a

 

Facebook

Twitter

کپی رایت 2019 دپارتمان آرتان بورس تاپ.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 – 19:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

مشاوره تحصیل در ترکیه

جستجو فهرست
 
آرتان بورس تاپ > معرفی دانشگاه های ترکیه  > انواع مختلف بورسیه های تحصیلی کدام ها هستند ؟

انواع مختلف بورسیه های تحصیلی کدام ها هستند ؟

انواع مختلف بورسیه های تحصیلی کدام ها هستند

بورسیه های تحصیلی انواع مختلفی دارد و اگر شما متقاضی گرامی خواستار اخذ بورسیه تحصیلی از هرکشوری باشید باید با آن ها آشنایی کامل داشته باشید. خیلی از دانش آموزان و دانشجویان نخبه کشوری که آینده درخشانی را برای خود در ایران نمی بینند خواستار بورسیه شدن در دانشگاه های دیگر کشور ها هستند. در این مقاله سعی خواهیم کرد انواع مختلف بورسیه های تحصیلی و برخی از دانشگاه های سراسر جهان که با آن روش دانشجو می پزیرند را معرفی نماییم. در مقاله دیگری از وبسایت دپارتمان آرتان بورس تاپ توضیحات جامعی را در مورد بورسیه تحصیلی ترکیه بیان کرده ایم. توصیه می کنیم قبل از شروع به خواندن این مقاله آن را به صورت کامل مطالعه فرمایید.

بیشتر بخوانید : بورسیه تحصیلی ترکیه

 

مشاوره در مورد بورسیه ترکیه 2020

مقدمه : 

کشورها و دانشگاه های مختلف بنابه سلیقه دولت و هیئت رئیسه دانشگاه از روش های مختلفی برای بورسیه دانشجویان استفاده می کنند. انواع مختلف بورسیه های تحصیلی از ویژگی های مختلفی برخوردار هستند و در هرکدام یک از آن ها خدمات مختلفی در اختیار دانشجو قرار می گرد. این اختلاف در خدمات رسانی می تواند نسبت به دانشگاه و سطح دانشجو از لحاظ معدل و مصاحبه ای که از خود ارائه می دهد متفاوت باشد . با ما همراه باشید تا در کنار یکدیگر بورسیه های تحصیلی را به طور مفصل مورد بررسی قرار دهیم .

شرایط اعطای بورسیه تحصیلی در کشورهای مختلف :

در مورد پذیرش دانش آموزان و دانشجویان در بورسیه تحصیلی در مقاله دیگر به طور مفصل توضیح دادهایم اما بورسیه تحصیلی در کشور های اروپایی، آمریکا و کانادا به چه ترتیب می باشد؟

شرایط اعطای بورسیه تحصیلی

نکته ای که بسیار مهمی که باید فرد متقاضی به آن توجه داشته باشد این است که شرایط خدمات بورسیه تحصیلی بسیار تحت شعاع شرایط کشور مورد نظر دانشجو برای تحصیل می باشد. به طوری که اگر وضع اقتصادی کشور دچار بحران شود ممکن است برخی از دانشجویان که شامل بورسیه تحصیلی می باشند را از ارائه خدمات بورسیه کنار بگذارد. مانند کشور سوئد که پس از بحران های سال ۲۰۰۹ اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان خارجی را بسیار بسیار محدود کرد. اما برخی از کشور ها هم ( مانند آلمان ) بودند که در هنگام بحران های اقتصادی بورسیه های تحصیلی را محدود و پس از اتمام بحران ها محدودیت ها را برداشتند.

جالب است بدانید که در آمریکا و کانادا منابع مالی دانشگاه ها بسیار زیاد می باشد. و دانشگاه ها می توانند به کسانی که بورسیه می شوند منابه مالی و خدمات بسیاری را ارائه دهند. اما در اروپا به دلیل این که اکثر دانشگاه ها از منابع مالی کم نسبت به آمریکا و کانادا برخوردارند. ولی انواع مختلف بورسیه های تحصیلی در کشورهای اروپایی از آمریکا و کانادا بیشتر می باشد.

انواع مختلف بورسیه های تحصیلی :

انواع مختلف بورسیه های تحصیلی

اگر بخواهیم بورسیه های تحصیلی را تقسیم بندی نماییم در قدم اول به دو حالت کلی تقسیم بندی می شوند.

  • بورسیه های تحصیلی که به هیچگونه فعالیتی نیاز ندارند .
  • بورسیه های تحصیلی که همراه با فعالیت می باشند .

انواع بورسیه های تحصیلی بدون نیاز به فعالیت :

بورسیه های تحصیلی بدون نیاز به فعالیت

در این نوع از بورسیه صرفا از دانشجو ها خواسته می شود با خدماتی که در اختیار او قرار می گیرد به بهترین نحو ممکن مشغول به مطالعه شود. در واقع هدف از این نوع بورسیه، تحصیل دانشجو بدون دغدغه های مالی به بهترین حالت ممکن می باشد. بورسیه های تحصیلی بدون نیاز به فعالیت به دسته های زیر تقسیم بندی می شود.

فول فاند( FUII FUnd ) :

بورس فول فاند کامل ترین و بهترین نوع بورسیه تحصیلی می باشد. اما از چه لحاظ کامل ؟ می توان گفت بورسیه تحصیلی Full Fund تمامی هزینه های دانشجو حتی هزینه های زندگی شخصی او را نیز در بر می گیرد.حتی به جز هزینه های شخصی دانشجو هزینه ای نیز برای مسافرت کردن نیز پرداخت می شود.  به همین دلایل ذکر شده این بورسیه در بین دانشجویان تمامی کشورها از تقاضای بسیار بالایی برخوردار می باشد و رقابت قابل توجهی در بین متقاضیان این بورسیه تحصیلی وجو دارد. اکثرا این بورسیه تحصیلی از طریق آزمون SAT و ACT دانشجو جذب می کند .

زمان بورسیه تحصیلی فول فاند از یک سال تا پایان دوره تحصیلی متقاضی می تواند متفاوت باشد.

بورسیه تحصیلی ( scholarship ):

بورسیه تحصیلی scholarship معروفترین نوع بورسیه تحصیلی می باشد و برای همه مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری شامل می شود. جهت حمایت از دانشجویان نخبه این بورسیه تحصیلی ارائه می شود و برای اخذ آن باید متقاضی در سطوح بالای علمی قرار گرفته باشد.

بورسیه تحصیلی scholarship

این بورسیه تحصیلی هر ماه به صورت نقدی پرداخت می شود و اگر دانشجو نتواند از پس شرط های دانشگاه برای بورسیه ماندن برآید، کمک های مالی وی قطع خواهد شد. شرط معدل اغلب دانشگاه ها در ترکیه برای بورسیه تحصیلی بالا بودن نمره دانشجو از ۷۵ درصد کل نمره می باشد.

بورسیه درصدی، پولی ( poritaI fund ):

این نوع بورسیه به صورت درصدی از هزینه های دانشجو و به صورت نقد پرداخت می شود. برای مثال ۳۰ درصد از هزینه های ماهیانه دانشجو ۷۰۰ دلار می شود. دانشگاه هر ماه این مقدار پول را در حساب دانشجو می ریزد. این بورسیه نمی تواند هزینه های کامل دانشجو را ساپورت نماید اما می تواند کمک بسزایی در پرداخت شهریه ها و هزینه های زندگی به او بکند .

کمک هزینه تحصیلی ( fellow ship ):

این نوع بورسیه تحصیلی زیاد شایع نمی باشد و در مواردی به دانشجویان دکتری و در حالت های خاص به دانشجویان کارشناسی ارشد تعلق می گیرد. اما به چه کشانی تعلق می گیرد؟

بورسیه تحصیلی Fellow ship بیشتر به دانشجویانی و گروه های دانشجویی که در حال تحقیق و مطالعه گسترده می باشند تعلق می گیرد. تامین کننده های مالی این بورسیه ها عمدتا بنیادهای مالی دولتی و یا خصوصی می باشند که به مدت یک سال با قابلیت تمدید به متقاضیان ارائه می دهند. ارائه دهنده این مدل از بورس ها کشور های پیشرفته یا در اصطلاح جهان اولی می باشد.

وام دانشجویی ( loan ) :

وام دانشجویی loan

وام دانشجویی جهت کمک به دانشجو در هزینه های وی داده می شود ( هزینه هایی مانند خوابگاه ، خرید لپ تاب ، تغذیه ، ازدواج …. ) . این وام ها در ایران مستقیما از طریق وزارت علوم و بانک تجارت داده می شود. اما در دانشگاه های خارج کشور ممکن است بانک های مختلف و با سازمان های خصوصی و دولتی اقدام به پرداخت وام برای دانشجویان کنند. این وام ها به صورت مستقیم به حسابی که دانشجو معرفی کرده است پرداخت می شود اما باید اشاره کرد که برای ثبت نام وام Loan نیاز به یک ضامن خواهید داشت.

حذف شهریه و یا تحصیل رایگان :

این نوع بورسیه جهت تشویق دانشجویان با توان مالی کم قرار داده شده است و در برخی از دانشگاه های داخلی و خارج از کشور دیده می شود . در این نوع از بورسیه ممکن است کل شهریه دانشگاه و هزینه واحدهای درسی دانشجو رایگان شود یا بخشی از آن مثلا ۵۰ درصد آن گرفته نشود . بورسیه حذف شهریه عموما در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد دیده می شود.

بورسیه جایزه ( AWARD ) :

جایزه یا پاداش نوعی از بورسیه های تحصیلی می باشد که در شرایط خاصی به دانشجو تعلق می گیرد و مقدار آن عموما کم می باشد و نمی تواند هزینه های شخصی یا شهریه دانشگاه را شامل شود. در برخی از موارد نیز این جایزه به عنوان پول نقد به دانشجو داده نمی شود. بورسیه جایزه هنگامی به دانشجو داده می شود که برای مثال در یک ترم معدل بسیار بالایی کسب کند یا به عنوان علمی خاص در سطح کشوری و بین المللی دست یابد. هیئت علمی دانشگاه و رئیس دانشگاه تصمیم می گیرند که به فرد جایزه و پاداش تعلق بگیرد یا نه.

بورسیه Award به صورت پول نقد، کمک هزینه سفر در مجامع علمی بین المللی، بن خرید کتاب ، کپن یا هزینه شرکت در دوره های خاص می باشد.

انواع بورسیه های تحصیلی همراه با فعالیت :

بورسیه های تحصیلی بدون نیاز به فعالیت

بورسیه هایی که به فعالیت های خاصی نیاز نداشتند را به طور کامل بررسی کردیم و در ادامه به بورسیه هایی که نیازمند انجام فعالیت های متعدد برای دریافت آن ها می شود را توضیح خواهیم داد . البته باید ذکر کرد که همه این بورسیه ها در تمامی دانشگاه های سطح دنیا وجود ندارند و فقط برخی از دانشگاه های مختلف در کشور های متفاوت از انواع مختلف بورسیه ها برای حمایت از دانشجویان با استعداد خود استفاده می کنند .

دستیار آموزشی یا TA :

teaching assistantship یا همان دستیار آموزشی در دو معنای متفاوت به کار برده می شود. یکی از معانی آن که کاربرد کمی نیز دارد به کسی گفته می شود که در دانشگاه استخدام می شود اما عضو هیت علمی نمی باشد را شامل می شود.

اما معنای دیگر آن که منظور اصلی ما در این مقاله را شامل می شود، کسی است که در دانشگاه توسط استاد دانشگاه از بین دانشجویان انتخاب می شود تا به استاد در انجام کارهایش یاری رساند. دانشجویان TA عموما شامل کارشناسی ارشد ها و یا دکتری ها می باشند که دانشجویان مقاطع پایین تر را راهنمایی می کنند. از وظایف دستیار آموزشی می توان به برگزاری کلاس های حل تمرین، اصلاح اوراق امتحانی مسئولیت کارگاه ها و آموزشگاه های علمی، برگزاری جلسات رفع اشکال و …. نام برد.

هزینه ای که به دستیار آموزشی پرداخت می شود عموما با دستیار پژوهشی برابر است. اما ممکن است بنابه تصمیم گیری استاد، مدیر گروه و رئیس دانشگاه دانشجوی دستیار آموزشی که در کارش بسیار عالی باشد علاوه بر هزینه های پرداختی از پرداخت شهریه و یا پرداخت هزینه خوابگاه معاف شود. امتیاز دستیار آموزشی بودن به دانش جویان ارشد و در بیشتر موارد به دانشجویان دکتری ارائه می گردد.

برای گرفتن این امتیاز در مقطع دکتری بسیار مهم است که تسلط ۱۰۰ % به زبان انگلیسی داشته باشید. و بتوانید به راحتی به زبان انگلیسی حرف بزنید ، بخوانید و بنویسید. در برخی از دانشگاه ها دیده شده است که برای دانشجویان متقاضی TA چند کلاس آموزشی برگزار می شود .

دستیار پژوهشی یا RA :

RA یا دستیار پژوهشی از برخی جهات به دستیار آموزشی شباهت دارد اما تفاوت های آن ها چیست ؟ اول اجازه بدهید خود دستیار پژوهشی را به شما معرفی کنم.

به کسی که توسط استاد دانشگاه انتخاب می شود ( الویت با دانشجویان دکتری می باشد ) تا در کارهای پژوهشی به وی کمک کند دستیار پژوهشی یا research assistantship گفته می شود. برای اخذ بورسیه RA دانشجو باید تخصص استاد را تحصیل کرده باشد و بر روی موضوعی که استاد کار میکند، کار کند.

دستیار پژوهشی یا RA

کار های پژوهشی استاد شامل چه مواردی می شود : کمک کردن در ویرایش و ترجمه کتاب و مقالات استاد، شرکت در همایش ها و کنفرانس ها، نوشتن مقالات مرتبط با حوزه انتخابی ، حضور در کارگاه ها و آزمایشگاه ها و ….. هزینه ای که به دانشجو پرداخت می شود به دلیل انجام این کار ها می باشد و کوتاهی دانشجو در انجام کار ها ممکن است باعث کاهش هزینه پرداختی و یا امتناع از پرداخت آن شود . هزینه ای که به دانشجو پرداخت می شود نسبت به تخصص سختی کار و مقدار فعالیت هایی که باید انجام شود معین می شود اما عموما در بین ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار می باشد.

 

مشاوره در مورد بورسیه ترکیه 2020

تامین مخارج و هزینه ها از طریق کار :

در برخی از کشور ها دانشگاه هایی هستند که برای ساپورت مالی دانشجویان خارجی اجازه کار در هفته به تعداد ساعات مشخصی در هفته یا ماه را می دهند. تعداد ساعات تعیین شده نسبت به دانشگاه های مختلف و قوانین کشوری که در آن تحصیل میکنید می تواند متفاوت باشد.

در برخی از کشور ها نیز اگر درآمد دانشجو از حد معینی بیشتر باشد باید مالیات بپردازد. اگرچه مالیات پرداختی دانشجویان بسیار کم می باشد.

نتیجه گیری :

چیزی که در بین همه این موارد شاهد بودیم این است که دانشگاه های سرتاسر دنیا در تلاش هستند که بهترین شرایط ممکن را برای تحصیل دانشجویان فراهم کنند تا با کمترین دغدغه به تحصیل مشغول باشند. توصیه ما به شما این است که قبل از اقدام به هر گونه بورسیه سعی کنید با مشاوران و متخصصان حوزه صحبت نمایید. اگر در دانشگاه باشید هم می توانید با مشاوران و استادان رشته خودتان در این باره مشورت نمایید . آرتان بورس تاپ چندین سال در زمینه بورسیه دانشجویان برای دانشگاه های ترکیه فعالیت کرده است و می تواند راهنمایی های بسیاری به شما عزیزان ارائه نماید .

این مقاله هر هفته بروزرسانی خواهد شد و بورسیه های دیگری به آن اضافه خواهیم کرد . 

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments