رایگان در بهترین دانشگاه های ترکیه

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
جشنواره به پایان رسید

وبلاگ

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

دندانپزشکی در ترکیه

بعید نیست اگر بسیاری از افراد تحصیل دندانپزشکی در ترکیه را به دیگر رشته‌های دندانپزشکی و مهندسی ترجیح دهند؛ اما چرا تحصیل این رشته در ترکیه برای دانشجویان ایرانی این‌قدر پرطرفدار است و برای آن سر و دست می‌شکنند؟ رشته دندانپزشکی در ترکیه مزیت‌های زیادی برای فارغ‌التحصیلان این رشته دارد. دانشگاه‌های ترکیه در این رشته از رنکینگ بالای جهانی برخوردار هستند و شما بعد از فارغ‌التحصیلی در هر کجای دنیا که بخواهید به راحتی می‌توانید کار کنید. به داخل کشور ایران برگردید، در ترکیه بمانید و یا به دیگر کشورها بروید. برای همین هم تحصیل علمی و سطح بالایی خواهید داشت و هم آینده‌ی شغلی شما تأمین است.

در کنار این‌ها شرایط تحصیل از جمله بورسیه‌های فوق‌العاده، شهریه‌های پایین و دانشگاه‌های معتبر، توجه بسیاری از دانشجویان بین‌الملل را به خود جذب کرده است. با ما همراه باشید تا هر آنچه در مورد تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه 2022 مورد نیاز است را به شما بگوییم.

دندانپزشکی در ترکیه چند سال است؟

همان‌طور که می‌دانید تحصیل دندانپزشکی در کشور خودمان 5 تا 6 سال طول می‌کشد. این دوره در ترکیه به 5 سال می‌رسد. تحصیل دندانپزشکی در ترکیه در قالب یک دوره 2 ساله که در آن مباحث پایه و تئوری به دانشجویان آموزش داده می‌شود. سپس یک دوره 3 ساله که در آن دانشجویان وارد محیط بهداشتی کلینیک‌ها و درمانگاه‌های دندانپزشکی می‌شوند. در این دوره، دانشجویان به طور عملی مهارت‌ها و تخصص‌های لازم را دریافت می‌کنند.

تخصص دندانپزشکی در ترکیه چند سال است؟

کشور ترکیه بستری را برای ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی و در مقطع تخصص برای داوطلبان سراسر جهان فراهم کرده است. دوره تخصص این رشته به طور معمول از سه تا چهار سال به طول می‌انجامد. رشته‌هایی که برای تخصص دندانپزشکی وجود دارند شامل:

 1. جراحی دهان، دندان و چانه
 2. رادیولوژی دهان، دندان و چانه
 3. دندانپزشکی کودکان
 4. ترمیم ریشه دندان
 5. ارتودنسی
 6. پریودنتولوژی
 7. پروتز درمانی دندان
 8. ترمیم دندان

شرط قبولی در تخصص دندانپزشکی شرکت در آزمون مهمی به نام STS است. این ازمون تنها در ماه سپتامبر ترکیه برگزار می‌شود و برای درخواست تخصص در ترکیه نتیجه این مدرک یکی از الزامات است که باید برای دانشگاه ارسال شود. این ازمون به زبان ترکی از دانشجویان گرفته می‌شود و حداقل کسب نیمی از نمره کامل برای دریافت نتیجه مطلوب لازم است. علاوه بر این آزمون DUS نیز برای ورود به تخصص دندانپزشکی برگزار می‌شود که توسط برخی دانشگاه‌ها ارائه می‌شود. البته این ازمون در سال دو بار برگزار می‌شود و معمولا دو ساعت تا سه ساعت طول می کشد. سوالات این ازمون به دو بخش دندانپزشکی عمومی و دندانپزشکی کلینیکی تقسیم می‌شوند.

چگونه در ترکیه دندانپزشکی بخوانیم؟

زمان تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه برابر ۵ سال است که دانشجویان تحت شرایطی می‌توانند وارد این رشته شوند. مانند بسیاری از رشته‌های دیگر ترکیه شرکت در آزمون یوس برای ورود الزامی است‌. تمامی داوطلبان باید یا دانش آموز سال اخر بوده و یا دارای مدرک دیپلم باشند. اگر داوطلبی نتواند حداقل نمره لازم را در آزمون یوس بدست اورد، باید در یک دوره به نام تومر شرکت کند تا به زبان ترکی مسلط شود. سپس آزمون ان را داده و نتیجه قابل قبولی بدست بیاورد.

اما علاوه بر این دو آزمون امکان شرکت در ازمون سات نیز وجود دارد. این ازمون بر خلاف ازمون‌های قبلی به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. داوطلب رشته دندانپزشکی باید از نمره زبان خوبی برخوردار باشد و مدارک زبان مربوط به ایلتس و تافل را داشته باشد.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

دانستن شرایط لازم و تلاش برای آن‌ها اولین کاری است که برای پذیرش خود باید انجام دهید. همان‌طور که هر دانشگاه شهریه خاص خود را دارد، شرایط پذیرش و نمره قبولی آزمون‌های ورودی نیز در آن‌ها تا حدودی متفاوت است؛ اما در حالت کلی موارد زیر از شرایط اصلی تحصیل دندانپزشکی در ترکیه هستند:

 • داشتن شرط سنی
 • مدرک دیپلم
 • ریزنمرات دوره دیپلم
 • اخذ نمره بالای 80 در آزمون یوس (آزمون yos برای ورودی دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه است)
 • آشنایی به زبان ترکی و انگلیسی (داشتن مدرک آیلتس و یا تافل برای گرفتن بورسیه امتیاز محسوب می‌شود)
 • اخذ نمره بالای 1200 در آزمون سات (آزمون sat برای ورود به دانشگاه‌های دولتی ترکیه است و گرفتن نمره 1450 به بالا شانس قبولی را بالا می‌برد.)

پیشنهاد میکنیم این مطلب را بخوانید: همه چیز در مورد آزمون sat

شرایط قبولی دندانپزشکی در ترکیه

حدوداً 3000 دانشجوی رشته دندانپزشکی در ترکیه در دانشگاه‌های مختلف پذیرش می‌شوند. در این میان، هر دانشگاه تعداد محدودی از ظرفیت خود را به دانشجویان بین‌المللی اختصاص می‌دهد. به‌عنوان‌مثال دانشگاه مارمارا در شهر زیبای استانبول هر سال 144 نفر ظرفیت دارد که 10 نفر از این ظرفیت را به دانشجویان بین‌المللی اختصاص داده است. در ادامه لیست دانشگاه¬هایی که دندانپزشکی در آن‌ها تدریس می‌شود را برایتان آورده‌ایم.

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی

دست کم 27 دانشگاه معتبر برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه وجود دارند. زبان تدریس در اکثر دانشگاه‌های دولتی ترکیه انگلیسی و ترکی است؛ اما دانشجویان دندانپزشکی از سال سوم تحصیل خود وارد محیط کاری و ارتباط با مردم می‌شوند برای همین بهتر است که با هر دو زبان انگلیسی و ترکی آشنایی داشته باشند و دوره‌های لازم یادگیری این زبان‌ها را طی کرده باشند. اینکه دانشجویان بین‌المللی بعد از پایان تحصیل خود می‌توانند وارد بازار کار شوند بسیار عالی است و این رشته را به یکی از تاپ ترین رشته‌های تحصیلی تبدیل کرده است.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه 2022

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

پیش از هر چیزی اول این عکس را ذخیره کنید. حتما به کارتان می آید! هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه 2022 بسته به اینکه در دانشگاه‌های دولتی مشغول به تحصیل خواهید شد یا در دانشگاه‌های خصوصی آن، متفاوت است. یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های اصلی این دانشگاه ها نیز میزان شهریه رشته‌هاست. برای تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه‌های دولتی ترکیه حداقل معادل 4500 لیر در سال باید هزینه کنید. این مقدار برای دانشگاه‌های خصوصی به 100000 لیر در سال خواهد رسید.

اما بگذارید مقداری در مورد هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه 2022 برایتان بگوییم. شما به طور میانگین برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی، سالانه شهریه‌ای معادل 1000 تا 2000 دلار پرداخت می‌کنید که واقعاً به صرفه است. در کنار کیفیت آموزشی و اعطای مدرک معتبر بین‌المللی این شهریه‌های به صرفه واقعاً وسوسه کننده است. در کنار تحصیل در قالب آموزش می‌توانید از امکانات و خدمات بسیاری که برای دانشجویان بین‌الملل فراهم شده است نیز بهره ببرید. از جمله این امکانات؛ کتابخانه‌های پر از منابع علمی روز، تجهیزات آزمایشگاهی مجهز، خدمات رفاهی و … هستند. ماندن در خوابگاه‌های دانشجویی نیز هزینه‌هایی مانند دانشگاه‌های داخل کشور خودمان دارد. در کنار این‌ها دانشجویان بین‌الملل با کارت دانشجویی خود می‌توانند از 50 درصد تخفیف در زمینه حمل‌ونقل برخوردار شوند. بسته به اینکه در کدام شهر زندگی می‌کنید، امکان دارد حتی هزینه زندگی و خوراکتان نیز کمتر از ایران شود؛ اما در دو شهر بزرگ آنکارا و استانبول، هزینه‌های زندگی تا 15 درصد بیشتر از شهری مانند تهران است. درحالی‌که این مسأله در کنار کار تضمین شده و حقوق بالاتر خود به خود تأمین می‌شود.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیهزبان آموزشنام دانشگاه
12000$ترکیکوجالی سالیک
20000$ترکیگالاتا
24000$انگلیسیگالاتا
12000$ترکیکنت
14000$انگلیسیکنت
14400$ترکیمدیپول استانبول
18000$انگلیسیمدیپول استانبول
15000$ترکیلقمان حکیم
14000$ترکیاطلس
16000$انگلیسیاطلس
20000$انگلیسیآلتین باش
18500$ترکیمدیپول آنکارا
20000$انگلیسیمدیپول آنکارا
22500$ترکیاوکان
22500$انگلیسیاوکان
15000$ترکیبیرونی
17000$انگلیسیبیرونی
18000$ترکیاوسکودار
18500$انگلیسیایستینیه
22000$ترکیگلیشیم
18000$انگلیسیکوجالی
27500$انگلیسییدی تپه
14000$ترکیآننتالیا بیلیم
17500$ترکینیشانتاشی
15000$انگلیسیلقمان حکیم
20000$ترکیباهچه شهیر
16000$ترکیینی یوزییل

تحصیل رایگان دندانپزشکی در ترکیه

برای تحصیل رایگان در رشته دندانپزشکی در ترکیه می‌توانید برای بورسیه تحصیل دانشگاه‌های ترکیه و یا بورسیه اختصاصی دانشگاه‌های خصوصی درخواست بدهید. ثبت‌نام بورسیه تحصیلی ترکیه از 1 تا 28 دی می‌باشد. تمامی دانشجویان علاقه‌مند می‌توانند درخواست بورسیه تحصیلی ترکیه بدهند. سازمان بورسیه با بررسی رزومه‌های ارسال شده پس از حدود 2 یا 3 ماه جواب مرحله اول بورسیه را برای قبول‌شدگان ایمیل نموده و برگزیدگان به مصاحبه دعوت می‌شوند. در این نوع بورسیه متقاضی به‌صورت 100% بورسیه می‌شود.

برخی از دانشگاه‌های خصوصی هم مانند مدیپول و یدی تپه و … اقدام به جذب دانشجویان با بورسیه تحصیلی می‌نمایند. بورسیه دانشگاه‌های خصوصی از 20% الی 100% است.

سوالات خود را از ما بپرسید

معادل‌سازی مدرک دندانپزشکی در ترکیه

معادل‌سازی مدارک دندانپزشکی از آنجایی که با سلامت انسان سروکار دارند از کارهایی است که افراد از دیگر کشورها باید برای کار در کشور مقصد انجام دهند. در این کار، شما مدرک خود را به تأیید مراکز بهداشتی محل مورد نظرتان می‌رسانید. دو مرحله‌ی کلی برای معادل‌سازی مدرک تحصیلی وجود دارد:

 1. مرحله اول: شما درخواست معادل‌سازی مدرک دندانپزشکی در ترکیه را به شورای آموزش عالی ترکیه (YOK) ارائه می‌دهید. برای این کار باید به وب‌سایت رسمی سازمان YOK مراجعه کرده و مدارک و پرونده‌ی خود را در آنجا آپلود کنید.
 2. به شما مهلت زمانی داده می‌شود تا مدارک مورد نیاز خود از جمله آزمون STS را که آزمون تعیین سطح است انجام دهید (گرفتن حدنصاب آزمون الزامی است).

واحدهای دندانپزشکی در ترکیه

رشته دندانپزشکی در ترکیه

برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه حدود 65 درس ارائه شده است که اجباری هستند و باید پاس شوند. در کنار این‌ها 111 درس اختیاری برای پاس کردن نیز ارائه شده است. از جمله دروس ارائه شده برای این رشته می‌توان به شیمی آلی، پروتز، آناتومی دندانپزشکی، فیزیولوژی، فیزیک، بیولوژی، نقاشی، درمان بیماری‌های دندان، هیستولوژی، ارتودنسی، جراحی، جراحی عمومی؛ میکروبیولوژی دندان، بیوشیمی دندان، داخلی، روش‌های معاینه، پروتزهای متحرک و فک و صورت، روان‌پزشکی، تاریخچه دندانپزشکی، پزشکی قانونی، علوم رفتاری، گوش حلق و بینی، پاتولوژی دهان، دندانپزشکی کودکان و … اشاره کرد.

دستیار دندانپزشکی در ترکیه

بسیاری از افراد از موقعیت دستیار دندان‌پزشک به‌عنوان یک موقعیت عالی برای مهاجرت استفاده می‌کنند و بسیاری دیگر آن را به‌عنوان شغل حرفه‌ای خود انتخاب می‌کنند. مزایای دستیار دندانپزشکی شامل کار کردن در درمانگاه ها و مراکز درمانی و دریافت حقوق بیشتر در ماه است.

دانشگاه دندانپزشکی در ترکیه

دانشگاه‌های معتبر ملی و جهانی برای تحصیل رشته‌ی دندانپزشکی در ترکیه وجود دارند. بهترین آن‌ها دانشگاه حاجت تپه است که دانشکده دندانپزشکی آن در رتبه اول قرار دارد. این دانشگاه 208امین دانشگاه برتر دنیا نیز می‌باشد. در کنار حاجت تپه دانشگاه‌های معتبر دیگری در شهرهای مختلف ترکیه وجود دارند که هم مدرک آن‌ها بین‌المللی است و هم مورد تأیید وزارت بهداشت ایران هم هستند. در ادامه به ذکر نام این دانشگاه ها پرداخته‌ایم:

دانشگاه‌های دولتی مورد تأیید وزارت بهداشت برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه:

 1. دانشگاه حاجت تپه: یک دانشگاه دولتی در شهر آنکارا، پایتخت ترکیه است که بهترین دانشگاه برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه است. رنکینگ جهانی دانشگاه 300 است.
 2. دانشگاه آنکارا: اینجا نیز یک دانشگاه دولتی است که بعد از تبدیل شدن کشور ترکیه به نظام جمهوری تأسیس شد. رنکینگ جهانی دانشگاه 400 است.
 3. دانشگاه استانبول: یک دانشگاه دولتی بسیار مشهور و محبوب که در شهر زیبا و معروف استانبول است. بعد از دانشگاه حاجت تپه، این دومین دانشگاه برتر ترکیه (رنکینگ جهانی 310) برای تحصیل است.
 4. دانشگاه اژه در ازمیر: تاریخ تأسیس این دانشگاه نیز به سال 1955 برمی‌گردد که در آن زمان دو دانشکده کشاورزی و پزشکی داشته است. اینجا اولین دانشگاهی است که فعالیت‌های آکادمیک خود را در استانبول آغاز کرده است.
 5. دانشگاه آتاتورک در ارزروم: 22 دانشکده‌ی مختلف در این دانشگاه وجود دارند که یکی از بهترین آن‌ها، دانشکده دندانپزشکی است. دانشگاه آتاتورک در سال 1957 تأسیس شده است.
 6. دانشگاه قاضی: دانشگاه قاضی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه می‌باشد که رشته دندانپزشکی آن مورد تائید وزارت بهداشت است و رتبه جهانی آن زیر 1000 می‌باشد.
 7. دانشگاه سلیمان دمیرل: رشته دندانپزشکی این دانشگاه نیز مورد تائید وزارت بهداشت می‌باشد و در شهر اسپارتا قرار دارد.
 8. دانشگاه کاتب چلبی: این دانشگاه نیز در شهر ازمیر قرار گرفته است و رشته دندانپزشکی آن مورد تائید وزارت بهداشت می‌باشد.

دانشگاه‌های خصوصی مورد تأیید وزارت بهداشت برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه:

 1. دانشگاه باهچه شهیر  (Bahçeşehir)
 2. دانشگاه باشکنت (Başkent)
 3. دانشگاه یدی تپه (Yeditepe)

کار دندانپزشکی در ترکیه

بازار کار دندانپزشکی در ترکیه

رشته دندانپزشکی در ترکیه از بازار کار خوبی برخوردار است. افراد بعد از فارغ‌التحصیلی می‌توانند پروانه اشتغال به کار خود را بگیرند و در مطب‌های خصوصی یا در درمانگاه‌های دولتی مشغول به کار شوند. روز به روز اهمیت بازار کار این رشته بیشتر می‌شود. پیش‌بینی شده است که تا پنج سال آینده یعنی تا سال 2025، حقوق دندان‌پزشکان در ترکیه تا 46 درصد افزایش خواهد یافت.

نکته مهم: فعلاً ایرانیان نمی‌توانند در ترکیه به کار در زمینه دندانپزشکی مشغول شوند؛ اما می‌توانند به کشورهای اروپایی رفته و در آنجا کار کنند. پیشنهاد میکنیم حتما این مقاله را هم بخوانید: دندانپزشکی بدون کنکور ترکیه

مجوز کار دندانپزشکی در ترکیه

روش‌هایی برای اخذ مجوز کار دندانپزشکی در ترکیه وجود دارد. برای اینکه شما بتوانید در ترکیه مطب دندانپزشکی تأسیس کنید باید از شهروندان ترکیه باشید. شهروند ترکیه بودن روش‌های خاص خود را دارد که می‌توان به روش‌های زیر اشاره کرد:

 • خریدن خانه در ترکیه به قیمت 250 هزار دلار
 • ازدواج با شخص مقیم ترکیه و 3 سال انتظار
 • سرمایه‌گذاری کلان در ترکیه
 • اخذ حق شهروندی در ترکیه توسط دپارتمان آرتان بورس تاپ

درآمد دندانپزشکی در ترکیه

میانگین درآمد دندانپزشکی در ترکیه 211658 لیر در سال است. به عبارتی می‌توان گفت هر دندان‌پزشک 102 لیر در ساعت درآمد خواهد داشت. حداقل درآمد دندانپزشکان ترکیه 146232 لیر در سال و حداکثر آن 268310 لیر است. این مقدار درآمدها را مستقیم بر اساس نرخ کار و میزان درآمد افراد مشغول به کار در ترکیه گرفته‌اند. البته رنج حقوق بسته به داشتن تخصص یا دستیار دندانپزشکی از حداکثر تا حداقل متغیر است.

رشته گرافیک در ترکیه
رشته گرافیک یکی از شاخه‌های علوم هنر و طراحی محسوب می‌شود که نه تنها در کشور ترکیه، بلکه در تمام جهان علاقه‌مندان زیادی دارد. ترکیه مهد هنرهای…
لیست رشته های پرتقاضا ترکیه
اگر قصد ادامهٔ تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه را داشته باشید، احتمالأ این سؤال برایتان پیش آمده باشد که چه رشته‌هایی برای تحصیل در این کشور مناسب‌تر…
معرفی رشته های خوب برای مهاجرت به ترکیه
اگر بخواهید از تجربیات آنهایی که اقامت دائم ترکیه را گرفته اند استفاده کنید؛ در درجه اول باید بگوییم که بهتر است در یکی از رشته های خوب برای مهاجرت…
معرفی رشته های پیراپزشکی ترکیه
اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که رؤیای تحصیل در رشته های پیراپزشکی ترکیه مانند پرستاری، فیزیوتراپی، علوم آزمایشگاهی، مامایی و … را دارید،…
تقریباً در تمامی کشورهای دنیا، رشته‌های دانشگاهی پرکاربردی وجود دارد که تحصیل در آنها، شانس موفقیت شغلی شما را به‌شدت افزایش می‌دهد. این رشته‌ها…
کار پزشکان ایرانی در ترکیه
جالب است بدانید که طبق گزارش شورای توسعه گردشگری پزشکی ترکیه، سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی ترکیه در توسعه زیرساخت‌های بهداشتی و پزشکی، تعداد…
میزان درامد پزشکان در ترکیه
کشور ترکیه در لیست کشورهایی قرار دارد که درآمد درامد پزشکان در ترکیه، دندانپزشکان و تخصص‌های پزشکی در این کشور بسیار بالا است. از طرفی شرایط تحصیل…
تحصیل تخصص پزشکی در ترکیه
در سال‌های اخیر، ترکیه در زمینه آموزش به‌ویژه تحصیلات دانشگاهی، در سطح جهانی شناخته شده است و مقصد بسیاری از دانشجویان بین‌المللی بوده است. در این…

4 Comments

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=5114

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

در telegram به اشتراک بگذارید
Telegram
در linkedin به اشتراک بگذارید
LinkedIn
در twitter به اشتراک بگذارید
Twitter
در email به اشتراک بگذارید
Email
در whatsapp به اشتراک بگذارید
WhatsApp