a

 

Facebook

Twitter

کپی رایت 2019 دپارتمان آرتان بورس تاپ.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 – 19:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

مشاوره تحصیل در ترکیه

جستجو فهرست
 
آرتان بورس تاپ > معرفی رشته های تحصیلی ترکیه  > تحصیل داروسازی در ترکیه

تحصیل داروسازی در ترکیه

تحصیل داروسازی ترکیه

تحصیل داروسازی در ترکیه، طی چند سال اخیر از محبوبیت بالایی بین دانش آموزان و دانشجویان ایرانی برخوردار شده است. البته باید به این موضوع اشاره کرد که تحصیل در رشته داروسازی به‌طور کل رشته لوکس و پردرآمدی به‌حساب می‌آید. رشته داروسازی در ترکیه در اکثر دانشگاه ها تدریس می‌شود. در این رشته هرساله تعداد مشخصی دانشجو را پذیرش می کنند؛ که از این تعداد سهمیه مشخصی به دانشجویان خارجی تعلق می‌گیرد. در این مقاله سعی داریم شما را به‌طور کامل با رشته داروسازی آشنا کرده و هر آنچه برای تحصیل این رشته در کشور ترکیه نیاز دارید را مطرح کنیم. با ما همراه باشید.

تحصیل داروسازی در ترکیه پس از تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی، محبوب ترین رشته تحصیلی گروه علوم پزشکی در این کشور به‌حساب می‌آید. این رشته تأثیر به سزایی در تولید دارو و درمان بیماری‌های خاص دارد. سرفصل‌های رشته داروسازی بسیار زیاد بوده و به دو بخش دروس تخصصی و دروس پایه تقسیم می‌شوند. رشته داروسازی مزیت‌های بسیاری دارد که در ادامه مقاله به‌طور مفصل به آن‌ها اشاره خواهیم کرد، اما باید بدانید که این رشته معایبی نیز دارد که مهم‌ترین آن‌ها دروس بسیار سخت با جذابیت کم برای مطالعه و عدم تناسب آموخته‌های دانشگاهی با کار عملی است.

برای قبولی در رشته داروسازی در ترکیه چه باید کرد

تحصیل داروسازی در ترکیه، تفاوت‌های مختصری با تحصیل در دیگر رشته های این کشور دارد. اگر در رشته داروسازی در ترکیه قبول شوید ابتدا باید یک سال، در کالج مخصوص دانشگاه تحصیل کنید و از سال بعد وارد دانشگاه شوید. رشته داروسازی در ترکیه ۵ سال طول می کشد. چیزی معادل با ۱۰ ترم تحصیلی. از مهم‌ترین شرایط تحصیل این رشته این است که مدرک پیش دانشگاهی در رشته ریاضی یا تجربی داشته باشید.

تقریباً می‌توان گفت تمامی کشورها آزمون مشخصی برای ورود دانش آموزان به دانشگاه ها مشخص کرده اند. اما آزمون‌های ورودی دانشگاه های ترکیه کاملاً متفاوت بوده و یک آزمون جامع برای پذیرش دانشجو ندارد. بسیاری از کسانی که متقاضی تحصیل رشته داروسازی هستند صرفاً از روی علاقه به شیمی و موارد این‌چنینی وارد این رشته می شوند. برای ورود به دانشگاه های ترکیه در رشته داروسازی ۴ راه وجود دارد:

 1. تحصیل بدون آزمون: در پذیرش بدون آزمون درخواست برای رشته هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، معماری و … بسیار زیاد است.
 2. آزمون یوس: آزمون YOS اصلی‌ترین و مهم‌ترین آزمون برای ورود به دانشگاه های ترکیه است. دانشگاه ها در زمان مشخصی از سال اقدام به گرفتن این آزمون می کنند. اگر می خواهید به زبان ترکی استانبولی تحصیل کنید باید در آزمون یوس شرکت نمایید.
 3. آزمون SAT: آزمون SAT را می‌توان به عنوان مهم‌ترین آزمون بین‌المللی نام برد که برای پذیرش دانشجویان در دانشگاه های اکثر کشورها برگزار می‌شود. اگر می خواهید به زبان انگلیسی تحصیل نمایید باید در آزمون SAT شرکت نمایید.
 4. بورسیه تحصیلی: بورسیه را می‌توان به عنوان اولین انتخاب برای تحصیل داروسازی در ترکیه برای تمامی کسانی که می‌خواهند در دانشگاه های ترکیه تحصیل کنند دانست. یک فرصت عالی با ظرفیتی کم. اغلب دانشگاه های ترکیه دارای بورسیه تحصیلی هستند و افرادی را با شرایط خاص پذیرش می‌کنند.

بیشتر بخوانید : شرایط بورسیه تحصیلی ۲۰۲۰ ترکیه

رشته داروسازی در ترکیه بدون آزمون

تحصیل داروسازی در ترکیه بدون آزمون

یکی از راه‌های پذیرش این رشته، تحصیل داروسازی در ترکیه بدون آزمون است. دانشگاه های خصوصی ترکیه، به دلیل این‌که از طرف دولت حمایت مالی نمی‌شوند و باید هزینه‌ها را خودشان تأمین کنند، برخی از ظرفیت های تحصیلی رشته ها را به فروش می‌رسانند. بنابراین دانشجویان می‌توانند با پرداخت مبلغ درخواستی دانشگاه بدون نیاز به آزمون‌های ورودی (آزمون یوس ترکیه و SAT) می‌توانند در رشته دلخواهشان تحصیل کنند.

برخی از دانشگاه ها، ظرفیت مشخصی را برای پذیرش تیزهوشان و تحصیل داروسازی در ترکیه بدون آزمون در نظر گرفته اند. افرادی که از لحاظ علمی در سطح بالایی هستند، نیازی به آزمون ورودی ندارند. با پذیرش این دانشجویان، سطح علمی دانشگاه هم بالاتر خواهد رفت. این‌ افراد را عموماً معاونین و ریاست دانشگاه به طور مستقیم انتخاب می‌کنند. دپارتمان آرتان بورس تاپ میتواند پذیرش دانشجویان تیزهوش را از همین طریق قطعی نماید.

خود مبحث پذیرش بدون آزمون به دو حالت پذیرش بدون آزمون برای دانشگاه های خصوصی و دولتی تقسیم می شود. دپارتمان آرتان بورس تاپ با سابقه چندین ساله خود هم برای دانشگاه های خصوصی و هم دانشگاه های دولتی بدون نیاز به شرکت در آزمون پذیرش می گیرد. پذیرش های بدون کنکور دانشگاه های خصوصی برخی از دانشگاه ها شامل بورس های ۳۰ الی ۷۰ درصد نیز می باشد.

نکته مهم: دانشگاه های دولتی زمان مشخصی برای پذیرش ندارند و بستگی به این دارد که ظرفیتی برای پذیرش داروسازی در ترکیه بدون کنکور داشته باشند یا خیر. اما دانشگاه های خصوصی همیشه از ابتدای تیر ماه تا اواخر مهر ماه دانشجو اگر ظرفیتی داشته باشند دانشجو می پذیرند.

تخصص داروسازی در ترکیه

تخصص داروسازی در ترکیه یکی از دغدغه های فکری دانشجویان این رشته است. در ترکیه هر دانشگاه رشته داروسازی را به یک صورت ارائه می دهد. بیشتر دانشگاه ها به صورت دکتری و برخی از دانشگاه ها مانند دانشگاه آتاتورک این رشته را در مقطع کارشناسی ارشد ارائه میدهند. البته در هر دو صورت طول دوره تخصص داروسازی ترکیه ۵ ساله خواهد بود. برای کسانی که در دانشگاه هایی که به صورت کارشناسی ارشد ارائه می دهند، می توانند در خود دانشگاه و یا دانشگاه هایی که این تخصص داروسازی در ترکیه را به صورت ناپیوسته ارائه میدهند میتوانند ادامه تحصیل دهند.

هزینه تحصیل داروسازی در ترکیه

باید به این موضوع اشاره کرد که هزینه تحصیل داروسازی در ترکیه بسیار مناسب‌تر از کشورهای اروپایی دیگر است. هزینه تحصیل داروسازی در کشور ترکیه، در دانشگاه های مختلف کاملاً متفاوت است. داروسازی در دانشگاه های خصوصی ترکیه حدودا ۲۰۰۰۰ دلار آمریکا هزینه دارد. این مقدار در دانشگاه های دولتی، نسبت به زبانی که دانشجو انتخاب کرده متفاوت است. هزینه تحصیل، به زبان ترکی استانبولی ۲۴۰ تا ۷۵۰ دلار و به زبان انگلیسی ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار می‌باشد. هزینه تحصیل داروسازی به زبان ترکی به شرح زیر است:

 • هزینه دانشجویان خارجی برای تحصیل با زبان ترکی ۲۴۰ تا ۷۵۰ دلار
 • دانشگاه های خصوصی ۵۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار
 • دوره کارشناسی ارشد دانشجویان خارجی ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار

البته باید به این موضوع دقت کرد هزینه‌های اشاره شده به ویژه برای تخصص داروسازی در ترکیه کلی نیستند. هزینه تحصیل داروسازی در ترکیه نسبت به دانشگاه انتخاب شده توسط متقاضی می تواند متفاوت باشد؛ اما چه هزینه شهریه دانشگاه ها و چه هزینه زندگی در ترکیه از بسیاری از کشورهای اروپایی کمتر است.

کار داروسازی در ترکیه

معادل سازی مدرک داروسازی در ترکیه

دانشگاه های زیر مورد تائید وزارت بهداشت و درمان جمهوری اسلامی ایران هستند. شما می‌توانید پس از اتمام دوره تحصیل داروسازی در ترکیه بدون آزمون یا با کنکور، به انتخاب خود در یکی از مراکز درمانی، تحقیقاتی، داروخانه، دانشگاه ها و … مشغول به کار شوید. دانشگاه هایی که برای رشته داروسازی در ترکیه مورد تائید وزارت بهداشت و درمان ایران هستند، شامل:

 • دانشگاه آتاتورک
 • دانشگاه اژه
 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه قاضی
 • دانشگاه مرمره
 • دانشگاه آنادولو
 • دانشگاه بوغازچی
 • دانشگاه مدیترانه شرقی در قبرس

درآمد داروسازی در ترکیه

کار داروسازی در ترکیه در بسیاری از کشورها مانند ایران بازار بسیار خوبی دارد و افرادی که این رشته را انتخاب کرده‌اند بدون کار نمی مانند. داروسازی یکی از رشته های پر درآمد در ایران و کشورهای دیگر است. در کشورهایی مانند اتریش، قبرس، اسپانیا، مجارستان، آلمان، کانادا و آمریکا ارزش بسیار زیادی برای فارغ‌التحصیلان رشته داروسازی قائلند. در ترکیه هم شرکت‌ها و مراکز تحقیقات زیادی برای فارغ التحصیلان رشته داروساز وجود دارد. به همین خاطر درآمد داروسازی در ترکیه بسیار خوب است. رشته داروسازی از بهترین رشته های روز دنیا بوده و درآمد بالایی به متخصصان این رشته در اغلب کشورها تعلق می‌گیرد.

سوالات متداول داروسازی ترکیه

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل رشته داروسازی در ترکیه کدام ها می باشند؟

دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه یدیتپه، دانشگاه آلتین باش، دانشگاه آنکارا، دانشگاه قاضی

درآمد متوسط پزشک داروساز در ترکیه به ازای هرماه چقدر است؟ 

حداکثر حقوق داروساز ۱۵۵۰۰ لیر، میانگین حقوق ۱۰۳۰۰ لیر و حداق حقوق ۵۰۰۰ لیر در ماه می باشد.

کدام دانشگاه های ترکیه در وازارت بهداشت ایران مورد تائید می باشد؟

دانشگاه های حاجت تپه، استانبول، آنکارا، کوچ، آتاتورک و دانشگاه اژه شهر ازمیر مورد تائید وزارت بهداشت می باشد. به طوری که اگر شما پس از اتمام دوره تحصیل به ایران برگردید مدرک شما مورد تائید بوده و می توانید مستقیما وارد بازر کار شوید.

از چه راه هایی می توان کشور ترکیه در رشته داروسازی قبول شد؟

متداول ترین راه ها شرکت در یکی از دو آزمون یوس و یا SAT می باشد. همچنین اگر شما شرایط مناسب مانند سن کم، معدل بالا، مقالات بین المللی و …. داشته باشید می توانید شانس خود را برای بورسیه تحصیلی فول فاند ترکیه نیز امتحان کنید. آخرین راه نیز پذیرش بدون آزمون ورودی در دانشگاه های ترکیه می باشد.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
35 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
زهرا نعمتی
زهرا نعمتی
1 سال قبل

فقط این ۱۱ دانشگاهی که اشاره کردین تو ترکیه مورد تائید وزارت بهداشت ایران هستش ؟

moshaversite
moshaversite
پاسخ به  زهرا نعمتی
1 سال قبل

سلام، بله

سوفیا
سوفیا
11 ماه ها قبل

من دکتری در یکی از رشته های مهندسی دارم میخوام داروسازی بخوانم در ترکیه….میشه راهنمایی کنید…راستی آیا آموزش راه دور در ایران هم میشه؟

آرتان بورس تاپ
آرتان بورس تاپ
پاسخ به  سوفیا
11 ماه ها قبل

سلام دوست عزیز .
چون توضیحات بسیار بسیار زیاد است در کامنت نمیتونیم راهنمایی کنیم. لطفا به واتس اپ شماره ۰۹۲۱۴۶۴۰۰۳۵ در واتس آپ پیام ارسال نمایید.

Romina
Romina
9 ماه ها قبل

سلام
برای بدون آزمون دانشگاه های خصوصی، مدرک پیش دانشگاهی و معدلش چه قدر مهمه؟؟

artanmoshaver
artanmoshaver
پاسخ به  Romina
9 ماه ها قبل

سلام دوست عزیز برای پذیرش در دانشگاه های خصوصی شرط معدل وجود ندارد اما ریز نمرات دیپلم و پیش دانشگاهی نظام قدیم و گواهی هردو لازم است

هدیه امینی
هدیه امینی
8 ماه ها قبل

سلام.
دانش اموز پایه دوازدهم تجربی ام می خواهم برای رشته داروسازی در دانشگاه های دولتی ترکیه درخواست دهم. معدل پایه یازدهمم ۱۸ و خورده ای بود و زبان ترکی یکم بلدم . میخوام با کمترین هزینه ممکن کارهایم جور شود.اگر لطف کنین در این زمینه راهنماییم کنین خوشحال میشم

آرتان بورس تاپ
آرتان بورس تاپ
پاسخ به  هدیه امینی
8 ماه ها قبل

سلام دوست عزیز . کمترین هزینه ممکن برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه آزمون یوس می باشد. می توانید با شرکت در کلاس های آمادگی آزمون یوس خود را برای امتحانات آن آماده کنید و با کسب نمره بالای ۹۰ در یکی از دانشگاه های ترکیه مشغول به تحصیل در رشته داروسازی شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر از کلاس های آنلاین یوس دپارتمان آرتان بورس تاپ با شماره ۰۲۱۸۸۹۳۱۱۶۲ تماس حاصل فرمایید.

مریم ابراهیمی
مریم ابراهیمی
8 ماه ها قبل

من دکتر داروساز فارغ التحصیل از دانشگاه در ایران هستم . الان قصد مهاجرت و خرید ملک در ترکیه را دارم . خواستم سوال کنم از چه طریق میتوانم مدرکم رامعادلسازی کنم ? چه ازمونهایی باید بدهم? و چه مدتی طول میکشد?

آرتان بورس تاپ
آرتان بورس تاپ
پاسخ به  مریم ابراهیمی
8 ماه ها قبل

سلام دوست عزیز برای اطلاعات بیشتر در این مورد لطفا به شماره ۰۹۹۱۵۳۴۰۹۴۰ در واتس آپ پیام دهید تا مترجم های ما اطلاعات دقیق این مورد خاص رو ترجمه کنند و من به شما پاسخ دهم . شما میتوانید برای خرید ملک در شهرهای مختلف ترکیه با ما در ارتباط باشید.

artanmoshaver
artanmoshaver
7 ماه ها قبل

سلام وقتتون بخیر
شما میتونید در کارخانه یا انستیتو یا داروخانه استخدام شوید که بستگی به کارگزار داره که رزومه ی شما رو بپذیره یا خیر،اما تاسیس داروخانه مستلزم داشتن تبعیت ترکی داشتن است و برای اتباع خارجی امکان تاسیس و گرفتن مجوز وجود ندارد

asa jln
asa jln
6 ماه ها قبل

سلام ايا فرق مدرك داروسازي تركيه با ايران چيه؟ چون ايران مستقيم دكتراس اينجا كارشناسي

artanadmin
artanadmin
پاسخ به  asa jln
6 ماه ها قبل

سلام دوست عزیز
بین مدرک داروسازی ایران و ترکیه
تفاوت خاصی نیست بین مدرک این ۲ کشور
فقط ترکیه مدرک کارشناسی ارشد مدرکش همون با دکترا ایران برابری میشه

asa jln
asa jln
6 ماه ها قبل

يعني ميشه با كارشناسي دارو خانه زد؟

artanadmin
artanadmin
پاسخ به  asa jln
6 ماه ها قبل

با سلام و درود خیر امکان تاسیس داروخانه با مقطع کارشناسی وجود ندارد
باتشکر.

Aynour
Aynour
پاسخ به  artanadmin
4 ماه ها قبل

سلام وقت بخیر .داروسازی که تو دانشگاه یدی تپه مقطع لیسانس هست ولی مورد تائید ایران هم هست چه طوری معادلسازی میکنیم یعنی ایران مقطع لیسانسش رو قبول میکنه واسه دکترا؟

آرتان بورس تاپ
آرتان بورس تاپ
پاسخ به  Aynour
3 ماه ها قبل

سلام وقت شما هم بخیر، دانشگاه یدی‌تپه در همه‌ی رشته‌ها و مقاطع مورد تایید ایران است.

niloofar
niloofar
5 ماه ها قبل

سلام با چه مدرکی میتونیم در ترکیه داروخانه تاسیس کنیم ؟ و این که با همون مدرک در ایران میشه داروخانه تاسیس کرد ؟

artanadmin
artanadmin
پاسخ به  niloofar
5 ماه ها قبل

با سلام و درود خیر در کشور ترکیه نمیتوانید داروخانه تاسیس کنید اما در کشور ایران اگر دانشگاهی که در آن درس خوندید مورد تایید وزارت بهداشت باشد میتوانید در ایران دارو خانه تاسیس کنید

حدیثه غفوری
حدیثه غفوری
5 ماه ها قبل

سلام برای بورسیه فول فاند من میرم ت سایت دانشگاه نمیدونم دقیقا کدوم قسمت برم که مکاتبه کنم با دانشگاه

آرتان بورس تاپ
آرتان بورس تاپ
پاسخ به  حدیثه غفوری
5 ماه ها قبل

برای مکاتبه با دانشگاه باید به آن ها ایمیل بفرستید. اگر شرایط مناسب بورسیه شدن را داشته باشید حتما به ایمیل شما جواب خواهند داد. ایمیل دانشگاه را می توانید از قسمت contact سایت دانشگاه بردارید.

مهران
مهران
4 ماه ها قبل

سلام وقت بخیر. ببخشین من دانش آموز پشت کنکورم و میخواستم بدونم چطوری باید در آزمون یوس شرکت کنم و پذیرش دانشگاه ترکیه رو بگیرم. لطفا راهنمایی کنین.

نیما رزاقی
نیما رزاقی
3 ماه ها قبل

سلام و وقتتون بخیر. من با معدل دوازدهم نوبت اول که ۱۹/۳۷ شده قصد بورسیه فول فاند در داروسازی رو دارم به نظرتون کدام دانشگاه رو انتخاب کنم که شانس قبولیم حتمی باشه و دانشگاه هم بهتر باشه و برام شهر مهم نیستش. ممنون میشم از لطفتون کمکم کنید.

آرتان بورس تاپ
آرتان بورس تاپ
پاسخ به  نیما رزاقی
3 ماه ها قبل

سلام وقت شما هم بخیر،دانشگاه‌های معتبر با رنک بالای بسیاری وجود دارد در ترکیه که شما میتونید اقدام کنید، یکی از این دانشگاه‌های خوب دانشگاه استانبول است که با معدل بالا و رزومه‌ی خوب می‌تونید بورسیه فول فاند بگیرید و این فرصت یکساله برای شما این امکان را ایجاد میکند که رزومه‌ی بهتری اماده کنید.

کاظمی
کاظمی
3 ماه ها قبل

سلام
خسته نباشید
در متن فوق نوشته بود هزینه تحصیل در رشته داروسازی حدودا ۲۰۰۰۰ دلار آمریکا می‌باشد
این مقدار برای کل تحصیل هست ؟

آرتان بورس تاپ
آرتان بورس تاپ
پاسخ به  کاظمی
3 ماه ها قبل

سلام وقت شما بخیر، خیر تحصیل در ترکیه بصورت ترمی واحدی است و شهریه‌ی شما سالیانه حساب می‌شود.

نیوشا صالحی
نیوشا صالحی
3 ماه ها قبل

با سلام من میکروبیولوژی میخونم و ۲ ترم دیگه تمام میشود و لیسانس میگیرم برای خواندن داروسازی در ترکیه چه اقدامی باید انجام بدهم و چه ازمونی باید بدم

آرتان بورس تاپ
آرتان بورس تاپ
پاسخ به  نیوشا صالحی
3 ماه ها قبل

سلام خانم صالحی، تحصیل در ترکیه به این شکل است که شما تحصیلات تکمیلیتون باید در رشته‌ی خودتون و یا گرایش‌های مرتبط با رشته‌تون باشه. مثلا شما میتویند به رشته هموتولوژی ادامه بدید ولی اگر تمایل به ادامه تحصیل در رشته‌ی داروسازی دارید باید از کارشناسی شروع کنید.

حمید
حمید
3 ماه ها قبل

سلام به صراحت در سایت وزارت بهداشت اعلام شده مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد داروسازی به عنوان دکترای داروسازی معادل سازی نمی شود فقط مدرک phd داروسازی که در کشورهایی مانند هند ارائه میشود معادل سازی میشود یعنی نمیتوان مستقیم وارد رشته دکترای داروسازی در ترکیه شد

آرتان بورس تاپ
آرتان بورس تاپ
پاسخ به  حمید
3 ماه ها قبل

سلام دوست عزیز
عنوان مدرک رشته های پزشکی،داروسازی و دندانپزشکی ارشد قید می شود

امید زارعی
امید زارعی
2 ماه ها قبل

سلام من دیپلم کامپیوتر دارم و میخوام برای ادامه تحصيل تو رشته داروسازی به ترکیه. من میتونم با همین دیپلمی که دارم وارد دانشگاه بشم یا خیر؟

آرتان بورس تاپ
آرتان بورس تاپ
پاسخ به  امید زارعی
2 ماه ها قبل

سلام وقت شما بخیر، بله مسئله‌ای نداره شما می‌تونید برای مقطع کارشناسی برای رشته‌ی مورد نظرتون اقدام کنید، فقط تحصیلات تکمیلی در ترکیه باید در ادامه‌ی رشته‌ی خودتون و یا گرایشی از رشتتون باشه.

مبینا دوستی
مبینا دوستی
2 ماه ها قبل

سلام
میشه چند ترم در دانشگاه های ترکیه درس خوند و بعد برای ادامه درس تو یکی از دانشگاه های ایران درس رو ادامه داد؟؟؟

nakhaieartan
nakhaieartan
پاسخ به  مبینا دوستی
1 ماه قبل

سلام خانم دوستی وقت بخیر. در صورتی که در دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت تحصیل کرده باشید بله امکان پذیر است.