a

 

Facebook

Twitter

کپی رایت 2019 دپارتمان آرتان بورس تاپ.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 - 20:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

09229329200

مشاوره تحصیل در ترکیه

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 
آرتان بورس تاپ > دانشگاه های ترکیه  > تحصیل رشته های فنی و مهندسی در ترکیه

تحصیل رشته های فنی و مهندسی در ترکیه

تحصیل رشته های فنی و مهندسی در ترکیه

رشته های فنی و مهندسی در چند سال اخیر پیشرفت چشمگیر و رو به صعودی خاصی در کشور ترکیه داشته اند. دانش آموزان و دانشجویان زیادی در ایران برای تحصیلات لیسانس و یا تکمیلی خود می خواهند در یکی از دانشگاه های معتبر ترکیه ثبت نام نمایند. در این مقاله ریز و بم رشته های مهندسی در دانشگاه های ترکیه بررسی و سعی خواهیم کرد راهنمایی جامع برای شما عزیزان آماده کنیم. اگر پرسشی در این زمینه دارید می توانید در بخش کامنت ها با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت پاسخ دهیم . همچنین برای اطلاعات تکمیلی تر و جواب به سوالاتتان می توانید با مشاوران دپارتمان آرتان بورس تاپ تماس حاصل فرمایید.

مقدمه :  

در مقاله های قبلی رشته های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی در دانشگاه های کشور ترکیه را به طور کامل مورد بررسی قرار دادیم. در این مقاله قصد داریم بیشتر درباره راه های تحصیل رشته های فنی و مهندسی در ترکیه بحث کنیم و تمامی راه های ممکن را برای شما عزیزان بیان کنیم. دولت ترکیه از آن جهت که در سال پیش احساس نیاز شدیدی به خودکفایی کرد، هزینه و توجه بسیاری را برای پیشرفت رشته های فنی و مهندسی مانند : کامپیوتر ، برق ، مکانیک و …. کرد. از این رو اکثر دانشگاه های خود را محهز و کامل کرد تا دانشجویان فارغ التحصیل رشته های مهندسی توانایی کامل در کار با دستگاه ها و علم مرتبط با آن ها را داتشه باشد. همچنین با افزایش اشتغال برای نیروهای متخصص و دادن مزایای فوق العاده به نیروهای کار خود توانست به نتیجه های مطلوبی در این زمینه برسد. دانش آموزان و دانشجویان علاقه مند به رشته های مهندسی در ایران نیز این فرصت را غنیمت شمرده و هم اکنون بسیاری از این افراد اقدام برای مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه کرده اند ( برخی از این افراد قصد دارند پس از اتمام دوره تحصیلشان در ترکیه مانده و کار کنند ).

راه های تحصیل رشته های مهندسی در ترکیه : 

راه های تحصیل در ترکیه

اگر بخواهیم راه های رسیدن به دانشگاه های کشور ترکیه را دسته بندی کنیم، می توان گفت به دو آزمون YOS و آزمون SAT تقسیم می شود. اما راه های دیگری مانند بورسیه تحصیلی شدن نیز وجود دارد. تحصیل کارشناسی در دانشگاه های ترکیه گواهینامه قبولی آزمون تومر را به عنوان مدرک لازم برای ثبت نام نمی خواهد اما بهتر است قبل از اقدام برای تحصیل در ترکیه مدرک تومر خود را دریافت نمایید و فقط در صورت نبودن زمان کافی برای آزمون های ورودی برای بعد موکول کنید. 

آزمون یوس :

آزمون یوس مهمترین آزمون کشور ترکیه می باشد که منحصر به ترکیه بوده و به نوعی معادل با کنکور سراسری کشور ایران می باشد. سوالات یوس نسبت به سوالاتی که در کنکور سراسری ایران داده می شود آسان تر است و زمان لازم شما برای قبولی در این آزمون ۴ ماه و نتیجه عالی ۹ ماه می باشد ( البته این مدت زمان نسبت به توانایی شما می تواند کمتر یا بیشتر باشد). 

آزمون YOS برای آن دسته از دانش جویانی می باشد که می خواهند به زبان ترکی در دانشگاه های ترکیه تحصیل نمایند. البته با این آزمون می توانید به زبان انگلیسی هم تحصیل نمایید. اما این موضوع زیاد شایع نیست. نکته مهمی که درباره این آزمون باید به یاد داشته باشید این است که هر دانشگاه در زمان مخصوص خود، آزمون مخصوص دانشگاه خود را می گیرد. به عبارتی این آزمون سراسری نبوده و دانشگاه به دانشگاه متفاوت است. ( برای دریافت نمونه سوالات آزمون یوس دانشگاه های ترکیه در واتس آپ پیام ارسال نمایید ) 

بیشتر بخوانید : همه چیز درباره آزمون یوس 

آزمون SAT :

آزمون SAT یک آزمون جامع است که بسیاری از کشور ها برای پذیرش دانشجویان خارجی از آن بهره می گیرند. این آزمون توسط موسسه کالج برد ایالات متحده آمریکا اولین با تاسیس شده است و هر سال سوالات این آزمون توسط همین موسسه طرح می شود. آزمون SAT مختص کسانی است که می خواهند در دانشگاه های ترکیه به زبان انگلیسی تحصیل نمایند. البته مانند آزمون قبل می توانید از طریق این آزمون به زبان ترکی نیز تحصیل نمایید اما برای زبان ترکی آزمون یوس توصیه می شود. 

بیشتر بخوانید : آزمون SAT چیست؟

 

قبولی در آزمون sat

 

برخی از دانشگاه های ترکیه مانند حاجت تپه دانشجویان خارجی خود را فقط از طریق آزمون اس ای تی جذب می کند. و در نگاه کلی می توان گفت که دانشگاه های خصوصی با این آزمون دانشجویان خارجی می پذیرند ( البته حاجت تپه دانشگاه دولتی می باشد). 

بورسیه تحصیلی برای رشته های مهندسی در ترکیه :

بورسیه تحصیلی دانشجویان فنی و مهندسی در ترکیه

خبر خوبی که می توانید هم اکنون در این مقاله بخوانید این است که ” دانشگاه های ترکیه با بورسیه تحصیلی نیز دانشجو می پذیرند “. بورسیه تحصیلی یک امتیاز بزرگ و منحصر به فرد می باشد که هم اکنون می توانید از آن استفاده کنید. اغلب دانشجوهایی که آرزوی تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور را دارند به دلیل هزینه هایی که زندگی و تحصیل در خارج از کشور دارند از این تصمیم منصرف می شوند. اما بورسیه تحصیلی دانشگاه های ترکیه زمینه ای را برای شما فراهم می کند که با کمترین هزینه بتوانید تحصیلات خود را به اتمام برسانید. 

بورسیه تحصیلی ترکیه شرایط خاصی دازد که باید همه آن ها را داشته باشید تا بتوانید ثبت نام نمایید. این شرایط شامل معدل سال های پیشین ، سن و … می باشد. دولت ترکیه برای پیشرفت علم و صنعت کشورش می خواهد تا سال های بسیاری دانشجویان با استعداد خارجی را در دانشگاه های دولتی و بعضا غیر دولتی خود بورسیه کند. البته قابل ذکر است که پس از بورسیه شدن نیز شرایط خاصی برای تحصیل وجود دارد، مانند : نمره بالا ، نوشتن مقالات علمی و … اگر دانشگاه احساس کند که شما دیگر واجد شرایط برای بورسیه شدن نیستید، امکاناتی که برای شما در نظر گرفته اند را قطع خواهند کرد. 

مشاوره در مورد بورسیه ترکیه 2020خب اما یک خبر خوب دیگر دانشگاه های ترکیه رشته های فنی و مهندسی را با شرایط بسیار آسان تر نسبت به رشته های پزشکی می باشد. برای مثال اگر بخواهید در رشته های مهندسی تحصیل نمایید برای بورسیه شدن نمره بالای ۱۴ کفایت می کند اما بورسیه تحصیلی رشته های پزشکی نمره بالا ۱۸ را از شما می طلبد. پس بورسیه تحصیلی ترکیه یک فرصت اسثنایی برای شما است که زندگی خود را متحول کنید. 

آشنایی بیشتر : همه چیز درباره بورسیه تحصیلی ترکیه ۲۰۲۰

روش های دیگر برای تحصیل رشته های فنی و مهندسی در ترکیه :

خب ۳ مورد بالا که عرض کردیم معمول ترین روش ها برای تحصیل رشته های فنی مهندسی در ترکیه هستند . رشته های مهندسی در ترکیه همانند ایران عموما از ارزش نسبتا کمتری نسبت به رشته های پیراپزشکی برخوردار هستند. و قبول شدن در این رشته ها کار نسبتا ساده ای است شما می توانید با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید تا راه های دیگری که ممکن است با شرایط کنونی شما سازگار باشد را به شما بدهند. 

آزمون های تحصیلات تکمیلی رشته های فنی و مهندسی در ترکیه :

دانشجویان ایرانی که می خواهند تحصیلات تکمیلی خود را در خارج از کشور بگذرانند کم نیستند. یکی از مقاصد مهم و محبوب برای این افراد دانشگاه های ترکیه می باشد. این دانشگاه ها با جمع آوری بهترین امکانات و تجهیزات بهترین مکان برای یادگیری عمیق دانشجویان می باشد که با کارهای عملی بیشتر آشنا بشوند. از این موضوعات بگذریم در کشور ترکیه همکاری و کارهای تیمی دانشجویان فوق لیسانس و دکتری بسیار به چشم می آید. 

آزمون های تحصیلات تکمیلی رشته های فنی و مهندسی در ترکیه

فضاهای سرسبز و محیط های زیبا ، اساتید علمی با سابقه درخشان ، امکانات و تجهیزات مجهز و پیشرفته ، فرهنگ عالی و …. از کمترین خوبی هایی است که می توانید از تحصیل در ترکیه به دست آورید.

آزمون ALES :

آزمون آلس که مخفف کلمه AKademik pusonal vd Liansütü Eyitim snawi امتحان ورودی برای تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های ترکیه می باشد که تقریبا مانند یوس بوده برای مقاطع بالاتر. این آزمون توسط دانشگاه های ترکیه برای پذیرش دانشجویان داخلی و خارجی می باشد. 

آزمون ALES شامل ۴ بخش می باشد. دو بخش اول آن را سوالات ریاضی و هوش تشکیل داده اند و و دوبخش دیگر آن سوالات زبانی شناسی. هر بخش از سوالات آزمون آلس را ۵۰ سوال تشکیل داده است که در مجموع ۲۰۰ سوال می باشد. برای این تعداد سوال مدت زمان ۸۰ دقیقه زمان پاسخ گویی خواهید داشت. آزمون آلس فقط به صورت ترکی استانبولی گرفته می شود ولی افرادی که نمره قبولی می آورند می توانند در دانشگاه به زبان انگلیسی تحصیل نمایند. جالب است بدانید سوالات امتحان آلس ۶ گزینه ای می باشد.

هدف آزمون آلس سنجش تخصص های افراد نمی باشد بلکه بر روی توانایی های کلامی و منطقی افراد تمرکز می کند . این آزمون سالانه ۲ نوبت و در ماه های اردیبهشت و آذر ماه برگزار می باشد. برگزار کننده اصلی این آزمون آموزش عالی کشور ترکیه می باشد. 

آزمون GRE :

آزمون GRE که مخفف شده کلمات Graduate Records Examination می باشد توسط موسسه ETS آمریکا برگزار می باشد و یکی از معتبر ترین آزمون ها برای پذیرش دانشجویان  می باشد. این آزمون قوای تحلیلی افراد را می سنجد و تست منطق می باشد. این آزمون جهت پذیرش دانشجویان کارشناسی ارشد ( Master ) و دکتری ( P.HD ) می باشد. 

آزمون جی آر ای از دو بخش اصلی تشکیل شده است. GRE Subject و GRE General دو بخش مجزا و کاملا متفاوت هستند. GRE Subject توانایی تحلیلی فرد در یک زمینه خاص را مورد تحلیل قرار می دهد. سوالات این بخش از آزمون از دروسی مانند : زیست شناسی، بیوشیمی ، ریاضیات ، روانشناسی ، فیزیک و …. تشکیل شده است. مورد دوم یعنی GRE General در داخل کشور نیز برگزار می شود و به مدت ۵ سال معتبر می باشد. هزینه ثبت نام در این آزمون ۱۸۵ دلار می باشد که اگر با تاخیر انجام شود ۲۵ دلار به روی هزینه قبلی اضافه می باشد. 

بورسیه دانشجویان تحصیلات تکمیلی :

بورسیه دانشجویان تحصیلات تکمیلی

بورسیه را در بالا تقریبا اشاره کردم اما اگر مقاله انواع مختلف بورسیه های تحصیلی ما را مطالعه کرده باشید به خوبی خواهید فهمید که انواع مختلف بورس ها بسیار زیاد می باشد و برخی از این ها فقط مختص دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد می باشد. علاوه بر بورسیه تحصیلی که در بالا اشاره کردیم شما می توانید از شرایطی مانند دستیار آموزشی TA و دستیار پژوهشی TR نیز بهره ببرید. 

شرایطی که به بورسیه های تحصیلی در دوره کارشناسی ارشد و دکتری داده می شود کمی متفاوت است. دانشجویانی که در دوران ارشد بورسیه می شوند باید پس از اتمام سال تحصیلشان یک دوره یک تا دو ساله را برای دولت و با حقوقی که دولت تعیین می کند باید کار کند .

جمع بندی :

در این مقاله با چگونگی اقدام برای تحصیل در رشته های فنی و مهندسی در ترکیه آشنا شدید. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر درباره تحصیل در ترکیه مقالات دیگر ما را مطالعه فرمایید. همانطور که خواندید برای تحصیل رشته های فنی و مهندسی شما می توانید از طریق آزمون های یوس ، اس ای تی و بورسیه تحصیلی اقدام نمایید که ما به شما توصیه می کنیم اگر شرایط بورسیه تحصیلی را دارید حتما اقدام نمایید. برای تحصیل در مقاطع بالاتر نیز از طریق دو آزمون اصلی یعنی جی آر ای و آلس می توانید وارد دانشگاه های ترکیه شوید و اگر در سال های تحصیل دوره لیسانس مقالات علمی خوب همراه با معدل خوب دارید می توانید از طریق بورسیه تحصیلی نیز اقدام نمایید. اگر سوالی درباره تحصیل رشته های فنی و مهندسی در ترکیه دارید خوشحال می شویم پاسخ گوی شما عزیزان باشیم. در قسمنت کامنت ها سوالات خود را از ما بپرسید و در صورت نیاز با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید. 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید