a

 

Facebook

Twitter

کپی رایت 2019 دپارتمان آرتان بورس تاپ.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 - 20:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

09382091008

مشاوره تحصیل در ترکیه

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 
دپارتمان آرتان بورس تاپ > اعزام دانشجو  > رشته داروسازی در ترکیه

رشته داروسازی در ترکیه

تحصیل رشته داروسازی در ترکیه

تحصیل رشته داروسازی در ترکیه در چند سال اخیر از محبوبیت بالایی بین دانش آموزان و دانشجویان ایرانی برخوردار شده است. البته باید به این موضوع اشاره کرد که تحصیل در رشته داروسازی به طور کل رشته لوکس و پر در آمدی به حساب می آید. داروسازی در اکثر دانشگاه های ترکیه تدریس می شود و هرساله تعداد مشخصی دانشجو را پذیرش می نمایند که از این تعداد سهمیه مشخصی به دانشجویان خارجی تعلق می گیرد. در این مقاله سعی خواهیم کرد شما را به طور کامل با رشته دندانپزشکی آشنا کرده و هر آنچه برای تحصیل این رشته در کشور ترکیه نیاز است را بیان کنیم . با ما همراه باشید. 

 

مقدمه : 

رشته داروسازی پس از رشته های پزشکی و دندانپزشکی مهمترین رشته تحصیلی گروه علوم پزشکی به حساب می آید. این رشته تاثیر به سزایی در تولید دارو و درمان بیماری های مشخص دارد. سرفص های رشته داروسازی بسیار زیاد بوده و به دو بخش دروس تخصصی و دروس پایه تقسیم بندی می شود. رشته داروسازی مزیت های بسیاری دارد که در ادامه مقاله به طور مفصل به آن ها اشاره خواهیم کرد، اما باید بدانید که این رشته معایبی نیز دارد که مهمترین آن ها دروس بسیار سخت با جذابیت کم برای مطالعه و عدم تناسب آموخته های دانشگاهی با آنچه در محل کار از داروساز می خواهند. رشته داروسازی مقاطع بالاتر ( تخصصی ) نیز دارد که ادامه به آن نیز اشاره خواخیم کرد . برای این که خیالتان را راحت کنم باید بدانید که اگر واقعا عاشق رشته داروسازی نیستید به سراغ آن نروید. 

راه های تحصیل رشته داروسازی در ترکیه :

راه های تحصیل رشته داروسازی در ترکیه

تقریبا می توان گفت تمامی کشورها آزمون مشخصی برای ورود دانش آموزان به دانشگاه ها معین کرده اند برای مثال کنکور ایران، اما آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه کاملا متفاوت است و یک آزمون جامع برای پذیرش دانشجو ندارد. اگر بخواهیم آزمون های ورود به دانشگاه های ترکیه را به دو قسمت تقسیم کنیم : آزمون Yos و آزمون Sat که به دوزبان ترکی استانبولی و انگلیسی گرفته می شوند. در ادامه توضیحات تکمیلی در باره این دو آزمون خواهیم داد. همراه ما باشید. 

آزمون یوس : آزمون YOS  اصلی ترین و مهمترین آزمون برای ورود به دانشگاه های ترکیه می باشد که هر دانشگاه هر ساله در زمان مشخصی از سال اقدام به گرفتن این آزمون می نماید. آزمون یوس مانند کنکور ایران نمی باشد و هر دانشگاه سوالات مختلفی را برای متقاضیان خود طرح می کند و در زمان زمان متفاوتی نسبت به دانشگاه های دیگر اقدام به برگزاری آن می کند. 

برخی از دانشگاه های ترکیه مانند دانشگاه حاجت تپه آزمون YOS را فقط جهت پذیرش دانشجویان داخلی برگزار می کنند. اما اکثر دانشگاه ها با آزمون یوس دانشجویان خارجی را نیز پذیرش می کنند. توجه کنید که فرقی ندارد که با چه رشته ای مدرک دیپلم خود را اخذ کرده اید. شما می توانید با شرکت در آزمون یوس هر رشته ای که می خواهید را در هر دانشگاهی تحصیل نمایید. 

این آزمون عموما از سوالات سطح پایینی نسبت به سوالات کنکور ایران برخوردار است و شما می توانید با دانستن اندکی زبان ترکی استانبولی و چند ماه تمرین سوالات آزمون یوس از بهترین دانشگاه های ترکیه جهت تحصیل در بهترین رشته ها مانند داروسازی قبول شوید. به این موضوع نیز توجه نمایید که در نمره کلی آزمون یوس فقط تعداد جواب های شما به سوالات تاثیرگذار می باشد و نمره سال های قبل شما در نتیجه کلی آزمون تاثیری ندارد. 

آزمون SAT : آزمون SAT را می توان به عنوان مهمترین آزمون بین المللی نام برد که برای پذیرش دانشجویان در دانشگاه های اکثر کشورها برگزار می شود. کشور ترکیه از آزمون SAT برای پذیرش دانشجویان خارج کشور بهره می برد. اگر قصد تحصیل در ترکیه را دارید باید بدانید که آزمون اس ای تی سالیانه ۴ نوبت برگزار می شود و شما می توانید در هر یک از آن ها شرکت کنید. همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم برخی از دانشگاه ها فقط با این آزمون دانشجو می پذیرد. 

 

قبولی در آزمون sat

زبان اصلی آزمون SAT انگلیسی می باشد و اگر قصد شرکت در این آزمون را دارید باید به انگلیسی تسلط داشته باشید. اما جالب است بدانید که چون ماهیت اصلی سوالات آزمون sat ریاضی می باشد نیاز تخصصی به فهمیدن انگلیسی ندارید و می توانید پس از پذیرش شدن در دانشگاه مرخصی گرفته و ۶ ماه برای فراگرفتن تخصصی زبان انگلیسی زمان بگذارید. بخش های مختلف آزمون اس ای تی متشکل از ۱- خواندن موضوعی ۲- ریاضی ۳- نوشتاری می باشد که مهمترین آن ها بخش ریاضی می باشد. 

بورسیه تحصیلی : بورسیه تحصیلی را می توان به عنوان اولین انتخاب تمامی کسانی دانست که می خواهند در دانشگاه های ترکیه تحصیل نمایند. یک فرصت عالی با ظرفیتی کم. اغلب دانشگاه های ترکیه دارای بورسیه تحصیلی هستند و افرادی را باشرایط خاص پذیرش می کنند. 

بیشتر بخوانید : شرایط بورسیه تحصیلی ۲۰۲۰ ترکیه

 

مشاوره در مورد بورسیه ترکیه 2020

در مقاله بالا بورسیه تحصیلی دانشگاه های ترکیه را به طور کامل با جزئیات توضیح داده ایم . و فقط به این باید اشاره کرد که با بورسیه شدن در دانشگاه های معتبر ترکیه علاوه بر به دست آوردن مدرکی معتبر در ایران و کشور های دیگر، زندگی بسیار جذاب و زیبایی نیز نصیب شما خواهد شد. 

تحصیل داروسازی در ترکیه بدون کنکور ورودی : 

شرایط تحصیل در رشته داروسازی کشور ترکیه :

شرایط تحصیل داروسازی در ترکیه

تحصیل رشته داروسازی تفاوت های مختصری با رشته های دیگر در کشور ترکیه دارد. اگر در این رشته قبول شوید ابتدا یک سال باید در کالج مخصوص دانشگاه به تحصیل بپردازید و از سال بعد وارد دانشگاه شوید. تحصیل رشته داروسازی در ترکیه ۵ سال به طول می انجامد ( ۱۰ ترم تحصیلی ).اگر می خواهید به زبان ترکی استانبولی تحصیل کنید باید در آزمون یوس شرکت نمایید و اگر می خواهید به زبان انگلیسی تحصیل نمایید باید در آزمون SAT شرکت نمایید. دو مورد مهم در قبولی داروسازی این است که برای تحصیل این رشته باید مدرک دیپلم ریاضی یا علوم تجربی را اخذ کرده باشید و حتما باید مدرک پیش دانشگاهی نیز داشته باشید. 

تحصیل داروسازی در ترکیه بدون آزمون ورودی :

یکی از راه های پذیرش رشته داروسازی در دانشگاه های ترکیه پذیرش بدون آزمون می باشد. دانشگاه خصوصی دولت ترکیه به دلیل این که از طرف ذولت حمایت مالی نمی شوند و باید هزینه های خود را خودشان تامین کنند برخی از ظرفیت های خود را در تمامی رشته ها به فروش می رسانند و دانشجویان می توانند با پرداخت مبلغ درخواستی دانشگاه بدون نیاز به آزمون های ورودی مانند آزمون YOS و آزمون SAT می توانند در رشته دلخواهشان تحصیل نمایند. در پذیرش بدون آزمون درخواست برای رشته هایی مانند پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، معماری و …. بیسیار زیاد می باشد. برای اطلاع از ظرفیت های رشته ها در دانشگاه های مختلف می توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید. 

پذیرش بدون آزمون

برخی از دانشگاه ها نیز ظرفیت مشخصی برای پذیرش دانشجویان تیزهوش دارند، افرادی که از لحاظ علمی در سطح بالایی قرار دارند و نیازی به آزمون برای ورود به دانشگاه ندارند و در صورت پذیرش می توانند سطح علمی دانشگاه را بالا ببرند. این گونه دانش جویان را عموما معاونین و ریاست دانشگاه مستقیم انتخاب می کنند. دپارتمان آرتان بورس تاپ تاکنون توانسته است پذیرش بسیاری از هم وطنان را از این طریق قطعی نماید برای اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید. 

 

مشاوره پذیرش بدون آزمون

دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت ایران :

دانشگاه های زیر مورد تائید وزارت بهداشت و درمان جمهوری اسلامی ایران می باشد و شما می توانید پس از اتمام دوره تحصیلتان در مراکز درمانی ، مراکز تحقیقاتی ، داروخانه، دانشگاه ها و …. مشغول به کار شوید.

 

دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت

 1. دانشگاه آتاتورک
 2. دانشگاه اژه
 3. دانشگاه آنکارا
 4. دانشگاه حاجت تپه
 5. دانشگاه کوچ
 6. دانشگاه استانبول
 7. دانشگاه قاضی
 8. دانشگاه مرمره
 9. دانشگاه آنادولو
 10. دانشگاه بوغازچی
 11. دانشگاه مدیترانه شرقی در قبرس

سعی ما در این است که برای تمامی دانشگاه های اشاره شده در چند ماه آینده مقالاتی جامع همراه با عکس و فیلم منتشر کنیم.

هزینه های تحصیل رشته داروسازی در ترکیه :

هزینه تحصیل رشته داروسازی در دانشگاه های مختلف کاملا متفاوت است. تحصیل داروسازی در دانشگاه های خصوصی ترکیه حدودا ۲۰۰۰۰ دلار آمریکا می باشد و در دانشگاه های دولتی این هزینه ها نسبت به زبانی که دانشجو برای تحصیل انتخاب کرده است متفاوت می باشد.

هزینه های تحصیل رشته داروسازی در ترکیه

هزینه تحصیل این رشته به زبان ترکی استانبولی ۲۴۰ تا ۷۵۰ دلار و به زبان انگلیسی ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار می باشد. در جدول زیر به هزینه تحصیل داروسازی به زبان ترکی را آورده ایم البته این مقدار تقریبی می باشد.

هزینه دانشجویان خارجی برای تحصیل با زبان ترکی۲۴۰ تا ۷۵۰ دلار
دانشگاه های خصوصی۵۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار
دوره کارشناسی ارشد دانشجویان خارجی۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار

البته باید به این موضوع دقت کرد هزینه های اشاره شده کلی نمی باشد و نسبت به دانشگاه انتخاب شده توسط متقاضی تفاوت دارد. اما چه هزینه شهریه دانشگاه ها و چه هزینه زندگی در ترکیه از بسیاری از کشور های اروپایی کمتر می باشد. 

بازار کار رشته داروسازی در ایران و ترکیه :

رشته داروسازی در بسیاری از کشور ها مانند ایران بازار کار بسیار خوبی دارد و افرادی که این رشته را تحصیل کرده اند بدون کار نمی مانند. در کشور هایی مانند اتریش ، قبرس ، اسپانیا ، مجارستان ، آلمان ، کانادا و آمریکا ارزش بسیار زیادی به فارغ التحصیلان رشته داروسازی می دهند. در ترکیه نیز شرکت ها و مراکز تحقیقات بسیاری برای داروسازان وجود دارد. 

 

بازار کار رشته داروسازی در ترکیه

اگر به دنبال ویزای کار برای رشته داروسازی می باشید می توانید با مشاوران دپارتمان آرتان بورس تاپ تماس حاصل فرمایید. 

رشته داروسازی یکی از رشته های پر درآمد در ایران و کشورهای دیگر می باشد. 

جمع بندی :

تحصیل در رشته داروسازی پس از رشته پزشکی و دندانپزشکی بیشترین تقاضا را در دانشگاه های ایران و ترکیه دارد. بسیاری از کسانی که متقاضی تحصیل رشته داروسازی هستند صرفا از روی علاقه به شیمی و موارد این چنینی می باشد. برای ورود به دانشگاه های ترکیه در رشته داروسازی ۴ راه وجود دارد ( آزمون Yos ، آزمون Sat ، بورسیه تحصیلی و بدون آزمون ). از مهمترین شرایط تحصیل این رشته این است که مدرک پیش دانشگاهی در رشته ریاضی یا تجربی داشته باشید. بسیاری از دانشگاه های ترکیه برای تحصیل این رشته مورد تائید وزارت بهداشت و درمان ایران می باشد.  همچنین باید به این موضوع اشاره کرد که هزینه تحصیل داروسازی در ترکیه بسیار مناسب تر از کشور های دیگر اروپایی می باشد. رشته داروسازی از بهترین رشته های روز دنیا بوده و درآمد بالایی به متخصصلن این رشته در اغلب کشور ها تعلق می گیرد. 

2 دیدگاه

 • زهرا نعمتی
  پاسخ دسامبر 24, 2019 در 9:05 ق.ظ

  فقط این ۱۱ دانشگاهی که اشاره کردین تو ترکیه مورد تائید وزارت بهداشت ایران هستش ؟

  • moshaversite
   پاسخ ژانویه 8, 2020 در 10:54 ب.ظ

   سلام، بله

دیدگاه خود را بنویسید