وبلاگ

داروسازی در ترکیه

تحصیل داروسازی در ترکیه
آنچه در این مقاله خواهید خواند

تحصیل داروسازی در ترکیه، طی چند سال اخیر از محبوبیت بالایی بین دانش آموزان و دانشجویان ایرانی برخوردار شده است. البته باید به این موضوع اشاره کرد که تحصیل در رشته داروسازی به‌طور کل رشته لوکس و پردرآمدی به‌حساب می‌آید. رشته داروسازی در ترکیه در اکثر دانشگاه ها تدریس می‌شود. در این رشته هرساله تعداد مشخصی دانشجو را پذیرش می کنند؛ که از این تعداد سهمیه مشخصی به دانشجویان خارجی تعلق می‌گیرد. در این مقاله سعی داریم شما را به‌طور کامل با رشته داروسازی آشنا کرده و هر آنچه برای تحصیل این رشته در کشور ترکیه نیاز دارید را مطرح کنیم. با ما همراه باشید.

تحصیل داروسازی در ترکیه پس از تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی، محبوب ترین رشته تحصیلی گروه علوم پزشکی در این کشور به‌حساب می‌آید. این رشته تأثیر به سزایی در تولید دارو و درمان بیماری‌های خاص دارد. سرفصل‌های رشته داروسازی بسیار زیاد بوده و به دو بخش دروس تخصصی و دروس پایه تقسیم می‌شوند. رشته داروسازی مزیت‌های بسیاری دارد که در ادامه مقاله به‌طور مفصل به آن‌ها اشاره خواهیم کرد، اما باید بدانید که این رشته معایبی نیز دارد که مهم‌ترین آن‌ها دروس بسیار سخت با جذابیت کم برای مطالعه و عدم تناسب آموخته‌های دانشگاهی با کار عملی است.

طول دوره داروسازی در ترکیه

مدت تحصیل داروسازی در ترکیه 5 سال تحصیلی یا به عبارتی 10 ترم است. در طول 4 سال اول در دانشگاه به دانشجویان مباحث و دروسی نظیر فناوری اطلاعات پایه، تاریخچه داروسازی و اصلاحات، شیمی تحلیلی و شیمی عالی، قوانین داروسازی، مواد اولیه داروسازی، علوم پایه داروسازی و علوم پایه پزشکی، شیمی دارویی، بیوشیمی بالینی، فناوری دارویی و … آموزش داده می شود. در یک سال باقی مانده نیز دانشجویان ملزم به سپری کردن یک دوره کارآموزی در داروخانه یا مجموعه های داروسازی هستند. این امر به منظور تعامل دانشجویان با بیماران و شناسایی بهتر داروها توسط آن ها انجام می شود.

معادل سازی مدرک داروسازی ترکیه در ایران

برای خیلی ها این سوال پیش می آید که معادل سازی مدرک داروسازی در ترکیه چگونه انجام می شود؟ دانشگاه های زیر مورد تائید وزارت بهداشت و درمان جمهوری اسلامی ایران هستند و معادل سازی مدرک دانشگاه های ترکیه در آنها به سادگی امکان پذیر است. شما می‌توانید پس از اتمام دوره تحصیل داروسازی در ترکیه بدون آزمون یا با کنکور، به انتخاب خود در یکی از مراکز درمانی، تحقیقاتی، داروخانه، دانشگاه ها و … مشغول به کار شوید. دانشگاه هایی که برای رشته داروسازی در ترکیه مورد تائید وزارت بهداشت و درمان ایران هستند، شامل:

 • دانشگاه آتاتورک
 • دانشگاه اژه
 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه قاضی
 • دانشگاه مرمره
 • دانشگاه آنادولو
 • دانشگاه بوغازچی
 • دانشگاه مدیترانه شرقی در قبرس

اعتبار مدرک داروسازی ترکیه

داروسازی یکی از پرطرفدارترین رشته‌ها برای تحصیل در ترکیه به شمار می‌رود. از دلایل این محبوبیت می‌توان اعتبار بالای مدرک دانشگاه‌های این کشور را نام برد. اغلب دانشگاه‌های ارائه دهنده این رشته مورد تأیید وزارت بهداشت ایران هستند؛ بنابراین بعد از فارغ‌التحصیلی به راحتی می‌توان با استفاده از مدرک دریافتی در ایران تا بالاترین مقطع ادامه تحصیل داد و مشغول به کارشد.

از دیگر دلایل محبوبیت رشته داروسازی در ترکیه می‌توان عضویت دانشگاه‌های ترکیه در برنامه تبادل دانشجویی اراسموس پلاس را نام برد. دانشجویان از این طریق می‌توانند بعد از چند ترم تحصیل در ترکیه، برای ادامه تحصیل و یا گذراندن دوره‌های کارآموزی خود، به کشورهای اروپایی رفته و تجربیات جدیدی به دست آورند.

برای قبولی در رشته داروسازی در ترکیه چه باید کرد؟

تحصیل داروسازی در ترکیه، تفاوت‌های مختصری با تحصیل در دیگر رشته های این کشور دارد. اگر در رشته داروسازی در ترکیه قبول شوید ابتدا باید یک سال، در کالج مخصوص دانشگاه تحصیل کنید و از سال بعد وارد دانشگاه شوید. رشته داروسازی در ترکیه 5 سال طول می کشد. چیزی معادل با 10 ترم تحصیلی. از مهم‌ترین شرایط تحصیل این رشته این است که مدرک پیش دانشگاهی در رشته ریاضی یا تجربی داشته باشید.

تقریباً می‌توان گفت تمامی کشورها آزمون مشخصی برای ورود دانش آموزان به دانشگاه ها مشخص کرده اند. اما آزمون‌های ورودی دانشگاه های ترکیه کاملاً متفاوت بوده و یک آزمون جامع برای پذیرش دانشجو ندارد. بسیاری از کسانی که متقاضی تحصیل رشته داروسازی هستند صرفاً از روی علاقه به شیمی و موارد این‌چنینی وارد این رشته می شوند. برای ورود به دانشگاه های ترکیه در رشته داروسازی 4 راه وجود دارد:

 1. تحصیل بدون آزمون: در پذیرش بدون آزمون درخواست برای رشته هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، معماری و … بسیار زیاد است.
 2. آزمون یوس: آزمون YOS اصلی‌ترین و مهم‌ترین آزمون برای ورود به دانشگاه های ترکیه است. دانشگاه ها در زمان مشخصی از سال اقدام به گرفتن این آزمون می کنند. اگر می خواهید به زبان ترکی استانبولی تحصیل کنید باید در آزمون یوس شرکت نمایید.
 3. آزمون SAT: آزمون SAT را می‌توان به عنوان مهم‌ترین آزمون بین‌المللی نام برد که برای پذیرش دانشجویان در دانشگاه های اکثر کشورها برگزار می‌شود. اگر می خواهید به زبان انگلیسی تحصیل نمایید باید در آزمون SAT شرکت نمایید.
 4. بورسیه تحصیلی: بورسیه را می‌توان به عنوان اولین انتخاب برای تحصیل داروسازی در ترکیه برای تمامی کسانی که می‌خواهند در دانشگاه های ترکیه تحصیل کنند دانست. یک فرصت عالی با ظرفیتی کم. اغلب دانشگاه های ترکیه دارای بورسیه تحصیلی هستند و افرادی را با شرایط خاص پذیرش می‌کنند.

بیشتر بخوانید : شرایط بورسیه تحصیلی 2023 ترکیه

رشته داروسازی در ترکیه

نمره قبولی داروسازی در ترکیه

اگر برای تحصیل داروسازی در ترکیه دانشگاه‌هایی را در نظر دارید که از طریق آزمون ورودی دانشجو می‌پذیرند، باید نمره قبولی را در این آزمون‌ها کسب کنید. توجه داشته باشید که هر دانشگاه ممکن است نتیجه آزمون متفاوتی را برای پذیرش دانشجویان خود قبول کنند؛ به همین جهت در ادامه جدولی قرار داده‌ایم که می‌توانید در آن حداقل نمره لازم برای دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه را ببینید؛

آزمون دانشگاه ‌های دولتی
نام آزمون حداقل نمره قابل قبول
آزمون YOS 60 از 100
آزمون دانشگاه های خصوصی
آزمون SAT 900 از 1600
آزمون ABITUR 4
آزمون GCE 3
آزمون ACT 21

شرایط تحصیل داروسازی در ترکیه به زبان انگلیسی

اغلب دانشگاه‌های ترکیه امکان تحصیل به زبان انگلیسی را برای دانشجویان و متقاضیان بین‌المللی فراهم می‌کنند؛ شرایط تحصیل داروسازی در ترکیه به زبان انگلیسی همانند زبان ترکی بوده و مستلزم داشتن مدرک دیپلم با معدل بالا، شرکت در آزمون‌های مورد تأیید دانشگاه و ارائه مدرک زبان است. توجه داشته باشید در صورتی که تسلط شما به زبان انگلیسی کافی نباشد، باید در دوره‌های یک‌ساله آمادگی زبان که توسط دانشگاه برگزار می‌شود، شرکت نموده و در پایان دوره در آزمون مهارت زبان شرکت نمایید.

بورسیه داروسازی در ترکیه

بورسیه داروسازی ترکیه در دو نوع مختلف توسط دولت ترکیه و دانشگاه انتخابی می تواند به دانشجویان تعلق بگیرد. بورسیه دولتی ترکیه به دانشجویان داروسازی تمامی مقاطع تحصیلی تعلق می گیرد و داوطلبان برای دریافت آن می توانند به سایت بورسلاری مراجعه کنند. داوطلبانی که موفق به دریافت این نوع بورسیه تحصیلی می شوند می توانند با خیال راحت تحصیلات خود را در هر کدام از دانشگاه های ترکیه ادامه دهند؛ زیرا این نوع بورسیه تمامی هزینه دانشجو را از هزینه اسکان و اقامت، شهریه، بیمه درمانی و … را پوشش می دهد.

بورسیه دیگری که دانشجویان رشته داروسازی می توانند دریافت کنند، بورسیه و کمک هزینه هایی است که توسط خود دانشگاه به دانشجویان ارائه می شود. این نوع بورسیه ها می توانند باعث کاهش یافتن شهریه تحصیلی شوند و بیشتر به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا تعلق می گیرند؛ اما دانشجویان مقطع کارشناسی نیز با داشتن نمرات و معدل بالا (چه در حین تحصیل در دانشگاه و چه در حین پذیرش در دانشگاه) می توانند موفق به دریافت آن ها شوند.

تحصیل داروسازی در ترکیه بدون آزمون

یکی از راه‌های پذیرش این رشته، تحصیل داروسازی در ترکیه بدون آزمون است. دانشگاه های خصوصی ترکیه، به دلیل این‌که از طرف دولت حمایت مالی نمی‌شوند و باید هزینه‌ها را خودشان تأمین کنند، برخی از ظرفیت های تحصیلی رشته ها را به فروش می‌رسانند. بنابراین دانشجویان می‌توانند با پرداخت مبلغ درخواستی دانشگاه بدون نیاز به آزمون‌های ورودی (آزمون یوس ترکیه و SAT) می‌توانند در رشته دلخواهشان تحصیل کنند.

برخی از دانشگاه ها، ظرفیت مشخصی را برای پذیرش تیزهوشان و تحصیل داروسازی در ترکیه بدون آزمون در نظر گرفته اند. افرادی که از لحاظ علمی در سطح بالایی هستند، نیازی به آزمون ورودی ندارند. با پذیرش این دانشجویان، سطح علمی دانشگاه هم بالاتر خواهد رفت. این‌ افراد را عموماً معاونین و ریاست دانشگاه به طور مستقیم انتخاب می‌کنند. مجموعه آرتان بورس تاپ میتواند راهنمای دانشجویان تیز هوش برای ورود به این دانشگاه ها باشد. خود مبحث پذیرش بدون آزمون به دو حالت پذیرش بدون آزمون برای دانشگاه های خصوصی و دولتی تقسیم می شود. دپارتمان آرتان بورس تاپ با سابقه چندین ساله خود ، پاسخگوی تمامی سوالات  شما در این زمینه می باشد. پذیرش های بدون کنکور دانشگاه های خصوصی برخی از دانشگاه ها شامل بورس های 30 الی 70 درصد نیز می باشد.

نکته مهم: دانشگاه های دولتی زمان مشخصی برای پذیرش ندارند و بستگی به این دارد که ظرفیتی برای پذیرش داروسازی در ترکیه بدون کنکور داشته باشند یا خیر. اما دانشگاه های خصوصی همیشه از ابتدای تیر ماه تا اواخر مهر ماه دانشجو اگر ظرفیتی داشته باشند دانشجو می پذیرند.

سوالات خود را از ما بپرسید

فوق لیسانس داروسازی در ترکیه

علاقه مندان به رشته داروسازی در ترکیه بعد از طی کردن مقطع کارشناسی خود می توانند تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد ادامه دهند. تحصیل در این مقطع 3 سال طول می کشد و دانشجو می تواند در یکی از رشته های تخصصی داروسازی نظیر داروسازی بالینی و داروسازی گیاهی مشغول به تحصیل شود. از مهمترین شرایط تحصیل دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد داروسازی شرکت در آزمون EUC و کسب نمره قبولی در آن است. علاوه بر این برخی دانشگاه های کشور ترکیه مثل دانشگاه حاجت تپه، داوطلبان را به شرط داشتن نمره قبولی آزمون آلس و طی کردن یک سال پیش نیاز اجباری پذیرش می کنند.

دکتری داروسازی در ترکیه

اکثر دانشگاه های کشور ترکیه رشته داروسازی را در مقطع دکترا برگزار می کنند. تحصیل در این مقطع تحصیلی 4 سال طول می کشد. دانشجویان با تحصیل در این مقطع نیز به یک استاد و محقق رشته داروسازی تبدیل می شوند و بعد از فارغ التحصیلی توسط مراکز تحقیقاتی و دانشگاه ها جذب می شوند. از مطرح ترین و مهمترین رشته ها و تخصص هایی که در این مقطع به دانشجویان ارائه می شود نیز می توان به رشته های سم شناسی دارویی، فارماکولوژی، شیمی دارویی و فارماکوگنوزی اشاره کرد.

تخصص داروسازی در ترکیه

تخصص داروسازی در ترکیه یکی از دغدغه های فکری دانشجویان این رشته است. در ترکیه هر دانشگاه رشته داروسازی را به یک صورت ارائه می دهد. بیشتر دانشگاه ها به صورت دکتری و برخی از دانشگاه ها مانند دانشگاه آتاتورک این رشته را در مقطع کارشناسی ارشد ارائه میدهند. البته در هر دو صورت طول دوره تخصص داروسازی ترکیه 5 ساله خواهد بود. برای کسانی که در دانشگاه هایی که به صورت کارشناسی ارشد ارائه می دهند، می توانند در خود دانشگاه و یا دانشگاه هایی که این تخصص داروسازی در ترکیه را به صورت ناپیوسته ارائه میدهند میتوانند ادامه تحصیل دهند.

دانشجویان داروسازی بعد از گذراندن دوره 5 ساله تحصیلی موفق به دریافت مدرک کارشناسی می شوند و می توانند در چارچوب اختیارات قانونی به عنوان داروساز عمومی مشغول به کار شوند؛ اما در صورتی که بخواهند به عنوان یک متخصص داروسازی در کلینیک ها، بیمارستان ها و داروخانه ها مشغول به کار شوند، باید دوره های تخصص داروسازی را طی کنند. این دوره سه سال طول می کشد و دانشجو برای تحصیل در آن باید در آزمون EUC شرکت کند و نمره قبولی را کسب کند.

رشته های تخصص داروسازی در ترکیه

رشته داروسازی از گرایش ها و تخصص های متعددی برخوردار است که دانشجویان با دریافت آن ها می توانند به فرصت های شغلی بهتر و بیشتری با درآمد مناسب تر دست پیدا کنند. از جمله رشته های تخصصی داروسازی می توان موارد زیر را نام برد:

 • داروسازی بالینی
 • گیاهان دارویی
 • شیمی دارویی
 • سم شناسی
 • داروشناسی
 • صنعت
 • فارماکوکنزی
 • بیوتکنولوژی دارویی
 • داروسازی هسته ای
 • نانو فناوری دارویی
 • کنترل دارویی
 • فارماسیوتیکس
 • اقتصاد مدیریت و دارو

تخصص داروسازی بالینی در ترکیه

داروسازی بالینی یکی از بهترین و محبوب ترین تخصص ها و گرایش های رشته داروسازی در ترکیه است. این تخصص در کشور ترکیه معادل دوره فوق لیسانس داروسازی محسوب می شود و دانشجو با دریافت مدرک آن می تواند بر روند درمان دارویی بیماران در کلیه مراکز درمانی و بیمارستان ها نظارت داشته باشد. این رشته از بازار کار و آینده شغلی بسیار مناسبی برخوردار است؛ زیرا به صورت معمول هر بیمارستان به حداقل یک داروساز بالینی احتیاج دارد و تجویز دارو توسط هر پزشک متخصص و فوق متخصصی باید زیر نظر داروساز بالینی صورت بگیرد.

هزینه تحصیل داروسازی در ترکیه

شهریه و هزینه تحصیل داروسازی در ترکیه

پیش از هر چیزی اول این عکس را ذخیره کنید. حتما به کارتان می آید! باید به این موضوع اشاره کرد که هزینه تحصیل داروسازی در ترکیه بسیار مناسب‌تر از کشورهای اروپایی دیگر است. هزینه تحصیل داروسازی در کشور ترکیه، در دانشگاه های مختلف کاملاً متفاوت است. داروسازی در دانشگاه های خصوصی ترکیه حدودا 20000 دلار آمریکا هزینه دارد. این مقدار در دانشگاه های دولتی، نسبت به زبانی که دانشجو انتخاب کرده متفاوت است. هزینه تحصیل، به زبان ترکی استانبولی 240 تا 750 دلار و به زبان انگلیسی 600 تا 1500 دلار می‌باشد. هزینه تحصیل داروسازی به زبان ترکی به شرح زیر است:

شهریه به روز شده تحصیل داروسازی در ترکیه
نام دانشگاه هزینه تحصیل
دانشگاه استانبول 75.000 لیر
دانشگاه بزمی عالم 15.500 دلار
دانشگاه آتیلیم (انگلیسی) 9.980 دلار
دانشگاه ازمیراکونومی (انگلیسی) 8.000 دلار
دانشگاه حاجت تپه 182.460 لیر
دانشگاه اژه 234.916 لیر
دانشگاه مدیپول آنکارا (ترکی) 15.000 دلار
دانشگاه مدیپول آنکارا (انگلیسی) 18.000 دلار
دانشگاه مدیپول استانبول (ترکی) 10.417 دلار
دانشگاه مدیپول استانبول (انگلیسی) 16.500 دلار
دانشگاه آلتین باش (انگلیسی) 15.000 دلار
دانشگاه یدی تپه (انگلیسی) 20.000 دلار
دانشگاه آنکارا (ترکی) 122.300 لیر
دانشگاه آنکارا (انگلیسی) 183.450 لیر
دانشگاه ایستینیه (ترکی) 11.000 دلار
دانشگاه ایستینیه (انگلیسی) 12.100 دلار
دانشگاه قاضی 59.748 لیر
دانشگاه فنر باهچه (انگلیسی) 8.000 دلار
دانشگاه فنر باهچه (ترکی) 10.000 دلار
دانشگاه بیرونی (انگلیسی) 12.000 دلار
دانشگاه بیرونی (ترکی) 10.000 دلار
دانشگاه بولنت اجویت 30.000 لیر
دانشگاه لقمان حکیم (انگلیسی) 7.520 دلار
دانشگاه لقمان حکیم 6.500 دلار
دانشگاه آجی بادام (انگلیسی) 15.000 دلار
دانشگاه باشکنت 14.500 دلار
دانشگاه اینونو 108.880 لیر
دانشگاه باهچه شهیر 15.000 دلار
دانشگاه آتاتورک 30.000 لیر
دانشگاه جراح پاشا 66.000 لیر
دانشگاه چوکوروا 29.900 لیر
دانشگاه ینی یوزییل 10.000 دلار

نکته مهم: البته باید به این موضوع دقت کرد هزینه‌های اشاره شده به ویژه برای تخصص داروسازی در ترکیه کلی نیستند. هزینه تحصیل داروسازی در ترکیه نسبت به دانشگاه انتخاب شده توسط متقاضی می تواند متفاوت باشد؛ اما چه هزینه شهریه دانشگاه ها و چه هزینه زندگی در ترکیه از بسیاری از کشورهای اروپایی کمتر است.

تحصیل داروسازی در دانشگاه خصوصی ترکیه

در کشور ترکیه دانشگاه های خصوصی برگزار کننده رشته داروسازی زیادی وجود دارند. این دانشگاه ها در مقایسه با دانشگاه های دولتی شهریه بالاتری از دانشجویان خود دریافت می کنند؛ اما دوره های آموزشی خود را با کیفیت بالاتر و با استفاده از تجهیزات مدرن تر و پیشرفته تری ارائه می دهند. از مهمترین این دانشگاه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دانشگاه باشکنت

دانشگاه باشکنت یکی از معتبرترین و بهترین دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه است. این دانشگاه در شهر آنکارا تأسیس شده است و مورد تأیید وزارت بهداشت ایران نیز قرار گرفته است. از اصلی ترین شرایط پذیرش دانشجو در این دانشگاه نیز شرکت و کسب نمره قبولی در یکی از آزمون های یوس و SAT است. با این حال متقاضیان تحصیل در رشته داروسازی این دانشگاه می توانند با دارا بودن معدل دیپلم بالا، بدون شرکت در آزمون ورودی موفق به پذیرش در این دانشگاه شوند.

دانشگاه آجی بادام

دانشگاه آجی بادام از دیگر دانشگاه های برگزار کننده رشته داروسازی در کشور ترکیه محسوب می شود. این دانشگاه از افتخارات بی شماری در سطح بین المللی برخوردار است و مورد تأیید وزارت علوم و بهداشت ایران نیز قرار دارد. دانشکده داروسازی این دانشگاه از 3 بخش اصلی علوم تخصصی دارویی، علوم پایه دارویی و تکنولوژی دارویی تشکیل شده است. اصلی ترین شرط اخذ پذیرش و تحصیل در آن نیز کسب نمره قبولی در آزمون SAT است. علاوه بر این داشتن یک مدرک معتبر زبان انگلیسی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد داروسازی این دانشگاه اهمیت بسیار ویژه ای دارد.

دانشگاه یدی تپه

دانشگاه یدی تپه معتبرترین و بهترین دانشگاه خصوصی شهر استانبول ترکیه محسوب می شود. این دانشگاه توسط وزارت بهداشت و علوم ایران مورد تأیید قرار گرفته است. همچنین مدرک آن به واسطه شرکت در برنامه هایی چون آراسموس، مولانا، فارابی و … در سطح جهان اعتبار دارد. رشته داروسازی در این دانشگاه به زبان انگلیسی برگزار می شود و از اصلی ترین شرایط تحصیل در آن ارائه یک مدرک معتبر زبان انگلیسی و کسب نمره قبولی در آزمون SAT است. با این حال شرایط پذیرش بدون آزمون نیز در آن وجود دارد.

دانشگاه آلتین باش

دانشگاه آلتین باش نیز یکی بهترین دانشگاه های خصوصی ارائه دهنده رشته داروسازی محسوب می شود. رشته داروسازی در این دانشگاه به زبان انگلیسی به دانشجویان ارائه می شود و دانشجویان با کسب نمره قبولی در یکی از آزمون های یوس و SAT می توانند موفق به دریافت پذیرش از دانشگاه شوند. البته پذیرش بدون آزمون به شرط داشتن معدل بالا در این دانشگاه نیز وجود دارد.

بازار کار داروسازی در ترکیه

رشته داروسازی یکی از پردرآمدترین رشته های تحصیلی محسوب می شود که از بازار کار بسیار مناسبی در تمامی کشورهای جهان برخوردار است. در کشور ترکیه مراکز تحقیقاتی، شرکت ها و بیمارستان های متعددی وجود دارد که دانشجویان رشته داروسازی بعد از فارغ التحصیلی از طریق آن ها جذب می شوند. علاوه بر این مدرک اخذ شده از دانشگاه های ترکیه این فرصت را در اختیار آن ها قرار می دهد تا وارد بازار کار اروپا شوند و در حوزه تخصصی خود در این کشورها درآمد کسب کنند.

درآمد داروسازی در ترکیه

درآمد داروساز در ترکیه

کار داروسازی در ترکیه در بسیاری از کشورها مانند ایران بازار بسیار خوبی دارد و افرادی که این رشته را انتخاب کرده‌اند بدون کار نمی مانند. داروسازی یکی از رشته های پر درآمد در ایران و کشورهای دیگر است. در کشورهایی مانند اتریش، قبرس، اسپانیا، مجارستان، آلمان، کانادا و آمریکا ارزش بسیار زیادی برای فارغ‌التحصیلان رشته داروسازی قائلند. در ترکیه هم شرکت‌ها و مراکز تحقیقات زیادی برای فارغ التحصیلان رشته داروساز وجود دارد. به همین خاطر درآمد داروسازی در ترکیه بسیار خوب است. رشته داروسازی ترکیه از بهترین رشته های روز دنیا بوده و درآمد بالایی به متخصصان این رشته در اغلب کشورها تعلق می‌گیرد.

جمع بندی

مادر مقاله‌ای که خواندید به معرفی کامل رشته داروسازی در ترکیه پرداخته و در مورد موضوعاتی همچون شرایط تحصیل این و آزمون‌های لازم برای قبولی در این رشته گفتیم. همچنین به بهترین دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته داروسازی و شهریه آن‌ها که از جمله موضوعات بسیار مهم برای مهاجرت تحصیلی است، اشاره شد.
اگر علاقه‌مند به تحصیل داروسازی در ترکیه هستید، خیالتان از بابت اعتبار مدرک فارغ‌التحصیلی راحت باشد چرا که اغلب دانشگاه‌های خصوصی و دولتی این کشور عضو برنامه اراسموس پلاس و تبادل دانشجو بوده و از اعتبار بسیار بالایی در ایران و سایر کشورها برخوردارند. در این مطلب سعی کردیم تمام آنچه که دانستن آن در مسیر اخذ پذیرش لازم و ضروری است را در اختیارتان قرار دهیم، اگر هنوز به پاسخ سوالات خود نرسیده‌اید یا نیاز به مشاوره دارید، با مشاوران ما در موسسه آرتان بورس تاپ در تماس باشید.

پاسخ به سوالات متداول داروسازی ترکیه

58 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • سلام وقتتون بخیر.الان کسی که داروسازی پذیرش میگیره یعنی برای کارشناسی پذیرش گرفته؟ برای اینکه برگرده ایران معادل دکترا بشه باید کارشناسی ارشد داروسازی در ترکیه رو بگیره؟

 • سلام
  می‌خواستم بدونم با مدرک کارشناسی ارشد شیمی دارویی چند سال میشه در ترکیه برای دکترای داروسازی درس خوند ؟

  • سلام دوست عزیز
   با توجه به شرایط شما
   با مجموعه ما تماس بگیرید تا مشاورین به صورت تخصصی شما را راهنمایی کنن

 • سلام‌ ببخشید برای رشته داروسازی معدل ۳ سال دبیرستان یعنی میانگین ۳ سال دهم ویازدهم ودوازوهم لازمه یا فقط معدل کل دوازدهم ؟ یا معدل کتبی دوازدهم ؟؟

 • من فارغ التحصیل داروسازی هستم میتونم دانشجوی PhD داروسازی آنلاین در ترکیه باشم؟ هزینه هم میتونم پرداخت کنم

  • سلام وقتتون بخیر
   ترکیه فعلا دانشجوی آنلاین نمی پذیره و اینکه برای تحصیل حضوری در صورت داشتن آیلتس 7 به مشکل نمی خورید
   برای راهنمایی بیشتر با مشاورین تحصیلی ما در تماس باشید

 • سلام وقتتون بخیر.من معدل دیپلمم ۱۶ و خورده ای هست.ایا اگر ترمیم معدل شرکت کنم معدل دوم که بدست میاد ملاک میشه برای بورسیه یا همون اولی؟

 • سلام وخسته نباشید
  من دکترای شیمی دارویی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد خوندم بیسم شیمی هست
  میتونم در داروسازی معادلسازی کنم؟
  چند سال طول میکشه؟
  با سپاس فراوان

  • سلام وقت بخیر
   واحدهای مشترک رو فقط معادل سازی می کنند
   مقطع کارشناسی 4 ساله
   برای اطلاع از شرایط تحصیل در دانشگاه با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید

  • سلام وقت بخیر همین الان هم برای ثبت نام میتونید اقدام کنید
   برای دریافت اطلاعات بیشتر و نحوه ی ثبت نام با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید

 • سلام من ارشد ژنتیک خوندم الان واسه ادامه تحصیل میخوام برم ترکیه داروسازی بخونم آیا میتونم معادل سازی کنم یا امکان نداره؟

  • سلام وقت بخیر
   برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر فقط در رشته مرتبط می تونید ادامه تحصیل بدید
   در غیر این صورت با مدرک دیپلم هر رشته ای بخوایین میتونید ادامه تحصیل بدین
   برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید

 • سلام و وقت بخیر. دانشجوها در ترکیه حق کار کردن دارند؟ اگر بله، چطور کاری؟
  وضعیت کارهای پاره وقت در ترکیه چطوره؟ چون من شنیدم اوضاع کار برای خود ترکها هم چندان مساعد نیست.

  • سلام وقت شما هم بخیر
   بله دانشجویان در حال تحصیل در ترکیه بعد از دو ترم میتونند مشغول به کار بشن و کارهای نیمه وقت و دانشجویی رو تقبل کنند

 • سلام
  میشه چند ترم در دانشگاه های ترکیه درس خوند و بعد برای ادامه درس تو یکی از دانشگاه های ایران درس رو ادامه داد؟؟؟

  • سلام خانم دوستی وقت بخیر. در صورتی که در دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت تحصیل کرده باشید بله امکان پذیر است.

 • سلام من دیپلم کامپیوتر دارم و میخوام برای ادامه تحصيل تو رشته داروسازی به ترکیه. من میتونم با همین دیپلمی که دارم وارد دانشگاه بشم یا خیر؟

  • سلام وقت شما بخیر، بله مسئله‌ای نداره شما می‌تونید برای مقطع کارشناسی برای رشته‌ی مورد نظرتون اقدام کنید، فقط تحصیلات تکمیلی در ترکیه باید در ادامه‌ی رشته‌ی خودتون و یا گرایشی از رشتتون باشه.

 • سلام به صراحت در سایت وزارت بهداشت اعلام شده مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد داروسازی به عنوان دکترای داروسازی معادل سازی نمی شود فقط مدرک phd داروسازی که در کشورهایی مانند هند ارائه میشود معادل سازی میشود یعنی نمیتوان مستقیم وارد رشته دکترای داروسازی در ترکیه شد

 • با سلام من میکروبیولوژی میخونم و ۲ ترم دیگه تمام میشود و لیسانس میگیرم برای خواندن داروسازی در ترکیه چه اقدامی باید انجام بدهم و چه ازمونی باید بدم

  • سلام خانم صالحی، تحصیل در ترکیه به این شکل است که شما تحصیلات تکمیلیتون باید در رشته‌ی خودتون و یا گرایش‌های مرتبط با رشته‌تون باشه. مثلا شما میتویند به رشته هموتولوژی ادامه بدید ولی اگر تمایل به ادامه تحصیل در رشته‌ی داروسازی دارید باید از کارشناسی شروع کنید.

 • سلام
  خسته نباشید
  در متن فوق نوشته بود هزینه تحصیل در رشته داروسازی حدودا ۲۰۰۰۰ دلار آمریکا می‌باشد
  این مقدار برای کل تحصیل هست ؟

 • سلام و وقتتون بخیر. من با معدل دوازدهم نوبت اول که 19/37 شده قصد بورسیه فول فاند در داروسازی رو دارم به نظرتون کدام دانشگاه رو انتخاب کنم که شانس قبولیم حتمی باشه و دانشگاه هم بهتر باشه و برام شهر مهم نیستش. ممنون میشم از لطفتون کمکم کنید.

  • سلام وقت شما هم بخیر،دانشگاه‌های معتبر با رنک بالای بسیاری وجود دارد در ترکیه که شما میتونید اقدام کنید، یکی از این دانشگاه‌های خوب دانشگاه استانبول است که با معدل بالا و رزومه‌ی خوب می‌تونید بورسیه فول فاند بگیرید و این فرصت یکساله برای شما این امکان را ایجاد میکند که رزومه‌ی بهتری اماده کنید.

 • سلام وقت بخیر. ببخشین من دانش آموز پشت کنکورم و میخواستم بدونم چطوری باید در آزمون یوس شرکت کنم و پذیرش دانشگاه ترکیه رو بگیرم. لطفا راهنمایی کنین.

  • سلام دوست عزیز . سوال شما بسیار کلی هست ما در مقالاتمون سعی کردیم کامل توضیح بدیم برای اطلاعات بیشتر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید.

 • سلام برای بورسیه فول فاند من میرم ت سایت دانشگاه نمیدونم دقیقا کدوم قسمت برم که مکاتبه کنم با دانشگاه

  • برای مکاتبه با دانشگاه باید به آن ها ایمیل بفرستید. اگر شرایط مناسب بورسیه شدن را داشته باشید حتما به ایمیل شما جواب خواهند داد. ایمیل دانشگاه را می توانید از قسمت contact سایت دانشگاه بردارید.

 • سلام با چه مدرکی میتونیم در ترکیه داروخانه تاسیس کنیم ؟ و این که با همون مدرک در ایران میشه داروخانه تاسیس کرد ؟

  • با سلام و درود خیر در کشور ترکیه نمیتوانید داروخانه تاسیس کنید اما در کشور ایران اگر دانشگاهی که در آن درس خوندید مورد تایید وزارت بهداشت باشد میتوانید در ایران دارو خانه تاسیس کنید

   • سلام وقت بخیر .داروسازی که تو دانشگاه یدی تپه مقطع لیسانس هست ولی مورد تائید ایران هم هست چه طوری معادلسازی میکنیم یعنی ایران مقطع لیسانسش رو قبول میکنه واسه دکترا؟

     • ببخشید میشه روند معادل سازی مدرک داروسازی در ترکیه رو توضیح بدین؟ من میخوام رشته دارسازی ترکیه رو بخونم ولی خیلی استرس دارم بابت این موضوع. میشه راهنماییم کنین

     • سلام وقت بخیر
      بعد از فارغ التحصیلی در ترکیه میتوانید فقط در داروخانه های ترکیه مشغول به کار شوید

  • سلام دوست عزیز
   بین مدرک داروسازی ایران و ترکیه
   تفاوت خاصی نیست بین مدرک این 2 کشور
   فقط ترکیه مدرک کارشناسی ارشد مدرکش همون با دکترا ایران برابری میشه

 • سلام وقتتون بخیر
  شما میتونید در کارخانه یا انستیتو یا داروخانه استخدام شوید که بستگی به کارگزار داره که رزومه ی شما رو بپذیره یا خیر،اما تاسیس داروخانه مستلزم داشتن تبعیت ترکی داشتن است و برای اتباع خارجی امکان تاسیس و گرفتن مجوز وجود ندارد

 • من دکتر داروساز فارغ التحصیل از دانشگاه در ایران هستم . الان قصد مهاجرت و خرید ملک در ترکیه را دارم . خواستم سوال کنم از چه طریق میتوانم مدرکم رامعادلسازی کنم ? چه ازمونهایی باید بدهم? و چه مدتی طول میکشد?

  • سلام دوست عزیز برای اطلاعات بیشتر در این مورد لطفا به شماره 09915340940 در واتس آپ پیام دهید تا مترجم های ما اطلاعات دقیق این مورد خاص رو ترجمه کنند و من به شما پاسخ دهم . شما میتوانید برای خرید ملک در شهرهای مختلف ترکیه با ما در ارتباط باشید.

 • سلام.
  دانش اموز پایه دوازدهم تجربی ام می خواهم برای رشته داروسازی در دانشگاه های دولتی ترکیه درخواست دهم. معدل پایه یازدهمم 18 و خورده ای بود و زبان ترکی یکم بلدم . میخوام با کمترین هزینه ممکن کارهایم جور شود.اگر لطف کنین در این زمینه راهنماییم کنین خوشحال میشم

  • سلام دوست عزیز . کمترین هزینه ممکن برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه آزمون یوس می باشد. می توانید با شرکت در کلاس های آمادگی آزمون یوس خود را برای امتحانات آن آماده کنید و با کسب نمره بالای 90 در یکی از دانشگاه های ترکیه مشغول به تحصیل در رشته داروسازی شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر از کلاس های آنلاین یوس دپارتمان آرتان بورس تاپ با شماره 02188931162 تماس حاصل فرمایید.

  • سلام دوست عزیز برای پذیرش در دانشگاه های خصوصی شرط معدل وجود ندارد اما ریز نمرات دیپلم و پیش دانشگاهی نظام قدیم و گواهی هردو لازم است

 • من دکتری در یکی از رشته های مهندسی دارم میخوام داروسازی بخوانم در ترکیه….میشه راهنمایی کنید…راستی آیا آموزش راه دور در ایران هم میشه؟

  • سلام دوست عزیز .
   چون توضیحات بسیار بسیار زیاد است در کامنت نمیتونیم راهنمایی کنیم. لطفا به واتس اپ شماره 09214640035 در واتس آپ پیام ارسال نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=5275

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Telegram
LinkedIn
Twitter
Email
WhatsApp
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”