وبلاگ

آزمون GRE

آزمون GRE
آنچه در این مقاله خواهید خواند

آزمون GRE یکی از مهم ترین آزمون های بین المللی است که توسط کشور هایی مانند: آمریکا، کانادا، ترکیه و … برای پذیرش دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی مورد استفاده قرار می گیرد. در کشور ایران نیز  آزمون جی آر ای متقاضیان زیادی دارد. دپارتمان آرتان بورس تاپ خود را موظف دانسته است که به تمامی موارد مهم و حتی غیر مهم آزمون در این مقاله بپردازد و به سوالاتی که ممکن است شما در مورد این آزمون داشته باشید پاسخ بدهد. تیم پشتیبانی دپارتمان آرتان بورس تاپ بسیار خوشحال می شود که به سوالات شما پیرامون این آزمون پاسخ دهد. پس اگر سوالی در این مورد دارید حتما حتما با ما تماس بگیرید و یا در بخش نظرات زیر این پست سوال خود را بپرسید.

معرفی آزمون GRE

جی آر ای مخفف کلمات Graduate Record Examinations  بوده و  آزمونی است که توسط موسسه ETS (برگزار کننده آزمون تافل) آمریکا برگزار می شود. این آزمون جهت پذیرش متقاضیان برای تحصیلات تکمیلی (فوق لیسانس و دکتری) است. بنا به گفته موسسه ETS، “هوشمندانه‌ترین راه برای ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی و مدارس کسب و کار آزمون جی آر ای است.” دلیل دشواری این آزمون به چالش کشیدن مهارت های ریاضی، جبر، احتمالا و هندسه دانشجویان با سوالات تحلیلی است. همانطور که به خوبی می دانید بخش های ذکر شده سخت نیستند؛ اما چون در این آزمون، سوالات به صورت تحلیلی و با زبان انگلیسی مطرح می شوند قدری سخت به نظر می رسد.

GRE-test-2

آزمون جی آر ای جنرال چیست؟

 در حالت کلی آزمون GRE از دو حالت مختلف تشکیل شده است: GRE General و GRE Subject. آزمون اصلی جی آر ای، GRE General نام دارد و به دو صورت کاغذی و کامپیوتری برگزار می شود. در کشور ایران این آزمون فقط به صورت کامپیوتری برگزار می شود. اما اگر بخواهید در آزمون کاغذی آن شرکت کنید؛ هر سال سه ماه در کشور ترکیه برگزار می شود.  آزمون جی آر ای بیشتر تمرکز را برای سنجش دایره لغات داوطلب می گذارد از این رو کسانی که در آزمون شرکت می کنند، باید به این نکته نیز توجه داشته باشند که دایره لغت انگلیسیشان گسترده و کامل باشد. بهتر است کسانی که در این آزمون شرکت می کنند قبلا نمره قابل قبولی را در آزمون تافل کسب کرده باشند.

آزمون GRE برای چه رشته هایی است

اگر بخواهیم این آزمون را با آزمون های بین المللی دیگر مقایسه کنیم بسیار شبیه آزمون SAT ترکیه است؛ با این تفاوت که SAT برای متقاضیان کارشناسی بوده و GRE برای متقاضیان کارشناسی ارشد و دکتری است. برای ورود به دانشگاه های آمریکا و کانادا این آزمون بیشترین ارزش را دارد. اکثر متقاضیان از راه جی آر ای وارد دانشگاه های آمریکا و کانادا می شوند. اما برخی از کشور ها مانند ترکیه نیز هستند که برخی از دانشجویان خود را از طریق آزمون GRE پذیرش می کند. البته این نکته قابل اهمیت است که چه در دانشگاه های ترکیه و چه در آمریکا و کانادا، دانشجویان رشته های علوم پزشکی و حقوق از طریق GRE وارد دانشگاه نمی شوند؛ بلکه آزمون های دیگری هستند که برای پذیرش این دانشجویان در ترکیه و آمریکا به کار می رود.

چگونه برای آزمون GRE آماده شویم

 مدت زمان آزمون 4 ساعت بوده و تقریبا می توان گفت آزمون وقت گیری است. داوطلبان در این 4 ساعت باید به 3 بخش مختلف از سوالات پاسخ بدهند که به شرح زیر هستند:

آزمون GRE general

بخش writing (بخش نگارش تحلیلی)

بخش رایتینگ از دو سوال تشکیل شده است که شما باید به صورت تحلیلی برای هر کدام پاسخی بنویسید. در دو پاسخی که شما به این سوالات آزمون GRE می دهید، قدرت تجزیه و تحلیل منطق شما سنجیده می شود و بر همان اساس نمره می دهند. برای هر سوال مدت زمان پاسخگویی 30 دقیقه و در کل 60 دقیقه فقط برای این بخش در نظر گرفته شده است. بخش اول آزمون جی آر ای قسمت رایتینک، Issue یا موضوع نام دارد و بخش دوم Argument یا بحث نامیده می شود. بخش اول یا موضوع، سطح بسیار بالایی دارد و حتی می توان گفت از نگارش های تافل و آیلتس نیز سخت تر است. داوطلب برای کسب نمره از این بخش باید حداکثر توان خود را به کار گیرد تا نمره قبولی را به دست آورد. حداکثر نمره در این بخش 6 است که کسب نمره 4 هم می تواند عالی باشد. در بخش دوم نیز متنی به شما داده می شود که از لحاظ ظاهری ایرادی ندارد و جمله بندی های منطقی دارد. اما شما باید با استفاده از دانش تخصصی اشکالات موجود در آن را بیابید.

بخش Verbal (استدلال کیفی و درک زبانی)

این بخش به صورت سوالات تستی و پنج گزینه ای از داوطلب پرسیده می شود و قدرت تحلیلی دانشجو را در پاسخ دادن به اینگونه سوالات آزمون GRE می سنجد. بخش  verbal  از دو قسمت 20 سوالی تشکیل شده که زمان پاسخگویی به هر بخش 30 دقیقه است. زمان پاسخگویی در مجموع 1 ساعت می شود. توانایی هایی که در این بخش مورد ارزیابی قرار گرفته می شوند به صورت زیر هستند:

  • قوای ارزیابی
  • تحلیل مطالب
  • قوای درک ارتباط بین واژه ها
  • قوای درک ارتباط بین محتوای مطالب
  • قوای آنالیز ارتباط میان قسمتهای گوناگون جملات

در واقع بخش verbal می خواهد سطح تسلط متقاضی به زبان انگلیسی را مورد اندازه گیری قرار دهد. توجه کنید که سوالات آزمون جی آر ای در این بخش دارای نمره منفی نیستند. عنوان هایی که در سوالات این بخش گنجانده شده است به صورت زیر هستند:

  • Text Completion (تکمیل متن)
  • Sentence Equivalence ( معادل جمله)
  • Reading Comprehension (درک مطلب)

نمونه آزمون gre

بخش Quantitative (استدلال کمی و ریاضیات)

بخش ریاضیات آزمون برخلاف انتظاراتی که می رود بسیار بسیار ساده بوده و در حد سوالات ریاضی دبیرستان های ایران می باشد. هر شخصی با کمی معلومات و چند هفته تمرین می تواند به راحتی سوالات را پاسخ بدهد. این بخش همانطور که در بالا اشاره شد از سر فصل های جبر و تجزیه تحلیل هندسه تشکیل شده است. سوالات این بخش از دو سری سوال 25 تایی تشکیل شده که برای هر بخش 35 دقیقه و در کل 70 دقیقه زمان پاسخگویی در نظر گرفته شده است. نمره آزمون GRE این بخش نیز از 130 تا 170 می باشد. اکثر افراد شرکت کننده می توانند این نمره را به راحتی کسب کنند. البته باید به این نکته هم توجه کنید که علی رغم سادگی سوالات زمان پاسخگویی کم است و شما باید بتوانید با مدیریت زمان به سوالات جواب درست بدهید.

نتیجه گیری

 از مطالبی که پیش از این گفتیم می توان به این نتیجه رسید که آزمون جی آر ای در معنای واقعی فقط برای کسانی است که مهارت و تسلط بالایی به زبان انگلیسی دارند. بیشتر تمرگز آزمون بر این مورد است که آیا فرد می تواند به زبان انگلیسی سخن بگوید، بفهمد و بنویسید یا خیر. توصیه ما به شما این است که اگر در یکی از آزمون های تافل یا آیلتس با نمره بالا قبول شده اید در این آزمون شرکت کنید. به دلیل این که برخی از سوالات آزمون GRE حتی سخت تر از تافل و آیلتس هستند. مشاوران دپارتمان آرتان بورس تاپ آماده پاسخگویی شما در رابطه با آزمون هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=5061

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Telegram
LinkedIn
Twitter
Email
WhatsApp
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”