logo

سه دانشگاه ترکیه در میان بهترین دانشگاه های دنیا

بهترین دانشگاه های ترکیه در دنیا

سازمان رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان، Times Higher Education (THE)، بهترین دانشگاه‌های سال 2023 را معرفی کرد.

ترکیه با 61 موسسه آموزش عالی در این فهرست، در بین 10 کشور برتر با بیشترین تعداد دانشگاه قرار دارد. در این فهرست 3 دانشگاه از میان دانشگاه های خصوصی ترکیه در بین 500 دانشگاه برتر انتخاب شده است.

رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی بر اساس عوامل مختلفی انجام می‌شود؛ تجزیه و تحلیل 15.5 میلیون نشریه تحقیقاتی و 121 میلیون استناد به آن انتشارات، به علاوه بیش از 40,000 پاسخ به نظرسنجی سالانه شهرت دانشگاهی و صدها هزار داده اضافی در این رتبه‌بندی ایفای نقش می‌کنند. همچنین موسسات بر اساس 13 معیار عملکرد مجزا در بین دانشگاه‌های تحقیقاتی در سراسر جهان اندازه‌گیری می‌شوند.

معیارهای اعتبارسنجی سایت تایمز (THES) و درصد وزنی تاثیرگذاری دانشگاه‌ها در جدول زیر نشان داده شده است؛

معیارهای اعتبارسنجی سایت تایمز (THES)

فاکتور معیار توضیح درصد وزنی تاثیرگذاری
کیفیت تحقیقات علمی ارزیابی داور امتیاز کل از نظرات داوران 40 درصد
آثار ذکر شده اعضا هیئت علمی نسبت انتشارات واجد شرایط منتشر شده در دانشگاه به تعداد اعضای هیئت علمی 20 درصد
نرخ اشتغال فارغ‌التحصیلان نظرات کارفرمایان نتایج نظرسنجی اعمال شده برای کارفرمایان 10 درصد
شهرت بین‌المللی مدرس بین‌المللی تعداد اعضای هیئت علمی بین‌المللی شاغل در دانشگاه 5 درصد
دانشجوی بین‌المللی تعداد دانشجویان بین‌المللی حاضر در دانشگاه 5 درصد
کیفیت آموزش دانشجویان و اساتید تعداد اعضای هیئت علمی به ازای هر دانشجوی شاغل در دانشگاه 20 درصد

با توجه به عوامل و عناصری که در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی ذکر شد، امسال، 1799 دانشگاه از 104 کشور در این فهرست قرار گرفتند. لازم به ذکر است که 137 موسسه جدید امسال وارد لیست شدند که 7 مورد از آنها از ترکیه بودند.

بر اساس این رتبه‌بندی، دانشگاه آکسفورد طی 7 سال گذشته بهترین دانشگاه جهان و اروپا بوده و امسال نیز جایگاه خود را به عنوان بهترین دانشگاه دنیا حفظ کرده است.

از میان دانشگاه‌های ترکیه در رتبه‌بندی جهانی 1000 دانشگاه برتر به ترتیب دانشگاه باهچه شهیر، فنی خاورمیانه، حاجت تپه، فنی استانبول، بیلکنت، بغازایچی، دوزجه، فرات، مدنیت استانبول و اوزیین قرار دارند.

همچنین 3 دانشگاه برتر ترکیه که رتبه جهانی آنها بین 401 تا 500 بوده به این شرح است:

  1. دانشگاه‌ چانکایا: دانشگاه چانکایا یکی از بهترین دانشگاه‌های خصوصی ترکیه است که عضو برنامه اراسموس است و با 37 دانشگاه عالی در 17 کشور دنیا به تبادل دانشجو می‌پردازد. همچنین سطح خروجی‌های علمی از این دانشگاه بر اساس پایگاه رنکینگ QS در سطح بالا (High) قرار گرفته است. این مرکز آموزش عالی یک دانشگاه مهندسی و معماری محسوب می‌شود که مورد تایید وزارت علوم ایران است.
  1. دانشگاه کوچ: دانشگاه کوچ یکی از بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه و عضو معاهده بولونیا و اراسموس است. این دانشگاه تحت حمایت خانواده کوچ (یکی از ثروتمندترین خانواده‌های ترکیه) است و دانشجویان برتر پس از اتمام تحصیل توسط شرکت‌های هولدینگ کوچ با درآمدهای بالا به کار گرفته می‌شوند. گفتنی است دانشگاه کوچ مورد تائید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران است.
  1. دانشگاه سابانجی: دانشگاه سابانجی دیگر دانشگاه خصوصی ترکیه است که بیشترین آمار شاغلین فارغ‌التحصیلان را در خود دارد. طبق آخرین آمارها، 96 درصد دانشجویان این دانشگاه بعد از اتمام دوره تحصیل مشغول به کار می شوند. رشته‌های دانشگاه سابانجی شامل گروه ریاضی و انسانی است و رشته‌های علوم پزشکی و پیراپزشکی در این دانشگاه ارائه نمی‌شود.

مجموعه آرتان بورس تاپ با پشت سرگذاشتن تجربیات موفق در امر مشاوره تحصیلی از صفر تا صد مراحل آپلای، شما را راهنمایی خواهند کرد تا بتوانید از بهترین دانشگاه های ترکیه به‌راحتی پذیرش بگیرید.

نویسنده آرتان

خبرنامه

برای دریافت آخرین اخبار در زمینه مهاجرت در خبرنامه ما عضو شوید

دریافت آخرین اخبار
در زمینه مهاجرت

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=23500

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Telegram
LinkedIn
Twitter
Email
WhatsApp