logo

آزمون یوس حذف و آزمون تی آر یوس جایگزین آن شد

جای گزینی آزمون (TR-YÖS) به جای آزمون یوس

از ابتدای  سال میلادی جدید سازمان آموزش عالی ترکیه آزمون YÖS را حذف کرده و از این پس پذیرش دانشگاه های دولتی تنها با آزمون تی آر یوس انجام می‌شود.

در جلسه عمومی آموزش عالی ترکیه مورخ 23.11.2023 شرایط پذیرش در دانشگاه‌های این کشور برای دانشجویان خارجی و دانشجویانی که تمام دوره متوسطه خود را در خارج از کشور به پایان رسانده‌اند، تغییر پیدا کرد. این تغییرات شامل موارد زیر هستند:

  1. دانشجویان برای قبولی در تمامی دانشگاه‌های دولتی ترکیه باید در آزمون TR-YÖS شرکت کنند.
  2. آزمون پذیرش دانشجوی بین‌المللی (TR-YÖS) از سال 2024 دو بار در سال برگزار می‌شود.
  3. آزمون پذیرش دانشجوی بین‌المللی ترکیه (TR-YÖS) توسط ÖSYM در ​​داخل و خارج از کشور از سال 2023 به منظور استفاده موثر از منابع عمومی و انتخاب دانشجویان واجد شرایط برگزار می‌شود. از سال تحصیلی 2024-2025 در شرایط پذیرش مؤسسات آموزشی، فقط آزمون TR-YÖS و معدل تحصیلات متوسطه، مورد تأیید سنای دانشگاه است با این حال آزمون ملی کشورها و آزمون‌های برگزار شده توسط خود دانشگاه ها (YÖS) مانند آزمون یوس دانشگاه استانبول و … مورد تأیید نیست.

به این ترتیب مؤسسات آموزشی در شرایط پذیرش خود، باید نمره قبولی در آزمون TR-YÖS و معدل تحصیلات متوسطه متقاضیان را در نظر بگیرند. با این حال، آزمون ملی کشورها و آزمون‌های برگزار شده توسط خود دانشگاه ها مانند آزمون یوس دانشگاه استانبول و … مورد تأیید نیست.

نویسنده آرتان بورس تاپ

خبرنامه

برای دریافت آخرین اخبار در زمینه مهاجرت در خبرنامه ما عضو شوید

دریافت آخرین اخبار
در زمینه مهاجرت

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=38795

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Telegram
LinkedIn
Twitter
Email
WhatsApp
آرتان بورس تاپ تمایل دارید از جدیدترین ظرفیت ها و فرصت های مهاجرتی باخبر شوید.
نه بعدا
بله حتما