دانشگاه مدیپول
logo
تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

دندانپزشکی در ترکیه

آنچه در این مقاله خواهید خواند

اگر علاقه‌مندید تا به دیگران لبخندی زیبا ببخشید و مشتاق داشتن شغلی علمی و هنری هستید، دندانپزشکی یک انتخاب عالی برای شما خواهد بود. در این کشور بیش از 80 دانشگاه معتبر از جمله دانشگاه مدیپول استانبول، آیدین، ایستینیه و… رشته دندانپزشکی را ارائه می‌دهند. طول دوره تحصیل این رشته 5 سال است. برای خواندن دندانپزشکی در ترکیه اگر انتخاب شما دانشگاه خصوصی است، به آسانی و بدون آزمون می‌توانید تحصیل را شروع کنید. در صورتی که انتخاب شما دانشگاه دولتی است، با قبولی در آزمون‌های مورد تأیید دانشگاه از جمله یوس متمرکز (TR-YOS) یا SAT اجازه شروع به تحصیل را دارید.

زبان تدریس دندانپزشکی ترکیه به دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه می‌شود، بنابراین با آشنایی به یکی از این دو زبان، می‌توانید به تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بپردازید.

در این مقاله رشته دندانپزشکی ترکیه را که متقاضیان بسیاری دارد به شما معرفی و اطلاعات مهم درباره شرایط تحصیل، شهریه، بورسیه ترکیه و… را ارائه خواهیم داد.

رشته دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل رشته دندانپزشکی در ترکیه

در تعداد زیادی از دانشگاه‌های ترکیه رشته دندانپزشکی در سطح کیفیت بالا ارائه می‌شود. برای تحصیل به زبان ترکی، داشتن گواهی قبولی آزمون تومر و برای زبان انگلیسی ارائه گواهی آزمون تافل مورد نیاز است. البته خیالتان آسوده باشد، زیرا بدون این مدارک و با گذراندن دوره آمادگی زبان که دانشگاه برگزار می‌کند، می‌توانید در دانشگاه شروع به تحصیل کنید.

دندانپزشکی در ترکیه 65 درس اجباری و 111 درس اختیاری دارد که برخی از آن‌ها را در ادامه مشاهده می‌کنید:

 • شیمی آلی
 • پروتز
 • فیزیولوژی
 • بیولوژی
 • آناتومی دندانپزشکی
 • فیزیک
 • نقاشی
 • درمان بیماری‌های دندان
 • ارتودنسی
 • بیوشیمی دندان

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

شرایط پذیرش برای دندانپزشکی ترکیه به نوع دانشگاه (دولتی یا خصوصی) بستگی داشته و کمی متفاوت است. برای تحصیل این رشته ضروری است موارد اعلام شده در زیر را فراهم کنید:

 • داشتن مدرک دیپلم با حداقل نمره 14 الی 15 (حداقل نمره مورد نظر دانشگاه‌ها متفاوت است.)
 • دارا بودن گواهی آزمون یوس متمرکز (TR-YOS) با حداقل نمره 200 الی 250 از 500 (برای دانشگاه‌های دولتی)
 • دارا بودن گواهی آزمون SAT (اگر قصد ورود به دانشگاه دولتی و تحصیل در رشته دندانپزشکی به زبان انگلیسی را دارید.)
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی یا ترکی (الزامی نیست و در صورت نداشتن باید در دوره آمادگی زبان شرکت کنید.)
نکات بیشتر
پیشنهاد خواندنی:

برای دانستن همه چیز در مورد آزمون sat پیشنهاد می‌کنیم مقاله مربوط به آن را بخوانید.

شرایط تحصیل تخصص دندانپزشکی در ترکیه

بعد از پایان دندانپزشکی در ترکیه همچنان امکان ادامه تحصیل وجود دارد. مقطع بعدی تخصص دندانپزشکی است که طول دوره آن 3 تا 4 سال می‌باشد. برای تحصیل در دوره تخصص می‌توانید یکی از رشته‌های زیر را انتخاب کنید:

 • ارتودنسی
 • ترمیم دندان
 • ترمیم ریشه دندان
 • پروتز درمانی دندان
 • جراحی دهان، دندان و چانه
 • رادیولوژی دهان، دندان و چانه
 • دندانپزشکی کودکان
 • پریودنتولوژی

برای ورود به تخصص باید در آزمون DUS که برخی دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ارائه می‌کنند، شرکت کنید. این آزمون 2 بار در سال برگزار می‌شود که مدت زمان آن 2 تا 3 ساعت است. سوالات آزمون در دو بخش عمومی و کلینیکی هستند.

مدارک لازم برای ثبت نام دندانپزشکی در ترکیه

بعد از دریافت پذیرش دندانپزشکی در ترکیه، برای ورود به دانشگاه باید مدارک اعلام شده در زیر را جمع‌آوری و در زمان ثبت نام ارائه دهید.

 • فرم درخواست
 • گذرنامه
 • مدرک دیپلم
 • ریزنمرات
 • گواهی نتیجه آزمون زبان
 • نتیجه آزمون ورودی دانشگاه (برای دانشگاه‌های دولتی)
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه

دانشجویان رشته دندانپزشکی ترکیه

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه 2024

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه با توجه به دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه، همچنین زبان تدریس که ترکی یا انگلیسی باشد، متفاوت است. میزان شهریه‌های سالانه دندانپزشکی با استفاده از بورسیه‌های تحصیلی که هر دانشگاهی برای حمایت از دانشجویان ارائه می‌دهد، کمتر از مبلغ اعلام شده در جدول زیر خواهد شد. همچنین با استفاده از این جدول می‌توانید هزینه هر ترم دندانپزشکی در ترکیه را محاسبه کنید.

شهریه دندانپزشکی ترکیه 2024
نام دانشگاه زبان آموزشی نوع دانشگاه شهریه سالانه
دانشگاه مدیپول استانبول انگلیسی خصوصی 26.000 دلار
دانشگاه باهچه شهیر انگلیسی خصوصی 20.000 دلار
دانشگاه ایستینیه ترکی خصوصی 13.500 دلار
دانشگاه آیدین ترکی خصوصی  20.000 دلار
دانشگاه آیدین انگلیسی خصوصی 20.000 دلار
دانشگاه نیشانتاشی انگلیسی خصوصی 14.000 دلار
دانشگاه بیکنت ترکی خصوصی 13.500 دلار
دانشگاه اوکان انگلیسی خصوصی 18.000 دلار
دانشگاه اوکان ترکی خصوصی 16.200 دلار
دانشگاه اطلس ترکی خصوصی 10.700 دلار
دانشگاه مدیپول آنکارا انگلیسی خصوصی 20.196 دلار
دانشگاه مدیپول آنکارا ترکی خصوصی 18.360 دلار
دانشگاه استانبول ترکی دولتی 100.000 لیر
دانشگاه حاجت تپه ترکی دولتی 182.460 لیر
دانشگاه اژه ترکی دولتی 290.900 لیر
دانشگاه آنکارا ترکی دولتی 195.600 لیر

برای تبدیل هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به تومان، ماشین حساب تبدیل ارزی شهریه‌ها که در اینجا گذاشته‌ایم، به شما کمک خواهد کرد.

تحصیل رایگان دندانپزشکی در ترکیه

آیا رویای تحصیل رایگان در رشته دندانپزشکی در ترکیه را در سر دارید؟ با دریافت بورسیه تحصیلی، این رویا می‌تواند به واقعیت تبدیل شود. برای تحصیل رایگان دندانپزشکی دو نوع بورسیه وجود دارد:

 1. بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های ترکیه: این بورسیه توسط دولت ترکیه ارائه می‌شود و شامل تحصیل رایگان در دانشگاه‌های دولتی و همچنین کمک هزینه زندگی است.
 2. بورسیه اختصاصی دانشگاه‌های خصوصی: این بورسیه توسط دانشگاه‌های خصوصی ارائه می‌شود و شامل تخفیف در شهریه و یا تحصیل رایگان است.

هر سال، 20 دی تا 1 اسفند، ثبت نام برای بورسیه تحصیلی ترکیه انجام می‌شود، تمامی دانشجویان علاقه‌مند به خواندن رشته دندانپزشکی در ترکیه، می‌توانند برای این بورسیه درخواست دهند.

معادل سازی مدرک دندانپزشکی در ترکیه

اگر جزو آن دسته از فارغ التحصیلان رشته دندانپزشکی در ترکیه باشید که قصد کار در ایران را خواهید داشت؛ ابتدا باید معادل‌سازی مدرک انجام شود که در این مرحله مدارک لازم و نامه درخواست به شورای آموزش عالی ترکیه (YOK) ارسال می‌گردد.

مرحله بعدی برای گرفتن مجوز کار و تأسیس مطب در ایران، شرکت در آزمون ملی (شامل دروس علوم پایه پزشکی، تخصصی و عملی) و به دست آوردن حداقل نمره قبولی (15-14 از 20) است. محدودیتی برای شرکت در آزمون نیست و اگر موفق نشوید می‌توانید بار دیگر در آن شرکت کنید.

بهترین دانشگاه های دندانپزشکی در ترکیه

ترکیه با دارا بودن دانشگاه‌های با کیفیت و هزینه‌های تحصیل مناسب، یکی از کشورهای پرطرفدار برای تحصیل رشته دندانپزشکی است. در جدول زیر مشخصات برخی از برترین دانشگاه‌های دندانپزشکی را مشاهده می‌کنید که در ادامه تعدادی از آن‌ها را معرفی خواهیم کرد:

بهترین دانشگاه های دولتی رشته دندانپزشکی
ردیف نام دانشگاه شهر رتبه دانشگاه در ترکیه مورد تأیید وزارت بهداشت یا علوم
1 دانشگاه استانبول استانبول 12 بهداشت و علوم
2  دانشگاه حاجت تپه آنکارا 5 بهداشت و علوم
3  دانشگاه اژه ازمیر 20 بهداشت و علوم
4 دانشگاه آنکارا آنکارا 10 بهداشت و علوم
5 دانشگاه مارمارا استانبول 17 بهداشت و علوم
6 دانشگاه جراح پاشا استانبول 28
7  دانشگاه قاضی آنکارا آنکارا 25 بهداشت و علوم
بهترین دانشگاه های خصوصی رشته دندانپزشکی
ردیف نام دانشگاه شهر رتبه دانشگاه در ترکیه مورد تأیید وزارت بهداشت یا علوم
1 دانشگاه مدیپل استانبول استانبول 52 بهداشت
2 دانشگاه آیدین استانبول 6 بهداشت
3 دانشگاه ایستینیه استانبول 156
4 دانشگاه مدیپل آنکارا آنکارا
5 دانشگاه نیشانتاشی استانبول 80
6 دانشگاه اطلس استانبول
7 دانشگاه بیرونی استانبول 144

تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه مدیپول استانبول

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه مدیپول استانبول با داشتن بیمارستان دندانپزشکی یکی از مجهزترین مؤسسات آموزشی در ترکیه است. همچنین در این دانشکده بزرگ‌ترین آزمایشگاه شبیه‌سازی ترکیه با 156 مانکن بیمار (مدل غیر واقعی) وجود دارد تا بتوانید علاوه بر آموزش تئوری، به وسیله تمرین با مانکن‌ها بر روی صندلی دندانپزشکی، مهارت عملی خود را افزایش دهید.

دانشگاه مدیپول با دانشگاه‌های اروپا و آمریکا، در قالب برنامه اراسموس و مولانا، توافق‌نامه تبادل دانشجو دارد که از این طریق می‌توانید برای تحصیل به دانشگاه‌های دیگر بروید. دانشکده دندانپزشکی مدیپول دارای هیئت علمی متخصصی است که موفقیت‌های ملی و بین‌المللی بسیاری دارند و تحقیقات انجام شده مورد حمایت شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه (TÜBİTAK) است.

تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه آیدین

دپارتمان دندانپزشکی دانشگاه آیدین ترکیه

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آیدین استانبول یکی از اندک دانشکده‌هایی است که آموزش‌های مورد تأیید انجمن آموزش دندانپزشکی اروپا (ADEE) را ارائه می‌کند، بنابراین بعد پایان تحصیلات به عنوان دندانپزشکی خواهید بود که با استانداردهای اروپایی تحصیل کرده است.

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آیدین با تکنولوژی و تجهیزات مدرنی که دارد، دندانپزشکانی حرفه‌ای به جامعه تحویل می‌دهد. همچنین این دانشکده دارای آزمایشگاه شبیه‌سازی است که آن‌جا می‌توانید به صورت عملی و دقیق علم دندانپزشکی را فرا بگیرید.

تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه ایستینیه

هدف دانشکده دندانپزشکی دانشگاه ایستینیه این است که در آموزش، تحقیق و نوآوری یکی از دانشکده‌های پیشرو در جهان باشد. این دانشگاه از تحقیقات و مطالعات گروهی حمایت می‌کند. سیستم آموزشی آن دانشجو محور است و ارتباط و همکاری خوبی بین اساتید و دانشجویان وجود دارد.

نحوه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه در این دانشکده بر اساس شواهد انجام می‌شود و آموزش عملی دو بخش دارد؛ در بخش اول و دوره پیش بالینی، قبل از ویزیت بیماران واقعی، آموزش‌های عملی دندانپزشکی را بر روی مدل‌ها، و بیماران رباتی و غیرواقعی یاد خواهید گرفت. در بخش دوم و آموزش بالینی شما بر روی بیماران واقعی، زیر نظر کادر آموزشی مجرب، در کلینیک‌هایی که امکانات مدرنی دارند، در بیمارستان دندانپزشکی دانشگاه ایستینیه دندانپزشکی را فرا خواهید گرفت.

تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه باهچه شهیر

دپارتمان دندانپزشکی دانشگاه باهپه شهیر ترکیه

مهم‌ترین ویژگی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه باهچه شهیر، نوع آموزش آن است که باعث برتری نسبت به سایر دانشگاه‌ها می‌شود. در دانشگاه BAU آموزش دانشجویان در سطح بین‌المللی انجام می‌شود و هدف این است تا با روش‌های دندانپزشکی در سراسر جهان آشنا شوید. دانشگاه باهچه شهیر اولین دانشگاهی است که برنامه کو آپ (CO-OP) را دارد. به وسیله این برنامه امکان کارآموزی در مراکز مختلف فراهم است که می‌توانید بعد از اتمام تحصیل در همان‌جا فعالیت کاری و رسمی خود را شروع کنید.

دانشگاه باهچه شهیر با داشتن سیستم انتقال اعتبار اروپا ECTS  به فارغ‌التحصیلان مدرک معتبر جهانی می‌دهد. بنابراین بعد از پایان دوره دندانپزشکی در ترکیه می‌توانید در کشورهای اروپایی مشغول به کار شوید. همچنین این دانشگاه با شرکت «Medufication International GMBH» از کشور آلمان، قرارداد همکاری بسته است. بنابراین فرصت کار و نیز فراگیری زبان را در آن کشور خواهید داشت.

اعتبار مدرک دندانپزشکی ترکیه

با توجه به این که اکثر دانشکده‌های دندانپزشکی در ترکیه عضو برنامه تبادل دانشجویی اراسموس پلاس و مولانا هستند، مدرک دندانپزشکی آن‌ها در ایران، آمریکا و کشورهای اروپایی معتبر است. این ویژگی باعث می‌شود تا بتوانید در کشورهای مختلف تحصیل کنید. همچنین مدرک دندانپزشکی برخی از دانشگاه‌های ترکیه مورد تأیید وزارت بهداشت ایران است. با توجه به اعتبار مدرک این رشته در ایران و جهان می‌توانید بعد از تحصیل در ایران، آمریکا یا کشورهای اروپایی مشغول به کار شوید.

کار دندانپزشکی در ترکیه

دندانپزشکی در ترکیه به عنوان یکی از پرطرفدارترین و آینده‌دارترین رشته‌ها شناخته می‌شود. این رشته از بازار کار قوی برخوردار است و متقاضیان بسیاری را به خود جذب می‌کند. بعد از پایان تحصیل می‌توانید پروانه اشتغال به کار را دریافت و در مطب‌های خصوصی یا درمانگاه‌های خصوصی و دولتی کار خود را شروع کنید. شغل دندانپزشکی یکی از مشاغل پردرآمد است. از طرفی دیگر شهریه دانشگاه‌های دندانپزشکی ترکیه در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی به طور قابل توجهی پایین‌تر است.

اگر متقاضی پذیرش دندانپزشکی بدون کنکور ترکیه هستید یا از طریق آزمون قصد تحصیل دندانپزشکی را دارید، بهتر است بدانید، در حال حاضر امکان کار در ترکیه برای افراد غیر شهروند وجود ندارد اما بعد از فارغ‌التحصیلی می‌توانید در ایران یا کشورهای اروپایی مشغول به کار شوید.

دندانپزشکان در ترکیه

مجوز کار دندانپزشکی

در صورتی که علاقه دارید به عنوان دندانپزشک در کشور ترکیه مشغول به کار شوید، باید شهروند این کشور باشید تا مجوز تأسیس مطب به شما داده شود. برای دریافت اقامت‌ و شهروندی ترکیه از روش‌هایی که در ادامه خواهیم گفت می‌توانید اقدام کنید:

 • خرید خانه در ترکیه
 • ازدواج با شخصی مقیم ترکیه
 • سرمایه‌گذاری در ترکیه

درآمد دندانپزشک در ترکیه 2024

بر اساس اطلاعات سایت‌های کاریابی، درآمد شغل دندانپزشکی در ترکیه متغیر است و به معیارهای زیادی مانند مدت سابقه کار، میزان ساعات کاری و… بستگی دارد. با هدف اطلاع شما، درآمد این شغل را در جدول زیر آورده‌ایم:

درآمد شغل دندانپزشکی در کشور ترکیه در سایل 2024
گروه‌بندی حقوق مبلغ دریافتی (لیر)
کمترین 48.000
میانگین 60.000
بالاترین 210.000

جمع بندی

رشته دندانپزشکی در ترکیه یکی از رشته‌هایی است که متقاضی بسیار دارد، با تحصیل این رشته در دانشگاه‌های ترکیه، دندانپزشکی را در سطح اروپا فرا می‌گیرید. برای علاقه‌مندان این علم درباره شرایط پذیرش، مدارک، شهریه و… گفتیم. دانشگاه‌های برتر را نیز معرفی کردیم تا با اطلاعات داده شده برای آینده خودتان برنامه‌ریزی کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره رشته دندانپزشکی، با مشاوران متخصص آرتان بورس تاپ رایگان مشاوره و گفت‌وگو کنید.

نویسنده آرتان بورس تاپ

سوالات متداول کاربران

در دانشگاه‌های خصوصی بدون آزمون و با مدرک دیپلم می‌توانید در رشته دندانپزشکی تحصیل کنید، برای دانشگاه‌های دولتی باید از طریق آزمون یوس متمرکز (TR-YOS) برای تحصیل این رشته اقدام کنید.
برای ورود به این رشته مدارک مختلفی نیاز است که در این مقاله همه آن‌ها را نام برده‌ایم، پیشنهاد می‌کنیم بخش مربوط آن را بخوانید.
مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در ترکیه 5 سال است.
برای کار دندانپزشکی در ترکیه باید شهروند این کشور باشید. روش‌های دریافت شهروندی را در این مقاله نوشته‌ایم.
Telegram WhatsApp Twitter

9 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • سلام و عرض ادب؛
  حداقل نمره قبولی در ازمون satبرای رشته های اصلی علوم پزشکی،باید 1500 ب بالا باشد.زیر این نمره شانس قبولی پایینی دارد.

 • سلام وقت بخیر
  با کسب رتبه بین 1000تا2000 کنکور تجربی ایران. میشه بدون شرکت در ازمون YÖS و SAT بورسیه گرفت؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام دوست عزیز؛
   وقتتون بخیر.
   خیر، رتبه کنکور ربطی به گرفتن بورسیه در ترکیه ندارد اگر شما در دانشگاه دولتی بخواین ثبت نام کنید باید در ازمون یوس و satشرکت کنید.
   یا اینکه رزومتون رو در سایت ترکیه بورسلاری بارگذاری کنید.

 • سلام وقت بخیر
  ایا با رتبه بین ۱۰۰۰تا۲۰۰۰ کنکور تجربی در ایران میشه بورسیه گرفت بدون اینکه در ازمون های satوyösشرکت کرد؟

  • سلام دوست عزیز وقتتون بخیر.
   خیر، رتبه کنکور ربطی به گرفتن بورسیه در ترکیه ندارد اگر شما در دانشگاه دولتی بخواین ثبت نام کنید باید در ازمون یوس و satشرکت کنید.
   یا اینکه رزومتون رو در سایت ترکیه بورسلاری بارگذاری کنید.

  • سلام وقت بخیر
   سن زیر 23 و معدل بالای 18/5 برای دانشگاه های دولتی الزامی هست و همچنین آزمون یوس هم باید شرکت کنید .

  • سلام وقت بخیر
   سوالتون رو خیلی شما کلی پرسیدید،
   چون اول باید رشته، دانشگاهتون و همچنین سن و معدل شما بررسی بشه
   که طبق شرایطتون ما بتونیم کامل راهنمایییتون کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=5114

برگزاری آزمون بورسیه تحصیلی

دانشگاه‌های مدیپول

مدیپول استانبول
 • مورد تایید وزارت بهداشت
 • پیراپزشکی، مهندسی
مدیپول آنکارا
 • پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی

زمان برگزاری: 11 خرداد ماه 1403

محل برگزاری: تهران، تبریز، ارومیه