دانشگاه مدیپول
logo

تعداد دانشجویان بین‌المللی در ترکیه افزایش یافت

افزایش دانشجویان بین المللی در ترکیه

دانشجویان خارجی که ترکیه را ترجیح می‌دهند، فرصت تحصیل با استانداردهای اروپایی و دریافت مدرک تحصیلی که در بسیاری از کشورهای پیشرو معتبر است را دارند.

رئیس شورای آموزش عالی(YÖK) ، پروفسور دکتر یکتا ساراچ در آخرین نشست خبری خود اظهار داشت: تعداد دانشجویان بین‌المللی ترکیه که در چهار سال پیش 48 هزار نفر بود، از مرز 148 هزار نفر گذشته است. ساراچ گفت: “57 دانشگاه ما 229 پروتکل آموزشی مشترک را با 18 کشور اجرا می‌کنند.”

همچنان گفت: «تعداد دانشجویان بین‌المللی که چهار سال پیش 48 هزار نفر بود، امروز از 148 هزار نفر گذشته است. 57 دانشگاه ترکیه در مجموع 229 پروتکل آموزشی مشترک با 18 کشور انجام می‌دهند و 3203 کارمند آکادمیک خارجی در دانشگاه‌های ترکیه کار می‌کنند. تعداد دانشجویان بین‌المللی ترکیه در سال 2023 از 148 هزار فراتر رفته است”

ساراچ با بیان اینکه بین‌المللی شدن در آموزش عالی مهم است، اظهار داشت که کشورها مشوق‌ها و شیوه‌های مهمی را برای گنجاندن ذهن‌های جوان و باهوش در سیستم‌های آموزشی خود فراهم می‌کنند.

“ما توافقنامه‌هایی را با 34 کشور امضا کردیم”

ساراچ با بیان اینکه دانشجویان بین‌المللی در استفاده از دیپلماسی عمومی و فرصت‌های بسیار خوبی را که برای کشورها فراهم می‌کنند، گفت: تعداد دانشجویان بین‌المللی که چهار سال پیش 48 هزار نفر بود از 148000 فراتر رفته است. امروز طی چهار سال سه برابر شده است. همچنین ما در این راستا به ‌عنوان رئیس شورای آموزش عالی در زمینه آموزش عالی، تفاهم‌نامه‌ای را با 34 کشور در سطح وزیران امضا کردیم.

ساراچ با ارائه اطلاعات در مورد برنامه تبادل بین‌المللی پروژه محور توضیح داد که نزدیک به 100 پروژه علمی مشترک که بین دانشگاه‌های 36 کشور و دانشگاه‌های ترکیه انجام شده است، برای تبادل دانشجو و کارکنان دانشگاهی در چارچوب این برنامه حمایت شده است. او به سخنان خود با این جملات ادامه داد: دانشجویان بین‌المللی که ترکیه را ترجیح می‌دهند، فرصت تحصیل با استانداردهای اروپایی را دارند و همچنان مدارک تحصیلی دانشجویان کلید مهمی خواهد بود که نه‌ تنها در اروپا بلکه در بسیاری از کشورهای پیشرو نیز فرصت‌های شغلی را باز می‌کند.

از 180 کشور دانشجو

در ترکیه دانشجویان بین‌المللی از 180 کشور مختلف وجود دارند، این کشورها به ترتیب آذربایجان، ترکمنستان، ایران و افغانستان هستند و البته دانشگاه کارابوک رتبه چهارم را در بین دانشگاه‌هایی دارد که بیشترین دانشجوی بین‌المللی را در ترکیه می‌پذیرند. اما نه فقط دانشجویان بین‌المللی بلکه 3 هزار و 203 کارمند آکادمیک خارجی در دانشگاه‌های ترکیه کار می‌کنند.

نویسنده آرتان بورس تاپ

خبرنامه

برای دریافت آخرین اخبار در زمینه مهاجرت در خبرنامه ما عضو شوید

دریافت آخرین اخبار
در زمینه مهاجرت

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=32582

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Telegram
LinkedIn
Twitter
Email
WhatsApp