وبلاگ

انواع بورسیه تحصیلی

معرفی انواع بورسیه تحصیلی
آنچه در این مقاله خواهید خواند

بسیاری از افراد در هر کشوری خواستار مهاجرت یا تحصیل در بهترین نقاط جهان هستند. امروزه دریافت پذیرش از کشورهایی با رتبه علمی بالا نیازمند صرف هزینه بسیاری است. هم‌چنین در صورت دریافت پذیرش نمی‌توان از پس هزینه‌های بسیاری که در طی تحصیل برای شخص پیش می‌آید، برآمد. بنابراین بسیاری از افراد خواستار دریافت بورسیه تحصیلی هستند. بورسیه تحصیلی تنها راهی است که می‌تواند با هزینه کم و امکانات بالا داوطلبان را به هدف خود برساند. در ادامه قصد داریم تا تعریفی از بورسیه تحصیلی داشته باشیم و انواع آن را در کشورهای مهم بررسی کنیم. در صورتی که برای دریافت مشاوره به قصد مهاجرت تحصیلی نیازمند راهنمایی و مشاوره هستید، دپارتمان آرتان بورس تاپ می‌تواند به سرعت و با بهترین مشاوران به سؤالات شما پاسخ دهد.

بورسیه تحصیلی چیست؟

بورسیه تحصیلی در واقع حمایت مالی و رفاهی است که دانشگاه مقصد بوسیله آن دانشجو را تحت پوشش خود قرار می‌دهد. این کمک هزینه می‌تواند در زمانی که دانشجو در حال تحصیل کردن است بصورت ماهانه به او اعطا شود و یا امکان مسکن و استفاده از خدمات دانشگاه به صورت رایگان برای او فراهم شود. بورسیه تحصیلی هر کشوری انواع متفاوتی دارد. برای مثال پیش از این در مقاله دیگری به طور کامل به موضوع بورسیه تحصیلی ترکیه پرداخته ایم. معمولاً افرادی که به عنوان بورسیه وارد دانشگاه می‌شوند بطور کامل بررسی می‌شوند تا میزان درامد والدین و اوضاع زندگی آن‌ها بررسی شود. در بسیاری از موارد هم دانشجو با کمک رزومه تحصیلی عالی که در گذشته کسب کرده است می‌تواند مشمول دریافت بورسیه تحصیلی باشد.

انواع بورسیه های تحصیلی

برای اینکه تعداد دریافتی بورسیه دانشگاه‌ها افزایش یابد، دانشگاه‌ها بر حسب رتبه و جایگاه خود می‌توانند چند نوع بورسیه داشته باشند. معمولاً بهترین نوع بورسیه را تنها افرادی دریافت می‌کنند که از لحاظ علمی و سابقه تحصیلی خود جایگاه بسیار خوبی داشته باشند. این افراد با در نظر گرفتن معدل و مدارک خود دعوت به مصاحبه شده و می‌توانند با قبولی در مصاحبه بورسیه تحصیلی شوند. در ادامه انواعی از این بورسیه‌های تحصیلی را ذکر می‌کنیم و شرایط برای دریافت آن‌ها را نیز باز گو می‌کنیم.
افرادی که خواهان دریافت بورسیه هستند می‌توانند یا بورسیه‌ایی همراه با عملکرد پژوهشی دریافت کنند یا صرفاً برای تحصیل علمی بورس شوند. افرادی که صرفاً برای ادامه تحصیل علمی بورسیه می‌شوند نیاز به انجام پژوهش و پروژه‌های متفاوت در طی زمان بورس شدن خود ندارند. افرادی که در دسته اول جای دارند می‌توانند بورسیه‌های زیر را دریافت کنند.

بورسیه تحصیلی (scholarship)

بورسیه تحصیلی اسکولارشیپ یکی دیگر از انواع بورسیه‌های تحصیلی است که مانند مورد اول شامل تمام هزینه‌ها نخواهد شد. دانشجویانی که این بورسیه را دریافت کرده‌اند معمولاً می‌توانند هزینه مالی ماهانه‌ایی را از طرف دانشگاه دریافت کنند. اما برای دریافت مسکن و سایر مخارج باید با دانشگاه مربوطه هماهنگ کنند. تمامی مقطع‌های دانشگاهی می‌توانند از این نوع بورسیه استفاده کنند. البته افرادی که این بورسیه را دریافت می‌کنند، باید به لحاظ سطح علمی در جایگاه مناسبی قرار گرفته باشند و رزومه نسبتاً خوبی داشته باشند‌.

بورسیه درصدی (poritaI fund)

در بورسیه درصدی همانطور که از اسم آن پیداست، دانشگاه بخشی از هزینه‌های دانشگاه مثلاً ۴۰ درصد آن را خود تقبل می‌کند و هر ماه آن را به حساب دانشجو می‌ریزد. این نوع بورسیه برای افرادی که نمی‌توانند از پس هزینه‌های کامل تحصیل خود برآیند بسیار مفید است‌‌. بدیهی است که در این نوع بورسیه شخص باید هزینه مسکن و بخشی از هزینه دانشگاه را خود پرداخت کند.

کمک هزینه تحصیلی (fellow ship)

این نوع بورسیه که بیشتر توسط کشورهای جهان اول ارائه می‌شود، می‌تواند هزینه یک‌ساله یا بیشتر دانشجویان ارشد را برای گذراندن دوره پژوهشی خود تقبل کند. در این نوع بورسیه دانشجویان ارشد یا دکترا توسط مؤسسات خصوصی هزینه را دریافت می‌کنند.

وام دانشجویی (loan)

وام دانشجویی در واقع همان وامی است که به عنوان کمک هزینه در کشور خود ما نیز به دانشجو پرداخت می‌شود. در کشورهای خارجی نیز به کمک بانک‌ها و با داشتن ضامن می‌توان این نوع وام را دریافت کرد. در این حالت دانشجو با دریافت وام می‌تواند بخشی از هزینه‌های خود مثل شهریه یا تحصیل را پرداخت کند.

انواع بورسیه تحصیلی چیست

بورسیه فول فاند (full fund)

بورسیه فول فاند که در واقع بهترین نوع بورسیه است، شامل تمام مزایا و موارد رفاهی و مالی است که یک دانشجو می‌تواند در طی دوران تحصیل خود دریافت کند. بورسیه فول فاند خیلی سخت بدست می‌آید ولی در صورت دستیابی از کوچکترین هزینه‌ها تا هزینه مسکن و کمک هزینه ماهانه و مسافرت و تحصیل شامل حال دانشجو خواهد شد. اکثر افراد به همین دلیل به دنبال دریافت چنین بورسیه‌ایی هستند. دانشگاه‌های معتبری هستند که از طریق آزمون sat و ACT نیز می‌توانند بورسیه فول فاند دریافت کنند.

تحصیل رایگان

همانطور که از نام این نوع بورسیه مشخص است، معمولاً افرادی که این نوع بورسیه را دریافت می‌کنند یا بطور کامل و یا نیمی از آن را نمی‌پردازند. این بورسیه مثل بورسیه فول فاند یا اسکولار شیپ نیست چون معمولاً برای افرادی در نظر گرفته می‌شود که توانایی مالی زیادی ندارند تا بتوانند شهریه پرداخت کنند‌.

بورسیه پاداش (AWARD)

بورسیه پاداش در واقع نوعی بورسیه تحصیلی برای دوران تحصیل او نیست. اگر یک دانشجو در طی یک ترم بتواند مقام علمی بالایی کسب کند و یا معدل خیلی خوبی بدست آورده یا در یک مسابقه علمی رتبه داشته باشد، دانشگاه به عنوان پاداش به او پول، یا یک سفر یا استفاده رایگان از یکی از خدمات دانشگاه را می‌دهد. البته این پاداش می‌تواند به شکل‌های دیگری نیز باشد. البته در صورتی که حتی این پاداش به صورت نقدی هم باشد، میزان آن خیلی زیاد نیست.

نکته مهم: تا اینجا تمام مواردی را بررسی کردیم که دانشجو صرفاً بدون انجام پروژه‌های علمی بتواند تحصیل کند. اما در بورسیه‌های زیر معمولاً دانشجویان باید فعالیت لازم را هنگام تحصیل داشته باشند.

دستیار آموزشی یا TA

دستیار آموزشی عمدتاً همان دانشجوی ارشد یا دکترایی است که به علت امتیازات و فعال بودن خود بسیار مورد توجه استاد قرار گرفته است و استاد او را به عنوان استاد یار برای برگزار کردن کلاس‌های فوق برنامه و یا آموزش به دانشجویان و کمک به امور تدریس استاد انتخاب می‌کند. معمولاً بر حسب کاری که دستیار آموزشی انجام می‌دهد، حقوقی به او پرداخت می‌شود که در صورتی که او اینکار را به نحو احسن انجام دهد ممکن است در کار خود ارتقا پیدا کند و مزایا و حقوق بیشتری نیز دریافت کند.

دستیار پژوهشی یا RA

دستیار پژوهشی معمولاً از میان افراد دکترا انتخاب می‌شود و به افرادی گفته می‌شود که توسط استاد برای کمک کردن به او در امر پژوهش و یا پاپ مقاله و کتاب و … کمک می‌کنند. شرط انجام اینکار این است که فرد حتما تخصص استاد خود را دنبال کرده باشد و مطابق با کاری که انجام می‌دهد به او میزانی حقوق پرداخت خواهد شد.

انواع بورسیه تحصیلی در ایتالیا

یکی از کشورهایی که می‌توان آن را برای بورسیه تحصیلی انتخاب کرد، کشور ایتالیا است. این کشور توسط برخی از دانشگاه‌های خود انواعی از بورسیه‌های تحصیلی را به دانشجو اهدا می‌کند. دریافت بورسیه تحصیلی در این کشور می‌تواند دانشجو را از خدمات رفاهی و تحصیلی مثل کمک هزینه شهریه و مسکن بهره‌مند کند. کشور ایتالیا در سیستم آموزشی خود از آموزش استاندارد اروپایی استفاده می‌کند. انواع بورسیه تحصیلی ایتالیا شامل :

 • بورس تحصیلی برای تعدادی از دوره­ های مقطع فوق لیسانس
 • مقطع دکترا (بورسیه تحصیلی کشوری)
 • دوره های تحصیلات عالی در رشته های هنری
 • موسیقی و نوازندگی
 • پژوهش های دانشگاهی و دوره­ های زبان ایتالیایی و فرهنگ ایتالیایی
 • بورسیه زبان ایتالیایی
 • بورسیه استانی در برخی استان ها
 • دو نوع کلی این بورسیه‌ها شامل بورسیه DSU و بورسیه دانشگاهی هستند.

انواع بورسیه تحصیلی کانادا

یکی از برترین مراکز برای دریافت بورسیه بدون شک کشور کانادا است. این کشور می‌تواند تعداد بسیار زیادی بورسیه را در قالب‌های مختلف در اختیار دانشجویان قرار دهد. کشور کانادا همچنین انواعی از بورسیه‌های تحصیلی رایگان را ارائه می‌دهد که همین امر سبب شده است تا پذیرش دانشجوی بورسیه در این کشور زیاد باشد. انواع این بورسیه‌ها شامل :

بورسیه رایگان

 • اسکالر شیپ دانشگاهی
 • اسکالر شیپ مالی
 • اسکالر شیپ شایستگی merit
 • اسکالر شیپ کشوری
 • اسکالر شیپ دولتی
 • اسکالر شیپ مؤسسات خصوصی
 • اسکالر شیپ بخشی part

بورسیه دولتی

 • بورسیه تحصیلی فوق دکترا Banting Postdoctoral Fellowship
 • اسکالرشیپ IDRC Research Awards
 • اسکالرشیپ Vanier Graduate
 • بورس Canada-ASEAN SEED
 • بورس فلوشیپ فوق دکترا Canadian Studies Fellowship
 • اسکالرشیپ Partnership Grants by Social Science and Humanities Research Council in Canada
 • کمک هزینه Ontario Trillium Scholarship

بورسیه دولتی کانادا

 • اسکالرشیپ Ontario Graduate یا OGS
 • اسکالرشیپ استانی Quebec Provincial Government

بورسیه غیردولتی کانادا

 • فاند Anne Vallee Ecological Fund
 • موسسه Shastri-Indo Canadian
 • اسکالرشیپ و فلوشیپ Trudeau
 • اسکالرشیپ Canada Memorial

انواع بورسیه تحصیلی ترکیه

ترکیه اغلب دانشجویان خود را از طریق آزمون پذیرش می‌کند. چنانچه افرادی توانایی پرداخت شهریه را نداشته باشند، برخی از دانشگاه‌های ترکیه می‌توانند پس از آزمون برای بورسیه مدارک وی را بررسی کنند. یکی از موارد مهم در دریافت بورسیه ترکیه نمره بالا در آزمون یوس و سات است. پس از آن مدارک زبان و رزومه قوی می‌تواند کمک کننده باشد. بطور کل بورسیه‌های ترکیه بر دو نوع‌اند:

 • بورسیه تحصیلی فول فاند ترکیه
 • بورسیه تحصیلی درصدی ترکیه

انواع بورسیه تحصیلی کره جنوبی

قبول شدگان انواع بورسیه تحصیلی

کره جنوبی در طی چند سال گذشته بدلیل بالا بردن امتیاز دانشگاه خود تصمیم بر بورسیه افرادی با رزومه قوی و کوشا کرده است. تعداد افرادی که می‌توانند به این کشور بورسیه شوند، محدود است و معمولاً با استعدادترین آن‌ها را برای انجام اینکار در نظر می‌گیرند. این بورسیه هم می‌تواند از طرف شرکت‌های خصوصی و هم دولت کره انجام شود. آنچه که بیشتر برای این کشور اهمیت دارد، سابقه علمی فرد و نمره زبان او است که می‌تواند تافل یا تاپیک باشد.

بورسیه دولت کره

_بورسیه KFSP

_بورسیه AMA

بورسیه شرکت‌های خصوصی

_بورسیهSamsun
بورسیه Lott

_بورسیه POSC

_بورسیه KT&G و ….

انواع بورسیه تحصیلی استرالیا

استرالیا یکی از قطب‌های علمی جهان است که پذیرش و بورسیه تحصیلی خود را هم به صورت فول فاند و هم برای بخشی از هزینه زندگی شخص ارائه می‌کند. کشور استرالیا بر حسب شایستگی تحصیلی می‌تواند میزانی از هزینه تحصیل دانشجویان را بر عهده بگیرد. بعضی از بورسیه‌ها برای افرادی است که توانایی مالی خیلی کمی دارند. انواع بورسیه تحصیلی کشور استرالیا شامل موارد زیر است:

 • بورسیه مقطع کارشناسی به صورتی است که دانشجویان با معدل بالای ۱۷ می‌توانند از بیست تا بیست و پنج درصد برای شهریه تخفیف داشته باشند.
 • بورسیه مقطع کارشناسی ارشد به صورتی است که دانشجویان با معدل بالا و رزومه قوی و مدرک زبان از بیست تا بیست و پنج درصد تخفیف شهریه دارند.
 • دانشجویان دکترا با رزومه بسیار قوی می‌توانند بورسیه IPRS را دریافت کنند که نوعی بورسیه فول فاند است.

انواع بورسیه تحصیلی آمریکا

کشور آمریکا از جمله کشورهای جالب توجه برای هر دانشجویی است که شاید آرزو دارد که تحصیلاتش را در آن کشور ارائه دهد. این کشور چه برای پذیرش و چه برای بورسیه تا حدودی سخت‌گیری‌های خاص خودش را دارد لذا فردی که برای بورسیه آمریکا درخواست می‌دهد باید رزومه بسیار خوبی داشته باشد. انواع بورسیه آمریکا عبارتند از :

 • بورسیه تحصیلی فولبرایت امریکا
 • بورسیه تحصیلی همفری آمریکا
 • بورسیه تحصیلی AUEGL امریکا
 • بورسیه تحصیلی AAUW
 • بورسیه تحصیلی ICSP

بورسیه تحصیلی کشور فرانسه

کشور فرانسه بدلیل هزینه‌های کمی که برای تحصیل در کشور خود در نظر گرفته است، جزو کشورهایی به شمار می‌رود که خواهان زیادی برای تحصیل دارد. معمولاً نیز با وجود پایین بود شهریه‌ها بورسیه تحصیلی را به برخی افراد واجد شرایط اعطا می‌کند. برخی از انواع بورسیه‌های تحصیلی کشور فرانسه عبارت‌اند از:

 • بورسیه‌ی تحصیلی اکول نرمال سوپریور
 • بورسیه‌ی تحصیلی امیلی بوتمی
 • بورسیه‌ی تحصیلی دانشگاه لیون
 • بورسیه تحصیلی بنیاد فناوری گرنوبل
 • بورسیه‌ تحصیلی عالی ایفل (Eiffel Excellence Scholarships)

سخن پایانی

پلتفرم آرتان بورس تاپ شاید یکی از مراکزی باشد که با توجه و اهمیت بالا به متقاضیان بورسیه تحصیلی راهنمایی و مشاوره لازم را می‌دهد. مشاوران این پلتفرم در کوتاه‌ترین زمان پاسخ‌گوی هر نوع سؤالی در باب بورسیه از جانب شما هستند. شرایط بورسیه تحصیلی برای بسیاری از کشورها متفاوت است و بهترین راه استفاده از مشاوره و مطالعه است.

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=5268

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Telegram
LinkedIn
Twitter
Email
WhatsApp
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”