logo
دانشگاه باکرچای ازمیر ترکیه
لوگو دانشگاه باکرچای

دانشگاه باکرچای

(İzmir Bakırçay University)

location

شهر: ازمیر

univercity

تعداد دانشکده: 6

univercity

نوع دانشگاه: دولتی

rank

رتبه داخلی: 143

checked

تایید: نیست

calender

سال تاسیس: 2016

language

زبان: ترکی, انگلیسی

apply

پذیرش: TR‌‌‌ YÖS

آنچه در این مقاله خواهید خواند

دانشگاه باکرچای یک دانشگاه‌ دولتی است که در شهر ازمیر، یکی از شهرهای زیبا و توریستی ترکیه قرار دارد. این دانشگاه باهدف تبدیل‌شدن به یک دانشگاه کارآفرین و معتبر در سطح دنیا فعالیت می‌کند تا بتواند افراد بافضیلت، دانشمند و متخصص را به جامعه تحویل دهد. از طرفی دانشگاه باکرچای ازمیر ترکیه دارای برنامه تبادل دانشجویی اراسموس است که دانشجویان با استفاده از این برنامه، یک فرصت طلایی برای تحصیل در بهترین دانشگاه‌های اروپایی را خواهند داشت. ازاین‌رو اگر قصد دارید درباره دانشگاه باکری چای، شرایط پذیرش، آزمون ورودی، شهریه‌ها، بورسیه‌ها و امکانات موجود در آن اطلاعات کامل و لازم به دست آورید، در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

تاریخچه و معرفی دانشگاه باکرچای

دانشگاه دولتی باکرچای که در سال 2016 تاسیس شده است، در سال 2017 به رسمیت شناخته شده است. از طرفی این دانشگاه فعالیت خود را به طور رسمی در سال 2018 آغاز کرده است. جالب است بدانید که این دانشگاه توسط پروفسور مصطفی برکتاش مدیریت می‌شود. همچنین این دانشگاه به‌طورکلی دارای 5 دانشکده و 3 مدرسه فنی حرفه‌ای است. خبر خوب این است که دانشگاه باکرچای اخیرا یک دانشکده پزشکی و یک دانشکده داروسازی را به مجموعه خود اضافه کرده است. از طرفی این موضوع دانشجویان زیادی را برای تحصیل در این دانشگاه ترغیب کرده است.

آدرس دانشگاه باکرچای کجاست؟


به‌طورکلی شهر زیبای ازمیر، سومین شهر بزرگ ترکیه است که دارای موقعیت‌های بسیار خوب تجاری، صنعتی و توریستی است. همچنین این شهر زیبا در خط ساحلی بسیار زیبای دریا اژه قرار گرفته است و دارای یک منظره فوق‌العاده جذاب است. در کنار دانشگاه باکرچای، دانشگاه‌های متعدد دیگری در این شهر زیبا بنا شده‌اند. همچنین به دلیل وجود موقعیت خوب و سطح علمی بالا این دانشگاه، هرساله دانشجویان زیادی به این دانشگاه جذب می‌شوند. آدرس دقیق این دانشگاه به زبان فارسی در قسمت زیر نوشته شده است.

آدرس دقیق دانشگاه: ترکیه، شهر ازمیر، منطقه مِنِمِن، خیابان کایناکلار، پلاک 35665

رتبه و رنکینگ دانشگاه باکرچای

رتبه دانشگاه باکرچای ترکیه

به‌طورکلی می‌توان گفت دانشگاه دولتی باکرچای در میان دانشگاه‌های تازه تاسیس رتبه خوبی را کسب کرده است. بااین‌حال همواره در تلاش است که از طریق افزایش سطح علمی، ارتقا کیفیت آموزش و به‌کارگیری روش‌های نوین در کنار تاسیس دانشکده‌ی پزشکی خود، رتبه علمی خود را تا حد زیادی ارتقا بخشد. در جدول زیر رنکینگ این دانشگاه آورده شده است.

رنکینگ دانشگاه باکرچای 2023
سطح رتبه دهی رتبه مرجع رنکینگ
رتبه جهانی 7112 Edurank
رتبه داخلی 143 Edurank

شرایط پذیرش دانشگاه باکرچای در ترکیه

دقت کنید متقاضیانی که قصد دریافت پذیرش دانشگاه باکرچای در ترکیه را دارند باید شرایطی که دانشگاه تعیین کرده است را داشته باشند. اما نکته مهم این است که ازآنجایی‌که این دانشگاه یک دانشگاه دولتی است، شرایط پذیرش بدون کنکور برای پذیرش دانشجویان وجود ندارد. به این منظور متقاضیان موظف هستند در آزمون‌های ورودی که دانشگاه تعیین کرده است نمره حدنصاب را کسب کنند.

مدارک ثبت‌نام دانشگاه باکرچای ازمیر

متقاضیان دانشگاهBakırçay پس از دریافت پذیرش از این دانشگاه باید مدارکی که در سایت دانشگاه اعلام شده است را تهیه کنند و در سایت دانشگاه بارگذاری نمایند. اما به‌طورکلی مدارک لازم برای ثبت‌نام دانشگاه در لیست زیر قرار داده شده است:

 • ارائه گواهی دیپلم تایید شده ازسوی وزرات آموزش و پرورش (ترجمه شده به زبان ترکی یا انگلیسی)
 • ارائه ریز نمرات تحصیلی دبیرستان
 • فتوکپی پاسپورت
 • ارائه مدرک زبان ترکی یا انگلیسی (در صورت وجود)
 • ارائه مدرک آزمون ورودی دانشگاه
 • چند قطعه عکس جدید پشت‌نویسی‌شده
 • انگیزه نامه و توصیه‌نامه (جهت تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد)
 • ارائه رزومه تحصیلی (در صورت وجود)

آزمون‌های لازم برای پذیرش دانشگاه باکرچای ترکیه

ازآنجایی‌که دانشگاه باکرچای ترکیه یک دانشگاه دولتی است، متقاضیان تحصیل در این دانشگاه موظف هستند در آزمون‌های ورودی دانشگاه شرکت کنند و نمره قابل‌قبول را کسب نمایند. دقت داشته باشید که آزمون‌های ورودی دانشگاه باکرچای شامل آزمون SAT و YOS است که داوطلبان باید در آزمون SAT حداقل نمره 1100 و در آزمون YOS حداقل نمره 60 را کسب کنند. توجه داشته باشید که علاوه بر آزمون‌های ورودی دانشگاه دانشجویان باید دارای مدرک زبان تافل یا مدرک زبان ترکی استانبولی هم باشند. در صورت نداشتن مدرک زبان دانشجویان باید به مدت یک سال در دوره‌ی آموزش زبان که از طرف دانشگاه برگزار می‌شود شرکت کنند و نمره قبولی را به دست آورند.

نکته: باتوجه‌به اینکه زبان آموزش این دانشگاه ترکی است (به‌جز رشته مدیریت که به زبان انگلیسی است)، متقاضیان باید گواهی مدرک زبان ترکی یا انگلیسی داشته باشند و یا باید در کلاس مقدماتی زبان شرکت کنند.

شرایط و مدارک پذیرش دانشگاه باکرچای در ترکیه

پذیرش بدون کنکور دانشگاه باکرچای ترکیه

همان‌طور که پیش‌ازاین توضیح داده شد دانشگاه Bakırçay یک دانشگاه دولتی است که به همین منظور شرایط پذیرش بدون کنکور در این دانشگاه وجود ندارد. همچنین لازم است که دانشجویان در آزمون‌های یوس و اس ای تی شرکت کنند و نمره حدنصاب برای ورود به این دانشگاه را کسب کنند.

شهریه دانشگاه باکرچای ازمیر در سال 2024

خوشبختانه باتوجه‌به اینکه دانشگاه باکرچای ازمیر یک دانشگاه دولتی است، هزینه‌های تحصیل در این دانشگاه نسبت به دانشگاه‌های خصوصی مشابه بسیار کمتر است. ازطرفی این دانشگاه دارای طیف گسترده‌ای از رشته‌های پرطرف‌دار و برتر دنیا است که این موضوع باعث شده است دانشجویان زیادی تمایل به تحصیل در این دانشگاه را داشته باشند. در جدول زیر هزینه چند رشته پرطرف‌دار این دانشگاه گردآوری شده است.

شهریه دانشگاه باکرچای سال 2024
نام رشته زبان آموزشی شهریه (لیر)
پزشکی ترکی 124.218
پرستاری ترکی 10.940
روان‌شناسی ترکی 10.940
فیزیولوژی و توان‌بخشی ترکی 10.940
مهندسی برق ترکی 16.286
مهندسی صنایع ترکی 16.286
تجارت بین‌الملل و کسب‌وکار انگلیسی 12.308
مهندسی کامپیوتر ترکی 16.286
مهندسی پزشکی ترکی 16.286
حقوق ترکی 12.308
اقتصاد ترکی 12.308
شنوایی سنجی ترکی 10.940
مدیریت سلامت ترکی 10.940
مدیریت ترکی 12.308
جامعه شناسی ترکی 10.940
زبان و گفتار درمانی ترکی 10.940

بورسیه دانشگاه باکرچای ازمیر

بورسیه دانشگاه باکرچای

همان طور که پیش از این اشاره کردیم با توجه به اینکه دانشگاه باکرچای ازمیر یک دانشگاه دولتی است درنتیجه هزینه تحصیل در آن بسیار پایین‌تر از دانشگاه‌های خصوصی است. اما این دانشگاه بورسیه‌های محدودی شامل بورسیه در موفقیت‌های تحصیلی و بورسیه برای نفرات برتر دانشگاه، جهت کاهش هزینه‌های دانشجویان در نظر گرفته است.

نکته: با توجه به اینکه بورسیه‌هایی که این دانشگاه برای دانشجویان درنظر گرفته است محدود است درنتیجه تنها به افرادی اعطا می شود که به‌طور مثال دارای موفقیت‌های تحصیلی باشند و یا جزو نفرات برتر دانشگاه قرار بگیرند.

دانشکده های دانشگاه Bakırçay

بطورکلی دانشگاه باکرچای در ترکیه دارای 6 دانشکده است که در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری (Ph.D) از سراسر نقاط دنیا دانشجو پذیرش می‌کند. در ادامه مطلب لیست دانشکده‌های این دانشگاه قرار گرفته است.

 1. دانشکده‌ی علوم پایه و ادبیات
 2. دانشکده اقتصادی و علوم اداری
 3. دانشکده ی حقوق
 4. دانشکده مهندسی و معماری
 5. دانشکده پزشکی
 6. دانشکده علوم بهداشتی

دانشگاه باکرچای چه رشته‌هایی دارد؟

دانشگاه دولتی باکرچای در 17 رشته در مقطع کارشناسی، 16 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و 9 رشته در مقطع دکتری Ph.D) از تمام نقاط کشورهای دنیا پذیرای دانشجویان است. در ادامه، لیست 10 رشته پرطرف‌دار این دانشگاه قرار داده شده است:

 • مهندسی کامپیوتر
 • پزشکی
 • مهندسی برق و الکترونیک
 • فیزیوتراپی و توان‌بخشی
 • پرستاری
 • کسب‌وکار
 • حقوق اجتماعی
 • شنوایی‌سنجی
 • حقوق بهداشتی
 • زبان و گفتاردرمانی

رشته های دانشگاه باکرچای

جدول رشته‌های دانشگاه باکرچای

رشته کارشناسی کارشناسی ارشد دکتری
اقتصاد *    
حقوق *    
تجارت بین‌الملل و کسب‌وکار * *  
کسب‌وکار *   *
سیستم‌های اطلاعاتی * * *
جغرافی * *  
تاریخ *    
جامعه‌شناسی *   *
مهندسی برق و الکترونیک * * *
مهندسی صنایع *    
مهندسی پزشکی * * *
شنوایی‌سنجی *    
فیزیوتراپی و توان‌بخشی * * *
پرستاری * * *
زبان و گفتاردرمانی *    
پزشکی *    
عدالت *    
مدیریت بهداشت   *  
مهندسی کامپیوتر   * *
حقوق اجتماعی   * *
جامعه‌شناسی   *  
حقوق بهداشتی   *  
بهداشت و امنیت کار   *  
اساس پرستاری   *  
حقوق کسب‌وکار   *  

پذیرش کارشناسی ارشد دانشگاه باکرچای

دانشگاه باکرچای ترکیه دارای چندین رشته مختلف برای متقاضیانی است که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارند. اگرچه دانشجویان باید حداقل 7 واحد درسی برای هر ترم را پاس کنند و معدل آن‌ها نیز در دروسی که گذرانده‌اند باید حداقل از 100 امتیاز کل در مقطع کارشناسی ارشد، 60 امتیاز باشد. پس از آن در صورت فراهم بودن شرایط قبولی، دانشجویان می‌توانند در مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه ادامه تحصیل دهند. در قسمت زیر نام 5 رشته پرطرف‌دار در مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه آورده شده است.

 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی پزشکی
 • مهندسی برق و الکترونیک
 • فیزیوتراپی و توان‌بخشی
 • پرستاری

نکته: دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دارند باید دارای مدرک زبان انگلیسی نیز باشند.

کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه دولتی باکرچای

پذیرش دکتری دانشگاه Bakırçay

این دانشگاه دارای چندین رشته‌ پرطرف‌دار برای دانشجویانی است که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری دارند. اگرچه لازم است دانشجویان شرایطی که دانشگاه برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری ذکر کرده است را دارا باشند. به این منظور دانشجویان باید دارای پایان‌نامه کارشناسی ارشد، یک توصیه‌نامه، گواهی مدرک زبان و همچنین مدرک سمینار سقط که در دانشگاه‌های دولتی برگزار می‌شود را، دارا باشند. در ادامه این مطلب نام 5 رشته پرطرف‌دار مقطع دکتری ذکر شده است.

 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی پزشکی
 • مهندسی برق و الکترونیک
 • فیزیوتراپی و توان‌بخشی
 • پرستاری

امکانات دانشگاه باکرچای

خوشبختانه این دانشگاه امکانات بسیار خوبی را در تمام زمینه‌ها از جمله تحصیلی، آموزشی، ورزشی، تفریحی و… برای رفاه دانشجویان خود در نظر گرفته است. اما به‌طورکلی در لیست زیر می‌توانید لیست امکانات این دانشگاه را مشاهده کنید.

 • دارای کتابخانه‌ای بزرگ با مساحت 998 مترمربع و ظرفیت 300 دانشجو (دارای بیش از 38 هزار کتاب چاپی، 11 هزار کتاب الکترونیکی، 7 هزار مجله، هزار انتشارات تصویری و …)
 • برگزاری سمینارها، کنفرانس‌ها، همایش‌های علمی به‌صورت سالیانه
 • برنامه‌های تحصیلی باهدف بالابردن سطح سواد و دانش فارغ‌التحصیلان
 • آزمایشگاه‌های تخصصی
 • مرکز بهداشت
 • سالن‌های ورزشی
 • کافه رستوران
 • محوطه آزاد
 • پارکینگ
 • بانک
 • فعالیت انجمن‌های دانشجویی متعدد در زمینه‌های مختلف

امکانات دانشگاه باکری چای

خوابگاه دانشگاه باکری چای

خوشبختانه دانشگاه باکری چای دارای دو خوابگاه دخترانه و پسرانه به نام Yükseliş است که در منطقه بورنوا برج یوکسلیش قرار دارد. این خوابگاه در سطح یک هتل ستاره به دانشجویان خود خدمات ارائه می‌دهد. اما به‌طورکلی این خوابگاه دارای 10 طبقه است که 4 طبقه مختص پسران و 4 طبقه برای دختران است. همچنین این خوابگاه دارای چهار خروجی مجزا است که دو خروجی برای دختران و دو خروجی برای پسران دارد. امکانات این خوابگاه نیز به شرح زیر است.

 • پارکینگ
 • بازار
 • درمانگاه
 • سالن مطالعه
 • کافه رستوران
 • سالن ورزشی

جمع بندی

باتوجه‌به توضیحاتی که در این مقاله ارائه شد. شما می‌توانید تمام اطلاعات جامع و لازم راجع به دانشگاه باکرچای را مطالعه کنید. همچنین ما سعی کردیم تا شرایط پذیرش، آزمون ورودی و دیگر امکانات این دانشگاه را به طور کامل توضیح دهیم تا بهترین تصمیم را درمورد ادامه تحصیل در رشته موردنظرتان در این دانشگاه بگیرید. چنانچه سوالی راجع به این دانشگاه دارید می‌توانید با مشاورین ما در آرتان بورس تاپ در میان بگذارید تا در سریع‌ترین زمان ممکن به شما پاسخ دهند.

سوالات خود را از ما بپرسید

پینار میرزایی
پینار میرزایی

سوالات متداول دانشگاه باکرچای

خیر، مدرک دانشگاه باکری چای مورد قبول وزارت بهداشت ایران نیست.
خیر، مدرک دانشگاه Bakırçay  مورد قبول وزارت علوم ایران نیست.
باتوجه‌به اینکه دانشگاه باکرچای یک دانشگاه دولتی است، برای دریافت پذیرش در این دانشگاه، دانشجویان باید در آزمون‌های ورودی SAT و  YOS شرکت کنند و نمره حدنصاب  را کسب نمایند.
بله اما با توجه به اینکه بورسیه‌هایی که این دانشگاه برای دانشجویان درنظر گرفته است محدود است تنها به افرادی که دارای موفقیت‌های تحصیلی باشند و یا جزو نفرات برتر دانشگاه قرار بگیرند، اعطا می‌شود.
خیر، ازآنجایی‌که این دانشگاه یک دانشگاه دولتی است، امکان دریافت پذیرش بدون کنکور برای متقاضیان تحصیل در این دانشگاه وجود ندارد و دانشجویان موظف هستند در آزمون‌های ورودی دانشگاه باکری چای شرکت کنند.
بله این دانشگاه دارای یک خوابگاه دخترانه و پسرانه به نام Yükseliş است. از طرفی این خوابگاه دارای 4 طبقه مختص پسران و 4 طبقه برای دختران با امکانات کامل است.
این دانشگاه در تلاش است لیست کاملی از رشته‌ها را به دانشجویان ارائه کند که در این میان مهم‌ترین آن‌ها رشته پزشکی، فیزیوتراپی و توان‌بخشی، پرستاری، حقوق، مهندسی کامپیوتر، کسب‌وکار و تجارت بین‌الملل و کسب‌وکار و اقتصاد است.
آیا این مطلب برایتان مفید بود؟
میانگین امتیاز 5 از 5 | از مجموعه 1 رای
Telegram WhatsApp Twitter
دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=8541
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”

از آرتان پذیرش بگیر

جایزه میلیونی برنده شو!

آرتان بورس تاپ تمایل دارید از جدیدترین ظرفیت ها و فرصت های مهاجرتی باخبر شوید.
نه بعدا
بله حتما