهانی 7032 Edurank
رتبه داخلی 141 Edurank

شرایط پذیرش دانشگاه اوراسیا در ترکیه

دانشگاه اوراسیا ترابزون در ترکیه، برای پذیرش دانشجویانش در مقطع فوق‌دیپلم (رشته‌های ۲ساله ) و لیسانس، شرایطی چون کسب نمرات و امتیازات مشخص در برخی از آزمون‌ها را اعمال می‌کند. در ادامه به شرایط پذیرش دانشگاه اوراسیا می‌پردازیم:

 • داوطلبانی که حداقل 1000 امتیاز از 1600 امتیاز کل و حداقل 500 امتیاز ریاضی را از SAT I (آزمون ارزیابی تحصیلی) کسب کنند
 • داوطلبانی که در آزمون ACT (آزمون کالج آمریکایی) حداقل 21 امتیاز کسب کنند
 • داوطلبانی که در آزمون GCE (General Certificate Education) امتیاز سطح 2A را کسب کرده باشند که حداقل یکی از آنها مربوط به دپارتمان موردنظر باشد
 • داشتن مدرک دیپلم بین‌المللی (IB) و نمره دیپلم حداقل 28
 • آزمون سنجش بین‌المللی دانشجویان دانشگاه اوراسیا حداقل 50
 • داشتن مدرک دیپلم و پاسپورت
 • معدل دیپلم دبیرستان (Diplome Debirestan) در ایران و نمره فارغ‌التحصیلی «پیش‌دانشگاهی» باید حداقل 14 از 20 باشد.

توجه: مدت اعتبار آزمون‌هایی که دارای وضعیت آزمون ورودی دانشگاه (SAT و غیره) هستند 2 (دو) سال است.

مدارک ثبت نام دانشگاه اوراسیا ترابزون

باید توجه کنیم که مدارک در 2 مرحله از متقاضی توسط دانشگاه‌ها اخذ می‌شود. یکی در مرحله اپلای و یا درخواست اولیه است که در این مرحله حداقل مدارک جهت اپلای خواسته می‌شود و بیشتر هم کپی مدارک است که در سایت دانشگاه بایستی آپلود گردد. سپس در مرحله نهایی و یا پذیرش قطعی، اصل و تأیید شده تمامی مدارک گرفته خواهد شد. در ادامه نگاهی داریم به مدارک مرحله اپلای یا حداقل مدارک موردنیاز برای درخواست پذیرش:

الف) فرم درخواست تکمیل و امضا شده توسط داوطلب
ب) یک کپی از دیپلم دبیرستان (برای دانش‌آموزانی که در تاریخ درخواست در مرحله فارغ‌التحصیلی هستند) و ترجمه ترکی آن به تأیید دفتر اسناد رسمی یا نمایندگان خارجی ترکیه
ج) ریز نمرات رسمی (ریز نمرات) و ترجمه ترکی آن که نشان‌دهنده دروس و نمرات دبیرستان داوطلبان باشد
د) یک کپی از مدرک نتیجه امتحان که توسط سردفتر یا نمایندگان خارجی ترکیه در کشور خود تأیید شده باشد.
ه) 2 قطعه عکس پرسنلی
و) ارائه نتیجه یکی از آزمون‌های بالا

شرایط درخواست پذیرش از دانشگاه اوراسیا

آزمون های لازم برای پذیرش دانشگاه اوراسیا ترکیه

برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های دولتی شرکت در آزمون یوس اجباری است و دررابطه‌با دانشگاه‌های خصوصی ترکیه هم باید گفت، در اغلب موارد نیازی به شرکت در آزمون خاصی نیست. ولی هستند دانشگاه‌های خصوصی‌ای مثل دانشگاه اوراسیا که برای دریافت پذیرش از آنها، متقاضی بایستی در آزمون‌های خاصی شرکت کرده و نتیجه آزمون را به دانشگاه مربوطه ارائه نماید. در ادامه توضیحی درباره این آزمون‌ها داده شده است:

 1. آزمون‌های ورودی مورد قبول دانشگاه با نمره‌های خواسته شده در بخش شرایط پذیرش
 2. آزمون تعیین سطح زبان (برای رشته‌هایی که زبان تحصیل آنها به زبان ترکی یا انگلیسی است)

پذیرش بدون کنکور دانشگاه اوراسیا ترکیه

همان گونه که قبلاً هم اشاره کردیم برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های دولتی، حتماً باید متقاضیان در کنکوری که برای دانشجویان خارجی آماده شده شرکت کنند. ولی در خصوص دانشگاه‌های غیردولتی، سیستم پذیرش به دو شیوه با آزمون و بدون آزمون هست که البته بیشتر دانشگاه‌های خصوصی بدون آزمون هستند. ولی دانشگاه اوراسیا جزو معدود دانشگاه‌های خصوصی هست که دریافت پذیرش از آن نیازمند شرکت در آزمون‌های خاصی است که در قسمت مربوط به شرایط پذیرش، توضیحات مفصلی در مورد آن داده شده است.

شهریه دانشگاه اوراسیا

به دلیل خصوصی بودن دانشگاه، متقاضیان بایستی مجموع شهریه دروس انتخابی را قبل از شروع رسمی تحصیل به حساب‌هایی که از سوی دانشگاه اعلام می‌شود پرداخت کنند.

توجه: دانشجویان این امکان را هم دارند که در ضمن تحصیل برای جبران بخشی از هزینه‌های خود با رعایت ضوابط، کار‌های پاره‌وقت نیز انجام دهند. توصیه می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر دراین‌رابطه، مطلب کار ضمن تحصیل در ترکیه را نیز بخوانید.

شهریه این دانشگاه در رشته‌های مختلف بین 30 الی 50 هزار لیر متغیر است:

نام رشته زبان رشته شهریه (دلار)
روان‌شناسی ترکی 2.522
معماری داخلی و طراحی فضا ترکی 2.522
تغذیه و رژیم ترکی 2.269
فیزیوتراپی و توان‌بخشی ترکی 2.269
غذا و هنرهای آشپزی ترکی 2.522
مهندسی عمران ترکی 2.522
مهندسی کامپیوتر ترکی 2.522
رشد کودک ترکی 1.513
داروسازی ترکی 1.513
علوم ورزشی ترکی 1.513

بورسیه دانشگاه اوراسیا ترابزون

تخفیف های بورسیه دانشگاه اوراسیا ترابزون

دادن بورسیه توسط دانشگاه‌ها همیشه برای دانشجویان خصوصاً دانشجویان خارجی مسئله با اهمیتی است و از این روی این دانشگاه نیز بورسیه‌های متنوعی را از 10 تا 100 در‌صد و برای دانشجویان خارجی خود تا 50% تخفیف در شهریه دارد. در ادامه به بخشی از این بورسیه‌ها و تخفیف‌ها اشاره می‌کنیم:

 • بورسیه‌ ÖSYM: این بورسیه به دانشجویانی که رشته‌هایی را انتخاب می‌کنند که دارای 100% و 50% تخفیف است، به‌صورت تخفیف در شهریه اعمال می‌شود.
 • بورسیه تخفیف احتیاج ضروری: بورسیه تخفیف با نرخ مناسب در طول سال تحصیلی با تصمیم هیئت‌امنا به دانشجویانی که به دلایل پیش‌بینی‌نشده در پرداخت مشکل دارند و این وضعیت را در حین ادامه تحصیل در اوراسیا مستند می‌کند از طرف هیئت‌امنای دانشگاه داده می‌شود.
 • بورس تحصیلی ترجیحی: به دانشجویانی که دانشگاه اوراسیا را در سه انتخاب اول خود در برنامه‌های کاردانی یا کارشناسی انتخاب می‌کنند 20 درصد تخفیف تعلق می‌گیرد.
 • بورسیه تحصیلی خواهر و برادر: برای هر یک از خواهر و برادرهایی که در دانشگاه اوراسیا قبول شوند 10 درصد تخفیف در شهریه اعمال می‌شود.

تخفیف دانشجویان خارجی: طبق ماده 12 آیین‌نامه داخلی، به دانشجویان خارجی که در محدوده سهمیه دانشجویان خارجی در دانشگاه اوراسیا ثبت‌نام می‌کنند، هرساله بر اساس تصمیم هیئت‌امنای دانشگاه، 50 درصد تخفیف در هزینه تحصیل داده می‌شود.

شرایط پذیرش بورسیه دانشگاه

شرایط اعطای بورسیه از سوی دانشگاه‌ها به دانشجویان اعلام می‌شود و بیشتر موارد بستگی به تصمیماتی دارد که از سوی هیئت‌امنای دانشگاه‌های خصوصی گرفته می‌شود. در مورد دانشگاه اوراسیا شرایط زیر برای پذیرش درخواست بورسیه وجود دارد:

 • نداشتن مورد انضباطی طی یک سال اول تحصیل
 • داشتن شرایط دریافت شهریه

دانشکده های دانشگاه  اوراسیا ترابزون

دانشگاه اوراسیا در ترکیه، امروزه با داشتن 4 دانشکده‌ 3 مدرسه عالی حرفه‌ای، کاربردی و یک انستیتوی تحصیلات تکمیلی مجهز به آخرین تکنولوژی‌های آموزشی روز و کادر علمی متخصص و به نام خود، توانسته رشته‌های پرطرف‌دار بسیاری را به دانشجویانش ارائه نماید. در زیر لیست این بخش‌های آکادمیک آورده شده است:

 • دانشکده فنی و مهندسی و معماری
 • دانشکده اقتصاد و علوم اداری
 • دانشکده علوم و هنر
 • دانشکده علوم بهداشت
 • مدارس عالی حرفه‌ای و علمی کاربردی
 • انستیتوی تحصیلات تکمیلی

رشته های دانشگاه اوراسیا

دانشگاه اوراسیا چه رشته هایی دارد؟

این دانشگاه با توجه به تغییراتی که در سال‌های اخیر در زیر ساخت‌های دانشکده‌های خود ایجاد کرده و همچنین ارتقاء استاندارد‌های آموزشی با به کارگیری استاتید برجسته، توانسته است بسیاری از رشته‌های پرطرف‌دار را به متقاضیان تحصیل در این دانشگاه ارائه دهد.

توجه: گروه مهندسی برق این دانشگاه جزو گروه‌های برتر مهندسی دانشگاه‌های ترکیه است. شما همچنین می‌توانید در لینک مهندسی برق در ترکیه با رشته‌های مهندسی در ترکیه بیشتر آشنا شوید.

در زیر لیستی از این رشته‌ها ذکر گردیده است:

رشته درسی دانشکده، مدرسه عالی و انستیتوی ارائه‌دهنده
گروه مهندسی کامپیوتر دانشکده فنی و مهندسی و معماری
گروه مهندسی برق و الکترونیک دانشکده فنی و مهندسی و معماری
گروه معماری داخلی و طراحی محیطی دانشکده فنی و مهندسی و معماری
گروه مهندسی عمران دانشکده فنی و مهندسی و معماری
گروه مهندسی مکانیک دانشکده فنی و مهندسی و معماری
گروه معماری دانشکده فنی و مهندسی و معماری
مدیریت بازرگانی دانشکده اقتصاد و علوم اداری
علوم سیاسی و مدیریت دولتی دانشکده اقتصاد و علوم اداری
روابط بین‌الملل دانشکده اقتصاد و علوم اداری
بیوشیمی دانشکده علوم و هنر
زبان و ادبیات انگلیسی دانشکده علوم و هنر
روان‌شناسی دانشکده علوم و هنر
زبان و ادبیات ترکی دانشکده علوم و هنر
گروه تغذیه و رژیم غذایی دانشکده علوم بهداشت
بخش فیزیوتراپی و توان‌بخشی دانشکده علوم بهداشت
گروه پرستاری دانشکده علوم بهداشت
بخش مدیریت گمرک مدرسه عالی علمی کاربردی
امور مالی و بانکداری بین‌المللی مدرسه عالی علمی کاربردی

پذیرش کارشناسی ارشد دانشگاه اوراسیا

در اکثر دانشگاه‌های معتبر برای ورود به دوره‌های تحصیلات تکمیلی نظیر ارشد و دکتری، شرایط خاصی برای متقاضیان قرارداد می‌شود. دانشگاه اوراسیا نیز شرایط زیر را برای ورود به دوره‌های ارشد خود در نظر گرفته است.

 • داشتن مدرک لیسانس
 • حداقل نمره 45 ALES برای درخواست در برنامه‌های کارشناسی ارشد با پایان‌نامه
 • حداقل نمره 149 از GRE (سیستم جدید) برای درخواست در برنامه‌های کارشناسی ارشد با پایان‌نامه

توجه: برای برنامه‌های کارشناسی ارشد پایان‌نامه و غیر پایان‌نامه نیازی به زبان انگلیسی وجود ندارد. پیشنهاد می‌کنیم برای آگاهی بیشتر از شرایط تحصیل در دانشگاه‌‌های ترکیه نگاهی هم به مطلب تحصیل در ترکیه بیندازید.

در ادامه نیز لیست تعدادی از رشته‌های ارائه شده را آورده ایم:

 • روابط‌عمومی
 • پرستاری
 • اقتصاد
 • معماری
 • مهندسی عمران

پذیرش ارشد و دکتری در دانشگاه اوراسیا

پذیرش دکتری دانشگاه  اوراسیا

برای پذیرش دانشجو در مقطع دکتری داشتن شرایط زیر برای دانشجویان خارجی الزامی است:

 • داشتن مدرک کارشناسی ارشد و یا کارشناسی
 • حداقل نمره 149 از GRE (سیستم جدید)
 • نمره ALES حداقل 55 برای داوطلبانی که برای برنامه‌های دکترا با مدرک فوق‌لیسانس با پایان‌نامه درخواست می‌دهند
 • نمره ALES حداقل 80 برای داوطلبانی که برای برنامه‌های دکترا با مدرک لیسانس درخواست می‌دهند

توجه: برای اینکه بتوانید در مقطع دکتری اقدام کنید، کسب حداقل 55 امتیاز از آزمون تعیین سطح یا نمره معادل از یکی از آزمون‌های زبان خارجی مورد قبول هیئت‌امنای دانشگاه (مدت اعتبار زبان خارجی مورداستفاده برای معافیت 5 است) ضروری است.

نکته: ارائه نامه رفرنس برای دانشجویان خارج الزامی نیست.

این دانشگاه در 2 رشته ایمنی کار و کسب‌وکار در مقطع دکتری پذیرش می‌نماید.

امکانات دانشگاه اوراسیا

دانشگاه اوراسیای ترکیه، امکانات متعدد بسیاری را در 4 پردیس دانشگاهی پلیتلی، یومرا، عمر ییلدیز و پردیس کاش‌اوستو برای دانشجویان خود تدارک دیده تا در سایه آن دانشجویان بدون داشتن هرگونه دغدغه ذهنی خاصی در محیطی صددرصد علمی و انگیزشی مشغول به تحصیل باشند. در پردیس Pelitli 21 کلاس درس، 4 سالن سخنرانی، یک کتابخانه، یک کلاس درس کامپیوتر، یک رستوران و مناطق پیاده‌روی وجود دارد. در پردیس عمر ییلدیز، سالن تناسب‌اندام، سونا، آرایشگاه، کافه‌تریا، اتاق جلسات و کنفرانس موجود می‌باشد.

امکانات خوابگاه دانشگاه اوراسیا برای دانشجویان

خوابگاه دانشگاه اوراسیا

همه خوابگاه‌های این دانشگاه منظره دریا داشته و امکاناتی چون رستوران، سالن تناسب‌اندام، سونا، آرایشگاه و کافه تریا در آنها وجود دارد. سالن‌های مطالعه و امکانات اینترنتی برای دانشجویان هست تا پیشرفت درسی خود را در سطح بالایی نگه دارند. علاوه بر این، امکان تماشای شبکه‌های جهانی از طریق پخش ماهواره‌ای نیز وجود دارد.  فاصله خوابگاه‌های 2 و 3 نفره دخترانه و پسرانه‌ تا مرکز ترابزون و فرودگاه 5 دقیقه است.

 • خوابگاه دخترانه 400 نفره در پردیس عمر ییلدیز در 10 بلوک
 • خوابگاه پسرانه پردیس پلیتلی در آپارتمان‌های 4 طبقه درمجموع با 40 اتاق دانشجویی

جمع بندی

ما در این مقاله کوشیدیم تا اطلاعات شفافی در خصوص مزایا و امکانات آموزشی، رفاهی از جمله رشته‌های پرطرف‌دار، شرایط پذیرش، آزمون‌ها، بورسیه‌ها و موارد مهم دیگر را با شما عزیزان در میان بگذاریم تا در مسیر انتخاب آینده تحصیلی و شغلی‌تان با آگاهی بیشتری تصمیم‌گیری نمایید. شما همچنین می‌توانید از مشاوره رایگان و مفید همکاران ما در مجموعه آرتان‌بورس‌تاپ بهره‌مند شوید. در ادامه بخشی از سؤالات کلیدی کاربران دیگر را با شما به اشتراک می‌گذاریم:

سوالات خود را از ما بپرسید

سوالات متداول متقاضیان در مورد دانشگاه اوراسیا

دیدگاهتان را بنویسید

خبرنامه

برای دریافت آخرین اخبار در زمینه مهاجرت در خبرنامه ما عضو شوید

دریافت آخرین اخبار
در زمینه مهاجرت

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=9225

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Telegram
LinkedIn
Twitter
Email
WhatsApp
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل *
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید *
رشته مد نظر خود را نام ببرید *
زبان آموزشی *
مقطع تحصیلی *
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”