offer
15% تخفیف فقط برای آرتانی‌ها
logo
تحصیل پزشکی در ترکیه

پزشکی در ترکیه

آنچه در این مقاله خواهید خواند

پزشکی در ترکیه می‌تواند یک جایگزین بسیار مقر‌ون‌به‌صرفه باشد؛ تحصیل پزشکی برای بسیاری از دانشجویان نقاط مختلف جهان رویایی است که در پی تحقق آنند. اما برای برخی از متقاضیان ثبت نام در رشته پزشکی در کشور خود، به دلایل مختلف دشوار است.اکثر دانشجویان کشورهای مختلف از جمله ایران به دلیل معیارهای بسیار سخت پذیرش یا زیاد بودن شهریه قادر به تحصیل پزشکی در کشور خود نیستند.  به همین دلایل بسیاری از آن‌ها تحصیل پزشکی در ترکیه را ترجیح می‌دهند که هم شانس قبولی بیشتری دارند و هم اینکه در دانشگاه‌هایی تحصیل خواهند کرد که به لحاظ سطح آموزشی و امکانات کاملاً بروز بوده و با دانشگاه‌های برتر اروپایی برابری می‌کند. با ما همراه باشید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

همه چیز درباره ترکیه

خواندن پزشکی در ترکیه شهرت جهانی دارد. همکاری علمی نزدیک آن با دانشگاه‌های معتبر جهانی و حضور اساتید بین‌المللی از آمریکا و اروپا باعث شده است تا دانشجویان در اجرای پروژه‌های مشترک با دانشگاه‌های برتر بین‌المللی از سطح بالایی از آموزش با کیفیت برخوردار شوند. اگر متقاضی تحصیل پزشکی در ترکیه هستید، حتماً ویدئو زیر را ببینید. ما کلیه اطلاعات و شرایطی را که برای خواندن این رشته در دانشگاه‌های برتر ترکیه به آن نیاز دارید را به زبان ساده شرح داده‌ایم. همچنین اگر در این خصوص سوالی داشتید با متخصصان ما در آرتان بورس تاپ تماس بگیرید.


مزایای تحصیل پزشکی در ترکیه

بر اساس مرجع رنکینگ “QS”، دانشگاه‌های ترکیه هر ساله جزء برترین دانشگاه‌های جهان هستند و ترکیه یکی از کشورهایی است که در زمینه پزشکی، دندانپزشکی و پیراپزشکی از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است. به‌طورکلی تحصیل رشته پزشکی در ترکیه در مقایسه با سایر کشورها، بسیار ارزان‌تر است و در عین حال دانشگاه‌های آن ترکیه از کیفیت آموزشی بالا، تجهیزات و امکانات مدرن برخوردارند.

دانشگاه‌های ترکیه به علت آنکه از کشورهای مختلف دنیا دانشجو می‌پذیرند، فضایی بین‌المللی و چند فرهنگی را به وجود آورده‌اند. به همین خاطر دانشجویان با تحصیل در ترکیه تجربه مشابه دانشگاه‌های اروپایی را کسب خواهند کرد. در ادامه به مزایای پزشکی در ترکیه اشاره می‌کنیم؛

 • در ترکیه، برخلاف ایالات متحده و کانادا که دانشجویان باید چهار سال دوره کالج (پیش دانشگاهی) را قبل از شروع دوره  ۶ ساله پزشکی بگذرانند، تحصیلات عالی را پس از ورود شروع می‌کنند. این بدان معناست که وقتی در یکی از دانشگاه‌های ترکیه برای پزشکی قبول می‌شوید، نیازی به گذراندن هیچ یک از دوره‌های کالج آمادگی را ندارید.
 • آزمون‌های لازم برای ورود به دانشگاه برای تحصیل پزشکی در ترکیه؛ آزمون sat و آزمون یوس هستند که بسیار ساده‌تر از آن چیزی اند که فکر می‌کنید.
 • سیستم آموزشی ترکیه از سال 2001 به عضویت سیستم آموزشی اتحادیه اروپا یا همان «معاهده بولونیا» درآمده است، بنابراین مدارک دانشگاهی این کشور از اعتبار بالایی برخوردار بوده و مورد تأیید کشورهای اروپایی است. همچنین بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه در برنامه‌های بین‌المللی تبادل دانشجویی اراسموس پلاس و مولانا مشارکت فعال دارند.
 • دانشگاه‌های پزشکی ترکیه از استانداردهای آموزش عالی اروپایی پیروی می‌کنند.
 • دانشگاه‌های پزشکی ترکیه بورسیه‌ها و کمک‌های بین‌المللی زیادی را به دانشجویان خارجی ارائه می‌دهند.
 • ترکیه دارای بیش از 47 دانشگاه عالی پزشکی است که این کشور را به گزینه‌ای عالی برای دانشجویان پزشکی تبدیل می‌کند.
 • ترکیه از نظر امکانات پزشکی با سایر دانشگاه‌های مطرح جهان برابری می‌کند. این کشور زیرساختی مدرن برای آموزش جامع پزشکی فراهم کرده است.
 • امکان کارآموزی و تجربه تحصیل پزشکی در ترکیه در بیمارستان‌های پیشرفته با اعتبار جهانی
 • پس از فارغ‌التحصیلی با مدرک پزشکی اخذ شده از دانشگاه‌های ترکیه می‌توانید در تمامی کشورهای جهان به طبابت بپردازید.

چگونه در ترکیه پزشکی بخوانیم؟

دانشجویان پزشکی در ترکیه

شرایط تحصیل در ترکیه در عین حال که در بسیاری از موارد یکسان است اما متناسب با نوع دانشگاه و رشته مورد نظر می‌تواند متفاوت باشد. طول مدت تحصیل پزشکی در ترکیه 6 سال به طول می‌انجامد که 1 سال از ایران کمتر است. توجه کنید که پس از هر دو سال، یک آزمون از دانشجو گرفته خواهد شد تا بعد از گذراندن آن بتواند وارد دوره بعدی شود. چنانچه دانشجو نتواند از این آزمون‌ها با موفقیت عبور کند، سال‌های تحصیلی او افزایش خواهد یافت. در بخش بعد مشخصاً شرایط اخذ پذیرش رشته پزشکی در ترکیه را شرح خواهیم داد.

چنانچه تصمیم خود را برای اپلای رشته پزشکی در ترکیه گرفته‌اید و یا در انتخاب این رشته دچار تردید شده‌اید، کافی است همین حالا با مشاوران ما در مجموعه آرتان بورس تاپ تماس حاصل فرمایید. مشاوران ما کلیه ابهامات به وجود آمده را رفع خواهند کرد و با ارائه بهترین گزینه‌هایی که با شرایطتان همخوانی دارد، شما را برای اپلای و تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه آماده می‌کنند. در ادامه چند نفر از دانشجویان موفقی که از خدمات مشاوره ما بهره‌مند شدند را به شما معرفی می‌کنیم؛

بیشتر بدانید: سهمیه‌های دانشکده‌های پزشکی در ترکیه برای داوطلبان بین‌ا‌لمللی محدود است. از این نظر، مهم است که نمرات امتحانی و معدل داوطلبان بالا باشد. سهمیه دانشگاه‌های دولتی برای دانشجویان بین‌المللی عموماً از 2 تا 20 متغیر است. وقتی صحبت از دانشگاه‌های خصوصی است، سهمیه‌ها گسترده‌تر می‌شوند. از این نظر، شانس پذیرش داوطلبان در این دانشگاه ها ممکن است بیشتر هم باشد.

شرایط پذیرش رشته پزشکی در ترکیه

در اینجا به شرایط پذیرش پزشکی در ترکیه می‌پردازیم. فقط توجه داشته باشید که این‌ها شروط عمومی اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ترکیه در رشته پزشکی است.

 • ارائه ریزنمرات و مدرک دیپلم با معدل حداقل بالای 18
 • ارائه گواهی مدرک زبان انگلیسی یا ترکی متناسب با زبان آموزشی رشته مورد نظر و یا شرکت در دوره‌های آمادگی زبان دانشگاه‌ها
 • شرکت در آزمون YOS و یا آزمون‌های بین‌المللی”SAT” یا “ACT”؛
  • کسب امتیاز بالای 90 در آزمون یوس دانشگاه‌های کلان‌شهرها، برای شهرهای متوسط امتیاز بالای 80
  • کسب امتیاز بالای 1400 در آزمون بین‌المللی SAT با حداقل امتیاز 600 در بخش ریاضی برای دانشکده پزشکی دانشگاه‌های تراز اول و برای پزشکی دانشگاه‌های متوسط کسب امتیاز بالای 1200
نکات بیشتر
راهنمای دانشجو:

چنانچه متقاضی اپلای برای دوره تخصص پزشکی هستید، می‌توانید مقاله تخصص پزشکی در ترکیه را مطالعه کنید تا به طور کامل با شرایط و مزایای آن آشنا شوید.

مدارک لازم برای ثبت نام در رشته پزشکی

ثبت نام رشته پزشکی در ترکیه

تا اینجا با شرایط پذیرش و نحوه تحصیل پزشکی در ترکیه آشنا شدید. در ادامه به معرفی مدارکی که هنگام ثبت نام دانشگاه به آن نیاز دارید می‌پردازیم؛

 • اصل و کپی مدرک دیپلم و ترجمه رسمی آن که به تأیید دفتر اسناد رسمی یا نمایندگان خارجی ترکیه در کشور مبدأ رسیده باشد.
 • اصل و کپی کارنامه ریزنمرات و ترجمه رسمی آن که به تأیید دفتر اسناد رسمی یا نمایندگان خارجی ترکیه در کشور مبدأ رسیده باشد
 • ارائه نتایج آزمون “YOS” و یا آزمون‌های بین‌المللی”SAT” یا “ACT”
 • ارائه مدارک زبان معتبر ترکی و یا انگلیسی
 • انگیزه‌نامه (اختیاری)
 • ارائه پاسپورت و اطلاعات هویتی

آزمون های لازم جهت پذیرش در رشته پزشکی

به‌طورکلی آزمون‌هایی که نتایج آن‌ها را برای قبولی در دانشگاه‌های پزشکی ترکیه نیاز دارید، شامل موارد زیر می‌شوند:

 • آزمون “YOS”
 • آزمون‌های بین‌المللی”SAT” یا “ACT”
 • آزمون مهارت زبان ترکی یا انگلیسی
نکات بیشتر
خوب است بدانید

می‌توان گفت اکثر قریب به‌ اتفاق دانشگاه‌های ترکیه رشته پزشکی را به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌دهند. فقط نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، اخذ مدرک زبان آزمون‌هایی است که دانشگاه درخواست می‌دهد. برای نمونه می‌توان آزمون تافل (TOEFL) مثال زد که اکثراً آن را ملاک قرار می‌دهند برخلاف آزمون آیلتس (IELTS) که مورد قبول دانشگاه‌های ترکیه نیست.

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه

همان‌طور که می‌دانید شهریه رشته پزشکی نسبت به سایر رشته‌ها بیشتر است و در دانشگاه‌های خصوصی این مبلغ حتی بیشتر می‌شود. شهریه دانشگاه تمام هزینه‌های دانشجو نیست و هزینه کتاب‌های پزشکی، خوابگاه، غذا، حمل‌ونقل و فعالیت‌های اجتماعی هم سهمی در بالا رفتن هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه دارند. در ادامه می‌توانید جدول شهریه‌های دانشگاه‌های ترکیه را مشاهده فرمایید.

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه
نام دانشگاه زبان آموزشی متوسط شهریه (لیر)
دانشگاه کوچ انگلیسی 570,000
دانشگاه مدیپول استانبول انگلیسی 640,000
دانشگاه آجی بادام انگلیسی 580,000
دانشگاه تکنولوژی و اقتصاد ازمیر ترکی 69,300
دانشگاه جراح پاشا انگلیسی 53,000
دانشگاه حاجت تپه انگلیسی 252,000
دانشگاه یدی تپه انگلیسی 186,000
دانشگاه استانبول ترکی و انگلیسی 80,000
دانشگاه آنکارا ترکی و انگلیسی 180,000
دانشگاه باهچه شهیر انگلیسی 485,000
دانشگاه بزمی عالم ترکی 465,000
دانشگاه اژه ترکی 37,000
دانشگاه مارمارا انگلیسی 37,000
دانشگاه باشکنت انگلیسی 180,000
دانشگاه قاضی ترکی و انگلیسی 101,000
دانشگاه یدی تپه انگلیسی 594,000
دانشگاه دوکوز ایلول ترکی 54,500
دانشگاه ایستینیه انگلیسی 470,000
دانشگاه اقتصاد ازمیر انگلیسی 297,000
دانشگاه آکدنیز ترکی 125,000
نکات بیشتر هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه

از آنجایی که قیمت کتاب‌های رشته پزشکی زیاد است، پیشنهاد می‌کنیم که کتاب‌های دسته دوم را تهیه کنید تا از مقدار هزینه‌های تحصیلتان کاسته شود.

شرایط پذیرش بدون کنکور رشته پزشکی در ترکیه

تقریباً اکثر دانشگاه‌های دولتی در رشته پزشکی و رشته‌های پیراپزشکی در ترکیه با شرط معدل دیپلم و امتیاز آزمون یوس و یا آزمون‌های بین‌المللی پذیرش می‌کنند. اما در صورت خالی ماندن سهمیه پذیرش دانشجو پزشکی، برخی از این دانشگاه‌ها از طریق نمره دیپلم هم اقدام به پذیرش می‌کنند که البته باید نمره معدل از حد متوسط بالاتر باشد. دانشگاه‌های خصوصی ممتاز ترکیه هم معمولاً در رشته پزشکی برای جذب استعدادهای درخشان علاوه بر نمره معدل، قبولی در یکی از آزمون‌های ورودی را شرط پذیرش قرار می‌دهند. ولی می‌توان گفت اکثر دانشکده‌های پزشکی این دانشگاه‌ها به علت ظرفیت بالای پذیرش و نداشتن محدودیت سهمیه‌ای در این رشته از طریق مدرک دیپلم و بدون آزمون هم دانشجو می‌پذیرند.

شرایط اخذ بورسیه رشته پزشکی در ترکیه

اگر قصد دارید برای پزشکی در ترکیه اقدام کنید باید گفت به‌طورکلی کسب امتیاز بالا در آزمون‌های ورودی و معدل بالای دیپلم از اصلی‌ترین شرایط اخذ بورسیه در مرحله قبل از شروع به تحصیل است. همچنین داشتن معدل وزنی بالا در طول حداقل 2 ترم و موفقیت تحصیلی متوالی از جمله شرایط اصلی اخذ بورسیه در دانشکده‌های پزشکی در حین تحصیل است.

بهترین دانشگاه های رشته پزشکی در ترکیه

برنامه‌های پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی در کنار زبان ترکی ارائه می‌شوند؛ بنابراین دانشجویان خارجی می‌توانند بهترین آموزش پزشکی را بدون نیاز به یادگیری زبان محلی دریافت کنند. در ادامه 10 دانشگاه برتر در رشته پزشکی را معرفی می‌کنیم و سپس 3 دانشگاه اول را برای شما شرح خواهیم داد.

بهترین دانشگاه‌های رشته پزشکی در ترکیه
نام دانشگاه شهر نوع دانشگاه رتبه دانشگاه رتبه در رشته پزشکی مورد تأیید وزارت بهداشت یا علوم
دانشگاه مدیپول استانبول استانبول خصوصی 60 1 بهداشت و علوم
دانشگاه کوچ استانبول خصوصی 14 2 بهداشت و علوم
دانشگاه آجی بادام استانبول خصوصی 90 3 بهداشت
دانشگاه تکنولوژی و اقتصاد آنکارا خصوصی 61 4
دانشگاه استانبول(جراح پاشا) استانبول دولتی 28 5
دانشگاه حاجت تپه آنکارا دولتی 2 6 بهداشت و علوم
دانشگاه یدی تپه استانبول خصوصی 25 7 بهداشت و علوم
دانشگاه استانبول استانبول دولتی 1 8 بهداشت و علوم
دانشگاه آنکارا آنکارا دولتی 3 9 بهداشت و علوم
دانشگاه باهچه شهیر استانبول خصوصی 149 10 بهداشت و علوم

دانشکده پزشکی مدیپول استانبول بهترین دانشگاه پزشکی در ترکیه

پزشکی دانشگاه مدیپول استانبول در ترکیه

دانشگاه مدیپول استانبول در سال‌های اخیر موفق شده تا به برندی معتبر در حوزه سلامت تبدیل شود. این دانشگاه امکانات زیادی مانند بزرگ‌ترین آزمایشگاه شبیه‌سازی ترکیه، نرخ بورس تحصیلی بالا و مرکز تحقیقات کاربردی و بهداشتی با جدیدترین تجهیزات را برای دانشجویان خود فراهم کرده است. دانشگاه مدیپول با بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری خصوصی سلامت ترکیه، مجتمع بیمارستانی مگا مدیپل را تأسیس کرد و همچنین در مراکز مشاوره‌ای، متخصصان دانشجویان را راهنمایی می‌کنند و برای حمایت روانی و اجتماعی دانشجویان، مشاوره‌های فردی و روان‌شناختی به آنها ارائه می‌دهند. این دانشگاه موفق به ورود در رتبه‌بندی سایت معتبر اعتبارسنجی “Scimago 2020” شد و در بین ۲۰ دانشگاه موفق ترکیه قرار گرفت.

دانشکده پزشکی دانشگاه کوچ

پزشکی دانشگاه کوچ در ترکیه

دانشگاه کوچ از طریق کنفرانس‌های متعدد و ارائه فرصت‌های تحقیقاتی در بیش از 200 مرکز تحقیقاتی بین‌رشته‌ای محیطی علمی و غنی برای دانشجویان خود با برنامه‌های متنوع فراهم کرده است. در کنفرانس‌های این دانشگاه سخنرانان و دانشمندان برجسته ملی و بین‌المللی حضور می‌یابند و تجربیات خود را با دانشجویان به اشتراک می‌گذارند. دانشکده پزشکی دانشگاه کوچ با کادر آموزشی منتخب خود، موفق‌ترین دانشجویان پزشکی در ترکیه را با اعضای هیئت علمی که در سطح بین‌المللی مطرح هستند را گرد هم آورده که دانشجویان ممتاز پس از اتمام تحصیل توسط شرکت هلدینگ کوچ جذب می‌شوند. دانشگاه کوچ نه تنها در لیست 100 دانشگاه برتر ترکیه قرار دارد بلکه در بین دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم و بهداشت نیز جای گرفته است و دانشجویان با مدارک این دانشگاه به راحتی می‌توانند در ایران مشغول به کار شوند.

دانشگاه پزشکی آجی بادام

پزشکی دانشگاه آجی بادام در ترکیه

دانشگاه آجی بادام یکی از دانشگاه‌های معروف و برتر ترکیه است که رشته‌های متنوع و پرطرفداری همچون پزشکی، دندانپزشکی و رشته‌های فنی را ارائه می‌دهد. در دانشگاه آجی بادام ترکیه یکی از بهترین و پیشرفته‌ترین مراکز پزشکی جهان قرار دارد که در حوزه شبیه‌سازی بالینی، آموزش دادن جراحی، رباتیک، آندوسکوپی فعال است. زیرساخت‌ها و دپارتمان‌های این مرکز پزشکی در جهان مشهور است و کاملاً مطابق با استانداردهای علمی جهانی است. دانشگاه آجی بادام ترکیه، گواهی‌نامه CAE دارد که تنها دو دانشگاه این مدرک را در زمینه پزشکی توانسته‌اند کسب کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دانشگاه که یکی از محبوب‌ترین مقصدهای دانشگاهی دانشجویان بین‌المللی است، به صفحه دانشگاه آجی بادام مراجعه فرمایید.

سهمیه دانشگاه های ترکیه برای پذیرش رشته پزشکی

یکی از نکات مهمی که قبل از اپلای کردن باید بدانید، ظرفیت‌های دانشگاه در رشته مورد نظرتان است. با دانستن سهمیه‌های دانشگاه می‌توانید شانس موفقیت خود را بهتر بسنجید و تصمیم بهتری بگیرید. سهمیه‌های پزشکی در ترکیه به شرح زیر است:

سهمیه دانشگاه های ترکیه برای پذیرش رشته پزشکی
نام دانشگاه رتبه رشته پزشکی در ترکیه پزشکی انگلیسی پزشکی ترکی
دانشگاه مدیپول استانبول 1 80 60
دانشگاه کوچ 2 25
دانشگاه آجی بادام 3 20
دانشگاه تکنولوژی و اقتصاد 4 15
دانشگاه استانبول (جراح پاشا) 5 15 10
دانشگاه حاجت تپه 6 30
دانشگاه یدی تپه 7 58
دانشگاه استانبول 8 6 13
دانشگاه آنکارا 9 15 20
دانشگاه باهچه شهیر 10 83
نکات بیشتر

شورای آموزش عالی ترکیه در سال 2023 برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی در رشته‌های دندانپزشکی و پزشکی سهمیه‌های جدیدی تعیین کرده است. برای اطلاع از سهمیه‌ها و محدودیت‌های جدید دانشگاه های ترکیه توصیه می‌شود پیش از اقدام با مجموعه آرتان بورس تاپ تماس بگیرید. کارشناسان ما شما را به‌طور کامل در جریان جزئیات شرایط پذیرش جدید قرار می‌دهند تا بتوانید بهترین تصمیم را برای آینده تحصیلی خود بگیرید.

شاخه های رشته پزشکی در ترکیه

رشته پزشکی در ترکیه دارای 3 شاخه اصلی علوم پایه پزشکی، علوم پزشکی داخلی و علوم پزشکی جراحی است که هر کدام از آن‌ها به چندین زیرشاخه تقسیم می‌شوند. زیرشاخه‌های این سه را در زیر می‌توانید مشاهده کنید:

شاخه‌های علوم پایه پزشکی:

 • آناتومی
 • بیوفیزیک
 • گروه آمار زیستی و انفورماتیک پزشکی
 • فیزیولوژی
 • بافت‌شناسی و جنین‌شناسی
 • گروه بیوشیمی پزشکی
 • زیست‌شناسی پزشکی
 • گروه میکروبیولوژی پزشکی
 • گروه آموزش پزشکی
 • گروه تاریخ پزشکی و اخلاق

شاخه‌های علوم پزشکی داخلی:

 • فوریت‌های پزشکی
 • گروه پزشکی قانونی
 • گروه پزشکی خانواده
 • مدیریت بهداشت و بیماری‌های کودک
 • گروه روانپزشکی و بیماری‌های کودکان و نوجوانان
 • پوست و بیماری‌های مقاربتی
 • گروه بیماری‌های عفونی و میکروبیولوژی بالینی
 • گروه فیزیوتراپی و توان‌بخشی
 • بیماری‌های قفسه سینه
 • گروه سلامت همگانی
 • گروه پزشکی داخلی
 • گروه قلب و عروق
 • نورولوژی
 • پزشکی هسته‌ای
 • تشعشع انکولوژی
 • بخش رادیولوژی
 • بخش سلامت روان و بیماری‌ها
 • گروه فارماکولوژی پزشکی
 • ژنتیک پزشکی

شاخه‌های علوم پزشکی جراحی:

 • گروه بیهوشی و بازسازی
 • بخش جراحی مغز و اعصاب
 • بخش جراحی اطفال
 • بخش جراحی عمومی
 • بخش جراحی قفسه سینه
 • بیماری‌های چشم
 • گروه زنان و زایمان
 • بخش جراحی قلب و عروق
 • بیماری‌های گوش و حلق و بینی
 • گروه ارتوپدی و تروماتولوژی
 • گروه آسیب‌شناسی پزشکی
 • بخش جراحی پلاستیک ترمیمی و زیبایی
 • گروه اورولوژی

اعتبار مدرک پزشکی در ترکیه

فارغ التحصیلان پزشکی در ترکیه

مدارک پزشکی دانشگاه‌های ترکیه به دلیل بالا بودن استاندارد آموزشی آن‌ها از درجه اعتبار بالایی برخوردارند. در ایران مدارک کسب شده از دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت به‌سرعت معادل‌سازی می‌شوند و افراد به راحتی می‌توانند مشغول به کار شوند. همچنین به دلیل عضویت اکثر دانشگاه‌ها در معاهده بولونیا و برنامه اراسموس پلاس، مدرک فارغ‌التحصیلان در اروپا معتبر شناخته می‌شود و امکان کار در حوزه سلامت در کشورهای اروپایی فراهم است.

موضوع مرتبط: به آن دسته از متقاضیانی که مدرک پزشکی خود را در ایران گرفته‌اند و قصد فعالیت در شغل پزشکی در ترکیه را دارند، پیشنهاد می‌کنیم مقاله مدرک پزشکی ایران در ترکیه را مطالعه فرمایند تا از فرایند معادل‌سازی مدرک ایران در ترکیه مطلع شوند.

موقعیت شغلی و بازار کار پزشکی در ترکیه

فارغ‌التحصیلان پزشکی در ترکیه می‌توانند در بیمارستان‌های دانشگاهی، خصوصی، آموزشی و تحقیقاتی و دولتی مشغول به کار شوند. همچنین آن‌ها می‌توانند با شرکت در آزمون تخصص TUS در یکی از 10 رشته زیر تخصص خود را بگیرند:

 • بیماری‌های داخلی
 • قلب و عروق
 • روانپزشکی کودک
 • پوست
 • بیماری‌های گوش و حلق و بینی
 • آسیب‌شناسی
 • رادیولوژی
 • اورولوژی
 • بیماری‌های عفونی
 • بیماری‌های قفسه سینه

درآمد شغل پزشکی در ترکیه

بر اساس داده‌های مؤسسه آمار ترکیه در سال  2023 درآمد پزشکان 30 درصد افزایش داشته و حقوق پزشک عمومی به 19,000 لیر و پزشک متخصص به 20,000 لیر افزایش پیدا کرده است. در ادامه به درآمد پزشکی در ترکیه در بخش‌های مختلف می‌پردازیم:

درآمد شغل پزشکی در ترکیه
پزشک پایه حقوق (لیر) میانگین حقوق (لیر) حداکثر حقوق (لیر)
جراح قلب و عروق 32,910 41,120 70,420
پزشک قلب و عروق 17,500 25,000
روانپزشکی کودک 15,000 40,000
پزشک متخصص 24,520
پزشک بیمارستان خصوصی 20,000
پزشک متخصص بیمارستان خصوصی 50,000 150,000
دستیار 11,000
دانشیار 26,000
پزشک خانواده 15,574

جمع بندی

در مقاله حاضر به شرح پزشکی در ترکیه پرداختیم و اطلاعاتی از قبیل درآمد، شرایط پذیرش، شهریه، هزینه‌های تحصیل و مزایای خواندن رشته پزشکی در ترکیه را به شما ارائه دادیم. در صورت داشتن سوالات بیشتر لطفاً با کارشناسان ما در سایت آرتان بورس تاپ تماس حاصل فرمایید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

نویسنده آرتان بورس تاپ

Telegram WhatsApp Twitter

33 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

  • سلام دوست عزیز وقت بخیر
   بله حتما.
   برای پزشکی اول شرایط شما باید مشخص بشه،سن و معدل شما و اینکه
   چه دانشگاهی مد نظرتون هست که طبق اطلاعات شما بتونیم راحتتر راهنماییتون کنیم.

 • سلام وقتتون بخیر… پس از فارق التحصیلی یک دانشجوی پزشکی بعد از 6 سال أا طرح اجباری 2 ساله مانند ایران وجود دارد؟!
  بورسیه های مربوط شرط هایی مشابه طرح اجباری پس از اتمام تحصیل دارند؟!

  • سلام دوست عزیز؛
   در ترکیه همچین شرایطی نیست و شما تعهد به خدمت اصلا ندارید.
   چون تایم اقامتتون مشخص شده ،و دوره های کارورزی هم در همون تایم تحصیلتون مشخص شده و طول دوره تحصیلتون هم 6 ساله و یک سال از ایران کمتر است.

  • سلام وقتتون بخیر
   برای بورسیه گرفتن باید رزومه قوی ارایه بدین و همچنین داشتن سن زیر 21 سال و معدل بالای 18/5 یکی از شروط اصلی میباشد.

 • سلام
  اگه داخل یکی از دانشگاه های ترکیه مثلا ایگل رشته پزشک عمومی بخونیم و مدرک بگیریم، بعد بخواییم برگردیم ایران و مدرک پزشکی کار کنیم، یا ایران قبول می کنه مدرک اون دانشگاه رو؟
  و اینکه ب چه شکل هست روندش؟
  ممنونم می شم راهنمایی کنید

  • سلام وقتتون بخیر،
   شما اگر تصمیم به برگشت به ایران دارید باید در دانشگاهی تحصیل بکنید که مدرکتون مورد تایید وزارت بهداشت ایران باشد،
   که مشکلی برای معادل سازی مدرکتون نداشته باشید.
   و همه این مراحل در سازمان وزارت بهداشت به انجام میرسد.

 • سلام. من امسال مهرماه وارد پایه یازدهم میشم‌.و وقتی از دبیرستان فارغ التحصیل شدم،دوست دارم در دانشگاه های ترکیه ادامه تحصیل بدهم.ولی همونطور که توی سایتتون خوندم،فکر کنم باید آزمون yos یا sat بدم. ولی یجای دیگه از سایتتون خوندم که گفتین بدون آزمون هم میتونیم وارد دانشگاه های ترکیه بشیم.میشه در این مورد و در مورد بورسیه یکم اطلاعات بدین دقیقا باید چیکار کنم.اخه گفتین ازمون ها یکم سخته و بدون ازمون راحت تره قبول شدن. من نمیدونم کدوم روش رو انتخاب کنم و یا چطوری بورسیه بشم لطفا راهنماییم کنین در این مورد هایی که بالا گفتم?

  • سلام هنگامه جان وقت بخیر. پذیرش دانشگاه های دولتی فقط با آزمون و دانشگاه های خصوصی بدون آزمون نیز انجام می شود. در خصوص بورسیه فول فاند(تحصیل رایگان)موسسه در حال حاضر فعالیت ندارد.
   شما زمانی که دیپلم 12 ساله دریافت کردین میتونید اقدام بکنید و اگر میخواین دغدغه ازمون ورودی نداشته باشید دانشگاه خصوصی بهترین گذینس برای شما.

  • سلام خانم خسروشاهی، برای ازمون، داشتن نمره‌‌ی قبولی و بالا در ازمون‌های yosو sat فقط یه امتیاز خوب در رزومه‌ی تحصیلی شما به حساب میاد اما برای بورسیه معدل بالا،انگیزه نامه، رزومه‌تحصیلی و علمی، پاسپورت و توصیه نامه الزامیست.

 • سلام برای اینکه از از طریق بورسیه اقدام کنیم چقدر شانس داریم من معدلم بالای ۱۹هست و می‌خوام پزشکی بخونم و یک مقاله هم نوشتم و چندین تقدیر نامه فرهنگی و ورزشی دارم و در نمونه دولتی درس خوندم ۱۸سالمه به نظرتون ثبت نام کنم یا فایده ای نداره؟

  • سلام وقتتون بخیر
   شما رزومه ی نسبتاً خوبی دارید و البته سنتون بسیار مناسبه
   مسلماً تعداد زیادی از دانش آموزان از سراسر دنیا برای این بورس ثبت نام میکنند، اما هیچکدام از آنسوی بورسیه خبر ندارند، به نظر ما شرکت در بورسیه و محک زدن آن هیچ ضرری ندارد،

    • سلام وقت بخیر
     برای دانشگاه های خصوصی شرایط سنی ندارند
     اما باتوجه به حساسیت های دولت ترکیه برای پزشکی و مقطع کارشناسی نهایتا تا 35سال میشه اقدام کرد که اقامت شما به مشکل نخورد.

 • سلام ببخشید من دانش اموز پایه دوازده هستم و هنوز دیپلم نگرفتم ایا میتونم تو ازمون YOS یا SAT شرکت کنم یا حتما باید دیپلم داشته باشم؟حتی اگر قبول هم بشم باز دیپلم نداشته باشم یعنی نمره ای که کسب کردم بی اثره و فایده ای نداره؟؟؟ ممنون میشم جواب بدید

  • سلام وقتتون بخیر دوست عزیز شما میتوانید وارد این آزمون ها شوید اعتبار نمره ی یوس یک سال و اعتبار نمره ی SAT دو سال است. برای ورود به دانشگاه باید فارغ التحصیل دبیرستان باشید.
   و حتما دیپلم شما باید دوازده ساله باشد.

 • سلام اینکه نوشتین معادلسازی خیلی سخته یکم ادمو نگران میکنه.اگه تو کنکور ایران رتبه سه رقمی کسب کرده باشیم و تو دانشگاه هم معدل خوبی داشته باشیم و به زبان ترکی تسلط نسبی داشته باشیم(بالاتر از معمولی) بازهم ازمون sts مشکل هست برای ما؟ینی از اون ازمونهایی که تو ایران دادیم هم سخت تر؟لطفا جواب بدین میخوام ببینم ارزش این رو داره که وقت و انرژیم رو صرف قبولی در این ازمون کنم یا اینکه احتمالش خیلی کمه.

  • سلام و درود،
   اگر ازمون ورودی satبخواین بدین سطح زبان خیلی خوبی باید داشته باشید چون به زبان انگلیسی هست.
   و اینکه این ازمون بین المللی هست و به طبع متقاضیان زیادی دارد و نمیتوان گفت ازمون راحتی هستش شما باید شرایط خودتون رو بسنجید و نسبت به شرایط خودتون تصمیم گیری نمایید.

 • سلام یه سوال داشتم.برای اینکه فرد ایرانی بتونه بدون شهریه و رایگان اونجا پزشکی بخونه چه راه هایی هست؟اگه بخواد پزشکی رو به زبان ترکی بخونه ، باید بازم آزمون یوس رو بده یا آزمون دیگه ای رو؟ این درسته که میگن اگه ایرانیا به زبان ترکی بخوان پزشکی بخونن رایگان میشه؟؟

  • سلام وقتتون بخیر،
   تحصیل رایگان فقط با ثبت نام در ترکیه بورسلاری امکان پذیر هست ،
   اما اگر شما به زبان ترکی تحصیل کنید هم از لحاظ کاری و هم تحصیلی به نفع شماست.
   و در جواب سوال اخر شما اگر در دانشگاه دولتی و با ازمون بخواین تحصیل کنید یکی از الزامات، ازمون ورودی(یوس و sat) می باشد و بدون ازمون امکان پذیر نیست.
   مگر اینکه دانشگاه خصوصی بدون ازمون بخواین اقدام بکنید.

    • سلام وقت بخیر،
     بله بدون مدرک زبان میتونید برای تحصیل پزشکی اقدام بکنید.
     شما بعد از ثبت نام یه آزمون تعیین سطح زبان داریدو طبق نمره ازمون و لولی که قرار دارید براتون کورس زبان گذاشته میشود و بعد از طی کردن وارد کورس اصلی میشوید .

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=5086