وبلاگ

تحصیل با دیپلم در ترکیه

ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم
آنچه در این مقاله خواهید خواند

ما در این مقاله به عنوان یک راهنمای تخصصی در مورد مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه، تمامی اطلاعات لازم در مورد تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم را در اختیار شما قرار می‌دهیم. این اطلاعات شامل نحوه درخواست، شرایط درخواست و پذیرش در دانشگاه، دانشگاه‌هایی که دانشجویان خارجی پذیرش می‌کند و بورسیه‌های تحصیلی می‌شود. لذا در صورتی که قصد دارید به عنوان یک دانشجوی خارجی در کشور ترکیه تحصیل کنید؛ به شما توصیه می‌کنیم این مقاله را با جزئیات کامل مطالعه کنید.

شرایط ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

شرایط و قوانین پذیرش در دانشگاه‌های این کشور، به صورت کلی توسط مجلس کشور ترکیه تعیین می‌شود؛ اما هر کدام از دانشگاه‌ها و دانشکده‌های این کشور، شرایط و مدارک دانشجویان بین‌المللی خود را به صورت جداگانه بررسی و آن‌ها را پذیرش می‌کند. همین امر باعث شده تا فرایند پذیرش دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه از یک شرایط و قوانین کلی پیروی کند. با این حال تفاوت اندکی با یکدیگر نیز داشته باشند. لذا به شما توصیه می‌کنیم قبل از درخواست پذیرش به دانشگاه انتخابی، شرایط دانشگاه را با مدارک تحصیلی خود مقایسه کنید. از مهم‌ترین و اصلی‌ترین شرایط دانشگاه‌های این کشور برای تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • داشتن نمرات و معدل بالا: حداقل معدل لازم برای دانشجویان ایرانی 10 از ۲۰ نمره است که متناسب با دانشگاه انتخابی ممکن است، حداقل نمره بالاتری مورد نیاز باشد.
 • قبولی در آزمون های ورودی دانشگاه: دانشگاه‌های کشور ترکیه دانشجویان بین‌المللی را به شرط کسب نمره قبولی در آزمون های ورودی پذیرش می‌کنند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان آزمون YÖS و SAT را نام برد. آزمون YÖS توسط هر کدام از دانشگاه‌های کشور ترکیه به صورت جداگانه برگزار می‌شود؛ اما آزمون SAT یک آزمون بین‌المللی است.
 • شرکت در آزمون مهارت زبان ترکی: شرکت در آزمون مهارت زبان ترکی یا تومر (TÖMER) برای تمامی دانشجویان خارجی (که زبان رشته تحصیلی انتخابی آن‌ها ترکی استانبولی است) الزامی است؛ حتی دانشجویان خارجی که کارت آبی ترکیه را در اختیار دارند. در صورتی که موفق به کسب نمره قبولی در این آزمون نشوید؛ باید در برنامه آمادگی زبان ترکی (TÖMER) شرکت کنید که تقریباً یک سال تحصیلی طول می‌کشد.
 • شرکت در آزمون مهارت زبان انگلیسی: در صورتی که زبان تدریس رشته انتخابی شما برای تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم انگلیسی باشد، باید در این آزمون شرکت کنید. البته در صورتی که دارای مدرک معتبر انگلیسی چون تافل، آیلتس و … هستید؛ با ارائه آن به دانشگاه از شرکت در این آزمون معاف خواهید شد.

چه کسانی مجاز به تحصیل با مدرک دیپلم در ترکیه هستند؟

برای اینکه بتوانید به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، موفق به اخذ پذیرش تحصیلی ترکیه شوید، باید از شرایط خاصی برخوردار باشید. این شرایط مطابق با قوانین تعیین شده توسط شورای آموزش عالی (YÖK) تعیین می‌شود و فقط دارندگان این شرایط می‌توانند اقدامات لازم برای پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه به عنوان یک دانشجوی خارجی را انجام دهند که عبارت اند از:

 • اتباع کاملاً خارجی
 • کسانی که اصالتاً شهروند ترکیه هستند و با اخذ مجوز از وزارت کشور، تابعیت جمهوری ترکیه را ترک کرده‌اند.
 • اتباع خارجی که تابعیت ترکیه را به دست آورده‌اند.
 • افرادی که تابعیت ترکیه را دارند و تحصیلات دوران دبیرستان خود را در خارج از کشور ترکیه طی کرده‌اند.
 • شهروندان ترکیه که دوران دبیرستان خود را در مدارس خصوصی خارج از کشور (به جز مدارس TRNC) طی کرده‌اند.
 • دانش آموزان TRNC که مدرک آزمون GCE AL را دارند.

چه کسانی مجاز به ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم نیستند؟

برخی از متقاضیان نیز توسط دولت ترکیه به عنوان دانشجوی شناخته نمی‌شوند و درخواست پذیرش آن‌ها در دانشگاه رد می‌شود. از این افراد می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • کسانی که دارای تابعیت ترکیه هستند و تحصیلات دبیرستان خود را در ترکیه به پایان رسانده‌اند.
 • دانش آموزان دو تابعیتی که از دبیرستان‌های ترکیه فارغ التحصیل می‌شوند؛ یا از این مدارس فارغ التحصیل شده‌اند.
 • شهروندان ترکیه ای که از دبیرستان‌های خارجی این کشور فارغ التحصیل شده‌اند.
 • این دسته از دانشجویان با شرکت و کسب نمره قبولی در آزمون مؤسسات آموزش عالی (YKS) می‌توانند موفق به اخذ پذیرش دانشگاه‌های ترکیه شوند.

دانشجویان بورسیه تحصیلی ترکیه با مدرک دیپلم

نکات پذیرش تحصیلی با مدرک دیپلم

برای تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم جدا از وضعیت شهروندی باید به نکات مهم دیگری نیز توجه داشته باشید که عبارت‌اند از:

 • ارائه فرم درخواست: بعد از آنکه رشته و دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کردید؛ باید به سایت رسمی دانشگاه انتخابی مراجعه کنید. سپس علاوه بر ارائه مدارک لازم، فرم درخواست دانشجوی خارجی موجود در سایت را به صورت کامل پر کنید.
 • ارائه مدرک دیپلم دبیرستان: در صورتی که دوران دبیرستان خود را در داخل مرزهای کشور ترکیه طی کرده اید؛ برای ارائه درخواست پذیرش به دانشگاه فقط به مدرک دیپلم دبیرستان خود احتیاج دارید. علاوه بر این در صورتی که میانه نیم سال دوم تحصیلی هستید، می‌توانید با استفاده از گواهی فارغ‌التحصیلی موقت، در دانشگاه پذیرفته شوید. در صورت اتمام دوران دبیرستان در خارج از ترکیه نیز، ابتدا باید مدرک تحصیلی دیپلم و دوران دبیرستان خود (گواهی فارغ‌التحصیلی موقت) را به زبان انگلیسی یا ترکی ترجمه کنید. علاوه بر این اقدامات لازم برای دریافت گواهی معادل سازی مدارک را انجام دهید.
 • ارائه ریزنمرات تحصیلی: دانشجویان خارجی برای ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم باید ریز نمرات سه سال آخر تحصیلی خود یعنی کارنامه کلاس 10، 11 و 12 را به دانشگاه ارائه دهند.
 • پرداخت هزینه ثبت نام: دانشگاه‌های کشور ترکیه به صورت معمول هزینه خاصی به عنوان هزینه ثبت نام از دانشجویان خارجی دریافت می‌کنند.
 • ارائه گواهی تمکن مالی: دانشجویان خارجی برای تحصیل در ترکیه باید از امنیت مالی مناسبی برخوردار باشند و یک مدرک معتبر نظیر تأییدیه معتبر بانکی مبنی بر برداشتن شرایط قابل قبول مالی و … را به دانشگاه ارائه دهند. میزان و کیفیت ضمانت نامه توسط مجلس سنای دانشگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مدارک مورد نیاز برای ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

مهم‌ترین و اصلی‌ترین کاری که شما برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه به عنوان یک دانشجوی خارجی باید انجام دهید، ارائه مدارک مورد نیاز است. در زیر لیست اسناد و مدارک مورد نیاز برای درخواست پذیرش در دانشگاه را بیان می‌کنیم که عبارت اند از:

 1. مدرک دیپلم دبیرستان یا گواهی فارغ‌التحصیلی موقت به همراه ترجمه رسمی آن
 2. کارنامه و ریز نمرات تحصیلی سه سال گذشته دوران دبیرستان
 3. گذرنامه
 4. کارت آبی (در صورت موجود بودن)
 5. گواهی معادل سازی مدارک تحصیلی
 6. مدرک قبولی در یکی از آزمون های یوس، SAT، ACT و … (دانشگاههای دولتی)
 7. رسید پرداخت هزینه ثبت نام یا شهریه دانشگاه
 8. مدرک زبان انگلیسی یا ترکی استانبولی (TÖMER) متناسب با زبان تحصیلی رشته انتخابی

مراحل اقدام برای تحصیل با مدرک دیپلم در ترکیه

ساده ترین شیوه درخواست پذیرش برای تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم، تکمیل «فرم درخواست پذیرش آنلاین» است. تاریخ و زمان ارسال این فرم درخواست برای دانشجویان خارجی توسط هر کدام از دانشگاه‌های ترکیه به صورت جداگانه تعیین می‌شود و اندکی با یکدیگر متفاوت است. با این حال به صورت معمول تمامی آن‌ها از ژانویه تا سپتامبر هر سال درخواست های پذیرش دانشجویان بین‌المللی را دریافت می‌کنند. برای تکمیل این فرم نیز باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. اطلاعات شخصی خواسته شده را وارد کنید: بخش‌های مرتبط با اطلاعات شخصی نظیر نام، نام خانوادگی، ایمیل و … را به صورت کامل پر کنید.
 2. رشته تحصیلی و دانشگاه مورد علاقه خود را انتخاب کنید: در این مرحله علاوه بر انتخاب رشته تحصیلی و دانشگاه مورد نظر خود می‌توانید زبان تدریس رشته تحصیلی خود (ترکی استانبولی یا انگلیسی) را نیز انتخاب کنید. علاوه بر این توجه داشته باشید که رشته و دانشگاه‌های انتخابی برای تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم را به ترتیب اولویت‌های خود وارد کنید. برای انتخاب دانشگاه مناسب نیز می‌توانید از متخصصان و مشاوران سایت آرتان بورس تاپ کمک بگیرید.
 3. بارگذاری مدارک مورد نیاز: بعد از بارگذاری مدارک مورد نیاز و تکمیل فرم درخواست پذیرش می‌توانید بر روی دکمه ‘Hemen başvur!’ کلیک کنید. با کلیک بر روی این دکمه درخواست پذیرش شما برای دانشگاه‌های انتخابی ارسال می‌شود؛ سپس توسط دانشگاه مورد بررسی و ارزیابی قرار می ‌گیرد. بعد از آن نیز در صورت قبولی یک دعوت‌نامه پذیرش دریافت خواهید کرد که با استفاده از آن می‌توانید مراحل دریافت ویزا و ثبت نام در دانشگاه را تکمیل کنید.

بورسیه تحصیلی ترکیه با مدرک دیپلم

دانشگاه‌های کشور ترکیه بورسیه‌های تحصیلی متنوعی را برای دانشجویان بین‌المللی خود در نظر گرفته‌اند. رایج‌ترین بورسیه‌های تحصیلی اعطا شده از طرف دانشگاه‌های این کشور، پرداخت هزینه سالانه با تخفیفات ویژه به دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم است. ما در هلدینگ بین المللی آرتان بورس تاپ، به عنوان با سابقه ترین مراکز مشاوره، با اطلاعات مستقیم از بورس های تحصیلی ( تا75 درصد) از دانشگاه های این کشور، درکنار دانشجویان عزیز هستیم.

مشاوران و متخصصان ما در آرتان بورس تاپ با توجه به اولویت دانشگاه‌های انتخابی شما، بهترین دانشگاه‌ها را به شما پیشنهاد می‌دهند؛ همچین با مطلع ساختن شما از شرایط پذیرش دانشگاه و دریافت بورسیه و تخفیفات ویژه از دانشگاه انتخابی کمکی در بهبود انتخاب شما باشد.

شرایط مهاجرت تحصیلی به ترکیه با مدرک دیپلم

دانشگاه‌ های خصوصی برای ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

دانشگاه‌های که دانشجویان خارجی را در ترکیه پذیرش می‌کنند به دو دسته دانشگاه‌های بنیادی (خصوصی) و دانشگاه‌های دولتی تقسیم می‌شوند. دانشگاه‌های خصوصی این کشور بیشتر در شهر استانبول واقع شده‌اند. تا جایی که این شهر در حال حاضر بیش از ۳۰ دانشگاه خصوصی دارد. بعد از آن نیز شهر بزرگ آنکارا بیشترین تعداد دانشگاه‌های خصوصی را درون خود جای داده است. به صورت کلی از دانشگاه‌های خصوصی این کشور که سالانه دانشجویان بین‌المللی زیادی را پذیرش می‌کنند، می‌توان موارد زیر را نام برد:

 1. دانشگاه آتیلیم
 2. دانشگاه لقمان حکیم
 3. دانشگاه TED
 4. دانشگاه علوم آنتالیا
 5. دانشگاه باهچه شهیر
 6. دانشگاه بیکنت
 7. دانشگاه بیرونی
 8. دانشگاه هالیج
 9. دانشگاه ایشیک
 10. دانشگاه آرل استانبول
 11. دانشگاه آیدین استانبول
 12. دانشگاه بیلگی استانبول
 13. دانشگاه بازرگانی استانبول
 14. دانشگاه اسنیورت استانبول
 15. دانشگاه گلیشیم استانبول
 16. دانشگاه آلتین باش استانبول
 17. دانشگاه کنت استانبول
 18. دانشگاه مدیپول استانبول
 19. و …

دانشگاه‌های دولتی برای تحصیل با مدرک دیپلم در ترکیه

دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه که دانشجویان خارجی را پذیرش می‌کنند، در شهرهای مختلف این کشور قرار دارند. این دانشگاه‌ها به صورت معمول از رتبه و رنک بالایی در سطح جهانی برخوردار هستند و شرایط پذیرش در آن‌ها از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است. از بهترين دانشگاه‌های دولتی این کشور برای تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم عبارت‌اند از:

 1. دانشگاه عبدالله گل
 2. دانشگاه علم و فنی آدانا
 3. دانشگاه آدیامان
 4. دانشگاه آفیون کوجاتپه
 5. دانشگاه مدیترانه
 6. دانشگاه آکسارای
 7. دانشگاه علاالدین کیقباد آلانیا
 8. دانشگاه آماسیا
 9. دانشگاه آنادولو
 10. دانشگاه هنرهای زیبای آنکارا
 11. دانشگاه حاجی بایرام ولی آنکارا
 12. دانشگاه آنکارا
 13. دانشگاه عدنان مندرس آیدین
 14. دانشگاه بالیکسیر
 15. دانشگاه بارتین
 16. دانشگاه دوکوز ایلول
 17. دانشگاه اژه
 18. دانشگاه فنی اسکی شهیر
 19. دانشگاه قاضی
 20. دانشگاه حاجت تپه
 21. دانشگاه استانبول
 22. دانشگاه کاتیپ چلپی ازمیر
 23. دانشگاه کوجالی
 24. دانشگاه کارابوک
 25. دانشگاه مارمارا
 26. دانشگاه فنی خاورمیانه
 27. دانشگاه سامسون
 28. دانشگاه تراکیا
 29. و …

ویزای دانشجویی برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه با مدرک دیپلم

جدای از مراحل پذیرش و ثبت نام در دانشگاه، مراحل قانونی دیگری نیز برای تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم وجود دارد که شما به عنوان یک تبعه خارجی ملزم به رعایت آن هستید. دریافت ویزای دانشجویی یکی از مهم‌ترین قوانینی است که تمامی دانشجویان بین‌المللی باید از آن پیروی کنند. دانشجویان بین‌المللی بعد از اخذ پذیرش دانشگاه انتخابی خود می‌توانند مراحل لازم برای دریافت ویزای تحصیلی را انجام دهند. برای دریافت این ویزا نیز مراحل خاصی را باید طی کرد و از مدارک مورد نیاز برای دریافت آن می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • گواهی اخذ پذیرش دانشگاه
 • حساب بانکی یا سند بورسیه
 • هزینه ویزا

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=7745

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Telegram
LinkedIn
Twitter
Email
WhatsApp
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”