a

 

Facebook

Twitter

کپی رایت 2019 دپارتمان آرتان بورس تاپ.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 – 19:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

مشاوره تحصیل در ترکیه

جستجو فهرست

پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه

امروزه تحصیل پزشکی در ترکیه بین جوانان ایرانی بسیار محبوب شده و دلیل آن هم شرایط بسیار مناسب کشور ترکیه برای زندگی و دانشگاه‌های خوب ترکیه برای تحصیل است. دانشگاه‌های ترکیه به دلیل رنکینگ‌های بالای جهانی و حمایت گسترده دولت، برای تحصیل رشته پزشکی بسیار مناسب‌اند. برخی از متقاضیان هم به دلیل این‌که تعدادی از دانشگاه‌ها مورد تائید وزارت بهداشت ایران هستند تحصیل در ترکیه را انتخاب می‌کنند. علاوه بر تحصیل پزشکی عمومی شما می‌توانید دوره‌های تخصصی و فوق تخصصی خود را هم در دانشگاه‌های برتر ترکیه بگذرانید. در این مقاله سعی خواهیم کرد رشته پزشکی در ترکیه را به‌طور کامل و به‌صورت تخصصی بررسی نموده و شما را در رسیدن به این رؤیای بزرگ راهنمایی کنیم.

مزایای تحصیل پزشکی در ترکیه

تابه‌حال با خود فکر کرده‌اید که چرا سالانه چندین هزار متقاضی ایرانی خواهان تحصیل پزشکی در ترکیه هستند؟ شاید تعجب کنید، ولی بر اساس آمارهای موجود سالانه چندین هزار متقاضی ایرانی خواهان تحصیل این رشته در ترکیه هستند و هر سال هم به تعداد آن‌ها اضافه می‌شود؛ اما دلیل این همه تقاضا چیست؟

دلایل انتخاب کشور ترکیه برای تحصیل مخصوصاً رشته پزشکی بسیار زیاد است و نمی‌توان همه آن‌ها را در این مقاله گنجاند. در ادامه سعی کرده‌ایم مهم‌ترین دلایل را بیاوریم:

 • سیستم آموزشی ترکیه از سال ۲۰۰۱ میلادی به عضویت سیستم آموزشی اتحادیه اروپا یا فرآیند بولونیا درآمده است. به این ترتیب مدارک دانشگاه‌های این کشور از کیفیت بالایی برخوردار بوده و مورد تائید کشورهای اروپایی هستند.
 • تحصیل پزشکی در ترکیه دارای اعتبار جهانی است. همکاری نزدیک علمی آن با دانشگاه‌های معتبر جهانی و حضور اساتید بین‌المللی کشورهای آمریکایی و اروپایی سبب شده تا دانشجویان ضمن برخورداری از سطح کیفی بالای آموزشی در اجرای پروژه‌های مشترک با دانشگاه‌های تراز اول بین‌المللی نیز شرکت نمایند.
 • قرارگیری کشور ترکیه در جوار ایران، عدم نیاز به ویزا هزینه‌های رفت‌وآمد نسبتاً پایین و هزینه‌های جاری مشابه ایران همه از مزایای بسیار مهمی است که نمی‌توان از آن‌ها گذشت.
 • ترکیه مانند ایران چهارفصل بوده و بیشتر شهرهای آن آب‌وهوای عالی دارند.
 • اکثر دانشگاه‌های ترکیه عضو معاهده آراسموس و فارابی هستند. به این صورت که می‌توانید پس از پایان تحصیل مدرک خود را به دانشگاه‌های دیگر در سرتاسر جهان اپلای کنید.
 • آزمون‌های لازم برای ورود به کشور ترکیه آزمون sat 2020 و همچنین آزمون یوس می‌باشد. این آزمون‌ها چه ازلحاظ مباحث چه ازلحاظ سختی کلمات بسیار ساده‌تر از کنکور ایران هستند.
 • تعداد زیادی از دانشگاه‌های این کشور رنکینگ بالا و رتبه‌های زیر هزار در سطح جهانی دارند، مانند دانشگاه‌های کوچ، استانبول، آنکارا، قاضی و … که بهترین انتخاب ها برای تحصیل پزشکی در ترکیه هستند.
  درآمد پزشکان در کشور ترکیه بالا است. برای مثال حداقل درآمد پزشکان در ترکیه ۱۰۰۰۰ لیر می‌باشد که بیش‌تر از معادل ۳۰ میلیون تومان در ایران است.
 • دانشجویان بین‌المللی به راحتی می‌توانند از امکانات خوابگاه‌های دانشجویی با هزینه‌های کم استفاده کنند.
 • شما پس از پایان تحصیل ترکیه با مدرک پزشکی که از این کشور دریافت کرده‌اید می‌توانید در تمامی کشورهای دنیا مشغول به طبابت شوید.

در بالا، به چند مورد مهم از مزایای تحصیل پزشکی در ترکیه اشاره شد، اما باید خودتان این حس فوق‌العاده را در دانشگاه‌های ترکیه تجربه کنید و ببینید تحصیل در این کشور با امکانات زیادی که در اختیار دانشجویان قرار داده‌اند چه لذتی دارد.

شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه

در ترکیه حدود ۲۰۰ دانشگاه وجود دارد. اکثر آن‌ها دولتی هستند (حدود ۱۲۰ دانشگاه) و بقیه دانشگاه‌ها هم خصوصی و پایه هستند. یکی از شرایط پذیرش و تحصیل پزشکی در ترکیه آزمون YOS و یا SAT است. برای تحصیل به زبان انگلیسی هم لازم است مدارک زبان تافل iBT و آیلتس را هم ارائه دهید. با توجه به استانداردهای آموزشی ترکیه، ورودی دانشگاه‌ها بسیار پررقابت است و شما باید در یک امتحان ویژه بین‌المللی به نام یوس که ریاضی و تفکر تحلیلی حل مسائل شما را اندازه‌گیری می‌کند شرکت کنید.

اکثر دانشگاه‌ها نیازی به مدرک آزمون یوس ندارند و به دنبال نمرات خوب در دبیرستان هستند. به‌طور میانگین ۸۰ درصد دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. برای همین مدرک آیلتس و تافل نیاز هستند. اگر این مدارک را نداشته باشید باید ۱ سال دوره آمادگی زبان در دانشگاه بگذرانید.
رشته‌های تحصیلی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی بسیار پرطرفدارند و تقاضای زیادی دارند؛ بنابراین شانس پذیرش بخصوص در دانشگاه‌های دولتی بسیار کم است. برای قبولی می‌توانید در دوره یوس، اس ای تی و یا پذیرش بدون کنکور اقدام نمایید. همچنین می‌توانید در بهمن ماه هر سال اگر از رزومه واقعاً چشمگیر و سطح بالایی برخوردار هستید برای بورسیه تحصیلی ترکیه در رشته پزشکی اقدام نمایید.

پزشکی در ترکیه چند سال است؟

تعداد سال‌های تحصیل پزشکی در ترکیه با ایران تفاوت دارد و کمتر است. این نکته را نیز می‌توان یکی از مزیت‌های تحصیل این رشته در ترکیه دانست. رشته پزشکی ترکیه ۶ سال تدریس می‌شود، درحالی‌که مدت زمان مورد نیاز برای تحصیل این رشته در دانشگاه‌های ایران ۷ سال است. البته بد نیست این موضوع را هم بدانید که پس از هر دو سال تحصیل، یک آزمون از شما گرفته خواهد شد تا وارد دوره بعدی شوید. اگر نتوانید از این آزمون‌ها با موفقیت عبور کنید سال‌های تحصیلی شما بیشتر می‌شوند.

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه 2020

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه ۲۰۲۰

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه ۲۰۲۰ با ایران کاملاً متفاوت است. در ترکیه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی بسیار ارزان‌تر از دانشگاه‌های خصوصی است؛ اما امکاناتی که دانشگاه‌های خصوصی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد بسیار قابل توجه هستند. در لیست زیر ما سعی کرده‌ایم شهریه سال ۲۰۲۰-۲۰۲۱ دانشگاه‌ها را بنویسیم اما به دلیل اینکه برخی از دانشگاه‌ها هنوز شهریه‌های امسال را اعلام نکرده‌اند، هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه ۲۰۲۰ و ۲۰۱۹ را نوشته‌ایم:

 • دانشگاه حاجت تپه: ۴۶٫۶۵۰ لیر
 • دانشگاه استانبول: ۳۰٫۰۰۰ لیر
 • دانشگاه آنکارا: (ترکی) ۳۰٫۰۰۰ لیر (انگلیسی) ۴۵٫۰۰۰ لیر
 • دانشگاه کوچ: ۲۶۵۰۰ لیر
 • دانشگاه قاضی ۲۳٫۳۱۶لیر (ترکی) و ۳۱٫۰۸۸ (زبان انگلیسی)
 • دانشگاه اگه ازمیر: ۱۷٫۵۰۰ لیر
 • دانشگاه بزمی عالم: ۱۰۲۰۰ لیر
 • دانشگاه آتاتورک: (ترکی) ۷٫۵۰۰ لیر (انگلیسی) ۷٫۵۰۰ لیر
 • دانشگاه ارجیس: ۱۵۶۰۰ لیر
 • دانشگاه مارمارا: ۲۹۵۵۰ لیر
 • دانشگاه ۹ ایلول: ۴۹۵۰۰ لیر
 • دانشگاه سلجوق: ۱۲۸۴۰ لیر
 • دانشگاه اسکیشهیر عثمان قاضی: ۵۰۰۰۰ لیر
 • دانشگاه آکدنیز: ۱۸۰۰۰ لیر
 • دانشگاه چکوروا: ۱۵۵۴۴ لیر
 • دانشگاه فرات: ۳۱۰۰ لیر
 • دانشگاه بورسا الوداغ: ۷۰۹۲ لیر
 • دانشگاه سلیمان دمیرل: ۳۵۴۶ لیر
 • دانشگاه ساکاریا: ۲۲۰۰۰ لیر
 • دانشگاه باشکنت: ۸۵۰۰۰ لیر
 • دانشگاه قاضی آنتپ: ۱۸۰۰۰ لیر
 • دانشگاه دیجله: ۶۰۰۰ لیر
 • دانشگاه کاتب چلبی: ۲۳۶۴۰ لیر
 • دانشگاه آنکارا یلدریم بیازیت: ۵۰۰۰۰ لیر
 • دانشگاه مدیپل: ۲۳۰۰۰ دلار

نکته مهم: توجه کنید که هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه ۲۰۲۰ که در بالا نوشته شده سالانه هستند. در ضمن می توانید برای اطلاع از شهریه هر دانشگاه در قسمت نظرات سوال خود را بپرسید و یا در کانال تلگرامی ما عضو شوید.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید: هزینه تحصیل در ترکیه ۲۰۲۰

آزمون‌های ورودی رشته پزشکی در ترکیه

برای ورود به رشته پزشکی در ترکیه باید در آزمون‌های ورودی شرکت کنید. این آزمون‌ها برای دوره عمومی پزشکی YOS و SAT هستند و برای دوره تخصصی پزشکی آزمون TUS لازم است. البته باید اشاره کرد که آزمون‌های یوس و اس ای تی کلاً برای ورود به دانشگاه‌ها هستند. در ترکیه برخی از دانشگاه‌ها فقط با آزمون SAT و برخی فقط با آزمون یوس دانشجو می‌پذیرند. البته اکثریت دانشگاه‌ها از هر دو طریق پذیرش دانشجو دارند. در ادامه توضیحات مختصری از هر کدام آزمون را آورده‌ایم.

 1. آزمون یوس: یوس را می‌توان به عنوان مهم‌ترین آزمون برای متقاضیان بین‌المللی دانشگاه‌ها ترکیه برای مقطع کارشناسی و پزشکی عمومی دانست. سؤالات آزمون YOS از مباحث ریاضی، هندسه و هوش تشکیل شده است. هر دانشگاه ترکیه به‌صورت جداگانه اقدام به برگزاری آزمون یوس می‌کند و زمان برگزاری هرکدام با دیگری تفاوت دارد. البته برخی از دانشگاه‌ها نمره یوس دانشگاه‌های دیگر را نیز با شرایط خاص قبول دارند. برای آزمون یوس تسلط به زیان ترکی و یا انگلیسی می‌تواند کار شما را راه بی اندازد.
 2. آزمون SAT: آزمون ست مربوط به سنجش دانش درک مطلب با خواندن، ریاضی و نوشتار به زبان انگلیسی می‌باشد. این آزمون توسط موسسه کالج برد برگزار می‌شود و آزمون اصلی کشور آمریکا و بسیاری از کشورهای دیگر می‌باشد. این آزمون در ترکیه سالی ۴ مرتبه در اردیبهشت، شهریور، آذر و اسفند برگزار می‌شود. دانشگاه‌های ترکیه برای رشته پزشکی حداقل نمره آزمون اس ای تی تعیین کرده‌اند. برای مثال حداقل نمره قبولی رشته پزشکی در دانشگاه حاجت تپه ۱۴۵۰ می‌باشد. دانشگاه‌های مقابل در ترکیه فقط از طریق آزمون SAT برای پزشکی دانشجو می‌پذیرند: دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه کوچ و دانشگاه قاضی.
 3. آزمون TUS: آزمون TUS هر ساله در دو نوبت در ماه‌های آوریل و سپتامبر برای متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی در آنکارا برگزار می‌شود. هدف از آزمون علمی انتخاب دانشجویان واجد شرایط جهت ورود به دوره دستیاری تخصص‌های مختلف پزشکی است و به صورت تستی برگزار می‌شود.
 4. آزمون STS: اولین آزمونی که متقاضیان تخصص پزشکی در ترکیه باید شرکت کنند STS می‌باشد. در این آزمون سطح توانایی و تسلط شخص در زبان انگلیسی مورد سنجش قرار می‌گیرد. متقاضیان برای شرکت در آزمون TUS باید در این آزمون نمره قبولی را به دست آورند. حداقل نمره برای این مرحله ۶۰ از ۱۰۰ می‌باشد.

معادل‌سازی مدرک پزشکی در ترکیه

معادل‌سازی مدرک در کشور ترکیه بسیار سخت بوده و دارای پروسه‌های مختلف است. کشور ترکیه همانند تمامی کشورهای جهان روی رشته‌هایی که مرتبط با جان انسان‌ها هستند، حساس است. آزمون معادل‌سازی رشته پزشکی در ترکیه همان STS است. این آزمون توسط موسسه سازمان سنجش ترکیه OSYM برگزار می‌شود.

پس از این‌که متقاضی در آزمون شرکت کرد، نتیجه توسط سازمان YOK ترکیه بررسی می‌شود، در صورتی که شخص نمره قبولی را کسب کند و هیچ مشکلی نداشته باشد روند معادل‌سازی مدرک پزشکی به درستی انجام خواهد شد. از معادل‌سازی مدرک پزشکی برای مهاجرت کاری و همچنین برای ادامه تحصیل در دوره تخصص پزشکی استفاده می‌شود.

بهترین دانشگاه‌های پزشکی در ترکیه

رتبه‌بندی دانشگاه‌ها همیشه توسط سایت‌ها و مؤسسات معتبر انجام می‌شود. ما سعی کرده‌ایم در اینجا رتبه‌بندی چند سایت مختلف را بنویسیم تا شما بتوانید با بررسی دقیق آن‌ها بهترین دانشگاه های ترکیه را بشناسید و بهترین تصمیمات را بگیرید.

رتبه‌بندی رشته پزشکی در ترکیه در سال ۲۰۲۰

 1. دانشگاه مدیپل
 2. دانشگاه کوچ
 3. دانشگاه استانبول جراح پاشا
 4. دانشگاه آجی بادام
 5. دانشگاه حاجت تپه
 6. دانشگاه یدی تپه
 7. دانشگاه استانبول
 8. دانشگاه توب اکونومی و تکنولوژی
 9. دانشگاه آنکارا
 10. دانشگاه باهچه شهیر

رتبه‌بندی برترین دانشگاه‌های پزشکی در سایت رسمی ترکیه

 1. دانشگاه حاجت تپه
 2. دانشگاه استانبول
 3. دانشگاه آنکارا
 4. دانشگاه کوچ
 5. دانشگاه قاضی
 6. دانشگاه اگه
 7. دانشگاه بزمی عالم
 8. دانشگاه آتاتورک
 9. دانشگاه ارجیس
 10. دانشگاه مارمارا

رتبه‌بندی رشته پزشکی در ترکیه توسط وب‌سایت usnews:

 1. دانشگاه حاجت تپه
 2. دانشگاه استانبول
 3. دانشگاه آنکارا
 4. دانشگاه اگه
 5. دانشگاه مارمارا
 6. دانشگاه دوکوز ایلول
 7. دانشگاه کوچ
 8. دانشگاه قاضی
 9. دانشگاه جراح پاشا
 10. دانشگاه آکدنیز

رتبه‌بندی رشته پزشکی در ترکیه توسط وب‌سایت lowtuitionuni:

 1. دانشگاه حاجت تپه
 2. دانشگاه استانبول
 3. دانشگاه قاضی
 4. دانشگاه کوچ
 5. دانشگاه آنکارا
 6. دانشگاه مارمارا

رتبه‌بندی پزشکی در ترکیه توسط وب‌سایت QS topuniversities:

 1. دانشگاه حاجت تپه
 2. دانشگاه استانبول
 3. دانشگاه آنکارا
 4. دانشگاه کوچ
 5. دانشگاه قاضی

رتبه‌بندی رشته پزشکی در ترکیه توسط وب‌سایت turkeyscholarships:

 1. دانشگاه قاضی
 2. دانشگاه آنکارا
 3. دانشگاه حاجت تپه ترکیه
 4. دانشگاه کوچ
 5. دانشگاه مارمارا
 6. دانشگاه استانبول
 7. دانشگاه آکدنیز
 8. دانشگاه قاضی عثمان پاشا
 9. دانشگاه اوکان
 10. دانشگاه ازمیر

کار رشته پزشکی در ترکیه

بازار کار پزشکی در ترکیه

همه ما به خوبی میدانیم که کار پزشکی در ترکیه علاوه بر درآمدهای بسیار بالا ازلحاظ اعتبار هم بین مردم جایگاه بالایی دارد. در کشور ترکیه هم بازار کار پزشکی بسیار داغ است و این کشور به کسانی که تحصیلات رشته پزشکی را در دانشگاه‌های ترکیه و یا دانشگاه‌های برتر سراسر دنیا گذرانده‌اند اجازه کار می‌دهد. مدارک مورد نیاز برای مجوز اولیه کار پزشکی در ترکیه به‌صورت زیر است (اگر پزشک از دانشگاه‌های ترکیه فارغ‌التحصیل شده باشد):

 • تقاضای مدیر مسئول
 • تقاضای مجوز پزشک
 • قرارداد امضا شده بین پزشک و موسسه مربوطه
 • اصل و کپی گذرنامه
 • ۲ عدد عکس پرسنلی
 • کپی کارت اقامت
 • آدرس محل سکونت

روش‌های ثبت‌نام برای کسب مجوز کار پزشکی در ترکیه

باید مدارک مورد نیاز کار پزشکی در ترکیه را به فایل تبدیل کرده و آن فایل‌ها را در سایت آپلود کنید. در نهایت یک امضای الکترونیکی برای خود ثبت می‌کنید و البته یک ایمیل معتبر که از جانب دولت ترکیه تائید شده باشد. بعد از ثبت درخواست خود متخصصان وزارت کار وضعیت اشتغال یا بازدهی شرکت شما را مورد بررسی قرار می‌دهند و در صورت موافقت آن را تائید می‌کنند.

درامد پزشک در ترکیه

پزشکان در ترکیه از درآمد نسبتاً بالایی برخوردار هستند. برای پزشکان عمومی حداقل درآمد ۸۰۰۰ لیر در ماه معادل ۲۴ میلیون تومان می‌باشد. حداکثر درآمد نیز برای دوره عمومی حدود ۱۸۰۰۰ لیر حدود ۵۴ میلیون تومان می‌باشد. در حالت کلی درآمد پزشکان در ترکیه می‌تواند به‌صورت زیر باشد:

گرایشمتوسط درامد ماهانه در ترکیه
جراححداقل ۴۰ هزار لیر، حداکثر ۲۵۰ هزار لیر
پزشک عمومیحداقل ۱۰ هزار لیر- حداکثر ۲۵ هزار لیر
پزشک متخصصحداقل ۲۰ هزار لیر- حداکثر بالای ۱۱۰ هزار لیر
چشم پزشکحداقل ۲۵ هزار لیر- حداکثر ۱۰۰ هزار لیر
متخصص ارتودنسیحداقل ۱۰ هزار لیر- حداکثر بالای ۹۰ هزار لیر
پزشک فوق تخصصحداقل ۳۰ هزار لیر- حداکثر ۳۰۰ هزار لیر

سؤالات متداول تحصیل پزشکی در ترکیه

آزمون‌های ورودی تحصیل رشته پزشکی در ترکیه کدام ها هستند؟

برای ورود به دوره کارشناسی باید حتماً در آزمون‌های یوس (سنجش مهارت‌های هوش، ریاضی، هندسه) و یا اس ای تی (سنجش مهارت‌های درک مطلب، نگارش و ریاضی) شرکت نمایید. برای ورود به دوره تخصصی پزشکی نیز باید در آزمون‌های اس تی اس (معدل سازی مدرک پزشکی) و بعد از آن در آزمون تی یو اس شرکت نمایید.

برترین دانشگاه‌های ترکیه برای تحصیل رشته پزشکی کدام ها هستند؟

اگر سری به لیست برترین دانشگاه‌های پزشکی ترکیه بی اندازید، متوجه خواهید شد که برخی از دانشگاه‌ها اسمشان در لیست تمامی سایت‌ها و مؤسسات رتبه‌بندی موجود می‌باشد. در حالت کلی باید گفت دانشگاه‌های مدیپل، استانبول، آنکارا، حاجت تپه، قاضی، اگه، مارمارا، جراح پاشا، دوکوز ایلول و آتاتورک از بهترین دانشگاه‌های ترکیه برای تحصیل رشته پزشکی در ترکیه می‌باشند.

چگونه برای تحصیل رشته پزشکی در ترکیه اقدام نماییم؟

برای تحصیل در این رشته یا باید از طریق آزمون وارد شوید و یا بدون شرکت در آزمون ورودی. اگر بخواهید در آزمون شرکت نمایید باید خودتان را برای آزمون یوس و یا اس ای تی آماده نمایید. اگر بخواهید بدون کنکور وارد دانشگاه‌های ترکیه شوید یا باید از طریق مؤسسات کشور اقدام نمایید تا پذیرش شما را از دانشگاه مد نظر کسب نمایند. یک راه دیگر هم این است که از طریق بورسیه تحصیلی ترکیه اقدام نمایید.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
17 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
Leticia
Leticia
1 سال قبل

به شدت نوشته مفید نوشتید. با تشکر از شما

آرتان بورس تاپ
آرتان بورس تاپ
پاسخ به  Leticia
1 سال قبل

ممنون که مقاله ما را پسندید.

رسول
رسول
9 ماه ها قبل

سلام یه سوال داشتم.برای اینکه فرد ایرانی بتونه بدون شهریه و رایگان اونجا پزشکی بخونه چه راه هایی هست؟اگه بخواد پزشکی رو به زبان ترکی بخونه ، باید بازم آزمون یوس رو بده یا آزمون دیگه ای رو؟ این درسته که میگن اگه ایرانیا به زبان ترکی بخوان پزشکی بخونن رایگان میشه؟؟

آرتان بورس تاپ
آرتان بورس تاپ
پاسخ به  رسول
9 ماه ها قبل

سلام دوست عزیز برای تحصیل رشته پزشکی در ترکیه چهارراه : آزمون یوس، آزمون اس ای تی، پذیرش بدون آزمون و بورسیه تحصیلی وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر لطفا مقاله تحصیل در ترکیه مارا مطالعه فرمایید. فرقی نمی کند بخواهید به چه زبانی تحصیل نمایید باید یکی از راه های بالا را برای ورود به دانشگاه های ترکیه انتخاب نمایید. همچنین تحصیل به زبان ترکی برای ایرانیان رایگان نمی باشد.

Gh.m
Gh.m
8 ماه ها قبل

سلام اینکه نوشتین معادلسازی خیلی سخته یکم ادمو نگران میکنه.اگه تو کنکور ایران رتبه سه رقمی کسب کرده باشیم و تو دانشگاه هم معدل خوبی داشته باشیم و به زبان ترکی تسلط نسبی داشته باشیم(بالاتر از معمولی) بازهم ازمون sts مشکل هست برای ما؟ینی از اون ازمونهایی که تو ایران دادیم هم سخت تر؟لطفا جواب بدین میخوام ببینم ارزش این رو داره که وقت و انرژیم رو صرف قبولی در این ازمون کنم یا اینکه احتمالش خیلی کمه.

artanmoshaver
artanmoshaver
پاسخ به  Gh.m
8 ماه ها قبل

سلام دوست عزیز آزمون sat به مراتب ساده تر از کنکور ایران است و در سه بخش ریاضی و درک مطلب و انشا است که به زبان انگلیسی است

Gh.m
Gh.m
8 ماه ها قبل

این ازمون زبان انگلیسی هم داره؟یا فقط ترکی؟

artanmoshaver
artanmoshaver
پاسخ به  Gh.m
8 ماه ها قبل

سلام دوست عزیز آزمون یوس به زبان ترکی و در برخی دانشگاه ها به زبان انگیسی است، آزمون sat به زبان انگلیسی است.

anna
anna
8 ماه ها قبل

سلام ببخشید من دانش اموز پایه دوازده هستم و هنوز دیپلم نگرفتم ایا میتونم تو ازمون YOS یا SAT شرکت کنم یا حتما باید دیپلم داشته باشم؟حتی اگر قبول هم بشم باز دیپلم نداشته باشم یعنی نمره ای که کسب کردم بی اثره و فایده ای نداره؟؟؟ ممنون میشم جواب بدید

artanmoshaver
artanmoshaver
پاسخ به  anna
8 ماه ها قبل

سلام وقتتون بخیر دوست عزیز شما میتوانید وارد این آزمون ها شوید اعتبار نمره ی یوس یک سال و اعتبار نمره ی SAT دو سال است. برای ورود به دانشگاه باید فارغ التحصیل دبیرستان باشید.

امیررضا
امیررضا
7 ماه ها قبل

سلام برای اینکه از از طریق بورسیه اقدام کنیم چقدر شانس داریم من معدلم بالای ۱۹هست و می‌خوام پزشکی بخونم و یک مقاله هم نوشتم و چندین تقدیر نامه فرهنگی و ورزشی دارم و در نمونه دولتی درس خوندم ۱۸سالمه به نظرتون ثبت نام کنم یا فایده ای نداره؟

artanmoshaver
artanmoshaver
پاسخ به  امیررضا
7 ماه ها قبل

سلام وقتتون بخیر
شما رزومه ی نسبتاً خوبی دارید و البته سنتون بسیار مناسبه
مسلماً تعداد زیادی از دانش آموزان از سراسر دنیا برای این بورس ثبت نام میکنند، اما هیچکدام از آنسوی بورسیه خبر ندارند، به نظر ما شرکت در بورسیه و محک زدن آن هیچ ضرری ندارد،

نیلوفر خسروشاهی
نیلوفر خسروشاهی
4 ماه ها قبل

سلام . برای بورسیه علاوه بر ازمون هایی که گفتین معدل دیپلم هم مهمه؟

آرتان بورس تاپ
آرتان بورس تاپ
پاسخ به  نیلوفر خسروشاهی
3 ماه ها قبل

سلام خانم خسروشاهی، برای بورسیه، داشتن نمره‌‌ی قبولی و بالا در ازمون‌های yosو sat فقط یه امتیاز خوب در رزومه‌ی تحصیلی شما به حساب میاد اما برای بورسیه معدل بالا،انگیزه نامه، رزومه‌تحصیلی و علمی، پاسپورت و توصیه نامه الزامیست.

هنگامه
هنگامه
5 روزها قبل

سلام. من امسال مهرماه وارد پایه یازدهم میشم‌.و وقتی از دبیرستان فارغ التحصیل شدم،دوست دارم در دانشگاه های ترکیه ادامه تحصیل بدهم.ولی همونطور که توی سایتتون خوندم،فکر کنم باید آزمون yos یا sat بدم. ولی یجای دیگه از سایتتون خوندم که گفتین بدون آزمون هم میتونیم وارد دانشگاه های ترکیه بشیم.میشه در این مورد و در مورد بورسیه یکم اطلاعات بدین دقیقا باید چیکار کنم.اخه گفتین ازمون ها یکم سخته و بدون ازمون راحت تره قبول شدن. من نمیدونم کدوم روش رو انتخاب کنم و یا چطوری بورسیه بشم لطفا راهنماییم کنین در این مورد هایی که بالا گفتم🙏

nakhaieartan
nakhaieartan
پاسخ به  هنگامه
5 روزها قبل

سلام هنگامه جان وقت بخیر. پذیرش دانشگاه های دولتی فقط با آزمون و دانشگاه های خصوصی بدون آزمون نیز انجام می شود. در خصوص بورسیه فول فاند موسسه در حال حاضر فعالیت ندارد. زمان اقدام دی ماه می باشد.

هنگامه
هنگامه
پاسخ به  nakhaieartan
5 روزها قبل

خیلی ممنون که جوابمو دادین🙏