وبلاگ

دانشگاه کاپادوکیا نوشهیر ترکیه
لوگو دانشگاه کاپادوکیا

دانشگاه کاپادوکیا

(Cappadocia University)

آیکون شهر دانشگاه

شهر: نوشهیر

آیکون تعداد دانشکده

تعداد دانشکده: 4

آیکون نوع دانشگاه

نوع دانشگاه: دولتی

آیکون رتبه دانشگاه

رتبه ترکیه: 159

آیکون تایید دانشگاه ها

تایید: نیست

آیکون سال تاسیس

سال تاسیس: 2005

آیکون زبان تدریس

زبان: ترکی, انگلیسی

آیکون پذیرش

پذیرش: دیپلم, TR‌‌‌ YÖS, SAT

دانشگاه کاپادوکیا یک دانشگاه خصوصی است که در تاریخ  16 سپتامبر 2005 در اورگوپِ نوشهیر توسط بنیاد آموزش و سلامت ایلکه در قالب یک مدرسه عالی حرفه‌ای تأسیس شد. تجربیات آموزشی، مدیریتی و مالی کسب شده از مدرسه عالی حرفه‌ای کاپادوکیا، در کنار سرمایه‌گذاری‌های عظیم مالی و انسانی انجام شده، این دانشگاه را به‌عنوان یک مرکز آموزشی مدرن و پیشرو درحوزه آموزش عالی ترکیه برجسته کرده است.

تلاش ما در این مقاله معطوف به آشناکردن بیشتر شما با امکانات آموزشی، رفاهی، پردیسی و همچنین معرفی رشته‌های پرطرف‌دار دانشگاه خصوصی کاپادوکیا و نیز پرداختن به جزئیاتی از قبیل شهریه و شرایط پذیرش دانشجویان خارجی و غیره است. با ما برای کشف مزیت‌های بیشتر این دانشگاه همراه شوید.

تاریخچه و معرفی دانشگاه کاپادوکیا

دانشگاه کاپادوکیا در قالب مدرسه عالی حرفه‌ای کاپادوکیا در سال تحصیلی 2006-2005 آموزش خود را با پنج برنامه مقطع کاردانی که در راستای اهداف توسعه منطقه‌ای تعیین شده بود آغازکرد. از سال تحصیلی 2021-2020 به این‌سو در چهار پردیس خود واقع در ناحیه فرودگاهی سابیها گوکچن استانبول، مصطفی پاشای کاپادوکیا، اورگوپ و اوچ حصار فعالیت‌های آموزشی خود را با مجموع 31 رشته کاردانی، 15 رشته در مقطع کارشناسی و 11 رشته در مقطع کارشناسی ارشد ادامه می‌دهد.

تعدد مراکز تحقیقاتی فعال، ارائه رشته‌های پرطرف‌دار، توجه ویژه به دانشجویان خارجی و مشارکت در اکثر برنامه‌های همکارهای بین دانشگاهی بین‌المللی، دانشگاه کاپادوکیا نوشهیر را در موقعیت ممتازی قرار داده است.

 آدرس دانشگاه کاپادوکیا کجاست؟


پردیس مرکزی دانشگاه کاپادوکیا ترکیه یعنی پردیس مصطفی پاشا، به‌عنوان هسته اصلی این دانشگاه در روستای تاریخی مصطفی پاشا که از طرف سازمان گردشگری جهانی (UNWT) به‌عنوان یکی از روستاهای توریستی جهان اعلام شده با حفظ بافت قدیمی و سنتی خود مرمت و توسعه‌یافته است. واقع‌شدن در منطقه بی‌نظیر توریستی و گردشگری لذت تحصیل در این پردیس را صدچندان نموده است. در زیر آدرس کامل این پردیس جهت اطلاع درج گردیده است:

آدرس دقیق دانشگاه: پردیس مصطفی پاشا 50420، مصطفی پاشا، اورگوپ، نوشهیر

رتبه و رنکینگ دانشگاه کاپادوکیا نوشهیر

رتبه دانشگاه کاپادوکیا در ترکیه و در جهانمی‌دانیم که رتبه‌بندی دانشگاه‌ها بر شاخص‌های متنوعی استوار هستند که تأثیرگذارترین آنها قدمت و حجم مقالات علمی، پژوهشی منتشر شده  قابل ارجاع است، از این منظر دانشگاه کاپادوکیا در ترکیه باتوجه‌به جوان بودن به لحاظ تعداد مقالات علمی، پژوهشی خود پیشرفت جدی در این شاخص‌ها را تجربه کرده است.

توجه: برای آگاهی از باارزش بودن تلاش‌های علمی، پژوهشی این دانشگاه پیشنهاد می‌کنیم رنکینگ آن را با یکی از بهترین دانشگاه‌های دولتی ترکیه یعنی دانشگاه بولنت اجویت مقایسه کنید.

رتبه داخلی و جهانی آن در جدول زیر درج شده است:

سطح رتبه دهیرتبه
رتبه  جهانی8301
رتبه  داخل ترکیه159

شرایط پذیرش دانشگاه کاپادوکیا در ترکیه

این دانشگاه برای دانشجویان خارجی دو نوع سیستم پذیرش است. سیستم بدون کنکور که برای پذیرش از این طریق داشتن دیپلم دبیرستان و داشتن مهارت زبان ترکی سطح B1 یعنوان شرایط پذیرش درنظر گرفته شده است. سیستم دوم پذیرش همانند سیستم پذیرشی اکثر دانشگاه های دولتی ترکیه مثل دانشگاه آفیون کوجاتپه از طریق نتایج آزمون یوس می باشد.

داوطلبانی که مایل به تحصیل در مقاطع کارشناسی یا کاردانی هستند و حق درخواست تابعیت خارجی مشخص شده توسط YÖK را دارند،می‌توانند در آزمون دانشجویان خارجی دانشگاه کاپادوکیا (YÖS) شرکت کنند. داوطلبان دانشجوی خارجی که در این آزمون شرکت می‌کنند، به‌شرط داشتن حداقل شرایط تعیین شده توسط این دانشگاه، متناسب با نتیجه‌ای که دریافت می‌کنند، حق دارند برای سهمیه پذیرش دانشجوی خارجی اقدام کنند.

توجه: در این سیستم،  کسب نمره حداقل 30 از 100 برای رشته‌های کاردانی، 40 برای رشته‌های کارشناسی و 80 برای رشته دندانپزشکی الزامی است.

اخذ پذیرش در دانشگاه کاپادوکیا نوشهیر

مدارک ثبت ‌نام دانشگاه کاپادوکیا نوشهیر

مراحل ثبت‌نام نهایی با تحقُق شرایط شهروندی مشخص شده توسط YÖK و ارائه کامل مدارک زیر درخواست شده توسط اداره ثبت تکمیل می‌شود. مدارکی که برای ثبت‌نام نهایی باید ارسال شود:

 1. فرم درخواست (اصل فرم آنلاین پرینت شده و امضا شده)،
 2. اصل نتیجه/دیپلم* طبق ارزیابی کمیسیون پذیرش ملی خارجی،
 3. اصل یا کپی محضری دیپلم دبیرستان که توسط نمایندگان خارجی کشور ترکیه تأیید شده باشد (ترجمه تأیید شده به زبان‌های غیر از ترکی)
 4. اصل ریز نمرات دبیرستانی که از آن فارغ التحصیل شده اید و تأیید شده توسط نمایندگی‌های وزارت خارجه ترکیه، و اگر به زبان ترکی یا انگلیسی نباشد، ترجمه محضری
 5. “گواهی معادل” که نشان دهد دیپلم دبیرستان توسط وزارت آموزش ملی جمهوری ترکیه به رسمیت شناخته شده و معادل دبیرستان‌های ترکیه است
 6. فتوکپی صفحه اول گذرنامه
 7. 2 قطعه عکس پاسپورتی در ابعاد 4.5*6
 8. رسید پرداخت
 9. مدرک معیشتی (سندی که نشان دهد در کدام بانک حساب دارد یا فتوکپی دفترچه حساب)
 10. اقامت / مجوز اقامت / ویزای تحصیلی
 11. زبان‌ آموزش داشگاه ترکی است. (مدرک نتیجه نشان‌دهنده مهارت ترکی با حداقل سطح B1)

آزمون ‌های لازم برای پذیرش دانشگاه کاپادوکیا ترکیه

همان گونه که اشاره شد در سیستم پذیرش غیر کنکوری نیاز به شرکت در هیچ آزمونی نیست؛ ولی متقاضیانی که در آزمون یوس یکی از دانشگاه‌های مورد تایید این دانشگاه شرکت کرده اند و حدنصاب مناسب را برای رشته‌های مختلف این دانشگاه کسب نموده باشند هم می‌توانند در این دانشگاه ثبت‌نام کنند.

توجه: از آن جایی که زبان‌ آموزشی این دانشگاه ترکی است، داشتن مهارت زبانی حداقل در سطح B1 برای هر دو نوع پذیرش الزامی است.

شرایط پذیرش بدون آزمون دانشگاه کاپادوکیا

پذیرش بدون کنکور دانشگاه کاپادوکیای ترکیه

همان گونه گه در قسمت‌پذیرش خاطرنشان کردیم این دانشگاه به لحاظ خصوصی بودن آن سیستم پذیرش بدون کنکور را نیز برای پذیرش دانشجویان خارجی مدنظر قرار داده است. داشتن مدرک دیپلم دبیرستان و مدرک مهارت زبانی در سطح B1 و ارائه دیگر مدارک (به بخش مدارک لازم مراجعه شود) موردنیاز، تنها شرایط پذیرش بدون کنکور این دانشگاه می باشد.

شهریه دانشگاه کاپادوکیا

شهریه‌های دانشگاه‌های خصوصی اغلب به دلیل ارائه خدمات بهتر اندکی از شهریه دانشگاه‌های دولتی بیشتر می باشد ولی خوشبختانه  شهریه دانشگاه کاپادوکیا در رشته‌های پرطرف‌داردر رِنج معقولی قرار دارد. در ادامه جدول شهریه رشته‌های پرطرف‌دار را جهت اطلاع شما عزیزان درج نموده‌ایم:

نام رشتهزبان رشتهشهریه (به لیر)
زبان و ادبیات انگلیسیانگلیسی32.250
ترجمه و ترجمه انگلیسیترکی27.412
روان‌شناسیترکی64.500
زبان و ادبیات ترکیترکی27.125
دندانپزشکیترکی130.000
برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ایترکی27.125
تغذیه و رژیم غذاییترکی32.250
رشد کودکترکی27.125
گفتار و زبان درمانیترکی64.500
فیزیوتراپی و توان‌بخشیترکی27.125
شنوایی‌سنجیترکی28.991

بورسیه دانشگاه کاپادوکیا نوشهیر

بورسیه کاپادوکیا برای دانشجویان برتر

بورسیه‌ها و تخفیف‌های  مختلفی از طرف این دانشگاه به دانشجویان اعطا می‌گردد که هرکدام شرایط ویژه خودشان را دارند.

 • بورسیه تحصیلی ترجیحی: در این دانشگاه به دانشجویانی که در وهله اول یکی از برنامه‌های آموزش رسمی غیر بورسیه دانشگاه را انتخاب کنند، بورسیه تحصیلی ترجیحی 15% داده می‌شود.
 • بورسیه موفقیت تحصیلی : دانشجویان برتر این دانشگاه، در پایان سال تحصیلی خود می‌توانند از بورسیه پیشرفت تحصیلی در ترم تحصیلی جدید بهره‌مند شوند.
 • بورسیه تخفیف خواهر و برادری: این تخفیف شهریه‌ای به اعضای یک خانواده که هم‌زمان در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند، اعمال شود.

توجه: بر اساس «بخشنامه بورسیه و کمک‌های اجتماعی» از طرف این دانشگاه، بورسیه‌هایی از قبیل بورسیه گرایش تحصیلی، بورسیه کار جزئی، بورسیه موفقیت تحصیلی، بورسیه خواهر و برادر نیز اعطا می‌شود.

شرایط پذیرش بورسیه دانشگاه

شرایط اعطای بورسیه در این دانشگاه مطابق با بخشنامه بورسیه و کمک‌های اجتماعی و همچنین آیین‌نامه‌های داخلی است که هرساله از طرف هیئت‌امنای آن مشخص می‌گردد. داشتن نمرات بالا در طول ترم سال تحصیلی، انتخاب برخی رشته‌ها به‌صورت ترجیهی و داشتن رابطه خواهر و برادری پاره‌ای  از شرایط پذیرش بورسیه این دانشگاه است.

دانشگاه کاپادوکیا چه رشته ‌هایی دارد؟

رشته های دانشگاه کاپادوکیا نوشهیر

خبر مسرت انگیز این که دانشگاه کاپادوکیا ترکیه توانسته طیف وسیعی از رشته‌های پرطرف‌داری مثل دندانپزشکی را در دانشکده‌های مربوطه به دانشجویان خود خصوصاً دانشجویان خارجی ارائه نماید.

توجه: این دانشگاه در حال حاضر فاقد رشته پزشکی است؛ ولی شما می‌توانید جهت آگاهی از شرایط پذیرش و سایر موارد در زمینه رشته پزشکی، صفحه مربوط به دانشگاه های پزشکی استانبول را در سایت آرتان بورس تاپ مطالعه نمایید.

در زیر لیست برخی از این رشته‌ها آورده شده است:

 • سلامت دهان و دندان
 • خدمات اتاق عمل
 • بیهوشی
 • تکنولوژی پروتز دندان
 • دیالیز
 • فیزیوتراپی
 • شنوایی سنجی
 • زبان و ادبیات انگلیسی
 • روانشناسی
 • زبان و ادبیات ترکی
 • دندانپزشکی
 • علوم سیاسی و روابط بین الملل
 • علوم سیاسی و مدیریت دولتی
 • برنامه ریزی شهری و منطقه ای
 • تغذیه و رژیم غذایی
 • فیزیوتراپی و توانبخشی
 • گفتار و زبان درمانی
 • شنوایی سنجی
 • غذا و هنر آشپزی
 • مدیریت هوانوردی
 • برنامه های کارشناسی ارشد رسمی
 • برنامه های کارشناسی ارشد از راه دور
 • برنامه های دکتری

امکانات دانشگاه کاپادوکیا

امکانات دانشگاه کاپادوکیا برای دانشجویان

این دانشگاه در مجموعه پردیس‌های خود، امکانات متنوع بسیاری برای دانشجویانش فراهم آورده تا آنها بتوانند در محیطی امن، آرام  و پر امکانات از لذت یک زندگی تحصیلی بهره مند گردند. در جدول زیر لیستی از این امکانات آورده شده است:

 • ملزومات اتاق (تخت، پتو، ملافه و …)
 • مبلمان اتاق
 • اتاق‌های رخت و اُتو
 • اتاق‌های کار
 • آزمایشگاه‌های کامپیوتر
 • کتابخانه
 • اتاق‌های تلویزیون
 • اینترنت
 • گرمایش
 • نظافت
 • تعمیر نگهداری
 • آب گرم
 • حمل‌ونقل (سفرهای رفت برگشتی)

خوابگاه دانشگاه کاپادوکیا

در داخل پردیس کاپادوکیا خانه‌های دانشجویی با امکانات اسکان و خوردوخوراک  دانشجویان موجود است. این خانه‌های دانشجویی با ظرفیت 174 دانشجو داخل مجتمع دانشگاهی  مصطفی پاشا واقع شده و مسافت بسیار کمی با کلاس‌های درس دارد. این خانه‌های دانشجویی طوری برنامه‌ریزی گردیده‌اند تا همه مایحتاج دانشجویان را فراهم کنند. دراین خانه‌های دانشجویی 24 ساعت هفته نگهبان و مسئول اداری، آب گرم و داخل هر‌کدام ازاتاق‌ها سرویس حمام و توالت موجود است. همچنین اتاق‌های رخت‌شویی و اُتو به‌صورت اشتراکی در دسترس است. علاوه بر اینها در اورگوپ هم مراکز مهمانداری طرف قرارداد با امکانات و قیمت مناسب وجود دارد.

جمع بندی

در این مقاله ما سعی نمودیم تا دانشگاه خصوصی کاپادوکیا را از جهات متعدد مثل امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری  آموزشی، پردیسی و خوابگاهی، وجود مراکز پژوهشی، ارائه رشته‌های پرطرف‌دار و بسیاری جنبه‌های دیگر مورد بررسی و کنکاش قرار دهیم. به نظر می‌رسد که این دانشگاه پیشرو، با دارابودن زیرساخت‌های قوی، چشم‌انداز روشن و فراهم‌کردن فرصت‌های تحصیلی و شغلی متنوع در اغلب کشورهای اروپایی به‌واسطه عضویتش در پیمان‌های اراسموس و بولونیا گزینه‌های جذابی را پیشروی دانشجویانش می‌گذارد. ما برای اخذ یک تصمیم سرنوشت‌ساز در کنار شما هستیم. در ضمن همکاران ما در مجموعه آرتان‌بورس‌تاپ آماده پاسخگویی 24 ساعته به سوالات احتمالی شما می‌باشند. در زیر ما به بخشی از سوالات پرتکرار از جانب کاربران پاسخ می‌دهیم.

سوالات خود را از ما بپرسید

سوالات متداول مورد دانشگاه کاپادوکیا

دیدگاهتان را بنویسید

خبرنامه

برای دریافت آخرین اخبار در زمینه مهاجرت در خبرنامه ما عضو شوید

دریافت آخرین اخبار
در زمینه مهاجرت

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=8714

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Telegram
LinkedIn
Twitter
Email
WhatsApp
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل *
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید *
رشته مد نظر خود را نام ببرید *
زبان آموزشی *
مقطع تحصیلی *
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”