a

 

Facebook

Twitter

کپی رایت 2019 دپارتمان آرتان بورس تاپ.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 - 20:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

09382091008

مشاوره تحصیل در ترکیه

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 
دپارتمان آرتان بورس تاپ > آزمون های دانشگاه های ترکیه  > آزمون GRE 2020 + نحوه قبولی در آزمون جی آر ای

آزمون GRE 2020 + نحوه قبولی در آزمون جی آر ای

آزمون GRE

آزمون GRE  یکی از مهم ترین آزمون های بین المللی می باشد که توسط کشور هایی مانند : آمریکا، کانادا، ترکیه و … برای پذیرش دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی مورد استفاده قرار می گیرد. در کشور ایران نیز  جی آر ای متقاضیان زیادی دارد، از این رو دپارتمان آرتان بورس تاپ خود را موظف دانسته است که به تمامی موارد مهم و حتی غیر مهم آزمون GRE در این مقاله بپردازد و به سوالاتی که ممکن است شما در مورد این آزمون داشته باشید جواب دهد. تیم پشتیبانی دپارتمان آرتان بورس تاپ بسیار خوشحال می شود که به سوالات شما در پیرامون آزمون GRE  پاسخ دهد. پس اگر سوالی در این مورد دارید حتما حتما با ما تماس بگیرید و یا در بخش کامنت ها زیر این پست سوال خود را بپرسید. 

 

آزمون  GRE  چیست ؟

جی آر ای ( GRE ) آزمونی است که توسط موسسه  ETS ( برگزار کننده آزمون تافل ) آمریکا برگزار می شود و جهت پذیرش متقاضیان برای تحصیلات تکمیلی ( فوق لیسانس و دکتری ) می باشد. GRE مخفف کلمات Graduate Record Examinations می باشد. 

 

آزمون gre چیست ؟

اگر بخواهیم این آزمون را با آزمون های بین المللی دیگر مقایسه کنیم بسیار شبیه آزمون SAT می باشد، با این تفاوت که SAT برای متقاضیان کارشناسی بوده و GRE برای متقاضیان کارشناسی ارشد و دکتری می باشد. برای ورود به دانشگاه های آمریکا و کانادا این آزمون بیشترین ارزش را دارد و اکثر متقاضیان از راه جی آر ای وارد دانشگاه های آمریکا و کانادا می شوند اما برخی از کشور ها مانند ترکیه نیز هستند که برخی از دانشجویان خود را از طریق GRE پذیرش می کند. 

البته این نکاه قابل اهمیت است که چه در دانشگاه های ترکیه و چه در آمریکا و کانادا، دانشجویان رشته های علوم پزشکی و حقوق از طریق  GRE   به دانشگاه وارد نمی شوند و آزمون های دیگری دارند که در ترکیه و آمریکا متفاوت است. 

برای شرکت کنندگان در این آزمون طبق نظرسنجی هایی که شده است، آزمون  GRE در درجه سختی قرار دارد. بنا به گفته موسسه ETS : 

هوشمندانه‌ترین راه برای ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی و مدارس کسبوکار “

 دلیل دشواری آزمون جی آر ای به چالش کشیدن مهارت های ریاضی، جبر، احتمالات، هندسه دانشجویان با سوالات تحلیلی می باشد. همانطور که به خوبی می دانید بخش های ذکر شده سخت نیستند اما به دلیل این که در آزمون GRE به صورت تحلیلی و با زبان انگلیسی دشوار از آن ها سوال داده می شود سخت می شود. 

آزمون GRE  از چه بخش هایی تشکیل شده است و چه تفاوتی با آزمون های دیگر دارد؟

 در حالت کلی آزمون GRE از دو حالت مختلف تشکیل شده است. این دو حالت GRE General و GRE Subject نام دارند که در ادامه به طور مفصل به آن ها خواهیم پرداخت. 

آزمون GRE general چیست ؟

 

آزمون GRE general

آزمون اصلی جی آرای GRE General نام دارد و به دو صورت کاغذی و کامپوتری برگزار می شود. در کشور ایران این آزمون فقط به صورت کامپیوتری برگزار می شود اما اگر بخواهید در آزمون کاغذی آن شرکت کنید، هر سال سه ماه در کشور ترکیه برگزار می شود که می توانید شرکت کنید. 

آزمون جی آر ای بیشتر تمرکز را برای سنجش دایره لغات داوطلب می گذارد از این رو کسانی که در آزمون جی آر ای شرکت می کنند. باید به این نکته نیز توجه داشته باشند که دایره لغت انگلیسیشان گسترده و کامل باشد. بهتر است کسانی که در این آزمون شرکت می کنند قبلا نمره قابل قبولی را در آزمون تافل کسب کرده باشند. 

 مدت زمان آزمون ۴ ساعت می باشد و تقریبا می توان گفت آزمون وقت گیری است. که در این ۴ ساعت باید به ۳ بخش مختلف از سوالات جواب داد که به شرح زیر است : 

 writing ( بخش نگارش تحلیلی ) :

بخش رایتینگ از دو سوال تشکیل شده است که شما باید به صورت تحلیلی برای هر کدام جوابی بنویسید. در این دو جوابی که شما به سوالات داده اید به تجزیه و تحلیل منطق شما نگاه می کنند و نمره می دهند. برای هر سوال مدت زمان ۳۰ دقیقه و در کل ۶۰ دقیقه فقط برای این بخش زمان پاسخگویی در نظر گرفته شده است. 

 

 writing ( بخش نگارش تحلیلی )

بخش اول قسمت رایتینک به Issue یا موضوع نام دارد. و بخش دوم آن Argument یا بحث و جدل نام دارد. بخش اول یا موضوع سطح بسیار بالایی دارد و حتی می توان گفت از نگارش های تافل و آیلتس نیز سخت تر می باشد. متقضی برای کسب نمره از این بخش باید حداکثر توان خود را به کار گیرد تا نمره قبولی را به دست آورد. ماکسیمم نمره در این بخش ۶ می باشد که کسب نمره ۴ می تواند عالی باشد. در بخش دوم نیز متنی به شما داده می شود که از لحاظ ظاهری ایرادی ندارد و جمله بندی های منطقی دارد. اما شما باید با استفاده از دانش تخصصی اشکالات موجود در آن را بیابید. 

 

Verbal ( استدلال کیفی و درک زبانی ) : 

این بخش به صورت سوالت تستی و پنج گزینه ای از داوطلب پرسیده می شود و قدرت تحلیلی دانشجو را در پاسخ دادن به سوالات می سنجد. بخش  verbal  از دو قسمت ۲۰ سوالی تشکیل شده است که زمان پاسخگویی به هرکدام از بخش ها ۳۰ دقیقه می باشد که در مجموع ۱ ساعت می شود. توانایی هایی که در این بخش مورد ارزیابی قرار گرفته می شود به صورت زیر است :

  • قوای ارزیابی 
  • تحلیل مطالب
  • قوای درک ارتباط بین واژه ها
  • قوای درک ارتباط بین محتوای مطالب
  • قوای آنالیز ارتباط میان قسمتهای گوناگون جملات

در واقع این بخش می خواهد سطح تسلط متقاضی به زبان انگلیسی را مورد اندازه گیری قرار دهد. عنوان هایی که در سوالات این بخش گنجانده شده است به صورت زیر است . 

  • Text Completion (تکمیل متن)
  • Sentence Equivalence ( معادل جمله  )
  • Reading Comprehension (درک مطلب )

توجه کنید که سوالات این بخش دارای نمره منفی نمی باشد. 

Quantitative ( استدلال کمی و ریاضیات ) :

بخش ریاضیات آزمون  GRE برخلاف انتظاراتی که می رود بسیار بسیار ساده بوده و در حد سوالات ریاضی دبیرستان های ایران می باشد. و هر شخصی با کمی معلومات و چند هفته تمرین می تواند به راحتی سوالات را جواب دهد . این بخش همانطور که در بالا اشاره شد از سر فصل های جبر تجزیه تحلیل هندسه تشکیل شده است . 

سوالات این بخش از دو سری سوال ۲۵ تایی تشکیل شده است که برای هر بخش ۳۵ دقیقه و در کل ۷۰ دقیقه زمان پاسخگویی در نظر گرفته شده است . نمره این بخش نیز از ۱۳۰ تا ۱۷۰ می باشد که اکثر افراد شرکت کننده می توانند آن را به راحتی کسب کنند . 

البته باید به این نکته هم توجه کنید که علارغم سادگی سوالات زمان پاسخگویی کم می باشد و شما باید بتوانید با مدیریت زمان به سوالات جواب درست بدهید. 

 

نتیجه گیری آزمون GRE :

 از مطالب نوشته شده می توان به این نتیجه رسید که آزمون جی آر ای در معنای واقعی فقط برای کسانی است که مهارت و تسلط بالایی به زبان انگلیسی دارند. بیشتر تمرگز آزمون بر این مورد است که آیا فرد می تواند به زبان انگلیسی سخن بگوید، بفهمد و بنویسید. 

توصیه ما به شما این است که اگر در یکی از آزمون های تافل یا آیلتس با نمره بالا قبول شده اید در این آزمون شرکت کنید. به دلیل این که حتی برخی از سوالات آزمون GRE حتی سخت تر از تافل و آیلتس می باشد. مشاوران دپارتمان آرتان بورس تاپ آماده پاسخگویی شما در زمینه با آزمون  GRE می باشند . 

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید