a

 

Facebook

Twitter

کپی رایت 2019 دپارتمان آرتان بورس تاپ.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 – 20:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

09214640035

مشاوره تحصیل در ترکیه

جستجو فهرست
 
آرتان بورس تاپ > معرفی رشته های تحصیلی ترکیه  > رشته های مهندسی در ترکیه

رشته های مهندسی در ترکیه

رشته های مهندسی ترکیه

رشته های مهندسی در ترکیه در چند سال اخیر پیشرفت چشمگیری داشتند و با استقبال بی‌سابقه‌ای همراه بودند. دانش آموزان و دانشجویان زیادی هستند که دوست دارند برای تحصیلات لیسانس و یا فوق‌لیسانس خود در یکی از دانشگاه‌های معتبر ترکیه ثبت‌نام کنند. در این مقاله زیر و بم رشته های فنی در ترکیه را بررسی خواهیم کرد و سعی می‌کنیم یک راهنمای جامع در اختیار متقاضیان قرار دهیم. اگر پرسشی در این زمینه دارید می‌توانید در بخش نظرات مطرح کنید تا در اسرع وقت پاسخ دهیم.

در سال‌های اخیر، به دلیل نیاز بسیار شدید دولت ترکیه به خودکفایی، هزینه و توجه زیادی صرف پیشرفت رشته های مهندسی در ترکیه مانند رشته های کامپیوتر، برق، مکانیک و … شده است. از این رو بیشتر دانشگاه‌ها به طور کامل مجهز شدند تا فارغ‌التحصیلان رشته های فنی در ترکیه بتوانند به طور عملی با دستگاه‌های مورد نیاز خود کار نموده و مهارت کسب کنند. همچنین با افزایش اشتغال برای نیروهای متخصص و دادن مزایای فوق‌العاده نتایج مطلوبی به دست آمده است. دانش آموزان و دانشجویان علاقه‌مند به رشته های فنی هم این فرصت را غنیمت شمرده و برای مهاجرت تحصیلی و اعزام دانشجو به ترکیه اقدام کرده‌اند.

راه های تحصیل در رشته های مهندسی در ترکیه

اگر بخواهیم روش‌های تحصیل رشته های مهندسی در ترکیه را دسته‌بندی کنیم، می‌توان گفت به دو آزمون YOS، آزمون SAT و بورسیه تحصیلی ترکیه می‌رسیم؛ برای تحصیل کارشناسی نیازی به قبولی در آزمون تومر نخواهید داشت؛ اما بهتر است قبل از اقدام برای تحصیل مدرک تومر خود را دریافت نمایید و این آزمون را تنها در صورت نداشتن زمان کافی به بعد موکول کنید.

مهندسی در ترکیه

رشته های فنی در ترکیه با آزمون یوس

یوس مهم‌ترین آزمون کشور ترکیه برای تحصیل در رشته های فنی در ترکیه است که منحصر به همین کشور بوده و به نوعی معادل با کنکور سراسری ایران است. سؤالات یوس نسبت به سؤالاتی که در کنکور سراسری ایران مطرح می‌شود آسان‌تر است و زمان لازم برای قبولی در این آزمون ۴ ماه و برای گرفتن یک نتیجه عالی ۹ ماه است (البته این مدت زمان نسبت به توانایی شما می‌تواند کمتر یا بیشتر باشد).

یوس برای آن دسته از دانش جویانی است که می‌خواهند رشته های مهندسی در ترکیه را به زبان ترکی بخوانند. البته با این آزمون می‌توانید به زبان انگلیسی هم تحصیل کنید؛ اما این موضوع زیاد شایع نیست. نکته مهمی که باید به یاد داشته باشید این است که هر دانشگاه در زمان مخصوص به خود، آزمون را برگزار می‌کند؛ به‌عبارت‌دیگر این آزمون سراسری نبوده و سؤالات دانشگاه‌های مختلف متفاوت است.

تحصیل رشته های مهندسی در ترکیه با SAT

آزمون SAT یک آزمون جامع است که بسیاری از کشورها برای پذیرش دانشجویان خارجی از آن بهره می‌برند. این آزمون توسط موسسه کالج برد ایالت متحده آمریکا ابداع شد و هر سال سؤالات توسط همین موسسه طرح می‌شود. آزمون SAT مختص کسانی است که می‌خواهند در دانشگاه‌های ترکیه به زبان انگلیسی تحصیل کنند. برخی دانشگاه‌ها مانند دانشگاه حاجت تپه ترکیه دانشجویان خارجی خود را فقط از طریق sat جذب می‌کنند؛ و در نگاه کلی می‌توان گفت که بیشتر دانشگاه‌های خصوصی و برخی دانشگاه‌های دولتی با این آزمون دانشجو می‌پذیرند.

بیشتر بخوانید: آزمون SAT چیست؟

بورسیه تحصیلی برای رشته های مهندسی در ترکیه

بورسیه تحصیلی یک امتیاز بزرگ و منحصر به فرد برای تحصیل رشته های فنی در ترکیه است که می‌توانید از آن استفاده کنید. اغلب دانشجوهایی که آرزوی تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور را دارند به دلیل هزینه‌های بالای زندگی و تحصیل از این تصمیم منصرف می‌شوند؛ اما بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های ترکیه زمینه‌ای را برای شما فراهم می‌کند که با کمترین هزینه بتوانید رشته های مهندسی در ترکیه را به اتمام برسانید.

بورسیه تحصیلی شرایط خاصی دارد که باید داشته باشید تا بتوانید ثبت‌نام کنید. دولت ترکیه برای پیشرفت علم و صنعت کشورش می‌خواهد دانشجویان با استعداد خارجی را در دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی خود بورسیه کند. البته قابل ذکر است که پس از بورسیه شدن هم شرایط خاصی برای تحصیل وجود دارد، مانند نمره بالا، نوشتن مقالات علمی و … اگر دانشگاه احساس کند که شما دیگر واجد شرایط برای بورسیه شدن نیستید، امکاناتی که برای شما در نظر گرفته‌اند را قطع خواهد کرد.

خبر خوب این که دانشگاه‌های ترکیه رشته های فنی و مهندسی را با شرایط بسیار آسان‌تر نسبت به رشته های پزشکی بورسیه می‌کنند. برای مثال اگر بخواهید در رشته های مهندسی در ترکیه تحصیل کنید معدل بالای ۱۴ کفایت می‌کند. درحالی‌که معدل لازم برای بورس شدن در رشته های پزشکی بالا ۱۸ است. پس بورسیه تحصیلی یک فرصت استثنایی برای شما است تا بتوانید زندگی خود را متحول کنید.

آشنایی بیشتر: همه چیز درباره بورسیه تحصیلی ترکیه ۲۰۲۰

رشته های فنی در ترکیه

تحصیلات تکمیلی رشته های فنی در ترکیه

۳ روشی که پیش‌تر توضیح دادیم، معمول‌ترین روش‌ها برای تحصیل رشته های مهندسی در ترکیه هستند. دانشجویان ایرانی که می‌خواهند تحصیلات تکمیلی رشته های فنی در ترکیه را در خارج از کشور بگذرانند کم نیستند. یکی از مقاصد مهم و محبوب برای این افراد دانشگاه‌های ترکیه هستند. این دانشگاه‌ها با جمع‌آوری بهترین امکانات و تجهیزات بهترین مکان برای یادگیری عمیق دانشجویانی هستند که علاقه دارند با کارهای عملی بیشتر آشنا شوند. همکاری و کارهای تیمی دانشجویان فوق‌لیسانس و دکتری در رشته های فنی در ترکیه بیشتر به چشم می‌آید.

  1. آزمون ALES: آزمون آلس یک امتحان ورودی برای تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌های ترکیه است. این آزمون توسط دانشگاه‌های ترکیه برای پذیرش دانشجویان داخلی و خارجی برگزار می‌شود. هدف آزمون آلس سنجش تخصص‌ افراد نیست بلکه بر روی توانایی‌های کلامی و منطقی افراد تمرکز می‌کند. این آزمون سالانه ۲ نوبت و در ماه‌های اردیبهشت و آذر ماه برگزار می‌باشد. برگزارکننده اصلی این آزمون آموزش عالی کشور ترکیه است.
  2. آزمون GRE: آزمون GRE توسط موسسه ETS آمریکا برگزار می‌شود و یکی از معتبرترین آزمون‌ها برای پذیرش دانشجویان کارشناسی ارشد (Master) و دکتری (PHD) در رشته های فنی در ترکیه است. این آزمون یک تست منطق است و قوای تحلیلی افراد را می‌سنجد.
  3. بورسیه تحصیلی: علاوه بر بورسیه می‌توانید از شرایطی مانند دستیار آموزشی (TA) و دستیار پژوهشی (TR) نیز بهره ببرید. شرایطی که به بورسیه‌های دوره کارشناسی ارشد و دکتری داده می‌شود کمی متفاوت است. دانشجویانی که در دوران ارشد بورس می‌شوند باید پس از اتمام سال تحصیلشان یک دوره یک تا دو ساله را برای دولت و با حقوقی که دولت تعیین می‌کند کار کند.

جمع‌بندی

در این مقاله با چگونگی اقدام برای تحصیل در رشته های مهندسی در ترکیه آشنا شدید. شما می‌توانید از طریق آزمون‌های یوس، اس ای تی و بورسیه برای رشته های فنی در ترکیه اقدام نمایید که ما به شما توصیه می‌کنیم اگر شرایط بورسیه را دارید حتماً همین راه را امتحان کنید. برای تحصیل در مقاطع بالاتر نیز از طریق دو آزمون اصلی یعنی جی آر ای و آلس می‌توانید وارد دانشگاه‌های ترکیه شوید. اگر در سال‌های تحصیل دوره لیسانس مقالات علمی خوب همراه با معدل خوب دارید می‌توانید از طریق بورسیه تحصیلی نیز اقدام کنید.

اگر سؤالی درباره تحصیل رشته های مهندسی در ترکیه دارید خوشحال می‌شویم پاسخ گوی شما عزیزان باشیم. در قسمت نظرات سؤالات خود را از مطرح کنید و در صورت نیاز با مشاوران آرتان بورس تاپ تماس حاصل فرمایید.

2 دیدگاه

  • شمس پاسخ جولای 28, 2020 در 9:42 ق.ظ

    شماره تلفن مشاوره؟

دیدگاهتان را بنویسید