a

 

Facebook

Twitter

کپی رایت 2019 دپارتمان آرتان بورس تاپ.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 – 20:00

ـــــ

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

مشاوره تحصیل در ترکیه

جستجو فهرست
آرتان بورس تاپ > معرفی رشته های تحصیلی ترکیه  > تحصیل داروسازی در ترکیه

تحصیل داروسازی در ترکیه

تحصیل داروسازی در ترکیه

تحصیل داروسازی در ترکیه، طی چند سال اخیر از محبوبیت بالایی بین دانش آموزان و دانشجویان ایرانی برخوردار شده است. البته باید به این موضوع اشاره کرد که تحصیل در رشته داروسازی به‌طور کل رشته لوکس و پردرآمدی به‌حساب می‌آید. رشته داروسازی در ترکیه در اکثر دانشگاه ها تدریس می‌شود. در این رشته هرساله تعداد مشخصی دانشجو را پذیرش می کنند؛ که از این تعداد سهمیه مشخصی به دانشجویان خارجی تعلق می‌گیرد. در این مقاله سعی داریم شما را به‌طور کامل با رشته داروسازی آشنا کرده و هر آنچه برای تحصیل این رشته در کشور ترکیه نیاز دارید را مطرح کنیم. با ما همراه باشید.

تحصیل داروسازی در ترکیه پس از تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی، محبوب ترین رشته تحصیلی گروه علوم پزشکی در این کشور به‌حساب می‌آید. این رشته تأثیر به سزایی در تولید دارو و درمان بیماری‌های خاص دارد. سرفصل‌های رشته داروسازی بسیار زیاد بوده و به دو بخش دروس تخصصی و دروس پایه تقسیم می‌شوند. رشته داروسازی مزیت‌های بسیاری دارد که در ادامه مقاله به‌طور مفصل به آن‌ها اشاره خواهیم کرد، اما باید بدانید که این رشته معایبی نیز دارد که مهم‌ترین آن‌ها دروس بسیار سخت با جذابیت کم برای مطالعه و عدم تناسب آموخته‌های دانشگاهی با کار عملی است.

طول دوره داروسازی در ترکیه

مدت تحصیل داروسازی در ترکیه 5 سال تحصیلی یا به عبارتی 10 ترم است. در طول 4 سال اول در دانشگاه به دانشجویان مباحث و دروسی نظیر فناوری اطلاعات پایه، تاریخچه داروسازی و اصلاحات، شیمی تحلیلی و شیمی عالی، قوانین داروسازی، مواد اولیه داروسازی، علوم پایه داروسازی و علوم پایه پزشکی، شیمی دارویی، بیوشیمی بالینی، فناوری دارویی و … آموزش داده می شود. در یک سال باقی مانده نیز دانشجویان ملزم به سپری کردن یک دوره کارآموزی در داروخانه یا مجموعه های داروسازی هستند. این امر به منظور تعامل دانشجویان با بیماران و شناسایی بهتر داروها توسط آن ها انجام می شود.

معادل سازی مدرک داروسازی در ترکیه

برای خیلی ها این سوال پیش می آید که معادل سازی مدرک داروسازی در ترکیه چگونه انجام می شود؟ دانشگاه های زیر مورد تائید وزارت بهداشت و درمان جمهوری اسلامی ایران هستند و معادل سازی مدرک دانشگاه های ترکیه در آنها به سادگی امکان پذیر است. شما می‌توانید پس از اتمام دوره تحصیل داروسازی در ترکیه بدون آزمون یا با کنکور، به انتخاب خود در یکی از مراکز درمانی، تحقیقاتی، داروخانه، دانشگاه ها و … مشغول به کار شوید. دانشگاه هایی که برای رشته داروسازی در ترکیه مورد تائید وزارت بهداشت و درمان ایران هستند، شامل:

 • دانشگاه آتاتورک
 • دانشگاه اژه
 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه قاضی
 • دانشگاه مرمره
 • دانشگاه آنادولو
 • دانشگاه بوغازچی
 • دانشگاه مدیترانه شرقی در قبرس

برای قبولی در رشته داروسازی در ترکیه چه باید کرد؟

تحصیل داروسازی در ترکیه، تفاوت‌های مختصری با تحصیل در دیگر رشته های این کشور دارد. اگر در رشته داروسازی در ترکیه قبول شوید ابتدا باید یک سال، در کالج مخصوص دانشگاه تحصیل کنید و از سال بعد وارد دانشگاه شوید. رشته داروسازی در ترکیه 5 سال طول می کشد. چیزی معادل با 10 ترم تحصیلی. از مهم‌ترین شرایط تحصیل این رشته این است که مدرک پیش دانشگاهی در رشته ریاضی یا تجربی داشته باشید.

تقریباً می‌توان گفت تمامی کشورها آزمون مشخصی برای ورود دانش آموزان به دانشگاه ها مشخص کرده اند. اما آزمون‌های ورودی دانشگاه های ترکیه کاملاً متفاوت بوده و یک آزمون جامع برای پذیرش دانشجو ندارد. بسیاری از کسانی که متقاضی تحصیل رشته داروسازی هستند صرفاً از روی علاقه به شیمی و موارد این‌چنینی وارد این رشته می شوند. برای ورود به دانشگاه های ترکیه در رشته داروسازی 4 راه وجود دارد:

 1. تحصیل بدون آزمون: در پذیرش بدون آزمون درخواست برای رشته هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، معماری و … بسیار زیاد است.
 2. آزمون یوس: آزمون YOS اصلی‌ترین و مهم‌ترین آزمون برای ورود به دانشگاه های ترکیه است. دانشگاه ها در زمان مشخصی از سال اقدام به گرفتن این آزمون می کنند. اگر می خواهید به زبان ترکی استانبولی تحصیل کنید باید در آزمون یوس شرکت نمایید.
 3. آزمون SAT: آزمون SAT را می‌توان به عنوان مهم‌ترین آزمون بین‌المللی نام برد که برای پذیرش دانشجویان در دانشگاه های اکثر کشورها برگزار می‌شود. اگر می خواهید به زبان انگلیسی تحصیل نمایید باید در آزمون SAT شرکت نمایید.
 4. بورسیه تحصیلی: بورسیه را می‌توان به عنوان اولین انتخاب برای تحصیل داروسازی در ترکیه برای تمامی کسانی که می‌خواهند در دانشگاه های ترکیه تحصیل کنند دانست. یک فرصت عالی با ظرفیتی کم. اغلب دانشگاه های ترکیه دارای بورسیه تحصیلی هستند و افرادی را با شرایط خاص پذیرش می‌کنند.

بیشتر بخوانید : شرایط بورسیه تحصیلی 2022 ترکیه

رشته داروسازی در ترکیه

بورسیه داروسازی در ترکیه

بورسیه داروسازی ترکیه در دو نوع مختلف توسط دولت ترکیه و دانشگاه انتخابی می تواند به دانشجویان تعلق بگیرد. بورسیه دولتی ترکیه به دانشجویان داروسازی تمامی مقاطع تحصیلی تعلق می گیرد و داوطلبان برای دریافت آن می توانند به سایت بورسلاری مراجعه کنند. داوطلبانی که موفق به دریافت این نوع بورسیه تحصیلی می شوند می توانند با خیال راحت تحصیلات خود را در هر کدام از دانشگاه های ترکیه ادامه دهند؛ زیرا این نوع بورسیه تمامی هزینه دانشجو را از هزینه اسکان و اقامت، شهریه، بیمه درمانی و … را پوشش می دهد.

بورسیه دیگری که دانشجویان رشته داروسازی می توانند دریافت کنند، بورسیه و کمک هزینه هایی است که توسط خود دانشگاه به دانشجویان ارائه می شود. این نوع بورسیه ها می توانند باعث کاهش یافتن شهریه تحصیلی شوند و بیشتر به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا تعلق می گیرند؛ اما دانشجویان مقطع کارشناسی نیز با داشتن نمرات و معدل بالا (چه در حین تحصیل در دانشگاه و چه در حین پذیرش در دانشگاه) می توانند موفق به دریافت آن ها شوند.

تحصیل داروسازی در ترکیه بدون آزمون

یکی از راه‌های پذیرش این رشته، تحصیل داروسازی در ترکیه بدون آزمون است. دانشگاه های خصوصی ترکیه، به دلیل این‌که از طرف دولت حمایت مالی نمی‌شوند و باید هزینه‌ها را خودشان تأمین کنند، برخی از ظرفیت های تحصیلی رشته ها را به فروش می‌رسانند. بنابراین دانشجویان می‌توانند با پرداخت مبلغ درخواستی دانشگاه بدون نیاز به آزمون‌های ورودی (آزمون یوس ترکیه و SAT) می‌توانند در رشته دلخواهشان تحصیل کنند.

برخی از دانشگاه ها، ظرفیت مشخصی را برای پذیرش تیزهوشان و تحصیل داروسازی در ترکیه بدون آزمون در نظر گرفته اند. افرادی که از لحاظ علمی در سطح بالایی هستند، نیازی به آزمون ورودی ندارند. با پذیرش این دانشجویان، سطح علمی دانشگاه هم بالاتر خواهد رفت. این‌ افراد را عموماً معاونین و ریاست دانشگاه به طور مستقیم انتخاب می‌کنند. مجموعه آرتان بورس تاپ میتواند راهنمای دانشجویان تیز هوش برای ورود به این دانشگاه ها باشد. خود مبحث پذیرش بدون آزمون به دو حالت پذیرش بدون آزمون برای دانشگاه های خصوصی و دولتی تقسیم می شود. دپارتمان آرتان بورس تاپ با سابقه چندین ساله خود ، پاسخگوی تمامی سوالات  شما در این زمینه می باشد. پذیرش های بدون کنکور دانشگاه های خصوصی برخی از دانشگاه ها شامل بورس های 30 الی 70 درصد نیز می باشد.

نکته مهم: دانشگاه های دولتی زمان مشخصی برای پذیرش ندارند و بستگی به این دارد که ظرفیتی برای پذیرش داروسازی در ترکیه بدون کنکور داشته باشند یا خیر. اما دانشگاه های خصوصی همیشه از ابتدای تیر ماه تا اواخر مهر ماه دانشجو اگر ظرفیتی داشته باشند دانشجو می پذیرند.

تماس با آرتان بورس تاپ

فوق لیسانس داروسازی در ترکیه

علاقه مندان به رشته داروسازی در ترکیه بعد از طی کردن مقطع کارشناسی خود می توانند تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد ادامه دهند. تحصیل در این مقطع 3 سال طول می کشد و دانشجو می تواند در یکی از رشته های تخصصی داروسازی نظیر داروسازی بالینی و داروسازی گیاهی مشغول به تحصیل شود. از مهمترین شرایط تحصیل دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد داروسازی شرکت در آزمون EUC و کسب نمره قبولی در آن است. علاوه بر این برخی دانشگاه های کشور ترکیه مثل دانشگاه حاجت تپه، داوطلبان را به شرط داشتن نمره قبولی آزمون آلس و طی کردن یک سال پیش نیاز اجباری پذیرش می کنند.

دکتری داروسازی در ترکیه

اکثر دانشگاه های کشور ترکیه رشته داروسازی را در مقطع دکترا برگزار می کنند. تحصیل در این مقطع تحصیلی 4 سال طول می کشد. دانشجویان با تحصیل در این مقطع نیز به یک استاد و محقق رشته داروسازی تبدیل می شوند و بعد از فارغ التحصیلی توسط مراکز تحقیقاتی و دانشگاه ها جذب می شوند. از مطرح ترین و مهمترین رشته ها و تخصص هایی که در این مقطع به دانشجویان ارائه می شود نیز می توان به رشته های سم شناسی دارویی، فارماکولوژی، شیمی دارویی و فارماکوگنوزی اشاره کرد.

تخصص داروسازی در ترکیه

تخصص داروسازی در ترکیه یکی از دغدغه های فکری دانشجویان این رشته است. در ترکیه هر دانشگاه رشته داروسازی را به یک صورت ارائه می دهد. بیشتر دانشگاه ها به صورت دکتری و برخی از دانشگاه ها مانند دانشگاه آتاتورک این رشته را در مقطع کارشناسی ارشد ارائه میدهند. البته در هر دو صورت طول دوره تخصص داروسازی ترکیه 5 ساله خواهد بود. برای کسانی که در دانشگاه هایی که به صورت کارشناسی ارشد ارائه می دهند، می توانند در خود دانشگاه و یا دانشگاه هایی که این تخصص داروسازی در ترکیه را به صورت ناپیوسته ارائه میدهند میتوانند ادامه تحصیل دهند.

دانشجویان داروسازی بعد از گذراندن دوره 5 ساله تحصیلی موفق به دریافت مدرک کارشناسی می شوند و می توانند در چارچوب اختیارات قانونی به عنوان داروساز عمومی مشغول به کار شوند؛ اما در صورتی که بخواهند به عنوان یک متخصص داروسازی در کلینیک ها، بیمارستان ها و داروخانه ها مشغول به کار شوند، باید دوره های تخصص داروسازی را طی کنند. این دوره سه سال طول می کشد و دانشجو برای تحصیل در آن باید در آزمون EUC شرکت کند و نمره قبولی را کسب کند.

رشته های تخصص داروسازی در ترکیه

رشته داروسازی از گرایش ها و تخصص های متعددی برخوردار است که دانشجویان با دریافت آن ها می توانند به فرصت های شغلی بهتر و بیشتری با درآمد مناسب تر دست پیدا کنند. از جمله رشته های تخصصی داروسازی می توان موارد زیر را نام برد:

 • داروسازی بالینی
 • گیاهان دارویی
 • شیمی دارویی
 • سم شناسی
 • داروشناسی
 • صنعت
 • فارماکوکنزی
 • بیوتکنولوژی دارویی
 • داروسازی هسته ای
 • نانو فناوری دارویی
 • کنترل دارویی
 • فارماسیوتیکس
 • اقتصاد مدیریت و دارو

تخصص داروسازی بالینی در ترکیه

داروسازی بالینی یکی از بهترین و محبوب ترین تخصص ها و گرایش های رشته داروسازی در ترکیه است. این تخصص در کشور ترکیه معادل دوره فوق لیسانس داروسازی محسوب می شود و دانشجو با دریافت مدرک آن می تواند بر روند درمان دارویی بیماران در کلیه مراکز درمانی و بیمارستان ها نظارت داشته باشد. این رشته از بازار کار و آینده شغلی بسیار مناسبی برخوردار است؛ زیرا به صورت معمول هر بیمارستان به حداقل یک داروساز بالینی احتیاج دارد و تجویز دارو توسط هر پزشک متخصص و فوق متخصصی باید زیر نظر داروساز بالینی صورت بگیرد.

هزینه تحصیل داروسازی در ترکیه

هزینه تحصیل داروسازی در ترکیه 2022

پیش از هر چیزی اول این عکس را ذخیره کنید. حتما به کارتان می آید! باید به این موضوع اشاره کرد که هزینه تحصیل داروسازی در ترکیه بسیار مناسب‌تر از کشورهای اروپایی دیگر است. هزینه تحصیل داروسازی در کشور ترکیه، در دانشگاه های مختلف کاملاً متفاوت است. داروسازی در دانشگاه های خصوصی ترکیه حدودا 20000 دلار آمریکا هزینه دارد. این مقدار در دانشگاه های دولتی، نسبت به زبانی که دانشجو انتخاب کرده متفاوت است. هزینه تحصیل، به زبان ترکی استانبولی 240 تا 750 دلار و به زبان انگلیسی 600 تا 1500 دلار می‌باشد. هزینه تحصیل داروسازی به زبان ترکی به شرح زیر است:

هزینه تحصیل داروسازی در ترکیهنام دانشگاه
10000$مال تپه
14000$مال تپه (انگلیسی)
15000$آتیلیم (انگلیسی)
15000$ازمیراکونومی (انگلیسی)
11680$اطلس
13500$اطلس (انگلیسی)
13800$مدیپول آنکارا
17400$مدیپول آنکارا (انگلیسی)
15300$مدیپول استانبول
19900$مدیپول استانبول (انگلیسی)
19000$آلتین باش (انگلیسی)
27500$یدی تپه (انگلیسی)
14250$اوسکودار (انگلیسی)
13300$اسکودار
18000$ایستینیه
20000$ایستینیه (انگلیسی)
19500$اوکان
13000$آرل
26500$کوچ (انگلیسی)
15300$بیرونی (انگلیسی)
13000$بیرونی
10300$تینازتپه
15000$لقمان حکیم (انگلیسی)
11600$لقمان حکیم
27000$آجی بادام (انگلیسی)
9000$یوکسک احتساس
9000$یوکسک احتساس (انگلیسی)
25000$باهچه شهیر
12350$هالیچ
14250$هالیچ (انگلیسی)
19500$نیشانتاشی
97000 lirینی یوزییل

نکته مهم: البته باید به این موضوع دقت کرد هزینه‌های اشاره شده به ویژه برای تخصص داروسازی در ترکیه کلی نیستند. هزینه تحصیل داروسازی در ترکیه نسبت به دانشگاه انتخاب شده توسط متقاضی می تواند متفاوت باشد؛ اما چه هزینه شهریه دانشگاه ها و چه هزینه زندگی در ترکیه از بسیاری از کشورهای اروپایی کمتر است.

تحصیل داروسازی در دانشگاه خصوصی ترکیه

در کشور ترکیه دانشگاه های خصوصی برگزار کننده رشته داروسازی زیادی وجود دارند. این دانشگاه ها در مقایسه با دانشگاه های دولتی شهریه بالاتری از دانشجویان خود دریافت می کنند؛ اما دوره های آموزشی خود را با کیفیت بالاتر و با استفاده از تجهیزات مدرن تر و پیشرفته تری ارائه می دهند. از مهمترین این دانشگاه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دانشگاه باشکنت

دانشگاه باشکنت یکی از معتبرترین و بهترین دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه است. این دانشگاه در شهر آنکارا تأسیس شده است و مورد تأیید وزارت بهداشت ایران نیز قرار گرفته است. از اصلی ترین شرایط پذیرش دانشجو در این دانشگاه نیز شرکت و کسب نمره قبولی در یکی از آزمون های یوس و SAT است. با این حال متقاضیان تحصیل در رشته داروسازی این دانشگاه می توانند با دارا بودن معدل دیپلم بالا، بدون شرکت در آزمون ورودی موفق به پذیرش در این دانشگاه شوند.

دانشگاه آجی بادام

دانشگاه آجی بادام از دیگر دانشگاه های برگزار کننده رشته داروسازی در کشور ترکیه محسوب می شود. این دانشگاه از افتخارات بی شماری در سطح بین المللی برخوردار است و مورد تأیید وزارت علوم و بهداشت ایران نیز قرار دارد. دانشکده داروسازی این دانشگاه از 3 بخش اصلی علوم تخصصی دارویی، علوم پایه دارویی و تکنولوژی دارویی تشکیل شده است. اصلی ترین شرط اخذ پذیرش و تحصیل در آن نیز کسب نمره قبولی در آزمون SAT است. علاوه بر این داشتن یک مدرک معتبر زبان انگلیسی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد داروسازی این دانشگاه اهمیت بسیار ویژه ای دارد.

دانشگاه یدی تپه

دانشگاه یدی تپه معتبرترین و بهترین دانشگاه خصوصی شهر استانبول ترکیه محسوب می شود. این دانشگاه توسط وزارت بهداشت و علوم ایران مورد تأیید قرار گرفته است. همچنین مدرک آن به واسطه شرکت در برنامه هایی چون آراسموس، مولانا، فارابی و … در سطح جهان اعتبار دارد. رشته داروسازی در این دانشگاه به زبان انگلیسی برگزار می شود و از اصلی ترین شرایط تحصیل در آن ارائه یک مدرک معتبر زبان انگلیسی و کسب نمره قبولی در آزمون SAT است. با این حال شرایط پذیرش بدون آزمون نیز در آن وجود دارد.

دانشگاه آلتین باش

دانشگاه آلتین باش نیز یکی بهترین دانشگاه های خصوصی ارائه دهنده رشته داروسازی محسوب می شود. رشته داروسازی در این دانشگاه به زبان انگلیسی به دانشجویان ارائه می شود و دانشجویان با کسب نمره قبولی در یکی از آزمون های یوس و SAT می توانند موفق به دریافت پذیرش از دانشگاه شوند. البته پذیرش بدون آزمون به شرط داشتن معدل بالا در این دانشگاه نیز وجود دارد.

بازار کار داروسازی در ترکیه

رشته داروسازی یکی از پردرآمدترین رشته های تحصیلی محسوب می شود که از بازار کار بسیار مناسبی در تمامی کشورهای جهان برخوردار است. در کشور ترکیه مراکز تحقیقاتی، شرکت ها و بیمارستان های متعددی وجود دارد که دانشجویان رشته داروسازی بعد از فارغ التحصیلی از طریق آن ها جذب می شوند. علاوه بر این مدرک اخذ شده از دانشگاه های ترکیه این فرصت را در اختیار آن ها قرار می دهد تا وارد بازار کار اروپا شوند و در حوزه تخصصی خود در این کشورها درآمد کسب کنند.

درآمد داروسازی در ترکیه

درآمد داروساز در ترکیه

کار داروسازی در ترکیه در بسیاری از کشورها مانند ایران بازار بسیار خوبی دارد و افرادی که این رشته را انتخاب کرده‌اند بدون کار نمی مانند. داروسازی یکی از رشته های پر درآمد در ایران و کشورهای دیگر است. در کشورهایی مانند اتریش، قبرس، اسپانیا، مجارستان، آلمان، کانادا و آمریکا ارزش بسیار زیادی برای فارغ‌التحصیلان رشته داروسازی قائلند. در ترکیه هم شرکت‌ها و مراکز تحقیقات زیادی برای فارغ التحصیلان رشته داروساز وجود دارد. به همین خاطر درآمد داروسازی در ترکیه بسیار خوب است. رشته داروسازی ترکیه از بهترین رشته های روز دنیا بوده و درآمد بالایی به متخصصان این رشته در اغلب کشورها تعلق می‌گیرد.

پاسخ به سوالات متداول داروسازی ترکیه

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل رشته داروسازی در ترکیه کدام ها می باشند؟

دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه یدیتپه، دانشگاه آلتین باش، دانشگاه آنکارا، دانشگاه قاضی

درآمد متوسط پزشک داروساز در ترکیه به ازای هرماه چقدر است؟ 

حداکثر حقوق داروساز 15500 لیر، میانگین حقوق 10300 لیر و حداق حقوق 5000 لیر در ماه می باشد.

کدام دانشگاه های ترکیه در وزارت بهداشت ایران مورد تائید می باشد؟

دانشگاه های حاجت تپه، استانبول، آنکارا، کوچ، آتاتورک و دانشگاه اژه شهر ازمیر مورد تائید وزارت بهداشت می باشد. به طوری که اگر شما پس از اتمام دوره تحصیل به ایران برگردید مدرک شما مورد تائید بوده و می توانید مستقیما وارد بازر کار شوید.

از چه راه هایی می توان کشور ترکیه در رشته داروسازی قبول شد؟

متداول ترین راه ها شرکت در یکی از دو آزمون یوس و یا SAT می باشد. همچنین اگر شما شرایط مناسب مانند سن کم، معدل بالا، مقالات بین المللی و …. داشته باشید می توانید شانس خود را برای بورسیه تحصیلی فول فاند ترکیه نیز امتحان کنید. آخرین راه نیز پذیرش بدون آزمون ورودی در دانشگاه های ترکیه می باشد.

4.2 11 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
54 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

همین حالا تماس بگیرید
close-link