a

 

Facebook

Twitter

کپی رایت 2019 دپارتمان آرتان بورس تاپ.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 – 19:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

مشاوره تحصیل در ترکیه

جستجو فهرست
 
آرتان بورس تاپ > شرایط زندگی در کشور ترکیه  > هزینه های زندگی و تحصیل در ترکیه

هزینه های زندگی و تحصیل در ترکیه

هزینه های زندگی و تحثیل در ترکیه

هزینه های زندگی و یا تحصیل در ترکیه قطعا مهمترین سوال برای هر شخصی قبل از اقدام به مهاجرت یا تحصیل در ترکیه خواهد بود. جواب به این سوال ها که آیا بعد از رفتن به ترکیه خواهد توانست از پس هزینه های زندگی و تحصیل بر آید. در این مقاله سعی خواهیم تمامی هزینه های معیشتی و مهمی که هر شخص قبل از اقدام برای مهاجرت و یا تحصیل به ترکیه بداند را به طور مفصل بررسی و بیان کنیم.

 

مقدمه :

همانطور که به خوبی می دانید چندسالی است که ترکیه می خواهد خود را عضو اتهادیه کشورهای اروپایی کند و کاملا مشخص است که اگر بتواند به این مهم دست یابد در همه زمینه های اقتصادی، سطح رفاهی مردم، سطح علمی و …. پیشرفت خواهد داشت. از این رو مردم ایران نیز برای دستیابی به این رفاه و پیشرفت اقدام به مهاجرت به ترکیه می نمایند. اما باید به اینکته توجه نمایید که هزینه های زندگی در ترکیه با کشور ایران کاملا متفاوت است و در برخی از موارد این هزینه های کمتر و در برخی دیگر بیشتر می شود. 

مقایسه هزینه های زندگی در کشور ترکیه و ایران :

مقایسه هزینه های زندگی در کشور ترکیه و ایران

همانطور که اشاره کردیم هزینه ها در ترکیه و ایران را نمی شود به طور تخصصی بررسی کرد زیرا در برخی از موارد ترکیه قیمت های پایین تری دارد و در برخی از موارد ایران . اما باید به این نکته اشاره کرد که جدول زیر میانگینی از کل دو کشور می باشد و این هزینه ها در شهر ها و محله های مختلف کاملا متفاوت است . ( برای مثال به عنوان تجربه شخصی اولین بار که به استانبول رفته بودم چند روز فقط تو گرون ترین محله ها غذا می خوردم و از قیمت بالای رستوران ها گلایه می کردم اما بعد از مدتی توسط یه آشنایی به محله های دیگه رفتم و فهمیدم که هزینه هاشون خیلی هم مناسب هستش. )

هزینه زندگی در ترکیه چقدر است ؟

خب هزینه های زندگی در ترکیه به چه صورت می باشد ؟ در ادامه ریز به ریز تمامی هزینه هایی که ممکن است در هنگام زندگی و یا تحصیل در ترکیه با آن مواجه شوید را بررسی خواهیم کرد اما قبل از آن می خواهم توضیحاتی کلی درباره این هزینه ها بگویم. اگر به ترکیه بروید نباید انتظار داشته باشید که اجناس در تمامی شهرها و مناطق مختلف به قیمت یکسان به فروش برسد. برای مثال قیمت آب معدنی در فرودگاه های استانبول ۱۰ برابر آن در محله های متوسط شهر می باشد. 

بیشتر هزینه های هر کشور نسبت به عادات و رفتارهایی که مردم آن جا دارند مشخص می شود. عادات هایی مانند نوع غذاهایی که می خورند، پوشاک، تفریحات و …. می تواند در این قیمت گذاری ها تاثیر گذار باشد. میانگین هزینه هایی که برای زندگی در کشور ترکیه مورد نیاز است بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ لیر در سال که معادل ۵۵۰۰۰۰۰ تومان تا ۶۷۰۰۰۰۰ تومان می باشد ( ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلار ). 

هزینه مسکن :

هزینه مسکن در ترکیه

هزینه مسکن تقریبا مناسب بوده و نسبت به ایران پایین تر است . اگر قصد زندگی در یک خانه کوچک و معمولی را دارید، اجاره ماهیانه یک خانه ۷۰ متری تک خوابه ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ لیر در ترکیه می باشد. اما اگر شغل مناسب و درآمد بالایی داشته باشید بهتر است بدانید که با تقریبا ۵ میلیون تومان پول ایران می توانید در یک محله اروپایی خانه ای مجهز به زمین بازی، استخر سر پوشیده، سالن ورزشی و … با امنیت کامل ۲۴ ساعته داشته باشید. 

جالب است بدانید که پول رهن در ترکیه مانند ایران نبوده و به هیچ عنوان قیمت های ۲۰۰ ، ۳۰۰ میلیونی برای رهن تعیین نمی کنند. قیمت رهن در ترکیه دقیقا ۲ برابر اجاره ماهیانه ای که فرد باید پرداخت کند تعیین می شود. بطور میانگین هزینه یک خانه معمولی در ترکیه بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ لیر می باشد. اگر در ساختمان هایی که به صورت مجتمع و آپارتمانی هستند خانه اجاره کنید ممکن است شارژ ماهیانه برای برخی خدمات و رسیدگی های لازم مجتمع نیز بپردازید. 

نوع و محله خانه مورد نظرمیانگین قیمتبیشترین و کمترینمیانگین معادل در ایران
آپارتمان یک خوابه در منطقه های کلاس بالا۱۳۸۰ لیر۸۰۰ تا ۲۰۰۰ لیر۳۷۷۰۰۰۰ تومان
آپارتمان یک خوابه در حومه شهر۸۷۰ لیر۵۰۰ تا ۱۲۵۰ لیر۱۷۸۴۰۰۰ تومان
آپارتمان سه خوابه در منطقه های کلاس بالا۲۴۰۰ لیر۱۴۰۰ تا ۴۰۰۰ لیر۵۳۵۲۰۰۰ تومان
آپارتمان سه خوابه در حومه شهر۱۵۰۰ لیر۹۰۰ تا ۲۳۰۰ لیر۳۳۵۰۰۰۰ تومان

هزینه غذادر رستوران و کافی شاپ ها :

کیفیت غذاهایی که در ترکیه هستند بسیار بالا بوده و دولت ترکیه به صنعت غذایی توجه بسیار دارد.اما از لحاظ هزینه می توان گفت که قیمت غذا در ترکیه بالاتر و در کمترین حالت ممکن برابر با ایران است. یک نکته مهم دیگر که باید اشاره کرد این است که هزینه ای که برای رستوران ها و کافی شاپ ها خرج می شود با هزینه های روزمره بسیار بسیار فرق دارد و قیمت رستوران های خوب و برند عموما متفاوت است.

هزینه رستوران ها و کافی شاپ ها در ترکیه

 

قیمت در رستوران های ترکیهمیانگین قیمت به لیر ترکیهکمترین و بیشترین قیمتمعادل قیمت به تومان
یک وعده غذا در رستوران معمولی۲۵ لیر۱۷ تا ۳۰ لیر۵۵۷۰۰ تومان
دو وعده غذا در رستوران خوب و لاکچری۸۰ لیر۵۵ تا ۱۰۵ لیر۱۷۸۵۰۰ تومان
McDonalds۲۰ لیر۱۷ تا ۲۵۴۴۶۰۰ تومان
آبجو تولید داخل ( ترکیه )۱۳ لیر۸ تا ۱۶ لیر۲۹۰۰۰ تومان
آبجو وارداتی ۳۰۰ میلی لیتر۱۵ لیر۱۰ تا ۲۰ لیر۳۳۵۰۰ تومان
کاپوچینو۱۰ لیر۸ تا ۱۲ لیر۲۲۳۰۰ تومان
کوکا ، پپسی تک نفره۳٫۸۳ لیر۲٫۲۵ تا ۶ لیر۸۵۴۰ تومان
آب معدنی کوچک۱ لیر۲۲۳۰ تومان

هزینه حمل و نقل :

همانطور که به خوبی می دانید به دلیل این که کشور ترکیه مخازن نفتی ندارد، بنزین و گازوئیل مورد نیاز وسایل نقلیه را از کشورهای دیگر وارد می کند. پس باید به خوبی دانست که قیمت بنزین و گازوئیل در ترکیه بسیار بالا می باشد. اما جالب است بدانید که حمل نقل عمومی در کشور ترکیه بسیار پیشرفته تر و کامل تر از ایران است و تقریبا تمامی نقاط صهر و حومه شهر را پوشش داده اند. شما می توانید با استفاده از حمل نقل عمومی هزینه های حمل و نقل را به طور چشمگیری کاهش دهید.

هزینه حمل و نقل در ترکیه

اگر قصد خرید ماشین نو داشته باشید کمترین قیمت برای آن حدود ۷۰۰۰۰ لیر ( معادل ۱۵۰۰۰۰۰۰۰ میلیون تومان می باشد ). اما در ترکیه اجاره ماشین بسیار شایع می باشد و مردم اگر کار زیادی برای انجام داشته باشند ماشین را اجاره می کنند. قیمت اجاره ماشین برای یک ماشین خوب و کوچک ۱۲۰ لیر در روز می باشد.

لینک مقابل یک سایت برای اجاره خودرو در ترکیه می باشد ( + )

هزینه های حمل و نقل در ترکیهمیانگین قیمت به لیربیشترین و کمترین قیمت به لیرمعادل قیمت به تومان
بلیط یک طرفه ( خمل و نقل عمومی )۲٫۸۰ لیر۲٫۵ تا ۳ لیر۶۲۵۰ تومان
هزینه ماهانه معمول برای حمل و نقل عمومی۲۰۰ لیر۱۳۰ تا ۲۵۰ لیر۴۴۶۰۰۰ تومان
تاکسی یک مسیر ( کمترین قیمت )۴ لیر۳٫۶ تا ۵ لیر۸۹۲۰ تومان
تاکسی یک کیلومتر۳ لیر۲٫۵ تا ۴٫۵ لیر۶۶۹۰ تومان
تاکسی در هر یک ساعت۲۳٫۱۰ لیر۵۱۵۰۰ تومان
۱ لیتر بنزین۶ لیر۵٫۸ تا ۶٫۲ لیر۱۳۳۸۰ تومان
تویوتا کرولا۹۶۳۰۰ لیر۸۰۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰۰ لیر۲۱۵۰۰۰۰۰۰ تومان

احاره ماشین در ترکیه

هزینه سوپرمارکت و مواد غذایی اولیه :

 

همانطور که در دو عنوان بالاتر توضیح دادیم کیفیت مواد غذایی در کشور ترکیه بسیار بالا می باشد و می توان گفت ارزش پولی که به آن ها داده می شود را دارد. هزینه سوپرمارکت برای یک خانواده ۲ نفره هر ماه حدود ۸۵۰ لیر خواهد شد .

هزینه سوپرمارکت ها در ترکیه

هزینه سوپرمارکت و مواد غذایی بازاری در ترکیهمقدار ( یا اندازه ) میانگین قیمت به لیرمعادل قیمت به تومان
نان سفید۵۰۰ گرم۴٫۷۹ لیر۱۰,۶۸۱
برنج سفید۱ کیلوگرم۴ لبر۸,۹۲۰
پنیر محلی۱ کیلو۱۳٫۷۳۳۰,۶۱۷
شیر۱ لیتر۳٫۲۶۷,۲۷۰
گوجه فرنگی۱ کیلو۵ لیر۱۱,۱۵۰
تخم مرغ۱۲ عدد۶٫۵ لیر۱۴,۴۹۵
سینه مرغ۱ کیلو۱۰ لیر۲۲,۳۰۰
گوشت گاو۱ کیلو۳۵ لیر۷۸,۰۰۰
موز۱ کیلو۴٫۴۵۹,۹۲۰
پرتقال۱ کیلو۳٫۳۶۷,۵۰۰
پیاز۱ کیلو۱٫۴۷ لیر۳,۲۷۰
سیب زمینی۱ کیلو۲٫۵۸ لیر۵,۹۰۰
آب۱٫۵ لیتر۱٫۴۴ لیر۳,۲۰۰
بطری شراب۱ لیتر (متوسط)۳۵ لیر۷۸۰۰۰
کاهو۱ سر۲٫۷۴ لیر۶,۱۰۰
سیب۱ کیلو۴٫۷ لیر۱۰,۴۸۱
سیگار بسته ای۱ بسته۱۴ لیر۳۱,۲۲۰

هزینه تحصیل در ترکیه :

هزینه تحصیل در ترکیه به دو بخش دانشگاه ها و مدارس تقسیم بندی می شود. هزینه های تحصیل در دانشگاه های ترکیه را به طور کاما در ادامه توضیح خواهیم داد، اما مدارس دولتی ترکیه برای تحصیل رایگان می باشند. ممکن است مدارس دولتی هزینه بسیار کمی را بابت برخی از هزینه ها از اولیا درخواست کنند. مدارس ترکیه به سه نوع دولتی ، خصوصی و بین المللی وجود دارد. مدارس بین المللی برای هزینه های تحصیل یورو و دلار دریافت می کنند .

هزینه تحصیل در ترکیه

مدارس خصوصی در ترکیه بسیار گران قیمت می باشند. هزینه این مدارس نسبت به منطقه قرارگیری آن و سطح علمی آن می تواند از ۱۸ تا ۵۰ هزار لیر قیمت داشته باشد.

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه :

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی برای دانشجویان بومی رایگان می باشد، اما این دانشگاه ها از دانشجویان خارجی برای تحصیل هزینه دریافت می کنند که پول بسیار کمی باشد. البته این هزینه ها نسبت به رشته ای که متقاضی انتخاب می کند ، سطح علمی دانشگاه مورد نطر و …. متفاوت است. هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه برای دانشجویان خارجی عموما از ۲۰۰۰ لیر در سال شروع می شود اما باید بدانید که تحصیل در رشته هایی مانند پزشکی ، دندان و دارو بسیار بالاتر از این حرف هاست. اما شما راهی برای تحصیل و زندگی در ترکیه با هزینه بسیار کم دارید. ” بورسیه تحصیلی در دانشگاه های ترکیه ۲۰۲۰ ” بله درست شنیدید بورسیه تحصیلی. اگر شما بتوانید بورسیه تحصیلی را از یکی از دانشگاه های ترکیه کسب نمایید بدون شک در به ترین دانشگاه های ترکیه با هزینه بسیار کم ( حتی با دریافت کمک مالی ) بهترین رشته ها را تحصیل نمایید.

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی و نیمه خصوصی  ترکیه :

هزینه در دانشگاه های خصوصی و نیمه خصوصی ترکیه به مراتب بالاتر از دانشگاه های دولتی می باشد. این هزینه ها همچنان نسبت به رشته و دانشگاه انتخابی کاملا متفاوت می باشد. اما پذیرش در این دانشگاه ها بسیار راحت تر از دانشگاه های دولتی ترکیه می باشد. قیمت هایی که در زیر آورده ایم برای مقطع لیسانس می باشد و مقطع فوق لیسانس و دکتری کاملا متفاوت می باشد. 

نوع دانشگاهقیمت به لیر ( سالانه )معادل قیمت به تومان
دانشگاه های دولتی۲۰۰۰۴,۴۶۰,۰۰۰
دانشگاه های خصوصی۱۰,۰۰۰ تا ۵۰,۰۰۰۲۲,۰۰۰,۰۰۰ تا ۱۱۱,۵۰۰,۰۰۰
دانشگاه های نیمه خصوصی۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۱۱,۰۰۰,۰۰۰ تا ۲۲,۰۰۰,۰۰۰

جمع بندی : 

خب تمامی هزینه های مربوط برای زندگی و تحصیل در ترکیه را در این مقاله پوشش دادیم اگر هزینه های تحصیل هر دانشگاه را به صورت تک به تک می خواهید ما مقاله هایی از هر دانشگاه برای شما آماده خواهیم کرد که می توانید از آن ها استفاده کنید. 

در این مقاله ما هزینه هایی مانند سوپر مارکت ، حمل و نقل ، مسکن ، رستوران و کافی شاپ ها و …. را بررسی کردیم و نشان دادیم که این هزینه ها در برخی از موارد برابر با کشور ایران در برخی کمتر و در برخی دیگر مانند حمل و نقل بسیار زیاد است. امیدواریم از این مقاله استفاده مناسب را کرده باشید. اگر سوالی در این زمینه داید می توانید از ما در قسمت کامنت ها بپرسید تا در اسرع وقت پاسخ دهیم. 

4 2 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments