وبلاگ

دانشگاه سوتچی امام قهرمان مرعش ترکیه
لوگو دانشگاه سوتچی امام

دانشگاه سوتچی امام

(Kahramanmaraş Sütçüimam University)

آیکون شهر دانشگاه

شهر: کاهرامان ماراش

آیکون تعداد دانشکده

تعداد دانشکده: 13

آیکون نوع دانشگاه

نوع دانشگاه: دولتی

آیکون رتبه دانشگاه

رتبه ترکیه: 50

آیکون تایید دانشگاه ها

تایید: نیست

آیکون سال تاسیس

سال تاسیس: 1992

آیکون زبان تدریس

زبان: ترکی, انگلیسی

آیکون پذیرش

پذیرش: دیپلم, TR‌‌‌ YÖS

دانشگاه سوتچی امام (KSU) یک دانشگاه دولتی است که در استان قهرمان مرعش ترکیه واقع شده است. این دانشگاه باهدف ارتقا سطح کیفی آموزشی، تحقیقات و اختراعات خود در تلاش است به یکی از دانشگاه‌های معتبر ترکیه تبدیل شود و پاسخگوی نیازهای امروزی در مسیر خدمت به جامعه باشد. همچنین ماموریت این دانشگاه تحقق اختراعات مفید بر اساس سطح کیفی بالا، پرورش افراد با ارزش‌های اجتماعی و فرهنگی بالا به‌منظور ایفای نقشی مهم در آینده شهر، منطقه و کشور است. از طرفی دانشگاه سوتچی امام قهرمان مرعش تلاش می‌کند با ارتقا همکاری بین دانشگاه و صنعت، زمینه بسیار مناسبی را از نظر دنیای حرفه‌ای برای اشتغال دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی فراهم کند. درنتیجه این دانشگاه برای تبدیل‌شدن به یک دانشگاه بین‌المللی با روابط بین‌المللی بالا برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری می‌کند. حالا چنانچه تمایل دارید اطلاعات مفید و کاملی درباره این دانشگاه، شرایط پذیرش، رشته‌ها و آزمون‌های ورودی به دست آورید، در ادامه متن همراه ما باشید.

تاریخچه و معرفی دانشگاه سوتچی امام

دانشگاه قهرمان مرعش (ماراش) سوتچی امام در سال 1992 در استان قهرمان ماراش ترکیه و با هدف ارائه آزمون باکیفیت تاسیس شده است. پس از آن این دانشگاه در سال تحصیلی ۱۹۹۲-۱۹۹۳ فعالیت خود را به طور رسمی آغاز کرده است. این دانشگاه که دارای تاییدیه شورای عالی آموزش (YOK) است به‌طورکلی دارای۱۲ دانشکده، ۳ مدرسه فنی حرفه‌ای، ۳ موسسه، ۸ مدرسه کارودانش است. همچنین این دانشگاه دارای 5 رشته، ۲۵ مرکز کاربردی و تحقیقاتی و یک بیمارستان کاربردی و تحقیقاتی است که شرایط بسیار مناسبی را برای دانشجویان به‌ویژه پس از فارغ‌التحصیلی فراهم کرده است.

آدرس دانشگاه سوتچی امام کجاست؟


دانشگاه KSU در شهر قهرمان مرعش ترکیه واقع شده است.  این دانشگاه در مرکز شهر قرار دارد و به همین علت امکان دسترسی به تمام امکانات موردنیاز برای دانشجویان فراهم شده است. آدرس دقیق این دانشگاه به زبان فارسی نوشته شده است.

آدرس دقیق دانشگاه: ترکیه، قهرمان مرعش، خیابان اون ایکی شوبات، بلوار کمربندی غربی، پلاک 25146050A/

رتبه و رنکینگ دانشگاه سوتچی امام

رتبه دانشگاه سوتچی امام در ترکیه در دنیا و آسیا

این دانشگاه که یکی از دانشگاه‌های سطح بالا دولتی در ترکیه است، توانسته است رتبه خوبی را در بین دانشگاه‌های ملی و بین‌المللی کسب کند. در جدول زیر رتبه و رنکینگ دانشگاه Sütçü İmam را مشاهده می‌کنید.

رنکینگ دانشگاه سوتچی امام 2023
سطح رتبه دهی رتبه مرجع رنکینگ
رتبه جهانی 2783 Edurank
رتبه داخلی 50 Edurank

شرایط پذیرش دانشگاه سوتچی امام در ترکیه

ازآنجایی‌که Kahramanmaras Sutcu İmam University یک دانشگاه دولتی است، دانشجویان موظف هستند در آزمون‌های ورودی دانشگاه نمره حدنصاب را به دست آورند. همچنین دقت کنید که ارائه گواهی مدرک دیپلم با نمره‌ی قابل‌قبول که در وب‌سایت دانشگاه درج شده است، کاملا الزامی است. از طرفی دانشجویان باید دارای تسلط کافی به مهارت زبان ترکی یا زبان انگلیسی داشته باشند و گواهی مدارک معتبر را ارائه دهند. در غیر این صورت دانشجویان باید در دوره‌های آموزشی یک‌ساله زبان که توسط دانشگاه برگزار می‌شود، شرکت کنند و در آزمون تعیین سطح زبان نمره قابل‌قبول کسب کنند.

مدارک ثبت ‌نام دانشگاه سوتچی امام قهرمان مرعش

به‌طورکلی دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاه سوتچو امام باید در تاریخ‌های اعلام شده در وب‌سایت رسمی دانشگاه، مدارک خود را در بخش مرتبط بارگذاری کنند. در ادامه متن لیست مدارک موردنیاز برای ثبت‌نام دانشگاه  KSU قرار داده شده است.

 • کپی پاسپورت
 • عکس پاسپورتی
 • ارائه گواهی مدرک دیپلم
 • ریز نمرات
 • ارائه گواهی مدرک آزمون یوس
 • ارائه گواهی مدرک زبان در صورت وجود
 • اطلاعات محل اقامت

آزمون‌های لازم برای پذیرش دانشگاه سوتچی امام ترکیه

باتوجه‌به اینکه دانشگاه سوتچی امام ترکیه یک دانشگاه دولتی است، دانشجویان برای دریافت پذیرش این دانشگاه باید در آزمون‌های ورودی که دانشگاه برگزار می‌کند، شرکت کنند و حداقل نمره قابل‌قبول را به دست آورند. به‌طورکلی این آزمون‌ها شامل آزمون‌های YÖS و SAT هستند. توجه داشته باشید که دانشجویان علاوه بر شرکت در این آزمون‌ها و کسب نمرات حدنصاب، باید گواهی مدرک دیپلم با نمرات کارنامه قابل‌قبول را ارائه دهند.

پذیرش بدون کنکور دانشگاه سوتچی امام ترکیه

پذیرش بدون آزمون دانشگاه سوتچی امام

همان‌طور که  پیش‌ازاین گفته شد دانشگاه  KSU یک دانشگاه دولتی است و شرایط پذیرش دانشجو بدون کنکور را ندارد. درنتیجه متقاضیان باید در آزمون‌های ورودی دانشگاه شرکت کنند و نمره قابل‌قبول دانشگاه را کسب کنند. از طرفی یادتان باشد که ارائه  گواهی مدرک دیپلم ضروری است. دقت کنید که هزینه تحصیل در این دانشگاه نسبت به دانشگاه‌های خصوصی هم سطح بسیار پایین‌تر است و منطقی است که شرایط پذیرش بدون کنکور امکان‌پذیر نباشد!

شهریه دانشگاه سوتچی امام

ازآنجایی‌که دانشگاه سوتچی امام یک دانشگاه دولتی است، هزینه تحصیل در این دانشگاه نسبت به دانشگاه‌های خصوصی بسیار کمتر است اگرچه که بااین‌وجود، این دانشگاه بورسیه‌هایی را برای دانشجویان خود در نظر گرفته است. اما به‌طورکلی یکی از نقاط قوت این دانشگاه، ارائه طیف گسترده‌ای از رشته‌های مختلف، پرطرف‌دار و تاپ برای دانشجویان است. در جدول زیر تعدادی از دانشکده‌های پرطرف‌دار این دانشگاه را همراه با شهریه هر یک قرار داده‌ایم.

دانشکده شهریه
پزشکی 39.000 لیر
دندان‌پزشکی 21.000 لیر
هنرهای زیبا 9.500 لیر
مهندسی و معماری 7.500 لیر
اقتصاد و علوم اداری 6.200 لیر
علوم ورزشی 5.500 لیر
کشاورزی 5.500 لیر

هزینه های تحصیل و شهریه دانشگاه سوتچی امام قهرمان مرعش

بورسیه دانشگاه سوتچی امام قهرمان مرعش

همان‌طور که پیش‌ازاین اشاره کردیم باتوجه‌به اینکه دانشگاه سوتچی امام یک دانشگاه دولتی است درنتیجه هزینه تحصیل در آن بسیار پایین‌تر از دانشگاه‌های خصوصی است. اگرچه که این دانشگاه بورسیه‌هایی شامل بورسیه در موفقیت‌های تحصیلی و نفرات برتر را در راستای کاهش هزینه‌های دانشجویان در نظر گرفته است.

شرایط پذیرش بورسیه دانشگاه

دانشگاه سوتچو امام تلاش می‌کند که با گام برداشتن در راستای کاهش هزینه‌های دانشجویان، بورسیه‌هایی را در اختیار دانشجویان قرار دهد. اگرچه شرایط دریافت بورسیه‌ها در این دانشگاه بسیار راحت است و تنها کافی است دانشجویان در هر ترم نمره معدل بالا کسب کنند و در لیست افراد واجدی شرایط دریافت بورسیه دانشگاه قرار بگیرند.

نکته: اگر دانشجویان در هر ترم نمره معدل 2.5 از 4 را کسب کنند، در لیست افراد واجدی شرایط دریافت بورسیه دانشگاه قرار خواهند گرفت.

دانشکده‌های دانشگاه KSU

به‌طورکلی دانشگاه سوتچی امام قهرمان مرعش دارای 12 دانشکده است که در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری (Ph.D) در سطح بین‌المللی دانشجو می‌پذیرد. در ادامه متن لیست دانشکده‌های این دانشگاه تهیه شده است.

 • دانشکده ی علوم پایه و ادبیات
 • دانشکده ی اقتصادی و علوم اداری
 • دانشکده ی مهندسی و معماری
 • دانشکده ی پزشکی
 • دانشکده ی علوم بهداشتی
 • دانشکده ی دندان‌پزشکی
 • دانشکده ی آموزش
 • دانشکده ی هنر های زیبا
 • دانشکده ی الهیات
 • دانشکده ی جنگل
 • دانشکده ی علوم ورزشی

دانشگاه سوتچی امام چه رشته‌هایی دارد؟

رشته های دانشگاه سوتچی امام ترکیه

دانشگاه دولتی سوتچی امام دارای طیف گسترده‌ای از رشته‌های متنوع و پرطرف‌دار است که از مهم‌ترین نقاط قوت این دانشگاه است و نظر دانشجویان زیادی را برای تحصیل در این دانشگاه جلب کرده است.  اما به‌طورکلی این دانشگاه دارای 44 رشته در مقطع کارشناسی، 27 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و 21 رشته در مقطع دکتری است.

جدول رشته‌های دانشگاه سوتچی امام بر اساس مقطع تحصیلی

رشته کارشناسی کارشناسی ارشد دکتری
پزشکی *
پرستاری *
فیزیوتراپی و توان‌بخشی *
دندانپزشکی *
مامایی *
باستان‌شناسی *
جغرافی *
تاریخ *
ریاضی * * *
شیمی * * *
زبان ترکیه‌ای و ادبیات ترکیه‌ای *
زیست‌شناسی * * *
طراحی مد *
علوم سیاسی و ارتباط بین‌الملل *
مدیریت بهداشت *
تجارت بین‌الملل و لجستیک *
اقتصاد *
مدیریت اجتماعی *
کسب‌وکار *
الهیات *
مهندسی برق الکترونیک * *
مهندسی نساجی *
مهندسی غذایی *
مهندسی ساختمان *
مهندسی مکانیک * *
مهندسی کامپیوتر *
مهندسی صنایع *
مهندسی جنگل * * *
معماری منظر * * *
مدیریت ورزشی *
معلمی حرفه‌وفن * *
معلمی کلاس *
معلمی ترکیه‌ای *
مشاور روان‌شناسی *
معلمی اطلاعات عمومی *
معلمی آمادگی *
معلمی ریاضی ابتدایی *
معلمی انگلیسی *
گیاهان باغچه‌ای * * *
محافظت از گیاهان * *
سیستم‌های اطلاعاتی *
علوم و مهندسی زیست‌شناسی *
مهندسی بیوسیستم *
انفورماتیک *
مهندسی سازه *
مهندسی زمین‌شناسی * *
مهندسی علوم و مواد *
مهندسی صنایع جنگل * *
بازیابی پنبه * *
محصولات آبی * *
اقتصاد کشاورزی بدون پایان‌نامه * *
اقتصاد کشاورزی * *
بیوتکنولوژی کشاورزی *
گیاهان مزرعه * *
نگهداری از گیاهان و علوم خاک * *
علوم دامی * *
مهندسی علوم زیستی *
مهندسی تغذیه *
بیوتکنولوژی کشاورزی *

پذیرش کارشناسی ارشد دانشگاه سوتچی امام

در حالت کلی متقاضیان علاقمند به ادامه تحصیل در دانشگاه سوتچی امام باید در آزمون ales  شرکت کنند و حداقل نمره 55 را به دست آورند. همچنین آن‌ها باید دارای مدرک لیسانس با نمره قابل‌قبول باشند که به طور میانگین 30 درصد نمره لیسانس برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیاز است. ازطرفی دانشجویان باید در آزمون ورودی دانشگاه که برای این مقطع برگزار می‌شود، نمره 60 را کسب کنند. در قسمت زیر نام 5 رشته پرطرف‌دار در مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه نوشته شده است.

 1. مهندسی مکانیک با پایان‌نامه
 2. مهندسی برق و الکترونیک با پایان‌نامه
 3. معماری منظر با پایان‌نامه
 4. اقتصاد کشاورزی با پایان‌نامه
 5. شیمی با پایان‌نامه

پذیرش دکتری دانشگاه KSU

دانشگاه دولتی سوتچی امام لیست رشته‌های متنوع و گسترده‌ای را برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری در این دانشگاه را دارند، قرار داده است. اگرچه متقاضیان موظف هستند در آزمون ales شرکت کنند و حداقل نمره 60 را بدست آورند. لازم به ذکر است که دانشجویان باید برای در تحصیل در مقطع دکتری، باید مدرک پایان‌نامه مقطع کارشناسی ارشد خود را ارئه دهند. از جمله رشته‌های پرطرف‌دار این دانشگاه در مقطع دکتری، در لیست زیر قرار داده شده است.

 • مهندسی برق و الکترونیک
 • دکتری فیزیک
 • مهندسی تغذیه
 • مهندسی سازه
 • مهندسی شیمی

نکته: درصورتی‌که مدرک فوق‌لیسانس خارج از کشور ترکیه گرفته شده باشد، باید مدرک مورد تایید ترکیه باشد.

امکانات دانشگاه سوتچی امام

امکانات دانشجویان در دانشگاه سوتچی امام

خبر خوب این است که دانشگاه  KSU علاوه بر هزینه پایین تحصیل و ارائه بورسیه‌های متنوع، امکانات زیادی  را برای رفاه حال دانشجویان فراهم کرده است. از جمله امکانات این دانشگاه وجود آزمایشگاه، سالن اجتماعات، زمین فوتبال چمن، ۴ زمین بسکتبال، ۶ زمین تنیس و ۴ زمین والیبال است. همچنین دانشگاه قهرمان مرعش دارای یک سالن ورزشی سرپوشیده با ظرفیت ۱۵۰۰ نفر و یک استخر شنا مطابق با استانداردهای پارالمپیک است.

نکته: در حال حاضر یک ورزشگاه بزرگ ۵۰۰۰ نفری در این دانشگاه در حال احداث است.

خوابگاه دانشگاه سوتچی امام

خوشبختانه دانشگاه سوتچی امام دارای خوابگاه‌های دخترانه و پسرانه به نام گوکسن و البیستان است که این خوابگاه‌ها در نزدیک‌ترین منطقه به دانشگاه احداث شده‌اند.. از طرفی خوابگاه‌ها دارای امکانات مجهز و فوق‌العاده‌ای برای دانشجویان هستند که در قسمت زیر لیست امکانات خوابگاه‌ها را مشاهده می‌کنید.

 • سالن غذاخوری
 • سالن کنفرانس
 • سالن مطالعه
 • امنیت بالا
 • شام و صبحانه
 • اتاق لباسشویی
 • اتاق اتو

امکانات خوابگاه البیستان نیز شامل موارد زیر است:

 • وجود باغچه و فضای سبز
 • اتاق اتو
 • دارای سالن غذاخوری
 • سالن کنفرانس
 • سالن مطالعه
 • امنیت بالا
 • شام و صبحانه

جمع بندی

طبق مطالبی که در این مقاله قرار داده شده است، شما می‌توانید اطلاعات موردنیاز خود را  درباره دانشگاه سوتچی امام  ازجمله آزمون‌های ورودی، شرایط پذیرش، بورسیه‌ها و شهریه‌ها را به دست آورید. امیدواریم که این مقاله به شما کمک کند که دید خوبی نسبت به این دانشگاه و شرایط تحصیل در آن پیدا کنید و برای تحصیل رشته موردنظر خود در این دانشگاه  اقدام کنید. چنانچه سوالی در مورد پذیرش دانشگاه سوتچی امام در ترکیه دارید، می‌توانید آن را با مشاورین ما در تیم آرتان بورس تاپ در میان بگذارید تا به سوالات شما به طور کامل پاسخ داده شود.سوالات خود را از ما بپرسید

سوالات متداول متقاضیان در مورد دانشگاه سوتچی امام

دیدگاهتان را بنویسید

خبرنامه

برای دریافت آخرین اخبار در زمینه مهاجرت در خبرنامه ما عضو شوید

دریافت آخرین اخبار
در زمینه مهاجرت

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=9053

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Telegram
LinkedIn
Twitter
Email
WhatsApp
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل *
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید *
رشته مد نظر خود را نام ببرید *
زبان آموزشی *
مقطع تحصیلی *
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 2 مگابایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”