a

 

Facebook

Twitter

کپی رایت 2019 دپارتمان آرتان بورس تاپ.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 - 20:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

09229329200

مشاوره تحصیل در ترکیه

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 
آرتان بورس تاپ > دانشگاه های ترکیه  > تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه امروزه در بین جوانان ایرانی بسیار محبوب شده است و دلیل آن هم شرایط بسیار مناسب کشور ترکیه برای زندگی و دانشگاه های ترکیه برای تحصیل می باشد. در این مقاله سعی خواهیم کرد تحصیل پزشکی در ترکیه به صورت تخصصی و کامل بررسی کرده و شما را در رسیدن به این رویای بزرگ راهنمایی کنیم. دپارتمان آرتان بورس تاپ با چندین سال سابقه در زمینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه با همکاری موسسات ترکیه و ایران آماده خدمت رسانی و همچنین مشاوره رایگان در مورد تمامی مباحث تحصیل در ترکیه به شما عزیزان می باشد.

 

تحصیل پزشکی در ترکیه | رشته پزشکی در دانشگاه های ترکیه

مقدمه :

در این مقاله سعی ما بر این بوده است که تمامی مباحث مربوط به رشته پزشکی که به تحصیل در ترکیه مربوط می شود بپردازیم. این که کدام دانشگاه ها برای تحصیل این رشته مناسب هستند و هرکدام از آن ها چه رتبه هایی را برای پذیرش می خواهند. دوره عمومی تحصیل چگونه بوده و در دوره تخصصی چه رشته هایی را می توان ادامه داد. همچنین به طور کامل هزینه های کلی تحصیل در ترکیه، هم دانشگاه و هم زندگی چه مقدار می باشد. در قسمتی از مقاله نیز به مزایا و معایبی که تحصیل پزشکی در کشور ترکیه می تواند داشته باشد خواهیم پرداخت. در آخر نیز به این موضوع خواهیم پرداخت که تحصیل در ترکیه به چه میزان تلاش نیاز دارد و شما عزیزان در ایران برای قبول شدن در این رشته به چه مقدار باید تلاش کنید. مجموعه آرتان بورس تاپ همیشه با شماست.

پزشکی بدون کنکور | قبولی و پذیرش رشته پزشکی ترکیه

راه های تحصیل پزشکی در ترکیه :

راه های تحصیل پزشکی در ترکیه

رشته پزشکی در تمامی کشور ها مخصوصا ایران متقاضیان بسیاری دارد. از آن جا که ظرفیت این رشته در کشور ما بسیار محدود می باشد اغلب دانش آموزان مجبور به ادامه این رشته در خارج کشور می باشند. کشور ترکیه از آن جا که همسایه ایران بوده و دانشگاه های معتبر بسیاری برای تحصیل در رشته پزشکی دارد انتخاب اول متقاضیان می باشد. در ادامه به این موضوع که از چه راه هایی می شود در کشور ترکیه به تحصیل رشته پزشکی پرداخت می پردازیم.

آزمون YOS جهت تحصیل پزشکی در ترکیه : 

اگر قصد تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان ترکی را دارید، آزمون یوس تنها راه آن می باشد.

آزمون یوس اصلی ترین آزمون برای ورود به دانشگاه های ترکیه در اکثر رشته ها می باشد. این آزمون از دو بخش مختلف تشکیل شده است. بخش اول آزمون مجموعه ای از سوالات ریاضی، هوش و هندسه می باشد و ذهن ریاضی داوطلب را به چالش می کشاند. این سوالات در دو زبان انگلیسی و ترکی نسبت به زبانی که داوطلب انتخاب کرده است ارائه می شود. سطح سختی زبان سوالات زیاد نبوده و با داشتن دانشی متوسط در زبان انگلیسی و یا ترکی، می توان به سوالات پاسخ درست داد. شرکت در این آزمون هیچگونه محدودیت سنی ندارد.

بخش دوم سوالات مربوط به توانایی های داوطلب در تسلط به زبان ترکی می باشد. حائز اهمیت است که این بخش فقط مخصوص افرادی است که می خواهند با زبان ترکی در دانشگاه به تحصیل بپردازند. داوطلب می تواند در هنگام ورود به دانشگاه زبان ترکی یا انگلیسی را برای تحصیل رشته پزشکی انتخاب کند. نتیجه نمره این بخش از سوالات به صورت A, B, C ارائه می شود.

نمره ای که برای قبولی شما در دانشگاه در نظر گرفته خواهد شد فقط نمره خود آزمون YOS  می باشد و نمره شما در دوران دبیرستان و یا دانشگاه در قبولی شما از طریق آزمون یوس تاثیری ندارد.

تقریبا از ۶ سال پیش هر دانشگاه به صورت جداگانه اقدام به گرفتن آزمون می نماید. زمان ثبت نام آزمون یوس در فروردین ماه بوده و زمان امتحانات نیز از اردیبهشت تا تیر در زمان های مختلفی برگزار می شود.

آزمون SAT جهت تحصیل پزشکی در ترکیه:

این آزمون اولین بار توسط کالج بورد کشور آمریکا گرفته شده است. آزمون اس ای تی یک آزمون استعدادیابی تحصیلی و استاندارد، برای پذیرش دانشجو از سایر کشور ها می باشد. برای تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی الزاما باید در آزمون اس ای تی نمره قبولی را کسب نمایید.

این آزمون در کشور آمریکا سالانه ۷ بار و در کشورهای دیگر مانند ترکیه سالانه ۴ بار برگذار می شود. هزینه ثبت نام در این آزمون ۱۰۰ دلار کشور آمریکا می باشد. نتایج آزمون اس ای تی ۳ هفته بعد از برگزاری آزمون اعلام میگردد .

این آزمون از دو بخش اصلی تشکیل شده است. Reasoning Test و Subject Test .

بخش اول Reasoning Test ( آزمون استدلال ): این بخش تشکیل شده از سوالات ریاضی، هندسه، ادبیات انگلیسی و انشاء انگلیسی می باشد. مدت زمان پاسخگویی به این بخش ۴ ساعت می باشد. البته باید اشاره کرد که در دانشگاه های کشور ترکیه فقط قسمت ریاضی و ریدینگ مهم می باشد و انشاء SAT از اهمیت چندانی برخوردار نمی باشد.

بخش ریاضی از (جبر – توانایی حل مساله – تجزبه و تحلیل اطلاعات ) تشکیل شده است که دو قسمت حدود ۲۵ دقیقه و یک قسمت حدود ۲۰ دقیقه زمان میبرد. توانایی حل مساله : در این بخش به ۲۰ سوال ۴ گزینه ای حدود ۲۵ دقیقه و ۳۸ سوال ۴ گزینه ای حدود ۵۵ دقیقه وقت لازم است، در ۲۰ سوالی نیازی به ماشین حساب نیست اما در ۳۸ سوالی ماشین حساب مجاز میباشد. این بخش دارای ۵۸ سوال است، در این بخش نمره منفی برای سوالات ۴ گزینه ای لحاظ نمیگردد . میانگین نمره برای این بخش ۵۱۳ میباشد.

 

قبولی آزمون sat

متن های بخش ریدینگ آزمون اس ای تی حدود ۵ متن میباشد و هر متن حدود ۱۱-۱۰ متن دارد که نمره اش از ۸۰۰-۲۰۰ میباشد، مباحث متون مربوطه معمولا از این منابع میباشند: ( متون ادبی کلاسیک، زیست شناسی، جامعه شناسی، روانشناسی، اقتصاد، زمین شناسی، فیزیک، شیمی ، جدول ، نمودار، ). میانگین نمره برای این درس ۴۹۷ میباشد. دراین بخش نمره منفی برای پاسخ های غلط منظور نمیگردد.

بخش دوم Subject Test نام دارد که در دانشگاه های کشور ترکیه برگزار نمی شود و به مفاهیم دوره دبیرستان می پردازد و حدود ۱ ساعت طول می کشد. این تست‌ها بیشتر در مورد دروس دبیرستانی شامل ریاضی، تاریخ، انگلیسی، زیست، شیمی، و … است.

در ادامه مطلب راهی مطمئن و قطعی برای قبولی در رشته پزشکی کشور ترکیه از طریق آزمون SAT به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد.

بورسیه تحصیلی رشته پزشکی در ترکیه :

بورسیه تحصیلی رشته پزشکی در ترکیه

بورسیه تحصیلی کمک هزینه ای است که اغلب کشور ها به عنوان کمک هزینه تحصیلی به برخی از دانش آموزان خاص پرداخت می کنند تا به ادامه تحصیلات تکمیلی ( کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) خود بپردازد.

یکی از راه های تحصیل پزشکی در ترکیه، بورسیه تحصیلی می باشد. تعداد افرادی که هر ساله با استفاده از بورسیه تحصیلی در رشته پزشکی دانشگاه های ترکیه پذیرش می شوند بسیار کم است.

 

مشاوره در مورد بورسیه ترکیه 2020

بورسیه های تحصیلی انواع مختلفی دارد که هر کدام شرایط مخصوص خود را دارا می باشد. برای پذیرش در بورسیه تحصیلی رشته پزشکی شرایط خاصی مورد نیاز می باشد که در زیر به آن ها اشاره کرده ایم.

  • برای متقاضیان درخواست بورسیه تحصیلی ترکیه رشته‌های پزشکی حدود ۹۰ درصد از حداکثر نمرات قابل کسب در رزومه تحصیلی پیشین دانشجو نیاز می باشد.
  • افرادی که حق اقامت و شهروندی کشور ترکیه را دارند و یا از قبل در این کشور تحصیل کرده اند نمی توانند از امتیاز بورسیه تحصیلی استفاده کنند.
  • متقاضیانی که مدرک زبان ترکی با نمره قابل قبول ندارند؛ بعد از ارائه مدارک باید دوره یک ساله آموزش زبان ترکی را نیز بگذرانند و نمره قبولی را در آزمون تومر کسب نمایند.
  • داوطلبان برای بورسیه تحصیلی در رشته پزشکی باید گپ تحصیلی (Study gap) پایینی داشته باشند (منظور از گپ تحصیلی وقفه طولانی در هنگام ادامه تحصیل می باشد.)
  • داوطلب نباید بیشتر از ۲۰ سال سن داشته باشد.
  • و ….

در مقاله ای دیگر تمامی مباحث مربوط به ” بورسیه تحصیلی کشور ترکیه را مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد.

راه های دیگر برای قبولی در رشته پزشکی دانشگاه های ترکیه:

سه روش متداول برای تحصیل پزشکی در ترکیه معرفی کردیم اما این سه روش تمامی راه های ممکن برای رسیدن به پزشکی ترکیه نیست.

همانطور که در بالا اشاره کردیم روشی است که شما می توانید از طریق آزمون SAT با تضمین ۱۰۰% در رشته پزشکی دانشگاه های برتر کشور ترکیه قبول شوید. اما فقط این روش نیست و راه های دیگری نیز هستند که شما می توانید از آن طریق به آرزوی خود یعنی تحصیل پزشکی در ترکیه دست یابید. برای اطلاع از این روش ها می توانید با ما تماس بگیرید.

پزشکی بدون کنکور | قبولی و پذیرش رشته پزشکی ترکیه

تحصیل رشته پزشکی در ترکیه :  

تحصیل دوره عمومی پزشکی در ترکیه : 

  • سال اول و دوم پزشکی در کشور ترکیه همانند تحصیل در سایر کشور ها ، برنامه تحصیلی اغلب بر علوم پایه ( ریاضیات و فیزیک و زیست شناسی و …) تاکید دارد.
  • سال سوم پزشکی مقدمه ی نظری و عملی درباره انواع بیماری ها مطالعه خواهید داشت.
  • سال چهارم و پنجم پزشکی در کشور ترکیه شامل کارآموزی بالینی می باشد و دانشجویان به صورت عملی با بسیاری از مباحث آشنا خواهند شد.
  • سال ششم ،اخرین سال تحصیلات رشته پزشکی دربیمارستان دانشگاه های کشور ترکیه صرف می شود. دانشجویان ترم شش به عنوان کارورز خوانده می شوند. دانشحویان در ترکیه برای انجام کار های پزشکی توسط دانشگاه پاداش میگیرند.

تحصیل دوره عمومی پزشکی در ترکیه

پس از گذراندن دوره عمومی پزشکی در ترکیه شما می توانید برای ادامه تحصیل پزشکی در ترکیه به صورت تخصصی در یکی از رشته های زیر که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد شرکت کنید. توجه داشته باشید که اگر از دانشگاه معتبر و مورد قبول وزارت بهداشت ایران مدرک گرفته باشید می توانید برای گذراندن دوره تخصص خود به ایران نیز بازگردید.

تحصیل دوره تخصصی پزشکی در ترکیه :

پس از اتمام دوره عمومی پزشکی شما می توانید برای ادامه دوره تخصص از طریق دانشگاه هایی که دوره های تخصص پزشکی را برگزار می کنند اقدام نمایید. مدت زمان تحصیل تخصص رشته پزشکی در اغلب رشته های آن ۴ سال و در تعداد معدودی از رشته ها ۳ سال می باشد. بیشتر دانشگاه های ترکیه که رشته پزشکی را تدریس می کنند دوره های تخصصی آن را نیز در بر دارند. رشته های تخصصی پزشکی در دانشگاه های ترکیه بسیار زیاد می باشند که در ادامه به توضیح مختصر برخی از آن ها خواهیم پرداخت. برای اخذ مدرک تخصص رشته پزشکی در کشور ترکیه باید در بیمارستان های پیشرفته و تراز اول ترکیه کار کرده و با آخرین متد و روش های پزشکی دنیا آشنایی کامل داشته باشید.

تحصیل دوره تخصصی پزشکی در ترکیه

در زیر به چند رشته مشهور تخصصی پزشکی به صورت مختصر پرداخته ایم.

متخصص زنان و زایمانرشته زنان زایمان هم اکنون در ترکیه برای دانشجویان دختران بسیار در بورس بوده و درآمد بسیار بالایی نیز دارد. در این رشته مباحث پیرامون تولید مثل و رشد جنین تدریس می شود.
متخصص گوارش و کبددانشجویان این رشته مباحث پیرامون نوع کارکرد دستگاه گوارش و کبد انسان را مطالعه می کنند.
متخصص غددمتخصصان این رشته در درمان بیماری های غدد و هورمونی تخصص دارند. از بیماری های غددی می توان به تروئید، دیابت، چاقی، اختلالات قائدگی، بیماری های غدد جنسی و تناسلی و …. نام برد .
متخصص روانپزشکیبرخی از کسانی که به روانشناس مراجعه می کنند با گفتمان درمان نمی شوند، این اشخاص برای درمان به دارو نیاز دارند. متخصص روانپزشک با بررسی کامل مشکلات شخص روش های درمانی مرتبط را ارائه می دهد.
متخصص بیهوشیمتخصصان این رشته بیمار را در حین عمل به صورت تخصصی بیهوش می کند تا در حین عمل دچار هیچ دردی نباشد.
متخصص فزیوتراپیمتخصصان این رشته در درمان مشکلات، نارسایی ها و بیماری های اسکلتی و عضلاتی انسان تبحر دارند.
متخصص پوست و مواز فلوشیپ های این رشته می توان به درمان بیماری های پوستی، مو و ناخن، زیبایی پوست و لیزر و همچنین کاشت مو نام برد.
متخصص قلب و عروقمتخصص قلب و عروق به تشخیصف درمان و پیشگیری از بیماری های قلب و رگ های خونی می پردازد. از فلوشیپ های این رشته می توان به اکوکاردیوگرافی،بیماری های مادرزادی قلب در بالغین، نارسایی قلب، پیس میکر و اینترونشنال کاردیولوژی نام برد. جراحی قلب و عروق در کشور ترکیه از تخصص قلب و عروق جدا بوده و یک رشته مجزا به حساب می آید.
متخصص مغز و اعصاببه متخصصان مغز و اعصاب نورولوژیست می گویند که در درمان بیماری های مانند صرع (تشنج)، ام اس MS، سکته مغزی، بی خوابی و …. تبحر دارند. جراحی مغز و اعصاب با متخصص مغز و اعصاب تفاوت بسیاری داشته و در درمان و جراحی مغز و نخاع، دیسک کمر و اختلالات ستون فقرات، ضربات مغزی، تومور های مغز و نخاع و …. تخصص دارند.

رشته هایی که در بالا به آن ها اشاره شد کامل نبوده و فقط شامل رشته های پر طرفدار تخصص پزشکی در ترکیه می باشد (تعداد رشته ها در آینده آپدیت شده و کامل خواهد شد).

نحوه قبولی در تخصص پزشکی دانشگاه های کشور ترکیه :

قبولی در تخصص پزشکی ترکیه بسیار به دانش فرد متقاضی در زبان انگلیسی و علم پزشکی برمی گردد و دانش

آزمون های دوره تخصصی دانشگاه های ترکیه

جوی متقاضی باید برای قبولی در تخصص پزشکی ترکیه در دو آزمون STS و TUS نمره قبولی را دریافت نماید. اگر متقاضی به ترتیب در این آزمون ها نمره قبولی را اخذ نماید می تواند نسبت به دانشگاهی که برای ادامه تحصیل انتخاب کرده است اقدام نماید.

 

آزمون STS پزشکی ترکیه : جهت تحصیل تخصص پزشکی در ترکیه اگر دکتری عمومی خود را در ترکیه نگذرانده باشید ابتدا باید مدرک پزشکی عمومی را معادل سازی نمایید. آزمون STS برای معادل سازی مدرک دکتری عمومی می باشد و سوالات آن مربوط به دوره پزشکی عمومی خواهد بود. آزمون STS به زبان ترکی استانبولی گرفته می شود برای اخذ نمره قبولی باید به این زبان تسلط کافی داشته باشید. اگر بتوانید در آزمون STS نمره حد نصاب را به دست آورید مجوز شرکت در آزمون TUS را به دست خواهید آورد. عموما در ۱ تا ۲ روز پس از آزمون نتایج آن ابلاغ می شود. 

آزمون TUS پزشکی ترکیه : آزمون TUS جهت تحصیل تخصص پزشکی در ترکیه الزامی بوده و متقاضیان باید برای ورود به دانشگاه نمره قبولی را در این آزمون را کسب نمایند. این آزمون هر سال دو بار و توسط شورای عالی آموزش ترکیه ( YÖK ) در ماه های سپتامبر و آوریل برگزار می گردد. سوالت آزمون به صورت تستی بوده و بر پایه علم پزشکی و کلینیکی می باشد. سوالات پایه ای علوم پزشکی شامل مباحثی مانند: آناتومی، فزیولوژی، بیوشیمی، پاتالوژی، میکروبیولوژی، بافت شناسی و فارماکولوژی می باشد. بخش دوم نیز شمانل سوالات کلینیکی مانند: جراحی داخلی، کودکان و زنان زایمان پرسیده می شود. آزمون TUS در دو روز برگزار می شود. روز اول آزمون زبان انگلیسی می باشد. متقضی باید برای تحصیل تخصص پزشکی در هر رشته ای تخصص کامل در زبان انگلیسی داشته باشد حداقل نمره قبولی در بخش زبان انگلیسی آزمون TUS از ۱۰۰ نمره ۶۰ می باشد. پس از اتمام آزمون زبان انگلیسی ۲۴ ساعت بعد از آزمون نتایج اولیه ارائه می گردد و بعد از آن قسمت دوم آزمون مرتبط با سوالات پزشکی برگزار می شود. پذیرش دانشجویان نسبت به سوالاتی که در قسمت دوم درست جواب دهند خواهد بود ؛ یعنی اگر متقاضی به سوالات بخش پوست و مو بیشتر از دیگر بخش ها درست جواب دهد شانس قبولی او در این رشته بسیار بیشتر خواهد بود و یا اگر متقاضی نتواند به سوالات بخش قلب و عروق درست جواب دهد شانسی برای پذیرش در این رشته نخواهد داشت. آزمون TUS در شهر آنکارا برگزار می شود. محل و زمان دقیق آزمون نیز توسط شورای عالی آموزش ترکیه همراه با انتشار دفترچه راهنمای آزمون اعلام می شود. حداقل نمره قبولی در بخش زبان انگلیسی آزمون TUS از ۱۰۰ نمره ۶۰ می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید