وبلاگ

دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه
آنچه در این مقاله خواهید خواند

بعید نیست اگر بسیاری از افراد تحصیل دندانپزشکی در ترکیه را به دیگر رشته‌های دندانپزشکی و مهندسی ترجیح دهند؛ اما چرا تحصیل این رشته در ترکیه برای دانشجویان ایرانی این‌قدر پرطرفدار است و برای آن سر و دست می‌شکنند؟ رشته دندانپزشکی در ترکیه مزیت‌های زیادی برای فارغ‌التحصیلان این رشته دارد. دانشگاه‌های ترکیه در این رشته از رنکینگ بالای جهانی برخوردار هستند و شما بعد از فارغ‌التحصیلی در هر کجای دنیا که بخواهید به راحتی می‌توانید کار کنید. به داخل کشور ایران برگردید، در ترکیه بمانید و یا به دیگر کشورها بروید. برای همین هم تحصیل علمی و سطح بالایی خواهید داشت و هم آینده‌ی شغلی شما تأمین است.

در کنار این‌ها شرایط تحصیل از جمله بورسیه‌های فوق‌العاده، شهریه‌های پایین و دانشگاه‌های معتبر، توجه بسیاری از دانشجویان بین‌الملل را به خود جذب کرده است. با ما همراه باشید تا هر آنچه در مورد تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه 2023 مورد نیاز است را به شما بگوییم.

دندانپزشکی در ترکیه چند سال است؟

همان‌طور که می‌دانید تحصیل دندانپزشکی در کشور خودمان 5 تا 6 سال طول می‌کشد. این دوره در ترکیه به 5 سال می‌رسد. تحصیل دندانپزشکی در ترکیه در قالب یک دوره 2 ساله که در آن مباحث پایه و تئوری به دانشجویان آموزش داده می‌شود. سپس یک دوره 3 ساله که در آن دانشجویان وارد محیط بهداشتی کلینیک‌ها و درمانگاه‌های دندانپزشکی می‌شوند. در این دوره، دانشجویان به طور عملی مهارت‌ها و تخصص‌های لازم را دریافت می‌کنند.

تخصص دندانپزشکی در ترکیه چند سال است؟

کشور ترکیه بستری را برای ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی و در مقطع تخصص برای داوطلبان سراسر جهان فراهم کرده است. دوره تخصص این رشته به طور معمول از سه تا چهار سال به طول می‌انجامد. رشته‌هایی که برای تخصص دندانپزشکی وجود دارند شامل:

 1. جراحی دهان، دندان و چانه
 2. رادیولوژی دهان، دندان و چانه
 3. دندانپزشکی کودکان
 4. ترمیم ریشه دندان
 5. ارتودنسی
 6. پریودنتولوژی
 7. پروتز درمانی دندان
 8. ترمیم دندان

شرط قبولی در تخصص دندانپزشکی شرکت در آزمون مهمی به نام STS است. این ازمون تنها در ماه سپتامبر ترکیه برگزار می‌شود و برای درخواست تخصص در ترکیه نتیجه این مدرک یکی از الزامات است که باید برای دانشگاه ارسال شود. این ازمون به زبان ترکی از دانشجویان گرفته می‌شود و حداقل کسب نیمی از نمره کامل برای دریافت نتیجه مطلوب لازم است. علاوه بر این آزمون DUS نیز برای ورود به تخصص دندانپزشکی برگزار می‌شود که توسط برخی دانشگاه‌ها ارائه می‌شود. البته این ازمون در سال دو بار برگزار می‌شود و معمولا دو ساعت تا سه ساعت طول می کشد. سوالات این ازمون به دو بخش دندانپزشکی عمومی و دندانپزشکی کلینیکی تقسیم می‌شوند.

چگونه در ترکیه دندانپزشکی بخوانیم؟

زمان تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه برابر ۵ سال است که دانشجویان تحت شرایطی می‌توانند وارد این رشته شوند. مانند بسیاری از رشته‌های دیگر ترکیه شرکت در آزمون یوس برای ورود الزامی است‌. تمامی داوطلبان باید یا دانش آموز سال اخر بوده و یا دارای مدرک دیپلم باشند. اما علاوه بر این دو آزمون امکان شرکت در ازمون SAT نیز وجود دارد. این ازمون بر خلاف ازمون‌های قبلی به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. داوطلب رشته دندانپزشکی باید از نمره زبان خوبی برخوردار باشد و مدارک زبان مربوط به ایلتس و تافل را داشته باشد.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

دانستن شرایط لازم و تلاش برای آن‌ها اولین کاری است که برای پذیرش خود باید انجام دهید. همان‌طور که هر دانشگاه شهریه خاص خود را دارد، شرایط پذیرش و نمره قبولی آزمون‌های ورودی نیز در آن‌ها تا حدودی متفاوت است؛ اما در حالت کلی موارد زیر از شرایط اصلی تحصیل دندانپزشکی در ترکیه هستند:

 • داشتن شرط سنی
 • مدرک دیپلم
 • ریزنمرات دوره دیپلم
 • اخذ نمره بالای 80 در آزمون یوس (آزمون yos برای ورودی دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه است)
 • آشنایی به زبان ترکی و انگلیسی (داشتن مدرک آیلتس و یا تافل برای گرفتن بورسیه امتیاز محسوب می‌شود)
 • اخذ نمره بالای 1200 در آزمون سات (آزمون sat برای ورود به دانشگاه‌های دولتی ترکیه است و گرفتن نمره 1450 به بالا شانس قبولی را بالا می‌برد.)

پیشنهاد میکنیم این مطلب را بخوانید: همه چیز در مورد آزمون sat

شرایط قبولی دندانپزشکی در ترکیه

حدوداً 3000 دانشجوی رشته دندانپزشکی در ترکیه در دانشگاه‌های مختلف پذیرش می‌شوند. در این میان، هر دانشگاه تعداد محدودی از ظرفیت خود را به دانشجویان بین‌المللی اختصاص می‌دهد. به‌عنوان‌مثال دانشگاه مارمارا در شهر زیبای استانبول هر سال 144 نفر ظرفیت دارد که 10 نفر از این ظرفیت را به دانشجویان بین‌المللی اختصاص داده است. در ادامه لیست دانشگاه¬هایی که دندانپزشکی در آن‌ها تدریس می‌شود را برایتان آورده‌ایم.

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی

دست کم 27 دانشگاه معتبر برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه وجود دارند. زبان تدریس در اکثر دانشگاه‌های دولتی ترکیه انگلیسی و ترکی است؛ اما دانشجویان دندانپزشکی از سال سوم تحصیل خود وارد محیط کاری و ارتباط با مردم می‌شوند برای همین بهتر است که با هر دو زبان انگلیسی و ترکی آشنایی داشته باشند و دوره‌های لازم یادگیری این زبان‌ها را طی کرده باشند. اینکه دانشجویان بین‌المللی بعد از پایان تحصیل خود می‌توانند وارد بازار کار شوند بسیار عالی است و این رشته را به یکی از تاپ ترین رشته‌های تحصیلی تبدیل کرده است.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه 2023

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

 هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه 2023 بسته به اینکه در دانشگاه‌های دولتی مشغول به تحصیل خواهید شد یا در دانشگاه‌های خصوصی آن، متفاوت است. یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های اصلی این دانشگاه ها نیز میزان شهریه رشته‌هاست. برای تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه‌های دولتی ترکیه حداقل معادل 4500 لیر در سال باید هزینه کنید. این مقدار برای دانشگاه‌های خصوصی به 100000 لیر در سال خواهد رسید.

اما بگذارید مقداری در مورد هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه 2023 برایتان بگوییم. شما به طور میانگین برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی، سالانه شهریه‌ای معادل 1000 تا 2000 دلار پرداخت می‌کنید که واقعاً به صرفه است. در کنار کیفیت آموزشی و اعطای مدرک معتبر بین‌المللی این شهریه‌های به صرفه واقعاً وسوسه کننده است. در کنار تحصیل در قالب آموزش می‌توانید از امکانات و خدمات بسیاری که برای دانشجویان بین‌الملل فراهم شده است نیز بهره ببرید. از جمله این امکانات؛ کتابخانه‌های پر از منابع علمی روز، تجهیزات آزمایشگاهی مجهز، خدمات رفاهی و … هستند. ماندن در خوابگاه‌های دانشجویی نیز هزینه‌هایی مانند دانشگاه‌های داخل کشور خودمان دارد. در کنار این‌ها دانشجویان بین‌الملل با کارت دانشجویی خود می‌توانند از 50 درصد تخفیف در زمینه حمل‌ونقل برخوردار شوند. بسته به اینکه در کدام شهر زندگی می‌کنید، امکان دارد حتی هزینه زندگی و خوراکتان نیز کمتر از ایران شود؛ اما در دو شهر بزرگ آنکارا و استانبول، هزینه‌های زندگی تا 15 درصد بیشتر از شهری مانند تهران است. درحالی‌که این مسأله در کنار کار تضمین شده و حقوق بالاتر خود به خود تأمین می‌شود.

نام دانشگاه زبان آموزش هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه
کوجالی سالیک ترکی 12000$
گالاتا ترکی 20000$
گالاتا انگلیسی 24000$
کنت ترکی 12000$
کنت انگلیسی 14000$
مدیپول استانبول ترکی 14400$
مدیپول استانبول انگلیسی 18000$
لقمان حکیم ترکی 15000$
اطلس ترکی 14000$
اطلس انگلیسی 16000$
آلتین باش انگلیسی 20000$
مدیپول آنکارا ترکی 18500$
مدیپول آنکارا انگلیسی 20000$
اوکان ترکی 22500$
اوکان انگلیسی 22500$
بیرونی ترکی 15000$
بیرونی انگلیسی 17000$
اوسکودار ترکی 18000$
ایستینیه انگلیسی 18500$
گلیشیم ترکی 22000$
کوجالی انگلیسی 18000$
یدی تپه انگلیسی 27500$
آننتالیا بیلیم ترکی 14000$
نیشانتاشی ترکی 17500$
لقمان حکیم انگلیسی 15000$
باهچه شهیر ترکی 20000$
ینی یوزییل ترکی 16000$

تحصیل رایگان دندانپزشکی در ترکیه

برای تحصیل رایگان در رشته دندانپزشکی در ترکیه می‌توانید برای بورسیه تحصیل دانشگاه‌های ترکیه و یا بورسیه اختصاصی دانشگاه‌های خصوصی درخواست بدهید. ثبت‌نام بورسیه تحصیلی ترکیه از 1 تا 28 دی می‌باشد. تمامی دانشجویان علاقه‌مند می‌توانند درخواست بورسیه تحصیلی ترکیه بدهند. سازمان بورسیه با بررسی رزومه‌های ارسال شده پس از حدود 2 یا 3 ماه جواب مرحله اول بورسیه را برای قبول‌شدگان ایمیل نموده و برگزیدگان به مصاحبه دعوت می‌شوند. در این نوع بورسیه متقاضی به‌صورت 100% بورسیه می‌شود.

برخی از دانشگاه‌های خصوصی هم مانند مدیپول و یدی تپه و … اقدام به جذب دانشجویان با بورسیه تحصیلی می‌نمایند. بورسیه دانشگاه‌های خصوصی از 20% الی 100% است.

سوالات خود را از ما بپرسید

معادل‌سازی مدرک دندانپزشکی در ترکیه

معادل‌سازی مدارک دندانپزشکی از آنجایی که با سلامت انسان سروکار دارند از کارهایی است که افراد از دیگر کشورها باید برای کار در کشور مقصد انجام دهند. در این کار، شما مدرک خود را به تأیید مراکز بهداشتی محل مورد نظرتان می‌رسانید. دو مرحله‌ی کلی برای معادل‌سازی مدرک تحصیلی وجود دارد:

 1. مرحله اول: شما درخواست معادل‌سازی مدرک دندانپزشکی در ترکیه را به شورای آموزش عالی ترکیه (YOK) ارائه می‌دهید. برای این کار باید به وب‌سایت رسمی سازمان YOK مراجعه کرده و مدارک و پرونده‌ی خود را در آنجا آپلود کنید.
 2. به شما مهلت زمانی داده می‌شود تا مدارک مورد نیاز خود از جمله آزمون STS را که آزمون تعیین سطح است انجام دهید (گرفتن حدنصاب آزمون الزامی است).

واحدهای دندانپزشکی در ترکیه

رشته دندانپزشکی در ترکیه

برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه حدود 65 درس ارائه شده است که اجباری هستند و باید پاس شوند. در کنار این‌ها 111 درس اختیاری برای پاس کردن نیز ارائه شده است. از جمله دروس ارائه شده برای این رشته می‌توان به شیمی آلی، پروتز، آناتومی دندانپزشکی، فیزیولوژی، فیزیک، بیولوژی، نقاشی، درمان بیماری‌های دندان، هیستولوژی، ارتودنسی، جراحی، جراحی عمومی؛ میکروبیولوژی دندان، بیوشیمی دندان، داخلی، روش‌های معاینه، پروتزهای متحرک و فک و صورت، روان‌پزشکی، تاریخچه دندانپزشکی، پزشکی قانونی، علوم رفتاری، گوش حلق و بینی، پاتولوژی دهان، دندانپزشکی کودکان و … اشاره کرد.

دستیار دندانپزشکی در ترکیه

بسیاری از افراد از موقعیت دستیار دندان‌پزشک به‌عنوان یک موقعیت عالی برای مهاجرت استفاده می‌کنند و بسیاری دیگر آن را به‌عنوان شغل حرفه‌ای خود انتخاب می‌کنند. مزایای دستیار دندانپزشکی شامل کار کردن در درمانگاه ها و مراکز درمانی و دریافت حقوق بیشتر در ماه است.

دانشگاه دندانپزشکی در ترکیه

دانشگاه‌های معتبر ملی و جهانی برای تحصیل رشته‌ی دندانپزشکی در ترکیه وجود دارند. بهترین آن‌ها دانشگاه حاجت تپه است که دانشکده دندانپزشکی آن در رتبه اول قرار دارد. این دانشگاه 208امین دانشگاه برتر دنیا نیز می‌باشد. در کنار حاجت تپه دانشگاه‌های معتبر دیگری در شهرهای مختلف ترکیه وجود دارند که هم مدرک آن‌ها بین‌المللی است و هم مورد تأیید وزارت بهداشت ایران هم هستند. در ادامه به ذکر نام این دانشگاه ها پرداخته‌ایم:

دانشگاه‌های دولتی مورد تأیید وزارت بهداشت برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه:

 1. دانشگاه حاجت تپه: یک دانشگاه دولتی در شهر آنکارا، پایتخت ترکیه است که بهترین دانشگاه برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه است. رنکینگ جهانی دانشگاه 300 است.
 2. دانشگاه آنکارا: اینجا نیز یک دانشگاه دولتی است که بعد از تبدیل شدن کشور ترکیه به نظام جمهوری تأسیس شد. رنکینگ جهانی دانشگاه 400 است.
 3. دانشگاه استانبول: یک دانشگاه دولتی بسیار مشهور و محبوب که در شهر زیبا و معروف استانبول است. بعد از دانشگاه حاجت تپه، این دومین دانشگاه برتر ترکیه (رنکینگ جهانی 310) برای تحصیل است.
 4. دانشگاه اژه در ازمیر: تاریخ تأسیس این دانشگاه نیز به سال 1955 برمی‌گردد که در آن زمان دو دانشکده کشاورزی و پزشکی داشته است. اینجا اولین دانشگاهی است که فعالیت‌های آکادمیک خود را در استانبول آغاز کرده است.
 5. دانشگاه آتاتورک در ارزروم: 22 دانشکده‌ی مختلف در این دانشگاه وجود دارند که یکی از بهترین آن‌ها، دانشکده دندانپزشکی است. دانشگاه آتاتورک در سال 1957 تأسیس شده است.
 6. دانشگاه قاضی: دانشگاه قاضی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه می‌باشد که رشته دندانپزشکی آن مورد تائید وزارت بهداشت است و رتبه جهانی آن زیر 1000 می‌باشد.
 7. دانشگاه سلیمان دمیرل: رشته دندانپزشکی این دانشگاه نیز مورد تائید وزارت بهداشت می‌باشد و در شهر اسپارتا قرار دارد.
 8. دانشگاه کاتب چلبی: این دانشگاه نیز در شهر ازمیر قرار گرفته است و رشته دندانپزشکی آن مورد تائید وزارت بهداشت می‌باشد.

دانشگاه‌های خصوصی مورد تأیید وزارت بهداشت برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه:

 1. دانشگاه باهچه شهیر  (Bahçeşehir)
 2. دانشگاه باشکنت (Başkent)
 3. دانشگاه یدی تپه (Yeditepe)

کار دندانپزشکی در ترکیه

بازار کار دندانپزشکی در ترکیه

رشته دندانپزشکی در ترکیه از بازار کار خوبی برخوردار است. افراد بعد از فارغ‌التحصیلی می‌توانند پروانه اشتغال به کار خود را بگیرند و در مطب‌های خصوصی یا در درمانگاه‌های دولتی مشغول به کار شوند. روز به روز اهمیت بازار کار این رشته بیشتر می‌شود. پیش‌بینی شده است که تا سال 2025، حقوق دندان‌پزشکان در ترکیه تا 46 درصد افزایش خواهد یافت.

نکته مهم: فعلاً ایرانیان نمی‌توانند در ترکیه به کار در زمینه دندانپزشکی مشغول شوند؛ اما می‌توانند به کشورهای اروپایی رفته و در آنجا کار کنند. پیشنهاد میکنیم حتما این مقاله را هم بخوانید: دندانپزشکی بدون کنکور ترکیه

مجوز کار دندانپزشکی در ترکیه

روش‌هایی برای اخذ مجوز کار دندانپزشکی در ترکیه وجود دارد. برای اینکه شما بتوانید در ترکیه مطب دندانپزشکی تأسیس کنید باید از شهروندان ترکیه باشید. شهروند ترکیه بودن روش‌های خاص خود را دارد که می‌توان به روش‌های زیر اشاره کرد:

 • خریدن خانه در ترکیه به قیمت 250 هزار دلار
 • ازدواج با شخص مقیم ترکیه و 3 سال انتظار
 • سرمایه‌گذاری کلان در ترکیه

درآمد دندانپزشکی در ترکیه

میانگین درآمد دندانپزشکی در ترکیه 211658 لیر در سال است. به عبارتی می‌توان گفت هر دندان‌پزشک 102 لیر در ساعت درآمد خواهد داشت. حداقل درآمد دندانپزشکان ترکیه 146232 لیر در سال و حداکثر آن 268310 لیر است. این مقدار درآمدها را مستقیم بر اساس نرخ کار و میزان درآمد افراد مشغول به کار در ترکیه گرفته‌اند. البته رنج حقوق بسته به داشتن تخصص یا دستیار دندانپزشکی از حداکثر تا حداقل متغیر است.

پاسخ به سؤالات کاربران در این زمینه

8 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=5114

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Telegram
LinkedIn
Twitter
Email
WhatsApp
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”