دانشگاه مدیپول
logo

ترکیه جز 5 کشور اروپایی ارزان برای زندگی انتخاب شد

ترکیه کشور اروپایی ارزان برای زندگی

هزینه‌های زندگی شامل فاکتورهای زیادی همچون تغذیه، پوشاک، استفاده از امکانات رفاهی و تفریحی و… است. اگر از نظر هزینه‌های زندگی به رتبه‌بندی کشورها نگاهی داشته باشیم، در بین 10 کشور برتر اروپا، هزینه زندگی در ترکیه در رتبه پنجم قرار دارد. مقرون ‌به ‌صرفه‌ترین اقتصاد اروپا برای کشور لهستان است؛ درحالی‌ که صربستان در جایگاه دوم و مجارستان در جایگاه سوم قرار دارد.

هزینه زندگی در ترکیه نسبتا مقرون به صرفه است. به این معنی که می‌توانید با بودجه کمی از یک سبک زندگی ایده‌آل لذت ببرید. در این کشور این امکان را دارید که وعده‌های غذایی‌تان را در کافه‌ها و رستوران‌ها صرف کنید. میانگین هزینه زندگی در ترکیه، بدون محاسبه اجاره، تقریباً 12500 لیر (1700 دلار آمریکا) در ماه است. اجاره معمولاً به عنوان هزینه جداگانه محاسبه می‌شود.

مراقبت‌های بهداشتی، در ترکیه رایگان است. البته این را بدانید که خدمات بهداشت و درمان ترکیه فقط برای شهروندان و ساکنان دائمی در دسترس است. بنابراین هنگام درخواست ویزای دانشجویی به بیمه درمانی نیاز است. مراقبت های بهداشتی خصوصی در ترکیه مقرون به صرفه بوده و به همین دلیل است که این کشور همچنین یک مقصد محبوب گردشگری پزشکی به شمار می‌رود.

استادی ای یو “Study.EU” یک پلتفرم آموزش عالی مستقر در اروپا است که با ارزیابی کشورهای مختلف اروپایی لیستی از برترین آن‌ها را برای ادامه تحصیل و زندگی ارائه می‌دهد. در این ارزیابی معیار‌هایی همچون کیفیت آموزش، هزینه‌های آموزش و زندگی، آینده شغلی و… مورد بررسی قرار می‌گیرند.

نتایجی که امسال بر اساس این سنجش به دست آمده، نشان می‌دهد در لیست بهترین دانشگاه‌ها برای ادامه تحصیل، آلمان در رتبه اول و بعد از آن انگلیس و فرانسه به ترتیب در جایگاه دوم و سوم قرار دارند. لازم به ذکر است که انگلستان بعد از ایالات متحده دارای بیشترین تعداد دانشجوی خارجی است. همچنین ناگفته نماند که ترکیه در بین برترین مقاصد تحصیلی بین‌المللی رتبه 5 را به خود اختصاص داده است.

بر اساس رتبه بندی دانشگاه‌های جهانی QS 2024، دانشگاه های ترکیه به موفقیت های بزرگی دست یافته‌اند. در این رتبه بندی 2963 دانشگاه برتر جهان مورد ارزیابی قرار گرفتند. در نهایت 1503 دانشگاه رتبه بندی شدند که از بین آن‌ها 25 دانشگاه از کشور ترکیه است. از بین 500 دانشگاه برتر، تعداد دانشگاه‌های ترکیه از 1 به 3 افزایش و از 1000 دانشگاه برتر، تعداد از 8 به 10 ارتقا پیدا کرد. در این رتبه بندی، دانشگاه فنی خاورمیانه در رتبه 336، دانشگاه فنی استانبول در رتبه 404 و دانشگاه کوچ در رتبه 431 قرار گرفتند.

برای آن‌هایی که جویای کار هستند، در میان کشورهای اروپایی، انگلستان کشوری است که به دانشجویان بین‌المللی فرصت‌های شغلی عالی با بهترین کیفیت زندگی را می‌دهد. این کشور نیز از نظر کیفیت آموزشی در اروپا برترین به شمار می‌رود. پس از این کشور ایرلند و ایسلند قرار گرفته‌اند. همچنین اگر به دنبال داشتن یک زندگی با کیفیت و ایده‌آل هستید 5 تا از بهترین کشورهای اروپایی به ترتیب انگلستان، ایرلند، ایسلند، نروژ و هلند هستند.

بر اساس نتایج آمار ژانویه 2023، نرخ کار در ترکیه رو به رشد بوده و میزان بیکاری رو به کاهش است. طبق آمار، نرخ بیکاری با کاهش 0.5 درصدی به 9.7 درصد رسیده که نرخ بیکاری برای مردان 7.7 درصد و برای زنان 13.7 درصد برآورد شده است و تعداد بیکاران با ۱۶۶ هزار نفر کاهش نسبت به ماه قبل به ۳ میلیون و ۴۲۴ هزار نفر رسید. همچنین نرخ اشتغال با 0.5 درصد افزایش به 48.9 درصد رسید. این میزان برای مردان 66.9 درصد و برای زنان 31.2 درصد بوده است که تعداد شاغلان با 354 هزار نفر افزایش در مقایسه با ماه قبل به 31 میلیون و 837 هزار نفر رسید.

این خبر با هدف اطلاع شما از نتایج تحقیق و بررسی پلتفرم آموزش عالی اروپا “Study.EU” منتشر شده است؛ جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با زندگی در ترکیه با مجموعه آرتان بورس تاپ در ارتباط باشید.

نویسنده آرتان بورس تاپ

خبرنامه

برای دریافت آخرین اخبار در زمینه مهاجرت در خبرنامه ما عضو شوید

دریافت آخرین اخبار
در زمینه مهاجرت

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=29852

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Telegram
LinkedIn
Twitter
Email
WhatsApp