a

 

Facebook

Twitter

کپی رایت 2019 دپارتمان آرتان بورس تاپ.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 – 19:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

مشاوره تحصیل در ترکیه

جستجو فهرست

آزمون Tomer

آزمون تومر در ایران

آزمون تومر یا Tomer، یک آزمون معتبر برای دریافت مدرک زبان ترکی استانبولی است. این آزمون توسط اکثر دانشگاه ها برگزار می شود که مطرح ترین آن ها آزمون تومر دانشگاه آنکارا و استانبول هستند. مدرک تومر برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه به زبان ترکی و دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه ضروری است. این آزمون دقیقا هم سطح آزمون های تافل و آیلتس برای زبان ترکی می باشد. آزمون تومر در ایران در شهر های تبریز و تهران برگزار می شود. مدرک تومر نشان دهنده این است که از دانش کافی برای تحصیل به زبان ترکی برخوردار هستید.

آزمون تومر چیست

آزمون تومر یا Tomer مخفف کلمات Türkçe Öğretim Merkezi، به معنی مرکز آموزش زبان ترکی می باشد. این آزمون از اهمیت بالایی برای ورود به اکثریت دانشگاه های ترکیه برخوردار است. به ویژه دانشگاه هایی که در آنها به زبان ترکی تدریس می شود. این آزمون دانش کلی داوطلب را در همه بخش های مختلف زبان ترکی استانبولی مورد سنجش قرار می دهد. آزمون tomer از بخش های زیر تشکیل شده است:

 • Writing (نوشتاری)
 • Listening (شنیداری)
 • Structure (ساختار)
 • Reading (خواندن)
 • Spoken Production (تولید گفتاری)
 • Spoken Production (تعامل گفتاری)

آزمون تومر به دو صورت آزمون گواهی تومر Sertifika و آزمون دیپلم زبان ترکی Diploma می باشد. همانطور که اشاره کردیم تمامی افرادی که قصد ادامه تحصیل، گرفتن تابعیت و اخذ شهروندی در کشور ترکیه را دارند ملزم به داشتن مدرک تومر هستند؛ اما نمره ای که در این آزمون کسب می کنند می تواند نسبت به نیاز و هدفی که دنبال می کنند متفاوت باشد. آزمون tomer از لحاظ سطح بندی در 3 سطح مبتدی، متوسط و پیشرفته می باشد.

مزایای آزمون تومر

اشخاصی که قصد زندگی، تحصیل و کار در ترکیه را دارند مطمئنا به مدرک Tomer نیاز خواهند داشت. علاوه بر این، اگر مدرک تومر با نمره بالا داشته باشید در بسیاری از مراکز ایران مانند موسسه اعزام دانشجو به ترکیه، موسسات آموزش زبان ترکی، سفارت و کنسولگری های ترکیه و … می توانید مشغول به کار شوید.

کسانی که برای ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه اقدام می کنند، اگر مدرک تومر نداشته باشند، باید دوره های 6 ماهه تا 1 ساله را برای آموزش زبان ترکی بگذرانند. همچنین اگر هنگام ثبت نام بورسیه تحصیلی ترکیه، مدرک تومر با نمره خوب در رزومه خود قرار دهید تاثیر بسزایی در قبولی شما خواهد داشت.

آزمون تومر ترکیه

ثبت نام آزمون تومر

اولین اصل مهم برای شرکت در آزمون تومر، ثبت نام در کلاس های tomer است. در ادامه توضیحات کاملی در مورد کلاس های آمادگی آزمون تومر ارائه خواهیم داد. بعد از ثبت نام در کلاس ها، لازم است یک منبع مناسب خریداری کنید. توصیه می کنیم اگر قصد شرکت در آزمون تومر دانشگاه آنکارا را دارید کتاب های Hitit و اگر قصد شرکت در آزمون دانشگاه استانبول را دارید، کتاب های تومر Istanbul را تهیه نمائید. پس از گذراندن دوره های آمادگی می توانید ثبت نام آزمون را انجام دهید. هزینه ثبت نام تومر به صورت زیر است:

 • ثبت نام آزمون دیپلم تومر: ۱۵۰ یورو
 • ثبت نام آزمون گواهی تومر: ۱۰۰ یورو

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام آزمون تومر نیز به شرح زیر هستند:

 • دو قطعه عکس پرسنلی
 • کپی پاسپورت
 • در صورت عدم وجود پاسپورت، ترجمه شناسنامه به زبان ترکی

اما خبر خوب: شما می توانید کلیه مراحل مربوط به ثبت نام آزمون تومر را به کارشناسان موسسه آرتان بورس تاپ بسپارید. متخصصان ما تمامی هماهنگی ها و اقدامات لازم را انجام خواهند داد.

مراکز آزمون تومر در ایران

مکان خاصی به عنوان مرکز اصلی آزمون تومر در ایران وجود ندارد و فقط دو دانشگاه آنکارا در تهران و دانشگاه قاضی ترکیه اقدام به برگزاری آزمون Tomer می کنند. برای شرکت در آزمون دیگر دانشگاه ها مانند استانبول باید به محل دانشگاه در ترکیه مراجعه نمایید. آزمون تومر دانشگاه آنکارا در اکثر موارد در دانشگاه تهران و توسط یکی از موسسات آموزش زبان صورت می گیرد.

آزمون تومر در استانبول

به جز دانشگاه آنکارا که چند حوزه ی امتحانی در ترکیه برای برگزاری آزمون تومر دارد، دانشگاه استانبول و قاضی در محل دانشگاه خود اقدام به برگزاری آزمون می کنند. برای شرکت در آزمون tomer دانشگاه استانبول حتما باید در استانبول حضور داشته باشید. در سال های گذشته مدرک تومر دانشگاه استانبول از ارزش بسیار زیادی برخوردار شده و تقریبا تمامی دانشگاه ها و ارگان های دولتی ترکیه مدرک تومر استانبول را قبول می کنند.

زمان برگزاری آزمون تومر 2021

آزمون تومر مانند دیگر آزمون ها زمان مشخصی برای برگزاری ندارد. شما می توانید در روز های عادی از ساعت 9 صبح تا 12:30 ظهر با مراجعه به دانشگاه آنکارا اقدام به ثبت نام آزمون TOMER کنید. دو هفته بعد از آزمون اگر نمره قابل قبولی را دریافت نکرده باشید، می توانید دوباره با مراجعه به دانشگاه آنکارا در آزمون بعدی شرکت نمایید. می توان گفت در ایران هیچ زمان مشخصی برای برگزاری آزمون وجود ندارد و ممکن است آزمون در هر زمان از سال توسط موسسات طرف قرارداد با دانشگاه آنکارا برگزار شود.

زمان آزمون تومر 2020

سطح سوالات آزمون تومر

نیمی از سوالات آزمون تومر ساده هستند و شما با مطالعه درس های 1 تا 6 کتاب Hitit می توانید به آن ها پاسخ دهید. اما نصف دیگر سوالات توانایی شما را در تسلط به آزمون مشخص می کنند. سطح های آزمون تومر به صورت زیر هستند:

 • سطح A1: اولین سطح آمادگی تومر A1 می باشد. این سطح برابر با بخش های 1 تا 6 کتاب Hitit 1 است. در این سطح شما با پایه ای ترین و ساده ترین لغات و جملات زبان ترکی آشنا می شوید. در سطح A1 خواهید توانست به سوالات ساده آزمون پاسخ درست بدهید.
 • سطح A2: این سطح هم مبتدی است. در کتاب Hitit 1 برابر با گذراندن بخش های 7 تا 12 می باشد. در این سطح شما خواهید توانست با ساده ترین ترکیبات زبان ترکی با دوستان خود ارتباط برقرار کنید و همچنین می توانید کمی از سخنان فیلم های ترکیه ای را متوجه شوید. نمره بین 50 تا 59 آزمون تومر
 • سطح B1: در این سطح فرد به توانایی متوسطی از زبان ترکی دست یافته است. هم اکنون می تواند جملات را به خوبی درک کند و کتاب های حوزه مورد علاقه خود را مطالعه کند. همچنین می تواند جملات ساده زبان ترکی را در ذهن خود بسازد. این سطح در کتاب Hitit 2 برابر با فصل های 1 تا 6 می باشد. نمره بین 60 تا 65
 • سطح B2: سطح خوب زبان ترکی B2 می باشد. هم اکنون فرد می تواند جملات پیچیده زبان ترکی محاوره ای و همچنین حوزه فعالیت خود را بفهمد. این سطح فصل های 7 تا 12 کتاب Hitit 2 را شامل می شود. نمره بین 66 تا 70
 • سطح C1: در این سطح فرد به درجه خیلی خوب می رسد و با گرامر و جمله سازی زبان ترکی به خوبی آشنا می باشد. شخص می تواند به راحتی با اشخاص دیگر به زبان ترکی ارتباط برقرار کرده و صحبت کند. این بخش نیز فصل های 1 تا 6 کتاب Hitit 3 را شامل می شود.نمره بین 71 تا 89
 • سطح C2: سطح آخر و عالی آزمون تومر C2 می باشد. در این سطح فرد به راحتی می تواند مکالمه کرده و بنویسد. همچنین به تمامی گرامر زبان ترکی تسلط دارد و می تواند در آزمون Tomer نمره مناسب کسب نماید. در این سطح فرد مانند زبان مادری خود ترکی می داند. نمره بین 89 تا 100 در آزمون

نمره قبولی آزمون تومر

حداقل نمره قبولی تومر، بسته به نهادی که قصد دارید مدرک آزمون را ارئه دهید متفاوت است. حداقل نمره قبولی آزمون Tomer در اکثر دانشگاه های خصوصی، سطح B2 و در دانشگاه های دولتی، C1 است.

نکته مهم: می توان گفت سخت گیرترین نهاد های های ترکیه برای پذیرش مدرک آزمون تومر، نمره قبولی آزمون را سطح C1 در نظر می گیرند.

کلاس های آمادگی آزمون تومر

یکی از نکات مهم برای قبولی آزمون، شرکت در کلاس های آمادگی آزمون تومر است. کلاس های تومر در شهر های بزرگ ایران و اغلب شهر های آذربایجان شرقی و غربی برگزار می شود. این کلاس ها به صورت حضوری و آنلاین هستند. ناگفته نماند که تمام مباحث در کلاس های آنلاین هم تدریس می شوند و شما می توانید با در نظر گرفتن شرایط و زمان کلاس، هر سوالی که دارید از استاد خود بپرسید. شرکت در هر کدام از کلاس ها مزایا و معایبی دارد که در ادامه شرح خواهیم داد.

کلاس آمادگی آزمون تومر

مزایای کلاس های تومر به صورت حضوری

 • یادگیری بالاتر
 • توانایی بهتر در سوال پرسیدن از استاد
 • استفاده از سوالات دیگر افراد
 • تمرکز و توجه بیشتر در سر کلاس

مزایای کلاس های آمادگی آزمون تومر به صورت آنلاین

 • دسترسی راحت تر به کلاس
 • صرفه جویی در زمان
 • صرفه جویی در هزینه

نکته مهم: دپارتمان آرتان بورس تاپ با جذب بهترین استادان زبان ترکی در کشور، قصد دارد در سال جاری کلاس های آنلاین تومر را برگزار کند. برای اطلاع از شرایط و هزینه ها و دریافت بهترین منابع آزمون تومر در واتس آپ با مشاوران ما در تماس باشید.

تماس با آرتان بورس تاپ

هزینه کلاس های آزمون Tomer

همانطور که گفتیم هزینه کلاس های آمادگی آزمون تومر که به صورت حضوری برگزار می شوند از کلاس های آنلاین آزمون Tomer بیشتر هستند. هزینه کلاس حضوری Tomer در آنکارا یا استانبول در حدود 750 تا 2800 دلار است. در ایران کلاس ها به صورت ترمی بوده و هر ترم حدود 2 تا 3 درس از کتاب تدریس می شود. هزینه کل دوره کلاس های عمومی آزمون tomer در ایران حدود 4 تا 6 میلیون است. کلاس های خصوصی هزینه های به مراتب بیشتری دارند. برای کلاس های آمادگی آزمون تومر به صورت حضوری نیاز است حدود 10 الی 12 میلیون هزینه کنید. جدول زیر هزینه کلاس های آمادگی تومر در آنکارا را نشان می دهد:

تعداد ساعت در هفتهتعداد هفتهکل ساعات درسروزهای کلاسساعات کلاسهزینه دوره
2013250تمامی روز های هفتهاز 9 صبح تا 16.35 عصر750 دلار
2030600تمامی روز های هفتهاز 9 صبح تا 16.35 عصر1800 دلار
3528950تمامی روز های هفتهاز 9 صبح تا 16.35 عصر2850 دلار
3032950تمامی روز های هفتهاز 9 صبح تا 15.40 عصر2850 دلار
2538950تمامی روز های هفتهاز 9 صبح تا 14.15 عصر2850 دلار

سوالات متداول

آزمون تومر چیست؟

آزمون تومر یا یک آزمون معتبر برای دریافت مدرک زبان ترکی استانبولی است.

سوالات آزمون تومر در چند سطح قرار دارد؟

سوالات آزمون تومر در پنج سطح برگزار میشود A1،A2،B1،B2،C1،C2

هزینه ثبت نام در آزمون تومر چقدر می باشد؟

هزینه ای که برای این آزمون درنظر گرفته شده است بین 100 تا 150 یورو می باشد.

این آزمون در کجا برگذار می شود؟

این آزمون در شهر استانبول و در دانشگاه قاضی برگذار می شود.

1 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
16 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments